Sport Keen slaat frustraties van zich af Noordwijk moet bikkelen voor punt tegen Ajax Vrouwen Richmond nog op tijd voor de veerboot Blessure van Krajicek valt mee Shorttrackers zijn coach zat Polman en Vermin in selectie 11 DINSDAG 5 APRIL 1994 Willem II lo l Voor Willem II, dat gisteren in eigen huis met 0-2 verloor van Volendam, is Europees voetbal nu ver weg. FC Lisse yt q In de thuiswedstrijd I -/ tegen Huizen kon den de voetballers van FC Lisse alles en wonnen overtuigend met 6-0. Paas A-toernooi Mare Brand speelde I sterk, maar redde het niet in de kwalifikatie van het Noorlander Paas- toernooi van Unicum. Bugno Q Gianni Bugno ver- Z J raste vriend en vij and tijdens de Ronde van Vlaanderen. De Italiaan klopte Johan Museeuw in de sprint. barcelona «anp Richard Krajicek gaat er on danks een lichte enkelblessure van uit dat hij morgen in de tweede ronde van het tennis toernooi in Barcelona in actie zal komen. Dat verklaarde hij maandagavond in het sportpro gramma van televisiezender RTL V. Krajicek moest zich za terdag terugtrekken voor de fi nale in het dubbelspel van het toernooi in Estoril omdat hij zijn enkel had verzwikt. Kraji cek, die zevende is geplaatst en een bye had in de openingsron de, speelt tegen de winnaar van het duel tussen de Duitser Pri- nosil en de Fransman Santoro. ,,Ik heb die blessure aan me zelf te wijten", zei Krajicek in Barcelona. „Normaal gebruik ik altijd tape om mijn enkels te beschermen. Deze keer had ik dat niet gedaan. En prompt gaat het mis. Ik had die finale met Menno Oosting kunnen spelen met een pijnstillende injectie. Maar daarvan heb ik afgezien. Op advies van de fysiotherapeut heb ik gekozen voor een extra dag rust. Nu gaat het wel weer." Krajicek, die deze week zijn rentree in het tenniscircuit maakte na een afwezigheid van vijf maanden om volledig te herstellen van een knieblessure, maakt zich geen grote zorgen. ,,Ik heb vaker problemen met mijn enkels gehad. Toen ik elf jaar was scheurden mijn enkel banden al een keer. Twee jaar later gebeurde dat weer. Ook in Los Angeles, waar ik vorig jaar won, kreeg ik last. Wat nu in Estoril is gebeurd, is echt mijn eigen schuld." Over de nabije toekomst is Krajicek optimistisch gestemd. ,,De problemen, die ik heb ge had, zijn verklaarbaar. Het had alles met mijn veranderende li chaamsbouw te maken. Ik ben een stuk sterker geworden. Dus dat zit wel weer goed. Ik heb het gevoel dat ik het ergste heb ge had." Lisanne Lejeune maakt rentree vughtanp Lisanne Lejeune heeft zater dag in Vught haar rentree ge maakt in het Nederlands hockey-elftal in de tweede oefenwedstrijd tegen Zuid- Korea. Oranje won opnieuw, nu met 2-0 door doelpunten van Suzan van der Wielen en Wietske de Ruiter. De laatste scoorde uit een strafcorner. Verstappen veroorzaakt ongeluk maasbracht Autocoureur Jos Verstappen heeft donderdag avond een verkeersongeluk veroorzaakt. De aanrijding in Maas- bracht had geen letsel tot gevolg, wel flinke materiële schade. Verstappen verleende op een kruising geen voorrang aan een mede-weggebruiker. De Limburger maakte afgelopen weekein de zijn debuut in het wereldkampioenschap formule 1Tijdens de Grand Prix van Brazilië raakte hij betrokken bij een spectacu laire crash, waarbij zijn Benetton-Ford een volledige salto maak te. Aan de aanrijding in Sao Paulo had Verstappen geen