maffia verdeelt de drughandel Vechten om olie uit Azerbeidzjan Buitenland bENSDAG 30 MAART 1?94 7 1 °isteuropese maffiabendes beheersen nieuwe routes tebr de smokkel van hard dmgs naar West-Europa. P>lgens Europese opsporingsdeskundigen blokkeert de iterlog in Bosnië de traditionele aanvoer over de Bal- n, waardoor smokkelaars worden gedwongen hun ute over land te verleggen naar Oost-Europa. se Cosa Nostra, de Calabrische Ndrangheta en de Napolitaanse Camorra, Daar zou een nieuwe verdeling worden gemaakt van de Europese drughandel. Het geweldsniveau in Europa verbonden met drughandel en druggebruik is altijd veel lager geweest dan in de Verenigde Staten, waar criminelen gemak kelijker over wapens kunnen beschikken. Dat is aan het ver anderen, volgens de opspo ringsofficieren, omdat maffia- groepen die in Oost-Europa zijn gevestigd in wapens handelen en grote winsten halen uit de drughandel. Deze trend wordt een werkelijke bedreiging ge noemd voor de maatschappij en de politieke stabiliteit. Met de enorme winsten uit de drug handel zouden deze nieuwe or ganisaties onvermijdelijk in vloed kunnen uitoefenen in de westerse maatschappij. De Colombiaanse cocaïnekar tels richten hun aandacht in middels op de markt van de Eu ropese Unie, waar de winsten eenderde hoger liggen dan in de VS, waar de pakkans kleiner is en waar de mogelijkheden om het geld wit te wassen legio zijn. Cocaïne, het belangrijkste pro- dukt van Colombia, doet op de Europese markt ongeveer 70.000 gulden, vergeleken met ongeveer 50.000 gulden in de |PEN LEONARD DOYLE OBERT BLOCK THE INDEPENDENT ianese clans uit de Servische eeivincie Kosovo zitten ook in de heroïnehandel en zij oejruiken de winsten om wa- eeis te kopen die Kosovo wor- ntk ingesmokkeld als voorbe- veding op een oorlog met de Tiïoïne, voornamelijk uit Af- deinistan, Pakistan en de Gou- Trij Driehoek van zuidoost- vejë, vloeide vroeger van Tur- via Joegoslavië naar West- topa. Tonnen heroïne wer- a jaarlijks in door de douane zegeldeTIR-vrachtwagens ternationaal Wegvervoer) de ais over gesmokkeld. Nu de toweg van Broederschap en nheid tussen Belgrado en Za- 54jb is geblokkeerd, verschui mt de smokkelaars de drugrou- geiaar het noordoosten, i «heroïnehandel uit Turkije en volgt ten minste 3 nieuwe tates, die de oorlog in Bosnië Izeilen en door Roemenië, Ingarije, Polen en de Tsjechi- je Republiek lopen. Dan wor- n de drugs soms in kleinere kketten verdeeld, voordat ze ilrden verscheept naar Duits- J °)d. Frankrijk en Engeland :®fcelangrijkste Europese afne- \2frs*. i.7{t nieuwe patroon werd in in vergelijking met het -jr daarvoor, zichtbaar in een daling in het aantal he- opevangsten in West-Europa, ijeen nog grotere stijging in aantal heroïnevangsten in aldus de interna- ^jnale Samenwerkingsraad van Douanes. Agens Europese opsporings enten zijn de nieuwe mede- elers georganiseerde mis- pdsyndicaten uit de voorma- Sovjetunie, meestal Russen 3']Oekraïners. Daar bovenop -Vben de Albanezen een ande- iute geopend om heroïne Zwitserland en Duitsland luizen. „Zij brengen heroïne hét westen en smokkelen tomatische en half-automati- le wapens die zij in Zwitser- ',4|d en Tsjechië en Slowakije 9jbben gekocht, naar Kosovo ,'2jUg", aldus Alain Labrousse, jofd van het Geopolitiek -ugswaarnemingscentrum in 4-ijs. rtrdeling berichten de ronde J.Ofer 'misdaadtoppen' in War- ?