Protest tegen bouwplan Hoge Rijndijk afgewezen 'Ik ben trots op boerenpolitie' Leiden Regio DNDERDAG 31 MAART 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND. Werkafspraken vastgelegd 'oor verpleegkundigen AZL kenhuizen hebben soms hand boeken met richtlijnen maar die verouderen snel. Met het nieu we computerprogramma kun nen veel sneller veranderingen worden ingevoerd. Het is bo vendien de bedoeling dat spe cialistische afdelingen, bijvoor beeld de kinderafdeling, op de eigen situatie toegesneden richtlijnen maken. Uiteindelijk zal 'Wijzer' zo'n 700 handelin gen tellen." Tijsma vindt de nieuwe werk afspraken geen overbodige luxe. „Het is niet goed als je bij een overplaatsing naar een andere afdeling ineens met een andere manier van werken wordt ge confronteerd. In al die kleine koninkrijkjes van het ziekenhuis is dat geen uitzondering. Met dezelfde aanpak rond alle zie kenhuisbedden kunnen we de kwaliteit in het ziekenhuis beter garanderen. Ook in Nederland zie je steeds vaker de tendens om verplegend en medisch per soneel juridisch aansprakelijk te stellen voor gemaakte fouten. Als mensen via die protocollen gaan werken, is de kans om fou ten te maken zeer klein." Volgens Tijsma is 'Wijzer' ook nuttig voor de commerciële af delingen van het AZL, „Deze af delingen weten dan precies wel ke materialen ze wel of niet moet inkopen want dat staat ook nauwkeurig omschreven. Dat is een stuk goedkoper dan al die verschillende materialen die nu worden aangeschaft." OfeEN CAROLINE VAN OVERBEEKE I eypleegkundigen van het Aca- Ziekenhuis Leiden TL) moeten voortaan alle- ial op dezelfde wijze hun doen. Zo'n driehonderd /ableegkundige basishandelin- Tiji zijn vastgelegd in het nieu- e l reglement 'Wijzer'. Aan dit jlement moeten verpleegkun- en en ook artsen zich vanaf geilde maand houden. Het is het eerste ziekenhuis in g derland dat met dergelijke d- te voorschriften gaat werken. let is de bedoeling dat alle ci pleegkundigen in het zieken- 1 s straks weten wat ze wel en U! t mogen doen en welke ma- alen ze wel en niet mogen iruiken. Via het computer 's 1,1 scherm kunnen verpleeg- idigen die voorschriften op- m ipen en op de hoogte blijven veranderingen. Alleen een i< daal daartoe bevoegde com- ssie van het ziekenhuis mag wijzigingen doorvoeren, •paalde verrichtingen, bij- irbeeld bloedprikken óf het deggen van een infuus, mo- straks alleen nog door spc- al opgeleide verpeegkundi- worden gedaan. De AZL- pleegkundigen krijgen \ia choling de mogelijkheid die :iale bevoegdheid alsnog te en van de samenstellers van nieuwe regels, hoofd-ver- 'gkundige W. Tijsma, vindt een hele verbetering. „Zie- FOTO HENK BOUWMAN ieuwe stemmachines Katwijk WUK» PETER VAN DER HULST - navolging van Wassenaar en („orschoten schaft ook de ge en te Katwijk nieuwe stem- ichines aan. De huidige ap- aten zijn niet groot genoeg i alle lijsten te verwerken van partijen die aan de komende nerverkiezingen deelnemen, celc grote partijen hebben rendien zoveel mensen op de staan dat meer kolommen dig zijn om alle kandidaten te men melden. TNO onder zoekt of twee stemmachines ge koppeld kunnen worden. Kat wijk wil die uitkomst niet af wachten. Van de plek waar ie mand achter de gekoppelde machine staat, kan worden af geleid op welke partij wordt ge stemd, is de vrees in Katwijk. Daarnaast zou Katwijk dan alsnog verplicht zijn om tien ex tra stemmachines aan te schaf fen. De gemeente heeft daarom besloten alle twintig machines te vervangen. Burgemeester Goekoop (rechts) verwelkomde gisteren het nieuwe politiekorps van Hollands-Midden. Stichting tot behoud invalidentehuis geeft strijd niet op De bezwaren tegen de bouw van 28 woningen in de tuin van het voormalig militair invalidentehuis aan de Hoge Rijndijk zijn gisteravond door een meerderheid van de commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening van tafel geveegd. Hetzelfde