'Je wordt als jonge sportwagenrijder gediscrimineerd' Twee keer zoveel eieren als normaal Sta eens stil bii net werk aan de weg J Breek maar niet Alphen je arm in Het Gespre VRIJDAG 1 APRIL 1994 23 De telefoon. Voor de een 'n lastpost, voor de ander het eni ge contact met de buitenwe reld. Hoe het ook zij, buiten kijf staat dat het apparaat in onze samenleving een centrale plaats inneemt. In de serie 'In Gesprek' willen wij u een in druk geven van de vreugden maar ook van de droefenissen die de uitvinding van Alexan der Graham Bell ons heeft ge bracht. Over de anonieme beller, het onheilspellende gerinkel 's nachts, de tijdmelding, de 06- nummers, de autotelefoon, de zwetshoorn als geduchte con current van de brief, het socia le tarief voor ouderen, de ver nielde cel, het onthouden van nummers en nog veel, veel meer. En dat alles onder het motto: anno 1994 vullen praatjes wel degelijk gaatjes. Vandaag de telefooncirkel voor bejaarden. Stelt u zich voor: u bent bejaard, maar nog te kras om in een be jaardenhuis te gaan wonen. Kinderen en kleinkinderen ko men met kerst en op uw verjaar dag trouw op bezoek, maar voor bet overige bet tocli een beetje eenzaam in uw buis. Het con tact met de buren blijft beperkt En dan bekruipt u de angst. Stel nu eens dat u uitglijdt over die gladde doucbevloer of dat die to nijnsaladedie u net met smaak beeft verorberd toch iets te lang in de koelkast beeft gelegen Dat een ongeluk in een klein boekje zit is nog acceptabel. Maar dat bet ongeluk dat li overkomt niet wordt opgemerkt door de buitenwereld, is écht een akelig idee. De telefoon kan in deze uilkomst bieden. Zelfstandig wonende senioren kunnen zich namelijk aanslui ten bij de telefooncirkel. De leid ster (m/v) van de cirkel is een vrijwilliger van de Stichting Ou derenwerk. Deze belt elke och tend de eerste bejaarde uit de cirkel op. Die belt de volgende, en zo gaat bet verder totdal de laatste bejaarde de leidster op belt en de cirkel weer rond is. Sommige ouderen zijn echter slechtziend of dement, en van deze mensen kun je niet ver wachten dat ze anderen gaan bellen. Voor die categorie bejaar den is er de 'ster', ouderen die zich daarbij aansluiten, worden apart opgebeld door de leidster. In Leiden zijn nu negen tele fooncirkels en vier sterren. Een kleine honderd senioren zijn op bet systeem aangesloten. Toch lijkt de cirkel zijn langste tijd te hebben gehad, liet aantal deel nemers is gedaald door de in voering van een nieuw alarm systeem. Hierbij krijgen de deel nemers een medaillon met een alarmknop. Mevrouw J. Schouten is al elf jaar leidster van een telefooncir kei. „Veel mensen die zijn aan gesloten op bet alarmsysteem doen toch nog mee met de tele fooncirkel, "zegtze. „Zo'nalarm schakel je alleen in als er echt iets aan de band is, en veel men sen vinden bet gewoon prettig om 's ochtends even te kletsen. Schouten raakt niet in paniek als de cirkel onderbroken wordt. Meestal is de persoon in kwestie na het telefoontje weer in slaap gevallen zonder verder te bellen. Soms belt iemand wel verder maar gedraagt zich vreemd. Dan belt de volgende persoon ons altijd op of er iemand een kijkje komt nemen. roderick de smit Aan het begin van deze eeuw, toen de Leidse eiergroothandel Warring ontstond, aten de men sen nog nauwelijks eieren. Een ei, dat was een luxe-artikel; een kip, dat was per definitie een scharrelkip. Slechts tijdens de paasdagen wilde de consument nog wel eens uit de band sprin gen. Dan werkte hij zo zeven, acht eieren naar binnen. Dat laatste is nu niet meer het geval, zegt directeur J. Favier van War ring. „Het zijn er nu hooguit twee per persoon." Maar ondanks het veranderde eetpatroon tijdens de paasda gen door de tijden heen heeft hij het de laatste twee weken druk gehad, zeer