Jeugd Voorschoten 3tapt naar rechter Regio Gezellige schooltjes worden onderwijsfirma's met super-hoofden utokoper kan nu ook terecht bij de Kredietbank -Warme hakker wil weer op Siarkt Zoeterwoude-Rijndijk Wijkagent heet nu contactmedewerker Een kus van Maij Kinderen brengen paasgroet NDERDAG 31 MAART 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND 071 -356414. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP 071 1 Hans van Dijk nu algemeen directeur van drie Leiderdorpse basisscholen ^blijft koffiedik kijken in het sonderwijs. Moet de direc- an de Leiderdorpse Hobbit cinderen momenteel bijna er dwang van de Klerkenhof plaatsen naar het gebouw het Heelblaadjespad, over paar jaar kan dat wel eens :ies omgekeerd zijn. Voor -ingen uit de nieuwe wijk lof ligt immers het Heel- djespad meer voor de hand. ?n basisschool wordt meer meer bedrijfsmatig geleid, betekent dat tevoren reke- moet worden gehouden met bijvoorbeeld een sterke stij ging van het leerlingen-aantal vanwege een nieuwe wijk. Meerjaren-ramingen zijn ook in het onderwijs onontkoombaar geworden. Van het gezellige schooltje tot een onderwijsfirma. Compleet met fusies en bijbehorende ver anderingen. Wat bijvoorbeeld te doen met de directeuren van samensmeltende scholen? In Leiderdorp is daarvoor een nieuwe structuur gevonden: een algemeen directeur voor drie basisscholen, en drie adjuncten die op de locaties zelf opereren. Deze week kreeg hij er zijn derde school bij: Hans van Dijk (44). Hij begon in 1974 als on derwijzer op de openbare Ko ningin Julianaschool in het Ou de Dorp. Die school krijgt hij nu als directeur onder zijn hoede. Sinds enige jaren heeft hij de zelfde functie bijn de Hobbit, die vorig jaaar fuseerde met De Vogelweid. Van Dijk is een soort super schoolhoofd dus. Van lesgeven komt niets meer. Van regelen des te meer. Hij houdt zich vooral bezig met algemene re gelingen, is aanspreekpunt voor de gemeente, bestudeert nieu we arbeidsvoorwaarden. „Die dingen waar een normaal schoolhoofd vroeger alleen in de avonduren aan toekwam. Ik ben een soort filter om de ad junct-directeuren te ontlasten, zodat zij zich meer op onder wijstaken kunnen richten." De fusie tussen Vogelweid en Hobbit is al weer een tijdje ach ter de rug. Van Dijk is tevreden. „Beide locaties draaien goed, de voormalige Vogelweid is ontzet tend goed opgeknapt, we kun nen daar weer jaren verder." Dat is nodig ook, want met de bebouwing van de Leyhof (de voormalige Bloemerd II) zal de trek naar deze school toene men. Ook de Koningin Juliana- school komt onder de Flobbit- vlag. Vorig jaar werd aangekon digd dat dit per 1 augustus 1994 zou gebeuren, maar die datum wordt niet gehaald. De inmid dels ontslagen directeur van de school aan de Kom van Aaiweg viel door interne problemen weg en kon het samengaan dus niet voorbereiden. Daarom is de fusie een jaartje uitgesteld. Het betreft hier overigens een 'administratieve fusie'. De Ko ningin Julianaschool houdt haar eigen onderwijssysteem, dus neemt niet het lenaplan over waarmee op de Hobbit wordt gewerkt. Van Dijk verwacht dat tie nieuwste partner na de fusie weer in de lift komt. „Ouders hoeven niet meer bang te zijn dat de school wordt gesloten. Door deze operatie is het voort bestaan tot in de lengte van ja ren gewaarborgd." rempel voor commerciële klant moet lager' een tijdsbestek van twee jaar wil di- leur I. Siebols de Gemeentelijke Kre- ibank (GKB) in Leiden omvormen tot 'lk| Stadsbank. Een naamsverandering ooilen is niet voldoende. In een plan ,ezj|r de nabije toekomst kondigt Siebols I verbouwing van het