Vietnam zet deur voor landgenoten open Deng wordt bij iedere stap begeleid door zijn dochters Wens Zulu-koning voor eigen Zulu-staat is misschien niet zo gek Tanzania: straf voor verspreiden AIDS Buitenland Duikers leveren buit uit Nederlandse schepen in ZATERDAG 2 APRIL 1994 342 Een groep Tanzaniaanse art sen wil dat er een wet komt die het doelbewust versprei den van het AIDS-virus HIV strafbaar stelt. „Veel mensen die seropositief zijn, verzwij gen dat tegenover hun part ner of andere bedgenoten en gaan door met het bedrijven van onveilige seks. Het ver dient overweging om dit als een misdaad te beschouwen zegt professor Fred Mhalu van het Medisch Centrum Muhimbili (MMC). De ziekte AIDS heeft in Tanzania tot nu toe aan 120.000 mensen het leven ge kost. Het aantal seropositie- ven wordt geschat op tussen de 800.000 en 1 miljoen op" condooms af omdat die pros een totale bevolking van 27,8 titutie en promiscuïteit miljoen mensen. Mhalu, die af ten weigeren te behandelen of exorbitante bedragen vra gen voor medicijnen. Ook heeft de organisatie de prak tijken van werkgevers aan de kaak gesteld, die seropositieve werknemers ontslaan en an deren dwingen een AIDS-test te ondergaan. „Dit alles kan gebeuren zonder dat het par lement ook maar enige wet heeft uitgevaardigd die dat verplicht stelt", zegt Mukoyo- go- Eerder deze week lanceerde de invloedrijke rooms-katho- lieke kerk een eigen campag ne tegen AIDS, waarin de na druk wordt gelegd op veran dering van seksueel gedrag. Zo'n zes miloen Tanzanianen, 22 procent van de bevolking, zijn katholiek. De kerk wijst gelopen donder dag op een pers conferentie na mens een groep vooraanstaande arsen sprak, vindt dat er een open baar debat moet komen over een wet die seroposi- tieven verplicht condooms te gebruiken tenzij hun seks partner geen bezwaar heeft tegen onveilige seks. Het voorstel heeft scherpe kritiek gewekt bij advocaten en sociaal werkers, die zeggen dat een dergelijke wet een schending van de mensen rechten betekent. „Dit is dis criminatie en tegen de men senrechten", zegt Mwemezi Mukoyogo, hoogleraar in de rechten aan de Universiteit van Dar es Salaam. De jurist is adviseur van het 'Actieprogramma tegen AIDS' (Wamata), dat voorlichting geeft over de ziekte en op komt voor de rechten van se- ropositieven en AlDS-patiën- ten. Wamata heeft veel kritiek op de 'ongevoelige houding' van veel Tanzaniaanse artsen die regelmatig AIDS-patiën- 'Dit is discriminatie en tegen rechten van de mens' den bevorderen. De Tanzaniaanse •geestelijkheid ziet in intensie ver kerkbezoek, gebed en 'terug keer naar God' een effectievere vorm van A1DS- bestrijding. „We hebben het programma op gezet om mensen ervan be wust te maken dat AIDS on geneeslijk is en dat men daar om zijn seksueel gedrag moet veranderen", zegt pater Loire. Hij is de coördinator van de Pastorale Activiteiten en Diensten voor AIDS-bestrij- ding in het aartsbisdom Dar es Salaam. De Tanzaniaanse kerk wil ook jeugdclubs en ge bedsgroepen opzetten om het gedrag van de bevolking te veranderen. Andere troeven die de kerk inzet tegen AIDS zijn het pas opgerichte radiostation 'Ra dio Tumaini' (Radio van de Hoop) en een zes maal per jaar verschijnend blad in het Kiswahili dat Kiongozi (de lei der) heet. Al deze activiteiten moeten bewerkstelligen dat de Tanzanianen zich tot één partner beperken. Australië kunstschatten rijker Een amnestieregeling voor dui kers die deze week afliep, heeft de Australische overheid een keur aan schatten opgeleverd uit Nederlandse schepen die in de zeventiende en achttiende eeuw voor de kust vergingen. De schatduikers kregen elf maanden de tijd om zonder straf buitgemaakte spullen in te leveren. Zo kwam het Wes- taustralische Staatsmuseum via