Merendonk krijgt stookkosten terug Klaar voor bijzonder strandseizoen De 4 GRATIS ikots@IB Met Pasen naar Intratuin... Stemming Leiden Regio itT APPARATEN mi? VERKERK/KEUKENS: ms ^intratuin 1 SATERDAG 2 APRIL 1994 /olgens de VVV in Noordwijk lopen badgasten nauwelijks r Jan is alles echt opgeruimd en klaar." o op een gifzakje te stuiten. „Het zwemwater en het zand zijn schoon. En als we in april nog e Extra dimensie grote schoonmaak langs Noordzeekust door gijzakjes £on, zee, strand en mis schien gifzakjes. Strandtenthou- üers, toeristische organisaties m kustgemeenten gaan een bij zonder zomerseizoen tegemoet, /oor hun gasten is er immers iltijd het risico dat zij stuiten op olastic zakjes gevuld met het andbouwgif Apron Plus. „Al- een is die kans net zo groot als dat ik de lotto win", meent /W-directeur Hans Broekmeu- en van Noordwijk. De Nederlandse kust kreeg iind januari te maken met gif takjes nadat het Franse zee schip Sherbo in slecht weer en- tele containers met 180.000 ïxemplaren verloor. In de we ten daarna spoelden duizenden zakjes'aan op de stranden van :erst Frankrijk en later België, Nederland en Duitsland. Onge veer 30.000 zakjes zijn nog niet jevonden. Aangenomen wordt dat een 3eel is gezonken. Niet vast staat dat alle zakjes die zijn aange spoeld, ook zijn gevonden en afgevoerd. Het tij en diverse stormen hebben mogelijk tien tallen zakjes onder het zand be graven. De gifzakjes-affaire is dus nog niet voorbij. De laatste zakjes op de Nederlandse stran den zijn tussen 7 en 11 maart gevonden. Inmiddels wordt er niet meer actief naar gezocht. Rijkswaterstaat heeft de verant woordelijkheid teruggegeven aan de gemeenten. „Formeel is het onze zaak niet maar wij houden het naturlijk in de ga ten", zegt een woordvoerder van het hoogheemraadschap van Rijnland: „Dat is logisch, wij zijn dagelijks op het strand." Zorgen „Garanties dat er niets meer wordt gevonden, geven wij niet," zegt Van Tent. Zij spreekt namens de stichting Samen werkende Nederlandse Kust VW's. De organisaties maken zich best wel enige zorgen, maar zien het komende strand seizoen zonnig tegemoet. „De zaak is nu wel een beetje ge luwd. Maar je merkt het natuur lijk wel aan de hoeveelheid tele foontjes uit Nederland en bui tenland." Op de balies van de sommige VW's liggen informatievelletjes die de toerist waarschuwen voor de mogelijke aanwezigheid van zakjes. „Het is moeilijk in te schatten maar het valt volgens mij mee", zegt Van Tent. „Toen de eerste zakjes werden gevon den en de publiciteit op gang kwam, werd het wel stil wat be treft boekingen. Het aantal aan meldingen is nu wéér op gang gekomen." Klein In Noordwijk liggen die infor matiefolders niet. Wel wordt overwogen op op de evenemen tenagenda een korte medede ling van Rijkswaterstaat te plaatsen over wat de badgasten moeten doen als ze toch nog een gifzakje vinden. „Het is niet uitgesloten dat een badgast nog een zakje vindt, al acht ik de kans heel erg klein", meent de Noordwijkse VW-directeur Broekmeulen: „Het zwemwater en het zand zijn schoon. En als we in april nog een paar stor men hebben dan is alles echt opgeruimd en klaar. En dan zijn er nog afspraken met gemeente en paviljoenhouders dat het strand voor acht uur 's morgens wordt opgeschoond. Alle maat regelen zijn dus genomen dus waarom zou ik mensen bang maken voor iets dat er heel mis