Aarlanderveense tuinders boos op gemeente Alphen Van Halteren zet Alphens college op zijn kop 'lannen voor het nieuwe acobus flink vertraagd Jammer dat we strijd om het oude gemeentehuis verloren Rijn en Veenstreek [erdenkingstegel van oud-Indiëgangers NDERDAG 31 MAART 1994 CHEF* HENNY VAN EGMONP. 071-356414. PIV -CHEF* HANS KOENEKOOP. 071-356429 ovincie weigert toestemming voor 25 aanleunwoningen ofarendsveen marieta kroft plannen voor nieuwbouw Huize Jacobus stuiten op jlemen en lopen daardoor te vertraging op. De provin- weigert tot nu toe toestem- g te geven voor de bouw 25 van de 40 aanleunwo- 'en. Als die niet kunnen den gebouwd, dreigen de en voor het nieuwe zorg- trum tot een onaanvaardba- ioogte te stijgen. Bovendien angt de gemeente Alkemade tegemoetkoming in de kos- Dat heeft de provincie nog eraad. et plan dat de gemeente en bestuur voor Huize Jacobus ben, bestaat uit drie delen: zorgcentrum met 45 ka- :s, een dienstencentrum en lanleunwoningen. De plek is «ok al. namelijk bij het voor- ige LTS-gebouw Veenstaete. anvankelijk verwachtten de ïeente Alkemade en het be- jr van het Veense verzor gingstehuis in november al het groene licht voor nieuwbouw van de provincie te verkrijgen. Nu is de hoop gevestigd op april, aldus directeur gemeente werken A. Peters. De provincie staat slechts de bouw van 15 aanleunwoningen toe ter compensatie van de 15 kamers die het nieuwe Jacobus minder heeft. „Dat is een hele negatieve ontwikkeling ver zucht Peters. „We hopen dat de provincie dat besluit nog her ziet. Als we geen 40 aanleunwo ningen mogen bouwen, worden de kosten van het zorgcentrum hoger. We zitten al aan de hoge kant." Probleem Een ander probleem is de op brengst van het oude Huize Ja cobus. De gemeente staat ga rant voor 6,5 miljoen gulden, die in dat gebouw is gestopt. Dat bedrag wordt bij verkoop volgens Peters nooit gehaald. Het verschil zou dus voor reke- reld gestolen bij bedrijf tAMMERDAMBij een transportbedrijf aan de Vinkebuurt in vammerdam zijn in de nacht van dinsdag op woensdag 200 aitse marken, 4000 Belgische franken en 700 gulden gestolen, et geld zat in een geldkist in de kantoorruimte van het bedrijf. Ti binnen te kunnen komen braken de daders een deur van it bedrijf open. liefstal van dure auto phen aan den run Vanaf het parkeerterrein van een garagebe- lijf aan De Schans in Alphen is een Mercedes Benz-bestelauto istolen. De waarde van de automobiel bedraagt een kleine 1.000 gulden. nbraak in Alphense woning phen aan den run Uit een huis aan tiet Haringvliet in Alphen jn gisteravond twee videorecorders en een stereotoren gesto- n. De voordeur van de woning werd door de daders openge- oken. ning van Alkemade komen. „We vinden dat de provincie echter ook een bijdrage moet leveren. Gedeputeerde Pool heeft die wens momenteel in onderzoek en heeft toegezegd in april met een antwoord te komen." Voor de aankoop van Huize Jacobus hebben zich zes gega digden gemeld. Het huis wordt pas verkocht als er meer duide lijkheid is over de nieuwbouw. „Het gebouw gaat niet automa tisch naar de hoogste bieder", zegt Peters. „Het ligt er hele maal aan wat de potentiële ko per ermee wil doen. Als hij plannen heeft om woningen in het gebouw te maken, ligt dat toch wel erg moeilijk. We mo gen immers bijna geen wonin gen meer bouwen. Een kantoor is wel goed mogelijk." Zodra de geschillen tussen gemeente en bestuur enerzijds en de provin cie anderzijds zijn opgelost, kunnen de architecten weer aan het werk en worden de plannen voor nieuwbouw verder uitge werkt. Clown Snabbel in Alkemade Clown Snabbel is volgende week donderdag 7 april op be zoek in Roelofarendsveen in sporthal De Tweesprong aan de Lucas van Leydenlaan. De show begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 15.45 uur. Voor de kinderen uit Oud Ade, Rijpwete- ring en Nieuwe Wetering rijdt er een gratis bus. De bus staat in Oud Ade tegenover de kerk om kwart over een. Vijf minuten la ter staat hij bij de Paardebrug in Rijpwetering. Om half twee kunnen de kinderen bij het cul tureel centrum in Nieuwe Wete ring instappen. Voor meer in formatie: 01713 - 13951. VRIJE TIJD Kweker Wim Sanders: „Vanaf 1972 hebben ze me gedoogd, maar nu moeten ze me ineens hebben." foto ben de bruyn 'Het is de bureaucratie ten top achtergebleven, maar ook aan de soldaten die elders in de we reld, zoals in Bosnië, zijn ge sneuveld. Op 12 april komen de oud-In diëgangers uit Alkemade en Ter Aar voor een ontmoetingsmid dag bijeen in café De Pepers- teeg in Roelofarendsveen. 1 tegel met het 'teken van or en vrede' van de militaire J-Indiëgangers. Die hebben tl-Indiëgangers van de afde- g Alkemade gisteren beves- j op het herdenkingsmonu- mt aan de Noordhoek in plofarendsveen. De afbeel ding op de tegel die is gemaakt door C. Groothoff uit Oude We tering, bestaat uit een helm, met aan de ene kant een lau- wertakje en aan de andere kant een zwaard er dwars doorheen. De tegel is niet alleen ter na gedachtenis aan de ruim 5000 militairen die in Indonesië zijn Ruim 6000 gulden moeten betalen voor een vergunning die je over een jaar niet meer nodig hebt. Dat is wat zo'n vijftien Aarlanderveense glastuinders boven het hoofd hangt wanneer de gemeente Alphen aan den Rijn niet te rugkomt op haar voorgenomen beleid. De kwekers zijn boos. kost", wopt de Aarlanderveense kweker Wim Sanders. Sanders is één van de kwekers die door de gemeente is aange schreven met de mededeling dat ze een milieuvergunning moeten aanvragen. En daar is op zich geen speld tussen te krijgen. Zolang de algemene maatregel van bestuur niet is ingevoerd, heeft Sanders voor zijn bedrijf nog gewoon een milieuvergunning nodig. „Maar ik ben al sinds 1972 vergun- ningplichtig. Al die tijd hebben ze me gedoogd, en nu moeten ze ons opeens hebben. Het is de bureaucratie ten top", stelt hij verongelijkt. De Aarlandervener heeft wel aarlanderveen ruud sep In de eerste helft van volgend jaar wordt een algemene maat regel van bestuur van kracht waardoor veel bedrijven geen milieuvergunning meer nodig hebben. Vanaf de invoering van die maatregel zal onder andere voor de meeste glastuinbouw bedrijven een simpele melding van., de activiteiten volstaan. Geen papieren rompslomp meer, geen dure vergunning meer. De ondernemers zijn blij en het milieu hoeft er niet on der te lijden. „De maatregel is net zo streng als de huidige re gels. Het verschil is dat het straks niemand tijd en geld een vermoeden waarom de ge meentelijke milieudienst nu in eens achter de tuinders aan zit. „Als de gemeente voor 1 januari 1995 haar achterstand in de ver gunningverlening heeft wegge werkt, geeft het Rijk een bonus. Die hele onzin wordt opgehan gen omdat de gemeente die bo nus wil hebben." Volgens afdelingsvoorzitter Nico Kempenaar van de land bouworganisatie WLTO wordt de rechtlijnigheid van de Al phense ambtenaren onder an dere ingegeven door het milieu verleden van de gemeente. „Ze zeggen: we hebben in het verle den fouten gemaakt met het milieu, dat willen we nu vermij den. De mensen die helemaal niets te maken hadden met de Alphense gifschandalen krijgen nu de rekening gepresenteerd." Alphen blijkt redelijk uniek te zijn in de rechtlijnigheid waar mee de kwekers worden aange pakt. Greta Norde van het Haar lemse hoofdbureau van de WL TO weet dat Alphen in de regio alleen staat, en in Zuid-Holland bijna alleen. „Ook in het West- land hebben bijna alle gemeen ten