post Zware voor nieuwe wethouder 'Ik vind wel weer een nieuwe uitdaging' College Rijnwoude brandt vingers niet aan zwembad 'Nu ook groot genoeg voor Alkemade' Oosthoek in Zoeterwoude wil deel terrein verkopen Alphen moet dit jaar nog 134 vluchtelingen opnemen Regio Asielzoekerscentrum niet in één keer leeg ZATERDAG 2 APRIL 1994 Portefeuilles verdeeld in Leiderdorp GVB verhuist naar Alphen n aan den run Het secretariaat van het Gemeenschappelijk Vuilverwerkingsbe- drijf Midden-Holland en Rijnstreek (GVB) verhuist volgende week van Gouda naar Alphen. Per 5 april is het nieuwe adres van de GVB: De Schans 41, 2408 ZA Alphen aan den Rijn. Telefoon: 01720 - 77166. Telefax: 01720 - 70308. Vanwege verhuizing is de GVB tot en met vrijdag 8 april niet bereikbaar (noodgevallen uit gezonderd). CDA 'er Berkouwer verlaat Zoeterwoude VRIJE TIJD Het nieuwe college van Leiderdorp is definitief rond. Gis termiddag bereikten WD, CDA, BurgerBelangen en PvdA avereenstemming over de taakverdeling voor de komen de vier jaar. Opvallend is dat deeltijd-wethouder A. van Dijk van de nieuwe partij BurgerBelangen de belangrijke 3ost ruimtelijke ordening in de wacht heeft gesleept. ■eiderdorp roy klopper toals verwacht krijgt Leider- lorp twee fulltime en twee part- ime wethouders. C. Huigen WD) heeft het meest uitge- jreide pakket. Zij is de kómen- er jaar verantwoordelijk /oor financiën, onderwijs, eco- ïomische zaken, de HSL/A4- iiscussie en sociale zaken. Ver- Ier is zij loco-burgemeester. De andere wethouder met ben volledige dagtaak, C. Kerner [CDA) heeft personeel, welzijn, emancipatie, kunst en cultuur foebedeeld gekregen. Opvallend .ierbij is dat ze haar huidige portefeuille organisatie is kwijt- eraakt. Die behoort nu toe aan bur gemeester M. Zonnevylle. Hij neeft nog meer taken gekregen. Behalve openbare orde en vei ligheid zijn dit bestuurlijke or ganisatie, automatisering, vre desvraagstukken en ontwikke lingssamenwerking. Nieuwkomer A. van Dijk poudt zich namens BurgerBe- angen bezig met ruimtelijke or dening, volkshuisvesting, het grondbedrijf, openbare werken A/oningbouw. PvdA-wethou- P. Bouman gaat zich buigen r milieu, verkeer en bestuur- jke vernieuwing. De beide laatste wethouders komen voor 55 procent op de loonlijst van de gemeente. Ze hebben wel jen volwaardige stem in het jeuwe college. De portefeuille-verdeling was de laatste drempel die de nieu we partijen-combinatie moest nemen. Het college-programma is inmiddels afgerond. Over de inhoud hiervan zijn nog geen mededelingen gedaan. C. Kerner (CDA) laat in een eerste reactie weten tevreden te zijn met haar portefeuille. De overdracht van de post organi satie naar de burgemeester komt haar niet vreemd voor. „We denken dat het een goede zaak is dat de burgemeester in samenspraak met de gemeente secretaris de coördinatie doet." Volgens Kerner, die haar tweede wethouders-periode ingaat, zijn de onderhandelingen met de andere partijen in een prettige sfeer verlopen. „We wilden er snel uit zijn en dat is gelukt." Ook A. van Dijk (BBL) is blij. „We hebben niet altijd even ge makkelijk, maar wel contructief overlegd." De kersverse politi cus is tevreden met zijn zware portefeuille. „Het sterkt mij in de overtuiging dat we terecht bij dit college aanschuiven, zoals onze leden ons eerder deze week ook al hebben verteld." Bouman en Huigen waren on bereikbaar voor commentaar. De nieuwe raad wordt op 12 april geïnstalleerd. Op 8 april wordt tijdens een speciale bij eenkomst in de raadzaal af scheid genomen van de huidige raadsleden. zoeterwoude brenda filippo In de tuin prijkt het bordje 'Te koop'. Een voorbode van het naderende afscheid van Joke Berkouwer (54) als fractievoor zitter van het CDA in Zoeter woude. Na twaalf jaar gemeen tepolitiek verruilt Berkouwer vanwege de baan van haar man de vlakke