druk. Want de Nederlander eet dit weekeind precies twee keer zoveel eieren als normaal. In de bedrijfshal aan de Zoeter- woudseweg staan zo'n twee honderdduizend eieren. Schar relieren, gewone eieren, ge kookte eieren die een verfbadje hebben gehad, kwarteleieren en ganze-eieren (in de regel niet om te eten maar om uit te bla zen en vervolgens te beschilde ren). Ze moeten allemaal gesor teerd worden op grootte. Want die wil nog wel eens wat ver schillen. „We hebben de categorie 0 tot en met 7",'aldus Favier. „Die hele groten, dat is niet best voor een kip. Maar soms zit er wel eens één tussen. Ep die 7-tjes, dat is niets. Daar kunnen we ook niets mee." Al gaat het hele proces machinaal, worden er zo'n vijftienduizend eieren per uur verwerkt, het personeel maakt overuren. „Die tweehon derdduizend eieren moeten morgen allemaal weg zijn", al dus Favier. „Naar restaurants, naar supermarkten, naar be jaardentehuizen." Hij begint om half zes met wer ken. De eiermarkten in Barne- veld en omstreken af. „Daar staan de boeren met hun con tainers. En wij handelaren staan er dus ook", zegt Favier. Van paniektoestanden, van het op drijven van de prijzen, is vol gens hem geen sprake. „Op de markten wordt niet geveild, de boeren vragen een bepaalde prijs. Je moet verstand van eie ren hebben, en verstand van de handel. Je moet het gewoon aanvoelen, of je een dubbeltje van de prijs kunt afhalen. Drin gen is het niet hoor, op de markt. We houden allemaal overzicht, we zorgen ervoor dat we de boel niet gek maken." Veertig jaar houdt hij zich al be zig met eieren. Eerst voor de voormalige baas Warring, later heeft hij het bedrijf overgeno men. Een eierkenner bij uitstek. „Ik eet er zelf twee per dag", zegt de directeur. „Om de doodeenvoudige reden dat ik zo de kwaliteit in de gaten kan houden. Want als er op een be paalde boerderij net geënt is, of als er blauwe kammenziekte heerst (wij zeggen gewoon de snot) dan smaakt een ei anders. De meeste mensen denken dan dat de kippen met vismeel zijn gevoerd. Maar dat is onzin, vis meel is veel te duur." De Nederlander, zegt Favier, houdt anders dan de Duitser, van een lichtgele dooier. „Duit sers vinden de eieren, zoals wij die het liefst hebben, maar ble ke dingen. Zij kopen eieren in van kippen die caroteen, een kleurstof, door hun eten krijgen. Dan krijg je van die oranje dooi- Aan de razendsnelle ontwikke lingen op eiergebied heeft hij eigenlijk een broertje dood. „Scharreleieren, volière-eieren, graseieren (dan schijnen die kippen ooit gras te hebben ge zien), vrije uitloopeieren, meer granen-eieren....", bromt de di recteur. „Ik vind het wel eens een beetje droevig. Iedere keer probeert men weer iets nieuws door de bomen het bos niet meer en eigenlijk komt zo'n nieuw ei alleen maar op de markt opdat er méér geld aan verdiend kan worden. Nee, la ten we het houden op een goed scharrel-ei en daarnaast een meergranen ei. Want daarin zit veel linolzuur. Een soort becel- ei dus, zodat de consument zijn cholesterol in de gaten kan hou den." Het ei uit de leg-batterij zal voorlopig wel even blijven bestaan, meent Favier. „De mensen zijn zuinig. Om nu vier cent extra per scharrelei te gaan betalen, dat doe je niet zo snel. Ik praat het niet goed hoor, maar het is niet anders." Slechts in een klein deel van de treeën zitten witte eieren. Nor maal gesproken houdt Favier niet van die kleur, maar met de pasen willen veel mensen ze hebben omdat ze zo mooi be schilderd kunnen worden. „Die witte eieren hebben een tere schaal", aldus Favier. „Ze koken al snel uit. En eerlijk gezegd, zo'n wit doosje met witte eieren is geen gezicht. Geef mij maar bruine eieren, van bruine of zwarte kippen." Die zwarte of bruine vogels zijn verstandiger dan de witte leg hen, zegt Favier. Want anders