Norm tempobeurs in '94 versoepelen Abvakabo is bot en arrogant buitenbeentje Binnenland Homo-hoofdstad van Europa: Amsterdam OV-studentenkaart gaa Ritzen extra geld kostei Nieuwsgierig ottertje Carpoolstrook blijft alleen voor volle auto's Huidarts twijfelt aan nut van alarmerende 'ozonberichten' Dappere 'leeuw' rust even uit Moeder dienstplichtige anti-roker haalt haar gelijk bij de Ombudsma DONDERDAG 31 MAART 1994 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Ceas Doden en gewonden bij botsing zaanstad Een frontale hotsing tussen twee personenauto's in het dorp Neck (nabij Purmerend) heeft gisteren aan twee perso nen het leven gekost. Drie mensen raakten gewond, van wie twee ernstig. I let ongeval gebeurde nadat een van de betrokken auto's in de berm raakte. Door sterk tegensturen raakte het voertuig op de linker weghelft en ramde daar een tegemoetko mende auto. Twaalf jaar voor overvaller met 'bom' breda De rechtbank in Breda heeft gisteren een 32-jarige man uit Roosendaal veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar wegens twaalf overvallen op banken en postkantoren. De man ging eind vorig jaar steeds met een koffertje op pad, waarin een namaakbont zat. Met briefjes dreigde hij de hele boel op te blazen. Zo perste hij bij elkaar een ton af. De overvallen hadden vooral in Brabant plaats, maar ook in Leerdam, Rotterdam, Mui zen en Ridderkerk. Het gestolen geld moet hij terugbetalen. Top-chemicus berecht in XTC-zaak den bosch Voor de rechtbank in Den Bosch is gisteren zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëist en 10.000 gul den boete tegen een 28-jarige Brabander. Hij bekende dat hij tussen 1989 en 1992 het laboratorium van de Technische Uni versiteit Eindhoven heeft misbruikt om de zuiverheid van XTC- grondstoffen te onderzoeken. De man studeerde begin jaren '90 'als beste kandidaat van het jaar' summa cum laude af in de chemie aan de TUE. Zeilbewijs verplicht voor zeilschippers den haag Beroepszeilschippers moeten vanaf 1 mei 1995 in het bezit zijn van een zeilbewijs of een groot vaarbewijs. Dat geldt voor schepen op binnenwateren die meer dan twaalf personen vervoeren. I let ministerie van verkeer en waterstaat heeft dit na overleg met de beroepsschippers besloten. Voor schippers die al langer dan drie jaar varen, komt er een overgangsregeling. Zij kunnen zonder verdere opleiding of examinering een zeilbewijs krijgen Man doodgestoken op camping biddinghuizen» Een 54-jarige man uit Apeldoorn is dinsdagavond op een camping in Biddinghuizen doodgestoken. De politie heeft de vermoedelijke dader, een 33-jarige man uit Apeldoorn, gisternacht aangehouden in zijn woonplaats. De politie Flevoland Midden heeft de zaak in onderzoek. Nieuwe richtlijnen rijvaardigheid den haag Het bericht over strengere medische regels die binnen de Europese Unie zouden gaan gelden voor het verlengen van rijbewijs, gisteren in deze krant, is onjuist. Volgens het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) zijn de uitspraken van het hoofd van de Geneeskundige Afdeling van het bureau on duidelijk en onjuist in het clubblad afgedrukt. De nieuwe richt lijnen gelden alleen voor de rijbewijzen C D en E (vrachtwagens- /bussen/auto's met aanhanger) en dus niet voor alle rijbewijzen. The Dutch Way of Gay AMSTERDAM GPD Amsterdam gaat zich in juni bewijzen als de 'Gay capital of Europe', de Europese ho mo-hoofdstad. Tussen 15 en 25 juni staat Amsterdam ge heel in hel teken van het Eu ropese homo-festival 'Europ- ride'. De organisatoren ver wachten dat een