Bollenstreek is sterke vervuiler Verleden heeft toekomst in Archeon Raad wil taboe op gebruik Groene Hart doorbreken Randstad Drukte vreemdelingenpolitie Amsterdam Positie Hirsch Ballin ook voor PvdA wankel Schiphol met bus regio in IJsselmeer verdeeld Recherche onderzoekt beschuldigingen naar corruptie van Haarlemse IRT'ers VRIJDAG 1APRIL 1994 21 Privéchauffeurs voor Leiden leiden Leiden krijgt een netwerk van ruim 100 privéchauffeurs ter beschikking. Deze chauffeurs zullen tegen betaling worden geleverd door de firma Autoped-DDS B.V.. die zich vandaag zal vestigen in Leiden. De onderneming is afkomstig uit Rotterdam en Utrecht. Alle chauffeurs hebben een professionele rijtest af gelegd en zijn op afroep beschikbaar. Zes jaar cel na dodelijke steekpartij haarlem De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een 25-jarige inwoner uit Velzen wegens doodslag veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf. Tegen de man was acht jaar cel geëist. De recht bank acht bewezen dat de man in de nacht van 18 op 19 sep tember vorig jaar in I Jmuiden een 29-jarige man met messteken om het leven heeft gebracht. Dat gebeurde na een massale vechtpartij tussen een groep woonwagenbewoners en personeel en bezoekers van een café. De Velzenaar, die tot de groep 'kam pers' behoorde, heeft altijd ontkend bewust met een mes te heb ben gestoken. Hij zou het mes uit zelfverdediging voor zich heb ben gehouden. Het slachtoffer zou vervolgens in het wapen zijn gelopen. Rotterdam krijgt ergotherapie Rotterdam De Hogeschool Rotterdam Omstreken mag vol gend jaar van staatssecretaris Cohen (Onderwijs) starten met de opleiding ergotherapie. Naast de hogescholen in Heerlen en Amsterdam wordt de Rotterdamse hogeschool daarmee de der de HRO-opleiding in Nederland die de studierichting ergothera pie in de aanbieding heeft. Vorig jaar hebben vier hogescholen de opleiding ergotherapie aangevraagd bij de landelijke Advies commissie Onderwijsaanbod. Van deze aanvragen is alleen het verzoek van de Rotterdamse school gehonoreerd. Het doel van ergotherapie is mensen met beperkingen van lichamelijke en/of psycho-sociale aard in staat te stellen zo zelfstandig mogelijk te functioneren. Heilsofficier staat terecht voor ontucht den haag Een 52-jarige kapitein van het Leger des Heils heeft gisteren voor de Haagse rechtbank in alle toonaarden ontkend dat hij zich jarenlang heeft vergrepen aan zijn destijds minderja rige zoon. De ontucht zou regelmatig hebben plaatsgevonden in de jaren tachtig toen de verdachte met zijn vier kinderen tellend gezin in Den Haag woonde en werkzaam was als voorganger in het Goodwill-centrum van het Leger in Den Haag. De kapitein is inmiddels door het Leger op non-actief gesteld. De rechtbank besloot de zaak gisteren halverwege de behandeling aan te hou den voor het horen van de dochter van verdachte. Zij zal op 14 juni in het openbaar onder ede worden gehoord. Goed jaar uitgeverij Brill leiden De Leidse uitgeverij E.J. Brill heeft een goed jaar achter de rug. De omzet steeg van ruim 12 miljoen grilden naar bijna 13,5 miljoen gulden. Door de recessie in Duitsland, Italië en Spanje is de afzet van buitenlandse titels daar achtergebleven.' Dat werd echter ruimschoots goedgemaakt door de goede ver kopen van de in 1993 verschenen titels. In de tweede helft van 1993 werd een groot aantal titels uitgegeven en die zorgden voor het goede bedrijfsresultaat. Voor dit jaar wordt een verdere groei van de omzet verwacht. Het netto-resultaat (na aftrek van de