Huizen asielzoekers vekken spanningen' Onze Top 5 an deze week. chi Binnenland Mooi hoor, maar het helpt natuurlijk allemaal niets Boter op het hoofd van Brinkman Drie doden bij frontale botsing Vrouwenarts Elkerliek stapt op 1.99 2.39 'Een jaar voor een moordenaar' I5DAG 29 MAART 1994 ijf jaar voor misbruik meisjes {sterdam Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren een [jarige Alkmaarder vijf jaar cel gegeven voor ontucht en incest et zijn stiefdochter, een buurmeisje en ten minste vijf pleeg- ideren. Hofpresident Torrenga zei dat zeven jaar op zijn 'Clais was geweest, maar dat hij er rekening mee moest houden k de zaak lang was blijven liggen bij de rechtbank in Alkmaar, jezien de gezondheid van betrokkene en zijn vrouw en het feit jt de zaak nu al twee jaar loopt, zijn we echter uiteindelijk tot {ze strafmaat gekomen." Het feit dat de man kinderen heeft jsbruikt die meestal wegens incest in een pleeggezin waren ge matst, rekende het Hof de man zwaar aan. 'ien jaar voor 'slachtpartij'1 ftHEMHet gerechtshof in Arnhem heeft vier mannen uit Em- eloord veroordeeld tot straffen van drie tot tien jaar wegens de estachtige moord op een 46-jarige zakenman uit Biddinghui- fi. De mannen kregen eerder van de rechtbank straffen tot vijf- ai jaar. De vier wilden Tulp ondervragen omdat zij dachten dat i de auto van één van hen had gestolen. Zij drongen zwaar on- r r invloed van alcohol zijn huis binnen en sleurden het slacht- i, djer mee in een auto. Op een carpoolstrook bij Lelystad werd ed{ slachtoffer zestien maal met een mes gestoken. Uiteindelijk -jjkfrd zijn keel afgesneden. ortj lo Drugnmners veroordeeld in 'massa '-snelrechtproces rotterdam martun verwaauen ,,Als je drugs wilt hebben, moet je snel beslissen want er is nogal wat politie op straat", had een drugrunner vrijdagnacht ge zegd. Hij en zijn maten hadden toen geen idee dat er een groot scheepse politie-actie tegen hen was gericht. Hij en 69 anderen werden vrijdag opgepakt voor overtreding van de opiumwet. Drugrunners lokten op soms zeer agressieve wijze buiten landse toeristen van de snelweg naar drugpanden in Rotterdam. De arrestanten schrokken wel toen ze drie politiemensen in een auto met Frans kenteken de berm in reden en meteen wer den opgepakt. 49 runners ston den gisteren terecht in een snel rechtprocedure. De meesten krijgen twee maanden cel. Twee runners zijn vrijgesproken, de zaken van zeven anderen wor den verschoven naar donder dag. Eén verdachte krijgt een werkstraf van vijftig uur. Twin tig anderen moeten later voor de rechter verschijnen. De politierechters Lensink- Bosman en Van de Grampel verwerpen het protest van de advocaten die klagen dat ze soms maar twee minuten de tijd hebben hun zaak voor te bereiden. „Het dossier is slechts twee millimeter dik, dus behoeft niet zo ontzettend veel voorbe reiding", aldus Lensink. De ei sen van de officieren Wittop Ko ning en Duindam zijn aldoor drie maanden cel. In de meeste gevallen beslissen de presiden ten dat het twee maanden wordt. Ook het verweer van de ver dachten is veel van hetzelfde. De algemene tendens is 'ik weet niks', 'heb niks gedaan', 'wilde ze alleen de maar weg wijzen' of 'ik snap werkelijk niet wat ik hier doe'. Dat laatste legt officier van justitie Duindam maar al te graag uit. „Al eind jaren tachtig is een toename van het aantal overlastgevende drugrunners geconstateerd. Lieden die met het internationaal bekende snuifteken, hun duim en wijs vinger naar de neus brengend, drugklanten benaderen en daar 750 tot 1.500 gulden per dag mee verdienen. De handel is lu cratief, maar zorgt wel voor overlast. Bovendien heeft het Nederland een slechte naam bezorgd. Het werd tijd voor een grotere aanpak en dat is nu ge beurd en er is niets uitgelokt." De advocaten zijn kwaad dat drie maanden wordt geëist. „Buiten alle proporties. De offi cier ziet de