een anoniem gebleven schenker in bezit van een kortelas uit de Batavia, een Nederlandse han- delsvaarder die in 1629 voor de noordwestkust van Australië verging. Een kortelas is een kor te sabel die door zeelieden werd gebruikt. Ook zijn nu meer dan 10.000 zilveren dubbele stuivers ep schellingen terecht, die in 1712 naar de zeebodem verdwenen toen het Nederlandse schip Zuitdorp zonk in hetzelfde ge bied als de Batavia. De munten zijn in 1711 in Middelburg ge slagen en waren bestemd voor soldaten en handelaars die in Batavia werkten in dienst van de Verenigde Oostindische Compagnie. Het zusterschip van de Zuitdorp, de Belvliet, wist Nederlands-Indië wel te bereiken. Voor de kust van Australië, waar op veel plaatsen verrader lijke stromen heersen, liggen meer dan vijfduizend scheeps wrakken. Hoewel die formeel aan de staat toevallen, worden er veel geplunderd door schat duikers. Volgens de autoriteiten hebben vijfhonderd duikers ge bruik gemaakt van de amnestie regeling. Zij leverden onder meer kanonnen en kanonsko gels in. PEKING TERESA POOLE THE INDEPENDENT Als verzorgers van de keizer, zo staan zij hem bij iedere beweging bij. Toen de opperste leider van China, Deng Xiaoping, onlangs voor het eerst sinds meer dan een jaar voor de staatstelevi sie verscheen, werd hij bij iedere stap begeleid door twee 'opperste dochters'. Aan zijn linkerzijde bevond zich Deng Rong, die op geschikte decibelsterkte in zijn goede oor de commentaren voor hem herhaalde, waarna ze haar vaders onbegrijpelijke antwoorden ver taalde voor een groter gehoor. Aan zijn rechterzijde stond Deng Nan, die hem stevig ondersteunde toen hij hoge functionarissen de hand schudde. In het ondoorzichtige politieke sys teem van China begint het Nieuwe Maanjaar wanneer Deng het Chinese volk het jaarlijkse bewijs levert dat hij nog steeds functioneert. Dit jaar staar de Deng nietsziend de ruimte in. Daar mee liet hij de blijvende indruk achter van een verontrustend tere man, wiens concentratievermogen het afgelopen jaar aanzienlijk is verminderd, en wiens dochters de opperste poortbe wakers zijn geworden. „Zij beperken zeker de toegang", aldus verplichte lectuur zal zijn voor partijge- Deng Nan is een jaar ouder en treedt wat minder op de voorgrond dan haar zus, maar ook zij is prominent aanwe zig als Deng in het openbaar ver schijnt. In januari 1992 vergezelden de twee vrouwen de Chinese leider op zijn cru ciale bezoek aan het zuiden van China, waar hij pleitte voor economische her vormingen. Destijds werd gedacht dat Deng Nan heeft geholpen met het schrijven van zijn belangrijkste toe spraken. Op dit moment is het moeilijker het beeld van de kleine, zieke oude man in overeenstemming te brengen met het idee dat hij nog steeds de machtigste man van China is. Maar zijn invloed is groter dan zijn vermogens. Dat bleek bijvoorbeeld toen afgelopen najaar een nieuwe verzameling van zijn toespra ken werd gepubliceerd. „Zolang Deng leeft, is hij er. Hij is nog steeds de op perste leider. Zijn overtuiging leidt het systeem", aldus een diplomaat. Deskundigen denken dat de tekst van belangrijke documenten nog steeds door hem worden begeleid. Op som mige dagen zou hij alerter zijn dan an dere. De invloed van Deng Rong zou bij de meer liberale hervormers liggen. Vol gens kranten in Hong Kong zou zij hebben geholpen Deng ervan te over tuigen dat hij afgelopen september moest instemmen met de vervroegde vrijlating van de dissident Wei Jings heng. Dat was net voordat er een be sluit zou worden genomen over de Olympische Spelen in 2000. Zij heeft hem doen inzien dat dat goede publi citeit zou zijn voor China. Zij is ook het enige gezinslid dat na haar vaders dood een politieke rol wil spelen. Deng Rong is al lid van het