Euro-parlement tegen compromis Mobiele telefonie voor iedereen. Buitenland Onrust en geweld in Israël Berlusconi bereid tot verkoop bezittingen talie maakt ruk naar rechts, maar weet nog niet welk rechts Ex-DDR-leider Krenz: Socialisme blijft leveny 5ENSDAC 30 MAART 1994 9 AFP Agencc France PTCS5C ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associate Press OPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Oiensten Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPl United Press In Jppas stopt zusjes in wasdroger I wee \merikaansr /uqrs. van drie en vijf jaar oud, week door hun 14-jarige babysitter in de wasdroger omdat ze niet wilden gehoorzamen. De 5-jarige I oshina Ht brandwonden en kneuzingen op. I lei meisje had zichzelf uit ■draaiende droger bevrijd door het deurtje open te schoppen. O ^idianenleiders Colombia vermoord jGOTADe Nationale Inheemse Organisatie heeft de Colom- jtanse president Gaviria gevraagd maatregelen te nemen om n einde te maken aan het aanhoudende geweld tegen india- in. Hel afgelopen weekeinde werden in het reservaat San lres de Solavento, 480 kilometer ten noorden van Bogota, drie pianenleiders en hun chauffeur vermoord. mokkelaars dinosaurus-eieren vast fng kong De Chinese politie heeft zeven mensen aangehou- in wegens smokkel van fossiele dinosaurus-eieren. De bende kokkelde ook antiek aardewerk, oude boeken en bont van be- hermde dieren. Bij de aanhouding nam de politie onder ande twintig dinosauruseieren in beslag. !ubanen langer zonder stroom ,vana De twee miljoen inwoners van de Cubaanse hoofdstad pvana hebben deze week elke dag tien uur lang zonder stroom Keten. Dat is twee keer zo lang als gebruikelijk. Het extra wordt veroorzaakt door storingen in vier energie- Intrales en een gebrek aan brandstof. 'ertrouwen in Balladur fors gedaald JHet vertrouwen van de Fransen in premier Balladur is naand flink gedaald. Had de premier vorige maand nog rtrouwen van 52 procent, nu is dat nog veertig procent. 2 ruim duizend ondervraagden zei 45 procent te verwach- t Balladur niet in staat is 'effectief de belangrijkste proble- an het land aan te pakken'. ix-minister presidentskandidaat Mexico Exico-stad» De regerende Institutionele Revolutionaire Partij (RI) in Mexico beeft gisteren ex-minister Ernesto Zedillo Ponce j Leon (economische zaken en onderwijs) aangewezen als kan- daat voor het presidentschap. De 42-jarige Zedillo was de lei- fr van de verkiezingscampagne van presidentskandidaat Luis onaldo Colosio, die vorige week in de noordelijke deelstaat jjuana werd vermoord. tlleen koeien hebben gekke-koeieziekte tussELLr is geen bewijs voor een verband tussen de 'gekke- jeieziekte' en de bij mensen voorkomende Creutzfeld Jacob- ekte. Dat stelt de Europese Commissie in een rapport. De pmmissie meent dan ook dat het niet noodzakelijk is om ver- ere maatregelen te nemen om de consument tegen de gekke- beieziekte (Bovine Spiingiforme Encefalopathie BSE) te be- Ihermen. Sinds 1990 bestaan al maatregelen om de consument (gen BSE te beschermen. Het is onder meer in een aantal lan en, waaronder Nederland, verboden om gemalen schapebot- in in voer voor runderen te verwerken, omdat BSE oorspronke- Ikvan schapen afkomstig is. Akkoord regering Guatemala en opstandelingen MEXICO-STAD Rtr-AFP De Guatemalaanse regering en de linkse opstandelingen heb ben gisteren in Mexico-stad een akkoord gesloten over de men senrechten. Daarmee is de kans toegenomen dat er nog dit jaar een einde kan worden gemaakt aan de al 33 jaar durende bur geroorlog. Beide partijen zijn overeenge komen dat in Guatemala zo snel mogelijk een VN-commis- sie voor de mensenrechten zal worden opgericht. Die krijgt het recht alle delen van het land te bezoeken en kan de regering en het leger om informatie vragen. De overeenkomst is het sluit stuk van gesprekken die zich al drie jaar hebben voortgesleept. Het akkoord moet uiteindelijk leiden tot een algeheel vredes akkoord. EU-ministers tegen verlaging van melkquota BRUSSEL ALV KNOL CORRESPONDENT De Europese landbouwminis ters zien geen enkele reden om de melkquota dit jaar met een procent te verlagen. De