De nationale tijdbom tikt door Buthelezi koos voor bijrol in laatste bedrijf over Zuid-Afrika Feiten &Meningen Kort, maar historisch IRA-bestand VRIJDAG 1 APRIL 1994 2 Het komt allemaal door de oorlog. Na de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) kende Nederland een geboortegolfje. De allersterksten van die generatie, de 80-plussers, zullen de komende tien jaar een snel toenemend beroep doen op de gezondheidszorg. De huisarts zal het merken, ook de spe cialist krijgt het drukker. Verpleeghuizen slibben dicht, bejaardenoorden moeten vaker 'neen' ver kopen, de gezinsverzorging komt handen te kort. Vooral in de Randstad bestaan nu al lange wachtlijsten voor zulke voorzieningen. illustratie ingrid joustra NIEUWSANALYSE Drie dagen zonder geweld is niet veel in een oorlog die al meer dan een kwart eeuw woedt. Maar hel bestand dal het verboden Iers Republikeins Leger (IRA) volgende week in acht neemt, is het eerste sinds 1975 dat niet aan de kerstdagen is gekoppeld en daarom niet zonder betekenis. De Britse premier Major deed het drie daagse bestand af als een 'cynische recla mestunt'. In Dublin en Washington was men iels minder negatief, maar ook hier werd teleurgesteld gereageerd. Naar IRA-maatslaven echter is het-staakt- het-vuren, hoe kort ook, een historisch feit. Afgezien van de traditionele kerst-bestan den, heeft de terreurbeweging slechts twee keer eerder de wapens neergelegd. Rn de ervaring met het laatste staakt-het-vuren was zo slecht, dat de IRA in 1981 verklaarde alleen nog een bestand te zullen afkondigen 'na een Britse verzekering dat de troepen worden teruggetrokken'. Voor de terroristen zijn bestanden niet van gevaar ontbloot. Nadat haar wapens in 1975 gedurende zeven maanden hadden gezwegen, ontdekte de IRA hóe moeilijk het was de 'oorlog' weer te starten. Met het staakt-het-vuren reageert de IRA alsnog op de olijftak die de premiers van hel Verenigd Koninkrijk en Ierland, Major en Reynolds, eind vorig jaar omhoog hiel den. Sinn Fein, de politieke arm van de IRA, werd toen een plaats aan de onderhande lingstafel aangeboden op voorwaarde dat de terroristen de wapens voor een periode van minstens drie maanden neerlegden. Aanvankelijk eiste de IRA 'opheldering' van het vredesaanbod. Wat de terroristen precies opgehelderd wilden zien, is nooit duidelijk geworden. Maar Major en Reynolds weigerden die 'opheldering' te verschaffen, omdat ze pas wilden praten nadat de gewelddadigheden waren beëin- digd. In fehmari kreeg Gerry Adams, de leider van Sinn Fein, plotseling een visum voor de Verenigde Stalen. Flet visum was hem ver strekt na een persoonlijke interventie door president Clinton, die zich daarmee de woede van Major op de hals haalde. Flet be zoek van Adams aan Amerika was precies wat de Britten hadden gevreesd: een TV- show die de IRA in een menselijk daglicht plaatste. Maar begin maart begon de stemming zich tegen de IRA te keren. Sinn Fein ver zuimde op haar jaarlijkse congres een posi tief antwoord te geven op het voorstel van Major en Reynolds, terwijl de IRA haar campagne opvoerde met mortieraanvallen op de luchthaven Heathrow. Clinton liet weten dat Adams een tweede visum kon vergeten. De IRA kwam onder grote druk te staan. Majors en Reynolds' geduld raakte op en de" Ierse gemeenschap in Amerika begon haar mening over Sinn Fein en IRA te herzien. En wat nog belangrijker was: op eigen bo dem, in de katholieke getto's van Noord- Ieriand, raakte de IRA in een steeds groter isolement. Deze week zwichtte de IRA voor de druk door een bestand aan te kondigen. Hoewel het staakt-het-vuren slechts 72 uur zal du ren, zal het in de katholieke gemeenschap van Noord-Ierland worden uitgelegd als een bewijs dat de IRA is geïnteresseerd in vrede. Het is dan ook de vraag of de Britse regering er verstandig aan doet het volslagen te ne geren. John Hume, een gerespecteerd katholiek politicus, vroeg Major 'de onderste steen boven te halen'. Zijn logica is dwingend. Waarom niet de IRA de gevraagde ophelde ring verschaffen, zegt Hume. Als de terroris ten dan nog weigeren de wapens neer te leggen, zijn ze voor het oog van de hele we reld ontmaskerd. Niemand zal