bankgebouw p| de Breestraat 24 aan. De kosten zalrvan bedragen drie ton. Een andere en £tregel is de verhoging van het maxi- mkredietbedrag met 10.000 gulden 've T0.000 gulden, den let belangrijkste doel van de operatie et verlagen van de drempel voor 'de nmerciële klant'. Die zorgt voor de ^irengsten waarmee de GKB haar so- <DJe kredietverstrekking en schuldhulp- s7olening voor mensen met geldproble- bekostigt. Volgens Siebols is de drempel voor de nmerciële klant te hoog. „Het verhaal bch nog altijd dat mensen met wie niet goed gaat, bij ons komen. Zij wel goed bij kas zitten, steken de Breestraat over en lopen naar de AB- N/Amro." Volgens de bankdirecteur moet wor den benadrukt dat de GKB er ook is voor mensen die een 'gewoon' consumptief krediet willen. Siebols is niet bang dat hij met een Stadsbank z'n oorspronkelij ke doelgroep verjaagt. „De klant die hier binnenstapt, kan zowel een persoon met grote geldproblemen zijn als ie mand die een nieuwe auto wol kopen en daarvoor geld nodig heeft. Een Stads bank is minder stigmatiserend." Van de naam Stadsbank gaat overi gens wel de onjuiste suggestie uit dat al leen inwoners van Leiden er terecht kunnen terwijl het werkgebied overeen komt met dat van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland. Sie bols denkt dat hij dat misverstand met reclame uit de wereld kan helpen. Een geruststelling is volgens de bankdirec teur dat de regionale functie van Stads banken elders ook duidelijk is gewor den. Volgens Siebols gaat het goed en slecht tegelijk met zijn bank. Het slechte nieuws is dat door steeds meer mensen met financiële problemen een beroep op de GKB wordt gedaan. Belangrijke oorzaak is dat steeds meer mensen aan wezen raken op een uitkering. Het goe de nieuws is dat de GKB haar hoofdtaak als verlener van sociaal krediet nog altijd kan waarmaken. Want de belangstelling van de commerciële klant groeit mee. Juist om de commerciële klant blijvend voor zich te winnen, wil Siebols hogere kredieten mogelijk maken. „Er is een duidelijke trend naar hogere bedragen. Veel van onze klanten willen een krediet om een nieuwe auto te kopen. &let 40.000 gulden kom je niet verder dan een Opel Vectra." In 1992 haalde de bank een omzet van 15 miljoen gulden. In 1993 steeg die met tien procent tot 16.5 miljoen gulden. De bank had vorig jaar een 'uitstaand' saldo van 25 miljoen gulden. Siebols wil toe naar een omzet van 17.5 miljoen gulden per jaar en een 'bijbehorend' uitstaand saldo van 30 miljoen gulden. „De extra inkomsten moeten volledig worden in gezet om de sociale activiteiten van de bank te financierenzegt Siebols. „We maken geen winst, krijgen geen subsidie van de gemeenten en draaien budget tair neutraal." De groei blijkt niet alleen uit de om zetcijfers. Siebols begon zeven jaar gele den met vijf medewerkers en voert mo menteel 17 bankemployées aan. Aan vankelijk was de parterre van het pand groot genoeg voor de GKB. Sinds enige tijd is ook de eerste verdieping in ge bruik. De tweede verdieping volgt, waar mee het hele pand is bezet. Met de ver bouwing moet de bank een commercië ler uiterlijk krijgen. Aan het einde van dit jaar moet die klus zijn geklaard en mag van Siebols het bord GKB worden vervangen door Stadsbank. De bankdirecteur denkt de concur rentieslag met 'de ABN/Amro's en hoe ze allemaal mogen heten' aan te kun nen. „Wij behoren tot de allergoedkoop ste kredietverstrekkers van Nederland. Andere banken zijn supermarkten waar de klant veel meer verschillende soorten geldzaken kan doen dan bij ons. Wij zijn meer de kruidenier op de hoek met minder