'Ik heb mijn leven lang! te weinig gedelegeerd'j Rtv show 'Je mag op je bek gaan, maar niet te vaak natuurlijk' Jacinta's magische kunst: van alles vanuit het vanzelf K>S°e?3 WOENSDAG 30 MAART 1994 Club Veronica, leerschool voor aankomende programmamakers Het liefst zouden ze alleen rampstamp-items maken. Snel, hard en op muziek gemonteerd. Maar de eindredacteur van Club Veronica TV,. Guido van der Kraan (26), vindt dat zijn programma wel ergens over moet gaan. „Toch liggen de cri teria niet hoog. En is het een keer niet scherp of rommelig, dan kan dat, dat is Club." Veronica begon tien jaar gele den met speciale opleidingen voor middelbare scholieren. Hans Emans, hoofd informatie ve programma's van Veronica: ,,We richten ons niet alleen op jongeren, we laten ze ook actief deelnemen. Want zij zijn dege nen die de jeugd het best ken- De Veronica-jongeren maken wekelijks een radio-uitzending Club Veronica Trend, vrijdag op Radio 2. 19.04 uur) en een tele visie-uitzending Club Veronica 7V, dinsdag op Nederland 2, 16.50 uur). En sinds kort schrij ven vier scholieren in de Club krant. Bezeten Sipke-Jan (17) i Een team van Club Veronica druk ii ge programmamakers. Hij is be zeten van televisie maken: „Club geeft je de kans het vak te leren Ie mag hier op je bek gaan, maar niet te vaak natuur lijk." Ook al wijzen er bij Veronica met nadruk op dat er thans niet naar discjockey's of presentato ren wordt gezocht, het werken hij radio of televisie spreekt veel jongeren tot de verbeelding. Jaarlijks melden zich duizenden scholieren aan voor de oplei ding. Na strenge selecties blij ven er twintig jongeren over. Zij maken een week lang program ma's, waarbij ze afwisselend verantwoordelijk zijn voor de techniek (geluid, montage en camera) en het inhoudelijke ge deelte. „Na zo n week opleiding tot een soort all round-televisie maker. leveren we ze dood af. Wat glom en blonk is dan wel verdwenen. Wat telt, is de pas sie om door te gaan," vertelt Van der Kraan. Elk moment dat zij zich niet met school bezig houden, wordt gebruikt om radio of televisie te maken. „Club Veronica is echt verslavendweet Sipke-Jan uit ervaring. Hij reist elk weekend naar Hilversum om het vak in de praktijk te leren. Terwijl in de radiostudio vier Clubkids druk in de weer zijn met de live-uitzending van Club Veronica Trend, vergaderen de televisie-Ar/Ws. „Het gebeurt vaak genoeg dat ik een onderwerp helemaal niet zie zitten", vertelt Van der Kraan. „Maar als ie mand een goede opzet heeft ge maakt roep ik wel eens: verras me maar, doe het maar. Je moet niet vergeten, met 26 jaar ben ik voor hen eigenlijk al een ouwe lui." Zelf kwam hij negen jaar gele den als Clubkid bij Veronica te recht. Sindsdien is hij bij de te levisie blijven werken. Naar schatting meer dan dertig ex- Clubkids vonden de afgelopen tien jaar een baan in om roepland. Meer inhoud De opzet van Club Veronica TV is vanaf het begin van dit sei zoen veranderd. De vaste, zes- koppige, redactie vult het me rendeel van de wekelijkse uit zending. De kids in opleiding le veren een of twee items per uit zending. Vroeger maakten zij één uitzending per maand. „We zoeken naar meer inhoud", licht Van der Kraan de nieuwe programmaformule toe. „Het programma loopt nu aardig, maar we schaven het nog conti nu bij. Ik denk dat het volgend jaar echt staat. De film Schind- lers List bijvoorbeeld is iets wat leeft onder de jeugd. Volgende week hebben we het even goed weer over schoenen of over ver liefdheid. Alles kan." Hij vergelijkt het werk van de kids