de kwekers uitstel gegeven tot de algemene maatregel van bestuur van kracht wordt." Vol gens haar is er de afgelopen maanden al heel veel met de gemeente Alphen aan den Rijn over de kwestie gesproken, tot nu toe zonder resultaat. Daar zou binnenkort weieens verandering in kunnen komen. Na de kwekers en hun organisa tie heeft deze week ook het in middels prominente WD- raadslid Robert Blom zich in de discussie gemengd. En dat lijkt te helpen. Een woordvoerder van de gemeente laat in ieder geval weten dat burgemeester en wethouders zich binnenkort nog een keer over de kwestie buigen, als reactie op de vele protesten. raagtekeïlS wethoudersposten verder zo. goed als rond ond bommen jolitiebureau delofarendsveen roy klopper Ie politie van Roelofarends- pen zegt geen idee te heb- fcn wie het op haar ver- leuwde bureau heeft ge- kunt. De zaak wordt wel auwkeurig onderzocht, aarbij de hoop is gevestigd p het cassettebandje waar- p de telefonische bom mei- Ing is opgenomen. „Mis- thien dat we daar een stem p herkennen," aldus een hi woordvoerder van de olitie. Het lijkt er op dat ie- kand de Veense politie haar leuwe bureau misgunt. Na- at het pand vorig jaar af tandde, werd druk ge huwd aan een nieuw onder- bmen op de hoek van de bpulierenstraat en Alkema- elaan. De bouwvakkers wa- fen nog niet naar huis, of ze inden begin deze week te- igkeren om een tussen- luur te herstellen. Deze raakte in de nacht in zondag op maandag ont- i nadat onbekenden een jurwerkbom naar binnen gelden. De schade werd verigens pas de volgende lorgen ontdekt nadat de 'enten zich meldden op de og onbemande politiepost ni aan hun surveillance te eginnen. Volgens voorlichter R. Co in is het zelfs nog onduide- ik waaruit de bom heeft be- aan. „Waarschijnlijk waren et strikers. Maar dat is nog iet met zekerheid zeggen mdat alles uit elkaar is ge- loft." Op de gescheurde tuur na, valt de schade vol- s Colijn nog wonderwel lee. De politie ging dinsdag an ook gewoon door met de rhuizing. Agenten waren ezig met het versjouwen in meubels vanuit de 'por- -cabines, toen op het armnummer 06-11 een ommelding binnenkwam, 'e dienders verlieten onmid- ellijk hei pand. Onderzoek oor een explosievendeskun- ige wees uit dat de. bom- ïelding vals was. alphen aan den run ruud sep Houdt Sjan van Halteren vast aan haar kandidatuur als wethouder voor de PvdA of niet? Dat is de belangrijkste vraag die politiek Al phen op dit moment bezig houdt. Trekt Van Halteren zich terug als wethouder, dan is het Alphense college zo goed als rond. Doet zij dat niet, dan zou de PvdA de komende vier jaar wel eens buiten spel kunnen staan. Afgelopen maandag schoof de ledenvergadering van de PvdA on verwacht Van Halteren, de nummer twee van de lijst, naar voren als de nieuwe wethouder van de sociaal-democraten. De leden passeerden daarbij lijsttrekker Joost Korver, de gedoodverfde wet houderskandidaat van de PvdA. De andere collegepartijen reageerden afwijzend op deze voor dracht: de portefeuille van de PvdA-wethouder was Korver op het lijf geschreven. Komt de partij met een andere kandidaat, dan wordt de portefeuille (werkgelegenheid, sociaal-culturele zaken, gezondheidszorg, sociale vernieuwing, wijk-milieubeheer en veilig heidsbeleid) in ieder geval ingekrompen. Het is zelfs niet uitgeslo ten dat de andere partijen in dat geval de samenwerking met de PvdA volledig opzeggen. Volgens WD-lijsttrekker Minco Maring was de PvdA-portefeuille speciaal toegesneden op de persoon Joost Korver. Van Halteren is door haar fractie en de onderhandelaars van de andere collegepartijen gevraagd zich op haar positie te beraden. Zij is op dit moment op vakantie en onbereikbaar voor commentaar. Fractielid