Buthelezi geeft ANC schuld kjm Niemand lijkt te weten wie die dode krijger is Berlusconi moet wantrouwen rechts Italië elimineren Buitenland ?arijs schort omstreden eugdwerkplan week op erkiezingswinst (giller alt in gemeenten tegen 4 IINSDAG 29 MAART 1994 ir CPD Geassocieerde Pers D UPI United Press Interr Wervelstorm raast over Mozambique ^MAPUTOIn de provincie Nampula, in het noorden van Mozam bique, zijn anderhalf miljoen mensen dakloos geraakt als gevolg an een wervelstorm. De wervelstorm Nadia sloeg volgens gou verneur Gamito eind vorige week toe en verwoestte 13 van de 21 idistricten van zijn provincie. Zeker 21 mensen kwamen om het leven en meer dan 80 procent van de landbouwoogst ging verlo ren. SC JTweede ronde nodig in Oekraïne f<iEvDe Oekraïnse parlementsverkiezingen van zondag hebben slechts een tiental afgevaardigden opgeleverd. Voor de rest van 1*1 e 450 kiesdistricten zal op 10 april een tweede ronde volgen ntussen de twee best geplaatste kandidaten. In drie districten wa ren de verkiezingen ongeldig wegens een te lage opkomst. De ppkomst lag met 75 procent veel hoger dan verwacht. Tweede man vast wegens Colosio-moord f/iExico-STADDe Mexicaanse politie heeft een tweede man aan gehouden die wordt verdacht van de moord op presidentskandi daat Luis Donaldo Colosio. Daarmee wordt vooralsnog afgestapt van de theorie dat de moord het werk was van één persoon. SVIiljoenen flessen Jupiler uit de handel brussel De Belgische vestiging van bierbrouwer Interbrew wil Sjuim vier miljoen flessen jupiler uit de handel nemen wegens j (cwaliteitsproblemen met het glas. Tijdens een controle zijn ge breken aan het licht gekomen bij de laatste levering van de fles- tenfabrikant Verlipack. De flessen waren bestemd voor con sumptie in België. -Slachtoffers West geïdentificeerd pLOUCESTERDe Britse politie heeft gisteren de namen van vier ISvan de slachtoffers van de seriemoordenaar Frederick West vrij gegeven. In totaal zijn nu zeven van de negen lijken die zijn aan getroffen in het huis van West in Gloucester, geïdentificeerd. De ^gisteren vrijgegeven namen betreffen meisjes die tussen 1973 en nJ979 zijn verdwenen. lrus hans gertsen f? Franse regering lijkt alsnog i zwichten voor de aanhou- pnde protesten van scholieren i studenten tegen het omstre- ?n jeugdwerkplan. De regering laakte gistermiddag bekend et officieel al ingevoerde plan fn week op te schorten tenein- e nader overleg te kunnen voe- ïrtn met de betrokken partijen. 1$De regering maakte het be- e uit bekend na een gesprek tus- »n premier Balladur en verte- nwoordigers van diverse stu- .■nten- en scholierenbonden. I jenduizenden Franse studen- en scholieren lopen, ge- intANBUL. JESSICA lutz 5rrespondent e Turkse premier Tansu (filler rcfceft zich tot dusver terughou- t tnd opgesteld over resultaten arfn haar Partij van het Juiste (fJd (DYP) bij de lokale verkie- ngcn van afgelopen zondag, at komt wellicht omdat met it vorderen van de telling het ^rcentage voor de DYP afnam. IWie wel victorie kraaide, was fecmettin Erbakan, de leider vln de fundamentalistische - felvaartspartij. ,.We rukken op n nar de macht", verklaarde hij jrfteren op een persconferentie. Ij riep op tot algemene verkie-' ngen, maar zei dat hij ook be- Jd zou zijn een coalitie te vor- Tt'n met de twee huidige rege- ngspartijen. Dat is behalve de VP ook de Sociaaldemocrati- ,he Volkspartij SHP. a De eerste, voor de DYP be ledigende cijfers die bekend arden gemaakt, betroffen de movincieraden, waarvoor ook tstemd werd op zondag. Maar en gisteren begonnen werd |et het tellen van de stemmen lor de gemeenten, ontstond er pens een voor de DYP som- ^rit steekt drie cholieres neer 'Noen cees van zweeden «respondent In 29-jarige man heeft giste- n op een scholengemeen- hap in het Noordengelse Iddlesbrough drie meisjes lergestoken. Een van hen lerleed ter plekke. De andere fee zijn in een ziekenhuis op- homen. De man wandelde tl het einde van het eerste tuur met een vuurwapen en n mes de Hall Garth School hnen, ging naar de eerste ver- tping en liep een klas in. Hij (val de leraar wiskunde aldaar tt klaslokaal te