slordige honderdduizend homo seksuele mannen en vrou wen voor deze internationale manifestatie naar de IJ-oe- vers zullen komen. De International Lesbian and Gay Association (LIGA) wijst sinds 1992 jaarlijks een stad in Europa aan, die 'Eu- ropride' mag organiseren. Op voordracht van verschillende organisaties van homoseksu elen werd dat dit jaar Am sterdam. Eerder stonden Londen en Berlijn in het le ken van de Europese solida riteit tusssen homoseksue len. Voor de organisatie van 'Europride' werd speciaal de Stichting Roze Zaterdag Am sterdam opgericht. Het festival in Amsterdam heeft als thema The Dutch Way of Gay. Op dertig plaat sen in de stad zijn tentoon stellingen, theatervoorstellin gen, concerten, lezingen en feesten. Ook wordt er een in ternationaal congres gehou den, georganiseerd door het COC en de universiteiten van Amsterdam, Utrecht en Nijmegen. Het festival wordt geopend met een gala in de Beurs van Berlage. In de sleep-in Arena zijn driehonderd slaapplaatsen gereserveerd voor vrouwelij ke deelnemers aan het festi val. Elke ochtend bij het ont bijt zal daar een opvallende trouwceremonie plaatsvin den. ..Inclusief bruidsjurk en de 'freedom-rings' met roze driehoek kun je daar trou wen. Dat kan met je vriend of vriendin, maar ook met je goudvis of kat", vertelt Mar- go de Beijer van de organise rende stichting. De slotdag van het elfdaag- se festival belooft een klap per te worden. Die begint met een inmiddels traditio nele kerkdienst in de Wester- kerk. Daarna volgt tijdens de ze Roze Zaterdag een grote parade met praalwagens en muziekkorpsen door de stad. De manifestatie wordt afge sloten op het Museumplein met internationale artiesten en sprekers. Hier worden naar schatting 35.000 men sen verwacht. Studenten reizen het liefst vijf dagen gratisl Leeuwarden Nieuwsgierig kruipt een ottertje uit zijn hol in het Otterpark Aqualutra. Het dierenpark in Leeuwaren wordt vandaag geopend. Er wo nen niet alleen otters, maar ook bevers, bunzingen en ooievaren. Het park richt zich op het hele zoetwatermilieu. foto anp zoetermeer anp De nieuwe openbaar-vervoer kaart voor studenten dreigt mi nister Ritzen van onderwijs ex tra geld te gaan kosten. Bijna 70 procent van de studenten en scholieren kiest voor de kaart die doordeweeks recht geeft op vrij reizen, zo blijkt uit een en quête door bureau Intomart. Dat ligt aanzienlijk boven het percentage van 58, waar Ritzen en de vervoersbedrijven vanuit gingen bij het opstellen van het contract. De bewindsman moet in 1996 wellicht 24 miljoen bij betalen. Ritzen gaf gisteren in een overleg met de studentenbon den toe dat zijn logica niet blijkt te kloppen. Hij ging er bij het bedenken van de nieuwe OV- kaart van uit dat thuiswonende studenten komend studiejaar kiezen voor de weekkaart, die recht geeft op vrij reizen van maandagochtend 9 uur tot vrij dagmiddag 4 uur, en dat uitwo nende studenten de weekend kaart willen hebben, die op de andere uren vrije toegang tot het openbaar vervoer geeft. Veel uitwonende sludj kiezen echter voor de j kaart, omdat ze liever vijf 1 dan twee dagen vrij reizej len. De universiteiten enl scholen verwachten dat studenten op vrijdagrrl ruim voor vier uur naaij gaan en voorzien lege cq zalen op vrijdagmiddag.] PvdA en WD hebben ooj bezwaren tegen de nieuw zet van de OV-studentenkJ De minister wil echtei niet gaan sleutelen aan dei we kaart, waarvoor hij in 637 miljoen gulden aan d voersbedrijven moet bej Over mogelijke aanpassj gaat hij de komende overleggen met de univa ten. hogescholen en de stj