de Britten dan kwalijk nemen als zij met draconische maatregelen, zoals internering zonder vorm van proces, korte metten maken met de IRA. LONDEN CEES VAN ZWEEDEN De komende tien jaar komen er ruim 100.000 80-plussers bij. Deze toename van het aantal hoogbejaarden staat bekend als de 'dubbele vergrijzing'. In de meerjaren plannen van de overheid is onvoldoende geld uitgetrokken om de financiële gevol gen van deze dubbele vergrijzing op te van gen. Op dit moment verblijft zeven procent van de 80-plussers in een verpleeghuis. Blijft dat zo, dan moeten er tot het jaar 2005 bijna 7.6Ö0 bedden in de verpleeghuizen bijkomen. Eén extra bed kost 200.000 gul den. De benodigde investering bedraagt dus anderhalf miljard gulden. Alleen bij de ze voorziening doemt al een onbetaalde re kening van vele honderden miljoenen gul dens op. Ook de kosten van ziekenhuizen, de uitgaven voor medicijnen en de declara ties vah de medisch specialisten worden door de dubbele vergrijzing opgestuwd. Na de Tweede Wereldoorlog 1940-1945) ontstond in Nederland een forse geboorte golf. Vanaf 1995 bereikt die naoorlogse ge neratie de leeftijd van vijftig jaar. Juist 50- plussers zijn enorm kwetsbaar op de ar beidsmarkt. Velen vloeien af via de WW of in de WAO. Blijft dat zo, dan groeit het tota le aantal mensen met een WAO-uitkering de komende tien jaar van 900.000 tol ruim 1,2 miljoen. De gemiddelde WAO-uitkering bedraagt ruim 30.000 gulden. De kosten van alleen al deze regeling lopen door de vergrijzing van de beroepsbevolking binnen tien jaar met ten minste negen miljard gul den op. In Den Haag is daar geen gulden voor gere serveerd. De ambtenaren op Sociale Zaken kijken slechts vooruit tot en met 1998. Zij nemen aan dat het aantal arbeidsonge schikten tot het einde van de eeuw gelijk blijft, omdat de duur en de hoogte van de uitkeringen vorig jaar fors zijn verminderd. De gedachte is dal dit de WAO minder aan trekkelijk maakt als kanaal waarlangs over tollig geworden medewerkers worden ge loosd. Die gedachteïs niet zo gek. Sinds bij voorbeeld de uitkering voor arbeidsonge schikt verklaarde ambtenaren vorig jaar is verlaagd van 76 tot 70 procent van het laatste salaris, is de instroom van nieuwe gevallen gehalveerd. In tegenstelling tot de situatie bij de over heid heeft het bedrijfsleven het ontstane WAO-gat inmiddels op massale schaal gere pareerd. Hierdoor is het ontmoedigingsef fect van de WAO-maatregel grotendeels verdampt. Het gat in de sociale fondsen zou daarom wel eens negen miljard groot kun nen zijn: 300.000 extra arbeidsongeschikten met elk een uitkering van 30.000 gulden. Al le politieke partijen volgen de ramingen van Sociale Zaken. Niet verwonderlijk, wie zou het beter moeten weten? De oorlog in het vroegere Joegoslavië en de barbarij in Afrika en het Midden-Oosten hebben miljoenen mensen van huis en haard verdreven. Voor velen van hen is het gemakkelijker geworden om Europa te be reiken. Het is hier veel veiliger en de wel vaart is hier ongekend groot. Tol halverwege de jaren tachtig zochten jaarlijks hooguit enkele duizenden asiel in ons land. Daarna is de stroom immigranten en asielzoekers snel breder geworden. Dit jaar zouden er 80.000 mensen uit den vreemde kunnen komen. Voor al die mensen treft de overheid be paalde voorzieningen. De vraag naar wo ningen neemt extra toe, het gebruik van on derwijs en gezondheidszorg stijgt navenant. Uit de Miljoenennota blijkt dat voor opvang van vluchtelingen en asielzoekers vanaf 1995 een half miljard gulden per jaar be schikbaar is. Dit jaar belopen de werkelijke door Frans Nypels en Flip de Kam kosten al anderhalf miljard. Daar zit een gat van één miljard tussen. Bij de doorbereke ning van de vedciezingsprogramma's heeft het Centraal Planbureau slechts rekening gehouden met een tegenvaller van driehon derd miljoen. Geen van de partijen legt daar nog iets bij. Er blijft dus een kloof tussen de cijfers en de werkelijkheid van zevenhon derd miljoen bestaan. Die kloof zal, als het huidige ruimhartige beleid niet verandert, dagelijks wijder worden. GAT Als wij het goed zien, ontstaat door de dub bele vergrijzing van Nederland, door de ver grijzing