Europe se Commissie vindt zo'n korting noodzakelijk. De ministers wei geren ook een extra verlaging van de boterprijs met drie pro cent. Volgens de Europese Commissie is de zuivelmarkt 'fragiel'. De markt wordt be dreigd door een dalende con sumptie, van melk èn boter, en van toenemende concurrentie. De landbouwministers zeiden gisteren deze sombere analyse van de Commissie niet te delen. Bovendien hebben veel minis ters het er moeilijk mee om de eigen zuivelboeren uit te leggen waarom zij moeten worden ge kort, terwijl Spanje, Italië en Griekenland vorig jaar hun quo ta mochten verhogen. Jeruzalem» Eén dode en meer dan tachtig ge wonden; dat was gisteren de tol van een dag vol onrust en geweld in de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. De demonstraties volgden op de dood van zes Palestijnen door geweervuur van het leger, maandagavond in het vluchtelingenkamp Jabalya in de Gaza strook. Ook in Jeruzalem foto: een Pales tijnse jongen valt een orthodoxe jood aan was het onrustig. De Israëlische legerleiding meldde aanvanke lijk dat de als Palestijnen vermomde soldaten waren beschoten vanuit twee auto's met ge wapende en gemaskerde leden van de Fatah- haviken. Ze zouden het vuur hebben beant woord. Gisteren heeft de legerleiding toegege ven dat alleen de soldaten hebben geschoten. Ze zouden zich bedreigd hebben gevoeld. De Israëlische mensenrechtenorganisatie 'B'ts- elem' heeft gevraagd om een onderzoek naar de toedracht van de schietpartij. In Israëlische militaire kringen werd het incident gisteren omschreven als 'een tragische vergissing'. FOTO REUTER DAVID SILVERMAN Schönhuber wacht proces wegens laster BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Justitie in de Duitse deelstaat Beieren onderzoekt of een aan klacht wegens laster, belediging en ophitsing mogelijk is tegen de voorzitter van de rechts-ex- tremistische Republikaner, Franz Schönhuber. Strafvervol ging kan alleen plaatsvinden in dien de parlementaire on schendbaarheid van de oud- SS'er, die lid is van het Europees Parlement, wordt opgeheven. Schönhuber had de voorzitter van de Centrale Joodse Raad in Duitsland. Ignaz Bubis, afgelo pen weekeinde op een regio naal congres van zijn partij uit gemaakt voor 'een van de ergste ophitsers in dit land' nadat Bu bis hem een 'geestelijke brand stichter' had genoemd. Bubis wilde met zijn opmerking dui delijk maken dat rechts-extre- misten als Schönhuber door woord en gebaar het geestelijke klimaat scheppen voor aansla gen zoals die op de synagoge van Lübeck vorige week. Schönhuber liet op zijn beurt weten dat hij op 4 maart bij de rechtbank in Bonn een aan klacht tegen Bubis heeft inge diend wegens ophitsing en be lediging. De officier van justitie bevestigde dit, maar voegde daaraan toe dat er geen vooron derzoek wordt geopend omdat de beschuldiging 'belachelijk' is. Uitbreiding EU nog Icing niet zeker Woedende Europarlementariërs hebben gisteren ge dreigd het broze compromis over de stem- en machts verhoudingen binnen de Europese Unie op te blazen. Daarmee dreigt nieuwe vertraging voor de uitbreiding van de EU met Noorwegen, Zweden, Finland en Oosten rijk. Nadat de Britse premier Major gisteren voor het compromis het groene licht had gekregen van zijn aarze lende kabinet, lieten de andere EU-landen weten schoor voetend akkoord te gaan. BRUSSEL PETER DE VRIES correspondent Volgens Major heeft Londen veiliggesteld dat het in de uitge breide EU onwelgevallige be sluiten met slechts een klein aantal medestanders kan tegen te houden. Groot-Brittannic zal zelfs niet schromen het onoffi ciële veto uit te spreken of naar hel Europees Hof te lopen, zei Major tijdens een kort, maar heftig Lagerhuis-debat. In Brus- Abonnement Kosten per minuut voordelig bij: per maand piekuren daluren PrivateSpace® f40,- f 1,50 fO,75 0-50 min. p/maand KeySpace® f70,- f0,90 f0,45 50-200 min. p/maand HighSpace® f90,- f0,80 f0,40 200 min. p/maand Met de nieuwe abonnemen ten van PTT Telecom kan iedereen van de voordelen van I I mobiele telefonie genieten. Want er is nu al een abonnement voor maar veertig gulden per maand. Voor adressen