polders voor het heu velachtige Limburgse land schap. Berkouwer meent nog steeds dat haar partij de grondverkoop aan burgemeester A. Houdijk goed heeft afgehandeld. „Er was niets duisters aan de prijsvor ming. Je kunt er nog geen bloe menperkje maken omdat werk lieden altijd bij de rioolbuizen moeten kunnen. Maar zelf zou ik me als bestuurder nooit in zo'n verkoop begeven. Hoe zorgvuldig je de zaken ook af handelt, scheve ogen zijn er al tijd." Toch stemde het CDA in met een verkoopprijs van vijf gulden per vierkante meter grond. „Achterafhadden we misschien om een onafhankelijk taxatie rapport moeten vragen. Maar de hele zaak was echt geen commotie waard." Het nieuwe inmiddels afgeronde rap port heeft ze nog niet gezien. „Ik vind dat het college van B en W opener had moeten zijn te- dat gevoel van samen de schou ders eronder. Ik vind het be langrijk 'om voortdurend uit te leggen waarom je bepaalde be sluiten neemt. Je kunt het im mers niet iedereen naar de zin maken. Veel mensen bellen me op met hun klachten. Maar je moet er toch op bedacht zijn dat de massa zijn mond niet open doet." Berkouwer verwijst naar de 'affaire Rijnstraat'. „Al in 1978 beloofde de gemeente dat er meer parkeerplaatsen, groen en speelruimte zouden komen. De Rijnstraat wacht nu nog. Ik vind het een schande. Dan zegt de gemeente dat de bewoners on derling verdeeld zijn. Ach, het is maar hoe je het brengt. Wie is er nu tegen zulke voorzienin gen? Achteraf denk ik dat ik nog had al- Berkouwer: „B en W hadden opener moeten zijn tegen de raadsleden. gen de raadsleden. Maar ik neem aan dat de nieuwe raad dit als eerste zal afhandelen." Als oudste van zeven kinde ren groeide Berkouwer op in een Rijnsburgs huisartsengezin. Vader en moeder stonden be kend als mensen bij wie de deur altijd openstond. „Daardoor krijg je toch iets mee van ander mans problemen. Dat was niet altijd even leuk. Ik dacht wei eens: 'Hoepel nu maar weer op' als een gast voor de zoveelste keer de dikste gehaktbal voor mijn neus weghaalde. Maar wij kwamen wel altijd op de eerste plaats. Om die nestwarmte CDAWD en PvdA eens over programma runwoude. ruud sep Het nieuwe college in Rijnwoude is zo goed als rond. Onderhandelaars van CDA, WD en PvdA hebben gisteren een akkoord bereikt over het collegeprogramma. In het concept-program neemt het nieuwe college geen eigen standpunt in over de toekomst van het overdekt zwembad De Dolfijn in Hazerswoude-Rijndijk. Over die kwestie mag de gemeenteraad later dit jaar be slissen. Voordat de raad besluit, zal er nog een onderzoek worden gedaan naar de kosten van de noodzakelijke renovatie van het bad. Door De Dolfijn over te laten aan de gemeen teraad, hebben de onderhandelaars de belang rijkste hobbel in de collegevorming netjes weten te omzeilen. De liberalen willen het bad afsto ten, de PvdA wil het bad per se behouden en het CDA zit daar zo'n beetje tussenin. Officieel wil len de christen-democraten het bad behouden, maar in de onderhandelingen met D66 - die een week geleden stuk liepen - hadden de CDA-on- derhandelaars al ingestemd met sluiting van De Dolfijn. De drie aanstaande collegepartijen gaan dit paasweekeinde met hun achterbannen overleg gen over het program. Omdat er in het concept geen stekeligheden zitten, is het de verwachting dat de tekst aanstaande dinsdag definitief kan worden vastgesteld. De verdeling van de portefeuilles tussen de drie beoogde wethouders was vorige week al in formeel geregeld. Het Ijgt voor de hand dat de toen besproken portefeuilleverdeling binnen kort kan worden vastgesteld. In dat geval krijgt CDA-wethouder G. Hoogendoorn-Oskam de portefeuille agrarische zaken, economische za ken, openbare werken, ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. G. van der l.ecq-de Knikker (PvdA) neemt in het nieuwe college de oude