Cyclotour: elke dag feest voor de kinderen Toerisme Fietsen door de stilte van Limburgs vlakke land ZATERDAG 2 APRIL1994 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN 2 REISBERICHTEN Vennbahn De Vennbahn, het oude stoomtreintje dat Eupen in België via de woeste Hoge Venen met Büllingen in Duitsland verbindt, gaat in mei aan zijn vijfde seizoen beginnen. Nieuw zijn de Mitropa-Restaurantswagons, die zo belooft de Dienst voor Toerisme 'borg staan voor een uitstekende verzor ging- Info over dienstregeling en dergelijke: Vennbahn, telefoon (vanuit Nederland) 00 32 87 852487. Fietsen naar Rome Bij Carto Studio verscheen zojuist een be schrijving van de fietsroute Maastricht-Ba zel. Het traject vormt een onderdeel van de verbinding Amsterdam-Rome. Deel 2 (Ba- zel-Mantova) en deel 3 (Mantova-Rome) verschijnen later. De route loopt over kleine wegen en fietspaden, maar maakt slechts af en toe gebruik van onverharde wegen. Eni ge conditie is vereist, evenals een fiets met meerdere versnellingen. Hier en daar moet behoorlijk worden geklommen. Het traject wordt niet alleen beschreven, maar is ook uitgezet op een kaart met een schaal van 1 100.000. Overnachtingsadressen, restau rants en zelfs de adressen van fietsenma kers completeren het boekje dat 35 gulden kost en dat is aan te vragen bij: Carto Stu dio, Leidsestraat 32,1017 PB Amsterdam, telefoon 020 - 4 220 452. Villa in New York Interhome verhuurt niet alleen villa's en ap partementen in Europa, maar ook in Ame rika. Het aanbod daar is zelfs uitgebreid met onder meer Orlando (waar het Neder land elftal straks twee wedstrijden speelt in de eerste ronde van het toernooi van het wereldkampioenschap voetbal) en New York. Alle mogelijkheden staan aangegeven in de brochure 'Rest of the World' die kan worden aangevraagd bij Interhome, tele foon 020 - 6436141. Tweelingen in Afrika Honderd tweelingbeeldjes uit Nigefia zijn de zien op de tentoonstelling 'Ere Ibeji', die tot eind september is te zien in het Afrika Museum in Berg en Dal. Bij veel Afrikaanse volkeren ziet men de geboorte van tweelin gen als een mysterieuze gebeurtenis, die door bovennatuurlijke krachten wordt ver oorzaakt. In sommige gebieden werden tweelingen vereerd, in andere streken daar entegen werden ze gevreesd en zelfs direct na de geboorte gedood. De expositie toont tweelingbeeldjes uit het Yorubagebied (Ni geria) waar de geboorte van een tweeling als een blijde gebeurtenis wordt gezien. De Yoruba zijn er van overtuigd dat de ziel van een overleden tweelingkind in zo'n beeldje huist. Info: 08895-42044. t Reisje langs de Rijn 'd Een van de bekendste Duitse Schlagers is 5 ongetwijfeld Warum ist es am Rhein so j schön?. Het antwoord op die vraag is te i0. vinden op de tentoonstelling 'De Rijn 1870- 1930', die tot en met 11 september is te zien b' in het Maritiem Museum Rotterdam. Op de tentoonstelling loopt de bezoeker als het ware stroomopwaarts langs de Rijn: van A Hoek van Holland tot het Bodenmeer. On- ïr"i derweg komen diverse aspecten aan bod: 'foeververbindingén, handel, industrie, na rt tuurschoon, milieu, muziek, waterbeheer- Gf sing, en gevaren. Ook doen bezoekers be- ruchte plaatsen aan als de Lorelei en het Bingerloch. Verder staat de expositie uit- lti voerig stil bij de scheepsbouw. Modellen van de verschillende scheepstypen geven l6( een beeld van de Rijnvaart tot 1930. Voor kinderen van 8 tot 10 jaar is een Rijnspel gemaakt Info: 010-4132680. i L *r mm Het fietsen gaat indi vidueel aan de hand van routebeschrijvin gen. FOTO CYCLETOURS Koekjes bietsen bij Franse buurmeisjes, dollen op het strand, poedelen in het zwembad, zingen op de fiets, verjaardagstaarten versieren met jam en slagroom en als klap op de vuurpijl: de afsluitende spelletjesavond. Geen wonder dat het fenomeen 'fietsen met kinderen' steeds meer terrein wint. Het dragen van een fietshelm is niet ver plicht, wel erg ver standig. FOTO CYCLETOURS Tienertoer is uitgerangeerd Na 25 jaar heeft de