Rechter begrenst 'flexibele arbeid' Binnenland SER twijfelt aan effect van plan omtrent ontslag Thuis leren rekenen en met de klas lekker naar de dierentuin Prinselijke strekoefening Tij keert voor tomatentelers Poezenboot jubileert met een dubbele portie Whiskas 'Loterijen zorgen niet voor gokverslaving' Rotterdammers vechten tegen de drugsoverlast VRIJDAG 1 APRIL 1994 5 gpd ge.mocieerde pi Kinderen van 'foute ouders' bijeen driebergen» De Stichting Werkgroep Herkenning houdt 23 en 24 april in Driebergen opnieuw een bijeenkomst voor kinderen van 'foute ouders', ofwel ouders die in de Tweede Wereldoorlog aan de kant van de bezetter stonden. Veel van die kinderen onder vinden nog regelmatig last van hun achtergrond. De deelnemers kunnen ervaringen uitwisselen, vormen van zelfhulp uitdenken en voorlichtingsmateriaal voor lotgenoten en derden ontwikke len. Vrijspraak na moord bejaarde vrouw den haag» De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 26-jari- ge vrouw vrijgesproken van de moord op een 81-jarige vrouw in januari 1992. De rechtbank achtte niet bewezen dat de verdach te de bejaarde vrouw had gewurgd met een ceintuur. Het slacht offer zou met de ex-verdachte ruzie hebben gehad om geld. Temperatuur koelkast vaak te hoog den haag De temperatuur in de koelkast bij consumenten thuis is vaak hoger dan het beoogde gemiddelde van maximaal 7 gra den Celsius. In bijna 10 procent van huishoudens komt de tem peratuur van de koelkast nooit beneden de 7 graden. Dit blijkt uit een onderoek van de Keuringsdienst van Waren in Leeuwar den. De gemiddelde temperatuur in huishoudkoelkasten is vol gens de keuringsdienst 5,9 graden, keurig dus. Drie jaar cel voor ontvoering Turkse den haag De Haagse rechtbank heeft gisteren een 28-jarige man veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf voor de ontvoe ring van zijn Turkse nichtje op 5 oktober 1992. De man maakte deel uit van een groepje van vier die op die dag het toen 16-jari- ge meisje ontvoerde om een huwelijk met een neef af te dwin gen. Deze zit inmiddels voor vier jaar achter de tralies. Een an der kreeg eveneens drie jaar cel. Celstraffen voor CP-aanhangers arnhem» De Arnhemse politierechter mr. G. Bracht heeft giste ren vier aanhangers van de extreem-rechtse partij CP '86 veroor deeld tot celstraffen van vier en vijf maanden wegens openlijke geweldpleging. De vier hebben volgens de politierechter op 16 oktober vorig jaar na afloop van een partijbijeenkomst een man' met een donker uiterlijk geschopt en geslagen. Voor overval op bejaarde 4,5 jaar cel den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 32-ja- rige man uit Helmond tot 4,5 jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld. Tegen hem was zes jaar geëist. De man heeft in september vorig jaar samen met een tweede overvaller een 70-jarige man in diens woning in het Noord-Brabantse dorp Gemert overvallen en beroofd van een portemonnee met bijna 400 gulden. Bolletje moet 'normaal arbeidscontract' geven den haag gpd Een beslissing van de kantonrechter in Almelo, kan ver strekkende gevolgen hebben voor tienduizenden oproep krachten en deeltijdwerkers met wisselende arbeidstijden in Nederland. De rechter sommeerde beschuitfabrikant Bolletje om drie van haar werknemers een 'normaal ar beidscontract' te geven in plaats van hen op te roepen wanneer dat uitkwam. Volgens de voedingsbond FNV kan nu iedereen naar de rechter gaan om een arbeids contract te eisen dat overeenkomt met het gewerkte aan tal uren. een gewoon arbeidscontract. De kantonrechter stelde Anita en haar mede-oproepkrachten in het gelijk. Bolletje moet hen een contract geven dat een af spiegeling is van het aantal uren