tenbonden. Ritzen rekentj beetje op dat veel studenj scholieren uiteindelijk tocl de wat goedkopere weel kaart kiezen. Ze mogen tul september en 1 mei één van kaartsoort wisselen. DEN HAAG ANP Minister Maij van verkeer en waterstaat voelt er voorlopig niets voor om de carpool wissel- strook op de Al tussen Muiden en Diemen open te stellen voor auto's met twee personen. Vol gens Maij hoeft de bepaling, dat minimaal drie personen in de auto de strook mogen gebrui ken, niet te worden aangepast. Uit onderzoek blijkt dat verla ging van de bezettingsnorm in de spitsuren de voordelen van filevrij en korter rijden teniet zal doen. Ook op de carpoolstrook gaan dan files ontstaan, zo schrijft de minister in haar inte rim-rapportage die zij gisteren in de Tweede Kamer aanbood. In het rapport wordt het ge bruik van de carpoolstrook over de eerste vier /naanden ge toetst. Ongeveer duizend auto's gebruiken nu tussen half zes en tien uur 's ochtends de carpool- wisselstrook. Volgens Maij voldoet de car- poolwisselstrook ruimschoots aan de verwachtingen en wordt de baan als veilig ervaren. Van de ondervraagde gebruikers van de strook geeft een meerderheid aan dat rijden tussen de beton nen 'barriers' geen problemen geeft. Ook de overige wegge bruikers zijn over het algemeen tevreden over de verkeersveilig heid op de Al na de openstel ling van de carpoolwisselstrook op 27 oktober 1993. De politie heeft tot 18 maart 193 illegale gebruikers van de carpoolstrook bekeurd wegens het met minder dan drie perso nen in een auto rijden. Jaar cel en TBS voor vrouw die zoontje doodde De rechtbank in Assen heeft gis teren een 23-jarige vrouw uit Emmen wegens doodslag op haar zes weken oude zoontje veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf en ter beschikking stelling met dwangverpleging. Zij is ook veroordeeld wegens mishandeling en ondervoeding van haar anderhalf jaar oude dochtertje. Op 23 juli vorig jaar stierf de baby aan hersenletsel, zoals later bleek. De vrouw gaf bij de politie toe dat ze de hui lende baby had geslagen en ge stompt en dat ze het kind op de grond had gegooid. Het oudere dochtertje bleek ondervoed te zijn. Het kind was het laatste half jaar bijna dagelijks geslagen door de vrouw en werd vaak in bed gelaten. DEN HAAG PIET ARP De Haagse huidarts H. van Rhee twijfelt aan het nut van 'ozonberichten', die het KNMI in warme perioden aan de da gelijkse weersvoorspellingen wil toevoegen. Hij vermoedt dat de meeste mensen zich weinig zul len aantrekken van de waar schuwingen. „Genieten van de zon behoort nu eenmaal tot de geneugten van het leven", zegt de dermatoloog, een van de ini tiatiefnemers van de Sproeten bus, die de afgelopen zomers de badgasten langs de kust heeft gewezen op de risico's van in tensieve zonnebrand. Dal wil niet zeggen dat een waarschuwing niet op zijn plaats is, zegt Van Rhee. Het bakken in de zon zou welover- woger kunnen gebeuren, meent hij. Volgens de huidarts is de sa menhang tussen de dikte van de ozonlaag, de effecten van de straling op de huid en het ont staan van huidkanker zeer com plex. Wel staat vast dat onschul dige vormen van huidkanker kunnen ontstaan als gevolg van langdurige blootstelling aan zonlicht. Van Rhee: „Een ander punt van overweging is dat de huid bij langdurige en intensieve blootstelling aan zonnestraling sneller veroudert. Dat bakken doe je uit kosmetische overwe gingen voor de korte termijn. Maar het effect na langere tijd is dramatisch". De inmiddels bekende scha duwkanten van het zonnen leidden in Australië onder