pers in de zaal en denkt: kom. laat ik maar eens fel uithalen. De werkwijze deugt niet want het bewijs is onrecht matig verkregen". zegt advocaat Bordewijk. Hij wil vrijspraak of dienstverlening, maar ook zijn cliënt krijgt twee maanden cel. „Wat een troosteloze verto ning. Het gaat allemaal hap snap in een soort massaproces, alle verdachten worden over één kam geschoren. Er zijn ze venhonderd mensen ingezet en het resultaat is zeventig aan houdingen, waarvan er vijftig overblijven. Zinloos." Rechtbankpresident Lensink vindt dat onzin. „Het is een eer ste aanzet en de toekomst moet uitwijzen of dit wel of geen zin heeft. We zijn het erover eens dat het uiterst onplezierig is als je als Fransman of Belg in Ne derland rijdend van de weg wordt gedrukt. Iedereen vindt dat deze toestanden moeten worden aangepakt." Een drugrunner vertelt dat hij een prijs hanteert van honderd gulden voor een grammetje wit. cocaïne. Een verdachte geeft grif toe dat hij die nacht aan het runnen is geweest. „Maar ik deed het die avond voor het orzitter FNV-bond: Langere wachtlijsten woningzoekenden urq J. iZJ beroep op de gemeenten om dit jaar 20.000 wonin- lSeij extra te bestemmen voor asielzoekers leidt tot 'on- ivaardbare spanningen' omdat Nederlandse woning- -chjkenden dan langer op de wachtlijsten blijven staan. heeft voorzitter De Vries van de Bouw- en Houtbond onf gisteren gezegd in de bondsraad, het parlement van usfakbond. SrSjlSFOORT anp 'La wijVries ziet een oplossing in ombouwen van lege kan- lie fgebouwen voor (tijdelijk) dcejoning door asielzoekers en altt>ouw van extra huizen aan nt land van het Groene Hart of niflnieuwe bouwlokaties voor wailcust. Eerder waarschuwde ir 4istriebondvoorzitter Van >r e Weg voor toenemende aarfmingen. Hij bepleitte een gje aan het voorrangsbeleid ij allochtonen, dat volgens en I voeding geeft aan de ge- t n) dachte dat allochtonen de ba nen krijgen van 'echte Neder landers'. De gemeenteraad van Eg- mond besloot gisteren ondanks verzet vanuit de bevolking om tweehonderd Bosniërs te huis vesten in het voormalige bejaar dencentrum Torenduin. Veel Egmonders vrezen voor over last, waardevermindering van hun huis en minder toeristen. Een aantal vond echter ook dat je geen tweehonderd mensen kunt huisvesten in een centrum waarin voorheen 68 JMI wil waarschuwing for de zon op mooie dagen meer ultra-violette stralen door. Op het zuidelijke halfrond heb ben daardoor meer mensen huidkanker en in Australië en Nieuw-Zeeland kent men der gelijke meldingen al langer. Ook in Canada en Denemarken wordt de bevolking op de hoog te gebracht van gevaren van zonnebaden. In Groot-Brittanië heeft de BBC gisteravond ozon- berichten voor de komende zo mer aangekondigd. Over de termijn waarop een dergelijke uitbreiding van het weerbericht zou kunnen wor den ingevoerd, kan Fijnaut nog niets zeggen. Wel wal hij over enkele weken een advies uit brengen aan het kabinet. woonden. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking haalde gisteren fel uit naar het kabinetsplan om 1200 man ex tra marechaussee in te zetten voor de controle van vreemde lingen. Hij vindt dat een 'panie kerige' stap, zei hij gisteren voor de radio. Op zich vindt hij het redelijk om meer te controleren als er meer vreemdelingen komen 'maar wanneer je dan ineens gaat praten over meer dan dui zend extra politiemannen, dan ga je de indruk wekken dat er echt toch een soort paniek gaat ontstaan'. Volgens hem kan Ne derland meer asielzoekers op vangen 'wanneer we een be hoorlijk beleid voeren. Dat kost wel geld natuurlijk. Dat moet je er ook voor willen opbrengen'. Volgens Pronk kan een land echte vluchtelingen niet weige ren. Hij vraagt zich af waarom het rijke Europa geen groter aantal vluchtelingen aankan terwijl de ontwikkelingslanden dat wel kunnen. eerst en werd gelijk gepakt." I lij krijgt één maand cel maar dat is