t Beyers Naudé: 'Het kan niet slechter dan onder de apartheid' Feiten &Meningen Israëlische honden vogelvrij Koeweitse man laat slavernij in Verenigde Staten herleven Belasting wil geld terug bij te gunstige groep B ZATERDAG 2 APRIL 1994 2 ZA1 NIEUWSANALYSE Indonesië-reis moet vooral goed zijn voor economie Bij het vierdaagse bezoek van premier Lub bers en minister Kooijmans van buiten landse zaken aan Indonesië, dat maandag begint, gaat het officieel niet om een herstel maar om 'een bevestiging van de goede re latie' tussen beide landen. Opmerkelijk: het is nauwelijks twee jaar geleden dat er op z'n zachtst gezegd een diepgaand meningsver schil ontstond dat een abrupt einde maakte aan de jarenlange ontwikkelingsrelatie tus sen Nederland en zijn voormalige kolonie. Aanleiding was de Nederlandse kritiek toen het Indonesische leger op Oost-Timor een vreedzame demonstratie van nationa listen neersloeg waarbij volgens sommige waarnemers honderden doden vielen. Mi nister Pronk van ontwikkelingssamenwer king schortte de ontwikkelingshulp enige tijd op, waarna de Indonesische president Soeharto besloot voortaan maar helemaal van die ontwikkelingshulp af te zien. Die zorg laaide onlangs in de Tweede Ka mer weer op door nieuwe berichten over wandaden die het Indonesische leger des tijds beging. De PvdA toonde zich om die reden opvallend lauw over de reis van Lub bers en Kooijmans. Met name Kooijmans heeft de Kamer echter beloofd uitvoerig stil te zullen staan bij de mensenrechten. Dat dat inderdaad niet overbodig is, bleek eind deze week uit een artikel in de En gelstalige Indonesi ërs^-Tï- - sche krant, Jakarta Post. Daar liet ',^^4 Suharto weten dat hij van plan is een 5 s** dam op te werpen i i tegen de onbeperkte diezelfde krant komt ook Todung Mulya Lubis uitge breid aan het woord, een bekend voorvechter van de mensenrechten in Ruud Lubbers. Indonesië. „Zijn wij archieffoto anp na veertig jaar onaf hankelijkheid nu door de poort van de vrijheid gegaan of staan wij nog steeds op de drempel", zo vroeg hij zich af. Zijn antwoord: het land staat nog voor die poort 'omdat wij nog steeds de regels van recht, democratie en mensenrechten niet weten te handhaven'. Daarvan heeft vooral de onafhankelijke vakbond SPSI veel te lijden. Kort voor een staking in februari werd de top van deze te genvoeter van de staatsvakbond SBSI gear resteerd. De bestuurders werden weliswaar na enkele dagen weer vrijgelaten, maar sta kingen die vaak gericht zijn op verhoging van het minimumloon van enkele guldens per dag zijn streng verboden. Opvallend is dat de Amerikaanse Senaat Indonesië on langs heeft gedreigd het land de status van begunstigde handelspartner te ontnemen als de eerbiediging van vrije vakbondsrech ten niet vóór 15 augustus aanzienlijk verbe tert. Zo ver zullen Lubbers en Kooijmans on getwijfeld niet gaan. Anders dan de Ameri kanen, die wat dat betreft vanuit een veel sterkere positie kun- Pieter Kooijmans. Nederland juist er geïnteresseerd het intensiveren MB van de economische Bi betrekkingen. Die handelsrelatie is nu nog tamelijk be scheiden, maar groeit de laatste ja ren sterk. Premier Lubbers bracht in 1988 een bezoek aan het land en nam toen in zijn kielzog zestien captains of industry mee. Lang zaam maar zeker groeide sindsdien de economische sa menwerking en in 1993 is de Nederlandse export naar de lan den in Oost-Azië, vooral Indonesië, zelfs ge stegen met meer dan zestig procent. Steeds duidelijker begint Nederland in te zien dat Indonesië een goede toegangs poort is voor de zich razendsnel ontwikke lende markt in de hele regio. In de eerste drie maanden van dit jaar leidde dat bij voorbeeld tot uitbreiding van de landings rechten van de KLM naar Surabaja en Me- dam en tot forse contracten tussen PTT Te lecom en PV Bakrie Electronics Company in Jakarta. Voor de Indonesiërs spelen naast de eco nomische ook andere meer gevoelsmatige kwesties een rol bij dit bezoek. Bij verschil lende gelegenheden heeft de Indonesische regering laten weten het erg op prijs te zul len stellen als koningin Beatrix op 17 augus tus 1995 de viering van de vijftigste verjaar- dig van de Indonesische onafhankelijkheid bij zal wonen. Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers in Indonesië zijn al ja ren present bij de festiviteiten die ter plaat se op 17 augustus plaatshebben. De aanwe zigheid van de koningin op die dag is echter van een andere orde, zeker voor de militai ren die destijds hebben meegevochten in de politionele acties. Door een staatsbezoek zal Nederland immers impliciet erkennen dat 'hun oorlog' destijds een verkeerde is geweest en dat zal de emoties ongetwijfeld hoog doen oplaaien. jakarta toof brader Hij is 78 jaar en slecht ter been. De artsen hebben gezegd dat hij elke dag een uurtje moet wandelen om zijn rug te ontzien. Hij probeert oprecht hun advies op te volgen. Maar ja, de agenda is nog elke dag overvol en het centrum van Johan nesburg is niet een omgeving waar je je graag vertreedt. Hij probeert tijd te spa ren door geen interviews meer te geven. Maar er zijn omstandigheden die dr- Christiaan Frederick Beyers Naudé dwingen van deze regel af te wijken. Zoals de eerste democratische verkiezingen die eind deze maand in Zuid-Afrika wor den gehouden. 2 problemen is Beyers Naudé gematigd optimistisch over de toekomst van het Hij had nooit gedacht dat hij dit nog zou meemaken, zegt hij. En ook niet dat het proces zo snel zou gaan. Vier jaar na de his torische toespraak van president De Klerk waarin hij de ontmanteling van de apart heid aankondigde, krijgt de democratie in Zuid-Afrika voor het eerst haar kans. „Het proces is minder gewelddadig geweest dan ik gevreesd heb. Dat klinkt vreemd als je beseft dat er sinds de vrijlating van Nelson Mandela (februari 1990, red.) meer dan 14.000 mensen om het leven zijn geko men, maar het hadden er veel meer kunnen zijn." „Er zijn natuurlijk bommen geplaatst in ANC-kantoren en je moet ook na de verkie zingen rekening houden met terreuracties. Maar ik denk dat de meer redelijke conser vatieven zich bij de realiteit zullen neerleg gen als ze zien dat de verkiezingen redelijk verlopen. Alleen een zeer kleine groep van rechtse extremisten, zoals de AWB (de neo- nazistische Afrikaner Weerstandbeweging, red.) zal niet voor rede vatbaar blijken en zich tegen het nieuwe Zuid-Afrika blijven verzetten." Het grote probleem voor de Regering van Nationale Eenheid (RNE) die na de verkie zingen aantreedt, zullen volgens Béyers Naudé niet zozeer de strapatsen van ex treem-rechts zijn. Waar de RNE vooral voor mo^t waken is dat geen verwachtingen worden gewekt, die niet kunnen worden verwezenlijkt. „De RNE komt voor enorme problemen te staan. De werkloosheid is verschrikkelijk groot. Veel mensen denken dat ze na 28 april werk zullen krijgen. Hun zal dus ver teld moeten worden dat dat niet van de ene op de andere dag mogelijk is." „Dat geldt ook voor het onderwijs en huis vesting. De achterstand waarin de apart heid het zwarte onderwijs heeft gestort, werkje niet binnen een paar jaar weg. Dat moetje de jeugd vertellen. Zoals je ze ook moet vertellen dat niet iedereen na de ver kiezingen een huis zal hebben of in een Mercedes zal rijden." Het is in dit verband ook van belang dat de zwarte bevolking leert zelf de handen uit de mouwen te steken en minder op buiten landse steun gaat vertrouwen, aldus Beyers Naudé. „Ze moeten zelfinitiatieven ont plooien, zelf investeren in hun toekomst. Ze moeten inzien dat dat de manier is om ba nen te scheppen. Leningen en investerin gen van de Wereldbank en het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) en andere ban ken zijn welkom, maar ze horen van onder geschikt belang te zijn. Als we succes willen hebben, moeten we het in de eerste plaats zelf doen." Beyers zegt dat het ANC de wederopbouw van Zuid-Afrika niet alleen op zich kan ne men. „Ik hoop ook niet dat ze dat zullen proberen. Ze hebben de steun van de Na tionale Partij (NP) nodig en van andere lan den. Als ze het alleen proberen, lopen ze vast en dat zal onherroepelijk leiden tot woedende reacties. ANC-topmannen Nelson Mandela en Cyril Ramaphosa