dat ze normaal gesproken werkt. Er zitten dus grenzen aan de veelgeprezen flexibilisering van de arbeid. Ook oproep krachten kunnen niet te pas en te onpas aan het werk worden gezet of naar huis worden ge stuurd. In de strijd tegen de werk- „Ze kunnen ons bij Bolletje ge woon naar huis sturen als het hun goed uitkomt. Da s natuur lijk hartstikke makkelijk voor ze." Anita Jansen is al jaren in- pakster bij beschuitfabriek Bol letje in Almelo. Ze heeft een contract van 48 uur werken per vier weken, maar in de praktijk draait ze dikwijls volledige werkweken. Daarom eiste ze bij de kantonrechter in Almelo, sa men met twee andere collega's, loosheid verwachten werkge vers veel heil van flexibele ar beidstijden. Maar de vakbon den hebben de strijd aangebon den met al te soepele en te klei ne arbeidscontracten. De Dien stenbond spreekt zelfs van 'pulpcontracten' en 'wegwerp- banen' in winkels en banken en probeert de werkgevers over te halen om werknemers met klei ne contractjes voorrang te ge ven bij vacatures voor volwaar dige banen. „Vooral supermark ten lijken de voorkeur te geven aan scholieren, terwijl wij liever zien dat geregistreerde werklo zen aan de bak komen", aldus de Dienstenbond. De helft van de Nederlandse beroepsbevolking werkt regel matig op ongebruikelijke tijden zoals in de avonduren en in het weekend. Nog maar 63 van de 100 werknemers hebben een full-time baan. Het is maar zeer de vraag of de door het kabinet gewenste af schaffing van de zogenoemde 'preventieve ontslagtoets' postieve effecten zal hebben op de werkgelegenheid. Dat blijkt uit een vertrouwelijk ontwerp advies van de Sociaal-Economi sche Raad (SER). De raad advi seert sterk verdeeld over het ka binetsvoornemen. Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid wil het voor werkgevers makkelijker maken om werknemers te ont slaan en heeft daartoe een pak ket maatregelen aangekondigd. Een daarvan is dat werkgevers iemand mogen ontslaan en dat de rechter dat ontslag eventueel achteraf toetst. Nu moet dat van tevoren gebeuren. Zowel de werkgevers- als de werknemersorganisaties heb ben hun twijfels over de werk gelegenheidseffecten van af schaffing van de preventieve ontslagtoets. Ondanks kritiek stemmen VNO en NCW in. Zij vinden dat het plan van De Vries niet geïsoleerd moet wor- Novib geeft wenken voor bewust kopen De Nederlandse consument moet op zijn hoede zijn. Bloe men kunnen bespoten zijn, vis is niet altijd gifvrij en tapijten uit ontwikkelingslanden zijn vaak gemaakt door kinderhan den. De ontwikkelingsorganisa tie Novib vindt dat dergelijke produkten niet meer mogen worden gekocht. Om de consu ment ertoe aan te zetten de 'goede' produkten te kopen heeft de organisatie een gids sa mengesteld. Milieuminister Al ders kreeg gisteren het eerste exemplaar aangereikt. In de Novib-consumenten- gids, getiteld 'wenken voor be wust winkelen', zijn alleen die produkten opgenomen die milieu- en arbeidsvriendelijk zijn vervaardigd. Het gaat niet alleen om koffie of cacao, maar evengoed om kleren, tapijten, bloemen en fruit. Tevens krijgt de lezer informatie over de han del tussen het noorden en de ontwikkelingslanden. In de Ver enigde Staten en in Engeland bestaan al langer consument- gengidsen over produkten uit ontwikkelingslanden. Internationale organisaties als de GATT en de wereldhandels- organistaie willen wel strenge eisen, bijvoorbeeld voor ieder land een even hoog minimloon. Volgens Novib medewerker Klugkist moeten deze organis- taies meer pleiten voor dé vrij heid van vakbeweging in ont wikkelingslanden, en voor een verbod op discriminatie tussen man en vrouw, en voor het be schermen van kinderen. den beschouwd, maar als on derdeel