schien is?" De VW's zijn samen met or ganisaties als het Nationaal Bu reau voor Toerisme (NBT) en de Nederlandse Vereniging van Strandexploitanten Noordzee (NVSN) betrokken bij de orga nisatie van een grote schoon maak actie door scholieren op 28 april. Een jaarlijkse activiteit die dit jaar een extra dimensie kreeg dank zij Apron Plus. Zo'n 1500 tot 1700 meisjes en jongens maken de hele Noord zeekust schoon. Juist dit jaar is de actie nieuw leven in gebla zen nadat het evenement vorig jaar niet doorging. „De scholie ren krijgen een speciaal lespak ket. Daarin wordt natuurlijk I POLITIEKE RUBRIEK! Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Na Pasen wordt deze stad vermoedelijk /oor het eerst verblijd met echt nieuws over de 1 collegevorming, i Misschien is dat college, waarvan je samenstelling en programma met wat j boerenverstand op een achternamiddag wel kunt bedenken, dan zelfs al gevormd. Maar in het zoveelste debat over gedeeltelijke sloop van het 5 koninklijk militair invalidentehuis aan de j Hoge Rijndijk tekenden l de eerste scheurtjes zich al af. 3 0 et was het zoveelste I deel van een drama, o Of een komedie, dat o s maar hoe je het bekijkt. De o Jroloog speelde zich in 1989 af o ichter de schermen, in een - mderonsje tussen de Katwijkse Houwer Van der Plas en de toenmalige wethouders Harietje van der Molen ruimtelijke ordening) en Dick lesselaar (volkshuisvesting), Heiden van de PvdA. Het icenario voor het héle verhaal verd toen geschreven. Ule bedrijven die volgden op de Hroloog waren Hoppenkastvoorstellingen "ompleet met het authentieke an KÏaassen-effect dat de alrijke toeschouwers de afloop illang kennen, maar de loofdrolspelers intussen net loen alsof hun neus bloedt. Vergadering van de commissie volkshuisvestingen ruimtelijke Een koppel-overeenkomst met een Katwijkse projectontwikkelaar maakte de vergadering over nieuwbouw naast het koninklijk militair invalidentehuis aan de Hoge Rijndijk tot een poppenkastvoorstelling. Met CDA- raadslid Corrie Kramp in de rol van Katrijn, die met een koekepan Tjeerd 'Jan Klaassen' van Rij op het hoofd wilde meppen. Maar de pan ging ongebruikt terug naar het pannenrek en het hoofd van Van Rij bleef heel. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ordeningen Inspraakbijeenkomstwaren afwisselend de weinig tot de verbeelding sprekende titels der bedrijven. Scheidend CDA-raadslid Corrie Kramp wilde in het laatste bedrijf de rol van Katrijn - opeisen, die Tjeerd 'Jan Klaassen' van Rij met een koekepan op het hoofd mepte. Maar Jan Klaassen draaide zich net op tijd om en Katrijn liet de pan uit haar handen kletteren. Oei, daar was ze bijna vergeten dat ze haar Jantje voor de komende vier jaar trouw had beloofd. Het was een blijspel met een moraal, die de Leidse politiek donderdagavond voor een volgepakte publieke tribune opvoerde. Het ging, zei PvdA'er Ron Hillebrand - en die is politicoloog dus hij kan het weten - om het fatsoen en de geloofwaardigheid van de politiek. De Katwijkse bouwer kreeg in 1989 van de PvdA-wethouders de belofte, dat als hij twee rotkarweitjes voor ze opknapte (verplaatsing van de Koets-o- theek en verbouwing van het vervallen invalidentehuis tot een stel knappe woninkjes), dat hij dan ook een winstgevend project mocht uitvoeren: woningbouw in de tuin van het tehuis aan de Hoge Rijndijk. Aan die belofte