winstdeling voor personeel en directie) lag in 1992 met dik zes ton 25 procent hoger dan het jaar daarvoor. De winst per aan deel steeg van 5,40 gulden naar 7,26 gulden. Asielzoekerscentrum Den Haag den haag In Den Haag komt een asielzoekerscentrum in een leegstaand kantoorpand aan de Junostraat. Als het pand voor huisvesting is aangepast, zal het aan maximaal zeshonderd asielzoekers plaats bieden. Het gaat om tijdelijke huisvesting voor asielzoekers wiens asielaanvraag nog in behandeling is. Als de aanvraag is gehonoreerd, moeten de vluchtelingen binnen zes weken permanente huisvesting krijgen. De gemeenteraad van Den Haag moet de plannen nog goedkeuren, het college van B en W gaat in principe akkoord met de plannen. Op elf april is ervoor de bèwoners een inspraakavond in in het kerkgebouw aan de Isingstraat. Het Groene Hart van de Rand stad moet in de toekomst ruim te kunnen bieden aan activitei ten die de economie van de re gio versterken. Dat is één van de conclusies die de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Orde ning (PRRO) van Zuid-Holland trekt in het gisteren verschenen rapport .Ruimte voor Werk". De raad maakt zich zorgen over de lage economische groei van Zuid-Holland. Vooral het ge brek aan woningen, bedrijfster reinen en infrastructuur speelt daarbij een belangrijke rol. Ook de groei van de bevolking en de hoge werkloosheid zijn ongun stig voor Zuid-Holland. Voorzit ter P. van Heemst van de PRRO, verwacht dat het advies veel te genstand zal oproepen. Hij wees op het recente rumoer rond de aanleg van de hoge snelheidslijn door het Groene Hart. „Wij willen alleen het ta boe op het gebruiken van het Groene Hart doorbreken. De Randstad moet een meer sa menhangend geheel worden, met kleine kernen waar mensen kunnen werken, wonen en re creëren. Met deze versnippering kunnen we meer voor het milieu betekenen dan wanneer we vasthouden aan één geslo tengroenstrook." De milieuvervuiling in het landelijk gebied tussen Den Haag, Rotterdam en Gouda is aanzienlijk, maar niet alar merend. De meeste problemen ontstaan door het ge bruik van bestrijdingsmiddelen, overbemesting en de uitstoot van koolwaterstoffen door het autoverkeer. De Bollenstreek en het Westland zijn het sterkst vervuild. Dit blijkt uit de resultaten van het Project Integrale Milieu Me tingen (PIMM) van de provincie Zuid Holland. Het aantal plan- te- en diersoorten in het gebied neemt af als gevolg van de ver ontreiniging van bodem, lucht en water. Met name vissen en oeverplanten hebben te lijden van de uitstoot van bestrijdings middelen in de glastuinbouw. In regenwater zitten zoveel schadelijke stoffen, dat de ver vuiling van het oppervlaktewa ter door neerslag toeneemt. Op veel locaties werd dieldrin gevonden, hoewel gebruik van dit bestrijdingsmiddel verboden is. Dieldrin is giftig voor mens en dier. Het is mogelijk dat de aangetroffen resten dieldrin uit een verleden stammen, maar is illegaal gebruik is niet uitgeslo- De overbemesting staat al langer te boek als milieupro bleem en daarom wordt op een aantal boerderijen in Zuid-Hol land geëxperimenteerd met de invoering van een mineralen- boekhouding. De agrariër hodut bij hoeveel mineralen hij in koopt (voer, vee, kunstmest) en hoeveel er van het bedrijf af gaat (vlees, melk, mest). De boekhouding is nodig omdat nu nog weinig bekend is over de grootte van de overbemesting. De provincie meet regelmatig de hoeveelheden schadelijke stoffen in de landelijke gebie den. Het onderzoek strekte zich over de Bollenstreek, het