Leiden Koopprijsgrens gaat fors omlaag 'Niks agressie, het is tikkertje op afstand' Baalbergen Paasshow ook 2e Droomcongres in Leiden Huisvuil op drift ZATERDAG 2 APRIL 1994 Zware post rr Deeltijd-wethouder A. van I «5 Dijk van BurgerBelangen Lei derdorp krijgt in het nieuwe college een zware post. Hij is belast met ruimtelijke ordening. CHEF HENNYVAN EGMOND, 0 Tijgeren, wegduiken, rennen, schieten en beschoten worden. Een middagje paintball is volgens de Leidse organisator Adam Suer niet gevaarlijker dan tikkertje spelen. foto loek zuyderduin by. En omdat we allebei ook een gewone baan hebben, kunnen we het goedkoop houden", meent Suer. Inmiddels zijn er al heel wat vrijgezellengroepjes, perso neelsverenigingen, studenten jaarclubs en ook familiebijeen komsten een middagje aan het schieten geweest. Fun 'n Ga mes, het bedrijfje dat nu nog vanuit een veredeld studenten huis op de Hooigracht wordt gerund, groeit gestaag. Tot eind april zit het duo vrijwel volge- Huis zoeken? 11 Rek Makelaardij opent de juiste deuren voor u! M 071-12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden boekt. Maar een speelveld dich ter bij huis, zit .er vooralsnog Over twee aspecten van paintball is Suer ongekend fel, niet in de laatste plaats omdat daar controverse over bestaat. Het gaat om de veiligheid én het milieu. „Om te zorgen daf er geen gekke dingen gebeuren, zijn er niet alleen de bescherm- maskers en -pakken maar zijn er ook Marshalls, een soort scheidsrechters aangesteld. Als twee partijen van pakweg negen personen met elkaar strijden om de vlag, moeten hun aan wijzingen strikt worden opge volgd. Wie dat niet doet en bij voorbeeld aan zijn masker gaat zitten morrelen, wordt direct naar de kant gehaald", zegt Su er. Andere maatregelen zijn een alcoholverbod, een minimum leeftijd van 18 jaar en het vooraf tekenen van een contract. Een natuurlijke omgeving en dan gaan schieten met verf. Dat is de reden dat gemeenten niet staan te trappelen om aan Fun 'n Games een stuk grond te ver huren. Volgens Suer is dié vrees compleet ongegrond. „De balle tjes kan je eten. Ze zijn van glu cose gemaakt met daarin de zelfde kleurstof die je ook in snoepgoed aantreft. We denken er zelfs aan om bodemminera len in de kogels te stoppen zo dat het juist goed voor het milieu is. De aanleg van een fietscrossbaan is slechter", aldus Suer. Maar de Leidenaar beseft dat paintball sommigen een gewel dige 'kick' geeft maar dat ande ren toch vreemd tegen dat oor logje spelen aan blijven kijken ook al is de veiligheid en de zorg voor het milieu gegaran deerd. „Misschien moeten we doen. Moeten we paintball ver anderen in kleurstofschicten. Want gevaarlijker dan kleine jongetjes die besjes door een pvc-buis blazen, is het niet." De voortgang van de collec tieve aanpak van cascoherstel van woningen in Groenoord heeft vorig jaar stagnatie opge lopen. Oorzaak was de slepende discussie over de hoogte van het architectenhonorarium. De impasse is echter doorbroken: er is een nieuwe architect aan getrokken en de prijs van de re novatie is wat verhoogd. Na twee'succesvolle projecten aan de Jan Lievensstraat (12 woningen) en de Hansenstraat (13 woningen) is nu een project aan de beurt dat in eerste aan zet 21 woningen omvat. Hier zullen nog woningen aan wor den toegevoegd, al naar gelang er overeenstemming wordt be reikt met de eigenaren van de woningen, zodat het project uit eindelijk minimaal 30 woningen zal omvatten. De woningen staan aan de Jan Lievensstraat, de Groenoordstraat, de Han senstraat en de Leeuwenhoek straat. In november 1994 moet het cascoherstel zijn voltooid. De SKOG is namens de eigena ren