'Het is afgelopen, zodra ik de ware tegenkom' L Rtv show 'Als je even geen platen uitbrengt, heb je afgedaan' Van Droge niets nieuws VRIJDAG 1 APRIL 1994 De opgewekte smart van Jan Rot Zonder verdriet geen leven voor hem. Zelfs de telefoon zwijgt soms hele dagen. Maar ook wanneer hij moedwil lig de stekker eruit trekt, beklijft die treurnis over zo veel eenzaamheid. Hoe Jan Hot ook kunstmatig een rotgevoel opwekt. „Een vrolijk liedje zegt mij niets. Ik weiger daar energie in steken." Het gebouw is luk raak aan de rand van de Geuzenstad neergekwakt. Jan Rot mag weer eens optreden in een sociaal- cultureel centrum. De Goote heel het, wat dal ook moge be tekenen. Afgaande op de ka- boenk, kaboenk-geluiden stelt achter gindse deur een jazzbal- let pogingen in het werk om in de pas van de tijdgeest te hup pelen. Achter een andere deur volgt het leergierige deel van de burgerij een of andere cursus. Dit is dus Brielle. Een uur voor aanvang van de voorstel ling neemt de artiest de schade op in de grote zaal. Hij schuifelt wat over de bühne en laat zijn verstand even stilstaan. Zou dat mismoedige bericht dan echt kloppen? Hooguit veertig plaat sen verkocht? De lege stoeltjes in de zaal grijnzen hem lege- Geluidstechnicus/rechter- hand Ruud, boodschapper van deze onheilspellende kassatij ding, weet: „Zcewolde was óók niks. Maar Alphen aan den Rijn was weer goed: 80, 90 procent bezet." De artiest troost zichzelf: „Wèl een goede piano..." Maar erg overtuigend klinkt het niet. Een luide boer welt onweer staanbaar in hem op. ,,lk ben liever dood", kreunt hij. Zijn rechterhand geeft hem geen on gelijk: ,,Op zo'n dag kan ik me daar wel iets bij voorstellen." Vergankelijk Een droeve week loopt op z'n einde. Vriendje weg. De zoveel ste. En zolang hij zich niet voor de volle 100 procent kan toewij den aan personen verdomd lastig, wanneer je voor 60 pro cent van jongens en voor 40 procent van vrouwen houdt; met mannen heeft hij niks) zal het ook niet het laatste af scheid zijn geweest. Maar dan komt er wel weer post, een brief gericht aan mooie, lieve Jan, on dertekend door 'Pascal, 19 jaar'. En dan rijdt hij ze, zoals Rot het uitdrukt, 'een paar keer in': „Daar heb ik absoluut geen moeite mee. Het is hun jeugdi ge onschuld en schoonheid te gen mijn roem en succes." Een eerlijk gevecht: „Allebei even vergankelijk." Zodra zo'n ontmoeting dan weer vervliegt, gooit hij hun Po laroid in een kistje, bij de rest. Het is een kistje vol herinnerin gen: ,,Ik heb ze allemaal bezon gen. Ik wijd een lied aan ze, en dat troost mij dan weer. Dan is mijn lijden niet voor niets ge weest." Als je alleen bent, en je heb t ook geen verkering, kun je blij worden van een stuk je kaas, dat je in de koelkast vindt. Een vrolijk liedje zegt hem niets. Hij weigert daar energie in te steken. Er zit er één in het programma, bij wijze van con trast. En de mensen vinden dat dan heel mooi. „Maar ik vind het niks. Echt niks. Helemaal niet moeilijk om te maken. Eaalst had ik al m'n 'vrolijke' liedjes bij elkaar gezocht. Dan denk ik: dit slaat commercieel in, maar je draait het een paar weken en dan zet je het weer in de kast. Ik vind niet dat ik dat moet doen." Hoe droef een mens niet kan worden van jaren optreden in zwaar gesubsidieerde jongeren centra. Maar al te vaak moest hij zich moecP indrinken, als weer zo'n jongmens de kleedka mer binnenwandelde met de mededeling dat er nog even ge wacht moest worden, omdat de publieke belangstelling voorlo pig te wensen