Leo Kleingeld meldde gisteren één dezer dagen duidelijk heid te verwachten van zijn fractiegenote. Afgezien van de PvdA-kandidaat is het Alphense college inmid dels bijna rond. Een meerderheid van de D66-fractie verdedigt vanavond de kandidatuur van Frank Dales voor de portefeuille on derwijs, sociale zaken, cultuur, bestuurlijke vernieuwing en perso neel en organisatie. Alleen de nummer twee van de lijst, Adriaan van Geest, is tegen. Van Geest ziet zichzelf graag als wethouder in het nieuwe college. Binnen het CDA zijn er twee kandidaten voor de portefeuille ver keer, grondbedrijf, Aarlanderveen/Zwammerdam en recreatie: Hans Groen in 't Wout en Henk Jan Habermehl. Niemand lijkt er echter aan te twijfelen dat bij de christen-democraten Groen in 't Wout aan het langste eind zal trekken. Bij de WD is de verdeling van de wethoudersportefeuilles al een uitgemaakte zaak, al ligt oud-wethouder Gerard van As nog altijd wat dwars. Zoals het er nu voor staat wordt Diederik van der Veen Meerstadt wethouder van ruimtelijke ordening, economische za ken, volkshuisvesting en sportzaken. Stan Lyczak is de liberale kan didaat voor financiën, nutsbedrijven, milieu-regelgeving en auto matisering. Popvideo In het muziekcafé van jonge rencentrum Madonna in Al phen aan den Rijn, zijn morgen popvideo's te zien. Er worden films gedraaid van Prince tot Pink Floyd, van The Doors tot Pantera. Het café is van 21.00 uur geopend. Toegang is gratis. Contactavond Aquarium- en Terrarium Ver eniging 'De Natuur in Huis' or ganiseert op dinsdag 5 april een contactavond. De avond begint om 20.00 uur in Buurt centrum F.lckerlyc aan de Ha- vixhorst 254 in Alphen aan den Rijn. Tekenlessen Kinderen die graag tekenen kunnen vanaf woensdag 6 april tekenlessen volgen o.l.v. Maria Rademaker. De lessen zijn be doeld voor kinderen vanaf 8 jaar. Alle benodigdheden zijn aanwezig. Voor meer informa tie: 071-315320 Bingo Buurthuis Westhaven organi seert op vrijdag 1 april een bin go. De avond begint om 20.00 uur. Buurthuis Westerhaven is te vinden aan de Emmalaan 45 in Alphen. Paasfeest Winkelcentrum de Herenhof viert op zaterdag 2 april een paasfeest. Ieder lid van de win keliersvereniging deelt kaartjes uit waarmee klanten een taart kunnen winnen. Daarnaast treedt het Blauw Theater op tussen 12.00 en 15.00 uur. Glo betrotters Pablo en zijn vrien din Titia stellen hun woonwa gen voor de jeugd beschikbaar. Zij zijn aanwezig tussen 11.00 en 15.00 uur. Rommelmarkt In de Ridderhof staat op zater dag 2 april een paas-rommcl- markt. De markt begint om 8.00 uur en tot 15.00 uur. De Ridderhof is gevestigd aan de Kerklaan 20 in Koudekerk aan den Rijn. Vogel-allerlei De regionale Vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude e.o. organiseert een tentoonstelling met als titel 'vogel-allerlei'. Van zaterdag 2 april tot en maan dag 2 mei kunnen belangstel lenden meer te weten komen over diverse soorten vogels. De tentoonstelling wordt gehou den in de Openbare Biblotheek Leiderdorp en is tijdens ope ningstijden te bezichtigen. Tentoonstelling De Ter Aarse verzamelaar Ge rard van Winden stelt van 2 april tot 19 juni historisch hang- en sluitwerk en sleutels tentoon. Hij doet dit in het His torisch Museum Ter Aar aan de Westkanaalweg 118. Toegang bedraagt twee gulden. Voor in formatie: 01722-4190. Contactavond Aquarium en Terrarium Ver eniging 'De Natuur in Huis' or ganiseert op dinsdag 5 april een contactavond. De avond begint om 20.00 uur in Buurt centrum Elckerlyc aan de Ha- vixhorst 254 in Alphen aan den Rijn. Tekenlessen Kinderen die graag tekenen kunnen vanaf woensdag 6 april tekenlessen volgen o.l.v. Maria Rademaker. De lessen zijn be doeld voor kinderen vanaf 8 