jon geren niet tot een meetbaar an der gedrag, vertelt Van Rhee. Terwijl op dat continent al tien tallen jaren wordt gewaar schuwd voor de zeer intensieve zonnestraling aldaar. Wel is het aantal gevallen van huidkanker er veel hoger dan in Europa. In beide werelddelen groeit het aantal huidkanker- en pigment- celkankerpatiënten overigens gestaag. Van Rhee:„Je kunt je daar naast afvragen of het echt zo veel slechter gaat met de ozon laag boven Europa. Vorige maand waren er berichten dat een vulkaanuitbarsting in Azië de ozonlaag tijdelijk dunner maakte; nu zou alles weer bij het oude zijn". In de loop van de zomer pu bliceert de Sproetenbus-organi satie van het Integraal Kanker centrum West in Leiden haar bevindingen over de afgelopen jaren. Zeker is nu al dat het aan tal vroeg ontdekte huidkankers is gestegen. In een vroeg stadi um is de aandoening nog be handelbaar. Niet alleen het KNMI onder zoekt de mogelijkheden om ozonmeldingen door te geven. Ook John Bernard van Meteo- consult, die het weer voor RTL 4 en 5 verzorgt, speelt al een tijd met dat idee. Hij vindt het ech ter nog te vroeg om nu al met experimenteel verzamelde ge gevens tot conclusies en voor spellingen te komen. DEN HAAG MARGREET VERMEULEN Het imago van de ambtenarenvakbond Abvakabo bin nen de FNV is bot, arrogant en een buitenbeentje. Met inmiddels 300.000 leden is de Abvakabo verreweg de grootste, machtigste èn meest succesvolle FNV-bond. Maar men is allesbehalve geliefd in de FNV-familie. De Abvakabo houdt deze week een congres. „We zijn van harte FNV-lid". onderstreept de Abva kabo. „Oh ja? Waarom heten ze dan niet gewoon Abva- FNV?", sneert een FNV'er. Op folders en briefpapier schrijft de AbvaKabo tegenwoordig 'vakbond aangeslo ten bij de FNV'. „Tsja, in van die onleesbare kleine let tertjes", grinnikt iemand van de Industriebond. „En ge lijk hebben ze", vindt weer een andere vakbondsbons. „Want met het FNV-pred.ikaat win je heus geen nieuwe leden". Terwijl de FNV in een diepe crisis verkeert, maakt de Abvakabo furore. Het is de enige bond die de afgelopen jaren steevast is blijven groeien, zodat ze de Industrie bond hebben verdrongen van de eerste plaats. In de bedrijven is een op de vier werknemers lid van de een of andere vakbond. Onder ambtenaren is dat bijna een op de twee. Iets om trots op te zijn. vinden ze bij de Ab vakabo. Bovendien 'doet' de Abvakabo het goed bij vrouwen. Ruim 37 procent van de leden is vrouw, bij de andere FNV-bonden samen schommelt dat rond de twintig procent. „Kortom, de FNV moet zich eens afvragen of de Ab vakabo geen succesformule te pakken heeft", wrijft oud FNV-voorzitter en oud Abvakabo-topman Hans Pont nog wat zout in de wond. Pont is. als directeur-generaal personeelszaken onder minister van Thijn, de baas van de ambtenaren en dus de natuurlijke tegenspeler van de Abvakabo. Het predikaat bot en arrogant voor de Abvakabo verbaast hem niks. „Ik snap dat wel. Het vooroordeel tegen ambtenaren leeft in de hele samenleving. En bij de vakbond werken ook maar gewone mensen Verder profiteert de Ab vakabo van de macht van het getal. Pont: „Tuurlijk. Bij na eenderde van de FNV-leden is Abvakabo-lid. De ambtenaren leveren een groot aandeel in de financie ring van de FNV, terwijl ze die FNV zélf het minst nodig hebben. Ze zijn op zichzelf al groot genoeg." Dat straalt Abvakabo-voorzitter Cees Vrins dan ook uit als hij deelneemt aan het hoogste beraad van de FNV, de federatieraad, rapporteren andere deelnemers. „Vrins straalt uit dat hij zijn eigen centrale heeft. Flij voelt