Nationale Volks congres. Er wordt echter niet verwacht dat Dengs kinderen een belangrijke rol zullen spelen in de factiestrijd binnen de Chinese Communistische Partij, die waarschijnlijk zal volgen op Dengs dood. „Ik denk dat zij geen illusies hebben over wat er gebeurt als Deng sterft. Dus behartigen zij hun belangen nu", aldus een westerse diplomaat. „Ik denk dat zij gebruik maken van het feit dat zij in staat zijn de toegang tot hun vader in hun eigen voordeel te contro leren, wetende dat hun dagen zijn ge teld." VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Minister Kooijmans (buitenlandse zaken) noemde zijn driedaagse bezoek aan Hanoi een succes. Niet alleen kon een overeenkomst over investeringsbescherming worden getekend, ook beloofden de autoriteiten de deur wijd open te zetten voor de 375 afgewezen Vietnamese asiel zoekers die staatssecretaris Kosto (justitie) binnenkort wil terugsturen. De meningen in Hanoi over hun veiligheid op de lange termijn zijn echter verdeeld. De wind heeft vrij spel in de okergele Franse villa. Op de be gane grond scharrelt een kat tussen stukken cement en steen op zoek naar etensresten. Ver der is er geen teken van leven. Tot uit een nis het zachte ge zoem klinkt van wat een faxma chine blijkt te zijn. Op het dak van het oude gebouw wappert een blauw dundoek met de def tige letters Unhcr. „Het is een beetje behelpen", zegt de Amerikaan Christopher Carpenlerverontschuldigend. Hij is vertegenwoordiger in Hanoi van de VN-vluchtelin- genorganisatie. Een van de hoofdtaken van de Unhcr is het nagaan hoe het met de Vietna mese remigranten is gesteld. Als het aan Kosto ligt keren bin nenkort maximaal 375 afgewe zen asielzoekers terug naar Vietnam. Carpenter kan al ruw weg voorspellen hoe het die groep zal vergaan. „De ervaring wijst uit dat ongeveer eenderde van de repatrianten succesvol is, ongeveer een even grote groep maakt het redelijk en nog eens een derde deel heeft moei te het hoofd boven water te houden. Maar dat is niks bij zonders. Bij de rest van de be volking is het beeld niet wezen lijk anders." Nederlandse vluchtelingenorga nisaties zoals Inlia, die zich de afgelopen twee jaar om de uit de Tsjechische Republiek af komstige Vietnamezen hebben bekommerd, maken zich echter zorgen. Hoe veilig zijn de min der succesvoUen in de handen van het communistische regi me? Een bewind dat nog maar kort geleden zo hardvochtig was dat in totaal bijna 800.000 men sen in gammele bootjes het land ontvluchtten? „Met dit bewind kun je nergens zeker van zijn", meent Nguyen Low Chon, uitbaatster van een klein restaurant in het centrum van Hanoi. Haar vader werd in 1954, nadat Ho Chi Minh in het noorden de Fransen had ver dreven, voor tien jaar in een werkkamp opgesloten omdat hij als redelijk welgesteld burger tot 'klassevijand' van het prole tariaat werd geoormerkt. Nu probeert Chon op de ruïnes van die familiegeschiedenis op nieuw een vermogentje op te bouwen, maar zonder het verle den te vergeten. „Drie keer heeft de regering nieuw geld in gevoerd, waardoor de oude dongs op slag waardeloos wer den. Het laatst nog vijf jaar gele den. Ik vertrouw ze niet meer, en als ik bootvluchteling was, nog minder", zegt ze bitter. Maar de Communistische Partij Vietnam beweert de bakens te hebben verzet. In 1986 introdu ceerde premier Vo Van Kiet de politiek van Doi Moi, gericht op modernisering van de verkalkte economie. Privé-ondernemer- schap werd aangemoedigd, bui tenlandse investeringen gesti muleerd. Met de Verenigde Na ties sloot de regering drie jaar later een contract voor de gere gelde terugkeer van de vele tienduizenden bootvluchtelin gen die nog in opvangkampen in Hong Kong, Indonesië en Maleisië verbleven. Carpenter meent dat de Vietna