verlaten en tong de kinderen met het ge- jht tegen de muur te gaan )an. Toen stak hij drie van bi neer. De leraar heeft nog gepro- erd met de indringer te pra- n. maar vergeefs. Hij zag zich, fconfronteerd met de wapens, dwongen weg te gaan. Toen terug kwam met een collega, is het kwaad al geschied. De Ide leraren slaagden er wel in aanvaller te overmeesteren, ft was nog volstrekt onduide- t wat de beweegreden voor de hval was. johannesburg john carlin the independent Her en der verspreid liggen spe ren en schilden op straat, met hun eigenaars ernaast dode, stervende en gewonde Zulu- krijgers die zich te dicht bij het hoofdkwartier van het ANC in lohannesburg hebben gewaagd. Om de hoek van de hoofdin gang van het 21 - verdiepingen tellende ANC-gebouvv liggen de ontzielde lichamen van vijf In- katha-aanhangers. Voor drie andere Zulu-krijgers is de dood nabij. Vijftien gewonden zitten verdwaasd en bloedend op straat, hopend dat de ambulan ces op tijd komen voordat de aanzwellende menigte van ANC-aanhangers haar woede op hen koelt. De Zulu-onderdanen zijn met duizenden uit de arbeiderspen sions in de zwarte woonoorden rond Johannesburg naar het centrum van de stad getrokken. De krijgers dragen geweren en marcheren in een woud van speren, maar toch zijn de mees te slachtoffers Zulu's. De be richten over hoe ze om het le ven zijn gekomen, lopen uiteen. Door ANC-sluipschutters, zeg gen sommigen. Anderen be schuldigen de politie. Alleen rond het incident bij het ANC-hoofdkwartier lijkt de wa re toedracht duidelijk. De Inka- tha-aanhangers zijn neerge- maaid door veiligheidsmensen van het ANC. Tien minuten na de schietpartij staat Penuel Maduna, een ANC- woordvoerder, voor de hoofdin gang, die inmiddels wordt be waakt door in kogelvrij vest ge stoken politie-agenten en zo'n twintigANC-veiligheidsmannen met pistolen, jachtgeweren en machinegeweren. Maduna is geschokt. Hij heeft net de lijken om de hoek gezien en verzucht dat het ANC niet graag burgers doodschiet. „De ze mensen zijn door Inkatha ge bruikt en misbruikt. Ze begon nen als eersten te schieten. De man die de groep aanvoerde, had een AK-47 machinegeweer. Wat moesten we? Onze jongens konden niet werkeloos toe kijken hoe ons hoofdkwartier werd aangevallen." Maduna vertelt dat hij zelf door een eerste groep Inkatha-de- monstranten is beschoten toen hij om kwart voor acht naar zijn werk liep. Een uur later maakte een tweede groep dreigende Zulu's zijn opwachting bij het hoofdkwartier. Veiligheidsmen sen van het ANC zeggen tegen verslaggevers dat ze het vuur zullen openen als de Inkatha- strijders nog eens aanvallen. Kort na elf uur komt een derde groep, met fatale gevolgen. Ondertussen scheuren pantser wagens van het leger en de poli tie door de straten. Politie-heli- kopters vliegen machteloos over de chaotische taferelen en am bulances rijden af en aan. De winkels zijn dicht. Kleine groe pen speerdragende Inkatha- aanhangers trekken doelloos over het met bloed bespatte plaveisel. Ze ogen eerder verlo ren dan vervaarlijk. Af en toe dendert er plotseling een ge vechtsformatie van zo'n twee honderd Zulu-krijgers door de straten. Maar de grootste groep demon stranten, een 3.000 man tellend Zulu-regiment, verzamelt zich in de loop van de ochtend voor de stadsbibliotheek, op zo'n ze venhonderd meter afstand van het ANC-hoofdkwartier. Op de hoek van de straat ligt een lichaam dat door in camou flage-uniform gestoken politie agenten wordt bewaakt. Het is een Inkatha-strijder. Zijn li chaam is toegedekt met kranten die met twee blauwe gympen tegen de wind zijn verzwaard. Zijn voeten zijn bloot. Een bebaarde Inkatha-aanhan- ger baant zich een weg door de politie-afeetting en tilt de krant op. In het achterhoofd van de overledene zit een gapend, bloedend gat ter grootte van een golfbal. Op een teken van de Inkatha-aanhanger beginnen twaalf mannen en drie vrouwen Zeker 31 doden bij nieuw bloedbad in Zuid-Ajrika steund door de meeste vakbon den, al weken luidruchtig te hoop tegen het jeugdwerkplan. Ze zien dat als een achterbakse poging van de regering het mi nimumloon te verlagen en vre