Akkoord aankoop van oude MAVO We lagen als in het leger in dekking' Bestuurslid stapt uit woningbouwvereniging Onderzoek bestemming Elisabeth 56 Rijn en Veenstreek :,5ijna twee miljoen voor tevers en kades in polders \utomaat ontvreemd Munt voor Archeon Aanleg van kerosinepijp gaat verder SP bezoekt Alkemade OENSDAG 30 MAART 1994 21 .jVuto en wieldoppen gestolen azerswoude-runduk/zoeterwoude-runduk» Vanaf een aan de Wil- ;m Klooslaan in Hazerswoude-Rijndijk geparkeerde auto zijn e vier wieldoppen gestolen. De diefstal is in de nacht van naandag op dinsdag gepleegd. Ook in Zoeterwoude-Rijndijk loegen autodieven hun slag. Daar werd in dezelfde nacht vanaf _,e Wilhelminastraat een witte Honda gestolen. W k nbraak bij sportzaak 1 lphenaandenrun» Bij een inbraak in een sportartikelenbedtijf l an De Schans in Alphen is in de nacht van maandag op dins- ,ag een grote hoeveelheid kleding en schoenen ontvreemd. De ,aders braken een deur open en reden met een vrachtauto naar nnnen. Rijnwoude mag zaken doen met bank ■iELOFARENDSVEEN ?t waterschap De Oude Rijn- 'omen geeft dit jaar nog zo'n miljoen gulden uit voor het rbeteren van oevers en kades diverse polders. Daarmee ieft de verenigde vergadering n het waterschap gisteravond café Heemskerk in Roelo- rendsveen ingestemd. Ver acht wordt dat het Hoog- •emraadschap van Rijnland im vijf ton in de kosten bij- Bijna zeven ton wordt in Rolder Oudendijk en de pol- •r Vrouwgeest in Woubrugge •stopt, maar ook de Zweilan- irpolder slokt bijna vier ton de kosten op. Enkele a)ofdingelanden sfaken gister- °'ond een stokje voor de uitga ve van twee ton voor de kade- en oeververbetering van de Tuinder- of Kogjespolder. Ze vonden het overdreven om zo veel geld te steken in dit in de Kagerplassen gelegen eiland. „Het is 'een poldertje met een boerderijtje. Zelfs als de polder onder water loopt, loopt de boerderij nog geen gevaar", merkte hoofdingeland Van der Hulst op. Volgens secretaris D. de Blaeij heeft het waterschap de plicht om kades en oevers te onderhouden. Op voorstel van hoofdingeland B. Verstegen werd het voorstel voor de Tuin der- of Kogjespolder verschoven naar een volgende vergadering. „Dan kan er nog eens bekeken worden wat er precies moet ge beuren.", aldus Verstegen. RUNWOUDE. RUUD SEP De Rijnvvoudse gemeenteraad is gisteren akkoord gegaan met de verkoop van de westvleugel van het gemeente huis en de aankoop van de oude mavo in Hazerswoude- Rijndijk. Daarmee is nog net voor het aantreden van de nieuwe gemeenteraad het laatste besluit over de uitbrei ding van het gemeentehuis aangenomen. Alleen de frac tie van D66 was tegen. PvdA en SGP/RPF legden zich neer bij het onvermijdelijke en stemden in met het voor stel. aan de verkoop van de voorma lige Christus Koning mavo aan het Hélène Swarthplantsoen. In wezen ruilt de bank de oude mavo voor de westvleugel, met bijbetaling van het mooie be drag van precies één miljoen gulden. Op papier betekent dat voor de gemeente dat de west- vleugel minder opbrengt dan was verwacht en dat de oude mavo meer moet kosten dan de bedoeling was. Burgemeester M. Boelen moest toegeven dat hij de huur opbrengst heel wat hoger had ingeschat dan de westvleugel nu omgerekend opbrengt. „We hebben de opbrengst indertijd ingeschat op basis van de toen Er was ook eigenlijk geen weg terug meer. Begin deze maand nam de gemeenteraad het defi nitieve besluit om het gemeen tehuis uit te breiden met een nieuwe vleugel. Eén van de za ken waaruit