mese regering sindsdien woord heeft gehouden. „Vanuit onze ervaring kan ik zeggen: zij ko men hun verplichtingen tegen over de internationale gemeen schap heel nauwkeurig na. Het feit dat steeds meer vluchtelin gen vrijwillig terugkeren, be wijst voor mij dat er terecht een klimaat van vertrouwen is." Dat wil niet zeggen, tekent de Unh cr-chef aan, dat er geen terug gekeerde vluchtelingen achter de tralies zijn beland. „Het wordt een ander verhaal als re migranten hun dissidente acti viteiten voortzetten, of op een andere manier de wet overtre den." De Communistische Partij, zo heeft ook Kooijmans tijdens zijn bezoek gemerkt, stelt het uiten van kritiek niet echt op prijs. Zijn pogingen de mensenrech tenschendingen aan de orde te stellen, werden zeer snel onder de categorie 'subversief ge- foto gpd paul koopman schaard. Het relatief vrije poli tieke klimaat in de voormalige Sovjetunie levert alleen maar chaos en armoede op, lijkt de regering in Hanoi te hebben ge concludeerd. „Ia hoor eens: als je op een feestje wordt uitgenodigd en de sfeer bevalt je niet, dan ga je niet met de gastheer in discus sie. Dan moet je vertrekken", zegt Adrie van Gelderen. Van Gelderen, in Hanoi met eérbied 'de professor' geheten, is een zelfbenoemd manusje-van-alles op ontwikkelingsgebied. In de vluchtelingenkampen van Hong Kong zette hij een ingenieus on derwijssysteem op, waarbij con tainers werden omgebouwd tot verplaats- en stapelbare school lokalen. In Hanoi leidt hij nu een low-budget onderwijs-ad- viesbureau. 'Bloedlink en pisnijdig' wordt Van Gelderen echter over het populaire verhaal dat Vietna mese remigranten uit Neder land in hun geboorteland op re presailles moeten rekenen. „Wat een klinkklare onzin", roept hij uit. „Oké, dit is een een-partijstaat waar je niet zo maar alles kunt doen. Maar het zegt toch wel wat dat er niet één geval bekend is van een Vietna mese remigrant die wordt ge discrimineerd." De groep van 375 Vietnamezen uit Nederland, zo valt in Hanoi te beluisteren, heeft nog een re latieve voorsprong. Zij zijn niet in bootjes het land ontvlucht, maar werden vrijwillig als gast- arbeiders uitgezonden naar het toenmalige Tsjecho-Slowakije. Dat gold in de jaren tachtig als een privilege. Wel kan het vin den van huisvesting en een baan (Vietnam heeft een ge schatte werkloosheid van 20 procent) een probleem zijn. Een wellicht nog hogere drem pel vormt de min of meer be rooide terugkeer naar de eigen familie. Pieter Robijn, een Ne derlander die sinds 1989 in Hanoi werkt met Vietnamese remigranten zegt: „Velen erva ren hun térugkeer als gezichts verlies. Men is er niet in ge slaagd fortuin te maken en dan valt het niet mee opnieuw bij de familie te moeten aankloppen." Mevrouw Chon wenst ze het al lerbeste. „Ik hoop echt dat zij een bestaan kunnen opbouwen, en de regering zijn koers niet verandert", zegt ze ernstig. (Op uitdrukkelijk verzoek is de naam van meirouw Chon ge fingeerd) De Chinese leider Deng werd tijdens zijn zijn twee dochters. een westerse diplomaat in Peking. „Mensen moeten de familie vleien om iets met hem te bespreken of zijn goedkeuring te krijgen. Het is goed mogelijk dat zij ook dingen doen in zijn naam." „De belangrijkste vraag is", aldus een andere diplomaat, „in hoeverre hij nog bij zijn verstand is. Zelfs het volledige Politburo weet dat niet eens." Er is een duidelijke parallel met de laatste maanden van Mao Zedong, toen twee vrouwelijke assistenten zijn gebrabbel vertaalden en waardoor me- bezoek aan het zuiden terzijde gestaan door archieffoto vrouw Mao aanzienlijke speelruimte kreeg voor haar manipulaties. Deng Rong is in 1950 geboren en is Dengs jongste dochter. Sinds 1989 is ze zijn persoonlijke secretaris. Zij regelt alle bezoeken