Rotterdams energiebedrijf levert Dijkzigt koude lucht Echt HEM A Boodschappen Stadion op strand van Scheveningen Actie bij Schick Randstad FAiMILIEBERICHTEN Vroege vogels DINSDAG 5 APRIL 1994 Blinden stuiten op blinde muren in station Blaak scheveningen monica wesseling Een sportstadion op het strand. Die primeur krijgt Schevenin gen. Op het strand tussen het Kurhaus en de havenmond krijgt hel stadion van mei tot september een vaste plek. Er kunnen 1000 bezoekers op de tribunes zitten en voor de sport mensen zijn kleedkamers, dou ches en vvc-'s aanwezig. Met strandstadion is bedacht door het bedrijf Free Time Promo- De gemeente Den 1 laag moet nog officieel toestemming verle nen, maar volgens F. Stienstra van Free Time zal dat zo'n pro bleem niet zijn. Er is mondelijk toegezegd dat het mag. mits er een paar aanpassingen worden gedaan aan het bouwplan. Het sportstadion is in eerste instantie bedoeld voor het grote beach-volleytoernooi dat jaar lijks op het strand wordt gehou den. Free Time organsieert dit toernooi. De wedstrijdèn wor den op verschillende stranden van Nederland gespeeld. Daar naast moeten er in het stadion een beach-korfbalcompetitie, tenniswedstrijden en zelfs ka no-wedstrijden worden gehou den. Aan de zeezijde staat geen tribune, zodat de toeschouwers vrij uitzicht op zee hebben. Het stadion bestaat uit een arena, aan drie zijden omgeven door oplopende tribunes. Aan de kant van de Boulevard is er een horeca-uitspanning en komen stoelen voor 'Vips'. Blinden en slechtzienden kun nen niet uit de voeten in het nieuwe, ondergrondse NS-sta- tion Blaak. Terwijl zij hun weg proberen te vinden, stuiten zij op blinde muren. Het komt ook voor dat blinden en slechtzienden de uitgang niet kunnen vinden. ,,De NS heeft wel voorzieningen aange bracht," zegt José van Rosma len van de Vereniging Gehan dicaptenorganisaties Rotter dam (VGR), „maar er is half werk geleverd. Voor blinde reizigers die met de trein richting Dordrecht willen, heeft de NS een 'geleidelijn' op de vloer gemaakt. Maar wie naar Rot terdam Centraal gaat, moet zonder deze wegwijzer het perron vinden. „De leuningen naast de trappen naar het me tro-station leiden naar een blinde muur," vertelt Van Ros malen. „Dit lijken details, maar voor blinden en slecht zienden is het heel hinderlijk." Voordat de bouw van het NS-station Blaak van start ging, heeft de VGR aangege ven hoe de NS de blinde reizi gers van dienst kan zijn. „On ze adviezen zijn niet echt uit gevoerd," zegt Van Rosmalen. De werkgroep Toegankelijk heid van de VGR heeft vervol gens een onderzoek verricht. Al in oktober vorig jaar heeft de organisatie een rapport met de uitkomsten aangeboden. „We zullen de zaak nu nog maals bij de NS aan de orde stellen." De ongeveer tweehonderd werknemers van de scheermes- jesfabriek Schick in Amsterdam hebben vandaag actie gevoerd. Ze willen sluiting van dit bedrijf voorkomen. De vakbonden hadden de directie een ultima tum gesteld tot vandaag. Maar gisteren liet de directie de ton den weten niet van plan te zijn terug te komen van het besluit tot sluiting. Voor de vakbonden reden om de werknemers op te roepen tot staking. Afgelopen woensdag hadden de werknemers van Schick besloten tot actie over te gaan, indien de directie het ul timatum zou laten verstrijken. De ondernemingsraad van de Amsterdamse vestiging heeft een extern bureau onderzoek laten verrichten naar de levens kansen van de fabriek. De raad denkt dat die er wel degelijk zijn, maar kon de Amerikaanse moedermaatschappij niet over halen tot een alternatief reorga nisatieplan. WILLEM OUWERKERK weduwnaar van ELISABETH LENA KLEIN in de ouderdom van 86 jaar Kinderen Kleinkinderen en verdere familie Leiden, 1 april 1994 Rosenburch Correspondentie-adres: Houtschans 84 2352 CJ Leiderdorp Pa is overgebracht naar het rouwcentrum "Eenvoud", Hogewoerd 84 te Leiden, alwaar geen bezoek. De begrafenis zal plaatsvinden op de begraaf plaats "Rhijnhof", Laan te Rhünhof Cingang Haagse Schouwweg) te Leiden op woensdag 6 april a.s. om 11.00 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condo leren in de condoléanceruimte van de be graafplaats. Na een liefdevolle verzorging in het "St. Elisa- bethziekenhuis", is zacht en kalm en toch nog onverwacht van ons heengegaan mijn lieve moeder, m(Jn zuster, onze schoonzuster en tante JOHANNA CRAMA-B0EFF weduwe van JACOBUS CRAMA in de ouderdom van 92 jaar Uit aller naam: KOOS CRAMA Leiden, 1 april 1994 Montgomerystraat 3 Correspondentie-adres: Trompstraat 42 2315 TA Leiden De overledene is overgebracht naar het Rouwcentrum Van der Luit, Willem de Zwij gerlaan 179 te Leiden. Thuis en aan het Rouwcentrum geen bezoek. De crematieplechtigheid is bepaald op woensdag 6 april om 10.15 uur in het crema torium "Rh(jnhof", Laan te Rh(jnhof Gngang Haagse Schouwweg) te Leiden. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot con doleren in de ontvangkamer van het cremato- Het Rotterdamse GEB gaat als eerste energiebedrijf in Neder land koude leveren. Op 27 april wordt een contract getekend tussen het GEB en het Acade misch Ziekenhuis Rotterdam (AZR) voor de levering van de koude. Bij het AZR wordt een installatie gebouwd die vanaf maart volgend jaar de koeling in het AZR (Dijkzigt) verzorgt. Er is een investering van enkele mil joenen guldens mee gemoeid, zo heeft projectleider M. Loeve van het GEB meegedeeld. Volgens Loeve moet de instal latie bij Dijkzigt worden gezien als een enorme koelkast, de grootste in zijn soort in Europa. „Het grote verschil is echter dat er in deze installatie geen milieu-onvriendelijke CFK's worden gebruikt. De koude lucht wordt gedeeltelijk gepro duceerd door gas en gedeeltelijk wordt gebruik gemaakt van de restwarmte van de stadsverwar ming", vertelt Loeve. Het principe van koude lucht maken uil warmteproduktie heet absorptiekoeling. Loeve vergelijkt de techniek met die van een caravankoelkast die op gas werkt. Absorptiekoeling wordt in Japan al op grote schaal toegepast op hetzelfde niveau als in Nederland stads verwarming. Het AZR zorgt nu zelf nog voor de produktie van koude lucht. Die wordt gebruikt om de temperatuur in ruimten waar veel apparatuur staat laag te houden. Vooral computer- en röntgenapparatuur produceert veel warmte. Volgens een woordvoerder van het AZR is de huidige koelingsinstallatie aan vervanging toe. Het ziekenhuis is op zoek gegaan naar alterna tieven en kwam uiteindelijk bij het GEB uit als leverancier van gas, elektra en warmte. Daar komt nu vanaf maart volgend jaar het produkt koude bij. Voor het ziekenhuis is de af name van koude van het GEB goedkoper dan het vervangen van de oude installatie. Het AZR betaalt, net als bij gas of elektra, per kilowatt geleverde kou. De koude lucht wordt via de be staande airconditioning het zie kenhuis ingepompt. Alleen Dijkzigt maakt er gebruik van. Het onlangs geopende Sophia Kinderziekenhuis dat aan Dijk zigt grenst, heeft een eigen nieuwe koeling. Volgens Loeve is het Rotter damse GEB het eerste energie bedrijf in Nederland dat met de absorptietechniek koude gaat leveren aan bedrijven. „We wil len het natuurlijk niet beperken tot het ziekenhuis alleen, maar we willen ermee de markt op. Ik denk bijvoorbeeld aan toepas sing bij koelhuizen." Loeve denkt overigens niet dat de acti viteiten van het GEB op het ge bied van klimaatbeheersing het particuliere bedrijfsleven in de weg staan. „Wij leveren de in stallatie. De koude lucht wordt via bestaande systemen verder getransporteerd." Op 27 april