overliet. En waar hij het ook zocht, in Tiel, Grouw of Slochteren, hij kreeg er nooit genoeg voor terug. „Ik gaf alles, en het was ze allemaal wel goed." De treurigheid kreeg als van zelf een nieuwe vorm. Rot, ver veeld door het stramien van twee keer drie kwartier liedjes zingen met een bandje, begon zijn optredens met anekdotes en conférences te doorspekken. Het moest dieper. En het thea ter lonkte. Over de allereerste keer: „Ik had er een theaterman bij ge haald, die zei: je moet alléén, zonder bandje. Alléén draaien, en voelen hoe dat is. Daar zat wel een zekere logica in, want ik had al gemerkt: als ik daar al leen sta, met m'n gitaar, of ik zit achter die piano, en ik vertel er wat verhaaltjes bij, hangen de mensen aan m'n lip. Dan kun je werkelijk ergens naartoe. En dan pralen we over '91. Dus ik wat liedjes uitgezocht, en wat verhalen, en ik dacht: ik zie wel. Kom ik aan in Deventer, met gi taar, accordeon, en een tas met kleren, stap uit de trein, arriveer ik bij een klein theatertje. Hing daar een heel klein, wit papier tje: Vanavond Jan Rot, tussen haakjes: kleinkunst." Gelouterd, nu: „Dat is echt zo'n punt dat je denkt: Dit is de grootste fout in m'n leven." Maar dat viel - erg - mee. Het programma Jan Rot Gaat Nooit Uit Elkaaf kreeg zelfs een op volger, Rot Is Liefde. Dingen zijn als mensen: geen hart en geen gevoel, maar trouwer in de omgang. Verkopen doen zijn plaatjes amper, maar dat vindt hij met zo'n imago wel passend. Voor een goed begrip: de Jan Rot op het podium is slechts één Jan Rot. Alleen de melancholieke uitgave gordt die accordeon om, om het verdriet te bezin gen. De artiest Rot denkt niet aan belastingen, of kwelt zich niet met de vraag of de katten vannacht wel te eten hebben gehad. „Ik speel mezelf, op het podi um: een afgestript beeld van mijn persoonlijkheid. Want ik vind het alleen de moeite waard om aandacht en geld te vragen Jan Rot: „Een vrolijk liedje zegt me niets, daar wil ik geen energie in steken." voor mijn verdriet en melanch olie. De rest niet." Maar zelfs verdriet laat zich' reguleren. „Het snijdt door je heen, maar het is ook wel mooi. Ik kan makkelijk de stekker van de telefoon eruit trekken en dan de hele dag denken: er is nie mand die Ynif belt... En daar schrijf je dan een lied over." Hoe Jan Rot smart opwekt. „Tja, ik weet niet of dat écht is, of vals. Maar alleen dat ene kleine detail, dat ik zelf de tele foon er uit heb getrokken, dat schakel ik uit. Voor de rest is het gevoel volledig authentiek. En oprecht." Zijn smart, opgewekt of niet, wordt thans nog gedeeld door zijn publiek. Maar onderhand rijst toch wel de vraag of de Jan Rot op den duur e worden. Altijd maar weer die verdrietige liedjes. „Over vier jaar word ik 40. En dan ga ik eerst een jaar reizen. Volgens mij is tegen die tijd ie dereen wel flauw van mij en m'n liedjes. En ik zelf misschien óók wel, vermoedelijk zelfs als eerste. Voorlopig is dit een prachtleven. Het is tegelijkertijd voor mij een uitlaatklep. Ik be doel, ik kan ook met een psychi ater gaan praten, dan ben ik er misschien in drie sessies vanaf, maar ja: Wat heb ik dan? Wat moet ik dan gaan doen?" Geen verdriet zonder hoop: „Het lijkt me heel geestig dat ik ineens de ware tegenkom, of zo. Dan is het ook metéén afgelo pen. Dan is het klaar." Mai Tai weer te mg met want U' CLOSE UP EINDHOVEN «GPD Hoewel Mai Tai ooit de Zilveren Harp en een Edison won, is de groep in Nederland in de vergetelheid ge raakt. Volgens zangeres Jetty Weels is