mogelijkheden maar een per soonlijke band met de klant." wassenaar Minister Hanja Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat was gisteren het stralende middel punt in het Wassenaarse cultureel centrum Warenar. Ze gaf er het officiële startschot voor de campagne van het CDA voor de komende Tweede-Kamerverkiezingen. Tussen de bedrijven door reikte ze prijzen uit aan de winnaartjes van een kleurwedstrijd, die begin maart gehouden werd. fotoholvast mark la-.ups eic bestuur van het open jongerenwerk (OJW) in Voor- oten neemt juridische stappen tegen de gemeente. bestuur wil het onlangs genomen raadsbesluit aan- hten, waarin wordt gesteld dat de jongeren zich aan ;nge regels moeten houden. ,,De gemeenteraad heeft besluit genomen op basis van verkeerde informatie", f iis bestuurslid Harry Zweekhorst. zigi - rschoten judy nihof reerd dat het bestuur zich niet aan eerder gemaakte afspraken heeft gehouden, zoals het toela ten van maximaal 75 jongeren. „Wij hebben ons precies aan die afspraken gehouden. De ge meenteraad gaat ervan uit dat er nog steeds problemen zijn, maar er is geen overlast. Alleen hebben een of twee buurtbewo ners zich er nu eenmaal in vast gebeten om het jongerenwerk hoe dan ook weg te krijgen. An dere buurtbewoners doen niet moeilijk. Ze vinden wel dat een jongerencentrum niet in zo'n buurt hoort, maar dat vinden we zelf ook. Maar wij zijn hier ook maar door de gemeente neergezet." Het bestuur van het OJW heeft inmiddels aangeklopt voor juridische ondersteuning bij de Program, een instantie die de belangen behartigt van instel- tlopen week werd onder »r bepaald dat in gebouw j//e/erdak geen alcoholische 3nyken meer mogen worden :honken omdat er geen ver- ning is, en dat het centrum meer dan één avond in het Ikeinde open mag. e gemeenteraad is volgens lekhorst bijvoorbeeld niet de hoogte gesteld van het dat het bestuur wel degelijk I drank- en horecavergun- )0i$ 'ieeft aangevraagd. „Breu- *ie antwoordde op de vraag lotirom het OJW geen drank- rtoïV'i ecavergunnning krijgt als >voord dat er geen aanvraag zajedaan. Maar ik heb op 9 jrt alle paperassen persoon- Ijnaar het gemeentehuis ge- ^Tht." ok werd in de raad gesugge- euter loopt hersenschudding op fcsTGEESTEen anderhalf jaar oude peuter liep gisteren bij een igeval op hoek Lange Voort en Frans Halslaan in Oegstgeest h lichte hersenschudding op. Het jongetje zat voorop in een Dderzitje bij zijn 28-jarige moeder op de fiets. De Oegstgeestse d niet in de gaten dat een voor haar rijdende auto, die werd ktuurd door een 51-jarige vrouw uit Leersum, stopte. De wiel- tlster reed tegen de achterkant van de stilstaande auto en ram daardoor ten val. De dreumes kwam met zijn hoofd op jt wegdek terecht. lingen voor sociaal-cultureel werk. „Hopelijk haalt dat iets uit, want het klopt gewoon niet zoals de gemeente bezig is." De jongeren balen ervan dat het jongerenwerk juist nu de duimschroeven krijgt aange draaid. „Het draait net lekker. Op verzoek van de buurthuizen zijn we op vrijdagavond open gegaan, omdat jongeren daar gingen rondhangen. Dan zou je ze nu weer de straat op moeten trappen." Het bestuur vreest dat het nog wel drie jaar kan duren voordat er een ander onderko men is. Voor de locatie bij zwembad Het Wedde moeten immers nog de nodige procedu res worden doorlopen. „Moeten we hier dan drie jaar duimen gaan zitten draaien?" Toch wil het bestuur zich de komende tijd precies aan de regels hou den die de gemeente heeft ge steld. „We moeten wel. Anders spijkeren ze de tent dicht. En dan zijn we nog veel verder van huis." Wethouder M. Breunesse