zen daarnaast voor de devalua tie van diploma's. Het besluit het omstreden plan tijdelijk op te schorten, werd door de verschillende stu dentenbonden zeer gemengd ontvangen. Enkele bonden spraken van 'een stap in de goe de richting', maar anderen lie pen boos uit het overleg met de premier weg. Ze willen pas ver der praten als de regering het plan zonder verdere voorwaar den definitief intrekt. herder beeld. De provinciera den hebben in Turkije weinig te vertellen, het zijn eerder sym bolische apparaten die samen werken met de benoemde gou verneurs. Hiervoor wordt op een partij gestemd en niet op een kandidaat. Daarom, zeggen critici, hechten de kiezers niet veel belang aan op wie ze stem men. De kiezer zou wel belang hechten aan zijn stem voor de burgemeester en de daaraan verbonden gemeenteraad. Vol gens de resultaten van deze stemming, komt de fundamen talistische Welvaartspartij als overwinnaar uit de bus in min stens 16 van de 76 provincie hoofdsteden. Dat is meer dan het dubbele van de andere par tijen, die tot nu toe elk 7 provin ciehoofdsteden gewonnen heb ben.In Istanbul, de grootste stad van het land, met tien miljoen inwoners, lag de partij met 75 procent van de stemmen geteld gisteravond nog steeds op kop. De hoofdstad Ankara was het toneel van een nek-aan-nek-ra- ce die voorlopig in het voordeel van de SHP uitvalt. Een aanhanger van de Inkatha Vrijheidspartij zoekt dekking onder een auto tijdens de bloedige gevechten in het Buthelezi zei in een interview voor de Amerikaanse tele visie dat het ANC „zonder enige twijfel" verantwoordelijk was voor de meest recente uitbarsting van politiek ge weld. Ook zei hij dat het ANC de gewapende strijd is be gonnen en niet hij. kenhuizen in en rond Johannes burg beleefden de drukste dag sinds 1976, toen de scholieren opstand in Soweto uitbrak. Elf gebieden rond Johannes burg zijn tot 'onrustgebied' ver klaard. Dat betekent dat de po litie er speciale bevoegdheden JOHANNESBURG GPD-ANP-AP Volgens de laatste berichten zijn er zeker 31 doden gevallen bij vuurgevechten tussen de be togers, ANC-aanhangers en sluipschutters. Honderden mensen raakten gewond. Zie- heeft gekregen. Inmiddels zijn veiligheidstroepen de towns hips ingetrokken. Nog deze week komen de Zuidafrikaanse president De Klerk, ANC-leider Mandela, Zulu-leider Buthelezi en Zulu- koning Zwelithini voor een top- gesprek bijeen. De bekendma king van het gesprek volgde na het bloedbad. De kans op een doorbraak om ongestoorde ver kiezingen te krijgen lijkt echter klein te blijven. Want Buthelezi zei gisteravond nog: „Wij zullen centrum van Johannesburg. nog zeer lang met de kwestie van verzoening zitten. Die is niet te bereiken." De Zulu's waren uit de loge menten uit de townships rond Johannesburg naar de stad ge trokken om hun steun te betui gen aan koning Goodwill Zweli thini, die 10 dagen geleden de onafhankelijheid van zijn ko ninkrijk had uitgeroepen. Bij het ANC-hoofdkwartier ontaardde de mars in een moorddadige chaos. Wie de eerste schoten loste, is niet dui- FOTO AP PETER DE JONG delijk. Sommige ooggetuigen zeggen dat de Zulu's vanuit flats tegenover het ANC-gebouw door sluipschutters onder vuur werden genomen en vervolgens terug begonnen te schieten. Het ANC beweert dat de Zulu's als eersten de trekkers hebben overgehaald. De situatie werd helemaal onoverzichtelijk toen eenheden van de politie zich in de strijd mengden. ROME-DEN HAAG ANP-Rtr Silvio Berlusconi (57), de win naar van de Italiaanse parle mentsverkiezingen, mediaty- coon en leider van forzaItalia, pleit voor eenheid in Italië en wil een rechtse regering vor men. Berlusconi wil met zijn rechtse bondgenoten, de Alle- anza Nazionale (Nationale Al liantie), de \Toegere neo-fas- cistische MSI, en de federalisti sche Lega Nord, de grootste partij in het noorden van Ita lië, gaan regeren. „Ik zal elke opoffering maken die nodig is om het akkoord te sluiten dat het land wenst en nodig heeft." Maar een rechtse regering is in Italië niet van de één op de an dere dag gevormd. De verschil len tussen de rechtse partijen en het onderlinge wantrouwen zijn groot. Terwijl