Nieuw college wil vooral voor Oegstgeest bouwen IS i Valkenburg vecht voor behoud busverbinding Streekcommissie Ade boos over aanleg pijpleiding College houdt vast aan sluiten pizzeria IB Voorschoten zet de deur open voor asielzoekers Leiden Regio Nalatigheid ran Alkemade verbinden stopzetten van het werk Streekcommissie Ade is uit protest niet versche nen op de bijeenkomst over de aanleg van de kerosineleiding in de Veender- en Lijkerpolder. „B en W hebben het besluit al genomen. De aanleg van de kerosineleiding blijft gewoon doorgaan. Wat heeft het dan nog voor zin om bij elkaar te komen", zegt een boze voorzitter van de streekcommissie Kurt van der Heden. Hij heeft inmiddels de provincie Zuid-Hol land en het Tweede-Kamerlid M. de long zover gekregen dat ze de opdrachtgever, het ministe rie van defensie, zullen verzoeken om het werk voorlopig stil te leggen. Hij verwacht dat dat meer effect zal hebben dan het door de ge-' meente georganiseerde gesprek van woensdag middag. Geschokt Van der Heden is diep geschokt over de voort zetting van de werkzaamheden. Vorige week vrijdag verzocht de streekcommissie de ge meente nog om de aanleg van de kerosinelei ding stil te leggen omdat het broedseizoen ern stig wordt verstoord. De Ade-voorzitter weet wel waarom de ge meente niet tegen projectleider Tebodin kan optreden. „Door haar eigen nalatigheid. De ge meente werkt nog volgens een oud bestem mingsplan uit 1974. Daarin zijn geen voorwaar den opgenomen over de natuurwaarden in dat gebied. Een recenter bestemmingsplan was op onderdelen afgekeurd door de provincie. Daarin waren de natuurwaarden wel opgenomen. Bin nen een jaar zouden ze dat plan moeten heb ben aangepast waardoor het in werking kon tre den. De gemeente heeft dat termijn echter laten verstrijken." A. de Kok. hoofd ruimtelijke orde ning van de gemeente Alkemade, bevestigt het verhaal van Van der Heden. „Een jaar om het plan te herschrijven is veel te kort voor een be stemmingsplan Ixindelijk Gebied. Dat is geen schande. We passen ervoor om overhaast een bestemmingsplan in elkaar te flanzen." Op initiatief van de gemeente kwamen giste ren de Weidevogelwachtvereniging Rijpwete- ring, het Natuur- en Landschapsbeheer Zuid- Holland (NEB), de projectleider Tebodin en de gemeente bij elkaar om te zoeken naar een op lossing in het conflict tussen de vogelwachtvere niging, het NEB en de streekcommissie ener zijds en de projectleider Tebodin anderzijds. De eerste twee genoemden zijn net als de streek commissie fel gekant tegen de aanleg van de kerosineleiding nu het broedseizoen juist be gint. Het werk had naar hun mening ook kun nen worden uitgesteld tot eind mei. wanneer het broedseizoen tegen het einde loopt. Achterban De aanwezigen hebben gepraat over oplossin gen. Hoe die er uitzien, wil niemand zeggen. „We overleggen eerst met onze achterban ert komen volgende week weer bij elkaar om te be spreken of het plan haalbaar is en tot een bevre digende oplossing voor de weidevogels leidt", zeggen H. Krant/, van het Natuur- en land schapsbeheer Zuid-Holland en tevens woord voerder van de vogelwaditvereniging en De Kok. Tot die tijd blijvetvde werkzaamheden in de polder in ieder geval gewoon doorgaan. De Kok betreurt de afwezigheid van de Streekcommissie Ade. „Er is nu wel gebleken dat een open gesprek goed mogelijk is. Juist omdat wij op formele gronden het werk niet stil konden leggen, proberen we op zo n manier voor alle partijen toch tot een aanvaardbare op lossing te komen." Leiderdorpers die het koken beu zijn en een pizza gaan ha len aan de Achthovenerweg, moeten voortaan gewoon thuis afwassen. Pizzeria II Buón- gustaio aan de Achthovenerweg mag blijven als afhaalcentrum, maar het restaurant