zich heel machtig en laat zich niks zeggen. Het is wel gebeurd dat hij midden in een discussie opstond en wegliep, omdat hij het welletjes vond. Bovendien is Vrins scherp, goed gebekt en intelligent." Cees Vrins en Industriebondvoorzitter Bé van der Weg zitten in de federatieraad in de verste uithoeken van de vergaderzaal. Misschien omdat ze bij de Indus triebond nog steeds vinden dat in de fabrieken het geld wordt verdiend dat de ambtenaren vervolgens opma ken. Toen Cees Vrins onlangs in de federatieraad zei dat hij niet akkoord ging met het advies van de Sociaal Economische Raad waarin stond dat er bezuinigd moest worden op de ambtenaren, bromde Van der Weg: „Bij de industrie vliegen ze er ook bij bosjes uit." Hèt verwijt aan de Abvakabo is dat de bond zich te veel richt op het directe belang van de leden en geen zicht heeft voor het algemeen maatschappelijk belang. „Daar betalen de Abvakabo-leden hun contributie niet Studentenorganisaties eisen clementie van Ritzen: ZOETERMEER ANP De studentenorganisaties ISO en LSVb willen dat minis ter Ritzen (onderwijs en wetenschappen) ervan afziet studenten te verplichten dit studiejaar tenminste een kwart van hun studiepunten te halen. De universiteiten en hogescholen blijken niet in staat om studenten daar toe in de gelegenheid te stellen. De administratie van de studiepunten klopt niet, en geregeld worden er tenta mens op dezelfde dag afgenomen. lijking met de chaotische invoe ring van de studiefinanciering onder minister Deetman in de jaren tachtig. Ritzen zei gisteren in een overleg met de studentenbon den de klachten serieus te ne men, maar nog niet aan een 'generaal pardon' te denken. „Ik had wel de indruk dat er wat problemen waren, maar niet in de omvang zoals u ze nu schetst. Van de instellingen hebben we daar geen geluiden over gehoord. Ik kan nog geen vergaande conclusies trekken." Hij wil in samenwerking met de studentenbonden, de universi teiten en de hogescholen de De bonden vinden het onte recht dat veel studenten na de zomer worden gestraft met het omzetten van hun beurs in een lening omdat ze onvoldoende punten hebben gehaald, terwijl de universiteiten en hogescho len daar de meeste schuld aan hebben. Ze voorzien talrijke langdurige beroepsprocedures bij de instellingen. Dat kan nooit de bedoeling van invoering van de tempo beurs zijn geweest, aldus het ISO, dat een onderzoek hield op de universiteiten en hogescho len. De LSVb trekt al een verge- klachten de komende mal onder de loep nemen. Evj le maatregelen kunnen da voor 1 november worden men, als de universiteit] hogescholen moeten dooit welke studenten de norij gehaald hebben. Het is overigens de bed] om de norm voor de tl beurs komend studiejaar», hogén naar 50 procent vai maximum aantal studiepa Er is een kans dat die verli niet doorgaat, omdat heil' voorstel dat deze regelt m tijd door de Tweede moet worden behandel huidige Kamer komt daai niet meer aan toe, en hel zeker of de nieuwe Kamt na de installatie op 13 m in slaagt. In dat geval krij zen, of zijn opvolger, d een tegenvaller van 70 n gulden te verwerken. In li de wetsvoorstel wordt na ook de basisbeurs veria; wijze van bezuiniging. voor", is een veelgehoorde kreet van Cees Vrins. Een paar weken geleden zei hij zelfs: „Als mijn achterban zegt dat een koe vijf poten heeft, dan heeft een koe vijf poten." Zie je wel, zeggen ze nu bij de andere bonden: „Typisch Vrins, geen oog voor andere belangen dan zijn eigen benauwde ambtenarenbelang." „Ha, ha", lacht Hans Pont. „Zo is Vrins helemaal niet. Hij