van een scala van flexi biliseringsmaatregelen die vol gens hen gezamenlijk wel dege lijk goed zijn voor de werkgele genheid. Het KNOV (werkgevers in midden- en kleinbedrijf) is te gen De Vries' voornemen. De werkgevers vrezen een stroom aan schadeclaims van werkne mers die achteraf menen ten onrechte ontslagen te zijn. De werknemersorganisaties zijn bijzonder negatief. Zij zijn bang dat met name de arbeids marktpositie van 'zwakke groe pen' zal verslechteren. Zij wor den nu nog redelijk beschermd, aldus FNV. CNV en MHP, maar 'als die bescherming wegvalt zullen zij het eerst tot de afval lers behoren'. Onderwijs moet inspelen op huidige techniek kennisoverdracht wijs voorkomen voor het aanleren van respectie velijk kennis en sociale vaardigheden. Kinderen liggen op dit moment voor op onder wijzers wat het gebruik van nieuwe technieken betreft, aldus Van Dinten. Thuis wordt urenlang met de Nintendo-spelcompCtter gespeeld, wordt er via al die spelletjes inventiviteit en creativiteit aangeleerd. Er wordt getekend en ontworpen op de PC. Op die manier zouden ze ook schoolse kennis kunnen opdoen gewoon rekenen, aard- rijkskunde of taal maar dan moet het onderwijs zich wel verdiepen in methoden en technie- Particuliere organisaties die lespakketten aanbie den waarmee een kind spelenderwijs in tweeën eenhalf jaar alle stof van de basisschool kan op doen. Individueel les met behulp van interactieve cd's. Thuis achter de computer taal en rekenen leren om vervolgens in klasverband naar de die rentuin gaan. Het, lijken utopische gedachten, maar prof. ir W.L. van Dinten, bijzonder hoogle raar bedrijfskunde aan de Erasmus Universiteit en directeur strategie van de Rabobank Nederland ziet het er nog deze eeuw van komen. De kijk op onderwijs moet hele maal veranderen, zo hield Van Din ten gisteren enkele honderden lera ren voor op een bijeenkomst van de samenwerkende onderwijsbonden ABOP en NGL. Net als het bedrijfsle ven zal het onderwijs moeten inspe len op nieuwe technieken van kennisoverdracht, want de scholen dreigen de boot te missen. Ter wijl de wereld verandert in een hoogtechnologi sche samenleving, heersen op school nog het krijt en het schrift. Op school heersen nog het krijt en het schrift Het beeld dat de hoogleraar schildert van kleine scholen met veel hoogtechnologische vormen van kennisoverdracht staat ver af van hetgeen vapdaag de dag in het onderwijs gebruikelijk is. De hoogleraar staat een vorm van permanente educatie voor ogen voor mensen van vier tot vijf enzestig waarin zowel afstand- als contactonder- En natuurlijk moet er extra geld ko men voor onderwijs, zoals NGL en ABOP willen, zegt Van Dinten. En natuurlijk is er minder overheidsbe moeienis nodig. Maar als de leraren zich niet realiseren dat ze ook zelf het heft in handen moeten nemen om aansluiting te zoeken bij de veranderende sa menleving, zal de wereld aan het onderwijs voor bij trekken. In Azië hebben ze het volgens Van Dinten goed begrepen. Daar wordt geïnvesteerd in onderwijs op hoog niveau. Daar wordt kinderen geleerd te leven en vooral te werken in een hoogtechnologi sche samenleving. In dat werken vindt Van Din- tens pleidooi ook zijn oorsprong. Als manager in het bankwezen signaleert hij het toegenomen be lang van 'kennistechnologie', en dus van kennis overdracht. Datgene waarin de scholen gespecia liseerd horen te zijn. stadskanaal De Britse prinses Diana zou er een proces voor aanspannen, maar kroonprins Willem Alexander poseert hier vrijwillig op een fitness-apparaat en bepaald niet in flitsend sporttenue. De prins opende gisteren het Pagecentrum, een multifunctioneel sport- en recreatiecomplex in Stadskanaal. Het centrum is het