van de dealers van abonnementen kunt u bellen met de Service Providers Martin Dawes (033- 55 46 63), debitel NEDERLAND (020-667 83 11) en PTT Telecom (06-0115). Voor meer informatie over Het Mobiele Netwerk kunt u gratis bellen met 06-0106. Het Mobiele Netwerk. rome Rtr tuurlijk een pasklaar antwoord, maar het zou werkelijkheid kunnen worden als de mogelijk heid zich voordoet." De rechtse Vrijheidsalliantie, waarin de Forza Italia, de fede- ralistischje Lega Nord van Um- berto Bossi en de neofascis- tische Alleanza Naziotiale (Na tionale Alliantie) van Gianfran- co Fini samenwerken, behaalde een absolute meerderheid in het Huis van Afgevaardigden en net geen meerderheid in de Se naat. Bossi sprak eerder zijn twijfels uit over een mogelijk premier schap van de leider van Forza Italia, omdat zijn zakenbelan- gen zouden verhinderen dat hij onpartijdig zou zijn. Mediamagnaat Silvio Berlusco ni heeft gisteren gezegd dat hij bereid is zijn reusachtige zake- nimperium, waaronder drie te levisiestations, te verkopen als hij de nieuwe premier van Italië wordt. Hij wil daarmee een be- langensverstrengeling voorko men. Berlusconi is een van de be langrijkste kandidaten om een nieuwe regering te leiden, nu de door zijn Forza Italia gedomi neerde Vrijheidsalliantie de ver kiezingen heeft gewonnen. ,,Als iemand ze wil kopen, heb ik daar geen bezwaar tegen", zei hij in een interview met de staatstelevisie RAL „Dat is na- sel werd heftig ontkend dat de Europese Commissie de Britten heeft gegarandeerd voorlopig af te zien van omstreden sociale wetgeving. De 'Euro-sceptici' in de Con servatieve fractie verweten de premier te zijn gezwicht voor de eisen van de andere lidstaten. Een van hen, 'Pony Marlow, bracht zelfs de I,abour-opposi- tie in een staat van opperste verrukking met de retorische vraag: „Waarom stapt u niet op om plaats te maken voor ie mand die de partij en het land echt leiderschap kan bieden"? Een zichtbaar woedende Major Vrijend stel vast na bedtest BOSSIER CITY Rtr Een jong paartje is in de Ame rikaanse staat Louisiana gear resteerd wegens obsceniteiten omdat het in een warenhuis een bed had 'uitgetest'. Een klant had bij de politie ge klaagd dat de twee tieners pu bliekelijk op een slaapbank la gen te vrijen. De politie trof de twee zit tend aan. „Ze bekenden wat ze hadden gedaan, boden hun ex cuses aan en zeiden dat ze wis ten dat het fout was geweest", aldus een politieagent. De 19- jarige jongen en zijn 17-jarige vriendin hangt een gevange nisstraf van maximaal een half jaar en een boete van bijna duizend gulden boven het hoofd. beet hem toe: ,,lk herinner u er aan dat het nuttig kan zijn om van tijd tot tijd te doen waar voor u gekozen bent, namelijk de regering te steunen". De volgende horde voor de toelating van vier nieuwe leden tot de EU wordt nu het anders zo machteloze Europarlement, dat het laatste woord heeft. De Euro-socialisten vinden het compromis 'onaanvaardbaar' terwijl de liberalen eisen dat het wordt aangepast. De CDA-Eu roparlementariërs wilden nog geen oordeel vellen. De Euro parlementariërs vinden una niem dat de EU door het com promis 'onbestuurbaar dreigt te worden', omdat kleine minder heden besluiten eindeloos kun nen traineren. In Brussel wordt er van uitge gaan dat de regeringen de ko mende tijd grote druk op 'hun' Europarlementariërs zullen uit oefenen om het vergelijk te slik ken. Probleem is dat van de 512 Europarlementariërs er in mei, midden in verkiezingstijd, 260 vóór het akkoord moeten stem men. Het is twijfelachtig of het door absentie geplaagde parle ment zoveel leden op de been kan brengen. ME EELCO VAN DER LINDEN «RESPONDENT heerst een vreemde sfeer in Dië. Doldrieste euforie en mplete wanhoop vechten om brrang. Er valt te beluisteren t eindelijk de veelbezongen jveede Republiek' gestalte zal pgen, maar ook dat het einde tijden nabij is en de enige (lossing emigreren is. De ver- tzingszege van Silvio Berlus- ni heeft het land een enorme hok bezorgd. Over hoe het nu fder moet, heerst nog grote pekerheid. i parlementsverkiezingen wa- n aangekondigd als 'histo- ch'. De bevolking kreeg