van de beroepsbevolking en de aanhoudende instroom van vreemdelingen de komende den jaar een gat in de collec tieve financiën van vijftien tot twintig mil jard gulden. Het wekt verbazing, dat politici in de lopende verkiezingscampagne voor de Tweede Kamer aan deze gestaag doortik kende financiële tijdbom en haar achterlig gende oorzaken nauwelijks woorden vuil maken. De onbeheersbare toestroom van vreemdelingen is door sommigen, onder wie WD-leider Bolkestein, wel aan de orde gesteld, maarniet als financieel probleem. De dringend noodzakelijke discussie over de gevolgen van de vergrijzing is.verengd tot een spelletje zwarte-pieten over de door het CDA aangekondigde bevriezing van de AOW. Meer geld lenen om de zich aftekenende' uitgavenexplosie te financieren, zorgt er voor dat het nog steeds onaanvaardbaar hoge overheidstekort weer oploopt. Dat be tekent elk jaar hogere rentelasten, waardoor de ruimte voor andere uitgaven op den duur alleen maar kleiner wordt. Lenen helpt dus niet. Met uitzondering van het CDA, dat in 1995 en 1996 grotere tekorten accepteert, wil gelukkig geen van de grote politieke partijen de komende jaren deze doodlopende weg inslaan. Elk nieuw kabinet dreigt in gapende miljar dengaten te vallen.Die gaten kunnen maar op twee manieren worden gedicht: door de belastingen en sociale premies te verhogen, of door extra te bezuinigen. Geen van de grote politieke partijen wil de lasten ver zwaren. Lastenverzwaring kost immers ba nen en leidt tot meer fraude. BEZUINIGEN Tja, dan blijft er maar één oplossing over: nóg meer bezuinigen. Maar waarop dan? Het onvermoeibare Planbureau heeft de af gelopen winter een groslijst met mogelijk heden opgesteld. Die lijst vermeldt bezuini gingen op de rijksbegroting van in totaal 23 miljard gulden. Voor de sector soci,ale ze kerheid doet het Planbureau suggesties die optellen tot meer dan vijftien miljard. Alle partijen hebben van die lijst van 38 mil jard diverse posten van hun politieke ga ding geplukt. De PvdA was op zoek naar veertien miljard aan bezuinigingen, D66 "had krap achttien miljard nodig, CDA en WD móesten zelfs 23 miljard vinden. De ene partij zet het mes wat dieper in de de fensie-uitgaven (PvdA), een andere partij snoeit vooral in de ambtenarensalarissen (CDA), weer andere snijden bijvoorbeeld het aantal ambtenaren (WD, D66). De groslijst van het Planbureau bevat ook een aantal bezuinigingsmogelijkheden w: geen enkele panij heil in zag. Bijvoorbeek beperking van wegenaanleg, een rem op toelating van asielzoekers, afschaffing var de subsidie voor kinderopvang, beëindig van subsidies voor het bedrijfsleven. De problemen worden zo groot dat ook ze posten de komende tijd vermoedelijk voor de bezuinigingsbijl gaan, althans voi een deel. Toch zal de komende jaren op nieuw het meeste bezuinigingsgeld bij de uitkeringsontvangers worden opgehaald. Bezuinigen op rentelasten kan niet, en he achterwege laten van veel overheidsinvest ringen gaat direct ten koste van onze toe komstige welvaart. Deze zwartste bladzijde staat niet in de ver kiezingsprogramma's. Die hebt u op dit moment onder ogen. Inkatha-leider ChiefMangosuthu Buthelezi heeft de prijs betaald die elke politicus moet betalen wanneer zijn oordelend vermogen wordt vertroebeld door kortzichtigheid en hoogmoed. Hij is gisteren na de afkondi ging van de'noodtoestand in de Zuidafri- kaanse provincie Natal en het thuisland KwaZuIu buiten spel gezet en wordt over drie weken, na de verkiezingen, definitief uitgerangeerd. Dat is een tragisch lot voor een man die in de duistere apartheidsjaren ooit werd ge zien als het redelijk alternatief voor het toen door stalinisten gedomineerde ANC en de door rassenwaan behekste Nationale Partij. Wat hem de laatste jaren heeft bezield, is een raadsel waar toekomstige historici en psychologen hun hoofden over mogen bre ken. De feiten zijn dat hij in nog geen twee jaar alles heeft verwoest waarvoor hij een leven lang heeft gewerkt. Hij had met Man dela en Dé Klerk een hoofdrol kunnen spe len in het nieuwe Zuid-Afrika. Hij koos ech ter voor een bijrol in het laatste bedrijf van het oude Zuid-Afrika. Buthelezi's positie in de