was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. SCHRIJFAVOND Amnesty In ternational houdt vandaag een schrijfavond in de Openbare Bi bliotheek aan de Schenkelweg in Zoeterwoude. Amnesty schrijft voor vermisten en krijgsgevangenen, ledereen is welkom tussen 19.00 tot 21.00 uur. Een voorbeeldbrief kan worden aangevraagd bij Joke van Haastert, 01715-3261 an ir OfERWOUDE BRENDA filippo sxppd- en banketbakker A. van I hnen wil dat de gemeente 'krejterwoude hem opnieuw toe- v°öop de mini-markt aan Zoe- '®rioude-Rijndijk. Omdat de °lschotenaar niet altijd per- nlijk in zijn kraam aanwezig Lej, trok de gemeente zijn ver- (ning eind vorig jaar in. De timissie beroep- en bezwaar- riften buigt zich op 5 april I" de kwestie. Deze commis- adviseert het college van B W dat de beslissing dan ntuecl herziet. en W beroepen zich op de Jeentelijke standplaatsen- »rdening. Hierin staat dat de ider zijn standplaats altijd pt bemannen. Verder moet die plaats van openings- tot lingstijd (donderdagmiddag half twee tot half zes) inne- i. Van Diermen staat echter van negen tot vier uur op .eidse markt. B en W con- cren dan ook dat de warme bakker 'niet op twee plaatsen tegelijk in persoon aanwezig kan zijn'. B en W hebben Van Diermen een aangetekende brief ge stuurd waarin zij hem vertelden dat hij persoonlijk op de markt aanwezig moest zijn. „Toen hij dat niet deed, hebben we zijn Vergunning ingetrokken", ver telt gemeentesecretaris J. Huls bos. „Het zou niet eerlijk zijn als we voor Van Diermen een uit zondering hadden gemaakt. Er kan immers een ander op zijn plaats staan. Er staan alleen al 27 bakkers op de wachtlijst." Mevrouw J. van Diermen overbrugde de twee uurtjes tot dat haar man uit Leiden kwam. „De marktmeester had ons ver zekerd dat er geen probleem was." Het intrekken van de ver gunning viel het echtpaar Van Diermen dan ook rauw op het dak. „Je verliest toch een stukje broodwinning. Jammer, want we hadden heel wat klanten in de Rijndijk." Het echtpaar Van Diermen heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen. Deze beroept zich allereerst op de toezegging van de markt meester. Verder voert hij aan dat het persoonlijk innemen van een standplaats in strijd is met het grondrecht van vrije keuze van arbeid. Volgens de advocaat moet Van Diermen de Zoeterwoudse en Leidse stand plaatsen naar eigen goeddun ken laten bemannen door hem zelf of zijn echtgenote. Ook de vergunning van de warme bakker uit het dorp is onlangs ingetrokken. Het ene familielid schoof de vergunning door naar de andere. De Cen trale Vereniging voor de Ambu lante Handel bevestigt dat ver gunningen 'niet persoonlijk overdraagbaar' zijn. „Of die an der familie of partner is, doet er niet toe. Het gaat om de naam die op de vergunning staat. De vergunninghouder moet aan wezig zijn", zegt woordvoerder J. van Leeuwen. leiderdorp/regio» kees van kuilenburg Het is een nieuw soort wijk agent. AI heten ze beslist niet zo. De zeven politiemensen die met ingang van morgen in vijf dorpen in de regio aan het werk gaan worden contactmedewer kers genoemd. Brigadiers van het district Rijn en Braassem die een groot deel van hun tijd in de dorpen doorbrengen. De bedoeling daarvan is dat de politie dichter bij de bevol king komt te staan, dan de laatste jaren het geval is ge weest. In veel gemeenten zijn politiebureaus gesloten, waar door de plaatselijke contacten met de politie zijn verdwenen. Het is de opzet dat de politie man niet in een kantoortje blijft zitten, maar de straat op gaat. „Liefst op de fiets of wandelend door het dorp. Als de afstanden tussen