schuld. Niemantsverdriet verrast Tokyo Linda Niemantsverdriet is het vrouwentoernooi in Tokyo verrassend begonnen. De Nederlandse tennisster, nog onervaren in de belangrijke WTA-toernooien, won maandag in de eerste ronde van de als zesde geplaatste Indonesische Yayuk Basuki. Niemantsverdriet zegevierde in twee sets: 7-6 (7-5) 6-3. Kristin Otto positief bevonden berlun Kristin Otto heeft verboden stimulerende middelen ge bruikt. De Berliner Zeitung publiceert dinsdag een artikel waarin bewijzen tegen de oud-zwemster worden aangevoerd. Otto won bij de Olympische Spelen in 1988 in Seoul zes gouden medailles. Een jaar later, kort voor de Europese kampioenschappen in Bonn, werd de DDR-vedette bij een dopingtest positief bevon den. Haar testosteron-spiegel zou drie keer hoger zijn geweest dan normaal. Ook haar ploeggenotes Dagmar Hase, Daniela Hunger en Heike Friedrich reageerden positief. Eerder publi ceerde het weekblad Der Spiegel al belastend materiaal tegen de zwemsters. Hase en Otto hebben de beschuldigingen altijd te gengesproken. Zwerver uitblinker bij Treviso milaan» Ron Zwerver was de beste volleyballer in de tweede wedstrijd van Treviso tegen Ravenna in de halve finales van de Italiaanse playoffs. De international sloeg ondanks zijn voetbles sure (peesschede-ontsteking) 23 punten bijeen. Treviso won het duel in Ravenna voor 3500 toeschouwers met 3-0 (15-12 15-6 15-4). De Nederlandse shorttrackers zien nog steeds toekomst voor hun tak van schaatssport en ze denken dat op den duur ook in ternationale successen kunnen worden geboekt. Maar dan zon der trainer Gijs Rijneveld. Direct na afloop van de wereldtitel strijd in Guildford (Eng) uitten verscheidene kernploegleden hun ongenoegen over het func tioneren van de bondscoach uit Mijdrecht. Dit weekeinde is er een brief naar de schaatsbond gestuurd, waarin zeven van de negen ge selecteerden hun grieven ken baar maken. Alleen' is nog on duidelijk wie dat epistel moet beantwoorden. De leden van de BCK (Begeleidingscommissie Kernploegen) zijn immers vori ge week opgestapt. Een nieuw sectiebestuur moet nog worden samengesteld. Al in november, na *de pre- Olympics in Hamar, werd de BCK door de rijders ingeseind over de falende begeleiding. Bondsarts Rijpstra werd ge slachtofferd. Rijneveld kreeg een functioneringsgesprek. „Het ging toen een paar weken wat beter, daarna zakte hij weer in", zegt Woubruggenaar Jan Hoogeveen, die volgend seizoen waarschijnlijk voor het lange baanschaatsen (sprint) kiest. „Of er moet een goede trainer komen, een goede structuur en een goede basis om vooruitgang te boeken." Mare Velzeboer, vijftiende bij het WK, achtte het verstandiger om zijn commentaar te bewa ren tot na het voorgenomen evaluatiegesprek dat komende week op de agenda staat. Toch wilde ook hij al wel iets kwijt, wat er ook niet om loog. „Het lijkt me duidelijk dat het dit sei zoen niet lekker ging, dus de verantwoordelijken moeten hun conclusies trekken. Voormalig shorttrack-schaats ster Joelle van Koetsveld van Ankeren begint vandaag in Leeuwarden aan een 'revolutio nair' revalidatieprogramma. Met de Friese fysiotherapeut Watto van der Velde wil de Loenense, in 1990 tweede bij de wereldtitelstrijd, een ultieme poging wagen om weer aan top sport te kunnen doen. Van Koetsveld onderging in het ver leden zeven knie-operaties, waarvan de laatste