Moord op Piat opent enorme beerput Buitenland Premier deelstaat Tamil Nadu als godin aanbeden Hosokawa voldoet niet aan verwachtingen 'Hoe voorkom ik dat ik niet van verveling sterf DINSDAG 29 MAART 1994 7 Op vrijdag 25 januari werd het Franse parlementslid Yann Piat, enkele meters van haar woning, doogge- schoten. Een klassieke moord op bestelling, zo lijkt het. De vraag wie de moord op Piat heeft besteld, houdt ie dereen in het departement Var bezig. Was het de Itali aanse maffia? De lokale onderwereld? Of is de moord ingegeven door politieke motieven? De politie sluit vooralsnog niets uit. Temeer niet omdat het in de Var niet altijd even duidelijk is wie nu precies tot welk milieu behoort. De Var staat te boek als het meest cor rupte departement van Frankrijk. Het graf van de vermoorde Yann Piat in Bormes-les-Mimosas. foto hans certsen HYÉRES HANS GERTSEN CORRESPONDENT „Wat we hier nodig hebben is een grote schoonmaak." De plaatselijke hotelhouder in Hyè- jes hoeft niet lang na te denken over de vraag wat er mis is in de Var. „Het is de hoogste tijd om de bezem flink door de lokale politiek te halen. Onze politici? Ze zijn vrijwel zonder uitzonde ring tot op het bot corrupt." Wie dezer dagen zijn oor te 'luisteren legt in de Var, krijgt heel wat verhalen te horen. Ver halen waarin termen als corrup tie. smeergeld en onderwereld steeds terugkomen. Verhalen over politici die wel erg innig bevriend zijn met grote bazen uit de onderwereld van de Cóte d'Azur. Over burgemeesters, raadsleden en parlementariërs die met de dood worden be dreigd en over het witwassen van maffiageld in de talrijke ca sino's. - Dat er iets grondig mis is in het zonovergoten departement rond de marinehaven Toulon, tussen Marseille en Nice, is ook minister Pasqua (binnenlandse zaken) duidelijk geworden. Pas qua kondigde nog geen 24 uur na de moord op Piat aan dat het de hoogste tijd was voor een grote schoonmaak en voegde de daad bij het woord. Hij stuurde diverse kopstukken van de Pa- rijse recherche en tientallen ex tra rechercheurs naar de Var om de plaatselijke en regionale po litie bij te staan. Hoewel de indrukwekkende politiemacht die de moord on derzoekt de opdrachtgevers en het motief nog niet gevonden lijkt te hebben, vordert het on derzoek gestaag. De politie is er van overtuigd de moordenaars zelf te pakken te hebben, on danks het feit dat ze opvallend degelijke alibi's lijken te heb ben. De 28-jarige Epiphanio Pe- ricolo, een voormalige nacht club-beheerder van Italiaanse komaf, zou de motor die bij de aanslag werd gebruikt hebben bestuurd, terwijl zijn bijrijder, de 27-jarige Franse barkeeper Denis Labadie, de dodelijke schoten zou hebben gelost. Zowel Labadie als.Pericolo staan bekend als leden van de plaatselijke onderwereld. En, wat schokkender is, als goede kennissen van diverse plaatselij ke notabelen en politici, onder wie Piats politieke rivaal Joseph Sercia. Sercia, vice-voorzitter van de Conseil Général, het departe mentaal bestuur, werd onmid dellijk na de moord in een ano niem pamflet van de moord be schuldigd. Sercia, die in de Var als 'Big Jo' door het leven gaat, ontkende met verve, maar werd enkele dagen later door de poli tie van zijn bed gelicht, evenals Maurice Arreckx, de voorzitter van het departementaal be stuur. Dat veroorzaakte een schok van jewelste in de Var. 