met de eredivisie. „Hier loop je met zestien jaar met een camera van een ton op je schouders. En het wordt nog uitgezonden ook. Jongeren krij gen hier den unieke kans. Zij zijn verantwoordelijk voor het maken van een item. Het klinkt raar, maar ze worden eerder volwassen. Het is hier wel ker mis, maar geen feesttent. Er moet ook gewerkt worden, want het wordt wel uitgezonden." Vorig jaar berichtte Het Wereldje over de allereerste expo sitie van Jacinta Heijmans, een nieuwe flitsende coming star in de Nederlandse schilderkunst. „Koop snel een I leijmans", zo luidde toen het advies, „voor u het weet zijn ze niet meer te be talen." De in Le Garage tentoonge stelde doeken vlogen de deur uil. En dl' nieuwe eigenaars kunnen zich vergenoegd de handen wrijven, want inmiddels is Jacinta in record-tijd opge klommen van coming star naar het heuse stardom. Een kleurig Heijmansje is, naast een aan trekkelijke interieur-verfraaiing, beslist een solide investering. En zij, Jacinta Heijmans, wordt veelvuldig gevraagd om zich voor goede doelen in te zetten - altijd een puik teken in het kunstwereldje. Een internationale doorbraak lijkt nabij. Kortgeleden werd ze uitgenodigd om te komen expo- seren in een prijzige galerie te Gstaad. Zo eentje waar de Gro ten der Aarde in privé-jets naar toe vliegen om wat uit te zoeken voor aan de muur van hun cha teau of het vakantie-optrekje aan de Cote d'Azur. Kortom: Ja cinta gaat als een speer, zoals dat in moderne kunst-taal heet. Hoog tijd dus voor andermaal een tentoonstelling. In het kunstzinnige Blaricum ditmaal, waar de 'magische schilderijen' van Jacinta Heijmans tot en met 27 april te zien zijn in de Lin- nenbank Art Gallery. Panda woonde de feestelijke opening bij, die op speciaal verzoek van de kunstenares verricht werd door drs. W.P.I I. Russelman, ze nuwarts. Zenuwifrts? Is het zo stressen in de kunst dat een artiest reeds bij de eerste bemoedigende ver koopcijfers een psychiater no dig heeft? Neen, zo erg. is het nog niet. Dat Heijmans Russel- man gevraagd heeft haar nieu we expositie te openen komt omdat de doctorandus niet al leen in staat is de zielen van ve le mensen te doorgronden, hij heeft ook verstand van schilde rijen. Hij is mede-auteur van het boek Naïeve Kunst en een persoonlijke vriend van de kun stenares, die over hem zegt: „Ik kan waanzinnig goed met hem praten. Je komt met hem tol grote hoogten. Hij kan alles meteen zien en perfect dui den." Zo duidt Russelman Ja cinta's doeken als „magische kunst", omdat hij er zo veel symbolen uit het onderbewuste in ziet. Heijmans: „Het rare is, ik maak die dingen, en dan zijn die alle herkennen. Dat is een energie bron. Dat is dat en dat. Tja. ik weet het niet. Maar het schijnt allemaal te kloppen. Ik vind het schitterend. Heel interessant. Maar ik ben me er niet van be wust. Ik denk ook niet dat ik er teveel over na moet denken." Eye-opener In het Blaricumse, waar zich voor de gelegenheid een inte- ressante mengeling heeft verza- meld van Gooise chic en colle ga-kunstenmakers, blijkt dat dokter Russelmat) wél terdege heeft nagedacht over de doeken van Jacinta. In zijn openings speech legt hij uitgebreid zijn geleerde gevolgtrekkingen uit. de toehoorders aldus een gratis privé-college moderne kunst gunnend. „Het gaat hier van daag om een opening", aldus de psychiater. „Je kunt natuur lijk van alles openmaken. Een kast. een kolenhok, een zolder kamer. Maar we hebben het in dit geval meer over een eye-ope- Jacinta Heijmans en haar 'magische kunst'. ner. Het gaat vandaag allemaal