Alfa Romeo 145 volgt 33 op AUTO KOEN LEIDERDORP ADVERTEREN OP DEZE PAGINA?I Weg en wiel Belgische Gillet Vertigo klaar voor produktie Bugatti blaast Lotus Elan nieuw leven in Weinig animo voor premie oude inruilauto Batavus 'Fiets van het Jaar' P\ 964 IDERDAG 31 MAART 1994 .otus Elan enige jaren geleden op de autosalon van Genève. Kort 'na begonnen de problemen. foto peter lodewijks Begin dit jaar werd de futuristische Gillet Vertigo op de autosalon van Brussel voorgesteld. foto gpd fraaie Lotus Elan gaat zeer nenkort opnieuw in pro- die. Dit is een van de eer- merkbare invloeden van Italiaanse bedrijf Bugatti, onlangs Lotus overnam, uli van dit jaar moeten de »te Elans S2 van de band en. Voorlopig staan er 800 its van de roadster ge lid. De S2 is de opvolger dein 1990 gein trod u- rde Elan, een zeer gesiaag- tuto die echter door finan- e problemen maar zeer t in produktie is geweest, i de produktiekosten van nieuwe' Lotus Elan bin- de perken te houden zijn hts kleine wiiziei doorgevoerd ten opzichte van het voorgaande model. De S2 zal zijn voorzien van een 'schone' versie van de door Lotus aangepaste 1.6 liter Isuzu 157 pk turbomotor. Het ligt voorts in de bedoe ling om op basis van de Elan nog een paar modellen te ontwikkelen, zoals een race- versie en een model met vier- wielaandrijving. Ook werkt het Britse merk op het mo ment hard aan een op de ach terwielen aangedreven vier- persoons auto die in 1996 op de markt moet komen. Deze wagen zal worden uitgerust met een Lotus V8-motor. BRUSSEL GPD De Belgische fabrikant van ex clusieve auto's, Gillet Automo biles, gevestigd in Namen, trok in januari op de Brusselse auto salon veel belangstelling met de futuristische Gillet Vertigo. Be langrijkste nieuws van Gillet is, dat de auto produktierijp is. Er zijn op dit moment twee exemplaren beschikbaar, maar er zijn veel meer potentiële klanten. Directeur Tony Gillet lonkt daarom al naar 'prospects' over de grens, met name in Frankrijk, waar de goedkeu- ringseisen overeen komen met die in België. Maar Gillet doet ook pogingen om zijn pijlsnelle maar vooral opmerkelijke produkt in Neder land op de weg te krijgen. Twee jaar geleden prijkte er al een prototype van de Gillet Ver tigo op de Brusselse autoten toonstelling, maar daar moest nog veel aan gesleuteld worden. De nu gepresenteerde open tweepersoons sportwagen is ge bouwd op een uit één stuk ge goten koolstof/nomex-chassis. Dit kunststofmateriaal is bui tengewoon sterk. Bovendien is het een stuk lichter en stijver dan het chassis van het eerste prototype. Tony Gillet had er zelfs een crashtest voor over om de kwaliteit van het chassis vast te stellen. Doordat de carrosserie geheel uit kunststof bestaat, is het ge wicht van de wagen extreem laag: 750 kilo. In combinatie met een tweeliter Ford Cosworth-motor en een Borg-Warner versnellingsbak ontstond een race-kanon dat in 4,5 seconden van 0 naar 100 ki lometer per uur schiet. De topsnelheid ligt rond de 250 kilometer per uur. Dat vergt na tuurlijk een specifiek onderstel met 17 inch velgen en brede banden (achter breder dan vóór overigens) en achterwielaan drijving. De geïntegreerde vleugelspoiler aan de neus komt enigszins overeen met die welke in de for mule-racerij wordt toegepast. Vlak daarachter vindt men de wegklapbare koplampen. De to tale hoogte van de auto is slechts 1,02 meter bij een lengte van 3,93 en een breedte van 1,93 meter. De ontwerper van deze fraaie roadster is de Belg Charles van den Bosch, die in nauw contact met Tony Gillet de auto heeft ontworpen. Op het Ford-testcircuit in Lom mei werd de sportwagen vol gens de fabrikant aan 'meedo genloze duurproeven' onder worpen, wat de auto niet alleen de