'Mon sieur Arreckx', oud-burgemees ter van Toulon, staat bekend als 'de peetvader' van de Var. Een bijnaam die hij kreeg omdat hij al sinds jaar en dag de politieke 'baas' is van de Var. En mede vanwege zijn goede vriend schap met Jean-Louis Fargette, de onbetwiste koning van de onderwereld in de Var. Fargette werd in maart 1993, luttele dagen voordat Piat de strijd om een parlementszetel in Hyères won van Sercia, in Italië vermoord. Een moord die nooit is opgehelderd, maar waarvoor Piat verantwoordelijk werd ge houden door de bende van Far gette. Pfat zou de gevreesde on derwereld van Marseille, de gro te' concurrenten van die van Toulon, hebben ingeschakeld om de lokale koning van de on derwereld te liquideren. „Piat is vermoord omdat ze teveel wist van de smerige prak tijken en de verdachte vriend schappen van sommige politici hier", zo weet een van haar voormalige naaste medewer kers. Hij wil pas praten na een uitdrukkelijke belofte zijn naam buiten het verhaal te houden. De moord op Yann Piat heeft volgens hem voldoende aange toond dat je in de Var uiterst voorzichtig moet zijn. Wie de opdracht tot de moord heeft gegeven, durft hij niet te zeggen. Maar hij weet wel in welke hoek het moet worden gezocht. „Piat wilde volgend jaar meedoen aan de verkiezingen voor het burge meesterschap van Hyères. Vol gens een opiniepeiling zou ze een heel goede kans hebben ge maakt. Dat idee was voor som mige mensen onverdraaglijk." Vanwege haar strijd tegen corruptie en drughandel zou Pi at de afgelopen jaren ook her haalde malen met de dood zijn bedreigd. Vorig jaar kreeg ze tij dens de tumultueuze verkie zingscampagne twee kleine doodskistjes toegestuurd met haar naam en die van één van haar dochters erop. Geen uit zonderlijke praktijken in de Var. Diverse burgemeesters en loka le politici zijn de afgelopen ja ren herhaalde malen met de dood bedreigd. Volgens Marceau Bigeni, een voormalig gemeenteambtenaar uit La Seyne-sur-Mer, een buur gemeente van Toulon, is het politieke klimaat in de Var to taal verziekt. Bigeni nam een half jaar geleden ontslag en pu bliceerde vervolgens in eigen beheer een honderd bladzijden tellende aanklacht tegen de praktijken van de burgemeester van zijn gemeente, Charles Scaglia. Een burgemeester die er. net als zijn partijgenoten en vrienden Arreckx en Sercia, nauwe banden met figuren uit de onderwereld op na houdt. Het boek illustreert hoe het politieke systeem werkt in de Var, waar meneer de burge meester een soort onderkoning is die een vrijwel onbeperkte macht heeft. Die vrijwel in zijn eentje beslissingen kan nemen waar grote bedragen en belan gen mee zijn gemoeid. Philippe de Canson vindt de Var een departement zoals veel anderen. Hij is burgemeester van het plaatsje La Londe-les- Maures en is Piat opgevolgd in het Franse parlement. Van de veel geuite suggestie dat de moord op Piat beraamd is in kringen van politici, wil hij niets horen totdat daar keiharde be wijzen voor zijn. „De pers schrijft maar wat. Ik weet dat ze meerdere keren met de dood is bedreigd, maar ik heb geen idee uit welke hoek dat kwam", al dus De Canson. Dat sommige van zijn colle ga's er wel erg warme en op zichtige banden met de onder wereld op na houden, is hem bekend. Maar De Canson tilt daar niet zo zwaar aan. „We zijn hier nu eenmaal in het zuiden. Mensen gaan hier makkelijker en jovialer met elkaar om dan in Parijs." Een tiental kilometers weste lijker heeft Yann Piat haar laatste rustplaats gevonden op de begraafplaats van Bormes- les-Mimosas. Het graf van de vrouw die het op wilde nemen tegen de corruptie en de onder wereld in de Var, lijkt een bede vaartsoord geworden. Verse bloemen prijken op het graf. In het condoléance-register staan anonieme steunbetuigin gen. „De maffia wint hier niet