zijn zich van deze gevaren be wust, zegt Beyers Naudé. Maar of andere leiders daarvan doordrongen zijn, durft hij niet te zeggen. „Er zijn mensen binnen het ANC die de indruk wekken dat Zuid-Afrika nu van hen is en dat zij zullen uitmaken w^t er moet gebeuren. Ik denk niet dat Mandela het daarmee eens is, maar ik weet niet of hij die opvatting, die mentaliteit bestrijdt. Het kan een gevaarlijke ontwikkeling worden. Het ANC zou dan in zekere zin dezelfde richting opgaan als de NP toen zij in 1948 aan de macht kwam. Het is overigens een elke partij bedreigt die de alleen heerschappij opeist." De belangrijkste problemen die de regering moet zien op te lossen om van het nieuwe Zuid-Afrika een succes te maken, zijn al aangestipt. Maar Beyers Naudé wil een vraagstuk extra belichten: de landkwestie. De afgelopen tachtig jaar zijn naar schatting twee tot drie miljoen zwarten door het blanke minderheidsbewind van hun land verdreven. De rechtmatige eigenaars of erf genamen eisen nu hun land terug of verlan gen een redelijke compensatie. Beyers Naudé: „Dit is een.hele emotionele kwestie. Niet alleen bij zwart maar ook bij blank. Veel van dit land is uiteindelijk in handen gekomen van blanke boeren die het geheel volgens de wet van de staat hebben gekocht. Zij vrezen nu dat het land hun zal worden ontnomen. Daar zullen ze zich te gen verzetten. Als het moet met geweld. Het is een geweldig ingewikkeld probleem, waar wel veel over wordt gepraat, maar waar te weinig aan wordt gedaan. En het is echt een probleem datje niet kunt laten liggen. Als dat gebeurt, gaan mensen het recht in eigen hand nemen en dan zijn de gevolgen niet te Ondanks deze problemen ziet hij de toe komst 'gematigd optimistisch' tegemoet. Voor een man die wegens zijn veroordeling van de apartheid door zijn eigen gemeen schap werd uitgestoten, door zijn kerk aan de kant werd geschoven en door het apart heidsbewind in dè ban werd gedaan, is een andere houding waarschijnlijk niet moge lijk. „Het kan", zegt hij, „niet slechter gaan dan onder de apartheid." johannesburg p.v.nuusenburg correspondent TOM JANSSEN „Jongens, even niet kijken!" r De kinderen weten al hoe -nS-'1 laat het is als vader die S M waarschuwing laat horen. ---«•■ Even verder ligt langs de 1 Jeruzalem weg weer een eng dood dier. Meestal een tot gehakt gereden kat of een jammerlijk tegen de vangrails gesmakte hond. Buiten de stad kan het een jakhals zijn die in de berm een eeuwige rustplaats heeft gevonden, of een in staat van ontbinding verkerende ezel. Voor een overzicht van Israëls fauna vol staat een rit naar Jeruzalem of Haifa, en je hoeft er niet eens de auto voor uit. Alleen toeristen vragen zich af waarom ka davers hier langs de weg liggen weg te rot ten. De plaatselijke bevolking lijkt het niet te hinderen ('We hebben wel wat anders aan ons hoofd'). Wie in Israël een hond heeft, is verplicht hem op te sluiten of aan de lijn te houden. De huisdieren die we als bedorven slagers waren op en langs de weg terugvinden, zijn in de regel ontsnapte exemplaren die uit bundig en nietsvermoedend hun dood te gemoet zijn gerend. Als Pluto spoorloos is verdwenen, geeft zijn baasje liever niet toe dat hij het hek heeft laten openstaan. Hij beweert daarentegen dat de hond is opgegeten door het Filipijnse kindermeisje. Het nieuws- en advertentie blad Al Hasharon, dat wordt verspreid in de betere buurten van Tel Aviv en dus ook bij mij in de bus valt, bevatte de laatste weken schokkende onthullingen. Alles op de solide basis van confidenties van een niet met na me genoemde Filipijnse au-pair aan haar evenmin met name genoemde werkgeef ster. De Filipijnse zou zich op gezette tijden, samen met ook al niet nader genoemde landgenoten, te goed doen aan een stuk hondevlees. Andere verdachten zijn volgens Al Hasharon Thaise arbeiders die in de buurt van Tel Aviv in de tuinbouw werken. Niemand heeft ooit een Oostaziaat bij de jacht kunnen betrappen, maar dat is geen beletsel voor de actiegroep 'Laat de Dieren Leven' volop verdachtmakingen in het rond te strooien. Het lijkt erop dat hun