'Zo'n jaar zie ik niet meer zitten' Te veel Italiaans bloed, en te weinig Jan Raas Sport Klassement topscorers '93-'94 9 KATWIJK-RUNSBURGSE BOYS CHTERLIJN CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -3 chaatsster Lia van Schie weigert bijltje erbij neer te gooien Leidsch Dagblad De winnaars worden aan het eind van het seizoen beloond met een paar voetbalschoenen van Wijnand Sloos Sport ia van Schie is nog niet uitgeschaatst. Hoewel de 23-ja- ge Stompwijkse haar eerste 'kernploegloze' winter met Jjn en moeite is doorgekomen, weigert zij het bijltje er u al bij neer te gooien. „Daarvoor beleef ik te veel ple- aer aan het schaatsen. Maar nog zo'n jaar, dat zie ik eer- "k gezegd niet zo zitten." jLEIDEN. A BROUWER DE KONING e veelbelovende schaatsloop- ian van Lia van Schie nam een >rkeerde wending, toen zij had >nnisgemaakt met bonds- )ach Henk Gemser. De facil- jiten van de kernploeg moch- n goed zijn, de directe aanpak in de Fries beviel haar aller - linst. Na een jaar vol kommer i conflicten besloot Van Schie iet Gemser te breken. Voor de lympische winter van 1994 jrtrouwde zij zich toe aan Jan liebe Last, die haar als bonds- paeh in 1991 nog naar grote Dogten had gestuwd. Met een erde plaats tijdens het wereld- impioenschap als voorlopig Dogtepunt. Aan de ene kant was Van ;hie verlost van haar sta-in-de- eg Gemser, maar aan de ande- kant verstoken van alle kern- loeg-comfort. „Dat heeft me ehoorlijk opgebroken. Dat ik lijn Olympische Audi moest ileveren had ik ingecalculeerd. Is ik nu een auto nodig heb, loet ik er één lenen. Maar dat zelfs mijn trainingsfiets niet tocht houden, had ik nooit >rwacht. Een bron van inkom en heb ik niet. Ik teer nog eeds in op mijn vermogen." Begrijp haar goed, Van Schie il vooral niet zielig overko- len. De breuk met Gemser was sn bewuste stap, waarvan zij og geen moment spijt heeft ?had. „Het afgelopen seizoen as ik in elk geval veel meer ntspannen. Bij Jan Wiebe reeg ik gaandeweg de slag feer te pakken, al is die nog ieeds niet optimaal. Wel ver als je twee jaar lang hebt geknoeid." „Maar het feit dat ik zonder kernploeg niet verder ben weg gezakt, schenkt mij veel voldoe ning. Als je weet onder welke omstandigheden ik deze winter mijn sport heb moeten bedrij ven. Vooral het op-en-neer rei zen van Stompwijk naar de ijs baan in Deventer en mijn gast- onderkomen in Zwolle - waar ik gelukkig wel kon meeëten - heeft mij parten gespeeld. En de eindeloze reeks selectiewedstrij den om mij te plaatsen voor de Nederlandse afstandskam pioenschappen." Want enige clementie van bondswege hoefde Van Schie als buitenbeentje zeker niet te verwachten. „Het NK afstanden in Heerenveen werd voor mij niet wat ik ervan had verwacht. Deelname aan de Europese kampioenschappen en de Olympische Spelen moest ik daarna uit mijn hoofd zetten. Toen heb ik in een opwelling overwogen om ermee op te houden. Maar toen een radio verslaggever mij vroeg of ik zou doorgaan, zei ik tegen beter we ten in meteen ja. Omdat ik toch al veel trainingsarbeid had ver richt, heb ik het seizoen afge maakt. Na een rustige voorbe reiding kwam ik vervolgens op het Nederlands kampioenschap allround op mijn echte thuis- baan in Den Haag vooral de tweede dag veel beter uit de verf." Het viel Van Schie ronduit te gen, dat zij als vierde van Ne derland daarna voor geen enke le Wereld-Bekerwedstrijd in aanmerking kwam. „Op grond van mijn prestaties hoorde ik PORT OP TV ZAltKUMb 1 03-13 00 Did 1 Sport extra tennis. A 15-18.15 BBC 1. Grandstand. '..00-17 58 Super Go International Mot nraifrt. golf (British open). Best of British m y orten Pro Box Classics 1.30-16 00 EURO Tennis. ATP-toernoo itoril (Portugal). ._i.00-18.00 EURO: Voetbal- 15.30-17.00 EURO. 1 Estonl (Portugal) 17.00,22 00 EURO V 17.30-18 00 RTL 5: Voetbal "94: afleverini D '94 Vc ië (kwartfin 3.10-19.10 BBC 2. Rugby special 8 45-19.10 RTLSport - T2: Sport extra: wiel 5,05-18.40 RTL 5: Sport: Bundesligavoet- Dtei45-19.10 RTLSport r- 00-21.00 EURO: Voetbal: African Nations I 00-22.00 EURO. V 19 50-19.58 Did 1: Sportschau-Telegram 19.50-20 40 RAI UNO: Sport. 