'Programmamakers CDA zijn eigenlijk gewoon wijsneuzerige hobbyisten' ptl Feiten &Meningen ïy DINSDAG 29 MAART 1994 ISC Actie tegen drugkoeriers vraagt vervolg Dc Nederlandse, Belgische en Franse politie hebben het afgelopen weekeinde tijdens een massale gezamenlijke actie de zoge noemde drugrunners stevig aangepakt. Gis teren zijn al de eerste veroordelingen uitge sproken. Het werd hoog tijd dat de politie eens optrad tegen de drughandel en de daarmee gepaard gaande wegpiraterij op de Al6 richting Dordrecht en Rotterdam. Wanneer Franse vrienden en kennissen op bezoek komen, is hun relaas telkens weer gelijk. Even voorbij de Belgisch-Ne derlandse grens zijn ze achtervolgd en agressief lot stoppen gedwongen. De gele koplampen van hun auto dienen voor de drugrunners als baken, waarop ze afvliegen gelijk lastige insecten op het licht. Voor de niet in drugs geïnteresseerde Fransen en andere buitenlanders is het flink schrik ken. 'Wat willen die kerels van me?' is de gedachte die een van de logés zich her: erde. Maar het onaangename welkom blijft niet beperkt tot buitenlandse gasten. Een familielid met een authentieke Citroën DS mét gele lichten en een blauwe kente kenplaat wist in de nachtelijke uren in een dodemansrit, met snelheden ver boven de limiet van 100 kilometer per uur, achter volgende dealers net voor te blijven. Die haakten pas af toen ze zagen dat de auto een Nederlands kenteken hadden. „Geluk kig waren ze toen al en hele rits afslagen ge passeerd en moesten ze ver omrijden om terug te keren naar grenspost Hazeldonk", stelde hij voldaan vast. Natuurlijk, het zijn niet alleen onschuldi ge en nietsvermoedende toeristen die met de drugrunners in dit geval meestal Noordafrikanen in aanraking komen. Het tolerante drugbeleid van Nederland met zijn in coffeeshops vrij verhandelbare hasj en marihuana zorgt voor een leven dige handel met de buuriande genuanceerder wordt gedacht i bruik van soft drugs. Als er tegenover het aanbod van de koe riers en handelaren alleen geschrokken bra ve toeristen zouden staan, en niet ook afne mers de zogenoemde drugtoeristen dan was de handel al lang een zachte dood gestorven. Nu is de taak om een halt toe te roepen aan het drugverkeer weggelegd voor de politie. De internationale actie van de af gelopen dagen zal zo vlak voor het altijd door grote aantallen buitenlanders bezoch te paasweekeinde zijn doel niet missen ook al valt er wat af te dingen op de slordige en gehaaste afhandeling van de rechtzaken. Het spectaculaire optreden moet regelma tig worden herhaald, ook buiten de zomer maanden. Anders arriveren Franse toeristen binnenkort weer bibberend in Nederland. hans jacobs r het ge- Koerden opnieuw verliezers De Koerden zijn tijdens de gemeenteraads verkiezingen in Turkije opnieuw de grote verliezers geworden. Die nederlaag zal er vrijwel zeker toe leiden dat de aanvallen van het Turkse leger in het zuidoosten van het land nog verder zullen worden opge voerd. De winnaar van de verkiezingen, premier Qiller, heeft er immers sinds haar aantreden vorig jaar geen geheim van gemaakt dat zij zo snel mogelijk een einde wil maken aan de strijd van de verboden Koerdische Arbei ders Partij PKK. In haar overwinning zal (fil ler alleen maar een aanmoediging zien om die woorden waar te maken en de keiharde confrontatie te vervolgen, waarbij hele dor pen worden verwoest. Vorig jaar zag het er even naai' uit dat er een einde zou komen aan de gevechten tus sen het regeringsleger en de PKK, die sinds 1984 op gewelddadige wijze naar zelfbe stuur voor de Koerden in het zuidoosten streeft. In maart kondigde PKK-leider Öca- lan een eenzijdig bestand aan. De Turkse regering heeft daarop echter nooit gerea- geerd. Het bewijs dal de PKK 'niet echt is geïnte resseerd in vrede' werd volgens 'Ankara' ge leverd toen eind mei bij een overval van Koerden op een bus in de Bingol-vallei 33 ongewapende soldaten en vijf burgers om het leven kwamen. Hoewel nooit duidelijk is geworden of Öcalan tevoren van die aan slag op de hoogte was, antwoordde het le ger met een wraakactie waarbij 68 Kurden werden gedood. Daarmee werd elk vredesi nitiatief de grond ingeboord. Ook door de PKK, die vervolgens