West- land en de Drechtsteden uit. De milieukwaliteit in de Bollen streek en het Westland is slecht is, die in de Drechtsteden rede lijk. Amsterdam De Amsterdamse vreemdelingenpolitie heeft gis teren een kleine duizend bezoe kers aan het loket gehad. Men sen van uiteenlopende nationali teit dienden een aanvraag in voor een verblijfsvergunning en werden als zodanig geregi streerd, aldus een woordvoerder van de Amsterdamse politie. De overigen kwamen voor andere zaken bij de dienst. Woensdag meldden zich maar 285 mensen voor een dergelijke registratie. „Dat aantal is al vier keer zo hoog als in het begin van dit jaar", aldus de woordvoerder. De vreemdelingenpolitie in de hoofdstad beschikt over 34 afge scheiden loketten. Gisteren moesten er tien bij worden ge ïmproviseerd om de stroom aan vragen te kunnen verwerken. De plotselinge drukte werd ver oorzaakt door het gerucht dat vreemdelingen zich voor 1 april konden aanmelden en tegen be taling van 1000 gulden een ver blijfsvergunningzouden kunnen krijgen. Dit misverstand vloeit voort uit een bekendmaking van het ministerie van justitie in fe bruari, over de zogeheten Mach tiging Voorlopig Verblijf (MVV). Het is volgens het CDA-Twee- de-Kamerlid De Hoop Scheffer te gek voor woorden dat de vreemdelingenpolitie in Amster dam gisteren duizenden illega len heeft weggestuurd. Illegaal in Nederland verblijvende bui tenlanders moeten op korte ter mijn achter slot en grendel wor den gezet in kazernes of op bo ten, vindt hij. De Hoop Scheffer vreest, dat als het probleem van de vele duizenden illegalen niet krachtig ter hand wordt geno men, „zich in Nederland een stemming ontwikkelt dat er met iedere vreemdeling in dit land wat aan de hand is." Duinenmars De luchthaven Schiphol gaat vanaf volgende week tot eind juli bijna dagelijks met een in formatiebus de regio in. De luchthavendirectie wil de inwo ners van de gemeenten rond Schiphol informeren -over haar uitbreidingsplannen. De infor matie-voorziening is elke keer weer toegespitst op de gemeen te waar de bus is. De bus is herkenbaar aan het opschrift 'Schiphol Informatie'. In de bus is een expositie inge richt over de plannen. Voorlich ters zijn aanwezig om eventuele vragen te beantwoorden. Schip hol heeft de regio in vijf deel-ge- bieden opgesplitst: Amstelvee- n/Amsterdam-Buitenveldert, Amsterdam, Aalsmeer/Uit hoorn, Haarlemmermeer-Noor d/Assendelft en Haarlemmer meer-Zuidwest/Leiden. De bus bezoekt locaties waar veel mensen komen, zoals markten en winkelcentra. Van 11 tot en met 16 april.is de bus in Vijfhuizen, Zwanenburg, Hoofddorp, Badhoevedorp, Uit hoorn, Nieuw-Vennep en Rij- senhout. Van 17 tot 20 mei komt Leiden en omgeving aan de beurt. DEN HAAG ANP Amsterdam, Diemen en Mui den krijgen het zuidelijk deel van het IJsselmeer, dat nu nog toebehoort aan de provincie Noord-Holland. De minister raad is akkoord gegaan met het voorstel hiertoe van staatssecre taris De Graaff-Nauta (binnen landse zaken). Amsterdam krijgt ruim 1100 hectare Ijsselmeer- water toebedeeld, in verband met de concentratie van haven activiteiten van de hoofdstad. Diemen krijgt het zogeheten PEN-eiland, dat direct aansluit bij het Diemens grondgebied. Muiden wordt 349 hectare wa- tcr rijker. kamer willen een parlementair onderzoek laten instellen naar de infiltratie- en opsporingsmetho den van de politie. De regeringsfracties CDA en PvdA zien echter niets in een dergelijke enquête, zo bleek gisteravond. Volgens WD-politiewoord- voerder Dijkstal moet een onderzoek aan het licht