overwin ning in de geruchtmakende zaak-Leibovitz de activisten naar het hoofd is gestegen. Solo Leibowitz is een reisagent in Haifa, ge trouwd met een Filipijnse, die vorig jaar uit de schaduw trad met een gedurfd export plan. Op bezoek bij zijn schoonfamilie in het Verre Oosten maakte hij zijn gastheer een compliment over het heerlijk malse vlees dat werd opgediend. Dat waren hon- denbrokken, kreeg hij te horen, of beter ge zegd: brokken hond. Eenmaal terug in Israël vroeg Leibovitz ver gunning voor de export van Israëlische zwerfhonden naar landen in het Verre Oos ten, waar het woord 'hondenliefhebber' voornamelijk gastronomische betekenis heeft. Het mes sneed aan twee kanten: de Derde Wereld zou worden voorzien van be taalbaar calorierijk vlees en Israël zou wor den gevrijwaard van poep op de stoep en hondelijken op de weg. Met als niet onwel kome bijkomstigheid een leuke zakcent voor Leibowitz. Het ministerie van landbouw in Tel Aviv had geen bezwaar tegen de unieke vorm van ontwikkelingssamenwerking, maar 'Laat de Dieren Leven' des te meer. Na veel vijven en zessen bepaalde de rechtbank in Haifa dat Leibovitz zich zou moeten ont houden van het 'verzamelen, verkopen en verhandelen van welk soort huisdier dan ook, direct of indirect, voor de export naar enig land en de Filipijnen in het bijzonder'. Alle zwerfhonden kunnen zich nu weer zonder angst voor Solo de hondenmepper te pletter laten rijden. ad bloemendaal correspondent Een Koeweitse inwoner van Boston wacht een gevangenisstraf van tien jaar en een boete van een half miljoen dollar omdat hij een dienstmeisje uit Sri Lanka tot volledige slavernij dwong. De vrouw mocht de deur niet uit en kreeg nauwelijks iets te eten. De 30-jarige Talal Azanki gaf de 27-jarige Vasantha Gedara slechts een stukje pita brood per dag en dwong haar de badkamer te schrobben met sterke chemische midde len, waarbij ze vaak het bewustzijn verloor. Ze mocht bovendien niet op de meubels zitten of van de telefoon gebruik maken. Azanki hield de vrouw in het gareel door haar te vertellen dat ze door de politie zou worden doodgeschoten als ze zich buiten de deur waagde. Ze geloofde hem. Een maand nadat de man in december werd gearresteerd, kwam het Koeweitse mi nisterie van buitenlandse zaken met een persbericht, waarin werd ontkend dat Koe- weiti's in het Westen vrouwen als lijfeige nen zouden houden. Aziz Abu-Hamad van de mensenrechtenor ganisatie Middle East Watch, dat in New York zetelt, heeft onlangs in Koeweit onder zoek gedaan naar de omstandigheden van dienstmeisjes en ander huishoudelijk per soneel. Hij constateerde dat de autoriteiten zich meer zorgen maken over de buiten landse kritiek dan over de dienstmeisjes zelf. Toch is de Koeweitse regering bereid de rechten van huishoudelijk personeel onder i te brengen bij de arbeidswetten van het land. Maar dit wetsontwerp ligt volgens 1 Abu-Hamad al sinds 1992 ergens onder in een la. t i Volgens Middle East Watch ontvluchten elk a jaar honderden vrouwen in Koeweit hun werkgevers omdat ze hen mishandelen, verkrachten, of weigeren loon te betalen. In de Filippijnen mogen Koeweitse instanties niet langer dienstmeisjes recruteren. Abu-Hamad bezocht in Koeweit meer dan tweehonderd dienstmeisjes die wegkwijnen op een politiebureau in Koeweit-stad. Ze waren gevlucht voor hun bazen en hadden geen onderdak. Nog eens tweehonderd vrouwen waren ondergebracht in de Filip pijnse ambassade. inmiddels werkt de Srilankaanse Gedara als kindermeisje voor een Amerikaans gezin, vertelt haar advocaat Sarah Burgess Reed. Het is nog niet zeker of zij schadevergoe ding zal eisen van Azanki en zijn 21-jarige vrouw Abair. De wantoestanden in huize Azanki werden ontdekt door twee verpleegsters die waren ingeschakeld om de zieke baby van het echtpaar te verzorgen. Daar troffen ze het opgesloten en verwaarloosde dienstmeisje new york george garrigues BELASTING BELICHT Tweewekelijkse rubriek over fiscale kwesties door Dennis Weber Voor veel mensen is het aangiftebiljet nog steeds een waar doolhof. Toch helpt er geen lieve moedertje