dan de witte kip, die zeven keer per week haar ei kwijt moet, slaan hun gekleurde collega's standaard een dag over. „Daar om zijn de bruine eieren ook sterker. Want deze kippen spen deren eens een dagje aan zich zelf en raken daardoor niet zo uitgeput." Verzekeringsmaatschappij 't Hooge Huys uit Alkmaar koestert lage gedachten over jonge sportwagenrijders. Hup rijstijl zou te agressief zijn eri dat kost de maatschappij te veel geld. De verzekeraar wil de boli de van bestuurders onder de 24 jaar dan ook niet meer in de verzekering nemen. Een uitvlucht, volgens Istvan Kruts uit Leiden. Hij is de bezit- ter van een Porsche 928 S, een wagentje dat zo'n 330 pk onder de motorkap herbergt. „Er wor den erg veel sportwagens gesto len,", zegt de 30-jarige eigenaar van een zonnestudio, „en ik denk dat ze daar veel meer schade van ondervinden. Ik rij zelf nu al jaren Porsche maar onvoorzichtig doe ik nooit. Ik heb gewoon een snelle rijstijl." De mensen over wie die maat schappij het heeft, zijn volgens Kruts vaak jonge gastjes die de auto van pappie nemen en dan 's avonds, na de disco, met een borrel op naar huis toe scheu ren. „Want een jonge jongen van 24 jaar kan zelf echt nog geen sportwagen betalen. Het zijn veel vaker van die gasten in opgevoerde Opeltjes die hard gaan scheuren. Die hebben im mers veel minder te verliezen. Ik heb nu een Porsche, maar daar heb ik hard en lang voor moeten werken. En nog." „Je merkt bij de verzekerings maatschappijen inderdaad een grote argwaan als het om spor- wagens gaat. Ze hebben je lie ver niet. Ik heb nu zeventig pro cent no-claim en nog moet ik 800 gulden per kwartaal neer tellen. En dan ben ik nog niet eens all-risk verzekerd. En ik ge loof zeker dat ze me alleen maar hebben genomen omdat ik al mijn andere verzekeringen ook bij die maatschappij heb lo pen." „Het klinkt misschien gek, maar je wordt als rijder van een sportwagen gediscrimineerd. Zeker weten. Als ik 50 kilomer- ter per uur rij en een Deux Che- vaux Eendje 70 kilometer, word ik door de politie aangehouden en niet die eend. Ze loeren ge woon op je. En ik heb het meer dan eens meegemaakt dat ze in een file het raampje opendraai den en riepen: 'Joh, rot jij eens op met je Porsche!'. Laatst moest ik naar Wassenaar, naar een of ander evenement, en toen maakte ik het mee dat er een paar gasten echt treiterig voor mijn auto bleven lopen, terwijl ze voor andere auto's wel opzij waren gegaan. Toen het me te lang duurde, trok ik een beetje op. Ze gingen opzij, be halve een van hen en die reed ik heel zachtjes in zijn knieholten. Hij wilde meteen gaan bakkelei en maar droop af nadat ik hem een gooi had gegeven. Maar voor hetzelfde geld lig je daar te rollen." „Het is gewoon de kift. Je mag in Nederland geen geld verdie nen met werken. Dan zeggen ze: 'Wat een eikel'. En als je werkloos bent, zeggen ze het zelfde. Ik heb het wel meege maakt dat ik door de ouders van meisjes heel vreemd werd beke ken als ik met mijn Porsche aankwam. 'Dat zijn altijd be paalde types', zeiden ze dan te gen me. Wat is dat voor een on zin. Er zijn mensen die in niet- sportwagens rijden die veel en veel duurder zijn. Kijk, ik heb nu een zonnestudio maar vroe ger had ik twee groentezaken in Sassenheim. Ik reed toen BMW maar durfde die auto niet voor de zaak te zetten uit angst dat de mensen zouden zeggen: 'Zo, zo, dat is zeker van onze cen ten.' Er is verschrikkelijk veel af gunst. Dat zie je aan die affaire Van der Valk. Laatst reed ik op het Levendaal en zag ik dat ie mand een ster van een Merce des afdraaide. Zomaar, om niets. Ik ben uitgestapt en heb die goser voor zijn giechel ge slagen. Je hoort van andermans spullen af te blijven." „Kijk, ik begrijp die maatregel van die verzekeringsmaatschap pij wel, maar voor heel veel