erkenning van Ford, maar ook de garantie op de techniek opleverde. Herstel Duitse autoindustrie FRANKFURT AP De Duitse autoindustrie is in fe bruari van dit jaar uit het dal ge klommen. Met 328.000 wagens werden de produktiecijfers van februari 1993 gehaald en daar mee kwam een einde aan de aanhoudende produktiedalin- gen van de afgelopen jaren, zo meldt de organisatie van Duitse autofabrikanten. In januari was nog een extreem sterke terug gang gemeten. De exporten na men in februari met 6 procent toe, maar omdat januari niet zo sterk was bleef de totale export van de eerste twee maanden van 1994 gelijk aan dezelfde pe riode van het vorig jaar Elf Nederlanders winnen Clio ngs vond in Amsterdam de feestelijk^ overhandiging plaats ran enaults Clio, die door landgenoten werden gewonnen bij het derlamp Spel in Euro Disneybij Parijs. De auto's waren te win- 'n de maanden oktober 1993 tot en met januari 1994. Al op de dag van het spel won een inwoner van Noord wij kerhout als een Renault Clio. In totaal zijn er in de vier aktiemaanden 120 Is weggegeven, waarvan elf aan Nederlanders. 50 Weversbaan 12 (Autoboulevard) 2352 BZ LEIDERDORP 681 Tel. 071-417493 Fax. 071-417301 2e paasdag geopend Nieuwe Italiaanse hatchback voor 'jong en vrouwelijk' publiek Geen navolging Franse impuls autoverkoop GWERKZAAMHEDEN Izicht van werkzaamhedeh waarbij vertraging kan optreden, |?ngesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen NWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden Sag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vernield. Den Bosch - Eindhoven (A 2) en Boxtel en Best. en knooppunt Batadorp en knooppunt De Hogt. Utrecht richting Amsterdam (A 2) I knooppunt Oudenrijn, avond en nacht. Den Oever richting loure (A 7) en Den Oever en Harlingen. en Sneek en Joure. en Wieringerwerf en Kornwerderzand, overdag en avond. Den Haag - Utrecht (A 12) en Bleiswijken knooppunt Gouwe, avond en nacht. Europoort - Gorinchem (A 15) Botlektunnel, avond en nacht. Gorinchem - Nijmegen (A 15) en Meteren en knooppunt Dc'il. Rotterdam richting Breda (A 16) en Terbregseplein en Brienenoordbrug, overdag. Utrecht richting Amersfoort (A 28) en Rijnsweerd en Zeist, overdag. Zwolle - Amersfoort (A 28) en Hoevelaken en 't Harde, avond en nacht. Zwolle richting Arnhem (A 50) Teriet, overdag. Breda richting Eindhoven (A 58) D Hilvarenbeek. Eindhoven richting Venlo (A 67) en Helden en Venlo. Leeuwarden - Meppel (N 32) Meppel-zuid en Havelte, overdag. 'Bouw een autootje dat twee boeren op klompen kan vervoeren, waarin je 50 kilo aardappelen of een kleine ton wijn kunt meenemen, dat 60 km/uur haalt met een verbruik van 1 op 33 en dat eenvou dig genoeg te bedienen is, ook voor een boeren vrouw'. Zo luidde de opdracht die oud-oorlogsvlie- ger en geestelijke vader van de Traction Avant, Pierre Boulanger in 1936 gaf aan de constructeurs van Citroën. De opdracht resulteerde in een Trés Petite Voiture (erg kleine auto) die later bekend werd als de 2CV ofwel 'Lelijke Eend'. Meer dan 30 prototypes van de TPV werden tussen 1936 en 1939 in het diepste geheim uitgeprobeerd. Op de foto een van die prille Eenden. archieffoto Zowel de autobranche als het ministerie van Economische Zaken ziet weinig heil in een premie op oude inruilauto's om de auto verkoop in Nederland te stimuleren. Een dergelijke maatregel leidt in Frankrijk tot een flinke stijging van de verkoopcijfers. Naast deze 3-deurs Alfa 145 komt er begin volgend jaar ook een afwijkende 5-deurs versie, die meer op de huidige 33 lijkt. foto gpd Om de autoindustrie uit het slop te halen, geeft de Franse overheid sinds februari 5.000 franc (1.650 gulden) premie aan eigenaren die hun meer dan