weet best dat hij leidinggevend is en düs meer dan een kruiwagen is. Hij heeft op een sarcastische manier duidelijk willen maken dat hij niet verder kan springen dan zijn polsstok lang is. Dat is humor. Maar humor is slecht ontwikkeld bij de vakbeweging." Pont snapt best dat de Abvakabo niets moest hebben van het SER-akkoord over het economisch beleid. „Overal is werkgelegenheid prioriteit nummer één, be halve bij de ambtenaren. Daar kan wel een onsje af, schrijft de SER. Want op de lange termijn zullen die be zuinigingen hopelijk werk opleveren. Als je dat onderte kent, maak je jezelf monddood." Tot verdriet van de FNV ligt de Abvakabo op belang rijke terreinen dwars, zoals de sociale zekerheid en de interne hervorming van de FNV. FNV-voorzitter Steke lenburg blijft naar compromissen zoeken, haast tot ver velens toe. Niet dat er in de federatieraad geruzied of gescholden wordt, maar de atmosfeer kan ijzig zijn. „Eén verkeerd woord en de zaak staat op scherp", vreest een ingewijde. „Onzin", zegt een ander. „Uittre den kan toch niet. Dat is je reinste zelfmoord. De FNV zal ogenblikkelijk een nieuwe ambtenarenbond oprich ten. De oude Abvakabo zal verscheurd achterblijven. Dat is geen alternatief." Hilversum Een drager van de Bronzen Leeuw neemt er een ogenblikje zijn gemak van. In het pas g noveerde stafkwartier De Zwaluwenberg in Hilversum kwamen gisteren enkele tientallen dragers vai Bronzen Leeuw bijeen om het vijftigjarig bestaan van deze koninklijke onderscheiding te vieren. De Bronzen Leeuw is de op één na hoogste onderscheiding voor dapperheid in Nederland. Alleen de Mil re Willems Orde is hoger. De 'leeuw' werd op 30 maart 1944 in het leven geroepen door koningin Vl helmina. In 1964 werd de laatste van de in totaal 1205 Bronzen Leeuwen toegekend. Hiervan zijn er' postuum verleend. Onder de gedecoreerden bevinden zich zowel militairen als burgers. foto\ EN HAAG GPD De moeder van een 23 jarige dienstplichtige anti-roker heeft, een half jaar na diens afzwaai en, haar gelijk gehaald bij de Nationale Ombudsman. Zoon lief moest in de Arnhemse Sak sen Weimarkazerne de slaap zaal delen met 'nicotine-ver- slaafde militairen'. Door geen maatregelen te treffen, handel de de kazerneleiding onbehoor lijk, oordeelde de Ombudsman. Aan het 'vonnis' van de Om budsman ging een weinig ver heffende discussie vooraf. Toen de dienstplichtige kanonnier de Nederlandse Nietrokersvereni- ging CAN in Utrecht inschakel de, noemde de kapitein hem 'achterbaks'. De officier zou hem hebben geïntimideerd met de waarschuwing dat hij de 'pispaal' van de kamer werd, als hij het rookverbod erdoor druk te. Een wachtmeester, de directe superieur bij wie de kanonnier als eerste zijn beklag deed, ty peerde zijn ondergeschikte tij dens het onderzoek van de Om budsman als 'een wat vreemd persoon', 'op zijn manier nogal verlegen' en 'vreemd in de om gang met anderen'. „Overigens heb ik gehoord dat hijzelf ook heeft gerookt", zei hij. „Volgens mij is hij erop uit de kapitein een hak te zetten. Daarbij vraag ik mij af wie er nu de f problemen met roken het zelf of zijn moeder." Ook de inbreng van d' tein kon de Ombudsml van zijn uiteindelijke 4 (op formele gronden) j gen. „Het is des te ven der", verklaart de officid de naam van de dienstpÖ met eigen medeweten j stemming, op de sigarej vdorkomt op het momeij belastingvrije sigaretten I worden besteld. Een eij rechtvaardigt de gedacf hij door zijn moeder \\<1 bruikt in haar strijd tegel baksindustrie."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 4