die uitbreiding moest worden betaald was de verkoop van de begin jaren tachtig gebouwde westvleugel van het gemeentehuis aan de Rabo-bank. Bij het niet door gaan van die verkoop zou de raad meteen een flink gat slaan in de begroting voor het ge meentehuis. De bank heeft de aankoop van de westvleugel gekoppeld geldende marktprijzen", ver weerde de burgemeester zich. „We hebben vanaf het begin ge waarschuwd dat de opbrengst van de westvleugel te hoog werd ingeschat", wierp J. Matze (SGP/RPF) tegen. Daarop kon Boelen alleen reageren met een vertwijfeld „ja, ja, ja". De gemeente wil de oude mavo weer verkopen met de be doeling dat er op die plek socia le huurwoningen voor ouderen worden gebouwd. Maar omdat de gemeente de hoge aankoop prijs van de grond doorberekent aan de bouwer, bleek het niet eenvoudig om hier goedkope woningen te bouwen. De wo ningbouwvereniging en een projectontwikkelaar hebben al laten weten geen kans te zien om aan de verlangens van de gemeente te voldoen. Wethou der P. van der Werf (CDA/ruimtelijke ordening) liet gisteren echter weten dat er nu toch een bouwer gevonden is die het voor elkaar denk te krij gen om op de dure grond een behoorlijk aantal goedkope wo ningen te bouwen. "driaan Siereveld vet laat Alpheuse brandweer r) 'iCOBSWOUDE KEES VAN KUILENBURG O jongen heeft Adriaan rereveld nooit met brandweer- gespeeld. Ook kwam irtt op die leeftijd niet bij hem np om later spuitgast te worden, bch kwam het er later van. In- tiddels heeft hij er zo'n 25 jaar pzitten en heeft de scheidende Iphense brandweercomman- -flnt van zijn werk ook zijn hob- f gemaakt. „Na mijn vertrek il ik alle ontwikkelingen nauw- 'nirig blijven volgen. Dat laat je ■"•"iet van de ene op de andere lig los." e«De61 -jarige Siereveld vertrekt april na een loopbaan van Hintig jaar bij de de Alphense landweer. Al was hij al vanaf 11)69 actief in Alphen bij de tot van de regionale en ambulance- icnst. „Het toenmalige college an B en W vroeg mij of ik bij Aphense brandweer wilde ko- ojen. Na een opleiding op de 'ïandweerschool in Amsterdam ^[vam ik in 1974 in dienst." In '580 werd hij plaatsvervangend bmmandant en in 1989 werd ij de baas over het Alphense ?brps. De huidige tweede man lap Molenaar volgt hem op. _,De in Breda geboren ereveld kwam na de mulo in ét bedrijfsleven terecht. Na vijf ar bij de Bescherming Bevol- ng volgde uiteindelijk de andweer. „Het is een bijzon- er boeiend vak. Techniek, materiaal en het om- Ban met mensen. Altijd de vin- r aan de pols houden. Niet al- in dat je bijblijft wat materiaal itreft, maar liefst de ontwikke- gen voor zijn. Gelukkig heeft et Alphense gemeentebestuur Stis altijd gesteund. Al heb ik er lel voor moeten knokken. Dat ook terecht, want je werkt ijiet gemeenschapsgeld. ipanningsveld lij zijn komst in 1974 beschikte jet Alphense korps over zes nensen. Nu laat Siereveld een lam van 90 beroeps en vrijwil- Van Wieringen nert jubileum ve Hoogmadenaar Theo van A'ieringen viert op 16 april dat ij 25 jaar voor het CDA in de emcenteraad zit. Met een bij- >ndere raadsvergadering in de chuur in zijn woonplaats rordt zijn jubileum vanaf 16.00 ur gevierd. Van Wieringen was rst raadslid in Hoogmade, aar hij ook wethouder is ge- 'ecst. Sinds de herindeling zit ij in de Jacobswoudse raad. ligers achter. Het werken met beroeps en vrijwilligers heeft Siereveld nooit als moeilijk er varen. „Er is wel een spannings veld. daar moet je rekening mee houden. Ik werkte altijd hetzelf