20.35-21.35 BBC 2 Grandstand guide to 0.00-02 00 EURO: Tenni 00-11.00 EURO Tennis: WTA-to 00-12.30 EURO. Tennis: ATP-toi Sportmiddag. tnaddak, lo >30-13 I 30-17 00 BRT 2: Sport 7.03 Ned 3: Studio Sport wiel 1.30-13.00 Ned 2.1 3.30-15.30 E irmingham 4.20-15.30 N JCOREBORD iPORTPRIJSVRAGEN fjcky Ten van vrijdag 1 april: -8-10-11- 13-19-31-33-36-37 «4 - 47 - 48 - 52 - 53 - 59 - 71 - 72 - 75 Muller (Ned) 21-16 21-16 22-20; t riesekoop (Ned/4) - Elliot (Eng) 1-12 21-19, Makinian (Arm) - Hooman (Ned/10) 21-13 11-21 18-21 IHORTTRACK 2S3- ILDFORD.WK, -en, finale 500 m: 1Canclini (Ita), 2. ert (Can), 3. Yang (Chi), 4. Su (Chi), jng (Chi). Landman (Ned) uitgescha- ild in kwartfinale; Di Leila (Ned) uitge- i, 3 Japan, 4. Nederland; I hnw._4 Nederland; tweede race- 1. Zuid 21-15 21-13, Keen - Vachovcova (Tsj) 21- 16, Ojstersek/Kovac (Slov) koop/Cabrera (Ned/Bel/5) 14-21 22-20 31-29. e rondej Gerdie en Tnnko Keen^ P^je- "TENNIS SUN CITY (ZAF). MANNEN, 650.000 GULDEN. Kwartfinales: Zoecke (Dui) - Bergström (Zwe) 7-6 6-3, Hlasek (Zwi) - Muster 6-7 6-4 6-2, Volkov - Ondruska 2-6 6-2 6-4, Dreekman (Dui) - Petchey 6-4 4-6 6-4. "AFELTENNIS IRMINGHAM. EK INDIVIDUEEL eerste ronde: Heister (Ned) - Pa- 21-13 21-12 21-7, rause/Qian Qianli (Oos) 2e Paasdag 15.00 uur op Sportcomplex de Krom Aangeboden door; Cd v.d. Plas Katwijk Topscorers Zondag Doelpuntenmaker van de week: Ed Borst (MMO) 4 1) Theo Aanhane (WSB) 1 15 2) Marcel Bremmer (FC Lisse) 3 14 3) Dennis Stuifzand (Docos) 1 11 4) Ed Borst (MMO) 4 10 5) Rob van der Meer (MMO) 1 10 6) Marvin James (VCL) 0 9 7) Joost Vink (SJZ) 0 9 8) Marco Zandvliet (WSB) 0 9 9) Ruud de Klerk (Foreholte) 1 8 Charles Hoogenboom (Alkmania) 1 8 Lees op de pagina hiernaast hoe de Plannon-aannemer uw nieuwe huis betaalbaar maakt. i Schie: „Het is misschien wel goed c j n jaar n e te maken. daar aanwezig te zijn. Ik zat mij bij de TV te verbijten als ik zag welke meisjes allemaal konden deelnemen. Terwijl ik geen kans kreeg op internationale compe titie." Lia van Schie is er de persoon niet naar om zich in zo'n geval in de ploeg te praten. „Van slij men houd ik al helemaal niet. Wel heb ik van de zomer nog één keer een gesprek gehad over mijn schaatstoekomst ge had, maar het was geen goed idee om dat zelf te doen. Zulke randverschijnselen kosten mij alleen maar energie en leveren niets op. Dat soort zaken heb ik verder aan Jan Wiebe overgela ten, maar ook hij dacht kelijk dat het er eerlijk toegaan." De Stompwijkse zweert nog steeds bij de aanpak van Last. „Het moet klikken, er moet we derzijds vertrouwen zijn. Ik heb overigens ook bij anderen fijn getraind." En met een toespe ling op Gemser, wiens naam zij niet over haar lippen krijgt: „Trainers krijgen van mij ook lange tijd de kans." Het vakmanschap van Last leest Van Schie niet alleen af aan haar eigen prestaties, maar ook aan de opmars van de jeug- digde schaatsploeg van haar nieuwe district Oost. Dar zij aanstormende talenten als de zusjes Jelina en Gretha Smit het hoofd kan bieden, staat voor Van Schie buiten kijf. „Ik wil nog steeds hard schaatsen en de beste zijn. Daarvoor train ik ook zo hard. Op dat punt doe ik zelfs niet