tien jaar oude auto inruilen voor een nieuwe. Als gevolg daarvan verkocht de autobran che in Frankrijk tot en met de eerste week van maart al 65.000 auto's meer dan normaal. Ongeveer een derde van de nieuw verkochte auto's ging naar kopers die hun oude 'karretje' inruilden, veelal voor een kleine, goedkope auto. De Franse regering, die de pre mie dankzij de BTW op ver kochte auto's ruimschoots te rugverdient, rekent erop dat de verkoop dit jaar oploopt tot 1,9 miljoen auto's, tegen 1,72 mil joen vorig jaar. Bijkomend voordeel is dat nieuwe auto's zuiniger, veiliger en schoner zijn dan de oude 'inruilers'. Woordvoerster R. van der Linde van de RAI. de belangenvereni gingvan autofabrikanten en - importeurs, stelt dat een derge lijke maatregel in Nederland niet nodig is. ondanks tegenval lende verkopen in 1993. ,,Op korte termijn lijkt het succesvol, maar op langere termijn haalt het weinig uit. In feite bespoe digt zo'n premie alleen het mo ment waarop een consument zijn auto vervangt. Dat kan nut tig zijn. zoals bij de introductie van de katalysator, maar over een langere periode leidt het niet tot omzetverhoging." In Nederland schommelt de jaarlijkse behoefte aan nieuwe auto's tussen de 400.000 en 500.000 stuks, aldus Van der Linde: ..De jaarcijfers zijn sterk afhankelijk van de economische situatie. Als het slechter gaat, zoals vorig jaar, stellen mensen de aankoop van een nieuwe au to uit. Maar ze kopen hem uit eindelijk toch wel. Zo verwach ten we voor dit jaar een herstel van de verkoop tot 430.000 ii 440.000 auto's. De cijfers uit de eerste twee maanden duiden daar al op." Volgens een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken is een subsidie naar Frans voorbeeld in Nederland volstrekt niet aan de orde. ..Wij stimuleren alleen technologi sche ontwikkelingen. Aan afzet - stimuleringdoen wij zeker niet. Als je daaraan begint, moet je consumenten straks ook pre mie s gaan verstrekken voor de aankoop van een tv of papieren boterhamzakjes. Zo'n subsidie systeem valt geheel buiten ons maatschappelijkedenkraam." Iedere donderdag verschijnt "Weg en Wiel" in het Leidsch Dagblad Bel voor info: 071 - 356 230 Het is pas de eerste foto van de Alfa 33-opvolger, maar de Alfa 145 kan al best gekenschetst worden als een Volkswagen Golf van snelle Italiaanse snit. AMSTERDAM GPD Het front van deze opmerkelijk vormgegeven hatchback heeft de vinnige styling van een spor tieve Alfa 164. De motorkap wijst uitlopend in een punt naar de geïntegreerde kunststof bumper. Daaronder een in de carrosseriekleur meegespoten luchtinlaat annex spoiler waarin twee mistlampen zijn onderge bracht. Dekt men de rechterkant van de foto af, dan is het moeilijk raden om welk merk auto het gaat, al zijn er duidelijke Fiat-lijnen (Punto en Tipo) in te herken nen. De achterzijde van de nieuwe Alfa belooft voor de achterbank in ieder geval meer zitruimte. De zijruiten achter scharnieren een klein stukje open, in de luxere versies ko men draairamen. Over de hele lengte markeert een knik die net onder de deur grepen doorloopt de scheiding tussen boven- en onderzijde van het koetswerk. Geheel ach teraan zitten nog twee extra zij ruitjes die om de C-stijlen naar de grote bagageklep buigen. Naast deze 3-deurs versie komt er volgend jaar (RAI-primeur?) ook een 5-deurs uitvoering met korte achterkant. Dat model lijkt dan in de verte nog iets op de huidige Alfa 33. De Alfa 145 die als prototype de naam Futura had, staat op de bodemsectie van de Fiat Tipo en Lancia Delta. Dat zou een wielbasis van 2,54 meter bete kenen en een lengte van rond de 4 meter. Er komen vier mo- FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij toren: de huidige