alleen omdat hij net 18 jaar is. Aanklagen, verhoren, eisen, verdedigen, ontkennen, veroor delen. Zo gaat het in twee rechtszalen de hele dag door. Met soms zes tegelijk, door handboeien aan elkaar verbon den, horen de runners dat het voorlopig niet meer runnen is. „Mooi hoor allemaal, maar re ken er maar op dat hun opvol gers afgelopen zaterdag alweer aan het werk zijn gegaan. Het helpt allemaal niets", zegt een advocaat. Forse tegenvaller voor kabinet DEN HAAG ANP Hogere uitgaven voor asielzoe kers en lagere aardgasopbreng sten zorgen dit jaar voor een te genvaller van ongeveer drie kwart miljard gulden. Dat meldt minister Kok van financiën in zijn zogeheten kaderbrief over de stand van zaken bij de schat kist. Verder kost de sociale ze kerheid dit jaar waarschijnlijk anderhalf miljard meer dan was geraamd en de gezondheids zorg een half miljard meer. Het tekort bij de asielzoekers en de aardgasbaten moeten alle ministers samen maar ophoes ten door minder uit te geven dan ze volgens hun begroting mogen. De tegenvallers in de sociale zekerheid en de gezond heidszorg komen voor rekening van de betrokken ministers, De Vries en D'Ancona. Naast deze tegenvallers wil Kok voor volgend jaar anderhalf miljard bezuinigen door de de partementen minder vergoe ding te geven voor de stijgende prijzen en verder te bezuinigen op de ambtenaren. De ander half miljard is een gedeeltelijke invulling van de vijf miljard die de ministers nog moesten zien te vinden. Het restant schuift Kok door naar het nieuwe kabi- amsterdam Om het eens over wat anders te hebben in de laatste verkiezingsweken, bood de vereniging voor ontwikkelingssamenwerking Inzet in de Nieuwe Kerk CDA-lijsttrekker Brinkman gisteren een beeltenis van hemzelf aan met boter op het hoofd. Daarmee wilde Inzet nog eens bena drukken dat het CDA wel erg vaag doet over wat de partij wil met de ontwikkelingshulp de komende jaren. foto anp KNMI onderzoekt of het £Jol en mogelijk is om op Mge dagen het weerbericht te vullen met informatie de ozonlaag en de risico's ec.J zonnebaden. Het KNMI ianct bij het onderzoek samen het Rijksinstituut voor reitsgezondheid en Milieuhy- fJV (RIVM). KNMI-directeur ,^ut: „Het KNMI bestudeert !f jzonlaag nu al dagelijks. Het s i erom of in ons land ook ge- Sn voor de volksgezondheid 'l jaan. Met het RIVM bekijken "nu zorgvuldig of dergelijke Ie jchten in Nederland nuttig In 'ani verdunde ozonlaag laat V)k CNV wil van CD'ers af voor een gesprek met het bondsbestuurder. De anderen hangt met hartelijke instem ming van de vakcentrale even eens een royement boven het hoofd. Bij de FNV hebben de Ver- voersbond en de Industriebond inmiddels een aantal CD'ers en leden van CP'86 uit de organi satie gegooid. Ook de Abvakabo heeft om die reden twee leden geroyeerd. Nog eens vier leden van de FNV-ambtenarenbond hangt dat boven het hoofd. Ie FNV worstelt nu ook het met zijn extreemrechtse De Vervoersbond CNV [t inmiddels één lid geroy- dat voor extreem-rechts didaat-gemeenteraadslid De Vervoersbond en de In- Directie Helmonds ziekenhuis stelt gynaecologen onder curatele huizen Een frontale botsing tussen twee auto's op de Stichtsebrug bij Huizen heeft gisteravond het leven gekost aan drie mensen. Door nog onbekende oorzaak raakte de wagen van een 63-jarige vrouw uit Almere op de verkeerde weghelft. De Almeerse en twee inzittenden van de tegemoetkomende auto, een 21-jarige en een 22-jarige inwoner van Baam, vonden de dood. Een derde inzittende raakte zwaargewond maar is inmid dels buiten levensgevaar. foto anp helmond »gpd Eén van de vijf omstreden vrou wenartsen van het Elkerliekzie- kenhuis in Helmond stapt op vanwege 'onverenigbaarheid van karakters'. De andere vier komen voorlopig onder curatele te staan. Gaan ze opnieuw over de schreef, dan mogen ze het ziekenhuis niet meer in. Met die maatregelen hoopt de directie het