Nederlandse Spoorwegen de populaire Tie nertoer uitgerangeerd. Daar voor in de plaats introduceerde NS gisteren een nieuwe kaart: Tour Time. Hiermee kunnen jongeren tot en met 18 jaar vier dagen lang onbeperkt door Ne derland en België reizen. Die vier dagen mogen worden uit gesmeerd over een periode van tien dagen, waardoor er zes da gen overblijven om ergens lan ger te blijven hangen. Tour Ti me kost 65,00 gulden. Voor vijf tien gulden extra mag tevens onbeperkt gebruik worden ge maakt van bus, tram en metro. De nieuwe kaart is te koop tij dens de paas-, mei-, zomer-, herfst en kerstvakantie. De NS schrapte de Tienertour uit het assortiment, nadat een onderzoek uitwees dat de jon gere van nu vooral wat verder wil reizen. „Bovendien bleek dat België het favoriete vakan tieland 'dicht bij huis' is. Daar om doen ook de Belgische Spoorwegen mee met Tour Ti me. De nieuwe formule maakte ook meteen een naamswijziging mogelijk. Het begrip 'tiener' spreekt de doelgroep al langere tijd niet meer aan. Uit een test kwam de naam Toer Time als beste uit de bus. EDWARD DE VRIES LENTSCH Fietsen is voor veel mensen een verslavende bezigheid. En wie eenmaal de smaak van een fietsvakantie te pakken heeft, is in negen van de tien gevallen verkocht. Alleen: zodra kinderen in het spel komen, dreigt de eeuwige fietsdroom ruw te worden verstoord. Voorbij lijkt het avontuur van trekken en ontdekken en van sfeerproeven in het (buiten)land. De vrijheid van het lekkende trekkerstentje moet worden verruild voor de oerdege lijke bungalowtent. Of pakken we toch lekker een colletje met fietskar van een kilootje of 25 op sleeptouw? Het in meer of mindere mate georganiseerd rondfietsen met kinderen past al vijf jaar in de formule van de Amster damse operator Cycletours/OAD. Het begon voorzich tig in een zo vlak mogelijk Frans landschap (de Loire- streek) en is inmiddels uitgebreid met de Bour gogne, Bretagne, de Dordogne en de kop van Denemarken. Het zijn groepsrei zen met twintig tot veertig deelne mers, waarbij ongeveer even veel kinderen als ouders meegaan. Ook veel alleenstaanden met kinderen ontdekken de voordelen van een dergelijke vakantie. De samenstelling van de groepen va rieert sterk in (kin derleeftijd. Van ba by's tot zestienjari gen. De opbouw van de veer tiendaagse reis, die een tocht van enkele honderden kilometers be slaat, is doelmatig. Per dag wordt van de ene naar de andere camping gere den: dertig tot vijf tig kilometer. Iedere heeft Cycletours overi gens geleerd van ervarin gen in het verleden. Toen werd er meer gefietst en minder gerust, met als gevolg dat ouders en kin deren nog wel eens 'ka pot' op het eindpunt aankwamen. Tijdens de rustdagen nemen de begeleiders de kinderen een och tend of middag op sleeptouw. Op de cam ping worden spelletjes gedaan (met veel snoepjes), liedjes ge zongen, een uitstapje naar het zwembad ge maakt of een kano tochtje volbracht op de rivier. De mamma's of pappa's kunnen dan op eigen gelegenheid de omgeving ver kennen, uitblazen op een terrasje met uitzicht op een Bretons RcCFCcitlC VOOF vissershaventje, dat ene uitdagende colletje pakken of een was je draaien. Om fietsen met kinderen tot een succes te maken ben je (in meer of mindere mate) afhankelijk van de samenstelling van de groep, de begeleiding, het weer en je eigen instelling. Om met dat laatste te beginnen: fietsen met kinderen vergt flexibi liteit van de ouders. Voor de kinderen is het tijdens zo'n doe- vakantie iedere dag feest. Ze fietsen met elkaar, ze puffen on derwég vaak samen op een koel plekje uit of ze worden ver maakt door de begeleiders die hun handen vol hebben aan al die'portretten'. Opgewonden De kinderen kennen dus geen rustdagen. Ze zijn aan het einde van de dag moe en opgewonden. De kunst is daar soepel mee om te gaan. Dat lukt de ene keer misschien beter dan de ande re keer, maar het helpt als ouders in hun achterhoofd houden dat het ook hun vakantie is en dat de politiepet beter zo veel mogelijk