sportwagenrijders geldt zeker niet dat ze te woest rijden. Je ziet juist dat andere auto's je dwars gaan zitten en je met slippende banden eruit probe ren te scheuren. Maar daar lach ik om. Als ik even gas geef, zie ik ze natuurlijk niet meer." „Bij voetgangers en fietsers zie je ook dat ze expres gaan lopen talmen en zieken. Als je ze dan toch onverhqopt aanrijdt, ben je meestal wel de pineut. Een gevaarlijke ontwikkeling vind ik ook dat ze hoge schadevergoe dingen en smartegelden kun nen gaan eisen, net zoals in Amerika. Dat werkt oneerlijk gedrag en misbruik in de hand. Het is net als met het uitlokken van een strafschop." Goed, sportwagen rijders, laat u dus niet ontmoedigen door die argwanende verzekeringsmaat schappij. Laat het motortje dit weekend rustig ronken langs de bollenvelden. Maar stap ook 's uit en snuif die weldadige Hol landse lucht eens in. Want, zoals een kennis van me laatst zeer kernachtig zei: 'Autorijden blijft toch televisie kijken. Je zit /T >*77 1 j 7 7 Rijnoord niet voor spoedeisende hulp „Je voelt soms de spiegeltjes langs je heen schampen." En: „Hoe smaller de weg, hoe har der ze rijden." Uitspraken van twee wegwerkers die momen teel bezig zijn aan de Lammen- schansweg in Leiden. Klachten die aanslditen bij een recent onderzoek van de Arbeidsin spectie omtrent de (onveilig heid van deze beroepsgroep. 'Verontrustend en op een enkel punt alarmerend,' is een stelling uit het rapport. De Arbeidsin spectie concludeert dat de weg- afzettingen onvoldoende zijn en dat dé wegenbouwers zich soms niet aan de veiligheids voorschriften houden. Dat laatste valt volgens de weg werkers van de Nederlandse Ba salt Maatschappij (NBM) die momenteel bezig zijn aan de Lammenschans wel mee. „Als je dit werk al een tijd doet, dan wordt het routine. En kan je wel eens te nonchalant de straat oversteken," zegt een van de ar beiders. „Maar we houden el kaar wel in gaten. Als iemand zijn veiligheidsvest niet aan heeft, zeg ik er gewoon wat van. Maar aan handschoenen-heb ik een hekel, dus die trek ik niet aan." De werkers van de weg zijn overigens alleen verzekerd als ze hun vest ook daadwerke lijk dragen. Het voornaamste gevaar vinden ze automobilisten die te hard rijden. En dat doen de meesten. „Ze staan eerst in de file, en als ze dan eenmaal langs de afge zette rijstrook rijden, geven ze extra gas om de verloren tijd weer in te halen." Terwijl de mensen van de NBM ook wel afgekort als: 'Nooit bij Moeders' bij de afslag naar de Koninginnelaan bezig zijn, probeert een dame bin nendoor langs de afzetting te rijden. „Kijk, dit komt nou om dat we te nonchalant waren," zegt één van de mannen. „Dat „We weten dat er behoefte be staat aan informatie", zegt Vink. „Dat hebben we van diverse kanten gehoord. Mensen bij voorbeeld die bij specialisten klagen dat ze niet meer in Rijnoord terecht kunnen, terwijl dat absoluut niet zo is. Met deze nieuwsbrief proberen we duide lijk te maken wat we te bieden hebben. De reacties tot nu toe zijn ook heel positief. De men sen waarderen het overzicht in de nieuwsbrief." Niettemin mag de nieuwsbrief opvallend worden genoemd. Een ziekenhuis dat reclame maakt, zie je toch niet elke dag. Vink: „Nou, dat wordt wel vaker gedaan hoor. Ook door ons. De laatste keer was bij het hon derdjarig bestaan van het Elisa beth. Goed, nu is het om een andere reden maar dat doet er niet zo veel toe. De volgende nieuwsbrief zal er een zijn voor de huisartsen. Op dit moment voeren we ook overleg met ze. Wat zijn hun wensen en welke hulp kunnen wij bieden? Hoe kan de berichtgeving het best worden georganiseerd?" „En er zal ooit ook wel een nieuwe nieuwsbrief komen voor patiënten als daar aanleiding voor is. Nu is de reden om dui delijkheid te verschaffen over het feit wat Rijnoord