in 1992 bij de Belgische arts Martens. Op dit moment is ze invalide. tim brouwer de koning Noordwijk blijkt in staat om de gradatievoetbal te spelen. Aan het vier-puntenduel tegen de amateurs van Ajax hielden de weer door John Eelman geleide Noordwijkers zaterdag zowaar een punt over. De remise (1-1) op het bijveld van het Olym pisch Stadion was zwaarbe vochten. Pas toen de Amster dammers het in de slotfase met zijn tienen moesten rooien, kwam Noordwijk langszij. Ajax, dat met twee punten minder nog lager op de ranglijst van de eerste klasse A staat dan Noord wijk, voelde zich de grote verlie- De onvrede van Ajax-trainer Dick de Groot had vooral te ma ken met het scoreverloop. Het stugge, weinig aantrekkelijke maar wel boeiende voetbalge- vacht verliep aanvankelijk in het voordeel van de thuisclub. Noordwijk kreeg namelijk de beste kansen, maar weigerde die te verzilveren. Ajax moest het in de eerste helft vooral hebben van balbezit en een en kele aardige individuele actie van Omar Tahya. Tegen het bikkelen van de Noordwijkers waren de Amster damse lichtgewichten nauwe lijks bestand. Eelman had zijn niet geheel fitte aanvallers Rocky Pitti en Frank Aboikoni bewust aan de kant gehouden. Met de in ere herstelde voor stopper Kees Zethof als boeg beeld schoffelden de Noordwij kers op on-Noordwijkse wijze. In die 'kunst' bleken zij aanvan kelijk meer bedreven dan Ajax, dat in zijn eerste jaar als eerste klasser inmiddels ook weet hoe de mouwen moeten worden opgestroopt. Omdat het accent meer op af braak dan op opbouw lag, ver baasde het de ongeveer duizend belangstellenden - onder wie trainer Louis van Gaal van het 'echte' Ajax - niet, dat de schaarse kansen onbenut ble ven. Patrick Scheurwater, Fred Bloem en Kees Smit verzuim den de gasten een voorsprong te bezorgen en ook Ajax-spits Raymond Barkema miste De voetballers Ralph Polman en Robert Vermin van FC Lisse zijn opgenomen in de selectie van het Nederlands amateurteam. Bondscoach Ron Groenewoud stuurde ook naar de Noordwijk-spe- lers Arjan van Heusden en Patrick Scheurwater een uitnodiging. De selectie komt morgen bijeen in Zeist voor een oefenwedstrijd. Internationaal toernooi DIOK een succes leiden tim brouwer de koning Rugby-vrouwen laten zich niet snel uit het veld slaan. Zelfs de weergoden kregen het afgelo pen weekeinde weinig vat op dé 24 deelnemende ploegen aan het internationale toernooi bij DIOK. De .enige concessie aan de windgod Aeolus en regengod Pluvius was het vervroegen van de finale. Zo kon de Engelse winnaar Richmond de laatste veerboot halen en hadden de andere deelneemsters meer tijd om hun shirts te drogen. Het eerste internationale vrou wentoernooi ondervond vreemd genoeg minder hinder van de regen dan van de wind. Rugbyers draaien hun hand niet om voor een drassig veld. Op de natte finalemaandag doken de vrouwen zelfs vrijwillig in de smurrie en ook de slidings wa ren niet van de lucht. Richmond kwam als winnaar uit de mod der te voorschijn ten koste van het verrassend sterke Thor uit Delft. De Engelse kampioen moest vervolgens als de gesmeerde blücsem Leiden verlaten. Op de heenweg hadden Richmond en de negen andere Engelse ploe gen door storm op zee vier uur vertraging ondervonden bij hun overtocht naar Calais. Daardoor liep de ontvangst op vrijdag avond enkele uren uit en moest de eindstrijd een