portefeuille van Hoogendoorn over en krijgt so ciale zaken en welzijn onder haar hoede. M. Vo renkamp-van de Westeringh (WD) behoudt haar huidige portefeuille milieuzaken, onder wijs, volksgezondheid en personeel en organisa tie. Burgemeester M. Boelen behoudt naast zijn wettelijke taken de portefeuille financiën. Verbouwing van De Mammoef nog in volle gang oelofarendsveen roft mersbedrijf Akerboom uit Rïjp- wetering met de uitbouw: de let getimmer en de radiomu- gang die de zalen met elkaar iek komen de bezoekers tege- moet verbinden en de eigen joet, zodra het terrein van ruimte voor de leidsters. ,„Het is ëuterspeelzaal De Mammoef de bedoeling dat de bouwvak- Roelofarendsveen wordt be reden. Terwijl de bouwvakkers ruk aan het werk zijn, wappert e vlag vrolijk in de wind. „Die lag hebben we donderdag ge- zegt hoofdleidsters hea van der Weijden. „Toen rerd het hoogste punt van de itbouw bereikt." Het was feest voor de peuters, e leidsters en de bouwvakkers. De kinderen hebben de bouw- akkers getrakteerd op een zelf ersierd paasei en we hebben llemaal wat lekkers op. We be- •ekken de peuters steeds bij de werkzaamheden, bij de eerste aal, de eerste steen enzovoort, e vinden het allemaal reuze in- iressant. Al die herrie, zoals bij et heien, daar geven ze niks Sinds half september wordt iet man en macht gewerkt aan e verbouwing en uitbreiding in de peuterspeelzaal. De ver- ouwing is nu halverwege, want is de bedoeling dat de offi- iële opening in oktober wordt erricht. „Dan moet echt alles laar zijn", hoopt voorzitter >hn Rietbroek. De uitbreiding van twee naar ie zalen kon worden gereali- erd dank zij het vertrek van in buurman, de Stichting Oud lkemade. Half november werd lokaal in gebruik genomen konden zo'n 50 peuters extra worden geplaatst. Sindsdien is wachtlijst gedaald tot een )lgens voorzitter John Riet roek en Van der Weijden, ac- ptabele hoogte: van ruim 130 >t rond de 70 - 80. De wachttijd aaide van 14 maanden tot acht negen maanden en de gemid- elde leeftijd waarop de peuters binnenkomen, daalde van 2 tot onder de drie jaar. Na de ingebruikname van het ;rde lokaal begon het aanne- kers dit werk nog voor de zo mervakantie afronden", vertelt Rietbroek tijdens een rondlei ding. Het laatste deel van de grootscheepse verbouwing is de opknapbeurt van de buiten speelplaats. „Die wordt geheel opnieuw bestraat. Er komt een klauter- en klimhuis en er wor den bomen en struiken ge plant." Voordat het allemaal zover kon komen heeft het bestuur van De Mammoef heel wat af gepraat met de gemeente over de financiën. „Ons totale plan kostte 420.000 gulden", weet Van der Weijden. „De gemeente betaalde uiteindelijk 310.000 gulden. Het overige geld werd bijeengesprokkeld door fond sen, zoals Jantje Beton. Boven dien hebben we tienduizenden guldens kunnen besparen door de inzet van vrijwilligers." Blij is het tweetal ook met de actie de Lions. „Die zetten allerlei ac tiviteiten op touw, waarvan de opbrengst naar ons komt." De uitbreiding van de peuter speelzaal is als een lopend vuurtje door de dorpen gegaan. Het aantal aanmeldingen is dan ook groter dan ooit. Begint de peuterspeelzaal al weer uit haar jasje groeien? John Rietbroek en Thea van der Weijden denken dat het nog wel mee zal vallen. „We hebben berekend dat wij groot genoeg zijn voor het aan tal kinderen dat in Alkemade wordt geboren, afgezien na tuurlijk van geboortegolven. Maar daar kun je de voorzienin gen niet op afstemmen. Op dit moment streven we niet naar uitbreiding. Een bedrijf met 150 kinderen en zeven leidsters, dat door vrijwilligers wordt be mand, is eigenlijk toch wel aar dig groot." FOTO HIELCO KUIPERS draait het, niet om een goed ge vulde beurs. Ik vind niets van zelfsprekend. omdat alles zo kan wegvallen. Ik heb dan ook absoluut geen prestatiedrang om het elke dag weer