lot waren de bezwaren bescho ren, die tientallen omwonenden van het voormalige te huis hadden ingediend tegen de vergunning voor het kappen van een groot aantal monumentale bomen. LEIDEN AAD RIETVELD CTIEF cheiden 1 Fiom Buro Leiden start bensdag 20 april een praat- lep voor alleenstaande moe- na een scheiding. Er zijn bijeenkomsten op de [ensdagavond van 20.00 tot j uur. Opgave vóór donder- 131 maart bij Fiom Buro Lei- In, 071-226199/226098. Lente Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk begint vanaf woensdag 13 april een cursus 'ontdek de natuur in de lente'. Excursies worden gehouden in de natuurgebieden in en om Leiden. Voor informatie: 071 - 149180 Maar volgens C. Waal, oud-wet houder voor de PvdA in Leiden en lid van het.comité van aan beveling van de stichting tot be houd van het koninklijk militair invalidentehuis is de strijd nog lang niet gestreden. Waal probeerde gisteravond vergeefs de commissie ervan te overtuigen, dal het slopen van de eetzaal en serre van het te huis, alsmede het kappen van een tiental bomen om plaats te maken voor nieuwbouw, een onnodige aantasting van het monumentale pand betekenen. De toenmalige Leidse wethou ders M. van der Molen en D. Tesselaar maakten in 1989 af spraken met de Katwijkse bou wer De Lange en Van der Plas. Die zou het verpauperde invali dentehuis opknappen en in ruil voor die verliespost een aantal huizen mogen bouwen in de tuin van het tehuis. Maar de redenering dat, nu het tehuis is opgeknapt, de ge meente ook zijn belofte aan de bouwer moet houden en de weg vrijmaken voor bebouwing van de tuin houdt volgens Waal geen steek. „De politiek moet weer loyaal zijn aan de burger en niet aan het verleden. Nu wordt een volwassen discussie met de burger onmogelijk ge maakt door afspraken met een projectontwikkelaar. Dat kan niet en dat mag niet", zei Waal. Het optreden van de ex-wet houder leek zowaar effect te hebben. SP en WD, die altijd al tegen aantasting van het tehuis zijn geweest, bleven bij hun standpunt. D66 leek op de wip te zitten. Het CDA sprak bij monde van C. Kramp uit met het verlenen van een bouwver gunning en een kapvergunning voor de bomen te willen wach ten, totdat over het bezwaar te gen de sloop van eetzaal en ser re een uitspraak is gedaan en het rijk een beslissing heeft ge nomen over de monumenten status van het tehuis. Alleen PvdA en Groen Links waren zonder meer voor de bouw van de koopappartementen. Wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) wist de zaak echter weer vrij eenvoudig recht te trekken. „Het tehuis was verpauperd en nu vinden we hel allemaal mooi. Je moet de afweging ma ken of je het totaalplan goed keurt." CDA-raadslid Kramp bleek meteen na het betoog van Van Rij al niet meer vast te houden aan haar aanvankelijke verzoek tot uitstel van een beslissing. „De bezwaren zijn ongegrond", zei Kramp tot verbazing van ve len op de publieke tribune. D66 bleek intern verdeeld. Acht commissieleden stem den voor de bouw- en de kap vergunning, vier stemden er te gen. Waal heeft de hoop op be houd van het hele monumenta le pand aan de Hoge Rijndijk nog niet opgegeven. „We kun nen bij de provincie nog be zwaar maken tegen de verkla ringvan geen bezwaar." De concurrentie tussen de winkels lijkt soms moordend in de Leidse binnenstad. Branches als videotheken, drogisterijen en notenbars schieten als paddestoelen uit de grond en leveren slag om de gunsten van de consument Een voorbeeld: de gBlauweTram.de, Ara reeks permanente W I marktkramen op de, Hoogstraat die over enkele jaren weer leten verdwijnen, bevat der meer een notenbar. :ht tegenover die notenbar rdt echter hard gewerkt aan inrichting van een nieuwe enwinkel, Aladdin genaamd, de Hoek van Nieuwe Rijn en ogstraat. Die komt in het id waarin zich eerst een dingwinkel bevond. Dat rdt dus een stevige icurrent van de bestaande enhandelaar, zou je zo iken. En