moet weg. Pasta en andere deegwaren moeten dus gewoon thuis wor den opgegeten. Dat is de uit komst van nieuw beraad van B en W. Er is al inmiddels al heel wat heen en weer gepraat over de pizzeria aan de Achthovener weg. Dat het restaurant er ille- j gaal is gevestigd, staat inmid- dels wel vast. Dat moest zelfs de eigenaar onlangs toegeven, hoewel hij lang heeft volgehou den dat alle klanten slechts vrienden en kennissen waren die hij van eten voorzag. De gemeentelijke commissie j beroep en bezwaar boog zich onlangs over de kwestie. Aanlei ding was het voornemen van I het college om de pizzeria te sluiten. De commissie bevestig de de illegaliteit van de pizzeria, I maar adviseerde het college eens te onderzoeken of er mo gelijkheden zijn tol, een gedoog vergunning voor de eetgelegen heid. De combinatie van woon huis en restaurant vond de commissie zo gek nog niet. Be langrijk argument hierbij was dat de buitenkant van het pand intact is gebleven sinds de piz zeria er draait. B en W hebben inmiddels be sloten een afhaalcentrum toe te staan. Een restaurant blijft evenwel uit den boze. Het colle ge heeft wel een stok achter de deur: een afhaalcentrum wordt alleen toegestaan als de ont Pizzeria II Buongustaio aan de Achthovenerweg mag alleen blijven als afhaalrestaurant. manteling van 1 een beetje vlot verloopt. Met andere woorden: geen ontrui ming van het eetgedeelte, dan ook geen afhaalservice. Hiermee gaat het college in tegen het oordeel van beroep en bezwaar. Die liet enkele maan den geleden al doorschemeren deze oplossirig een beetje hypo criet te vinden. Een restauaraht is weliswaar strijdig met het be stemmingsplan, maar een af haalservice evenzeer. Of je ver biedt alles, of je staat alles i zo luidde de suggestie van Eigenaar Zara veel nog niets v litspraak van B heeft mc n W. „De ge- hierover nog FOTO HENK BOUMWAN geen mededelingen gedaan. Maar dat is logisch omdat het gewoon een reactie is op het voorstel van beroep en be zwaar." Zara gaat er nog altijd van uit dat hij zijn pizzeria mag open houden. Als bus 32, die van Katwijk (via Rijnsburg) naar Leiden rijdt, in de toekomst Valkenburg aan doet, is dit dorp toch met open baar vervoer bereikbaar. Zo luidt het voorstel van een comi té onder leiding van busgebrui ker I. Russchenberg. Het plan is inmiddels gepre senteerd aan B. Leeuwenburgh van de vervoersmaatschappij NZH. Het voorstel is gemaakt na de aankondiging van de NZH om de enige bus die Val kenburg aandoet (lijn 33), met ingang van 29 mei in de garage te houden. Volgens de NZH is de lijn onrendabel. Naar aanleiding van de aan gekondigde maatregelen wer den er eerder deze week vragen gesteld in de Valkenburgse ge meenteraad. D. Hoffmans (PvdA) wilde weten of het colle ge wel goed de vinger aan de pols gehouden had: „De maat regel komt als een donderslag bij heldere hemel." Burgemees ter C. Sinke antwoordde dat het college al het mogelijke gedaan heeft om i schappij op andere gedachten te brengen. „Door de ondoor zichtige cijfers die de NZH ons geeft, kunnen wij geen vat krij gen op de zaak." Pas vanaf 28 mei kan de gemeente Valken burg tegen de opheffing van de buslijn in beroep gaan. Valkenburg heeft zich altijd fel gekant tegen de dreigende opheffing van buslijn 33. Burge meester Sinke meent dat de vervoersmaatschappij haar so ciale functie verwaarloost. Voor al bejaarden en scholieren drei gen volgens Sinke de dupe te worden van deze maatregel. De NZH zegt echter met handen en voeten geketend te zijn aan de bezuinigingsmaatregelen van de overheid. De vervoersmaat schappij moet van overheids wege vier procent per jaar be zuinigen en schrapt daarom de buslijnen waar ze meer dan 50 procent op toe moet leggen. Het