de met brandweermensen of zij er nu betaald voor krijgen of niet." Problemen om vrijwilli gers te werven heeft Alphen niet. „Er is zelfs een bescheiden wachtlijst. Maar op termijn zal dat wellicht anders worden. De eisen worden zo hoog. Er zijn vandaag de dag al opleidingen die zeven jaar duren. Als hobby doe je dat niet zo gemakkelijk." In die twintig jaar heeft Siereveld een aantal ernstige verkeersongevallen meege maakt. „Je hoort wel eens dat brandweermensen aan onge lukken gewend raken. Dat is on zin. Daar raak je nooit aan ge wend. Ook wij zijn mensen. Hooguit leer je er mee omgaan. Als een ploeg na een ernstig on geval terug komt wordt er met elkaar gesproken om je emoties kwijt te raken. Dat is iets van de laatste jaren. Vroeger nam je het mee naar huis. Dan werden de huisgenoten er mee belast. Dat is niet goed. Nu kunnen we als het noodzakelijk is een beroep doen op professionele hulp. Ge lukkig komt dat maar zelden voor." Spectaculair waren som mige ongevallen ook. „Blussen in dekking bij een sloperij waar de gasflessen ontploften. Het leek het leger wel." Ook herin nert Siereveld zich een ongeluk waarbij een cabine van een vrachtauto compleet om een boom zat gevouwen. „Met vijf brandweerauto's zijn we drie kwartier bezig geweest om die cabine los te trekken. Millimeter voor millimeter. Ik leek wel een dirigent. Uiteindelijk lukte het om de man er uit te krijgen. Dan ga je met een goed gevoel terug naar de kazerne." Siereveld vertrekt met ge mengde gevoelens. „Een wel overwogen besluit, maar het doet me wel iets. Op een gege ven moment moet je de knoop doorhakken. Ik ben al een jaar langer gebleven om de nieuw bouw te begeleiden. Gelukkig heb ik veel hobby's. De collega's hoeven dus niet te vrezen dat ik bij iedere brand langs kom. Daar bemoeide ik me toch al niet mee. Anders hadden ze me dat wel laten merken. Mijn job was de zaak te laten draaien. Als manager heb je bijna geen' tijd meer voor de werkvloer. Dat is wel jammer." Vhen aan den run. 4i een onbewaakt ogenblik is fistermiddag bij een boekhan- el in winkelcentrum De He- ■nhof in Alphen een postzegel- 'lutomaat gestolen. De totale l aarde bedraagt zo'n 1600 gul- 'le Rond Avee uur is de dief- Centraal Nederland wil gelijk aantonen alkemape/leiderdorp marieta kroft Vervoersmaatschappij Centraal Nederland onderzoekt de komende twee weken hoe veel passagiers bij het Elisabethziekenhuis uit bus 111 slappen. „Dat is om aan te to nen dat wij gelijk hebben als wij zeggen dat te weinig mensen met de bus van Alkemade naar Leiderdorp reizen en dat opheffing daarom gerechtvaardigd is", zegt G. Kamerik van de vervoersmaat schappij. „Wij weten dat natuurlijk al lang. Er is echter zoveel commotie over het op heffen van de lijn, dat wij ons besluit met behulp van deze onderzoeksresultaten nog eens uit willen leggen." Passagiers die de komende weken uit de bus stappen, lopen in verband met het onderzoek de kans op een interview bij de bushalte of bij de entree van het zieken huis. CN trekt er 5000 gulden vooruit. Volgens Kamerik zullen de onderzoeks resultaten niet tot een heroverweging van het besluit leiden. „Eind mei worden de buslijnen 111 en 112 samengesmolten tot een nieuwe lijn. De bus rijdt vanaf dat moment van I^imuiden naar Roelo- farendsveen, via Rijpwetering en Oud Ade, rechtstreeks naar Leiden. De slinger door leiderdorp wordt dan niet meer gemaakt. Dat besluit staat vast." De emoties zijn intussen hoog opge laaid in Alkemade. Het