^hau en Praag, waar de Russi- 'gjie onderwereldfiguren sa- i'opkomen met de 3 belangrijk- i, 78 Italiaanse georganiseerde ),3 sdaadgroepen - de Siciliaan- VS. De cocaïne - volgens de Ameri- kaansedrugbestrijdingsdienst DEA zo'n 300 ton per jaar - wordt op-verschillende manie ren verscheept, maar steeds va ker via Nigeria en Ghana. Nige- riaanse drugkoeriers spelen een belangrijke rol in het naar Euro pa brengen van zowel heroïne als cocaïne. Maar omdat de kans groot is dat zij op de vlieg velden worden gefouilleerd, zijn de Nigeriaanse distributeurs be gonnen met het rekruteren van Polen en Tsjechen om de drugs op hun plaats van bestemming te krijgen. De meest gebruikte methode is om condooms ge vuld met heroïne of cocaïne door te slikken, die een paar da gen in het lichaam blijven zit ten. Gemakkelijk Oosteuropese landen worden in toenemende mate als tussenha ven gebruikt omdat de controle op hun vliegvelden weinig alert is en er geen wetgeving tegen drughandel bestaat of nauwe lijks wordt uitgevoerd. Vandaar- uit wordt de cocaïne gemakke lijk over de Duitse of andere binnengrenzen van de EU ge bracht, waar de grenscontroles bijna tot het verleden behoren. Een verm'eende mafioso wordt gearresteerd door Russische politie. Russische gangsters zijn samen met 'collega's landen en Italië verantwoordelijk voor wapentransport naar Bosnië en Kroatië. Het beste voorbeeld van het verschuivende patroon in de cocaïnehandel was de vangst van 1,2 ton cocaïne in de buurt van de Fins-Russische grens in februari. De drugs werden naar Nederland verscheept voor ver dere distributie over de EU. De vangst wijst op een rijpende en nauwe relatie tussen Colom biaanse drugkartels en Oost europese misdaadsyndicaten, aldus de Europese drugbestrij- dingdeskundigen. Volgens Interpol zijn de nieuwe misdaadbendes langs etnische lijnen georganiseerd. Daaronder bevinden zich Russen, Oekraï- ners, Tsjechen, Georgiërs, Ar meniërs en Azeri's. Interpol legt bij hen de oorzaak van de stij ging van de georganiseerde misdaad die zich uitstrekt van de Atlantische Oceaan tot de Oeral en wapen- en drughandel omvat, smokkel van gestolen kunst, autodiefstal, fraude en het witwassen van geld. Volgens een Amerikaanse des kundige op het gebied van de internationale drugwereld, Rensselaer Lee, hebben deze maffiagroepen zich verschanst in Europese steden als Helsinki, Praag, Warschau, Berlijn en Frankfurt. Tijdens een recente getuigen verklaring voor het Congres zei Lee dat de florerende drug- en wapenhandel op de grensen van de EU „het toneel zou kun nen vormen voor represaille maatregelen van de douane en immigratiebarrières die nadelig kunnen zijn voor de Europese integratie. Een golf verdovende middelen die Europa binnen komt, zou protectionistische re acties kunnen opwekken van Europese regeringen." Volgens bronnen binnen de Duitse poli tie opereren zo'n 30 Russische misdaadgroepen in Duitsland, waarvan sommige meer dan 300 leden hebben. Kosovo De route voor de heroïne die in Pakistan en Afghanistan wordt gefabriceerd, loopt door Turkije naar de Albanese kust en verder naar Kosovo. Vandaaruit laten Albanese clans de drugs naar de markten in Zwitserland en Duitsland verdwijnen, en kopen van de winsten kalasjnikov-ge- weren en Uzi-machinegeweren als voorbereiding op een moge lijke gewapende strijd met Ser vië in Kosovo en mogelijke on rust onder de Albanese ge meenschap in Macedonië. Een andere storende factor is de opkomst van Polen als belang rijkste producent en exporteur van amfetaminen naar de EU. Poolse amfetaminen behoren tot de drugs met de hoogste kwaliteit in Europa, volgens cij fers van Zweedse gerechtelijke laboratoria vaak met een puur heidsgehalte van 97 tot 100 pro cent. De amfetaminen worden naar Nederland en Scandinavi sche landen vervoerd, waarvan