afkan blijven. Wpt het fietsen zelf betreft, is het vóór het boeken van een dergelijke trip raadzaam wat trainingsritjes te maken. Voor de kleintjes achterop kan vijftig kilometer in een stoeltje een hele bevalling zijn. Voor de wat oudere kinderen die zelf trappen, is het (heuvelachtige) parcours af en toe best pittig. Voldoende rustmomenten inbouwen, scheelt een hoop. Onderweg even de tijd nemen voor het dorpje, een ijsje of voor een picknick bij de menhir ('Obelix-steen') in het bos. Het fietsen zelf gaat op zulke groepsreizen individueel aan de hand van routebeschrijvingen. Na het ontbijt en het opbre ken van de tent gaat iedereen op pad. In groepjes of solo. De bagage wordt met een vrachtwagen naar de volgende camping gebracht. Een bezemwagen volgt het beschreven parcours om pechvogels of luiwammesen op te pikken. De chauffeur repa reert zonodig kapotte fietsen en route. Het meenemen van een eigen (sport) fiets, met een behoor lijk aantal versnellingen, is geen must, wel makkelijk. De mountainbike-achtige fietsen die te huur worden aangeboden, zijn geen lichtgewicht karretjes. Kinderen die het niet gewend zijn, hebben de eerste dag moeite met de bediening van de schakeling voor de versnellingen. Het dragen van een fietshelm is niet verplicht, wel erg verstandig. Bij aankomst op de camping zijn de boodschappen al ge daan. staat de thee klaar en worden de ervaringen uitgewisseld ('Oh, moest je bij dat kasteeltje rechtsaf?'). Plaats van samen komst is de luifel die zelfs de ergste hoosbuien opvangt. Als de kinderen naar bed zijn, komen de Michelin-kaarten op tafel om de route van de volgende dag alvast te bekijken. Het fietsen in Frankrijk, buiten de grote wegen om, is niet ge vaarlijk. Als de bochtige weg onoverzichtelijk is, blijven de Fransen voorzichtig achter je rijden. Een 'passeer-me-maar- gebaar" van de fietser wordt altijd op prijs gesteld. Aan de kant van de weg staan hier en daar Franse omaatjes bemoedigend naar je te glimlachen en roepen 'courage'. De tocht voert iedere dag wel door heuvelachtig landschap. Loodzwaar is het niet, maar met een kind van 1 tot 6 jaar als bagage, groeit een steil heuveltje snel uit tot een venijnig colle tje. En het gaat heuvel op-heuvel af. Bij het beklimmen van de ze kuitenbijtertjes is een fiets met minimaal twaalf versnellin gen een vereiste. Qua zwaarte zijn dit soort tochten vergelijk baar met fietsen met eigen bagage. Afstappen is natuurlijk geen schande. Het is tenslotte vakan tie, niet de zoveelste bergetappe van de Tour de France. Geluk kig is de eerstvolgende patisserie of crêperie nooit ver weg. Met een heerlijk bessentaartje is het leed snel geleden. Info: ANVR-reisbureau. Efteling kijkt over de grens De Efteling in Kaatsheuvel wil meer Vlaam se en Duitse bezoekers binnenhalen. Circa twaalf procent van de Nederlandse bevol king bezoekt jaarlijks het sprookjespark en 'die penetratiegraad' is volgens adjunct-di recteur Van Assendelft, nagenoeg niet om hoog te krijgen. „Vandaar dat we ons meer willen gaan richten op buitenlandse bezoe kers." Vorig jaar is gunstig verlopen voor De Efte ling. In totaal werden 2,5 miljoen toegangs kaartjes verkocht, een stijging van 200.000 ten opzichte van 1992. Verder telt het pret park nog zo'n 200.000 abonnementhou ders. De Efteling zag de omzet over 1993 stijgen van 88 naar 110 miljoen gulden. Over de winst wilde Van Assendelft niets zeggen. Het aantal fulltime-banen bedroeg 572. Dat zullen er dit jaar naar schatting ruim 600 zijn. De Efteling rondt volgend jaar twee grote projecten af. Medio 1995 moet een 18-holes golfbaan klaar zijn. Een paar maanden eer der verwacht men een spectaculaire nieuwe entree te kunnen openen. In de wat verdere toekomst zal op het pretpark een tweede hotel, een bungalowpark en een uitgangs centrum verrijzen. WIM BREEDVELD Fietsen door Limburg is rijden door de eeu wige maïsvelden. Van Venray via de Peel en een stukje België naar het zuiden en van daar langs (en een paar