die wordt toch al lreigd, omdat de Blauwe im op termijn wordt ebroken. Het blauwe raarte misstaat in de torische binnenstad. oncurrentie notenman van de Blauwe im maakt zich er niet druk er de aanstaande Prikkelingen. „Hier in de eg heb je toch ook een eboel schoenenwinkels bij aar. die bijten elkaar niet. rendien, een winkel heeft (ere kosten, op de markt inen we toch goedkoper rken. Maar dit hoeft allemaal tin de krant, wat mij )p het punt van de loenenwinkels heeft de tenverkoper gelijk. Het ubelplein in Leiderdorp is i goed voorbeeld hoe een Hal zaken in dezelfde brache it door bij elkaar te kruipen,' nen meer klanten trekken i een winkel alleen. Maar dat it niet op voor winkels die tciés dezelfde artikelen kopen. Dan kan er alleen >r service en prijs aan nten worden getrokken en staat wel degelijk icurrentie. Een bekend voorbeeld daarvan zijn de videotheken op de Korevaarstraat. Drie op rij. Een videoband is een videoband, waar je hem ook huurt. Dus moeten er prijzenslagen, speciale acties en extra 'trekkertjes' aan te pas komen om de klanten aan een zaak te binden. Zolang de vraag naar videofilms hoog blijft, houden de drie stand. Maar je hoeft geen econoom te zijn om te bedenken dat als de markt maar iets inzakt, een of twee verhuurders het loodje zullen leggen. Concurrentie 2 Ook op het drogisterijenfront doen zich de nodige 'schermutselingen' voor. Zo is drogisterij het Kruidvat, onderdeel van een keten, onlangs op de Haarlemmersstraat verhuisd en wordt een bestaande drogisterij, recht tegenover het nieuwe adres, nu concurrentie 'aangedaan. Of dit een bewuste zet is is niet duidelijk, maar de klanten kunnen nu in ieder geval wel aan directe prijsvergelijking gaan doen. De drogistdichtheid op de Haarlemmerstraat heeft de laatste jaren sowieso ongekende vormen aangenomen en naar verluid heeft nog een keten interesse om zich daar te vestigen. Je vraagt je af hoe al die ondernemers het zout in de pap nog kunnen verdienen. Nog een bekend voorbeeld zijn de grote en de kleine winkel in Perzische tapijten die aan het begin van wederom de Korevaarstraat recht tegenover elkaar liggen. De afdeling Economische Zaken van de gemeente heeft meerdere keren laten weten dat het 'sturen' van een bepaald soort zaak van of naar een bepaald gebied niet tot haar mogelijkheden behoort. En ondanks alle voornemens om Er wordt hard gewerkt aan de nieuwe concurrent van de notenbar in de Blauwe Tram. ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf voor een evenwichtig winkelaanbod te zorgen heeft de Kamer van Koophandel kennelijk nog steeds geen vat op het verschijnsel overbewinkeling. Milieusleutels Woningbouwvereniging De Sleutejs doet iets aan het milieu. Sinds enige tijd krijgen de huurders het dringende verzoek van De Sleutels om de huur toch vooral automatisch te laten afschrijven. Dat scheelt een hoop administratieve rompslomp en het milieu wordt gespaard. Er hoeven dan immers geen enveloppen met girobetaalkaarten te worden rondgestuurd, dus daar hoeven geen tropische regenwouden meer voor gekapt te worden. Bovendien is de woningbouwverenigingbereid om het bespaarde geld aan milieu-organisatie Greenpeace over te maken. Mevrouw S. van Noort-Piket, bewoonster van de Van der Duynstraat in Leiden-Noord zet haar vraagtekens bij het plotselinge milieubewustzijn van De Sleutels. „Het is allemaal wat hypocriet. Besparen op enveloppen, en onderhand wel steeds mensen bij verhuizingen hun woningen half laten slopen omdat alles weer in de oorspronkelijke staat moet worden gebracht. Daardoor worden enorme hoeveelheden afval geproduceerd." Woningbouwverenigingen stellen zich star op, als het om de veranderingen in het interieur gaat. „Wij hebben betonemaille in huis, ribbelig spul waar heel makkelijk vuil in gaat zitten en dat moeilijk is om schoon te maken. Dus is het logisch dat mensen dat gaan betegelen. Als iemand