resultaat van samenwerking tussen de gemeente Stadskanaal en het bedrijfsleven. FOTO ANI De Nederlandse glastuinbouw lijkt te ontsnappen aan een dreigende golf van faillissemen ten. Het tomaten- en papri kaseizoen is in Nederland goed begonnen. De veilingprijzen la gen in de eerste weken van het seizoen aanzienlijk hoger dan vorig jaar. De Nederlandse voedings- tuinbouw gaat na een aantal gouden jaren al twee jaar lang gebukt onder lage prijzen. Over- produktie en toegenomen con currentie uit Zuid-Europa en Marokko spelen daarbij een rol. Door de aanhoudend slechte prijzen teerden veel tuinders fors in op hun financiële reser ves. Als de prijzen dit jaar op nieuw slecht zijn, zouden veel bedrijven het loodje leggen. Die dreiging lijkt nu te worden afge wend. De hc de tuinbouw heeft ook recht streekse politieke gevolgen. Het CDA de agrarische partij bij uitstek verloor tijdens de ge meenteraadsverkiezingen veel stemmen onder de tuinders. Met het oog op de Tweede-Ka merverkiezingen zijn ook de christen-democraten gebaat bij aantrekkende tomatenprijzen. amsterdam Eén ooglid werkt zich traag om hoog. De lodderige blik brengt vijftig Japanse toeristen in een dobberende rondvaartboot in een staat van hevige opwinding. Camera's klikken. Het geratel neemt in hevigheid toe als de typisch-Hollandse-beziens- waardigheid-in-blauw-afwas- teiltje als een verveeld fotomo del de ketken openspert in een geeuw die uit de tenen lijkt te komen. Al een kwart eeuw lang vormt de Poezenboot, het weeshuis voor Mokumse zwerfkatten in de Singelgracht, een toeristische attractie van de bovenste plank. Zondag wordt het jubileum ge vierd met toastjes voor de visite en een extra portie Whiskas voor de bewoners. Het pension voor zwerfkatten is een initiatief van mevrouw H. van Weelde. „Ik ben er tamelijk naïef ingelopen", zegt ze over het prille begin. Ze plukte eens een zwerfkat van de straat en nam daarna liefdevol een zwan ger poesje op in haar huis aan de Herengracht. Het leverde haar in de buurt direct de repu tatie op van kattenliefhebster, hetgeen een gestage stroom van manke, ondervoede en half ver wilderde viervoeters tot gevolg had. Ze bouwde een poezenhuis op haar dak. En daarna nog één. Tot in totaal tien hokken het grootste deel van haar daktuin in beslag namen. „Gaf niks. Ik had toch geen tijd om in de tuin te zitten of 'm te onderhouden." Toen het kattenbestand was uitgegroeid tot zestig en'de echtgenoot van mevrouw Van Weelde protesteerde („Wat ie gelijk had..."), nam zij een dras tisch besluit. In 1969 werd een tjalk van zestien meter lang ge kocht en verhuisde de hele menagerie naar het water. Inmiddels is de tjalk vervangen door twee arken. Een derde is in Mevrouw Van Weelde in haar jubilerende Poezenboot. Verbazing over kabinetsplannen: den haag gpd De Nationale Postcode Loterij hoorde gisteren 'met verbazing' van de kabinetsplannen om de loterijen in Nederland te beper ken teneinde gokverslaving te gen te gaan. Ook de Staatsloterij voelt zich overvallen. Bovendien snijdt het rijk zich er financieel mee in de vingers, want elk jaar vloeit uit de Staatsloterij 150 miljoen gulden in de schatkist. Volgens p. Geertsen van het Nederlands Instituut voor Kans spel-onderzoek zal het indam men van de loterij-shows en de bijbehorende reclames plus het beperken van de maximale hoofdprijs tot een miljoen gul den nauwelijks van invloed zijn op de gokverslaving. Hooguit gaat het loterijgeld meer dan nu naar het buitenland, waar wèl tegen een extreem hoge inzet kan worden gespeeld. Geertsen: „Het pijnpunt van de gokverslaving zit bij de speelautomaten, die direct winst of verlies melden. Zo'n zeventig procent van de ver slaafde gokkers