brengen welke opsporingsmethoden de afgelopen jaren zijn gehanteerd bij de bestrijding van de zware criminaliteit. Het PvdA-kamerlid Stoffelen wil volgende week donderdag tijdens het kamerdebat over de IRT- affaire vragen om een onderzoek door de vaste kamercommissie voor de inlichtingen- en veilig heidsdiensten naar de opsporingsmethode die volgens hoofdcommissaris Van Randwijck de oor zaak was voor het opheffen van het IRT-team. Er komt een rijksrecherche-onderzoek naar be schuldigingen dat leden van de Haarlemse crimi nele inlichtingendienst (CID) zich schuldig heb ben gemaakt aan corruptie. Uit een intern onder zoek is weliswaar gebleken dat van onzorgvuldig handelen geen sprake is, maar de politie- en justi- tietop willen om elke twijfel weg te nemen dat ook de rijksrecherche de zaak onderzoekt. Justitie en politie in Haarlem weigeren op de aard van de beschuldigingen in te gaan. „Het komt uit politiekringen", wil hoofdcommissaris Straver nog wel kwijt. Het ligt evenwel voor de hand dat de beschuldigingen uit Amsterdam ko- Qe oppositiepartijen D66 en WD in de tweede De positie van minister Hirsch Ballin van justitie is voor de PvdA-fractie wankel geworden. In een besloten vergadering hebben de frac tiespecialisten voor justitie en politie geconcludeerd dat Hirsch Ballin medeverant woordelijkheid draagt voor de chaos rond het interregionaal rechercheteam (IRT) en dat niet duidelijk is wat hij heeft gedaan om die situatie op te lossen. Aanvankelijk stelde de PvdA de positie van de CDA- minister niet ter discussie. De spanning rond de posi tie van Hirsch Ballin is toege nomen na pubiikaties over cocaïne-smokkel waar het in middels ontbonden IRT bij betrokken zou zijn geweest. De fractiecommissie van de PvdA heeft fractiewoordvoer der Stoffelen ter verantwoor ding geroepen n.a.v. uitlatin- hem. Stoffelen ont kende dat wat hem betreft de positie van Hirsch Ballin niet ter discussie zou staan, zoals hij eerder publiekelijk ver klaarde. De fractiecommissie besprak daarna het IRT-rap- port van de commissie-Wie- renga. De PvdA eist volgende week donderdag in ieder geval dat Hirsch Ballin maatregelen treft ten aanzien van de Am sterdamse hoofdofficier Vrak- king, de procureur-generaal Van Randwijck en commissa ris Van Riessen. De affaire moet ook gevolgen hebben voor de hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie Nordholt. De PvdA-commis- sie stelde eveneens vast dat minister Hirsch Ballin eind verantwoordelijk is. De PvdA'ers vinden dat minister Van Thijn van binnenlandse zaken een volstrekt andere positie bekleedt, waardoor zijn positie in het geheel niet ter discussie staat. RUUD SEP/PAUL DE TOMBE Ineens staat ze er. Met een houten riek, naast haar rieten hut. Petra van Strien (33), beel dend kunstenares uit Leiden. Ze is in haar element, lijkt zich in de Prehistorie beter thuis te voelen dan in de twintigste eeuw en beaamt dat ook vol mondig. „Ik leef al een beetje zo", zegt ze. „Samen met mijn zoon, in een boerderijtje buiten Leiden. Zonder telefoon, zon der elektriciteit. Want ik kan niet tegen het geluid van elek triciteit. Naar een supermarkt ga ik nooit. Als ik iets nodig heb, ga ik boeren in de buurt helpen. Daarvoor krijg ik dan eieren of een emmer biest. Zo probeer ik terug te gaan naar de natuur." Terug naar de natuur. Het is moeilijk, beseft Petra van Strien, „want je hebt zoveel af te leren." Maar als werknemer van Archeon wordt het haar een stukje gemakkelijker ge maakt. In het gisteren geopen de themapark in Alphen aan