keer óver) de oostgrens naar Mook in het noorden. Niet de heuvels domineren de Tour de Limbourg, maar de zacht op de wind deinende pluimen van de maïsplanten in het Maasdal. Gelukkig wiegt ook het bronsgroen eikehout mee, kabbelen nog steeds beekjes door het groene land en kweelt de nachtegaal dapper zijn partij in dit stille, bijkans verlaten ümburg tijdens het hoogseizoen. Eigenlijk wil de Tour de Limbourg afreke nen met een hardnekkig vooroordeel van zware klimroutes waar de ongetrainde recre atiefietser tegenaan hikt. Limburg is niet lou ter het heuvelland met bergen als kuitenbre kers en 10-procentshellingen, waar alleen de goed getrainde, geharde wielrenner zich thuisvoelt. Limburg heeft een aanzienlijk groter vlak land in de etalage: de lange, wel varende Maasvallei in de lengterichting van de provincie. De Ronde van Limburg is een toeristische rondgang door dun bevolkte dreven, met slechts hier en daar een stukje vals plat. De tocht voert de deelnemers in acht dagen over 400 kilometer kronkelweg langs landschap pelijk fraaie stukjes van de provincie. Het voordeel van deze georganiseerde fiestoch- ten is, dat de deelnemers buiten het in bewe ging houden van de trappers en het bemach tigen van een lunch nergens voor hoeven te zorgen. De route ligt correct beschreven voor op het stuur, de hotelletjes zijn besproken, de bagage met kleding en toiletspullen wordt dagelijks nagebracht. Mooiste plekjes De uitzetters van de Tour de Limbourg ver dienen een groot compliment voor de geko zen route, die kennelijk is bedacht door een liefhebber en kenner van de mooiste plekjes. Neem nu het zuidelijke deel van Limburg. Dat is toch druk bevolkt, bebouwd en bere den. Zelfs in die drukte echter werden de stil le weggetjes gevonden en aangegeven, waar bij je soms het idee had in de mstige achter tuin van Limburg te rijden. Dat weggetje bij Berg en Terbljjt, de enige forse klim van de route, was wat steil. Maar dat klimmen (en lopen naast de fiets) werd grotelijks beloond met een magnifieke panoramaroute over een licht dalende weg naar Maastricht, dat steeds in het zicht bleef. De stringente keuze voor stille en veilige achteromweggetjes had een nadeel: Je komt nauwelijks in de kernen van dorpjes, waar toch de beste gelegenheden voor spijs en drank zijn gevestigd. Picknicken is natuurlijk een bevestiging van het buitenleven, maar een goed glas en een voedzame maaltijd on derweg hebben toch ook hun charme: En wat dorpse levendigheid tussen al die maïs velden kan ook geen kwaad. Het moet niet tè stil zijn onderweg. De etappeplaatsen waren wat variatie aan dorpsleven en landelijkheid betreft goed ver deeld. Meijel was nu niet bepaald een we reldstad, maar heeft een dorpse kern die een ommetje na de eerste fietsdag rechtvaardig de. Deze plaats in de Peel heeft nog een bij zondere naam in het gezegde 'mijl op zeven'. Een uitdrukking met een dubbele bodem, die slaat op de dorpen Meijel en Sevenum in de Peel. Als je vanuit Meijel de kerktoren van Sevenum kon zien, dan leek de afstand kort. Maar door het tussenliggende moeras, moest je zoveel kronkelende omweggetjes nemen, dat de afstand wel zeven keer groter werd. Dolende toeristen Op het historische en witte stadie Thorn raak je niet gauw uitgekeken en net loont de moeite wat door deze etappeplaats te dwa len, ook al ben je er vergezeld van nog enkele honderden dolende toeristen. Op de derde dag rijd je richting Maastricht, alhoewel je die plaats zelf op deze dag niet op de route krijgt. Wel het Belgische Maaseik, met fraai en gezellig marktplein. Het gehucht en etap peplaats Geulhem met sterk klimmende weggetjes, leende zich op deze dag minder voor een wandeling, maar gelukkig lag Maas tricht op korte trein-afstand en die kans laat je niet gauw liggen. Onze vierde dag was vooral landelijk, om dat we Maastricht al hadden bezocht en Kerkrade niet lokte. Dat was de dag van de overbrugging per trein. De route door dit Zuid-Limburgse heuvellandschap was daar