dankzij de moed van een vrouw als Yann Piat. Dank u voor het voorbeeld van onomkoopbaar heid", zo luidt de laatste groet van 'een dankbare inwoner van de Var'. Een andere anonieme bewonderaar heeft een wens in het register achtergelaten. „Yann, ik hoop dat je niet voor niets gestorven bent." NEW DELHI RAHUL BEDI IPS Als filmster mocht layalalitha Jayaram zich altijd al in een grote populariteit verheugen, maar sinds zij de politiek is in gegaan lijken veel van haar aanhangers een goddelijke verheerlijking voor haar te koesteren. De verjaardagsvie ring van Jayalalitha. die pre mier is van de zuidelijke India se deelstaat Tamil Nadu, nam deze maand maar liefst vijf da gen in beslag. En in meer dan duizend tempels verspreid over de deelstaat werd er voor haar gebeden. Ter ere van Jayalalitha's ver jaardag gaven haar partijgeno ten van de Dravidische Volks partij 36 koeien aan Brah- maanse priesters, terwijl ande ren het zogeheten 'Angapra- dakshnam-ritueel' uitvoerden, waarbij ze een kilometer lang over straat rollen. Oorspronke lijk is dit een vorm van boete doening die door orthodoxe hindoes nog altijd wordt ge praktiseerd. Voor een tempel in de hoofd stad van Tamil Nadu. Madras, kleeddde zo n honderd vrou welijke partij-activisten zich helemaal uit. hulden zich ver volgens in bladeren en baden voor een lang leven van hun politieke leidsvrouwe. Het de partement van land- en bos bouw van Tamil Nadus liet ter ere van haar 46ste verjaardag op 46 verschillende plaatsen in totaal 46.000 bomen planten. Ook werden 999 gevangenen vrijgelaten, van wie er 169 een levenslange gevangenisstraf uitzaten. Later, tijdens een debat in Ma dras over 'het geheim van Jayalalitha's populariteit haar intellect en voorkomen' liet de ene collega-minister zich nog lovender over haar uit dan de andere. De vergod delijking van Jayalalitha gaat zo ver dat menig minister en partijlid haar beeltenis in bo venarmen, handpalmen of zelfs op de buik heeft laten ta toeëren. Het zijn lichaamsdc- j len die in Tamil Nadu's hete en vochtige klimaat vaak on bedekt blijven. Hoewel Tamil Nadu's 'wande lende godin' de tatoeages niet heeft bevolen is het algemeen bekend dat ze deze praktijk zeer op prijs stelt. Partijgeno ten die er niet toe overgaan, lopen het risico als 'niet loyaal' aan de kant te worden gezet. Tijdens haar filmcarrière is Jayalalitha zo gewend geraakt aan bewondering dat ze kritiek of tegenspraak niet duldt. In de 31 maanden van haar be wind heeft ze een bijzonder record geboekt door maar liefst zo'n tweehonderd poli tieke tegenstanders aan te kla gen wegens laster. Dat lijkt het lot van elke krant, journalist of politicus die ook maar sugge reert dat zij bezig is een cultus om zich heen te creëren. Die aantijgingen komen niet uit de lucht gevallen. Zo liet layalalitha zich aan het einde van haar eerste jaar als pre mier op een zilveren 101 kilo wegende draagtroon door de tempelstad Madurai voeren. Miljoenen mensen waren naar Madurai gekomen om zich aan de premier te vergapen, die bij die gelegenheid een met juwelen bezette gouden kroon droeg. Een 25 kilometer lange stoet van bewonderaars, voorafgegaan door olifanten en paarden trok gedurende twaalf uur langs Jayalalitha op haar troon. Het heie spektakel leek zo geplukt te zijn uit Indi a's koninklijke verleden. De verheerlijking van Jayalali tha is geen nieuw verschijnsel in de Indiase politiek, waar politici vaak op één lijn wor den gesteld met goden en go dinnen. Dat geldt vooral voor het zuiden van het land. Ook rond Jayalalitha's voor ganger