alternatief van Russchen berg kan Valkenburg uit de nood helpen. De bedenker van het plan maakt dagelijks ge bruik van de bus. In de afgelo Geen besluit pen weken heeft hij i aantal instellingen er voor zijn plan weten ti Russchenberg benadrukt dat zijn idee rendabel is. Russchenberg pleit ervoor het traject van lijn 32 te verleggen. Als lijn 33 komt te vervallen, moet bus 32 uit Katwijk niet langer Rijnsburg, maar Valken burg aandoen. Vanuit het cen trum van Katwijk zou bus 32' in een uurdienst naar het Rijndorp moeten rijden om vandaar als snelbus naar Station-Leiden te gaan. Als bus 32 het vertrekpunt in het centrum van Katwijk heeft en als snelbus naar Lei den, is volgens Russchenberg de rentabiliteit gegarandeerd. „Val kenburg zelf is te klein voor een eigen bus. Daarom zijn we hier aangewezen op de reizigers uit Katwijk. Doordat de buslijn in een dichtbevolkt gebied vertrekt en als snelbus naar Leiden gaat, is de lijn aantrekkelijk voor veel Katwijkers. Voor Rijnsburg hoeft de omlegging van bus 32 geen nadeel te zijn. Er rijden nu 6 bussen per uur door Rijnsburg." I let Oegstgeester college van burgemeester en wethouders heeft in een brief aan de pro vincie laten weten dat er on mogelijk binnen een maand een besluit kan worden ge nomen over de ontwikkeling van de Broek- en Simontjes- polder. Dit omdat de4samen- stelling van de nieuwe ge meenteraad vanaf 12 april sterk afwijkt van de huidige. Zoals bekend voert de nieu we partij Leefbaar Oegstgeest de boventoon in de nieuwe raad. Het college stelt in de brief dat een beslissing over het bebouwen van de polder door Leiden of Oegstgeest op dit moment bestuurlijk en democratisch gezien onjuist zou zijn, terwijl bovendien de kans groot is dat de nieu we raad een afwijkend be sluit zal nemen. Het provin ciaal bestuur wordt verweten dat het te weinig begrip toont voor de politieke gang van zaken van dit moment. „Niemand is gehouden tot het onmogelijke. Wij zullen de reactie op uw eis dan ook volledig moeten overlaten aan het nieuwe gemeentebe stuur". aldus het college. Het nieuwe college van Oegstgeest wil in de toekomst vooral voor de inwoners van Oegstgeest gaan bouwen. Grote bouwlokaties komen er niet meer, als het aan Leef baar Oegstgeest, de WD en Progressief Oegstgeest ligt. Dat blijkt uit een uitgelekt concept van het collegepro gramma, dat nog in beslotenheid wordt opgesteld. Staten meldde twee weken gele den dat Oegstgeest de polder maar aan Leiden moet geven wanneer de gemeente niet met de provinciale voorwaarden voor bebouwing akkoord wil gaan. „Met de stellingname 'ko gel of strop' kunnen wij ons niet verenigenschrijven dé lijst trekkers. Het nieuwe college wil niet al leen een groenstrook langs de nieuwe wijk in de Broek- en Si- montjespolder, maar langs het hele dorp. Van de Kagerzoom via de Leidse Hout tot Ende geest moet het gro^n blijven. „De verstedelijking dient ge stopt 'e wordenstaat in het conceptprogramma. Bouwprojecten in het dorp worden ook aan banden gelegd. Hoewel de grote ov van de verkiezingen en leider van de onderhandelingen, Leef baar Oegstgeest, zich in het ver leden steeds heeft verzet tegen bebouwing van de Broek- en Si- montjespolder, komt dat niet terug in het programma. „De Broek- en Simontjespolder kan niet worden bebouwd tot aan de Haarlemmertrekvaart. Een groenzóne van minimaal 250 meter is voorwaarde", meldt het conceptprogramma alleen. Alle lijsttrekkers hebben zich in een brief aan de provincie wel verzet tegen de manier waarop Oegstgeest wordt ge dwongen de polder vrij te geven voor bebouwing. Gedeputeerde De zogenoemde artikel 19-pro- cedure, waarbij ontheffing wordt verleend van het bestem mingsplan, mag niet meer te pas en te onpas worden ge