halve dag wor den vervroegd. Dat de gedoodverfde favoriet in de eindstrijd uitkwam, was in feite al een wonder. Richmond startte het toernooi uiterst vals met twee nederlagen (waaron der één tegen Thor) en had nor maal gesproken geen toegang meer tot de finale. Maar omdat andere ploegen niet kwamen opdagen, kreeg Richmond als nog de kans revanche te nemen op Thor (7-0). „Die Engelsen waren behoorlijk geschrokken van die nederla gen", aldus DIOK-speelster en organisator Marga Deenen. „In tegenstelling tot speelsters van andere ploegen, die in Amster dam gingen stappen, zijn zij 's avonds op tijd naar bed gegaan. Richmond kwam hier weliswaar niet op volle oorlogssterkte, maar voelde er niets voor zijn reputatie te grabbel te gooien. Andere teams trokken zich op aan de Engelse inbreng. Gast- vereniging DIOK, dat vooraf vreesde in de onderste regionen verzeild te raken, had zelfs uit zicht op een plaats in de halve finales. Maar omdat het toer- nooischema dat eiste - vanwege enkele afzeggingen moest dat worden omgegooid - zag de ploeg van aanvoerder Tinka Tolsma af van haar kandidatuur voor een plaats in de 'semi-fi nals'. „Petje af voor de DIOK- vrouwen", zei voorzitter Cees Ahsmann. „Zij hebben zich op sportief, organisatorisch en qua gastvrijheid van hun beste kant laten zien." Ondanks het welslagen van het evenement, waar 600 700 mensen bij betrokken waren, staat een herhaling voor vol gend jaar nog niet vast. Ah smann: „Eerst dit toernooi maar eens evalueren, want er is het afgelopen weekeinde heel wat gebeurd. DIOK kan zo'n toer nooi organisatorisch wel aan. Ook financieel springen we er aardig uit. De saamhorigheid en inzet van de leden zijn hartver warmend en de sfeer is gran dioos. Maar tegenover plussen staan ook altijd minnen. Zo hadden we een grote tent ge huurd, maar omdat vijf teams wegbleven is die nauwelijks ge bruikt. Ook ging het soms mis met het vervoer, waardoor wed strijden vertraging opl iepen. Als het aan Marga Deenen ligt. begint zij morgen al aan de voorbereiding van het tweede internationale vrouwenrugby- toernooi in Leiden. „Al hoop ik dan ook zelf te; kunnen deelne men. Dat zat er dit jaar niet in, omdat ik geblesseerd was als gevolg van een ski-ongeluk. Ik vond het heel frustrerend om langs de kant te staan." Het organisatorische gedeelte bezorgde Deenen en haar met gezellen geen onoverkomenlijke problemen. Alleen op de finale dag mochten het hoofdvcld niet worden gebruikt van de ge meente. „Gelukkig konden wij nog op onze bijvelden terecht. Het is nu eenmaal onmogelijk om zo'n groot evenement af te gelasten, hoe groot de plassen ook zijn. Desnoods hadden we het toernooi aan de Wassenaar- se Slag afgewerkt." Randwijkse komt indrukwekkend terug na mislukte landenstrijd Voor John Eelman was het zaterdag een drukke dag: eerst coachen bij Noordwijk, s'avonds op de bank bij Haarlem. foto united photos de boer scherpte. Na ruim een uur kreeg de wed strijd een ander aanzien, toen Ajacied Robin Fokke de bal vrij fortuinlijk achter Noordwijk- doelman Arjan van Heusden tikte (1-0). Id die fase van de wedstrijd was Ajax bovendien sterker dan Noordwijk, dat pas na het inbrengen van Aboikoni (voor De Ridder) wat creatiever ging spelen. Doorslaggevend was echter de 'foutenlast' van Ajax-verdediger Cees van Oeve- len. Zijn overtreding jegens Aboikoni bestrafte