opdrachtgeefster van het collectieve project. De afdeling volkshuisvesting van jle ge meente voert de directie en houdt toezicht. Uitvoerder is aannemingsbedrijf Jobo uit Lei den. Kom gezellig woonwinkelen bij Baalbergen en gemei van de grandioze Paasshow Of Paassfeer s kompleet met live-muziek en ook de kinderen hebben dikke pret: ze kunnen worden geschminkt in spelen in het speciale kinderhuisje. E( zijn hapies en drank|es voor |ong en oud. Haar vergeet net waar u eigenlijk voor komt onze schitterende Paas-meubelkollektie met overdonderend Paas-best liebws! 2e Paasdag zijn we open van 10 uur tot 17 uur! Welkom! 80QQ rrf hart w UW farê- Twee gewonden bij frontale aanrijding leiden Twee vrouwen zijn gistermiddag gewond geraakt bij een frontale botsing op de Ommedijkseweg, de ventweg langs de A44. Een auto, bestuurd dooreen 39-jarige Haagse, reed het ter rein van een bedrijf op. Een tegenligger, bestuurd door een 30- jarige Wassenaarse, reed vol op de auto van de Haagse. Beide vrouwen zijn overgebracht naar het ziekenhuis met nekklach- ten. Leidse kok Europees kampioen leiden De Leidse kok Wilfred Tegelaar (23) is afgelopen donder dag Europees kampioen geworden bij de jonge koks tijdens de wedstrijden die in het kader van de Nationale Horeca Manifesta tie in de Jaarbeurs in Utrecht werden gehouden. Tegelaar, de kok van Allemansgeest in Voorschoten won het Gouden Mes en een geldprijs met zijn menu. Ontbijt bij Elco Brinkman leiden Enkele AOW'ers ontbijten morgen, eerste paasdag bij CDA-lijsttrekker Elco Brinkman voor de deur aan de Damastroos 10 in de Leidse Merenwijk. Het gaat om een actie van de Socia listische Partij, die overigens tegelijkertijd voor de woning van Wim Kok in Amsterdam wordt uitgevoerd. De AOW'ers bivakke ren tussen 10.30 en 11.30 uur voor de deur om hun steeds kari ger wordende paasontbijt te nuttigen. De actie is een protest te gen de plannen van CDA en PvdA om de AOW in de komende jaren aan te pakken. Uit onderzoek is volgens de SP gebleken dat veel ouderen nu al nauwelijks kunnen rondkomen van hun AOW, en er straks ook nog eens gemiddeld vijf procent op ach teruit zullen gaan. Vluchtelingenwerk zoekt redacteur leiden De Stichting Vluchtelingenwerk Leiden zoekt een vrijwil lige eindredacteur voor haar informatiebulletin, dat zeven keer per jaar verschijnt. Het gaat om maximaal acht uur werk per maand. Informatie: Robin Ouwerkerk of Eva Kern, tel. 071- 133088. Het internationale droomcon gres wordt dit jaar voor het eerst in Nederland gehouden. De Amerikaanse organisatie op het gebied van onderzoek naar dro men (ASD) houdt haar elfde conferentie van 19 tot 23 juli in Leiden. De organisatie berust bij de vakgroep theoretische psychologie van de Leidse uni versiteit. Op deze conferentie kan een welkome ontmoèting plaatsvin den tussen de in Europa soms iets te formalistische wereld van de universiteiten en de soms weer iets te drammerige krin gen van de New Age-centra, schrijft een van de organisato ren, droomtherapeut Aad van Ouwerkerk, in het april/mei nummer van Bres. De Associa tion for the Study of Dreams is juist een platform waar het ge hele spectrum aanwezig kan zijn. In Leiden zullen de vier 'op richters' van de ASD aanwezig zijn. Een van hen is Patricia Garfield, van wie in 1974 Creati ve Dreaming verscheen. Dit boek was voor veel mensen aanleiding dromen te zien als een bron van inzicht en inspira- Loodsverkoop van GRENEN MEUBELEN Nieuw oud. Zeer voordelig uw grenen meubelen kopen. Open: don. 10.00-21.00 uur vr. 10.00-18.00 uur zat. 10.00-17.00 uur Evertsenstraat 69c (zijstraat Zijlsingel) Leiden, 071-232604. Ruime parkeergelegenh. 