verhuist moeten alle tegels er uit worden gesloopt, en vervolgens gaan de volgende bewoners de zaak weer betegelen. Die tegels moeten er op den duur ook weer uit, en zo wordt er voortdurend afval geproduceerd en geld verspild. En zo gaat het ook met vloerbedekking, keukens, met alles." Milieusleutels 2 Woningbouwverenigingen hebben een argument voor de steeds weer terugkerende breekpartijen: ze hebben de ervaring dat verbouwingen vaak slecht worden uitgevoerd en willen niet verantwoordelijk worden gesteld voor bijvoorbeeld slecht aangebrachte tegels die op den duur van de muur vallen. De zaak ligt anders als de wijziging in het interieur in overleg met de woningbouwvereniging op Reorganisatie officieel rond LEIDEN MONICA WESSELING „Ik ben er trots op beheerder te zijn van een boerenpolitiekorps. Hier. in dit deel van Nederland, wordt ons land verkocht. We hebben tulpen, kaas, haring en nu zelfs een Miss Universe. Mijn advies is haar zo snel mo gelijk bij de vrijwillige politie in te schakelen." Burgemeester C. Goekoop van Leiden nam gisteren af scheid van 'zijn' gemeentepoli tie en verwelkomde het nieuwe politiedistrict Hollands Midden. Morgen, 1 april, treedt de nieu we Politiewet in werking en zijn rijks- en gemeentepolitie offi cieel samengevoegd tot een nieuw politie-apparaat. Ter ge legenheid van dit heugelijke feit maakten de korpsbeheerder C. Goekoop, korpschef Van Hulst en officier van justitie Klopper- Gerritsen een rondgang langs de acht districten van het korps Hollands Midden. Uit de de Amsterdamse IRT- affaire moet lering worden ge trokken, zo hield Goekoop het korps verder voor. „Als er af gunst ontstaat tussen politie agenten, als de een zich beter voelt dan de ander en men el kaar vliegen probeert af te van gen, dan gaat he,t mis. Neerkij ken op de ander omdat die van buiten de stad komt en dus boerenpolitie zou zijn. kan echt niet." Ook korpschef Van Hulst hamerde op samenwerking bin nen het district. In de nieuwe Politiewet is de rechtspositie van burger- en politiepersoneel gelijkgeschakeld. „I )e schi 111e tegenstelling verdwijnt." De politie vierde gisteren in tern een feestje, compleet met gebak, een enorm paasei, een pen en een fles drank, maar laat ook de burgerij een beetje mee profiteren. Op de balie van het politiebureau staat een fikse doos met chocolademunten. Voor elk bezoeker is er een munt met het logo van de poli tie. INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN FOTO LOEK ZUYDERDUIN deskundige wijze wordt doorgevoerd. Voor mevrouw Van Noort rechtvaardigt dat argument de voortdurende aanslagen op het milieu niet. „Laatst was er een mevrouw overleden in de straat. De hele straat lag vol met alles wat uit de woning was gesloopt, het ging om prima materialen. Sommige mensen durven niet eens te verhuizen, omdat het soms duizenden guldens kost als de woningbouwvereniging alles er uit moet gaan slopen orpdat ze dat zelf niet kunnen." Dat de woningbouwvereniging erg tuk is op automatische afschrijving hleek onlangs weer. „Ik maak de huur altijd de eerste week van de maand over. Nooit een probleem, maar nu kreeg ik ineens een aanmaning. Alsof dat geen papierverspilling is." Frank 8uurman en Loman Leefmans Op een dag kwam de heer Kos op ons spreekuur. Hij had een on heilspellend grote tas bij zich, waaruit hij inderdaad een enorme stapel paperassen haalde. Er zat van alles bij: bonnen, reke ningen, aanma ningen, belas tingaanslagen en dwangbeve len, waarvan er één uit twee onregelmatige delen bestond. Kennelijk ge halveerd in een emotionele op welling. „Het werd me even te veel", zei de heer Kos ver- ontschuldi- gend. De heer Kos heeft een gezin met twee kin deren en is al ruim een half jaar werkloos. Hij heeft er gro te moeite mee geen baan te kunnen vinden. Het ergste vindt hij dat zijn gezin er onder lijdt. Financieel lukt het hem name lijk niet meer de touwtjes aan