Alle afgebeelde dingen zijn on- om het zien." afhankelijk van elkaar. En er zit- Hij vertelt hoé Jacinta jaren ten elementen in uit de primi- geleden bij hem tieve kunst. Een kwam met een paar van haar werken. En zij \Toeg hem op de man af of hij wist wat ze voorstelden. Neen, Russelman had geen idee. Wat is het? Jacinta wist het zelf ook niet. Het was allemaal vanzelf'gekomen'. Russelman: „Als Jacinta op haar zol deratelier voor haar ezel staat komt alles vanzelf. En dat is dus surrealisme, een element dat te rug te vinden is in haar werk. Er zijn ook raakvlakken eenmaal. Nog een opmerkelijk feit: Ja- vult haar doe ken helemaal op. Dat is geen angst voor leegte, maar de schoonheid van. het volmaken." En dan is natuurlijk houd van de doeken met de kunst, die, stelling tc kunst, geei Het Wereldje PANDA DE L'ISLE tegen- sant, aldus Russel man. Niet in de laatste plaats omdat die inhoud veel te maken heeft met zijn eigen vakge- bied. Via Goethe. Freud, Jung, hori zontale en verticale elijke preten- perspectief. assen, onze voorvaden magnons, krokodillen er nomelogie komt hij moi i de fe- zijn eindconclusie: „In het be gin heb ik me afgevraagd of de kunst van Jacinta soms schizo ïde kunst is. Maar neen, dat is het niet. Schizoïde kunst heeft iets bedreigends. De kunst van Jacinta daarentegen is lieflijk." Terwijl de schilderes een zucht van opluchting slaakt conclu deert hij verder: „Dit is dus Ma gische Kunst. Beelden uit het onderbewustzijn. Symbolen. Er komt seksualiteit in voor en flo ra en fauna en monsters. Ik heb het idee dat met name de falus- sen en de borsten aan het uitlo pen zijn op het moment. Het is dan ook lente. Kortom: Het is veelzeggende, aantrekkelijke kunst." Homeopathisch middel „Wat kan die man ouwehoeren, hè mam?" knettert opeens het zoontje van collega-schilderes Patty Harpenau door de aan dachtige stilte. Ssst! Drs. Russel man is bijna klaar. Hij heeft nog een fraai motto, of zo u wilt house-style bedacht voor Jacin ta: „Van alles vanuit het van zelf." „Wauwie! Mooi!" roept Blari cum enthousiast. Applaus voor de doctorandus, applaus ook voor Jacinta. „We willen graag alles kopen. Kan dat?" informe ren twee zwart wit geblokte da mes, onder de indruk van de zojuist genoten kunst-les. Maar neen, dat kan niet meer. Al tij dens het ophangen van de ex positie werden twee werken door een van bewondering om vallende heer gekocht. Doch er is nog genoeg fraais over. De Ipecacuanha King bijvoorbeeld. Of voor wie liever een dame bo ven de schoorsteen heeft, de Ipecacuanha Queen. „Hoe komt u aan die fraaie namen, me vrouw Heijmans?" „O. zo heet een homeopathisch middel te gen misselijkheid." Wat ontzet tend magisch! Zo zien we maar weer: toeval bestaat niet. Of juist wel? De krachten van het onderbewuste borrelen waar zij niet gaan kunnen. Cees den Daas, de vleesgeworden vertrossing, neemt afscheid— F Onder zijn bezielende leiding was de TROS vele jaren achtereen de best bekeke 1 omroep van Nederland. Maand na maand voerden TROS-programma's de Top-24 van programma's aan. En daar was hij trots op. Ongegeneerd trots. Kijkcijfers wareg voor hem al heilig, lang voordat ook maar iemand daarvan in Hilversum wakker la; i En nu, na een glanzende carrière neemt hij afscheid. Programmadirecteur Cees de 1 Daas (58), de vleesgeworden vertrossing. 