te maken. Dat interesseert me de ballen." Politiek vindt ze 'best een hard bedrijf. „Ik mis weieens dus de oud-Rijnstraatbewoon ster. Voor de komende landelijke verkiezingen staat Berkouwer als nummer 78 op de CDA-kan- didatenlijst. Laconiek: „Ik zie wel hoe het loopt. Dat ze me er überhaupt op hebben gezet, vind ik al hartstikke leuk. Eerst hier maar eens rustig afbouwen en in Limburg opnieuw begin nen. In een diep gat vallen? On zin, ik vind wel weer een nieu we uitdaging. Maar ik zal de mensen hier missen." Spoedeisende hulp Elisabeth voortaan continu bereikbaar uur per dag geopend. Tot nu toe draaide de afdeling alleen mee in de wisseldienst met de twee Leidse ziekenhuizen. Mensen die spoedeisende hulp nodig hebben, kunnen zich direct bij het ziekenhuis melden. Het verdient echter aanbeveling om indien mogelijk eerst contact op te nemen met de huisarts. Leiderdorpers die in het holst van de nacht een arm of een been breken, hoeven voortaan geen lange reizen meer te ma ken om aan hun kwetsuren be handeld te worden. De afdeling spoedeisende hulp van het Eli sabeth ziekenhuis is sinds deze week zeven dagen per week 24 Wassenaar komt WVC toch tegemoet wassenaar judy nihof De 500 asielzoekers die zijn ge huisvest in de kantoorbarakken aan de Van Alakemadelaan op de grens van Wassenaar en Den Haag hoeven niet allemaal tege lijk te vertrekken. De gemeente Wassenaar is akkoord gegaan met het verzoek van het minis terie van WVC om in april, mei, juni en juli steeds groepen van maximaal 100 asielzoekers uit te plaatsen. Aanvankelijk eiste de gemeente dat alle asielzoekers op 1 april weg zouden zijn, zoals ook in het contract was vastgelegd. Op herhaaldelijke verzoeken van WVC om verlenging van de overeenkomst, wilde Wassenaar niet ingaan. Uiteindelijk stemde Wassenaar in met 'een getem poriseerde afbouw van het aan tal asielzoekers' na een 'drin gend verzoek van WVC', dat vanwege de grote instroom van vluchtelingen op dit moment geen kans ziet om de 500 asiel zoekers allemaal meteen elders in het land onder te brengen. Afgesproken is wel dat er nu geen nieuwe asielzoekers in het centrum meer worden onderge bracht. Ook wil Wassenaar maandelijks van WVC horen hoe het staat met de uitplaat sing. Voor 1 augustus moeten de barakken in elk geval leeg zijn. Dan worden ze geslopt voor de nieuwbouw van de Ko ninklijke Marechaussee. Doppelgangers De Rotterdamse band Doppel- gangers treedt vanavond op in Boerderij Ter Weer aan de Deij- lerweg 153 in Wassenaar. De zaal is geopend om 20.00 uur. het optreden begint om 22.30 uur. Toegang kost 7,50 gulden. Open dag school De agrarische school in Oegst- geest houdt op donderdag 7 (14.00 tot 21.00 uur) en zaterdag 9 april (10.00 tot 13.00 uur) open huis. In het schoolgebouw aan de Lange Voort wordt infor matie gegeven over de verschei dene vakopleidingen en cursus sen. Inlichtingen bij de heren Luykx, Groot of de De Kreij, tel. 071-173216. Antroposofie Het studiecentrum Antroposo fie in Woubrugge besteedt op 6 en 13 april aandacht aan de vraag of het kwaad in deze tijd toeneemt. Er worden wat voor drachten gegeven over dit on derwerp. Beide bijeenkomsten duren van 20.00 tot 22.00 uur en worden gehouden in De Bron aan de aan de Vierambachts- weg 57a. Swingavond Dagcentrum Endegeest houdt op donderdag 7 april de maan delijkse swingavond. De avond zal muzikaal worden opgeluis terd door de band Ladefense. De deuren gaan open om 20.00 uur en de toegang is gratis. Het adres is De BOvenzaal, Ende- geesterstraatweg 5 in v Oegst- geest. Oude verffabriek wordt gesloopt De panden van Sigma Coatings aan de Emmaiaan in Alphen worden gesloopt. De sloop werkzaamheden, die op 1 mei beginnen, nemen vier a vijf maanden in beslag. De ge meente Alphen heeft toegezegd de benodigde vergunningen zo snel mogelijk te verlenen. De