M.G. Ramachandran, eveneens een voormalige film ster, was een hele cultus ont - staan. Die ging zo ver dat toen hij halverwege de jaren tachtig overleed, tientallen mensen zelfmoord pleegden door zich zelf in brand te steken of uit een trein te springen. Om Jayalalitha's status nog verder te verhogen heeft haar partij onlangs een lijfwacht, aangeduid als 'zelfmoordeen beid', gevormd die haar moet beschermen tegen moordaan slagen van de Sri Lankaansc guerrillagroep T amil Tijgers. De Tijgers, die strijden voor een onafhankelijke staat in het noorden van Sri Lanka, heb ben gezworen Jayalalitha te zullen doden als vergelding voor de arrestatie van ver scheidene leiders en de inval len in schuilplaatsen van de guerrillagroep, die Tamil Nadu als een uitvalsbasis gebruikt. TOKYO TERRY MCCARTHY THE INDEPENDENT Toen Morihiro Hosokawa vorig jaar augustus tot premier werd benoemd, hadden vele Japan ners de hoop op hem gevestigd voor een verantwoordelijker, burgervriendelijker en minder corrupt politiek leiderschap. De afgelopen 38 jaar is zonder onderbreking de Liberale De mocratische Partij (LDP) aan de macht geweest. Hosokawa's co alitie van zeven partijen beloof de het financieringsbeleid te hervormen, de macht van ano nieme ambtenaren te beteu gelen, de levensstandaard voor gewone mensen te verhogen, en Japan een wat assertievere rol te laten spelen op het wereldto neel. Op dit moment zijn velen in die hoop teleurgesteld, en Hoso kawa krijgt dezelfde kritiek als de LDP-leiders uit het verleden: hij wordt beschouwd als beslui- teloos, op internationaal gebied een klungel, gehandicapt door ruzies tussen de verschillende facties binnen zijn regering, ge manipuleerd door bureaucraten en kwetsbaar voor beschuldi gingen van corruptie en omko perij. Het debat over de begroting v'an volgend jaar in de Japanse Diet (parlement) is al twee weken lamgelegd door beschuldigin gen dat Hosokawa 1,8 miljoen gulden heeft ontvangen van het vrachtwagenbedrijf Sagawa dat bol staat van schandalen. Som- 'rnige politici van de oppositie voorspellen zelfs dat hij door het Sagawa-schandaal zal val len. F.r zijn tekenen dat Japan een opener, meer naar buiten gerichte samenleving wordt, maar met die eer kan Hosokawa niet gaan strijken. Het was een lange maar diepe val. Tot Kerstmis stond Hoso kawa in de populariteitspeilin gen standvastig boven de 70 procent. Het leek wel of de 56- jarige afstammeling van een ou de feodale landheer niets ver keerd kon doen. Maar deze week stond hij in een van de opiniepeilingen op 45 procent voor het eerst tijdens zijn 8 maanden aan de macht was zijn populariteit gedaald tot be- Overleven in Siberië TARASOVKA TERRY McCARTHY THE INDEPENDENT De belangrijkste vraag over Si berië in de winter luidt: hoe overleef ik het? In temperaturen die laag genoeg zijn om staal te doen barsten, met een ondoor dringbaar hard bevroren bodem en winden die zo koud zijn dat ze brandend heet aanvoelen, lijkt menselijk overleven haast tegennatuurlijk. Voor wie heeft geleerd de ijzige Siberische kou te trotseren, luidt de tweede vraag: hoe voor kom ik dat ik in de lange, inge sneeuwde wintermaanden niet van verveling sterf? Uitgerust met bontmutsen, laarzen, zware jassen, wodka en verschillende soorten worst die zich alleen door hun vetge halte onderscheiden nemen twee Russische vrienden me mee naar de woeste, besneeuw de bossen ten noorden van Vla- diwostok. Ons reisdoel is Tarasovka, een dorpje met 308 inwoners waar een van mijn vrienden een huisje heeft. De taiga, een wil dernis van coniferen en berke bomen, strekt