moeten we ons houden, zei Hillebrand. Die belofte had nooit gedaan mogen worden, riep het boze publiek. Daarmee maak je inspraak tot een farce. Het theatertje was voor PvdA- wethouder Van Rij niet erg bemoedigend. Het CDA toonde zich onder aanvoering van Corrie Kramp weinig trouw aan het zittende en komende college. Wij geven geen vergunning voor de bouw en voor het kappen van de monumentale bomen in de tuin, zei Kramp, voordat de juridische procedure tegen de sloop van serre en eetzaal is afgerond. Van Rij bezweerde de aanval door Kramp erop te wijzen, dat er gekapt noch gebouwd wordt als de sloop van serre en eetzaal onverhoeds door de Raad van State verboden zou worden. Verontrustender moet het voor Van Rij zijn geweest, dat beoogd wethouder Pex Langenberg niet voldoende overtuigingskracht had om zijn fractiegenoot Willem Egels achter het standpunt van het college te krijgen. Langenberg praatte een kwartier op Egels in, maar die bleef erbij dat monumentale bomen meer waard zijn dan een belofte aan een bouwer. Waar Van Rij gebaald moet hebben van de afvalligheid van zijn partners, daar was de oppositie uiterst gelukkig. Het moet mogelijk zijn CDA en D66 vaker uit het college los te weken, meende WD'er Laila Driessen. „Het is Langenberg niet gelukt om Egels op maat te zagen", zei zij vergenoegd. Als dat vaker zo gaat breken voor de oppositie mooie tijden aan. De laatste vergadering van de raadscommissie financiën had een waardig afscheid moeten worden voor PvdA-wethouder Steven de Vreeze. Maar dat werd het niet. Van de vaste commissieleden waren alleen WD'er Alexander Geertsema en SP'er Cor Vergeer er. Alle andere partijen hadden B-signatuur afgevaardigd. De kopstukken hadden het te druk met de college- Bewonerscommissie wacht op meer voordeel De bewoners van de flat Merendonk krijgen gemiddeld 118 gulden terug van de stookkosten die zij in het sei zoen 1992/1993 betaalden. En directeur A. Boggia van de woningbouwvereniging Leiden zal zijn best doen ervoor te zorgen dat voor de Merendonk, net als voor de andere flats met stadsverwarming in de Slaaghwijk, het goedko pere grootverbruikerstarief gaat gelden. „Het zijn de eer ste stappen voorwaarts na tweeëneenhalf jaar praten", zegt A. van de Wetering, lid van de bewonerscommissie van de flat. leiden aad rietveld op een mager voordeel van zes procent. Terwijl de bewoners commissie door de WBL wel een aanzienlijk voordeel was voorgespiegeld als de flat op stadsverwarming overging. „En wij vinden het principieel niet eerlijk dat de rest van de Slaaghwijk veel goedkoper stookt", zegt mevrouw Van de Wetering. Probleem bij de Merendonk aandacht besteed aan de gifzak jes." De kinderen, veelal woon achtig in de kustgebieden, wor den zodoende op een zeer spe ciale manier bewustgemaakt van het belang van het milieu. Half oog De strandtenthouders kregen onlangs via hun organisatie NVSN een brief van rijkswater staat met informatie over Apron Plus. „Maar wat krijg je dan", zegt voorzitter Zonneveld. „Sommigen lezen dat met een half oog en staan even later bij jou op de stoep met een leeg pak Appelsientje dat ze net heb ben gevonden en dat ineens ge vaarlijk blijkt. Het is allemaal heel moeilijk." Zonneveld verwacht dat juist zijn leden dit seizoen te maken krijgen met de gifzakjes. „Waar gaan de badgasten heen als ze iets vinden? Ik denk eerst