2e Paasdag open: 11.00-17.00 uur Pasen: Leiden in Last, want Hij is opge staan, mijn Zoon leeft. Jezus heeft overwonnen. Rhema> zondag 10:00 u Evangelische Gemeente Oegstgeest Hazeboslaan hoek Kennedylaan Leidenaars willen af van bedenkelijke naam paintball Cascoherstel in Leidse huizen vanaf 156.000 gulden straks voor iedereen te koop Leiden raakt een belangrijk middel kwijt om inwoners uit een goedkoop huurhuis naar een goedkope koopwoning te laten verhuizen. Net als Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten moet ook Leiden de koopprijsgrens per 1 juli verlagen naar 156.000 gulden. Dat is bijna een ton la ger dan de grens van 250.000 die Leiden zelf wilde hante ren. Het betekent dat mensen van buiten de stad net zo makkelijk een goedkope woning kunnen kopen als Lei denaars. De koopprijsgrens ligt in Leiden nu op 225.000 gulden. Dit bete kent dat alleen Leidenaars hui zen tot die prijs mogen kopen. Voor woningen duurder van 225.000 gulden komt iedereen in aanmerking. Door de koop prijsgrens te verhogen tot 250.000 gulden wilde Leiden voorkomen dat mensen van buiten zich gemakkelijk kunnen vestigen in de stad. Liever reser veert de gemeente de goedkope koophuizen voor de eigen in woners uit de lagere inkomens groepen. Gebleken is dat huur ders veel interesse hebben om een huis te kopen dat in prijs zo tussen de 180.000 en 200.000 gulden ligt. Zo komen er vaker huurhuizen vrij en kan de grote druk op de woningmarkt wat af nemen. Zoals bekend is de vraag naar goedkope huurhui zen in Leiden erg groot. Een verzoek om de koopprijs grens te verhogen naar 250.000 gulden is door de provincie Zuid-Holland afgewezen. Lei den, door de provincie samen met Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten beschouwd als één huisvestingsregio, mag geen uitzondering vormen in de rest van de provincie. In heel Zuid- Holland geldt vanaf 1 juli een nieuwe koopprijsgrens van 156.000 gulden. Het argument dat de provin cie aanvoert is dat de Leidse re gio nog altijd een een zogeheten stedelijk wervende funcie heeft. Dat wil zeggen dat Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Voor schoten naast de opvang van de eigen woningbehoefte tevens ruimte moeten hebben om mensen uit het Groene Hart en de Haagse regio op te vangen. Daarom mogen in de Leidse re gio ook meer huizen worden bijgebouwd. Alleen de gemeenten Zoeter- woude en Alkemade vallen niet onder deze wettelijke bepaling. Omdat die gemeenten in het Groene Hart liggen, mogen zij bijna geen huizen bijbouwen. „Inconsequent beleid", noemt wethouder T. van Rij het afwijzen van de hogere koop prijsgrens. „De gemeente kan nu onmogelijk nog bepalen dat mensen uit lage huurhuizen voorrang krijgen bij het kopen van een goedkope koopwoning. Terwijl het Rijk vindt dat wij die doorstroming juist moeten sti muleren." Het bouwen van so ciale koopwoningen biedt ook geen soelaas. „Tegenwoordig zijn dat nog zo weinig huizen, dat zet geen zoden aan de dijk." Het enige middel dat de vier gemeenten in de Leidse regio nu overhouden om de huisves ting te beïnvloeden is de zoge heten toelatingseis. Dat houdt in dat mensen met een maat schappelijke en economische binding eerder een woonver gunning krijgen dan andere buitenpoorters. „Paintball heeft een bedenkelij ke naam bij de overheid. Er is geen gemeente in de Leidse re gio die ons een braakliggend terrein wil verhuren. Men denkt dat het slecht iS voor het milieu en er wordt met een scheef oog gekeken naar het 'oorlogje spe len'. Maar het is niks agressief, het is tikkertje op afstand en de kleurstofpatronen zijn biolo gisch afbreekbaar", aldus de 30- jarige Leidenaar Adam Seur