zich uit zover het oog kan zien. „Alleen trekvogels weten waar de taiga eindigt", schreef Tsjechov. De boeren aan wie we de weg vragen, heb ben in ieder geval maar weinig benul van het wijdse land dat ze bewonen. De naam Siberië komt van het Tartaarse woord 'sibir', dat sla pend land betekent. Siberië be slaat vijf miljoen vierkante kilo meter. Als de zon in westelijk Si berië ondergaat, komt hij al weer op boven het Kamtsjatka schiereiland in oostelijk Siberië. Het dorp Tarasovka oogt op het eerste gezicht weinig bekoorlijk. Langs een brede, modderige weg staan enkele tientallen houten hutjes. Honden blaffen, kippen pikken optimistisch naar gaten in de sneeuw en een enkele koe staart ons vanuit haar winterhok aan. Elk huis wordt geflankeerd door een gro te stapel brandhout voor de grote metalen stoven waarmee de huizen worden verwarmd en was naar Siberische maatstaven niet koud. Temperaturen van min 50 of min 60 zijn hier niet ongewoon. Sergei is ooit in Moskou ge weest, maar dat stond hem niet aan. „De mensen hebben altijd haast en je weet niet waar ze al lemaal naar toe gaan. En in de metro staan de mensen vlak voor je de krant te lezen, zonder je te groeten." Bovendien stonk de lucht naar uitlaatgassen en olie. Dan kun je beter in Taras ovka zitten met maar een auto en twee tractoren. 1 loe komt hij de lange winter door? „Samagongrinnikt hij zelfgestookte bocht met een alcoholpercentage van gemid deld 70 procent, vergeleken met 40 procent van de commerciële wodka. En de kou? „Goed eten, met veel vet", antwoordt Sergei. „En als je een man bent, moet je ro ken dat versterkt de longen. Werk hard, maar pas op dat je buiten nooit gaat zweten. En zorg dat je altijd genoeg hout hebt voor de stoof." Als het donker wordt, roepen Galina en haar man Nikon ons voor het avondeten. Alles op ta fel is in de afgelopen zomer en herfst klaargemaakt en onder de houten vloer van het huisje op geslagen: ingemaakte tomaten, witte kool, paddestoelen, aard appelen, repen varkensvet, ge- hakken varkensvlees met uitjes en gestoofde peren. Nikon gaat maar twee keer per maand naar de winkel om blikjes vis en sui ker en zout te kopen. Galina blijft maar eten aandragen en we brengen de ene toast na de nadere uit. Bij het afscheid omarmen we elkaar, slaan elkaar op de rug en nemen nog een slok. Buiten is het koud en stil. Vanuit het keu kenraam van elk huisje schijnt licht over de sneeuw. Onze stoof is nog warm en we vallen snel in slaap. Ik zal mijn eerste Siberische nacht wel overleven. VERTAUNC; MAR GREET HESLINGA waarop wordt gekookt. Water komt uit de gemeenschappelij ke put, compleet met ketting en emmer. Het is ongelooflijk koud. De beroemde Siberische gast vrijheid openbaart zich pas na dat we ons door enkele meters sneeuw een weg hebben gegra ven naar het lege huisje dat de komende dagen ons verblijf is. Eenmaal binnen ontdekken we dat er geen brandhout is en dat het in de hut nog veel kouder is dan buiten. De 71-jarige Galina Gravtsjoek steekt haar hoofd om de deur en biedt aan: „Jullie zullen wel wat van ons hout willen lenen." Het levendige oudje uit het na burige huisje kijkt misprijzend naar onze stuntelige pogingen om de stoof aan te krijgen. Dan besluit ze het zelf maar te doen. In de stellige overtuiging dat de ze drie stadsjongens zullen ver hongeren als niemand ze een behoorlijke maaltijd voorscho telt, nodigt ze ons uit voor het avondeten. Sergei Ivasjenko, een jeugdige man van 65, zit buiten op zijn houtstapel en roept ons. „Het is warm", zegt hij opgewekt en koestert zich in het zonnetje bij 