wordt over 'koudeproject' van het GEB een symposium gehouden aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam met als titel Koelen met stadsverwarming. Afvalzakken, CJ 25 pak me! 60 stuks 10.50 nu Ot Wattenschijfjes, nu 34L Evercleanfluor ÜU 3 J\ pak me! S0 stuks 2.50 VOOfW# tandpasta, 75 ml 1.60 VOOT Aanbiedingen lijn geldig l/m 9 april 1994. zo lang de voorrond strekt. Vermelde prijzen zijn advieiverkoopprijien Niel olie artikelen zijn verkrijgbooi in onze vestigingen in Amslerdom Gelderlondplein, Axel, Best. Blodel. Dongen, Dordrecht Sterrenburg, Driebergen. Duiven, Geldrop, Gemert, Goirle. Heemskerk, Horst, Koolsheuvel, Klozienoveen, Rotlerdom Hoogvliet, Tegelen, Ulft, Utrecht Hoog Colharijne, Yolendom, Vriezenveen en Wossenoor. Leidenaar ramt winkelpui noordwuk» Een 26-jarige Leidenaar is zater dagnacht met zijn auto door een winkelpui aan de Abraham van Royenstraat in Noordwijk gereden. De man had volgens de politie te veel gedronken en reed met zijn auto achteruit de parkeerplaats af. Hij vond zijn rem net iets te laat en ramde de pui. Tegen de Leidenaar is proces verbaal opgemaakt. Daarnaast is hem een tijdelijk rijverbod opgelegd. Auto-inbraken in Noordwijk noordwuk In Noordwijk zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag zes au to-inbraken gepleegd. De onbe kende dader sloeg in de meeste gevallen een ruitje in en ging er vandoor met autoradio's, kle ding, sleutels en cassetteband jes. De inbraken werden ge pleegd in onder meer de Van Struykstraat en op de Duinweg en Prins Hendrikweg. Spookauto botst noordwuk Een auto zonder bestuurder veroorzaakte zaterdagmiddag een aanrijding op de Beetho- venweg in Noordwijk. De 38-ja- rige Noordwijkse eigenaar had de auto geparkeerd op een inrit van een woning aan de Beetho- venweg. Op het moment dat een 21-jarige Noordwijker met zijn auto voorbij reed, schoot de handrem van de geparkeerde auto door onbekende oorzaak los. De auto reed achteruit de inrit af en botste tegen de auto van de Noordwijker. Het bleef bij materiële schade. Glasscherven hillegom Twee dronken mannen uit Hil- legom zorgden zaterdagnacht voor flink wat overlast in de Houttuin in Hillegom. De man nen duwden een glascontainer omver waardoor talloze scher ven op het wegdek terechtkwa men. De twee, 23 en 29 jaar oud, zijn aangehouden. lisse Meer dan 500 vroege vogels hebben zon dagmorgen de stevige schoenen aangetrokken voor een wandeltocht door Keukenhof. De bloementuin was speciaal voor deze wandelaars al om zes uur 's morgens geopend. Voor half geld konden de vroe ge opstaanders genieten van het wakker worden van de natuur in het park. Eenmaal bij daglicht had den ze het rijk alleen om tussen de kleurrijke bloehiperken te kuieren. Maandagmorgen bleef het aantal vroege vogels beperkt tot 140. „Het weer was tweede paasdag veel slechter dan zondagmorgen. Eerste paasdag waren er opvallend veel mensen van buiten de Bol lenstreek, zelfs vanuit Limburg en Groningen, naar de Keukenhof gekomen. Dat in tegenstelling tot vorig jaar toen we de vroege openingstijden op drie zondagochtenden uitprobeerden en er vooral veel bezoekers uit de Duin- en Bollenstreek kwamen. Het evenement heeft landelijke bekendheid gekre gen", vertelt Angela Broersen van de Keukenhof. De Lissese bloementuin, die dit jaar op zeven zon dagochtenden om zes uur open gaat, trok tijdens het Paasweekeinde 50.000 bezoekers. FOTO HIELCO KUIPERS Pak met 3 rollen cadeaupapier 5.95 Raadloze fotolij sten, 10 x 40 x 50 cm, spiegel of ontspiegeld glas 2.25-14.95 nu 20% korting muurverf, afivasbaar 2.5/511 1 C) 12.50/21.95 nu Iv*/ Duopak kleurennegatief fotorolletjes, kleinbeeld, 100 ISO, 24/36 opnamen 14.50/17.50 nól2.-/14r

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12