aan haar vader en ontcij fert zijn zware Sichuïsche accent. On der haar bijnaam Maomao is Deng Rong ook hard op weg een van 's we relds best verkopende auteurs te wor den. Van het eerste deel van haar bio grafie over Deng zijn meer dan twintig miljoen exemplaren verkocht. Ze werkt nu aan het tweede deel, wat eveneens LONDEN RICHARD DOWDEN THE INDEPENDENT Toen koning Goodwill Zwelithini onlangs volledige soevereiniteit eiste voor zijn Zulu-volk werd dit door rechtgeaarde democraten bekritiseerd als een laak bare poging om de moedige gang van president F.W. de Klerk en Nelson Mandela naar een democratisch Zuid-Afrika te ondermijnen. De stellingname van de Zulu-koning, en met name van zijn premier Chief Mangosuthu Buthelezi, wordt in 'verlichte' kringen algemeen beschouwd als primi tief en sektarisch, omdat de belangen van de stam boven die van het land worden gesteld. Maar bij veel Afrikanen vindt het door koning Good will geuite verlangen wel degelijk weerklank. Ze zijn bang dat een meer-partijen democratie zonder even redige vertegenwoordiging ertoe zal leiden dat de ene stam door de andere wordt overheerst. De politieke realiteit in Afrika is niet te vergelijken met de situatie in de westerse democratieën. Binnen de door de Europese koloniale mogendheden in Afri ka getrokken grenzen leven talloze verschillende vol keren met een eigen taal en cultuur. Politieke partij en vertegenwoordigen dan ook veelal hun eigen re gio, volk of stam. In deze situatie hebben politieke etiketten zoals democratisch, liberaal of nationaal vaak weinig inhoud. De politieke kaart van Afrika bestaat niet uit 52 lan den, maar uit een wirwar van honderden culturele, taalkundige en religieuze groepen. De machtsver houdingen tussen deze groepen vormen de hoek steen van de politieke stabiliteit op het Afrikaanse continent. Dit betekent dat het westerse democrati sche model, waarin de meerderheid regeert, in Afrika niet volstaat. Het Afrikaanse democratische bestel moet behalve op het individu ook op groepen zijn gebaseerd. In Ethiopië heeft de regering het tol haar prioriteit gemaakt de bestuurlijke banden tussen de verschil lende Ethiopische volkeren op een nieuwe leest te schoeien. De Ethiopische re gering gelooft dat er geen vrede mogelijk is zolang de bestuurlijke relaties tussen de ruim tachtig verschillen de taalgroepen niet worden geregeld. Terwijl in Zuid-Afrika de ras- senaanduiding op de identi teitskaarten wordt afge schaft, roept Ethiopië juist een systeem van rassenclas sificatie in het leven. Het is niet langer mogelijk gewoon Ethiopiër te zijn, op de iden titeitspapieren moet tevens worden vermeld of iemand Amharisch, Tigrayaans of Oromo is. Bij de Ethiopische algemene verkiezingen in juni zullen de kiezers stem men op kandidaten die openlijk de belangen van hun eigen groep vertegenwoordigen. Na de verkie zingen zal de Ethiopische grondwetgevende vergade ring een nieuwe grondwet opstellen waarin de belan gen van de verschillende groepen centraal zullen staan. Zo zal het onder de nieuwe grondwet zelfs mogelijk zijn dat een bepaalde groep zich van Ethio pië afscheidt, zoals de Eritreërs al hebben gedaan. Dit is ongeveer wat koning Goodwill en de Inkatha- beweging in Zuid-Afrika voor ogen staat. President De Klerk en het ANC wijzen dit verlangen van de hand als een truc om onder de verkiezingen uit te ko men, die Inkatha waarschijnlijk zwaar zal verliezen. Maar in de visie van Inkatha vertegenwoordigt het Afrika kent voorbeelden te over waar overheersing van de ene bevolkingsgroep door de andere tot burger oorlog heeft geleid. In Zuid-Afrika staan de Zulu's tegenover de aanhangers van het ANC, veelal Xhosa's. Het leger hier in Durban probeert de vrede te bewaren. foto reuter john