den Rijn leeft ze zeven maan den lang in de Midden-Steen- tijd, een periode waarin de mensheid aan de kost kwam met jagen en verzamelen. De Leidse is een van de 120 zogenaamde Archeotolken die overdag van 10.00 tot 18.00 uur in het park wonen en werken en het publiek wegwijs maken in de zeden en gewoonten van hun tijd. In Archeon, op zestig hectare poldergrond ten zui-, den van Alphen aan de Rijn, herleeft het verleden in drie tijdperken. En dat verleden heeft toekomst, verwachten de initiatiefnemers. Ze rekenen op massale belangstelling van het publiek, dat letterlijk en figuur lijk mee kan leven met de be de behandeling ondergaan met een stoombad en een duik. „Bovendien is een massage van zo'n tien minuten mogelijk", zegt Selena de Graaf. De Am sterdamse sportmasseuse is ook een van de Archeotolken, die voor hun werkzaamheden het minimum loon (van 1994) krijgen. 'Dus' er is wel enig idealisme nodig. „Het is een veredeld soort hobbyisme", beaamt Roelof Haakman, die een gat graaft in de Prehistorie. „Dit is baar De Leidse Petra iStri i (links) gaat in Archeon 'terug naar de natuur'. Voorlopig moet er op de dag van de officiële opening nog stevig worden aangepakt. In de Prehistorie graaft een 'jager' een gat om daarin straks een schaap te roosteren, "maar of ik dat op hete stenen of op gloeiende kolen ga doen, weet ik nog niet." In het Romeinse badhuis worden de stenen beelden geverfd in de kleuren van weleer en spelen burgers een dobbelspel op de binnen plaats. In de Middeleeuwen is het opvallend rustig, omdat de meeste bewoners deelnemen aan de 'reclame'-optochten in het land, die het publiek warm moeten maken voor een dagje Archeon. De bezoeker komt het park na betaling van 23,50 gulden binnen via het hoofdgebouw, het vroegere Nederland-pavil joen van de wereldtentoonstel ling in Sevilla. Standbouwers zijn er nog druk in de weer en ook aan de tijdmachine wordt nog gesleuteld. De bedoeling is dat die machine vanaf vanoch tend 10 uur elke twintig secon den een groep het verleden laat betreden. Eerst langs scher men, waarop het ontstaan van de aarde met spuwende vulka nen in beeld wordt gebracht en dan naar de eerste levensvor men in de grot van de dino's. Sproeien Daar steekt de 'water-dino' zijn kop als een zeehond boven het water uit, kijkt de bezoekers ondeugend aan en verdwijnt weer. Niks geen waterspuwerij of ander spektakel ditmaal in de grot van de Tyranosaurus Rex, die op ware grootte mee kijkt. „Dat waterspuwen doet- ie maar af en toe", zegt voor lichter Johanna Geerlink. „Dat is gedaan voor het verrassings effect. Maar als-ie spuugt, dan FOTO HIELCO KUIPER komt het water zo ver dat het publiek niet altijd droogblijft." De water-dino mag dan niet met water sproeien, hij werkt in elk geval wel. Dat kan nog niet worden gezegd van alle at tracties, maar wel van bouw vakkers en medewerkers die druk bezig zijn in het park. Buiten houdt een jonge Ro meinse soldaat de wacht op de brug die naar de oudheid leidt. In het badhuis wachten stoker, badjuffrouw en masseuse op de eerste klanten. Aan het eind van de dag kan iedere bezoeker voor een tientje een verfrissen- iets bezig ben dat me interes seert." Haakman is een van de weinige Alphenaren die in het park werken. Hij heeft er, vol- gens eigen zeggen, een baan van 600 gulden per week voor opgegeven. „Omdat ik zelf het verschil wil ondervinden tus- geworden zijn. Ik zou overigens absoluut niet in de Prehistorie hebben kunnen leven." Petra van Strien wel, maar zij heeft ook privé' bewust geko