Zuidafrikaanse po litiek is altijd dubbelzinnig geweest. In te genstelling tot de meeste thuislandleiders was hij nooit een pion van Pretoria, maar hij was evenmin een symbool van verzet zoals Mandela en Waller Sisulu. Buthelezi balanceerde tijdens de apartheidsjaren meestal tussen collaboratie en verzet. I lij verzette zich met succes tegen pogingen van de regering om van KwaZulu een 'onaf hankelijk' thuisland te maken. Flij weigerde met de voorganger van De Klerk, P. W. Bo tha, te onderhandelen, zolang deze politie ke leiders als Mandela en Sisulu gevangen hield. Flij hielp Winnie Mandela, toen zij door het bewind opgejaagd en ten slotte verbannen werd naar Brandfort, een naar geestig dorp in Oranje Vrijstaat. Hij raad pleegde de ANC-leiding in ballingschap re gelmatig over zijn strategie tegenover de re- gering. Maar hij was ook een verklaard tegenstan der van de sanctie-campagne waarmee het ANC Pretoria op de knieën wilde dwingen en de socialistische koers die de beweging destijds voer. Buthelezi gold als een liberaal en een voorstander van een vrije-markteco- nomie. Hij verwierp de gewapende strijd en meende dat alleen onderhandelingen Zuid- Afrika voor een catastrofe konden behoe den. Dankzij deze standpunten was hij de favo riet van conservatieve leiders als de voor- Zulu-leider Buthelezi (links) in gesprek met zijn malige Britse premier Margaret Thatcher en de toenmalige Amerikaanse president, Reagan. Hij was een tegenstander van de apartheid, maar een pleitbezorger van het Westen. Het alternatief, kortom, voor het morele failliet van de apartheid en het soci alistische bankroet van het ANC. In de ontwikkelingen die hem tot de spel- rivaal Mandela. foto era breker van het nieuwe Zuid-Afrika hebben gemaakt, zijn twee gebeurtenissen van be slissende betekenis geweest. De eerste was de vrijlating van Nelson Mandela op 1.1 fe bruari 1990. Mandela verliet de gevangenis als een levende legende. Vanaf dat moment stond Buthelezi in de schaduw van een man wiens statuur hij nooit kon evenaren. de man met het buitensporig gro te ego slecht hebben kunnen verwerken. De tweede gebeurtenis was het akkoord dat Mandela en De Klerk in september 1992 hebben gesloten. Dit akkoord maakte een einde aan de vertrouwenscrisis die dat jaar de relatie tussen hun pa.rtijen had verziekt en maakte de weg vrij voor de verkiezingen die over drie weken worden gehouden. But helezi zag de overeenkomst als een sinister handje-klap dat ten doel had hem, de derde politieke zwaargewicht, buiten spel te zet ten. Hij koos als antwoord voor een strate gie die geen ruimte liet voor compromissen en uiteindelijk tot zijn aftocht heeft geleid. Hij verwierp de Overgangsgrondwet, die Mandela en De Klerk eind vorig jaar onder tekenden. Deze wet, het staatkundig funda ment van het nieuwe Zuid-Afrika, geeft de negen provincies te weinig autonomie, al dus Buthelezi. Hij besloot de verkiezingen te boycotten. Concessies van de regering en het ANC konden hem niet vermurwen. De Grondwet bleef een 'recept voor een burge roorlog'. Zijn onverbiddelijkheid in de afgelopen ja ren ging gepaard met een verlies aan presti ge en aanhang onder de bevolking. Volgens de laatste peilingen zou in het hele land nog geen vijf procent van de kiezers hem steu nen. Zelfs in KwaZulu/Natal, zijn thuisland en machtsbasis, is zijn steun zo dramatisch geslonken, dat het ANC Inkatha heeft over vleugeld. Buthelezi heeft geprobeerd dit tij te keren door het Zulu-nationalisme tegen zijn vij anden, het ANC en de regering, te mobilise ren. Flij gebruikt daartoe koning Goodwill Zwelithini, zijn neef en marionet, die het oude Zulu-koninkrijk in ere wil herstellen. De Zulu's die begin deze week bij het bloedbad in het centrum van Johannesburg omkwamen, waren uitgerukt om de eisen van de koning te ondersteunen. Het resultaat van deze machinaties was dat het geduld van de regering en het ANC op raakte. Het vooruitzicht dat Buthelezi de verkiezingen in KwaZulu/Natal zou sabote ren en de wetenschap dat dat tot een onge kend bloedvergieten zou leiden, lieten hen uiteindelijk geen andere keus dan in te grij pen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2