im- er^deJcansATiet^ulpj^ lamer van Afgevaardigden itaal 630 zetels zele 'act voor Italië in Volkspartij 4 Irogressieven onder tidingvanPDS ,21 'njheidsalliantie, met lorza Italia 36 jndere partijen act voor Italië In Volkspartij irogressieven frijheidsalliantie Indere partijen nieuwe kieswet, definitief af te rekenen met het oude en cor rupte regime. De uitkomst van de verkiezingen is inderdaad als historisch te bestempelen. De christen-democraten, vijftig jaar in het centrum van de macht, kregen een handvol stemmen en zijn voor het eerst veroor deeld tot de oppositiebanken. Een ander symbool van het ou de Italië, de socialistische PSI, wist zelfs niet eens de kiesdrem- pel (vier procent) te halen. Nog 'historischer' is echter de overwinning van Silvio Berlus coni. Helemaal als men bedenkt dat zijn partij Forza Italia ('Voorwaarts Italië') nog geen drie maanden oud is. Met mar- ketingmethoden wist hij in lut tele tijd 13.000 'clubs' uit de grond te stampen en 256 kandi daten te ronselen voor zijn gro te project: voorkomen dat het land ten prooi zou vallen aan de communisten, ofwel de leden van de acht partijen tellende Progressieve Alliantie. Politiek Italië stond erbij, keek ernaar en kreeg de rekening gepresen teerd. Het succes van de mediamag naat kan worden uitgelegd als een signaal dat het land werke lijk een breuk met het verleden wil. Dal het de instabiele rege ringen rond de christendemo cratische DC, maar ook de machteloze en 'eeuwige opposi tie' van de ex-communistische PDS, zat is. De overwinning van Berlusconi illustreert echter ook een zekere achterlijkheid van de Italiaanse politiek: niet het pro gramma of de eigen alliantie vormde de grote aantrekkings kracht, maar de afkeer van de tegenstander, die consequent werd afgeschilderd als een de mon. De Progressieve Alliantie heeft haar nederlaag voor een groot deel aan zichzelf te wijten. Zij beschouwde het als logisch dat met het verdwijnen van de DC de weg vrij was naar de lang ge droomde regeringsmacht. Het grote succes in de lokale verkie zingen van eind vorig jaar ver sterkte dqze overtuiging. Ge dacht werd dat de roep om ver nieuwing vooral betrekking had op de tegenstanders. Vooral de ex-communistische PDS had signalen moeten geven van een definitieve breuk met het verle den, ook omdat deze partij door menig smeergeldschandaal is getroffen. De presentatie van secretaris Occhetto als leider van de Progressieve Alliantie moet als een vergissing worden beschouwd. Occhetto verzamelde alle pro gressieve partijen, inclusief de communistisch gebleven RCI, om zich heen en dacht met de ze formule het succes van de lo kale verkiezingen te herhalen. Deze beslissing en het gebrek aan interne vernieuwing joegen veel gematigde kiezers weg. De Progressieve Alliantie onder schatte verder het rechtse in stinct van het electoraat dat al tijd was ingekapseld door de DC. De kandidatuur van Berlusconi was het ontbrekende element in een chemische reactie, die uit eindelijk leidde tot de nederlaag van 'links'. Berlusconi gebruikte meedogenloos het wapen van het communistische gevaar, buitte de interne tegenstellin gen uit en kon ook gemakkelijk de PDS ervan beschuldigen nog steeds tot het oude Italië te be horen. Berlusconi dankt zijn succes voor een belangrijk deel aan de gebreken van zijn voornaamste tegenstanders en de wijze waar op hij die gebreken, met hulp van zijn imposante propagan damachine, wist uit te buiten. Het 'keren van het rode gevaar' en het 'veiligstellen van de vrij heid' waren in feite belangrijker dan zijn programma vol dro men en schone wensen. De af schuw voor links werd ook de basis van zijn eigen coalitie met de Lega Nord en de Nationale Alliantie/MSI, die zich sinds en kele maanden niet meer als neo-fascistisch beschouwt. Berlusconi, zich bewust dat de ze twee partijen elkaar niet ver dragen, ging in Noord-Italië een alliantie aan met de Lega en in de rest van het land met de Na tionale Alliantie. Deze formule is een overdonderend succes gebleken. Maar nu is de vraag hoe Berlusconi denkt een rege ring te vormen met een Lega- leider Bossi die elke gelegen heid aangrijpt om de