scheidsrech ter Beldman tien minuten voor tijd terecht met een gele kaart. Omdat Van Oevelen eerder voor een onschuldiger vergrijp ook al op de bon was geslingerd, moest hij het veld verlaten. Tegen tien aangeslagen en moegestreden voetballers haal de Noordwijk, luid aangemoe digd door Eelman, nog één keer alles uit de kast. Scheurwater strandde tot tweemaal toe op de sterke doelman Dennis van der Wal en ook 'pincJihitter' Zethof trof geen doel. Een andere lange verdediger, Kees Smit, bekroon de vier minuten voor tijd een vrije trap van Geert Jan Bakker, die via de«actieve René van Sta veren bij hem terecht kwam: 1 - 1. „Dat was door het oog van de naald", zei Van Staveren, terwijl hij opgelucht naar de naargees tige ÉJeedkamers van het Olym pisch Stadion wandelde. Eel man, die zijn stempel alleen nog maar via individuele ge sprekken op Noordwijk had kunnen drukken, was met name tevreden over de werklust van zijn manschappen. „De jongens hebben veerkracht getoond", zei de Haarlemmer, die overigens meteen de teugels aanhaalde. Rocky Pitti, die pas vlak voor de wedstrijd een bles sure meldde, kon alsnog in.de dug-out plaatsnemen. Bij zijn missie om Noordwijk in de eer ste klasse te houden kiest Eel man bij voorkeur spelers die voor 100 procent inzetbaar zijn. Ajax - Noordwijk 1-1 (0-0) 63. Fokke 1-0,86. Smit 1-1 Scheidsrechter: Beldman; Toeschou wers: 1000; Gele kaart: Zethof (Noord wijk), Barkema (Ajax); Hode kaart: (2x geel): Van Oevelen (Ajax) Noordwijk: Van Heusden; Smit. Van Staveren, Zethof, Van Houten: De Rid der. (Aboikoni). Verdonkschot. Smits; Scheurwater. Bioem, Bakker Zie ook de rubriek Er Tussen In (pag. De erelijst was prachtig, de tegenstand in de finale te machtig. Gerdie Keen, de nummer 31 in Europa, versloeg op weg naar de eindstrijd van het EK tafeltennis in Bir mingham achtereenvolgens Ciosu (7), Nemes (12), Ba- torfi (3) en de Duitse Struse (2). Het werd zilver met een gouden randje, omdat de Zweedse Marie Svensson (11) op Tweede Paasdag in drie games oppermachtig was: 21- 1221-1421-18. De robotjes uit het voormalige Oostblok en de Duitse machine werden tureluurs van de 24-jari- ge Gerdie Keen. Maar na de ver loren eindstrijd tegen Marie Svensson was het de tijd voor de Randwijkse om stuurs te kij ken. „Ik speel honderd keer lie ver tegen Svensson", had ze zondag geroepen, toen de Zweedse de favoriete Jie Schöpp uit de finale had gehouden. Een dag later werd ze daar liever niet aan herinnerd. Binnen het half uur werd het 0-3 voor de blondine uit Zweden. Gerdie Keen bleef de beschei denheid zelve. Ze stuurde in Birmingham een waslijst moge lijke kampioenen gefrustreerd naar huis. „In de ogen van de meeste speelsters was mijn weg naar de finale verschrikkelijk moeilijk. Maar voor mij was dit een gunstige loting. Ik speelde tegen allemaal aanvallers. Trou wens, zonder een indrukwek kende lijst kom je niet in de fi nale." Na de degradatie met het vrouwenteam sloeg Keen de frustraties van zich af. „Ik heb die teleurstelling niet laten doorwerken. De vorm was er, tijdens de landenwedstrijd heb ik me onbewust te veel druk op gelegd. De afgelopen dagen was er een perfecte balans tussen ontspanning en spanning." Marie Svensson, de materi aal-speelster uit Scandinavië, zorgde voor het eerste vrou- wensudces van Zweden op een groot kampioenschap. Onver wacht, zonder