onder voor Carla Zijl stra." Toch ligt het niet voor de hand dat van Schie de komende maand een uitnodiging ont vangt om toe te treden tot de FOTO LOEK ZUYDERDUIN kernploeg, in wat voor vorm die er ook komt. „Als ze me er niet bij willen hebben, kunnen ze gemakkelijk zeggen dat ze gaan verjongen. Ik schuif de gedachte aan het volgende schaatssei zoen het liefst nog even voor me uit. Eerst maar mijn laatste twee SPD-examens halen. En dan komen over een paar we ken vanzelf de trainingssche ma's weer. Stoppen is op dit ogenblik niet aan de orde. Het is misschien wel goed om eens zo'n jaar mee te maken. Als is het wat mij betreft niet voor herhaling vatbaar." Plljpeembouw Plannon bv Bouwbedrijf Heembouw, De Lasso 35, Roelofarendsveen, telefoon 01713 -1 91 06, telefax 01713 -1 55 80. r Raymond Joval gaat onverdroten voort op het zcf trainende middengewicht zette ook zijn vierde pr< partij in een overwinning om. De Portoricaan Apolinan Hernandez moest er na vier ro den op punten aan geloven Hernandez, die met vijf gewonnen, drie verloren en een onbesliste partij heel v meer ervaring inbracht dan 'Sweet Raymond' Joval. kreeg in de tweede en de derde re de acht tellen rust. Twee juryleden kenden de Nederlander de zege toe met een score v 39-36. het derde hield het op 39-35. door: Gert-Jan Onvlee Ploegleider Hilaire van der Schueren: „Onze renners doen er alles aan o maar alles wat Italiaans is rijdt gewoon vijf kilometer rapper dan wij." (VSt/2) 2-6 7-5 6-3. Sampras (VSt/1) - Raoux (Fra) 6-3 6-3, Agassi (VSt/5) - Whe- aton (VSt) 7-6 3-1 door regen onderbro- HEAD (VST). VROUWEN, 1,5 (Dui) 7-6 6-2, Majoli (Kro) - Mesjki (Geo) AALST «PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Alles staat bij de WordPerfect- wielerploeg in het teken van de Ronde van Vlaanderen', dit jaar op Paaszondag. Ze bidden en smeken 'om nog eens zo'n dag van Edwig van Hooydonck', als drie (of vijf) jaar geleden. Maar het gezicht van de ploegleider-van-dienst, de Belg Hilaire van der Schueren (47) oogt zorgelijk. Die ItalianenZe rijden zo weg. Komt er een ontsnapping op gang, dan wordt er niet meer geaarzeld. Kop over kop, weg zijn ze. En niet één keer dezelf den, iedere keer zijn het weer nieuwen". Er moet iets zijn, wat ze schier onoverwinnelijk maakt. „Natuurlijk hebben ze heel goeie renners, een andere ma nier van trainen ook dan wij. De parkoersen zijn in hun voor deel; in Italië haal je makkelijker de overslagpols dan bij ons aan de kust, of in de provincie Ant werpen. Ze zijn ook beter bege leid. Maar er moet nog iets we- Hij maakt slechts die ene vaststelling. „Onze renners doen er alles aan om deze we ken op hun top te zijn, maar al les wat Italiaans is rijdt gewoon vijf kilometer rapper dan wij". EPO? Van der Schueren houdt het liever op 'het produkt'. „Ik weet van het medische te wei- nig af. Maar toen ik na de Tour van vorig jaar eens met Tourarts Porte praatte, zei die letterlijk: Dat produkt is voor twee pro cent dodelijk; ik zou het nooit geven; ik ben geen moorde- Van der Schueren weet één ding: „Het produkt moet zo snel mogelijk kunnen opgespoord. Van de winter heeft onze stich ting een brief geschreven aan de medische commissie van de UCI, met daarin de bede: pro beer het aan te tonen, laat het over zijn". En? „Ze antwoordden, dat ze er al mee bezig waren. Maar ik weet het niet... Conconi is voor zitter én begeleider van renners. Tegelijk rechter en verdachte". Het is om moedeloos van te worden. Zeker nu de belangrijk ste twee koersen voor de Word Perfects zich op de kalender aandienen. Van der Schueren: „De sfeer is nochtans beter dan vorig jaar, toen we