zen voor een leven zonder luxe. Een beetje uit noodzaak, want de beeldend kunstenares kan geen afstand doen van de beel den die ze maakt. Ze verwarmt haar huisje buiten leiden met houtvuurtjes en komt aan haar eten via ruilhandel met boeren en het verzamelen van kmiden in de nabijgelegen weilanden. Die lijn trekt ze in Archeon gewoon door. In het park zijn drie restaurants. Een voor ei gentijdse maaltijden, een voor middeleeuws eten en een voor de Romeinse hap. De Prehisto rie heeft geen eigen etablisse ment, maar de avontuurlijke bezoeker kan er ('op eigen risi co') proeven van wat ter plekke wordt bereid. Petra van Strien wijst naar het onkruid op een heuvel bij haar rieten hut. „Dat is klein hoefblad. Daar kun je de knoppen van eten. Hartstik ke lekker in de stamppot." De nieuwe Duinenmars in Den Haag begint op 16 april. Aan dit jaarlijkse wandelevenement doen jaarlijks ongeveer 20.000 mensen mee. Van de opbrengst van de mars worden projekten voor gehandicapte jongeren en scouting-aktiviteiten gespon sord. De marsen zijn op zater dag 16 en zondag 17 april en de afstanden zijn tussen de vijf en de veertig kilometer. De start plaats is Kijkduin. Voor meer in formatie: tel. 070-3605465. Gene Pharming wacht een gouden toekomst DEN HAAG JAN KUYS Het is niet voor het eerst dat hij een aanval op zijn bedrijf moet pareren. Algemeen directeur 'George Hersbach van het Leidse bedrijf Gene Pharming Europe is vandaag naar het perscen trum Nieuwspoort gekomen om de zegeningen van de transgene rundertcchnologie te schetsen. Ze liggen al langer met elkaar in de clinch, Gene Pharming en de Dierenbescherming. Het Leidse bedrijf houdt zich bezig met genetische veranderingen bij runderen en dpi zint de die renbeschermers allerminst. De dierenminnaars schakelden de rechter in, die echter oordeelde dat de bezigheden van Gene Pharming de toets der kritiek konden doorstaan. En dus ging Dierenbescherming in hoger beroep, alwaar ze betoogde dat het produceren van bio-medi- ming zich met runderen op specialiseert, veel beter en veel verantwoorder kan door het kweken van transgene schim mels. Gisteren toverde de directeur van het geplaagde bedrijf een handvol rapporten en brieven van professoren tevoorschijn, cuul de opmerking van Dieren bescherming is. Immers, van een rendabele exploitatie van uit schimmels gewonnen eiwit, ofwel humaan lactoferrine (HIT) kan volgens de bevindin gen absoluut geen sprake zijn. En passant meldde Hersbach nog dat Gene Pharming voor het jaar 2000 de eerste via trans- genetische koeien geproduceer de therapeutische eiwitten als geneesmiddel in de handel brengt. De geneesmiddelen die nen vooral ter bestrijding van infecties, behandeling van won den, het instandhouden van de bloeddruk en de behandeling van een spierziekte. Voorts heeft Gene Pharming net een vierjarig contract gesloten met de rijksuniversiteit I-eiden voor een onderzoek naar het produ ceren van anti-stoffen in de melk van transgene dieren. Omdat een koe per jaar mini maal 10 kilo humaan lactoferri ne, dat ook in moedermelk voorkomt, produceert wacht Gene Pharming een gouden toekomst. Temeer, omdat de produktie per koe mogelijk het 50-voudige kan bedragen. Lr zijn vooralsnog wat onzekerhe den weg te vegen, zoals over de effectiviteit van de geneesmid delen op basis van HIT, maar Gene Pharming is er rotsvast van overtuigd dat patiënten en bedrijf zeer veel baat zullen hebben bij het unieke produkt van de transgenetische koeien.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21