die samen met zijn vriendin Ellen Spierenburg de firma Fun 'n Games aan de Hooigracht is be gonnen. Het spelletje paintball is in de Verenigde Staten als jaren be kend. Deelnemers hullen zich in overalls en beschermbrillen, schuilen achter muurtjes, bo men of heuveltjes en beschieten elkaar, het liefst in bossen, pak huizen of bouwterreinen met verfkogeltjes. Een treffer is door de vlek die wordt veroorzaakt goed zichtbaar. En wie is ge raakt, is af. Guerilla voor ama teurs. Door het succes van de film 'Gotcha!kwam begin jaren tachtigook West-Europa in contact met paintball. „Wij heb ben het leren kennen in Ameri ka waar we op vakantie waren. Op een minder zonnige dag zijn we dat gaan doen op een terrein dat met bruggen en heuvels he lemaal als een soort oorlogster rein was ingericht. We vonden het zo leuk dat we het eenmaal in eigen land ook nog wel eens wilden doen. Daar moesten we in het begin helemaal voor naar Antwerpen maar later kwam er ook een clubje in Amsterdam", aldus Seur. In de hoofdstad raakten Seur en Spierenburg snel uitgekeken op de nieuwe rage. „Er waren daar net effe teveel patsers en de sfeer werd naar", herinnert Seur. Mede daarom besloot het stel om een eigen club en een eigen firma te beginnen. Op een beurs in Canada werden mas kers en schietapparaten ge kocht. Vervolgens namen ze groepen van rond de veertig personen' aan, die wel eens met paintball kennis wilden maken. De kosten zijn ongeveer hon derd gulden per persoon per keer voor de huur van materi aal, hoge-druk-zuurstofampul- len en de aankoop van balletjes. Een stuk grond nabij de Steen fabriek in Hillegom diende als speelterrein. „Op die manier sponsoren we onze eigen hob- leiden Tot dinsdag zitten de bewoners van de Hooigracht in de rommel die ze vrijdagochtend per abuis buiten hebben gezet. De vuilniszakken zijn niet opgehaald, omdat de gemeentereinigers op Goede Vrijdag niet hoefden te werken. Door de harde wind zijn zakken weggewaaid. Een enkeling kwam onder een passerende au to terecht, waardoor de rommel nog groter werd. Het probleem speelde niet alleen op de Hooigracht. Ook elders in het centrum lag er her en der vuil op straat. In de loop van de middag besloot de gemeente toch reinigers de straat op te sturen. Het ergste vuil werd door hen verwijderd. De storm, die gepaard ging met hagelbuien en slagregens, zorgde voor veel overlast. In Leiden regende het klachten bij de politie. Het ging om kleine schades, zoals het afwaaien van dakpannen, weg waaien van bebakeningen op de straat en een paar ingeblazen rui ten. Ook in de regio kwamen veel klachten binnen over de harde wind. Takken braken af en dakdelen waaiden hier en daar naar be neden. In Wassenaar hield de wind heviger thuis. Een meisje werd van haar bromfiets geblazen toen ze op de Papeweg reed. Ze kwam te recht onder een auto en liep daarbij aan beide benen letsel op. Ze is overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. Op dezelfde Papeweg raakte een Duitse toerist zijn caravan kwijt. De wagen werd van de weg geblazen door een windstoot en kwam in de berm terecht. De caravan werd totaal vernield, de auto van de Duitser werd zwaar beschadigd. De weg hoefde niet te worden af gesloten. Wethouder T. van Rij verricht op donderdag 7 april de officiële handeling voor het vervolg van het cascoherstel in Groenoord. Dat gebeurt om 16.30 uur in de Jan Lievensstraat. Van Rij wordt geassisteerd dooc L. Sprenger, de voorzitter van de Stichting Kaskoherstel en -Onderhoud Groenoord (SKOG). Na afloop is er een receptie in buurthuis Groenoord aan de Pasteur straat. r*i

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11