het seizoen startten met een ploeg uit balans: deels volgevreten, deels niet meer be reid voor elkaar te werken, toen er clans ontstonden. Nu is het weer een plezier naar de wed strijden te gaan; vorig jaar niet altijd". Maar nu komt de tegenwer king van buitenaf. Vier schame le overwinningen slechts; trou wens welke niet-Italiaanse ploeg kan op (veel) meer bo gen? De frustraties kroppen zich op. „Ze komen van een andere planeet," riep Van Hooydonck, opnieuw een neder- Tde Brabantse Pijl, live in de tv-microfoon. „Ik heb mijn sterke twijfels". Van der Schueren moet de 'Forza Italia-hocus pocus' voor al alleen verwerken. Baas Raas heeft wel iets anders aan zijn hoofd. De naweeën van de overval op zijn gezin, op de avond van Milaan-Sanremo. Zondag? „Laten we het over de koers hebben". Van der Schueren gaat zijn troeven langs, die het moeten opnemen tegen 'de Italianen' (inclusief dus uittredend én geprolon geerd favoriet Johan Museeuw). Hij wou dat Van Hooydonck nog net zo'n dag had ais toen. hij zijn Superconfex-trui nat- weende ('89). of twee jaar later bij de reprise van 'Eddy Bos berg'. „Hij heeft weer flink te gen de Bosberg opgetraind. Minder dan in '89, toen woonde hij bijna bij mij (in Ategem, aan de voet van de tegenwoordig laatste helling van Vlaanderen, red.), maar toch veel meer dan vorig jaar. Hij weet elke steen weer le liggen'. Alleen, Van Hooydonck moest de laatste dag van De Panne verzaken, wegens een plotselinge 'kopvalling' (neus- verkoudheid). „Maar ook met Maassen, Nijdam en Ekimov hebben we nog wat achter de hand. Plus dat de helpers in topvorm zijn: Van Bon, Mulders en Wauters. Alledrie berstensvol talent. Heus, de lage landen hebben nog wel wat te bieden. We moeten gewoon verder blij ven doen". De klok terugdraaien, zo rigoureus als Noordwijk dat deze week deed, het zit er helaas niet in. Sterker nog, de klok wordt volgend seizoen, als gold het de invoering van de zomertijd, nog een stuk verder gedraaid. Het gedrocht dat Champions Lea gue heet, telt in de volgende Eu ropese voetbaljaargang zestien ploegen. Vier poules van vier, in plaats van twee van twee. Het gevolg zal duidelijk zijn. Nog meer oninteressante duels. Nog meer wedstrijden waarin slechts het gëld centraal zal staan. Zo veel per punt, zoveel per doel punt. En dat het dan eigenlijk een ontmoeting om de derde en vierde plaats betreft, ach, dat maakt niets uit. De televisie rechten zijn voor groot geld ver kocht, de sponsors hebben be taald en staan al voor het vol gende jaar in de rij. Want aan het commerciële succes van de Champions League nieuwe stijl behoeft u echt niet te twijfelen. Dat is net zo gegarandeerd als de bij voornoemde sponsoring verstrekte bankgaranties. Op sportief gebied evenwel komt de voetballiefhebber in deze constructie veel tekort. Dat is dit seizoen al gebleken. Na vier van de zes rondes waren drie van de vier plaatsen in de halve eindstrijd al vergeven. Barcelona, Monaco en Milan - dat kon al bijna niet meer stuk. En dat Porto gezien de stand en het programma een goede kans maakte, een kind had het kun nen zien. Alleen de hoogte van die winst op Werder Bremen (het enige lichtpuntje van afge lopen woensdag, overigens) was wat lastiger te voorspellen. Hoe dan ook: in de laatste speelronde van deze uitvoering van de Champions League staat, behalve het al genoemde geld en het nog vast te leggen thuisvoordeel voor de halve fi nale, niets meer op het spel. Van het echte Cup-voetbal (winnen betekent doorgaan, verliezen wachten op een vol gende kans) is geen spaan meer heel. Ik denk dat ik me de komende jaren maar op de competitie voor UEFA-Cup