ergste vinden de mensen dat het Elisabethziekenhuis niet meer per bus te bereiken is. Ook de Ver eniging Milieudefensie Alkemade heeft haar protest kenbaar gemaakt door de vervoersmaatschappij een lijst met ruim 600 handtekeningen te overhandigen. -Milieudefensie vreest dat de mensen de auto weer gaan pakken. Die handtekeningen zeggen Kamerik echter niet zo veel. „Als iedereen die een handtekening heeft gezet, ook regelmatig de bus zou pakken, had deze discussie he lemaal niet plaats hoeven te heben. Zelfs als blijkt dat gemiddeld 25 mensen met de bus naar het ziekenhuis reizen, regel ik meteen een bus." Hij gelooft daar echter niet in. „Iedere twee weken onderzoeken wij het passagiersaanbod. Daaruit blijkt dat slechts 15 mensen per dag die met de 111 reizen, de eindbestemming Leider dorp hebben." Volgens Kamerik kunnen de mensen die met het openbaar vervoer naar Leiderdorp willen, de service-taxi pakken. „De taxi haalt je hij je huis op en brengt je precies op de plek waar je wezen moet. De prijs is twee keer het openbaar-vervoertarief." Voor het vervoer van scholieren naar de scholen in Leiderdorp wordt nog wel seri eus naar een oplossing gezocht. „We on derzoeken of het lonend is om voor de scholieren een extra bus te laten rijden. Die bus zou dan alleen van oktober tot maart gaan rijden, want in de zomer maanden gaan de leerlingen toch op de fiets." Die bus gaat echter alleen rijden als het CN niets kost of als de scholen een bij drage in de kosten willen leveren. In sep tember weet CN of een extra bus na de herfstvakantie scholieren gaat vervoeren. Rino Kalker van de Vereniging Milieu defensie is ontevreden met de alternatie ven waarmee CN komt. „Ze doen allerlei noodsprongen om Leiderdorp bereikbaar te houden", moppert hij. „De kosten voor de service-taxi zijn echter zo hoog dat het eigenlijk niet haalbaar is. Voor 15 gulden ga je toch niet lekker even winkelen in de Winkelhof?" Kalker vindt dat de huidige busdiensten gehandhaafd moeten blijven omdat de auto anders weer uit de garage wordt gehaald. ALPHEN AAN DEN RUN/HAZERSWOUDE-RIJNDUK Het ar- cheologisch themapark Archeon, dat morgen offi cieel wordt geopend, wordt het eerste Nederland se attractiepark met een eigen betaalmiddel. De Hazerswoudse kunstenaar Willem Vis ontwierp in opdracht van het archeologisch themapark de 'Ar- chefloryn'. De munt, met onder andere de afbeel ding van een mammoet, heeft binnen de poorten van het park een gegarandeerde waarde van 2,50 gulden. De eerste Archeon-munt wordt morgen bij 's Rijks Munt in Utrecht geslagen door voorzitter J. Borgman van de stichting Archeon. Vorig jaar kon op een groot aantal plaatsen in Alphen al worden betaald met een andere schep ping van Vis: de Alba. De Hazerswoudenaar had deze munt op eigen initiatief ontworpen en laten slaan ter gelegenheid van de 75-ste verjaarsdag van Alphen aan den Rijn. Vis geniet internationale bekendheid als ontwer per van munten en penningen. Munten van zijn hand werden onder andere geslagen bij de Singapore Mint, de British Royal Mint en de Ber- lijnseMunt. foto pr Brandweercommandant Adriaan Siereveld: „Ook een brandweerman raakt niet gewend aan ernstige ongevallen. Hooguit leer je er mee omgaan, maar emoties heb je net als een ieder ander mens." foto holvast/marklamers alkemade marieta kroft B en W van Alkemade hebben gisteren nog geen besluit geno men over het al dan niet stilleg gen van de werkzaamheden aan de kerosineleiding in de Veen- der- en