naar het dichtst bijzijnde paviljoen. De strandtenthouders willen natuurlijk ook hun stoep schoon houden en letten daar om extra op." onderhandelingen. Dat het uit is met zijn wethoudersloopbaan werd zo op een wel heel onsympathieke manier benadrukt. Bovendien waren op het laatste moment alle belangrijke agendapunten afgevoerd. Met De Vreeze discussiëren over de noodzaak van nieuwe bezuinigingsoperaties en de toekomstige hoogte van de tekorten, heeft geen zin meer. De Vreeze is politiek stervende en met terminalen maak je geen afspraken voor de lange termijn. Bijna heel de vergadering bleef De Vreeze zijn cynisme de baas. Een knappe prestatie, want hij staat al weken op springen maar hij heeft zich voorgenomen niet na te trappen. Zijn gemoed is juist gebaat bij een emotionele explosie, maar zijn partij zou er schade van ondervinden. Al ver voor de beslissing van de fractie wist hij dat hij geen schijn van kans maakte, eigenlijk al direct na de voor de PvdA desastreuze raadsverkiezingen. Zelf vindt hij zich een betere kandidaat dan Koek en hij is zich ervan bewust dat in zijn directe omgeving veel meer mensen daar zo over denken. De Vreeze is opgeofferd aan het De overstap naar stadsverwar ming is de bewoners van de Merendonk al vanaf de eerste afrekening danig tegengevallen. Waar de andere flats in de Slaaghwijk profiteerden van het grootverbruikerstarief en tussen de 34 en 38 procent voordeel boekten op hun stookkosten, daar bleef de Merendonk steken Oliespuitjes en trollen te kijk in bibliotheek leiden Twee particuliere verzamelin gen zijn tot eind april in de cen trale bibliotheek aan de Nieuw- straat te zien. Het gaat om naai machine-oliespuitjes van de heer Goeman en trollen van Paulien en Robert de Graeff. Goeman is naaimachineverko per bij Singer aan de Breestraat. Bij een inruilmachine vond hij ooit een mooi naaimachine spuitje, en zo begon de nieuwe hobby. Veel spuitjes kreeg hij cadeau, maar tegenwoordig loopt hij rommel- en antiek markten af om nieuwe exem plaren te vinden en ook komt er veel uit het buitenland (Turkije, Frankrijk en Engeland). De ver zameling trollen van Paulien en Robert de Graeff staan in het gangetje naar het leescafé. Pau lien (12) kreeg een jaar geleden haar eerste trol cadeau bij de tandarts. Ze begon direct daar na met verzamelen.. Haar broer Robert (10) volgde niet veel la ter. De kleurrijke verzameling komt uit Nederland, maar er zijn ook trollen bij uit Italië, Amerika, Schotland en Mexico. Ze zijn vaak herkenbaar aan hun kleding. Verder zijn sprook jesfiguren, filmfiguren, beroe pen en sporten herkenbaar. ACTIEF Ouderen De Ouderen Activiteiten Com missie Leiden Zuidwest houdt zondag 10 april een onstpan- ningsmiddag voor 55-plussers in verzorgingshuis Van der Wil- ligenhof (Apollolaan 264). Gas ten zijn de leden van het zang koor Zuid-West, die onder lei ding van D. Kuiters een optre den verzorgen. Aanvang 14.30 Expositie In het filiaal Stevenshof van de Openbare Bibliotheek is tot 30 april een expositie van het werk van Helene Springer te bezichti gen. Zij beschildert houten vloerdelen met dierfiguren. Het werk is te zien tijdens de ope ningsuren van filiaal Stevens hof, Trix Terwindstraat 6. Klaverjassen Buurthuis De Pancrat houdt op eerste paasdag, zondag 3 april, een klaverjas- en sjoelmiddag. Aanvang 12.30 uur, het inleg- geld bedraagt een