5 Met pijn in het hart neemt Cees den Daas straks afscheid, al zaJ hij zijn geliefde omroep wel van adviezen blij ven voorzien. Na 23 jaar ver laat de programmadirecteur de TROS in het vooruitzicht dat hij beurtelings in Spanje en in Nederland gaat wonen. Het past verworven huis in Spanje ligt op het snijvlak van drie golfbanen, het huis in Neder land is omringd door hoge bo- Hij geeft onmiddellijk toe dat de veel nederigere rol van advi seur hem niet altijd gemakke lijk zal vallen. „Er ontstaat nu dus een situatie dat mensen de dingen die ik zeg niet meer hoeven te doen. Daar zal ik aan moeten wennen." Partir c',est mourir un peu. „Dat heeft ermee te maken dat ik van mezelf niet weet hoe ik het ga vin den. Meestal weet ik dingen goed in te schatten, maar dit voelt heel grillig aan. Vanoch tend was ik heel vrolijk. Liep ik in de stromende regen te fluiten. Dacht ik: dan word ik maar nat, kan mij 't schelen. En dan slaat het opeens om. Zór gen. Kijk, er zijn veel mensen bij de TROS die ik toch in de steek laat. Daar heb ik hartzeer van. Dat zit me dwars. Echt. En ik voel dat die mensen dat ook zo voelen. Weggaan. Aan de ene kant de opluchting, niet wéér al die voetangels en klemmen. Dat is lekker. Maar anderzijds... Zullen ze wel alle maal weten hoe het moet? Heb ik mijn opvolger Fred Bakker wel voldoende geïnstrueerd? Nee dus. Maar dat ligt niet aan Fred, dat ligt aan mij. Hij zit nu bijna zeven maanden bij de TROS en misschien heb ik 'm toch te weinig... Ik hoop dat hij me inschakelt als hij me écht nodig heeft. Weet je, ik heb'ge- 'n hele leven lang te Bob Bremer, plaatsvervan gend programmadirecteur van de TROS heeft het hem meer dan eens ingepeperd: „Als ie dereen naar huis gestuurd wordt, blijf jij hier gewoon zit ten en dan doe je het in je up pie.." „En inderdaad", zegt Den Daas, „dan ga ik dat wel pro beren. Ik ben altijd zo aange naam verrast als er bij de TROS mensen zijn die iets goed heb ben, gedaan. Tegelijkertijd be tekent het dat ik het goede al leen maar van mezelf ver wacht. Onzin natuur lijk." Ontmoeting Ruim drieën twintig jaar geleden werk- te Cees den Daas, zoon .van de toenmalige AVRO-directeur Jaap den Daas, voor de Wereldomroep op Bonaire. Daar ontmoette hij oud-colle ga Pirn Reyntjes, die met de auteur Wim Meuldijk op loca- tiebezoek was voor een nieu we serie van Pipo. Het was een ontmoeting, die bepalend zou zijn voor de verdere carrière van Cees. „Pim zei tegen me: ik werk tegenwoordig bij de TROS. En ik zei: wat is dat, joh? Waarop hij zei: da s een nieuwe om roep, heel interessant man. Toen ik voor verlof terug kwam in Nederland heeft Landré mij op voor spraak van Reyntjes ge beld. En Cees den Daas: „Het was een eer om bij de TROS te werken." foto g pd aangenomen. Redacteur/ver slaggever B luidde de titel waarmee Den Daas zijn werk zaamheden voor de TROS-televisie begon. Maar al snel werd hem duidelijk dat het met het opzetten van de actualiteiten rubriek Moment, waarvoor hij was binnengehaald, niet echt vlotte. „Ik had toen het geluk dat ik in aanraking kwam met de manager van Heintje. Die mocht van de arbeidsinspectie niet op televisie optreden. En die manager had een prachtige film voor me van Heintje in Hamburg. Tien minuten zwart-wit. Ik ben toen naar mijn baas Karei Prior gegaan en zei: Karei, baanbrekend, als we dit uitzenden. Maar Karei zei: wat een vreselijke muziek. Ik zei: ja, maar dat maakt niet uit. En het werd een enorm succes. Toen zeiden ze: goh, die Den Daas heeft ook ver stand van amusement. Ver volgens heb ik Op volle Toeren bedacht, Op losse Groeven. Ik zal nooit vergeten dat Landré zei: die shit met pe ren, moeten we dat echt uitzenden? En ik zei: ja, dat kan wel zo wezen, maar het is toevallig wel je publiek dat het mooi