Berlusconi en de Alleanza een sterk Italië voorstaan, bepleit de Lega Nord een federalisering van het land, waardoor minder geld van het rijke noorden naar het arme zuiden zou stromen. Umberto Bossi, de leider van I.ega Nord, voerde de afgelopen nacht opnieuw zware aanvallen uit op de leider van Forza Italia. „Iemand als Berlusconi steunt op de economische elite die is geschapen en werd beschermd door het oude regime. We zul len binnenkort zien of Forza Italië werkelijk van plan is zich in te zetten voor een verande ring in het land of dat zij alleen maar uit is op een wederop bouw van het oude stelsel." Bossi. vermoedelijk zwaar ge frustreerd door de slechte resul taten van zijn eigen partij, de federalistische noordelijke liga zakte terug tot onder de tien procent lijkt bij voorbaat een coalitieregering onmogelijk te willen maken. Berlusconi zelf sprak ook gepe perde taal. Hij noemde het een kwestie van 'hoogverraad' te genover de kiezers als de recht se coalitie door onderling wan trouwen niet gaat regeren. Ber lusconi heeft inderdaad dui zend en één belangen. Voor veel Italianen is hij de personifi catie van succes, glitter en rijk dom, hoewel zijn onderneming Finivest momenteel in grote fi nanciële problemen verkeert. Berlusconi's carrière begon in Silvio Berlusconi. FOTO REUTER PAUL HANNA de bouw. Hij bouwde de eerste satellietstad van Italië, Milano 2. Nadat hij het bouwbedrijf had verkocht aan zijn broer Paolo stortte hij zich op de commer ciële televisie. Hij kocht drie sta tions: Canale5, Italia I en Rete 4, die in 1990 een omzet had den van zo'n 3,5 miljard gulden. Dat hij zakelijk zo'n succes had, dankte Berlusconi in hoge mate aan de socialistische ex-premier Bettino Craxi. Laatstgenoemde is inmiddels doorzijn betrok kenheid bij tal van corruptie-af faires in diskrediet geraakt. Craxi kwam Berlusconi in 1984 te hulp toen diens drie zenders door de politie uit de lucht wer den gehaald omdat de publieke zender RAJ het monopolie had op uitzendingen met een natio naal bereik. Craxi vaardigde toen twee noodwetjes uit om de wet over het RAI-monopolie tij delijk buiten werking stelden, later kwam er een nieuwe wet, die een einde maakte aan de al leenheerschappij van de RAL Hoewel Berlusconi zich presen teerde als het boegbeeld van het nieuwe Italië is hij feitelijk een produkt van het oude regime. Dat maakten zijn aanvallen op de 'politico-bureaucratische pa rasitaire klasse' en op onderne mers die van het oude regime profiteerden, niet erg geloof waardig. Op 26 januari maakte 11 Cava- Here (de ridder, wegens een on derscheiding die hij eens heeft gekregen) bekend dat hij bij de verkiezingen van 27 en 28 maart ging meedingen naar een zetel in de Kamer van Afgevaar digden. Hij zond een videoband met een rede naar alle televisie stations. Achter een houten bu reau gezeten en geflankeerd door foto's van zijn gezin zei Berlusconi dat hij een overwin ning van de linkse partijen wil de voorkomen. Ondernemingen moesten vrij kunnen produce ren. „Ik hou van Italië, ik heb er mijn wortels, mijn hoop, en ik heb er de vrijheid geleerd", be toogde hij. Berlusconi had zijn intrede in de politiek als leider van Forza Italia (Voorwaarts Italië) zorg vuldig voorbereid. Hij richtte Forza Italia vorig jaar op als be weging voor het nieuwe, van corruptie verloste, Italië. Daarbij baseerde hij zich op de suppor terclubs van AC Milan, de voet balclub die hij in 1986 kocht. In vele steden werden plaatselij ke kernen opgericht, geleid door mannen en vrouwen die over succes in het leven niet te kla gen hadden. Onder hen zijn veel vertegenwoordigers van vrije beroepen: artsen, notaris sen en advocaten. Deze kernen waren een belangrijk hulpmid del in de verkiezingsstrijd, even als de lokale zenders, die voor hun reclamespots sterk van hem afhankelijk zijn. Forza Italia pleit voor een libe rale markteconomie en voor be lastingverlaging, zowel voor in dividuen als voor bedrijven. Het streeft naar een 'welvarend Ita lië in vrijheid, waarin de meeste beslissingen worden overgela ten aan de vrije keuze van indi viduen. gezinnen en onderne