al te grote pro blemen. „Gerdie heeft een fan tastisch toernooi gespeeld. Ik maakte me zorgen. Het is voor mij onverklaarbaar waarom het vandaag zo gemakkelijk ging", sprak de 26-jarige. „Ik moet gaan trainen tegen verdedigers en materiaal-speel sters. Dat heb ik te weinig ge daan om hun spel door te krij gen", bekende Keen, die op haar wenken bediend wordt omdat de Russische Timina vol gend seizoen bij Treffers'70 in Wazienaveen haar clubgenote wordt. Keen is de toekomst die in Birmingham uit de schaduw van Vriesekoop en Hooman stapte. Zij ziet het zonnig tege moet. „De situatie in Nederland moet zo snel mogelijk weer nor maal worden. We moeten de onderlinge problemen uitpra ten, als volwassenen. De degra datie van het vrouwenteam is een drama. Zoiets gaat ten kos te van iedereen." Samen met Emily Noor be zweek ze in de landenwedstrijd onder de druk. Maar ze kwam indrukwekkend terug en kon ook na de verloren finale nog la chen. Gerdie Keen haalde het bloed onder de nagels van haar tegenstandsters vandaan. Ze rook het angstzweet van top pers. De tranen van Mirjam Hooman en de treurnis van Bet- tine Vriesekoop waren bijna vergeten. Hooman en Vriesekoop be leefden een afgang. Het duo was door de Nederlandse Tafel Tennis Bond (NTTB) uit het landenteam geweerd en bereid de zich, toen het nationale B- team de plaats in de eerste cate gorie prijsgaf, in Nederland voor op het individuele toernooi. Vlak na de landing in Bir mingham stonden de bannelin gen alweer in de vertrekhal rich ting Schiphol. Hooman verloor in haar eerste enkelspel tegen de Armeense Makinian, Vriese koop ging een ronde verder on- Gerdie Keen op weg naar een zilveren medaille met een gouden randje. foto anp deruit tegen de Hongaarse Toth. Naast elkaar in het dub bel, waaraan ze deelname af dwongen via een kort geding, sneuvelden ze al in de eerste ronde, tegen de Litouwsen Gar- kauskaite en Prusiene. „Gebrek aan wedstrijdritme, we missen de partijen van de landenwedstrijd", hakkelde de nationale top-twee. Het was echter gezichtsverlies omdat het duo het hoofd was kwijtgeraakt. „Alle problemen van de laatste tijd... Je stopt ze zo ver mogelijk weg, je hoopt dat het weg is. Maar onder hoogspanning komt het eruit", snotterde Hooman. „Het is geen toeval dat we allebei in het voorpro gramma sneuvelen", bracht Vriesekoop als verdediging naar voren. „We hebben sinds het EK twee jaar geleden in Stuttgart, tegen windmolens gevochten. Ik had achter de tafel helemaal geen kracht meer over", ver klaarde de Europees kampioene van twee jaar geleden. „Het klinkt raar, maar ik ben blij dat ik de titel kwijt ben. Die rotme- daille was besmet. De toekomst, het woord klonk voor de „grote verliezers" haast net zo besmet. Over de onlangs in het leven geroepen topsport commissie van de NTTB wilden ze niets horen. Vriesekoop: „Het is moeilijk uit dit toernooi moti vatie te putten door te gaan. Ei genlijk heb ik geen illusies meer, heb ik niet eens zin met bestuurders te gaan praten." „Als er niet snel een oplossing voor onze problemen met de bond komt, stop ik. Ik wil verder met tafeltennis, niet met deze shit", sprak Hooman, de tranen inmiddels de baas. „Ach, we moeten er ook niet al te drama tisch over doen. Het is maar ping-pong", lachte Vriesekoop. Inwendig huilden ze.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17