Nederland wat eigen artiesten betreft zeer kort van memorie. „Het doet er niet toe of je je kapot hebt gewerkt of je een góede staat van dienst hebt. Op het moment dat je even geen platen uitbrengt, heb je afgedaan." Toch hebben Jetty, Caroline de Windt en Lisa Noya de moed niet op- gegeven. Na een aan paar magere ja- ren zijn ze weer terug op de Neder landse markt. I lun nieuwe single heet tlJ'. Nieuw in de groep is zangeres Lisa Noya. Zij neemt de plaats in van Mild red Douglas, die volgens Jetty de ratrace in de popwereld zat was. „En dat kan ik me heel goed voorstellen. Ik vind het een besluit dat alle respect verdient. Al die wonden die je oploopt, het steeds weer opkrabbelen. Mildred wilde liever in haar eigen tempo een solo-carrière opbouwen." Hoewel Mai Tai het in Nederland en kele jaren voor gezien hield, is de groep er in het buitenland maar een jaartje tus senuit geweest. „In 1992 zijn we weer in Duitsland gaan optreden. We konden zo de draad weer oppakken. Het publiek kende ons nog, waardoor we niet van on deraan hoefden te beginnen.". Rustperiode De min of meer gedwongen rustperiode heeft Jetty gebruikt voor het opzetten van een solo-carrière. Ik heb drie solo-singles uiigcbracht onder mijn artiestennaam Os- care Weels en daarbij het geluk gehad om drie keer bij de NOS Plaat der Nederlanden te worden. Dat is erg goed voor je zelfver trouwen." „Ik ben onlangs naar het zuiden ver huisd en heb daardoor op mijn manier af stand genomen van de ratrace. Ik ben ein delijk overtuigd van mijn eigen talent en dat kan niemand me afnemen. Je hebt af en toe rust nodig om dergelijke zaken op een rijtje te zetten." „Ook om bijvoorbeeld een optelsom te maken van de dingen die wel goed zijn ge gaan. De prijzen die we hebben gewonnen, de gouden plaat die we in Groot-Brittannië met History haalden. Dat was niet niks. eind jaren tachtig. Toen gold nog de norm dat je 250.000 exemplaren moest hebben ver kocht." Naast zingen is Jetty zich ook gaan toeleg gen op het schrijven van songteksten. ,,lk ben op een gegeven moment in contact ge komen met de Russische componist en pia nist, Dimitri Malikov. Hij schrijft prachtige, melodieuze muziek. Daarvan raakte ik zo ge ïnspireerd dat ik teksten ben gaan schrijven. Deze samenwerking resulteerde uiteindelijk in een CD. Kijk, en dat geeft de burger moed. Ik vind het bovendien fantastisch om te doe Vooral omdat ik door het schrijven een heel niei we wereld heb ontdekt." Jetty is ervan overtuigd dat de 'nieuwe' Mai T Mai Tai. terug in Nederland: „We hebben geleerd v den." nu beter bestand is te gen eventuele tegenslagen. „We gaan weer hard aan de slag. Maar we hebben geleerd van het ver leden. We hebben naast de groep onze eigen be zigheden en iedereen voelt zich daar wel bij." de TV-Show van Ivo Niehe zei hij het nog eens overduidelijk. „Na een paar jaar wil ik weer iets anders. Ik ben gauw verveeld." Gert Jan Dróge, de man die met zijn Glamourland in één klap een TV-persoonlijkheid werd, wilde het over een totaal andere boeg gooien. Na de eerste uitzending van het nieuwe De wereld volgens G. B. j .Droge blijkt er van Drö- ges verlangens maar bar weinig terechtgekomen. Slechts een fa cet van zijn wensenpakket is uitgekomen. Hij hoeft niet lan ger feesten en partijen af te lo pen. In het nieuwe programma zit hij namelijk statisch achter een bureautje a la een nieuwsle- Voor het overige lijkt De we reld volgens., in alles op Glamourland Het cynische en humoristische toontje domi neert