jaar. Alle benodigdheden zijn aanwezig. Voor meer informa tie: 071-315320 Gerard van der Meer weg als voorzitter stichting Oud Alkemade i der Meer (rechts) en zijn opvolger Sjaak Koek bij het sluisje in Nieuwe Wetering. Dit markante plekje blijft zoals het er nu naar uitziet alkemade kees van kuilenburg Aanvankelijk was het alleen maar de bedoeling van Gerard van der Meer om wat in de ar chieven snuffelen of wat ander werk voor de stichting Oud Alkemade te doen. Meer niet. „Een bestuursfunctie zag ik niet zitten, laat staan het voorzitter schap. Dat was niks voor mij." Toch werd de voormalige mijn werker en tuinder acht jaar ge leden gestrikt voor het deze functie. „Er was destijds weinig keuze, vandaar dat ik uiteindelijk maar overstag gegaan ben toen de za ken wat gestructureerd werden en er een bestuur werd geko zen. Tot voor die tijd vergader de iedereen mee. Ook het toen nog geringe aantal medewer kers", kijkt de Veender terug. „Ik had er nooit bij stilgestaan dat er zoveel werk op me af zou komen, zoals we bijvoorbeeld met z'n allen hebben gewerkt om een eigen historisch cen trum te krijgen. Dat is uniek. Daar ben ik trots op. Alleen daarom al draag ik de voorzit tershamer vanavond met een tevreden gevoel over aan Sjaak Koek", zegt de 63-jarige Roelo- farendsvener. Het betekent overigens niet dat Gerard van der Meer verlo- foto BtN de bruyn ren js voor je stichting. Hij blijft aan als bestuurslid en is lid van twee werkgroepen. „Nu krijg ik meer tijd om me aan mijn hob by te wijden en het onderzoek afronden naar de geschiedenis van de Alkemadese polders. Die polders daar heb ik wat mee. Al vanaf mijn jeugd heb ik daar in teresse in. Ik heb jaren met veel vragen gelopen. Waarom ligt de ene polder hoger dan de ande re? Een deel daarvan heb ik zelf al opgelost en bij de overige vragen hoop ik het antwoord snel te vinden", aldus de Vener. Terugkijkend op het twaalfja rige verleden van de stichting merkt Van der Meer op dat er veel is bereikt. Niet alleen wat betreft de realisatie van het his torisch centrum in de aula van de voormalige technische school in Oude Wetering. „Dank zij onze inzet is bijvoor beeld het spoorhuis in Roelo farendsveen en het voormalige rechtshuis in Oude Wetering gespaard. Beide panden zijn ge restaureerd." Nederlaag Toch heeft de stichting ook ne derlagen geleden. „Bijvoorbeeld het oude gemeentehuis. De ge hele bevolking was tegen de sloop, maar de gemeente zette de plannen om het tegen de vlakte te gooien door. Dat was de sfeer indertijd in Alkemade. Wat moet je met die ouwe rom mel. Dat is nu een beetje veran derd. Daardoor blijft zoals het er nu naar uitziet het prachtige sluisje in Nieuwe Wetering ge spaard", vertelt Van der Meer. „Tot voor een jaar of tien ge leden had men in de Veen maar aandacht voor een zaak: geld verdienen. Oog voor andere za ken was er niet. Wat in de weg stond of wat oud was moest weg. Zoals de oude kerk in de Veen. Dat was zo'n markant ge bouw dat bij het dorp hoorde. Zonder enig besef voor de his torie is die kerk gesloopt. Ook daar is een kentering in geko men, ook bij de gemeente", merkt Van der Meer op. Volgens de oud-voorzitter heeft de stichting binnnen de gemeenschap al lang een plaats verworven. „Kijk bijvoorbeeld naar de panden die door parti culieren gerestaureerd worden. Bij vele mensen zijn de ogen opengegaan om het oude te be waren. Zo hebben we als stich ting nu ruim 900 donateurs. Dat is niet gering voor een kleine en uitgestrekte gemeenschap. Ook bij de acties voor geld voor ons centrum was er uit de bevolking veel belangstelling om ons te steunen. Dat hebben we in die twaalf toch jaar bereikt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15