daan ze over heel West-Europa worden verspreid. Daar is het percentage vangsten van Poolse drugs vorig jaar omhooggevlo- gen van 6 procent in 1989 tot meer dan 25 procent. Het gebruik van marijuana in Europa is ook gestegen. Het aantal vangsten van cannabis, waarvan veel uit het Rifgebergte uit Marokko komt, is vorig jaar met 28 procent gestegen. Toen werd 26.082 kilo geconfisceerd door douane en politie. Embargo Ondanks een wapenembargo stromen de wapens de Balkan binnen. Maar de internationale gemeenschap blijft koppig gelo ven dat het embargo voorkomt dat de Bosnische oorlog zich uitbreidt naar andere licht ont vlambare gebieden in deze re gio. Een deel van de wapens wordt betaald door rijke emi granten in Noord-Amerika en Australië. Een ander deel wordt gefinancierd uit de winsten van de heroïnehandel naar West- Europa. Maar nog vaker steu nen bevriende regeringen, waaronder Iran, de aankoop van wapens. Daarbij gaat het vooral om machinegeweren, automatische geweren, mortie ren. granaten en explosieven. Zoals in de meeste van de 30 huidige conflicten in de wereld, zorgen lichte wapens voor de meeste slachtoffers onder mili tairen en burgers. Dat zegt Aar on Karp, deskundige in de ma nier waarop opstandige groepe ringen aan hun wapens komen. Volgens zijn berekeningen kost het ongeveer 75 miljoen dollar (145 miljoen gulden) per jaar om een militie van 10.000 man van lichte wapens te voorzien. De Albanezen beheersen nu 70 procent van de Zwitserse heroï nemarkt en er zitten meer dan 2.000 Albanezen uit Kosovo in de gevangenis op beschuldiging van drug- en wapensmokkel. Vanwege het feit dat ze het het zwaarst te verduren hebben on der de Servische agressie en verschrikkelijk arm zijn, zijn de Albanese clans volgens Europe se politiebronnen heroïne gaan smokkelen om wapenaankopen te financieren. Onlangs werden acht Albanezen, onder wie een Macedonischestaatssecretaris van defensie van Albaanse af komst, gearresteerd voor het smokkelen van wapens naar Macedonië. Routes De minister van buitenlandse zaken van Macedonië, Ljubomir Frekovski, heeft 4 kanalen be schreven waardoorheen de wa pens vloeien - 2 routes dwars door Bulgarije voor wapens be stemd voor Bosnië en Kroatië, een door Thessaloniki in Grie kenland en een andere door Al- „Het is vandaag de dag in de Balkan gemakkelijker om een machinegeweer te kopen dan een chocoladereep van To- blerone", aldus een deskundige. Ondanks het 3 jaar oude wape nembargo voor alle 6 republie ken van het voormalige Joego slavië, hebben wapens - zelfs groot wapentuig als tanks, ge vechtsvliegtuigen en helikopters - hun weg gevonden naar Bos nië en Kroatië. Die wapens ko men van Oosteuropese arsena len, islamitische landen, de Ita liaanse maffia en Russische gangsters. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET :ORRESPONDENT is een van de steunpilaren van de Azerbeid- °fcjaanse economie. Azerbeidzjan was, na Rusland en ^kazachstan, de derde olieproducent van de voorma lige Sovjetunie. Door de oorlog met Armenië is het 1 Tand nu meer dan ooit afhankelijk van het vloeibare /goud. Als gevolg van diezelfde oorlog is de oliepro- muktie echter gedaald. De distributie verloopt hor- tiend en stotend en wat er nog uit de grond komt, Avordt grotendeels over de grens verkocht om aan de broodnodige roebels te komen. Dlieschaarste in een oliestaat; gebrek aan coördinatie en besluitvaardigheid zijn de voornaamste oorzaken. De regering lijkt niet in staat prioriteiten te stellen. Al les wordt in het werk gesteld om te voorkomen dat de —inwoners van de hoofdstad