opnieuw en ook de feest jes heeft Dróge niet helemaal afgezworen. In de eerste uitzending was het dan ook meteen raak. Een door het roddelblad Story ge sponsord modeshowtje nam een groot deel van de uitzen ding in beslag. Alle Nederlan ders die zich enigszins bekend wanen, waren aanwezig en ook de gevestigde namen van Neer- lands haute couture lieten de presentatie van de relatieve nieuwkomer in de branche niet aan zich voorbijgaan. Ze volg den de show met veel belang stelling: Frank Govers zat te kleppen met een buurman en Edgar Vos kon een uit zijn te nen komende geeuw niet on derdrukken. Naast partijen en shows werpt Dróge zich in het nieuwe programma ook op sport en po litiek. Op analyses of diepgra vende reportages hoeven de kij kers niet te rekenen. Dróge be handelt beide onderwerpen met dezelfde luchtigheid als de feestjes. Het onderwerp sport werd in de eerste uitzending afgedaan met een reportage over het ho tel waar het Nederlands elftal tijdens de WK in de Verenigde Staten zijn intrek zal nemen. Al thans dat was vaag met de ho teleigenaar van Nederlandse origine afgesproken. Hij loopt echter een heleboel geld en pu bliciteit mis, want onlangs koos de KNVB een ander 'pensionne tje'. Ook daar waarde de Dróge- camera rond. Van de goedge vulde minibar tot het seksfilm- assortiment op hotelkabel. En van de tennisbanen in wording tot de promotiemeisjes die het elftal zullen bijstaan. Politiek, het andere nieuwig- Gert Jan Dróge: elke verandering is nog geen verbetering, foto kippa heidje, kwam aan bod via een studiogesprek met plastisch chirurg A. Molenaar. Dat is de man bij wie het leger Bekende Nederlanders wallen, rimpels, neuzen, buiken, dijen, billen en borsten laat weghalen danwel verfraaien. Molenaar, enkele weken geleden nog in het nieuws met onthullingen over gezichtsveranderingen bij cri minelen, wierp zich nu op an dere randgroepfiguren: politici. Aan de hand van meer dan le vensgrote koppen, liet de vel en vleeskunstenaar zien wat po litici aan hun uiterlijk kunnen verbeteren. Zo kwamen we er achter dat CDA-voorman Brink man met een simpele oogcor rectie kan veranderen van een diepvriezer tot een magnetron- netje en dat PvdA-fractieleider Wöltgens vooral zijn baard moet houden. Als uitsmijter werd het uiterlijk van CD-leider Janmaat besproken. Voor hem had Molenaar maar liefst twee correcties. Een kleiner mondje ('want te grote bek nu') en een Hitler-snorretje ('zodat iedereen weet met wie men heeft te ma ken'). Met De ereld Droge zal Dróge geen fans scoren. Liefhebbers van Glamourland zullen onge twijfeld voor de buis zitten als het nieuwe programma wordt uitgezonden. Maar degenen bij wie Glamourland slechts irrita tie of verbazing opwekte, zullen ook niet vallen voor De wereld volgens.. Al met al is Dróge met niets nieuws gekomen. De succesvol le koers van Glamourland wordt gemakshalve voortgezet, zij het in een poverder jasje. Het gemis van een op feesten en parties rondschuivelende Dróge is voelbaar. Het is te hopen dat Dröges verveling nu nog sneller toeslaat, zodat hij echt aan iets nieuws kan beginnen. Voor wie toch nieuwsgierig is geworden, zijn hier de onder werpen die Dróge morgen be handelt: een rondgang met PvdA-topman en minister van financiën Kok over de huis houdbeurs (politiek), Amerika kijkt uit naar Nederlandse voet ballers (sport), de top vijf van de belastingparadijzen (info) en een gesprek met Patty Brard (eens show, nu niks).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14