om een comfortabele rit over het befaamde 'miljoenenlijntje'. Om het prachtige kasteel hotel Doenrade te bereiken moest er echter toch nog fiks tegen de wind in getrapt en ge klommen worden. Aan het einde van de vijfde dag eindigde de tocht in een landhuisachtig hotel (Graeterhof), dat werd omringd door licht bollende akkers een paar kilometer van Roer mond. Geen wereldstad,.maar wel een geani meerd winkelcentrum en oude vestes langs de Maas. Op dag zes wordt Venlo aangedaan met de boot vanuit Kessel. Wij gaven de voorkeur aan het tuinencomplex van Arcen en later op de dag het kuurbad op loopaf stand van het hotel Rooland, het enige mo derne nieuwbouwhotel onderweg. De laatste overnachting op de route was hotel De Kroon in Gennep, dat ook werkelijk de kroon zette op de reeks van gemoedelijke familiehotels en route. Die gemoedelijkheid inspireerde in ieder geval tot een zelf georga niseerde gezamenlijke maaltijd met de deel nemende paren. De Tour de Limbourg bleek een uitstekend produkt, dat dit jaar opnieuw op de toeristenmarkt gebracht wordt. Een wijziging: het jeugdherbergachtige hotel in Geulhem, is vervangen door een overnach ting in een hotel in Maastricht zelf. Ouderen 25 jaar De Stichting Recreatie voor Ou deren (SRO) bestaat dit jaar een kwart eeuw. Ter gelegenheid daarvan wordt op 14 april in het Provinciehuis in Den Bosch een symposium gehouden met als thema 'Ouderen en reizen, meer en beter'. SRO stelt zich ten doel ouderen tegen een zo aantrekkelijk mogelijke prijs een goed verzorgde vakantie te bie den. De stichting organiseert trips van vijf tot en met 21 da gen. Bij elke reis is een begelei der aanwezig. Bijna gelijk met het symposium wordt in het Beursgebouw in Eindhoven een 'Scniorenbeurs' gehouden, die van 14 tot 17 april zal duren. Naast voorlichting over toeristi sche bestemmingen als Oosten rijk, Zwitserland en Frankrijk worden er ook op ouderen toe gesneden golf-, fiets-, en duik- demonstraties gegeven. Info SRO: telefoon 01652- 12857. Info Seniorenbeurs: te lefoon 013-561806. REISBOEKEN Een passie voor Berlijn. In hoog tempo verscheen de laatste tijd een aantal boekjes dat de passie voor een stad als onderwerp heeft. Zonder aan de andere auteurs tekort te willen doen: Een Passie voor Berlijn van Ineke van den Berden is vooralsnog het beste uit de reeks. Eigenlijk horen boeken uit deze serie niet thuis in een bespreking over reisgidsen. Het zijn eerder liefdesverklaringen van auteurs, die dol zijn op een bepaalde stad en dat niet onder stoelen of banken steken. Wat niet wegneemt dat je juist via deze boekjes de beschreven stad door en door leert kennen. Daarbij schrijft Van den Bergen zo dwingend dat je in staat bent bijvoorbeeld de Leibnizstrasse op te zoeken, de straat waarin een 80-jarige vriendin bood schappen doet met een wagen tje op wieltjes, dat zij haar be jaarden-Mercedes noemt. De vrouw die bij de Gedachtniskir- che een spandoek omhoog houdt met de tekst 'Ficken ist Frieden' (neuken is vrede) had ik al eens gezien, maar dankzij Van den Bergen weet ik nu hoe ze heet (Helga Goctze) en waar om ze daar staat. Heerlijk boek. Uitgeverij SUA, prijs 24,50. Ook kwamen uit: Een fjassie voor New York (Rudie Ka ge). Een passie voor Londen (Henk van Gelder) en Een passie voor Venetië (Joost Divendal). IJsland, Dominicus Reeks. De geur van oubolligheid die voor heen rond de Dominicus-reis gidsen hing, is nu wel verdwe nen. De uitgever gaf de boekjes een opmerkelijke face lift, trok goede tot zeer goede auteurs aan en slaagde erin enige een vormigheid in de verschillende delen aan te hrengen. Nu de opmaak nog. IJsland is de geac tualiseerde derde druk van een al eerder verschenen Domini cus. Veel lyriek hoeft de lezer niet te verwachten: uitgebreide no-nonsense informatie des te meer. Op de plattegronden valt weinig aan te merken. Uitgeverij Gottmer, prijs f 20.90. Zojuist verschenen ookWallis, Egypte en Hongarije.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27