en die van de bekerwinnaars ga concentreren. Daar is het nog leuk. Voor zo lang het duurt. Want ook hier, vrees ik, zal de commercie on getwijfeld een keer toeslaan. En dan zal het echte Europa Cup voetbal definitief verleden tijd zijn. Ook zo genoten van Jos Verstappen? Ik wel. Onze nuchtere landgenoot imponeerde dan ook vriend en vijand van de au tosport al in zijn eerste Grand Prix Formule 1Wat een schitte rende salto was dat, zeg! En: wat kwam die Verstappen toch kun dig weer op zijn pootjes terecht! Jammer dat good-old Klaas Boot niet ter plekke aanwezig was om er zijn vakkundig com mentaar op los te laten. De veelvuldig nationaal kampioen turnen, die decennia lang de tumverslaggeving op de beeld buis mocht verzorgen, had er ongetwijfeld iets moois van ge maakt. En had vervolgens een banvloek over de jury uitge sproken als die onze Verstap pen niet met uitsluitend 'tienen' zou hebben gehonoreerd. Zoveel over de waarderingsfac tor. En de moeilijkheidsgraad. Wat ik echter in alle commenta ren achteraf een beetje heb ge mist, is de geluksfactor die Ver stappen moest aanspreken. Want er bestond op het mo ment van lanceren toch ook een kans dat onze nationale trots als een soort Michiel de Ruyter op de racebaan was teruggekeerd. En anders dan onze inmiddels gestopte freestyle-skiër (die er in Noorwegen maar niet in slaagde op zijn pootjes terecht te komen) zou dat wel eens ver regaande consequenties gehad kunnen hebben. 'Autocoureur verongelukt; Verstappen maakt zich onsterfelijk' - het scheelde maar heel weinig. jos Verstappen. foto Want die verhalen over 'veilige bolides' waarmee je ongestraft met een snelheid van zo'n 300 kilonieter per uur zulke leuke koprollen kunt maken, ik lap ze aan m'n laars. En ik ben dan ook heel benieuwd hoe de fysie ke gesteldheid van Verstappen na afloop van een volgende crash zal zijn. De kans dat er dan opnieuw met tienen wordt gestrooid lijkt mij persoonlijk erg klein. HHet is natuurlijk zeer de vraag in hoeverre je moet in gaan op opmerkingen van sterk Ajax-gezinde mensen, direct na een verloren Feyenoord-Ajax. Maar deze opmerking was toch wel interessant. Ajax zou al snel in de wedstrijd wèl een straf schop hebben verdiend en die penalty die" Feyenoord kreeg was een weggevertje van een zwalkende scheids. De video biedt in dit soort za ken veelal uitkomst, maar in dit geval is een honderd-procent- score onbereikbaar. Die actie van Ulrich van Gobbel ten op zichte van Peter van Vossen laat aan duidelijkheid weinig te wensen over. Van Vossen wordt, zij het licht, aangetikt. En de bal wordt niet gespeeld. Merkwaar dig dat een scheidsrechter die er zo dichtbij staat dan nog zo sterk twijfelt dat hij die elf-me ter niet geeft. Dat Blankenstein die twijfel niet kende bij de valpartij van Gas ton Taument, is op zich niet on logisch. Edwin van der Sar raak te de spits van Feyenoord en de salto was overtuigend. Een strafschop dus? Ik denk het wel. Op het moment dat je als doel man zo 'vol' het duel ingaat, weet je op voorhand dat jc in elk geval de speler meeneemt. Dat is niet erg, als je ook dc bal pakt, of tenminste aanraakt. Is dat niet het geval, dan mag je als scheidsrechter niets anders beslissen. Akkoord, er dient op zet in het spel te zijn. voordat je als scheidsrechter voor een di recte vrije trap mag fluiten. En die opzet lijkt in dit geval niet aanwezig, omdat Van der Sar overtuigend voor de bal ging. Maar het gaat hier ook om een actie waarvan je als doelverdc- diger vooraf weet dat je die spe ler nauwelijks kunt laten staan. En da's toch ook een soort op-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25