bruikt. Bovendien wordt het winkelcentrum Lange Voort niet ingrijpend veranderd. „De face-lift van de Lange Voort heeft een beperkte omvang. Ook ten aanzien van het bui tenbad bij zwembad Poelmeer heeft Leefbaar Oegstgeest bij de onderhandelingen duidelijk moeten inleveren. De partij meldde tijdens de verkiezings campagne nog dat grote in spanningen moeten worden ge daan om weer een buitenbad te openen. In het programma staat echter alleen: ..Bij het zwembad Poelmeer blijft ruimte gereserveerd voor de aanleg van een buitenbad." De inspraak-mogelijkheden voor de Oegstgeestenaren wor den de komende vier jaar uitge breid. Zo wil het nieuwe college dat burgers duidelijker ant woord krijgen op vragen en 'het duidelijk aangeven van meuten waarom op de ingega; argu- P>m op tie wens de burger niet kan worden De inspraaktermij- len voor ingrijpende plannen uoeten langer duren. Nog eind dit jaar moet er een ombudsin- stelling zijn. Het burgerpanel, aarvoor de plannen al in een aren, wil het chter nog niet i de pla stadium v ve college LO-lijsttrekker De Soeten noemt het uitgelekte concept- programma alleen een 'ruwe vorm' en liet is volgens hem al weer 'volstrekt achterhaald'. ept i de prullenbak", meldt hij afgemeten. De defini tieve versie wordt pas op 7 april gepresenteerd. Dan moet ook duidelijk zijn of Oegstgeest drie of vier wethouders krijgt en wie dat zijn. l ot nu toe is alleen be kend dat PRO'er G. van Eisen en WD'er H. Kamphuisen op de nominatie staan om wethouder te worden. kortweg VBO, had 1 ook grootse plannen voor 1994. Maar die plannen konden tot nu toe niet worden uitgevoerd want op 28 december van het vorig jaar, midden in de kerstvakantie, brandde de keuken en het restaurant van d( school voor een groot deel af. Nu is een restaurant van een VBO-school niet alleen een plaats waar simpelweg voedsel wordt bereid. Het is voor de afdeling'consumptieve techniek' van de school, zeg maar de scholieren die zich bekwamen in horeca- vaardigheden, tevens het praktijk- en leslokaal. De brand vormde derhalve een groot verlies voor de school. Immers, twee keer per week werden normaal gesproken in het kader alsnog, in november, doorgaan" van de opleiding maaltijden kondigde directeur Heitmeijer uitgeserveerd aan alleenstaande ouderen. Dat kon opeens niet Een brand komt nooit goed uit. Maar bij de Mondriaan Scholengemeenschap aan de Vijf Meilaan hebben de leerlingen wel hun voordeel kunnen doen met de wederopbouw van wat een vuurzee vorig jaar aanrichtte. Het nuttige werd met het onaangename verenigd. En het is nog wel geworden. We hebben Mondriaan-jaar. De bijvoorbeeld een gelijknamige school stucadoorafdeling en die voorvoorbereidend leerlingen konden prima helpen beroepsonderwijs, bij het opbouwen van de kantine", geeft directeur E. Heitmeijer als voorbeeld. Het herstellen van de brandschade werd derhalve omgesmeed tot een schoolproject. En ook de snelheid waarmee de eetgelegenheid is gerestaureerd, net niet binnen drie maanden, is voor een groot deel aan de scholieren te danken. Gistermiddag was de feestelijke heropening. Medewerkers, bestuur, firma's, schoolleiding en leerlingen vielen over elkaar heen om elkaar te complimenteren, terwijlde 'consumptieve leerlingen' hapjes en drankjes rondbrachten in hun nieuwe onderkomen. „En de geplande feestelijkheden in het kader van het Mondriaan-jaar kunnen r De horeca-leerlingen r de afgelopen drie maanden gebruik maken van de docentenkamer om toch 'in vorm' te blijven. Voor andere, technische afdelingen van de school kwam de brand bijna als De Mondriaan is derhalve letterlijk en figuurlijk uit de brand. Rozegeur Leiden is sinds vandaag een i hotel rijker in de low- geroepen. De leerlingen konden