gulden. De Pancrat is te vinden aan de Middelstegracht 85. is dat de flat alleen op een stadsverwarmings-imit zit. De andere flats zitten in groepen van zes op één unit. En dat le vert het zo begeerde lagere ta rief op. De Merendonk profi teerde alleen van een lager gas verbruik. Protest De SP protesteerde onlangs bij de PvdA-wethouder H. Koek en T. van Rij over de onrechtvaar dige behandeling van de Me- rendonkbewoners. Van der We tering is ervan overtuigd, dat die actie nu zijn eerste vruchten af werpt. „Geen enkel bedrijf heeft graag negatieve reclame, ook de WBL niet. En voor ons is het prettig. Want het gaat om de portemonnee hè?" Het groot verbruikerstarief zou de bewo ners een voordeel van zo'n 750 gulden per jaar opleveren. ngsbeleiden welbeschouwd hoort hij zich daar niet over op te winden, omdatvrouwenvoorrangsbeleid een - terecht - heilig PvdA- principe is. De Vreeze wordt verscheurd door twee elkaar uitsluitende overtuigingen. In goede doen articuleert hij zo hevig dat zelfs slechtziende doven moeiteloos zijn lippen kunnen lezen. Prachtige s- klanken spuwt hij de vergaderzaal in, zonder consumptie. Ook donderdagavond weer. Maar aan het einde gebeurde het tóch en schoot hij uit zijn slof. De Vreeze verhaalde van een voorzitter van een commissie die het conflict op de Zijloever moet bezweren. „Ik heb iemand op het oog, een zeer geschikte kandidaat, maar ik kan zijn identiteit nog neit bekend maken." Het is dus een man, concluderende commissieleden. En eindelijk beet de afgedankte wethouder: „Ja! Mag het een keertje!" de tktlc gekit vmI reodaag tm f paasdag. - 2'paasdag geopend TER AAR: WESTKANAALWEG 100-01722-4441 ALPHEN A/D RIJN: GOUWESTRAAT 60a - 01720-76672 BURGERLIJKE STAND LEIDEN - Geboren Pim Hendrikus Flo- ris. zv. W.J.A. Duivenvoorde en S.J.G. Duivenvoorden Dragana. dv. Z. Rand- jeloviden M. Pavlovid Demse, dv. E. Mannee en E. Zitman Nathan, zv. L.M. Wijnands en B. Ouwehand Charlotte Adriana Alexa Deborah, dv. P.H.J. Over- wijn en I.H.L. Stuyver* Pim Marcus Ja cobus, zv. P.H.J Overwijn en I.H.L. Stuyver Guido Fedor Joshua, zv. J. La- gerweij en J.M. Veltink Samantha, dv. D.J. de Jong en J.M. van Duijn Lukas Sebastian, zv. A.J. van Beelen en L Zuijderduijn Clasina Ciska. dv. N.B. Ouwehand en K.A. de Vreugd Femke Marleen, dv. A.P. Zeilstra en T.M. Kui- venhoven Vincent Mart, zv. M.W.C. van Fulpen en A.l. Gerring Maritte Lu cia Maria. dv. A.M. Disseldorp en P.J.M. Steenvoorden Jeltje Inge Gabrielle. dv. R.T.H. Smit en E. de Groot Jason Cor nells Ntcolaas, zv. R.M. Oudshoorn en K.B.A. Bouwmeester Jamie, zv. J.N. Wiegertjes en L.M. van Rossum Jaco bus Gerben, zv. J. Haasnoot en M.H. Marinus Janinka Samaya, dv. T. van der Reijden en A.Y. Belfor Rogier Ben jamin Wietse, zv. R.M. van Roosmalen en L. van Zijverden Karsten Cornells, C.A.J. Ruigrok en K. Scheps Aman- L.R.J. van Duijn en A. Ouwehand Maaike Harriët. dv. J.A.A.M. Vasen en A.A.A. Damhuis Rafaèla Juana Jime- na. dv H.P. Thépass en W.C. Blasius Lodewijk Leonardus Maria, zv. F.A.M. Schermer Voest en P.A.M. van Elburg. Overleden Maria Barbara Koree, geb. 18 april 1924, echtg. van W.J. van der Drift J. Zirkzee, geb. 1 dec. 1903, man Th.J. Sterk, geb 27 mei 1937, man A. Oldriks, geb. 27 juli 1885. geh. gew. met F.W. Kloos J. Kroeze, geb. 22 mei 1917, man A. de Jong, geb. 5 sept. 1923, geh. gew. met J. Stolk J