vertrouwen in het zieken huis te herstellen. Door de langslepende per soonlijke conflicten binnen de maatschap van de vijf gynaeco logen over geld en werkwijze ontstond op de kraamafdeling een enorme organisatorische chaos, zo stelde de geneeskun dige inspectie vorige week in een vernietigend rapport vast. Als gevolg daarvan zijn in ieder gevaJ twee. maar mogelijk vier babv's overleden. De directie heeft een externe begeleider aangesteld die de maatschap coördineert en rap porteert aan de directie. Vol gens geneesheer-directeur lager kan de ziekenhuisdirectie nu daadwerkelijk ingrijpen omdat het Scheidsgerecht voor het Zie kenhuiswezen vrijdag twee van de vijf gynaecologen in het on gelijk stelde in hun beroep te gen enkele bindende maatrege len die hen waren opgelegd. Ze conformeren zich nu aan de nieuwe maatregelen. Voorzitter Zijlstra van de me dische staf omschreef gisteren het vijftal als 'rotte appels in de mand' en vertelde dat de staf hen allemaal weg wilde hebben. Na urenlang beraad besloot een meerderheid toch voorlopig door te gaan met de vrouwen artsen. „De maatregelen zijn zo stringent dat ze afdoende moe ten zijn. Er zijn nog wel twijfels maar het is aan de maatschap om die weg te nemen", aldus Zijlstra. Voor lustitie is de affaire nog niet afgedaan. Inmiddels wordt een voorlopig onderzoek ver richt naar de gang van zaken rond het overlijden van een tweeling in 1992. Zowel de ou ders als de geneeskundig in specteur van Noord-Brabant hebben in verband hiermee te gen twee gynaecologen klach ten ingediend bij het Medisch Tuchtcollege. Directeur Jager wilde echter niet ingaan op de mogelijke gevolgen van een uit spraak van het college en het politieonderzoek. De Helmond se huisartsen houden grote twij fels. Zij beraden zich later deze week over de vraag of ze weer patiënten gaan doorverwijzen naar de overblijvende gynaeco logen. :rie- en Voedingsbond en de itenarenbond CFO hebben vier leden vastgesteld dat ze CD of CP'86 kandidaat den. Het geroyeerde lid rea- a lde niet op een uitnodiging IN DE PEILING ma) Uit de bedieningsafdeling: Yorkham, 100 gram Grasboter, pakje 250 gram Uit de diepvries: 01 AardappelkroketjesJi05l of -\ ar\ -wafeltjes j2riur, zak 450 gram 1.4" Dieptepunt CDA Het CDA heeft in de opiniepei lingen met 33 zetels een histo risch dieptepunt bereikt. De WD daarentegen stijgt in de kiezersgunst en lijkt met 31 ze tels de tweede partij te kunnen worden. De PvdA en D66 staan volgens een NIPO-peiling nu op respectievelijk 30 en 26 zetels. CDA-lijsttrekker Brinkman is ui teraard teleurgesteld, maar zei gisteren te hopen 'dat de men sen nu gaan denken: zo ver moet het met het CDA niet ko men. We moeten ze niet margi naliseren, want de waarden die het CDA uitdraagt zijn goed'. Verder staat Groen Links op twaalf zetels in plaats van de huidige zes, zou de CD vier ze tels halen en de Socialistische Partij zou zijn entree maken met drie zetels. ji'ï John West Fancy Pink zalm, 1 r»rv atajt-v ;ebi blikje 213 gram 1.99 CDA-VVD-D66 ch i e hi Ct1 Zaanlander mild kaas 48+, r\r\r\ ■Mf vers van 't mes kilo JDAtT "."U "sands grootste kruidenier 'ft op de kleintjes letten. WD-leider Bolkestein ziet het liefst na de verkiezingen een co alitie komen tussen CDA, WD en D66, zo heeft hij gisteravond gezegd. Bolkestein wees er op dat het CDA een eind in de rich ting van de WD is opgescho ven. Hij noemde de verdubbe ling van de bezuinigingen die het CDA nu voorstaat en uit spraken van CDA-leider Brink man over een basisstelsel socia le zekerheid. D66 voelt overi gens niets voor een dergelijk ministelsel. D66: Bezuinigen D66 wil meer bezuinigen dan de 13 miljard gulden die tot nu toe op het schraplijstje staan. Daarnaast willen de Democra ten de doelstelling loslaten om het financieringstekort te laten dalen naar 2,25 procent, aldus D66-voorman Van Mierlo giste ren. Aanleiding voor deze nieu we opstelling is dat het kabinet volgens Van Mierlo een gat van tien miljard gulden achterlaat. 