Lijkerpolder. De ge meente gaat vandaag om de ta fel zitten met de projectleider, het ingenieurs- en adviesbureau Tebodin en de Weidevogel- wachtvereniging. „We overleg gen hoe er onder de huidige omstandighéden het beste kan worden gehandeld", merkte wethouder W. Nugteren giste ren na afloop van de collegever gadering op. Tebodin begon vo rige week plotseling met de aanleg van de kerosineleiding door de polder. Dit tot groot protest van de wcidevogelvere- niging 'en de stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid- Holland. Zij vreesden voor ver storing van het broedseizoen. Bovendien ontbrak een aanleg- vergunning en beschikte het be drijf slechts over de Vergunning op grond van de APV. Inmiddels heeft Tebodin de ontbrekende vergunning aangevraagd. B en W zien geen aanleiding om die te weigeren. De Socialistische Partij gaat op verkiezingstournee in Alkema de. Op dinsdag 5 april om 20.00 uur houdt de SP een informa tie-avond voor belangstellenden in 't Veen, I^ngeweg 16 in Roelofarendsveen. De spreker is districtsvoorzitter Gerard Har mes. Harmes is ook fractieleider van de vier leden tellende SP in AJphen. Historisch gemaal voor een gulden ALPHEN AAN DEN RUN/ ROELOFARENDSVEEN Jaren is erover gepraat en nu gaat het dan toch gebeuren. I let waterschap De Oude Rijnstro men verkoopt het aan de Hei manswetering gelegen gemaal Cornelis den Hertog aan de Stichting tot Behoud van Alp hens Erfgoed. Deze stichting krijgt het voor een koopje, na melijk voor een gulden. Dat heeft de verenigde vergadering van het waterschap gisteravond in café Heemskerk in Roelo farendsveen besloten. Hiermee is de dreigende sloop van het provinciale monument van de baan. Het voormalige waterschap De Aarlanden en de Stichting tot Behoud van Alphens Erf goed waren al enkele jaren met elkaar in onderhandeling over het buiten werking gestelde ge maal. De Aarlanden wilde het best verkopen, maar onder die voorwaarde dat er geen wonin gen in het gemaal zouden ko men. Het waterschap vreesde voor moeilijkheden met de toe komstige bewoners omdat het nieuwe gemaal naast het oude staat. Bewoners zouden wel eens lastig kunnen zijn als er voor het in werking zijnde ge maal eens een bouw- of milieu vergunning moet worden aan- gsnaagd. De stichting kon echter niet aan die voorwaarde voldoen. Het opknappen van het monu ment zou immers al in de ton nen gaan lopen. Die kosten konden alleen gedrukt worden door een woning in het gemaal te maken. Geen van de partijen wilden aanvankelijk ook maar iets toe geven. Totdat een van hen op het geniale idee kwam om be woning toe te staan, maar in het koopcontract die voorwaarde Op te nemen dat deze nooit en te nimmer bezwaar kan maken tegen de werking van het er naast gelegen gemaal Vieram- bacht. De stichting en het wa terschap werden het toen toch nog eens met elkaar. roelofarendsveen Benoeming dijkgraaf vertraagd door kwijtraken van papieren dat de papieren kwijt waren, zijn ze opnieuw verstuurd. „Iedere dag bellen we nu naar het ministerie", zegt Vierveijzer. „De benoeming kan elk mo ment afkomen." Kemp was tot de fusie van de waterschappen De Aarlanden en De Veen- en Geestlanden, dijkgraaf van De Aarlanden. De dijkgraaf van de Veen- en Geestlanden, I Uit den Boog aard. koos ejvoor om te stoppen en dus werd Kemp voorgedra gen als dijkgraaf voor het nieu we gefuseerde waterschap. Hij moet echter wachten met zijn werk totdat de koningin hem officieel benoemt tot dijkgraaf en hij daarvoor