vindt. Het bleek een gat in de markt, zó'n succes! De hele platenin dustrie leefde op." En Cees den Daas werd hoofd amusement van de TROS. Maar niet voor lang. „Ik werd overmoedig, had het ge voel dat ik ook op de vrije markt moest proberen carrière te maken. Ik werd directeur van EMI-Bovema. Daar kwam ik in een platenbedrijf waar de eerste de beste postjongen al meer repertoirekennis had dan ik. Ze konden me alles wijsma ken en dat deden ze dus ook. Toen wist ik genoeg: ik zou er niet gelukkig worden. Het was m'n redding dat Cees Baaij, de directeur van de TROS, me te rugvroeg. Ze kwamen er bij de TROS zonder mij niet meer uit, zei hij." Spijtoptant Den Daas keerde gretig naar de TROS terug. Als programma leider. Hij kan bogen op een fonkelende lijst amusementspro gramma's, die onder zijn leiding tot stand kwamen. Hij werkte met ster ren als André van Duin, Ron Brandsteder, Linda de Mol. Gaf ruim baan aan Medisch Cen trum West. Initieerde Te Land, ter Zee, Bananasplit, De leukste thuis. Had (bijna) altijd een feilloze intuïtie voor wat de massa mooi vindt. „Ik voel dat gewoon, ja." zegt hij. „Ik denk dat dat ook m'n kracht is. Soms krijg ik programmavoor- stellen van drie regels. En dan staat daar precies één zin in, •ik denk: ja, dat is goud. Zeg ik ti zes. Die ma valt van z'n stoe Maar er zijn ook, die kome met zulke doorgeleefc boeken. Dan zeg ik na drl2 bladzijden: ik ben nog net nii in slaap gevallen, ga maar ee deur verder. Dat is ook vel? keerd, hoor. Begrijp me goe< ik heb ook geen score van hor derd procent." Andere smaak Hij wil wel toegeven dat z.ip persoonlijke smaak op het ge bied van radio- en televisieprc gramma's totaal anders is da veel van de programma's di de TROS uitzendt. „Jaaa; Maar dat is toch totaal oninte^ ressant. Het is juist goed dat r9 zelf een andere smaak heb, ar^ ders heb je de neiging door i slaan. Dan krijg je Lief Leei w achtige programma's. Nevi - nooit. Privé houd ik altijd di; tantie. Daar heb ik recht oj k Met mijn afwijkende smaak v; |S ik verder niemand lastig. Maaf eerlijk gezegd: Radio 4 is diej in m'n hart het liefste ondei deel van het hele bedrijf. En In spector Morse, ik vond hen niet geschikt voor de TROS ei de KRO heeft 'm aangekochte maar het was wel m'n lieve., lingsserie." Cees den Daas geeft hoog op van de goede sfeer die binnen het bedrijf heerst. En in- Lul derdaad, wie het ouderwetse f schoolgebouw waarin de TROS gehuisvest is bin- L_ nenloopt, krijgt zon der mankeren het gevoel bij een grote, hechte familie terecht te zijtfa gekomen. „De TROS is eefyn sfeergevoelige omroep. Als een failure is, lijdt iederee|e j daaronder. En iedereen geniete van het succes. Tot en met di"e koffiejuffrouw aan toe. Dat ?rU altijd zo geweest. Vergeet niet de TROS was van begin af aai et zó'n successtory. Snel grootgekir groeid. Het was eerst werken. Mij noemerj ze na al die jarenwe mister TROS, rnaaim is dat nou zo? Ifre heb het tij wel heér,i erg meegehad. Mijian opvolger Fred Bakke^ krijgt het wel effe waim moeilijker dan ik herin heb gehad. Ik begon met niet en ik hoefde er alleen maa[®r voor te zorgen dat het steedj beter ging. Er was geen contri; currentie en er waren slecht twee TV-netten. Er hing eef™ geur van succes rond dezf^ tent. Sterren? Makkelijk zain Nieuwe programmaformulesipe Ik hoefde er niets eens achtei^r aan, ze kwamen wel bij mij. lFrl heb het niet moeilijk gehac^u nee. Ik voelde me als een surfe),e op de toppen van de golveRki- richting strand." In

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14