boxers 1.4 liter (90 pk) en 1.7 liter (107 pk), als mede de 1.8 liter Twin Spark (129 pk) en de 2.0 liter turbodie sel (92 pk) die ook in de Alfa 155 wordt geleverd. Alfa Romeo Nederland ziet met de komst van de nieuwe 145 een geheel nieuw 'vooral jong en vTouwelijk' publiek op zich afkomen. Men ziet de 10 centi meter bredere auto als een klei ne 'ruimteauto' (MPV) die door zijn binnenmaten (voor en ach ter evenveel ruimte als in de 155) veel groter is dan hij op de foto lijkt. Medio juni krijgen de dealers een demonstratie-auto en in september is de 145 te koop vanaf ongeveer 30 mille. Eind dit jaar komt Alfa ook nog met nieuws in de vorm van een bijzonder fraaie nieuwe Spider. Op basis van de Alfa 155 is er door Pininfarina een auto met dezelfde open opbouw als de vorige versie gemaakt. Kenmer kende details zijn de lichtmeta len naar binnen welvende wie len, de lichten voorop van ieder drie kleine ronde koplampen en het geïntegreerde driehoekige grilletje met daartussen het logo van Alfa Romeo. BUK IN HET VERLEDEN e Batavus W Comanche J-ivan 1.575 is uitgeroepen tot 'Fiets van het Jaar'. Een onaf hankelijke jury koos unaniem voor deze fiets vanwege 'een harmoni eus ontwikkeld totaal concept, waarbij alle componenten nauwkeu rig op eikaar zijn afge stemd met een eigen vormgeving'. Het gaat om een hybride fiets, een kruising tussen een ATB en een racefiets, bij uitstek geschikt voor zowel dagelijks gebruik als recreatie. De jury vindt de fiets comforta bel rijden, goed afge werkt en aantrekkelijk geprijsd. Tot de plus punten behoren een koplamp met geïnte greerde reflector, lichtka- belgeleiding in het kunststof achterspat bord, een gel-foam zadel en een standaard. De fiets heeft een frame van Reynolds 501 -buizen, de onder- delengroep Shimano STX Spe cial Edition met 21 versnellin gen en een Ergo System-stuur- pen die in hoogte verstelbaar is. De jury merkt op, dat het rechte stuur niet voor iedereen ge schikt is. Ook is het niet een voudig op deze fiets een voor drager te monteren. Twee fietsen kregen een eervol- De Batavus Comanche is wat genoemd wordt een hybride fiets. foto batavus le vermelding van de jury, de Koga Road Tourer Lady, een comfortabele stadsfiets, en de Scott Boulder, een wedstrijd- ATB. De 'Fiets van het laar' werd voor de 7de keer gekozen. In het algemeen stelde de jury vast. dat de kwaliteit van de ter beoordeling aangeboden fietsen goed is. Aan de afwerking en uitrusting van fietsen wordt steeds meer zorg besteed en de fabrikanten houden steeds be ter rekening met de wen sen van de gebruikers. De verlichting van de fiets komt nog steeds voor ver betering in aanmerking. Koplampen zijn vaak niet juist geplaatst, zodat de uitstraling niet optimaal is. Ook is er te weinig aan dacht voor de bevestiging van kinderzitjes. Tenslotte is niet altijd even duidelijk voor welk doel een bepaal de fiets geschikt is. Folder materiaal laat aan duide lijkheid te wensen over. Zo zijn er fietsen die eruit zien als een echte ATB. maar totaal ongeschikt zijn voor veldwerk. DE VERKOOP van nieuwe fietsen is in 1993 met 1,32 miljoen op hetzelfde hoge niveau gebleven als in de jaren daarvoor. Vergeleken met 1992 werden vorig jaar iets goedkopere twee- wielers aangeschaft. Het gemiddelde aankoopbedrag daalde van 799 naar 729. Sport- en toerfietsen bleken het meest in trek. Deze categorie trok met bijna 50 procent de meeste kopers. De verkoop van jeugdexemplaren nam met 6 procent toe. Iets meer dan de helft van de nieuw gekochte fietsen wordt gebruikt voor sport- en recreatieactiviteiten. Van de kopers gaat 37 procent op de nieuwe fiets naar school of naar het werk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31