elkaar te knopen. I lij ontvangt weliswaar een toeslag op zijn WW-uitkering, maar dat is slechts tot bijstandsniveau (f.1.771,54). Zijn inkomsten zijn behoorlijk gedaald, waardoor al gauw de ene betalingsachter stand na de andere ontstond. Toch kwam de heer Kos niet voor zijn schulden bij ons. Nee. hij was gekomen omdat hij de aanslag gemeentelijke heffin gen 1994 had ontvangen. Hij ging ervan uit dat hij met zijn vele schulden wel kwijtschel ding zou krijgen. I lelaas moes ten wij hem snel uit deze droom helpen. Bij kwijtschel ding wordt geen rekening ge houden met schulden. De heer Kos zat er wat ontgoo cheld bij. We vertelden hem dat dit nog niet hoeft te betekenen dat hij niet voor kwijtschelding in aanmerking komt. Bij de be rekening van de kwijtschelding spelen verschillende factoren een rol. Het gaat om een verge lijking van uw maandelijkse in komsten en uitgaven. Bij de be paling van de inkomsten wordt naast uw loon of uw uitkering ook rekening gehouden met de maandelijkse reservering van uw vakantiegeld, de door u ont vangen alimentatie en de in komsten die u ontvangt uit ka- merverhuur of van kostgangers. Op de totale inkomsten worden bepaalde uitgaven in minde ring gebracht. Indien u in een huurwoning woont beslaan de ze uitgaven uit uw huur, de no minale premie voor uw ziekte kostenverzekering en de door u betaalde alimentatie. Bij de huur wordt uitgegaan van de subsidiabele huur. Dit is de kale huur vermeerderd met de ser vicekosten waarover u (naast de kale huur) huursubsidie kunt krijgen. De subsidiabele huur wordt verminderd met uw huursubsidie en met een vast bedrag van f.299.58. dat ieder- Kwijtschelding gemeentelijke belastingen een geacht wordt tenminste aan huur te kunnen besteden. Op het saldo van uw in komsten en uil gaven wordt de zogenaamde kwijtscheld ings- norm in minde ring gebracht. Er zijn verschillen de kwijtschel dingsnormen. Welke op u van toepassing is hangt af uw woonsituatie en de samenstelling van uw Molslum ding. Het bedrag dat na aftrek van de kwijtschel dingsnorm res teert, is uw beta lingscapaciteit. Hiervan is 80% opeisbaar voor de betaling van gemeentelijke belastingen. Uit ons onder zoek bleek dat de subsidiabele huur van de wo ning van de heer Kos f.730,- be draagt en dat hij een huursubsi die van f.325,- ontvangt, waar door na aftrek van het vaste be drag van f.299,58 zijn woonlas ten 105,42 bedragen. I lij betaalt voor zijn gezin een zieken fonds- en AWBZ-premie van f.85,70. Dit betekent dat de kwijtschelding van de heer Kos als volgt wordt berekend: f.1.771,54 (inkomen) f.97,72 (vakantiegeld) - f. 105,42 (woonlasten) - f.85,70 (ZF/AWBZ-premie), hetgeen een netto besteedbaar inkomen van f.1.678,14 oplevert. Hierop wordt de voor de heer Kos geldende kwijtscheldingsnorm van f.1.682,- in mindering gebracht, waarna blijkt dat hij geen betalingscapaciteit heeft en voor volledig kwijtschelding in aanmerking komt. De heer Kos was natuurlijk blij met deze uitkomst, die hij niet meer had verwacht. Door zijn hoge huur was hij toch nog voor kwijtschelding in aanmerking gekomen. We hebben hem ook kunnen helpen met zijp schulden, liet aantal schuldeisers bleek gelukkig bij nader inzien mee te vallen. Met hen zijn betalingsregelingen afgesproken. Wanneer u ook voor kwijtschelding in aanmerking denkt te kunnen komen, raden we u aan dit zo spoedig mogelijk aan te vragen of te laten onderzoeken. Er geldt weliswaar geen termijn voor het aanvragen van kwijtschelding, maar indien u de aanvraag binnen twee maanden na de dagtekening van de aanslag indient, zal de gemeente uw verzoek zo snel mogelijk afhandelen. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92,2311 CV Lelden. Mr. J. Mons, Mr. 11.1'. I.ohmann en Mr. W. Weernekers. Open spreekuren maandag 11 .T)0-12.00 uur en donderdagavond 18.30-20.00 uur en op afspraak.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11