Bakoe in de rij moeten rsd^taan voor benzine. Voor de naar schatting 700.000 vluchtelingen die zijn ondergebracht in tenten, trein wagons of leegstaande gebouwen, ligt dat anders. Kleumend staan ze iedere dag in lange rijen te wach ten op de tankwagens met stookolie. tenAndrc Picot van het Internationale Rode Kruis kan len2ich hierover flink opwinden. De Azerbeidzjaanse re gering heeft het Rode Kruis om kachels gevraagd voor de vluchtelingen. „We vroegen of de regering de leve ring van petroleum kon garanderen. Het antwoord terAvas 'nee'. Ik snap dat niet. Is het dan zo erg als de tenmensen de auto wat vaker moeten laten staan, zodat de tankwagens ingezet kunnen worden voor de vluch- lelingen?" Picots kantoor, in een klassiek gebouw aan een van de rede boulevards van de hoofdstad, is zoals alle open- tare gebouwen ijskoud. Buiten waait een harde, gure ind. 'Windenland' heet dan ook het schiereiland 5.ivaarop Bakoe ligt. De enige plaats in de stad waar het Mekker warm is, is het oude Intoerist-hotel waar de ^'AVesterse oliemaatschappijen huizen. Een consortium 2 !]van 8 buitenlandse firma's zit al maanden geduldig te 14 ^vachten tot de Azerbeidzjaanse regering een besluit w.dieemt: mag er worden geboord of niet? o ^Tot wanhoop van de oliemaatschappijen zijn de Aze- l' xi's vastbesloten niet overhaast te werk te gaan. Met 2 jde vorige president, Elchibey, had een aantal bedrij- 13 «ven afzonderlijke overeenkomsten gesloten. Voor die :6Tondertekend konden worden, werd de president ech ter afgezet. Zijn opvolger, Alijev, veegde alle afspraken j jvan tafel. Het winstaandeel van 55 procent voor de 31 (buitenlandse bedrijven vond hij veel te groot. 'dTAlijev heeft alle geïnteresseerde bedrijven bijeenge- i4,(plaatst in een consortium," vertelt Philip Maxwell met een zuur gezicht. Hij fs vertegenwoordiger van British Petrol en het Noorse Statoil In het consortium verte genwoordigd zijn BP/Stat, Amoco, Unocal, Penzoil, Ramco, Turkish Petrol en McDermott. BP/Stat heeft met 36,7% het grootste aandeel. Een van de 3 velden in de Kaspische Zee waar het de buitenlandse maatschappijen om te doen was, Gü- neshli, werd uitgesloten van de onderhandelingen. De 2 andere velden, Cirakh en Azeri, werden tot een veld samengevoegd. De capaciteit ligt tussen de 3,4 en 3,8 miljard vaten. Dat is bijna het dubbele van de op brengst van de Noordzeevelden, maar blijft ver achter bij de produktie van de velden in Saudi-Arabië. die soms wel 100 miljard vaten opleveren. Met een commisie van experts die door de Azerbeid zjaanse regering is benoemd, werd een ontwerp-over- eenkomst opgesteld. Daarin werd naast alle techni sche details vastgelegd dat Azerbeidzjan 80 procent van de opbrengst van het Azeri-Cirakh veld krijgt. De investering van het consortium zou 7 miljard dollar 14 miljard gulden) moeten bedragen. Sinds 2 maanden 'hoort' de regering nu onafhankelij ke specialisten over het ontwerp. Het consortium heeft een bonus van 250 miljoen dollar (500 miljoen gulden) in het vooruitzicht gesteld als de regering te kent en ook het Azerbeidzjaanse parlement de over eenkomst goedkeurt. Volgens een westerse diplomaat in Bakoe is dit de grootste 'handtekening-bonus' die ooit is toegezegd. Maar zelfs die kan de Azeri's er niet toe bewegen op te schieten. De schoen wringt bij de rol van Rusland. Het bleek niet eenvoudig de banden te verbreken met een structuur waar Azerbeidzjan sinds 1828 deel van uit maakte. Turkije kon het vacuüm niet opvullen en de oorlog met Armenië bracht Azerbeidzjan op de knie' ën. Toen president Elchibey in juni vorig