aan. Gisteren moesten de aangiftebiljetten over 1993 weer keurig in gevuld bij de Belastingdienst op de mat lig gen. Het is ook niet eenvoudig. Bedragen moeten afgetrokken of opgeteld en daarna weer ergens anders worden ingevuld. Wie er echt niet meer uitkomt, kan bij het invul len de hulp van de Belastingdienst zelf in roepen. Niets menselijk isreen belastingambte naar echter vreemd. Ook zij maken fouten. Silvia Noach uit Heerenveen bijvoorbeeld kan daar over meepraten. Silvia leeft van haar WAO-uitkering en zoals we allen we ten is dat tegenwoordig niet bepaald een vetpot. Ze was dan ook blij verrast toe ze hoorde dat ze misschien wel belasting terug zou krijgen. Met haar loonbelastingkaart in de hand fietste ze naar het belastingkantoor bij haar in de-buurt. In het kader van de zogenoem de 'hulp bij de aangifte' vulde een vriende lijke belastingambtenaar haar Teruggave- biljet (T-biljet) in. De ambtenaar ging bij het invullen uit van de gegevens op de loonbelastingkaart. Later bleek echter dat er een fout op de kaart stond. Silvia was in een gunstiger ta riefgroep ingedeeld dan waar ze recht op had. Toen de Belastingdienst dit merkte, wilde ze de uitbetaalde belasting terug heb ben. Bij een verkeerde tariefgroep indeling mag volgens de wet de te weinig betaalde belasting altijd binnen vijf jaar worden na gevorderd, aldus de fiscus. Daarnaast was de belastingambtenaar nog onervaren en moest hij onder grote tijdsdruk werken. De belastingrechter in Leeuwarden dacht hier echter heel anders over. Volgens hem legt de Belastingdienst de wetsbepaling veel te ruim uit. daarnaast was volgens hem sprake van een beoorde^ lingsfout en daar mag de belastingbetaler niet de dupe van worden. Silvia hoefde dus niets terug te betalen. De Belastingdienst heeft deze zaak tot nu toe niet aan de Hoge Raad voorgelegd. Op zichzelf had hoger beroep wellicht zin ge- had. Eind verleden jaar besliste de Hoge Raad in een enigszins vergelijkbare zaak i: het voordeel van de fiscus. Het volgende was aan de hand: Lex: Schuiten uit Den Haag werkt bij het minis terie van defensie. Hij wilde voor zijn aan gifte inkomstenbelasting 1987 worden inge deeld in tariefgroep 3 (met alleenverdie nerstoeslag en arbeidstoeslag), waardoor hij lee een hogere belastingvrije som mocht aftrek- de ken. In de herfst van 1988 kreeg hij de aan slag thuis en ontdekte dat hij in plaats van tariefgroep 3 in de minder gunstige tarief- groep 1 was ingedeeld. Dat betekende dat Lex ruim 1.400 guldenj meer belasting moest betalen. Lex riep ve volgens zijn fiscaal onderlegde buurman e bij en die maakte bij de fiscus bezwaar t gen de aanslag. De Belastingdienst bleek del^ beroerdste niet te zijn: Lex werd alsnog in tariefgroep 3 ingedeeld. In 1991 ontdekte de belastinginspecteur|ND dat dit uiteindelijk toch ten onrechte was gebeurd. De inspecteur vorderde de 1.40(For gulden belasting bij Lex na. Zonder boetë,an omdat immers geen sprake was van opzet.!an Voor Lex met zijn modale inkomen was dat^j toch nog een flinke strop. Hij besloot de be-|en slissing aan te vechten en de zaak kwam op;en zeker moment op het bordje van de Hogeno( Raad. |eri De beslissing was kort maar krachtig: De,an wet zegt dat bij een foute belastingvrije som j_j de inspecteur altijd mag navorderen, dustra mag hij dat in dit geval ook. Alleen als de|aa navordering buiten de grenzen van het 'be-ne) hoorlijke bestuur' komt, mag de Belasting-^ dienst niet meer navorderen. 'an Als Lex er bijvoorbeeld op mocht vertrou-Bgt wen dat de aanslag via groep 3 goed was>lan dan mag door de werking van het vertrou-jj0( wensbeginsèl niet meer worden nagevor-^j; derd, aldus Nederlands hoogste rechtscolle-Lj| ge. Alleen het vertrouwensbeginsel kan dus(nc voorkomen dat in dit geval niet nagevor-,^, derd mag worden. De Hoge Raad gaf het g Gerechtshof in Amsterdam de opdracht omon uit te zoeken of dit misschien voor Lex hetjoc geval is geweest. Pas als Lex een en ander(et aannemelijk kan maken, mag hij zijn L400(Uj, gulden alsnog houden. ,jej let

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2