10 graden onder nul. Een maand geleden was het nog 40 graden onder nul en zelfs dat Overleven is het codewoord in het winterse Siberië. Deze peuters uit Surgut zijn in ieder geval goed ingepakt. archieffoto De Japanse premier Hosokawa hier tijdens een recent bezoek aan Peking kan internationaal geen vuist maken. Ook zijn binnenlands beleid staat bloot aan kritiek. foto afp paar dagen was Hosokawa al af gestapt van zijn harde stand punt en had hij zijn kabinet op- neden de 50 procent. Iedere keer weer werd Hoso kawa gedwongen een stapje te rug te doen of compromissen te sluiten in kwesties die hij door het parlement zou sluizen. In de kernkwestie van zijn kabinet politieke hervormingen heeft een bondgenootschap van de LDF en de socialisten hem ge dwongen zoveel water bij de wijn te doen dat de hervor mingsplannen voor de wetge ving op het gebied van de finan ciering van verkiezingscampag nes niet meer te herkennen wa ren. Door tegenstand binnen zijn coalitie was hij tot zijn ver legenheid ook gedwongen een plan voor belastinghervorming in te trekken. Deze maand moest hij, nadat enkele coalitie genoten hadden gedreigd met opstappen, ook afzien van een voornemen om wijzigingen aan te brengen in zijn kabinet. Op het internationale front had Hosokawa een beeld willen to nen van een zelfverzekerder en assertiever Japan. Na een ont moeting met de Amerikaanse president Clinton in Washing ton afgelopen maand, pochten zijn medewerkers dat hij einde lijk had geleerd 'nee' te zeggen tegen de Amerikaanse handels- voorwaarden. Maar binnen een dracht gegeven alle mogelijk maatregelen te nemen om een handelsconflict met de VS te bezweren. Tijdens zijn wittebroodsweken met de pers werd veel aandacht geschonken aan het opzettelijk open en optimistische imago dat Hosokawa heeft in de me dia. Anders dan de gezichtsloze, in blauw pak gestoken 70-plus- sers van de LDP. die achterover geleund formuleringen op dreunden als antwoord op de vragen van de verslaggevers, bleef Hosokawa staan en ant woordde hij levendig een stijl die zijn media-adviseurs heb ben afgekeken van de Ameri kaanse politiek. Maar toen de problemen voor zijn regering zich opstapelden en ingewikkelder werden, be gon duidelijk te worden dat de premier van de meeste kwesties slechts een zeer oppervlakkige kennis had. Steeds vaker viel op dat hij wat betreft beleidsstrate gie en het nemen van beslissin gen op Ichiro Ozawa vertrouw de. de hardhandige maar om streden machtsmanipulator in de Japanse Vernieuwingspartij. Hosokawa's problemen in de Diet worden nog vergroot door de hernieuwde belangstelling voor de beschuldigingen dat hij smeergeld heeft aangenomen van de vrachtwagenfabriek Sagawa, die al in verband wordt gebracht met de georganiseerde misdaad en uitgebreide politie ke omkoping. Hosokawa heeft toegegeven 1.8 miljoen te heb ben ontvangen van Sagawa, maar houdt vol dat dat een le ning was die hij sindsdien volle dig heeft terugbetaald. Het geld zou zijn gebruikt voor renova ties aan zijn huis. Zijn critici wijzen erop dat de lening juist was gekomen voor dat Hosokawa meestreed om het gouverneurschap van de prefectuur Kumamoto in 1983, en dat de zaken daar voor Sagawa fioYeerden na zijn ver kiezing. Bovendien moet de premier nog met afschriften ko men die bewijzen dat de gehele 'lening' is terugbetaald. Hoso kawa zegt dat hij een paar van die afschriften is kwijtgeraakt. Ook is niet duidelijk waarom hij naar een vrachtwagenbedrijf ging voor een lening in plaats van naar een bank. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7