panden van de voormalige verffabriek stond al langer op de nominatie om gesloopt te wor den. Sinds vorig jaar zomer staat de fabriek leeg. De brand van anderhalve week geleden heeft de sloop versneld. De om wonenden van de oude verffa briek worden door Sigma Coatings geïnformeerd over het sloopwerk. Sigma coatings voert nog on derhandelingen met de ge meente Alphen aan den Rijn over de verkoop van het terrein. Voordat tot verkoop wordt over gegaan, moet de bodem wor den gesaneerd. Hoe erg de grond is vervuild moet blijken uit een bodemonderzoek dat momenteel gaande is. Het eer ste historisch onderzoek wordt in april afgerond. zoeterwoude brenda filippo Betonbedrijf Oosthoek Kemper denkt er serieus een deel van het bedrijventerrein aan de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk te verkopen. Een van de gegadigden zou de in Heemstede gevestigde Cementbouw zijn. Dit is het moederbedrijf van de inmiddels gesloten Leidse Betonmortel Centrale (LBC). Zowel Oosthoek als Cementbouw willen geen uitspraken doen over de mogelijke transac tie. In het plan van Oosthoek blijft de produktie geconcentreerd in hal oost. De betoncentrale en hal west komen dan wij voor de verkoop. Tussen Oosthoek en Cementbouw bestaat in elk geval wel een zakelijke relatie. „Maar we halen bij zo veel bedrijven beton weg," meldt woord voerder Hiemstra van Cementbouw. Over een mogelijke verkoop is hem 'niets bekend'. Bij Oosthoek Kempen in Tilburg wordt het verhaal in als 'gerucht' wegggewoven. Maar dan laat directeur produktie S. Ixisonder zich ont glippen dat 'er wel iets wordt bekeken'. „Maar dat kan net zo goed niet doorgaan." Officieel heeft het bedrijf geen commentaar. „We weten dat er een discussie is over een mo gelijke opsplitsing van het terrein van Oosthoek in Zoeterwoude. In een vooroverleg heeft het bedrijf aangegeven dat ze hiervoor mogelijk een vergun ning gaan aanwagen bij de provincie. Maar er is nog geen aanvraag binnengekomen," aldus pro vincie-ambtenaar A. Schoumans. Begin dit jaar werd bekend dat bij Oosthoek Be ton 25 arbeidsplaatsen op het spel staan. Volgens de directie is het schrappen van de banen nodig omdat de markt voor betonprodukten drastisch is verminderd. Dit is de tweede reorganisatie. Vorig jaar verdwenen 30 banen in zowel de Zoeter woudse als Tilburgse vestiging. De peuters van De Mammoef vinden het allemaal reuze interessant o speelzaal wordt verbouwd. daphne lammers De gemeente Alphen aan den Rijn moet in de periode mei tot december 134 vluchtelingen opnemen. Dit is een verdrie dubbeling ten opzichte van vo rig jaar. CDA-wethouder G. Brussen-Leerdam van sociaal- culturele zaken heeft dat be kend gemaakt. Het aantal is ge baseerd op een eerder genomen kabinetsbesluit over de opvang van asielzoekers. In samenwerking met de Stichting Opvang Vluchtelingen Alphen (SOVA) probeert de ge meente woningen voor de vluchtelingen te vinden. Om de Alphense woonmarkt niet te veel te belasten, heeft het colle ge onder meer wisselwoningen bij het rijk aangewaagd. Deze stelt per woning 12.500 gulden beschikbaar. Daarnaast wil de gemeente proberen door pan den te verbouwen extra woon ruimte te creëi niet bekend on het gaat. Alphen krijgt rie van WVC ee bijdrage' van a Het 'an het ministe- ri 'stimulerings- rhtduizend gul den per vluchteling. Hiervan wordt onder meer scholing be taald. De SOVA doet een beroep op inwoners van Alphen en om geving die de vluchtelingen vrij willig willen begeleiden. De stichting Rijnhove is be reid om een beperkt aantal jon ge vluchtelingen op te vangen. Deze stichting is gespecialiseerd in jeugdhulpverlening. Omdat de gemeente in het geval van jongeren geen beroep kan doen op Alphense vrijwilligers, wil Rijnhove de begeleiding van de ze groep op zich nemen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15