allemaal te bieden heeft na de recente ver anderingen. De meeste mensen gaan nog altijd naar een zieken huis voor poliklinische hulp. En dat kan nog steeds in Rijnoord." Maar of Rijnoord nu een uitge kleed ziekenhuis is of niet, als Alphenaar kun je je arm sinds kort maar beter elders breken. In Leiderdorp bijvoorbeeld. Constant met één oog op de weg en met het andere bij je werk zijn. Zoals hier een wegwerker op de Lammenschans in Leiden, foto loek z hek om de boel af te sluiten is niet goed neergezet en dan pro beren mensen er toch nog tus sendoor te rijden." Als vijf mi nuten later weer een auto zich tussen de afzetting doorwurmt, zetten de wegwerkers het hek alsnog op de goede plaats. „Echt veilig wordt het pas als de hele weg is afgezet. Dat is wel lastig voor de mensen die om moeten rijden, maar dan kun nen wij tenminste rustig ons werk doen," zegt een NBM-me- dewerker. In Duitsland wordt vaak de helft van de weg afgezet en moeten de automobilisten op de andere helft in beide richtingen rijden. Een woordvoerder van de Ne derlandse Vereniging van we genbouwers vindt dit een veel veiliger systeem. „Als ze alleen één rijstrook afzetten, blijft het gevaarlijk. In Duitsland krijgen de weggebruikers ook al ruim van te voren de mededeling dat ze hun snelheid moeten minde ren. En daar houden ze zich ook de NBM vinden de veiligheidsmaatregelen op zich wel voldoende. Het gedrag van automobilisten veroorzaakt meer problemen. „Ze hebben allemaal haast tegenwoordig. Worden boos als ze vertraging oplopen. Terwijl wij alleen ons werk doen." Scheldpartijen zijn regelmatig hun deel. Eén is zelfs wel eens bespuugd en heeft ook een keer een leeg frisdrankblikje naar zijn hoofd gekregen. Dat is misschien niet echt gevaarlijk, maar wel behoorlijk frustrerend. zetting heen gereden. Hierbij vielen drie doden. De werkers aan de Lammenschans weg vin den dat je bij verhalen over on gelukken niet te lang stil moet staan. „Anders wordt het een obsessie en schrik je van elke vrachtwagen die langskomt." Onthouden doen ze de verhalen wel. „Als er ergens anders iets fout gaat, weten wij waar we op moeten letten om te zorgen dat het hier niet gebeurt." roderick de smit* Op grote schaal is het blaadje verspreid rond Alphen. Overal in die streek plofte het op de deurmat, de nieuwsbrief van het Rijnland Ziekenhuis. Nog even omn het geheugen op te frissen: Rijnland wordt gevormd door het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp en Rijnoord in Al phen. U raadt het al, de nieuws brief heeft louter betrekking op het Alphense hospitaal dat de afgelopen tijd danig werd uitge kleed en ontmanteld. „Uitgekleed? Dat valt wel mee", zegt Jacqueline Vink, de voor lichtster van Rijnland. „Juist om dat idee weg te nemen, hebben we de nieuwsbrief opgesteld. Veel mensen denken dat er veel veranderd is, dat er bijna niets meer kan in Rijnoord. Terwijl we nog wel degelijk iets te bie den hebben. Er zijn maar twee dingen echt veranderd: Rijnoord is nu nog slechts een ziekenhuis voor kortdurende opnames én het is nu een zie kenhuis waar men niet langer automatisch terecht kan voor spoedeisende hulp." Dat wordt in de nieuwsbrief in opvallende kadertjes duidelijk gemaakt. Zoals: Vraag: „In Rijnoord is vanaf eind maart geen spoedeisende hulp meer voorbanden. Wat ge beurt er als ik in Alpben een arm breek tijdens bet sporten?" Antwoord: „U kunt het beste eerst contact opnemen met uw huisarts. Die kan u doorverwij zen naar de locatie St. Elisabeth. Vanaf 30 maart 1994 is in Lei derdorp zeven dagen per week een afdeling spoedeisende hulp beschikbaar, in dringende ge vallen kunt u 06-11 bellen voor een ambulance." De Porsche 928 S van Istvan Kruts. „Er is verschrikkelijk veel afgi )TO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23