gooit z'n geld in gokautomaten. De rest van de verslaafde gokkers bezoekt vooral het casino of wedt op paarden. Gokverslaving die lou ter door loterijen is onstaan komt nauwelijks voor". Volgens recent onderzoek van de Katholieke Universiteit Bra bant zijn in Nederland ongeveer 30.000 mensen gokverslaafd. Ongeveer tweederde van hen heeft sociale of financiële pro blemen als gevolg van de versla ving. de maak en verder heeft de Poe zenboot nog filialen in een boerderij in Bobeldijk bij Hoorn en in Van Weeldes woning aan de Herengracht, waar de qua rantaine-afdeling is onderge bracht. De meeste pensiongasten zijn zwervers. Officieel dan, zegt mevrouw Van Weelde. In wer kelijkheid denkt ze dat 70 pro cent van de katten wordt ge bracht door de eigenaar die met een smoes van zijn handenbin der probeert af te komen. „Zeg gen ze dat ie in de buurt rond zwierf en dat moet je dan gelo- Anderi een excuus, maar droppen een nestje jongen of een sukkelend oud exemplaar op de stoep vóórdat er iemand van de staf arriveert die om een kleine gel delijke bijdrage kan vragen. Van Weelde: „Wat moet je? Je kunt ze toch niet in het water gooi en? Sommige figuren doen alles om van hun dier af te komen. Met dit werk leer je de mensen wel kennen." Van Weelde doet op haar ma nier een poging om te voorko men dat de zwerfkattenpopula- tie in de stad stijgt. Ze heeft een fonds opgericht waaruit de kos ten worden betaald van sterili satie en castratie van de poezen van junks of van mensen met een laag inkomen. „Voorkomen dat die nestjes hier terecht ko men. Daar heb ik alles voor over." Van Weelde heeft menig kat het leven gered, maar is er zelf niet bepaald gelukkiger door gewor den. „Ik ben een ram. Een type dat vrij wil zijn en erop uirwil trekken. In plaats daarvan zit ik hier vast. Mijn enige loopje is van de Herengracht naar het Singel." Afhakende vrijwilligers maken haar evenmin vrolijker en ze is nog altijd bitter gestemd over een poging enkele jaren geleden van een aantal ex-vrijwilligers en een ex-vriendin om haar poezenboot de nek om te draai en. Dat gebeurde door het ver spreiden van geruchten over besmettelijke ziekten onder de kattenbevolking en over de kop pigheid van Van Weelde zelf, die geen dierenarts op haar boot zou toelaten. De Poezenboot overleefde de storm en kreeg zelfs horden nieuwe fans die hun steun kwa men betuigen. Van Weelde: „Ik trek me er niet zoveel van aan. Dierenleed is tien keer erger." rotterdam gpd Bewoners van Rotterdamse wij ken met veel drugsoverlast lij ken de strijd tegen dealers van verdovende middelen te gaan winnen. Middels civiele proce dures bij de rechter boeken mensen die in de directe omge ving wonen van zo'n overlastge vend 'drugspand', succes bij het verwijderen van een dealer uit zijn woning. Dat betekent, naast de politie acties tegen runners en dealpanden, een volgende gevoelige klap voor de drugs handel in de stad. De bewonersorganisatie van de wijk Bergpolder is één van de partijen die op dit moment het voortouw neemt in de strijd te gen de drugsoverlast en de daaruit voortkomende verpau pering van de wijk. Eigenaren van panden van waaruit vol gens de politie en omwonenden wordt gedeald, wordt gewezen op de juridische mogelijkheid het huurcontract te beëindigen en een uitzettings procedure te Bewoners brengen de moed op te getuigen. De nieuwe wijk krant, die volgende week huis aan-huis in de brievenbus glijdt, vraagt alle bewoners van de wijk zoveel mogelijk informatie over drugsoverlast in hun straat aan te dragen. De regiopolitie Rotterdam-Rijnmond is zeer enthousiast over de wijze waar op de bewoners de overlast te lijf gaan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5