Nationale Alliantie te verketteren en zelfs ook Forza Italia en dezelfde Ber lusconi volop bekritiseert. De gemeenschappelijke tegenstan der is verslagen, maar samen regeren lijkt bijkans onmogelijk. Italië gaat, met of zonder rege- ring-Berlusconi, een zeer onze kere periode tegemoet. De in de campagne gekweekte haat tus sen beide polen is groot en zal zeker leiden tot spanningen. Het land heeft een belangrijke schok gekregen, maar zit nog vast in het oude vijanddenken. Het begin van de Tweede Re publiek' is tot nader datum uit gesteld. maastricht robert bloemen Een officeel staatsbezoek aan Nederland zat er voor Egon Krenz nooit in. Het laatste staatshoofd van de DDR moest nog geen zeven weken nadat hij Erich Honecker was opgevolgd, zelf het veld rui men. Een Zuidlimburgs bu reau voor spreekbeurten no digde Krenz uit naar Maas tricht te komen voor een dis cussie met zakenlieden. „Als Honecker bij zijn officiële bezoek aan de Bondsrepu bliek in 1987 een mogelijke hereniging van de beide Duitslanden had aangekaart, zou de regering in Bonn gaar ne bereid zijn geweest daar over te onderhandelen. In te genstelling tot 1990 had de Bondsrepubliek zich beter 'kunnen voorbereiden en was alles niet zo teleurstellend verlopen. In onderhandelin gen hadden we het beste uit de beide staten kunnen over nemen en was het niet tot de inlijving en vernietiging van de DDR gekomen." Krenz is een verbitterd man. Nog geen vijftig dagen, van 18 oktober tot 6 december 1989, was hij de machtigste man van de eerste 'echte demoqra tische republiek op Duitse bodem'. Maar de tijden van het socialisme bleken voorbij. „Toen ik de uitnodiging kreeg om naar Nederland te komen, heb ik geaarzeld. De Duitsers hebben met hun binnenland se problemen hun buren al veel te lang lastig gevallen, dacht ik. Maar met Maas tricht als symbolische stad voor de Europese eenwor ding, is het misschien toch zinvol te praten over een her enigingsproces op kleinere schaal, dus over de eenwor- dingvan Duitsland." Als gastspreker probeert het laatste DDR-staatshoofd zijn toehoorders te boeien met zijn zienswijze op de hereni ging. Krenz beklemtoont dat hij zijn persoonlijk standpunt uitdraagt. „Op 9 november 1989, de dag dat de Muur viel, vloeiden zo wel de tranen als de cham pagne rijkelijk. De aanvanke lijke euforie is allang opge gaan in de zorgen van alledag. De teleurstelling over het ver loop van de hereniging is groot. De politici uit het Wes ten lijken slechts in één zaak geïnteresseerd. Ze willen alles over de DDR uit de hoofden van de Oostduitse bevolking verdrijven." De zaal luistert ademloos toe en lijkt begrip te tonen voor de voormalige DDR-leider. Een gast stelt voorzichtig een vraag. Waarom besloot 1 Ionecker niet tot hervormin gen, tóen DDR burgers in mei 1989 al massaal via de Hon gaarse grens naar het Westen vluchtten? Zelfs anno 1994 begint Krenz zijn antwoord met een rechtvaardiging voor de sluiting van de grenzen in augustus 1961, waarvan de Berlijnse Muur het bekendste bestanddeel werd. „We hadden valutaproble men. We konden niet ieder een die naar het Westen wil de, genoeg geld meegeven. Dok vroegen we ons af hoe veel personen in de Bondsre publiek zouden blijven. De grens tussen Oost- en West- Duitsland was geen normale grens, het was een grens tus sen twee politieke en econo mische systemen. We be schouwden de Muur altijd als fundament van ons bestaan, nooit als inzet bij politieke onderhandelingen. In mei 1989 was het al tc Iaat om dat beleid te wijzigen." Aarzelend geeft Krenz toe zelf ook fouten te hebben ge maakt, maar hij gaat dan meteen weer verder met be schuldigingen en rechtvaardi gingen. I lij voelt zich verant woordelijk voorde 1,5 mil joen burgers die in DDR-tij- den openbare functies be kleedden, en nu tot het 'schuim van de natie' horen. „Gorbatsjov had, toen hij in 1985 met hervormingen kwam. de andere landen in het Oostblok moeten betrek ken bij de ingrijpende veran deringen. Dan hadden we nu nog een DDR. Eén variant van het socialisme is mislukt, maar ik kan me geen maat schappij voorstellen waarin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9