budget klasse. Op de hoek v bij de wederopbouw hun talenten tonen. „Het is een prima samenwerking tussen bedrijfsleven en onze school de Nieuwe Beestenmarkt e Beestenmarkt is The Rose ver schenen. Een jonger broertje van jeugdhotel Lits Jumeaux geopend. restaurant van de Mondriaan Scholengemeenschap aan de Vijf Meilaan werd gisteren door enkele leerlingen op een speciale n i de Lange Scheistraat. Het het nieuwe hotel had nogal wat voeten in de aar de. Lits Jumeaux bestaat uit slaapzalen waar vooral jonge toeristen voor weinig geld de nacht kunnen doorbrengen. Met name door de toestroom van Engelstaligen naar de leid se regio, is dit hotel regelmatig volgeboekt. Maar aan de grote vraag naar tweepersoonskamers kon Lits Jumeaux niet voldoen. Dat was de reden voor eigenaar R. van den Berg om aan uitbrei ding te denken. In de directe omgeving bleek dat met moge lijk. totdat de Veronica Bar op de hoek van de twee Beesten markten haar deuren sloot. De verbouwing, zoaJs Van den Berg dat wilde, leverde nogal wat problemen op met de gemeen te. Er werd aan het pand gesleu teld voordat de benodigde bouwvergunningen waren ver strekt. Toen de gemeente dreig de in te grijpen, noemde de ei genaar de plaatselijke overheid toepasselijk de doorn van The Rose. Maar die problemen zijn nu over. Vandaag gaan de nieuwe FOTO» BEN DE BRUYN hotelkamers open. In totaal be zit het hotel vier kamers voor twee personen die voor 75 gul den p.p. met ontbijt worden verhuurd. Verder zijn er twee kamers die geschikt zijn voor een persoon. Die kosten hon derd gul Jen. De bar op de bega ne grond is en blijft een café Vluchtelingen welkom in kantoor Innovani De gemeente Voorschoten legt de vestiging van asielzoekers in het leegstaande kantoor van de Innovam aan de Rouboslaan geen strobreed in de weg. Het ministerie van WVC heeft de ge meente overigens nog niet be naderd over opvang. „Maar gaan de plannen door, dan vin den wij dat w.e daar medewer king aan moeten verlenen", zegt welzijnswethouder M. Breu nesse. Conclusie Deze weck werd bekend dat het leegstaande deel van het kan toorgebouw van de Innovam mogelijk geschikt wordt ge maakt voor de tijdelijke opvang van asielzoekers. Vertegenwoor digers van de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) brachten onlangs een bezoek aan het pand en kwamen tot de conclu sie dat het een aardige plek is om vluchtelingen te huisvesten. Als het ministerie van WVC het hiermee eens is, wordt de ge meente Voorschoten benaderd met een verzoek om medewer king ie verlenen. Werk Als het allemaal doorgaat, dan komt er volgens wethouder Breunesse een hoop werk op de gemeente Voorschoten af. „Vooral het informeren en voorlichten van omwonenden zal veel tijd, energie en aan- i.n in vragen. WV( /.ii hiervan ook een deel voor zijn rekening nemen, maar het zwaartepunt ligt toch bij ons." De opvang van asielzoekers in het kantoorpand heeft overi gens niets te maken met de taak die de overheid aan gemeenten oplegt om een bepaald aantal woningen beschikbaar te stellen voor vluchtelingen. „Dat zijn gescheiden circuits", aldus Breunesse. Wat opvang in wo ningen betreft, loopt Voorscho ten goed op schema. Beschikbaar De wethouder wil een misver stand uit de weg te ruimen. „Kwade tongen beweren dat al le woningen die vrijkomen naar asielzoekers gaan. Maar als je nagaat dat in Voorschoten er ongeveer 1000 woningen zijn die qua huurprijs zo laag liggen dat asielzoekers ervoor in aan merking komen, en er slechts 35 in totaal voor hen beschik baar zijn. Van de 25 woningen die vrijkomen, gaat er eentje naar asielzoekers. Het zit in Voorschoten helemaal niet zo potdicht als men wel eens ver onderstelt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19