verschillende kernen dat niet mogelijk maken is een an dere vorm van vervoer denk baar, bijvoorbeeld een scooter", aldus districtschef Rijn en Braassem Teun Visscher tijdens een informatiebijeenkomst over de taken van de contactmede werkers. Daarnaast heeft de brigadier contacten met de ge meente en diverse instellingen. Volgens Visscher kun je de contactmedewerkers niet verge lijken met de vroegere wijk agent. „Die bracht veel van zijn tijd in het bureau door, van de contactmedewerker wordt ver wacht dat hij contact zoekt met de burgerij, problemen signa leert en ingrijpt waar dat nood zakelijk is. Elk moment van de dag kan er vanuit de burgerij een beroep op de contactmede werker gedaan worden. Ook is het mogelijk dat er een afspraak met de de contactmedewerker wordt gemaakt om iets te be praten. Desnoods bij de man of vrouw thuis." Het is volgens Herman Berg man, die in Rijnwoude aan het werk gaat, beslist geen baan van negen tot vijf uur. „Als het noodzakelijk is ben ik ook 's avonds in het dorp te vinden." De contactmedewerker be steedt wekelijks 70 procent van zijn tijd aan het lokale werk. Daarnaast wordt hij ingezet in het andere politiewerk in het district. Door het aanstellen van de contactmedewerkers ver dwijnen in Hazerswoude-Dorp en Benthuizen de wekelijkse spreekuren. De contactmedewerkers zijn: Jack Bleeker (Alkemade), Frans Vink (Jacobswoude). Herman Bergman en Bart Zeilstra (Rijn- woude/Zoeterwoude) en Ro nald de Haas en Joop van der Pol (Leiderdorp). Gehandicapten tevreden over Leiderdorp I let Platform Gehandicaptenbe leid Leiderdorp is tevreden over de uitwerking die de gemeente Leiderdorp heeft gegeven aan de nieuwe wet voorzieningen gehandicapten. Hierin is vastge legd in hoeverre de gemeenten verantwoordelijk zijn voor aan passingen voor gehandicapten. De otganisatie vindt dat de politiek goed heeft geluisterd naar haar argumenten. Dit heeft onder meer geleid tot een mini male bijdrage voor woningaan passingen, gratis rolstoelen in bruikleen en een voorlopige handhaving van de vervoersver- goeding van 70 procent. Wethouder C. Huigen prijst op haar beurt het platform voor zijn bijdrage. „Er is zeer veel ex pertise aanwezig die we in de toekomst mogelijk nog vaker gebruiken." Schapen gevonden leiderdorp» Kinderen van basisschool De Hobbit uit Leiderdorp verdringen zich aan het bed van Leidenaar L. Binnendijk. De schooljeugd bracht gisteren een paasgroet aan de patiënten van het Elisabethziekenhuis. Niet alleen werden de patiënten verrast met bloemen, ook zongen de kin deren liedjes. Om de boel nog meer op te vrolijken, hadden de kinderen zich verkleed en laten schminken. „De bedoeling was als down of bloem", zegt directeur Hans van Dijk van De Hobbit lachend. „Maar er waren bijvoorbeeld ook burgemeesters en narretjes. Van alles hebben de kinderen uit de kast gehaald." Overigens werd de paasgroet niet alleen in het Elisabeth uitgebracht. Andere kinderen van de openbare scholen in Leiderdorp gingen naar Huize Dillenburg, Huis ter Does of Leythenrode. Met het uitbrengen van de paasgroet sloten de openbare basisscho len het project 'kleur' af. foto hol vast/mark lamers De twee leadavers van schapen die gisteren plotseling waren verdwenen uit een sloot aan de Stompwijkseweg in Stompwijk. zijn gisteren teruggevonden in een ernaast gelegen weiland. De politie hoorde van getuigen dat de beesten niet waren aangebo den aan de distructiedienst, zoals verplicht is. maar waren begraven. Tegen de 21-jarige ei genaar van de schapen is pro ces-verbaal opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13