mingen'. Berlusconi bepleit steun voor kinderopvang, min der belasting voor gezinnen en gelijkstelling van huishoudelijk werk aan andere vormen van werk. Beschuldigingen van Berlusco ni's tegenstanders dat hij zou samenwerken met de maffia hebben zijn overwinning niet kunnen verijdelen. Minister Ni- cola Mancino van binnenlandse zaken suggereerde onlangs dat de maffia zich achter Berlusconi stelde, omdat deze de onderne mingen zoveel mogelijk de vrije hand wil laten. II Cavaliere rea geerde kwaad op 'deze vulgaire leugens', die naar zijn mening deel uitmaakten van een tegen hem gericht complot. in een kring rond het lijk te dan sen. Ze stampen met hun voe ten en joelen. De zwarte politie agenten kijken nerveus toe. „De politie heeft hem gedood! Val de politie aan!" scandeert de me nigte in de Zulu-taal. Niemand lijkt te weten wie die dode krijger is. Waarschijnlijk woonde hij in een van de pen sions en werkte hij in lohannes burg. En waarschijnlijk laat hij een berooid gezin in een platte landsdorpje in Natal achter dat zich afvraagt waarom hun kost winner naar lohannesburg mar cheerde om te sterven. vertaling: margreet heslinga Rusland huurt ruimtevaartbasis van Kazachstan moskou hans geleunse correspondent Rusland gaat voortaan het im mense ruimtevaartcentrum Baikonoer van Kazachstan hu ren. Met die overeenkomst be ëindigden de presidenten Jelt- sin en Nazarbajev gisteren in Moskou een slepende ruzie over financiering en beheer van Bai konoer. De huurovereenkomst gaat Rusland jaarlijks, omgere kend, 230 miljoen gulden kos ten. De Russische militaire top kan tevreden zijn. Hoewel de details van de overeenkomst niet zijn gepubliceerd, is wel be kend gemaakt dat Baikonoer voor de twintig jaar die het huurcontract omvat Russisch gebied is. waarop Russische wetten gelden. De militairen hadden geëist dat het complex onder hun beheer moest blij ven. Baikonoer was in het Sov jet-tijdperk het streng geheime troetelkind van de militair-in dustriële industrie. Het was vanaf deze basis op de Kazach- staanse steppe dat in 1957 de eerste Spoetnik werd gelan ceerd en in 1961 Joeri Gagarin, de eerste Sovjet-ruimtevaarder, de ruimte in werd gestuurd. Leger Suriname: aantijgingen Rensch onjuist paramaribo anp Luitenant-kolonel Meivin I.in- scheer, die de operatie leidde tegen de bezetters van de Afo- baka-dam in Suriname, heeft gisteren ontkend dat daarbij onrechtmatigheden zijn voor gevallen. Linscheer zei tijdens een TV-uitzending dat de op dracht van president Venetiaan om een einde te maken aan de gijzeling van Suralco-werkne- iners door het zogenoemde Su rinaamse Bevrijdings Front cor reet is uitgevoerd. Linscheer zei zich bijzonder te storen aan de verdachtma kingen van Stanley Rensch, di recteurvan het mensenrechten- bureau Moiwana '86. Hij be schuldigde Rensch ervan 'een politiek probleem' te willen scheppen. Volgens Rensch heeft het Su rinaamse leger bewust alle be zetters van de Afobaka-dam la ten ontsnappen. In tegenstel ling tot wat het leger zelf heeft bekendgemaakt, zijn bij de actie geen doden gevallen. Rensch zij dit na een gesprek met André Bappa. een van de rebellen die betrokken was bij de bezetting van de dam. Jordanië stelt voorwaarden jeruzalem ad bloemendaal correspondent Jordanië heeft gisteren onver wachts bekendgemaakt dat het de onderhandelingen met Israël pas zal hervatten als de Ameri kanen ophouden met het con troleren van schepen met he- stemming Akaba. De Amerikaanse vloot onder schept. in opdracht van de VN, schepen die de Jordaanse Rode- Zeehaven aandoen. De lading wordt gecontroleerd in verband met de economische boycot van Irak. Akaba was voor de economische blokkade een be langrijke doorvoerhaven voor goederen met bestemming Irak. Koning Hussein stelde het ul timatum in een bijeenkomst in Amman met de ambassadeurs van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad. In Jeru zalem is de Jordaanse eis met verbazing ontvangen. De Jordaanse regering had eerder zonder voorwaarden ingestemd met een hervatting van het overleg in april, net als Syrië en IJbanon.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5