woodroof saai af. Binnen vier jaar Stapten 34 van de 45 Afri kaanse landen beneden de Sahara over op het meer- partijen systeem, hielden verkiezingen of voerden in grijpende politieke verande ringen door. Deze 'uitbarsting' van de mocratie bevrijdde het ge plaagde continent van een aantal tirannen en zelfs de alleenheersers die de om wenteling overleefden moesten verkiezingen toe staan. Afrikanen in landen als Malawi, Ghana, Zaïre en Mozambique amochten kri tiek uiten op hun regering, politieke gevangenen wer den vrijgelaten en er ver schenen talloze onafhanke lijke dagbladen. Maar de meer-partijen de mocratie heeft ook diepe 1 ANC voornamelijk één bepaalde groep, de Xhosa, die verdeeldheid gebracht. Tien jaar geleden v tde t de verkiezingen de Zulu's zullen gaan overheer sen. En Afrika kent voorbeelden Burundi, Angola te over waar een dergelijke overheersing van de ene groep door de andere tot burgeroorlog heeft ge leid. Toen veel Afrikaanse koloniën in het begin van de ja ren zestig zelfstandig werden, geloofde men dat de een-partij staat het best beantwoordde aan de be hoeften van de nieuwe landen, die zich nog in een ontwikkelingsfase bevonden. Maar dit politieke sys teem produceerde corrupte dictaturen van een zich zelf verrijkende elite. Mede onder druk van het Wes ten zwoer Afrika rond 1990 de één-partij staat mas- verschillende stammen en moedertalen in veel Afri kaanse landen een politiek taboe. Regeringen streef den naar de afschaffing van de stammencultuur. Maar toen de politieke partijen op het toneel ver schenen, werden oude rivaliteiten weer tot leven ge wekt die in de koloniale tijd en onder het een-partij systeem waren onderdrukt. Op macht beluste politici in landen als Kenya, Togo en Nigeria wakkerden de aloude groepssaamhorigheid aan en misbruikten die voor hun eigen doeleinden. De treurige balans is dat verkiezingen in Afrika sinds de invoering van het meer-partijen systeem nauwelijks goed functione rende, stabiele regeringen hebben opgeleverd. Jonas Savimbi hernieuwde de Angolese burgeroorlog, na zijn nederlaag in de verkiezingen. President Ba- bangida van Nigeria annuleerde het verkiezingsresul taat omdat de 'verkeerde' man won. In Burundi werd het nieuw gekozen staatshoofd door de vorige machthebbers vermoord, hetgeen tot massa-slach tingen leidde tussen Hutu's en Tutsi's. De oppositie partijen in Kenya konden geen front vormen en pre sident Daniel arap Moi wist de macht te behouden. Een uitzondering vormt Uganda, waar begin deze week verkiezingen werden gehouden. Daar mochten de kandidaten voor de grondwetgevende vergadering alleen op persoonlijke titel campagne voeren. Politie ke groeperingen mochten niet als zodanig meedoen. President Museveni wijs geworden door de wrede Ugandese geschiedenis vreest dat politieke partij en, eenmaal toegelaten, zich ontpoppen als etnische belangengroepen en stammentwisten zullen bevor deren. Het Ugandese model kan andere landen tot voorbeeld dienen. Zuid-Afrika, Uganda en Ethiopië hebben elk een an dere route gekozen in hun poging om mensen met verschillende ethnische en culturele achtergronden tot een samenhangende natie te smeden. Het ANC en de Nationale Partij proberen met veel omzichtig heid en geduld een huis te bouwen waarin iedereen kan leven. Maar misschien moeten ze een voorbeeld nemen aan Ethiopië en een achterdeur inbouwen om groe pen die zich op geen enkele manier met de nieuwe staat verbonden voelen niet in het nauw te drijven, maar een uitwijkmogelijkheid te bieden. In dit licht bezien kan de eis van koning Goodwill voor een ei gen Zulu-staat in Zuid-Afrika niet eenvoudigweg worden afgedaan als reactionair. VERTALING: AAARGREET HESLINGA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 6