jaar wegge- vluchtte uit de hoofdstad, wendde het land zich nood gedwongen opnieuw tot Rusland voor raad en daad. Het voorstel van Rusland om troepen te sturen werd met gemengde gevoelens ontvangen. Azerbeidzjan kan de Armeense troepen alleen niet terugdringen, zoveel is wel duidelijk. Maar de Azeri's vrezen dat het Russische leger uit strategische overwegingen in Azer beidzjan zal blijven. En dat zou het einde betekenen van de Azerbeidzjaanse soevereiniteit. In november vorig jaar kwam de Russische minister van olie en energie. Yuri Safranik, naar Bakoe om de status van de Kaspische Zee te bespreken. Nu is het officieel een meer, hetgeen betekent dat de olievelden binnen de Azerbeidzjaanse wateren vallen. Indien de Kaspische Zee, zoals Rusland wil, officieel een zee wordt, komen de velden in internationale wateren te liggen en kan Rusland er pok aanspraak op maken. Hiervoor is echter de instemming nodig van alle om ringendelanden. Onlangs verklaarde Safranik dat zijn land een aandeel van 20 procent verlangt in het consortium. Azerbeid zjan is bereid op deze eis in te gaan, maar daarmee komt het zo moeizaam bereikte ontwerp-akkoord op nieuw op losse schroeven te staan. Een ander punt van discussie is de route van de pijp lijn die de Azerbeidzjaanse olie naar Europa moet ver voeren. Het Westerse consortium heeft een bonus van 250 miljoen dollar (500 miljoen gulden) uitgeloofd als de Azerbeidzjaanse regering overeenstemming kan bereiken met de landen waardoor de pijplijn moet gaan lopen. Bovendien wil het de aanleg financieren. De route IranNachitsjevanTurkije geniet in het Westen de voorkeur. De pijplijn zou dan uitkomen in de MiddelJandse-Zeehaven Iskenderun. Een praktisch bezwaar tegen dit traject is echter de oorlog die in Zuidoost-Turkije woedt tussen de Koerdische Arbei derspartij PKK en het leger. DePKK heeft diverse ma len te kennen gegeven de zaak te zullen saboteren en dit dreigement kracht bijgezet met aanslagen op pompstations aan de Iraakse pijplijn naar Iskenderun. Wat zijn de alternatieven? De Amerikaanse bedrijven weigeren een pijplijn over Iran naar de Perzische Golf te financieren. Een route over Rusland naar de Zwar- te-Zeehaven Novorossisk, van waaruit het transport per schip vervolgd zou worden, stuitte op Turkse be zwaren. Onder geen voorwaarde zal Turkije toestem ming verlenen om de tankers over de Bosporus te la ten varen, de bochtige zeeëngte door de miljoenen stad Istanbul. De mogelijkheid om de olie te verschepen naar een Turkse Zwarte-Zeehaven, vanwaar een pijpleiding naar Iskenderun kan worden aangelegd, wordt ook door de Turken van de hand gewezen. Vooral 's win ters kan het flink spoken op de Zwarte Zee en het risi co van een ramp is te groot. Een voorstel van de Rus sen om de pijplijn in de Baltische Zee uit te laten ko men, stuitte op soortgelijke bezwaren van de Scan dinavische landen. 1 loe de pijplijn zal gaan lopen is dus nog steeds niet duidelijk. Er schijnt onlangs een overeenkomst te zijn getekend met Rusland over het gebruik van een be staande pijplijn, waar dan nog een stukje moet wor den aangebouwd. Waarheen werd evenwel in het midden gelaten. Tegelijkertijd werd Ankara de verze kering gegeven dat dit akkoord de Turkse optie, de landroute naar Iskenderun, niet uitsluit. Het is uitein delijk een politieke beslissing die Azerbeidzjan moet nemen. Een oude Azerbeidzjaanre vrouw bereidt een maaltje op houtvuur. De economie van Azerbeidzjan drijft voor het grootste gedeelte op olie. foto reuter rubenmancasaryan

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7