A. Veenstra. geb. 21 febr. 1950, man W. van der Star. geb. 11 feb. 1931man C. van Loef. geb. 20 aug. 1933, man J. Devilee, geb. 10 mei 1919, man H. Blok. geb. 12 jan. 1933, man Th. van der Werf, geb 5 geb. Rommers Lars. zv. G.C.J. van Steen en J.K.M. Grimbergen Elizabeth Gabrièlle Rebecka, dv. J.B. van Duijvenbode en J. Guijt Harold Nicolaas Henricus. zv. H.H.J Fennesen L. Noort Josta, dv. J.B.M. Bosmaen Q.M.J. van Steijn Tom Albert Coenraad, zv. P.H.M. Rooi|- mans en J.C. Dodeman Wietse, zv. F.F.H. Rooijers en M. Rebel Marvin Hendrikus, zv. F.J. Moespot en A.P.M. van der Pijl Joy Jocelyn Maria, dv. H.G.A. van Diggele en A.H.M. Dis seldorp Daniël Emil Jan, zv. J.C J. van der Meij en U. Wolniewicz Christiaan Alexander, zv. Th. van der Spijk en M.G.A. Heemskerk Kim, dv. D.J. Braxhoven en I. Heemskerk Servatius Johannes, zv. W. de Vreugd en W.G. van Strien Bianca Rianne. dv. R.A. Smit en A.J Deel Claudine Frances Anne. dv. M G M Maas en l .C. A deLijser. Anna Sophie, dv. L.J. Hofstra en I.J.E. Paas Maria Elisa, dv. A.H.T. van Gaaien en A.H. Galjaard Marianne, dv. t 1926. man H.J.P. 29okt 1930. man M.F van Di^&ei geb. 22 april 1989. zoon C.L. Ooms, geb. 24 jan. 1994, dochter Th. Bak ker, geb. 9 sept. 1911, geh. gew. met J. van der Hoorn H.S.L. Giezen, geb. 4 febr. 1936, vrouw* J.C. Philippo, geb. 12 maart 1922, echtg. van J. Ie Febre Chr. Piasier, geb. 23 sept. 1919, man A.C. van der Hoeven, geb. 10 sept. 1911. geh. gew. met W.J. van Leeuwen W. Caspers. geb. 3 april 1951man G.B. van Duijn, geb. 19 maart 1994. zoon.G. van Duijn.geb 15feb 1902. geh. gew. met C. Guijt C. van der Lin den. geb. 10 aug. 1908, man A. Chai- wan, geb. 20 sept. 1920, geh. gew. met S. Nort H.J. Bosch. geb. 30 nov. 1916, man M. Colautti, geb. 27 juli -1912, geh. gew. met L Benchiann A.M.T. van Bavel. geb. 13 aug. 1927, echtg. van H.G.J. Kleijssen R.J. Maas- sen, geb. 24 juni 1965, man A.C. Boel, geb. 19 sept. 1950, echtg. van W H. Bach G. Gertenaar, geb. 1 okt. 1916. man C. Bavelaar, geb. 11 nov. 1897, man J.H van Leeuwen, geb. 27 juni 1907, man S. S. de Wolf. geb. 8 sept. 1898, geh. gew. met J. Soesman M.F. Nonnekes, geb. 7 mei 1940, echtg. van A.J. Zonnevijlle A.P Bou- ter, geb 4 juli 1902, vrouw. Gehuwd* M R. Madan Neiaden D M T de Keuning* N.M. Bos en M.J.P van der Poel H.M.J. Bouwmans en A.H.H M. Brekelmans* J.T. Eerhard en W.S. Smit E.R. Peterzen en H.C. Ver- Leidenaar wint tuinprijs Voorschoten voorschoten De wedstrijd was uitgeschreven door het tuincentrum Intratuin in Voorschoten, maar twee Lei- denaars en een Leiderdorper gingen, met de prijzen aan de haal. De deelnemers moesten hun droomtuin uitwerken. Vijf tig tuinierders zetten hun ideale vijvertjes, geknipte hagen, per gola's en begroeiing op papier. Volgens de jury was de 'Kleine Floriade' van de Leidenaar F. Vorst het origineelst. Hij krijgt daarom de eerste prijs van 500 gulden aan Intratuinbonnen. De Leidse P. Bouwman won de tweede prijs van 250 gulden aan bonnen en Leiderdorper H. Paes mag voor 100 gulden uit geven in het tuincentrum. Dat kan, want 2e Paasdag zijn we geopend van 10.00 -17.00 uur. Zodat u ook die dag kunt kiezen uit al die tuinmeubelen, uitbundig bloeiende perk- planten, bomen, heesters en nog veel meer. HET GROENE E »- K t O' Voorschoten Leidseweg 518 tel. 071 - 763748 IET* AfOtBS'-l

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13