'Normloos' CDA De aanhang van het CDA is sinds de vorige kamerverkiezin gen dramatisch veranderd. CDA-kiezers denken nu minder positief over de samenleving dan vier jaar geleden en hech ten ook minder aan waarden en normen, zo blijkt uit een enquê te van onderzoeksbureau Trendbox. De CDA'ers van nu hechten niet alleen minder waarde aan goede omgangsvor men. ook het plichtsbesef is la ger dan vier jaar geleden. Het sociaal gevoel is gedaald, net als de wil zichzelf te bewijzen en waar te maken. Individuele vrij heid staat bij de CDA'er van nu meer voorop dan enkele jaren terug. Bij de PvdA-kiczers con stateerde Trendbox juist een omgekeerde gang van zaken. De neiging zich te laten leiden door 'de overheid' is echter ook onder PvdA'ers sterk afgeno men. CD gaat screenen De Centrumdemocraten begin nen deze week een eigen onder zoek naar het criminele verle den van hun Arnhemse raadslid Selhorst. De Arnhemse hoofdof ficier Van Gend liet dit weekein de weten geen zaken meer te willen doen met de gemeente lijke commissie openhare orde en veiligheid als Selhorst daarin als fractievoorzitter zitting krijgt. Tegen Selhorst loopt mo menteel een onderzoek wegens drughandel en hij is al een aan tal keren veroordeeld. Aan een crimineel wil Van Gend via de commissie geen vertrouwelijks informatie geven, zo schreef hij in een brief aan burgemeester Scholten. Die deelt dat stand punt overigens. Lage eis in proces schokt slachtoffers: HAARLEM GPD Een jaar cel en vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid was gisteren in Haarlem de eis tegen een dronken automobilist die op kerstavond vorig jaar in Zaanstad tegen een trein reed die ontspoorde. Daarbij kwam een passagier om het leven en vielen twaalf gewonden. De fa milie van het slachtoffer hoorde de eis van de officier van justitie met ongeloof en woede aan. „Twaalf maanden voor een moordenaar!", huilde de fami lie. De automobilist is namelijk al vaker veroordeeld voor rijden onder invloed. Op de bewuste avond reed hij dwars door ge sloten bomen op de Provincia- leweg en ramde de dubbeldeks- trein. Een slachtofffer, een 20- jarige vrouw, liep daarbij ernstig hersenletsel op. Ze zit nu in een rolstoel en ze kan denken op het niveau van een achtjarige. Een zestienjarige jongen ver loor zijn smaak- en reukvermo gen doordat zijn tong scheurde. Twee anderen kampen dagelijks met aangezichtspijn en geheu genstoornissen. En een andere passagier heeft nog altijd last van een ingeklapte long. Tijdens het ongeluk stonden voor de overweg op de rechterrijstrook drie auto's te wachten. De ver dachte passeerde hen links met een vaart van zeventig kilomc ter. Door de klap ontspoorden drie van de vier wagons van de trein. Het dodelijke slachtoffer, dat in de tweede wagon zat, stikte in een berg zand van het dijkje waarin dat treinstel zich boorde. De rechter doet over veertien dagen uitspraak. den haag» anp Verzekeraars: Werken op zaterdag zaterdag en de avonden tot 21.00 uur als normale arbeids tijd wordt gerekend. „Dat kan dus betekenen dat iemand zes dagen van 6,5 uur moet werken tot negen uur 's avonds zonder dat hij daarvoor een toeslag krijgt", aldus Dienstenbond-be stuurder Noten. Verder willen de werkgevers strenger 'straffen' bij ziekmel dingen. Vorig jaar is vastgelegd dat elke derde ziekmelding een halve vakantiedag kost. De verzekeraars willen een zes daagse werkweek waarbij de toeslagen voor de uren buiten de gebruikelijke kantoortijden vervallen. De FNV Diensten bond is verontwaardigd over deze CAO-voorstellen en wil de komende weken de leden raad plegen. De verzekeraars blijven uit gaan van een werkweek van veertig uur, maar willen dat de Brengen geld in het laatje. SHARP - 023 - 3860b0'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3