ook beedigd is. Zodra dat is gebeurd trekt Vier veijzer zich weer terug. marieta kroft De benoeming van D. Kemp tot dijkgraaf van het nieuwe water schap De Oude Rijnstromen had er al lang moeten zijn. De papieren waarin hij voor deze functie wordt voorgedragen zijn echter zoek. En dus nam hij gis teravond tijdens de vergadering van het waterschap stilletjes plaats naast zijn waarnemer L Vierveijzer. „Ze moeten zoekgeraakt zijn bij het ministerie van verkeer en waterstaat", reageerde L. Vier veijzer op bezorgde vragen van hoofdingelanden over de steeds maar uitblijvende benoeming. „Want de provincie heeft de voordracht al goedgekeurd." Zodra het waterschap hoorde Onvrede na discussie over verandering rechtsvorm alkemade marieta kroft De discussie over de rechtsvorm van de Woningbouwvereniging Alkemade heeft geleid tot het vertrek van bestuurslid R. Heemskerk-van der Meer. Zij wil echter niet ingaan op de re den van haar plotselinge ver trek. Volgens voorzitter van de WBA. P. van der Meer, heeft zij zich het verloop van de leden vergadering van 10 maart erg aangetrokken. „In die vergade ring werden wij voor regenten uitgemaakt. Daar kon zij zich niet mee verenigen." Haar plek wordt nog niet op gevuld. „Wij wachten daarmee totdat de nieuwe statuten zijn vastgesteld", zegt Van der Meer. Dat moet voor 1 augustus zijn gebeurd. In de tumultueuze ledenver gadering van 10 maart stemden de aanwezige leden massaal te gen het voorstel van het WBA- bestuur om van de woning bouwvereniging een stichting te maken. Een bestuursmeerder- heid (zes van de zeven) was voor een stici.tingsvorm omdat de regels voor een woning bouwcorporatie steeds com plexer worden en niet van ieder iid kan worden verlangd dat dat alle wetten en regels kent. Een ander nadeel van de vereni- gingsvorm is dat leden vaak geen onderscheid kunnen ma ken tussen eigen- en vereni- gingsbelangen. aldus het be stuur. Alleen bestuurslid H. van Tol was tegen de stichtingsvorm omdat deze minder inspraak mogelijkheden biedt. Om de zelfde redenen stemden de le den massaal tegen een verande ring van de rechtsvorm. Volgens Van der Meer zouden juist de huurders in de stich tingsvorm meer inspraakmoge lijkheden hebben gekregen. „De leden beslisten echter anders. Wij vinden het allemaal een ge miste kans." Door de leden ge dwongen, houdt het bestuur zich nu bezig met de nieuwe statuten die gericht zijn op de verenigingsvorm. Van der Meer verwacht dat die tussen juni en 1 augustus ter vaststelling aan de leden worden voo.gelegd. Overigens beraadt ook Van Tol zich nog over zijn positie binnen het bestuur. Mij is door zijn medebestuursleden begin februari ontheven uit zijn secre tarisfunctie omdat hij zijn eigen minderheidsstandpunt zou hebben toegevoegd aan reeds door het bestuur goedgekeurde notulen. In een brief aan de leden vroeg Van Tol om hun stand punt. „Als de leden ook vinden dat ik buiten mijn bevoegdhe den ben gegaan en geen ver trouwen meer in mij hebben, moet ik opstappen", merkte Van Tol gisteren op. „Als ze zeg gen dat er niets aan de hand is, blijf ik wellicht bestuurslid. Mo gelijk kom ik dan in een situatie waarin het moeilijk is om met de andere bestuursleden samen te werken. Daar moeten we dan nog maar eens over brainstor men. Ik wil wel het gevoel hou den dat ik zinvoj bezig ben." Van der Meer deelt desge vraagd mee dat de zaak-Van Tol in de ledenvergadering v?n juni aan de orde komt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21