een 'totale oorlog' te gen Turkije aankondigde. Een nieuwe verzoeningspoging zit er voorlopig niet in. Jarenlang voerde de Turk se regering als hèt bewijs van democratie aan dat zij toestond dat Koerden deel uil- maakten van het parlement. Ook al wilden ook zij zelfbestuur voor de Koerden en ook al werden zij ervan verdacht contacten te hebben met de PKK, toch werden de leden van de Democratie Partij (DEP) getolereerd. (giller heeft aan die situatie echter een abrupt einde gemaakt. Met steun van de meerderheid van het parlement slaagde zij er in de onschendbaarheid van zeven DEP- leden op te heffen, waarop zij konden wor den gearresteerd op beschuldiging van 'se paratistische propaganda'. Het is geen toe val dat dat vlak voor de verkiezingen is ge beurd zonder dat keiharde bewijzen op ta fel zijn gekomen. Bovendien zijn kandida ten van de DEP zodanig geïntimideerd dat de partij zich gedwongen zag om zich uit de verkiezingsstrijd terug te trekken. Dat juist Qiller met haar conservatieve luiste Pad Partij als winnaar uit de verkie zingen tevoorschijn is gekomen, voorspelt dan ook weinig goeds voor de 'democratie', de PKK en de vele onschuldige Koerden die ongetwijfeld het slachtoffer zullen worden van de willekeurige bombardementen die op het electorale succes zullen volgen. Nu de rook rond de AO W-affaire is opgetrokken, blijkt dat woedende lijsttrekkers, teleurgestelde gemeenteraadsleden en bejaarde leden niet alleen staan in hun onvrede over het CDA. Het onbe hagen zit dieper, vooral aan de basis van de partij. Het aftreden van voorzitter Van Velzen is zo bezien niet zomaar een loos symbool, maar blijkt achteraf gezien een terechte daad te zijn ge weest. Met zijn vertrek krijgt de partij de kans zich te reinigen. Lubbers en Brinkman: partijleiders omringd door een ondoordringbai professoren en docotrandussen. Gevraagd: 'een authentiek mens met christen-democratische uitstraling'. Andere gewenste 'karaktertrekken en eigenschap pen': warm, enthousiast, iemand met een vermogen tot luiste ren en communiceren, met een goede 'antenne' voor ontwik kelingen in de samenleving, beschikkend over humor en relati veringsvermogen en geworteld in de partij. Voorzitter Wim van Velzen was koud weg of bovenstaand pro fiel van zijn opvolger verscheen in de CDA-krant, het ledenblad van de partij. De gewezen voorzitter moet even hebben geslikt toen hij de tekst onder ogen kreeg. Het profiel dat het partijbe stuur opstelde lijkt niet alleen op de omschrijving van Onze Lieve Heer zelve, maar is vooral het tegenbeeld van Van Velzen. Door velen binnen en buiten de partij werd de wat kil overko mende ex-partijvoorzitter als een onhandige brekebeen gezien, die als manager ongetwijfeld goede eigenschappen bezat maar op het politieke vlak de afgelopen zeven jaar veel steken heeft laten vallen. Wat dat betreft moet ook de volgende omschrij ving van zijn opvolger Van Velzen te denken geven: 'de partij voorzitter moet een bijdrage leveren aan de vereiste herken baarheid van de partijleiding voor de diverse delen van het CDA en de daaraan gelieerde organisaties'. Het is wat laat de partij staat in de peilingen op een record- verlies van twintig kamerzetels maar het CDA-partijbestuur blijkt door schade en schande wijs geworden. Afgezien van de wat opgeschroefde eisen lijkt het geschetste profiel van de nieuwe voorzitter geen overbodige luxe. Wat de door een crisis sfeer aangetaste partij nodig heeft, is inderdaad een gedreven voorman die simpelweg het verstoorde contact tussen partijtop en achterban weer herstelt. Door onder meer de C en D van het CDA inhoud te geven. „Er heeft een vervreemding plaats gevonden tussen de traditio- nele achterban en de partijtop", zegt de Wassenaarse CDA- wethouder en partijraadslid Marnix van Rij. De jonge christen democraat is één van de weinige actieve leden die vlak voor de verkiezingen zijn mond open durft te doen over de diepere oorzaken van de crisis in dé partij. Want dat de kritiek op het nauwelijks te vatten AOW-voorstel het eigenlijke probleem is, gelooft ook hij niet. „Veel trouwe CDA'ers lopen van de partij weg, er is dus meer aan de hand." Van Rij wijst op de dichtge slibde kanalen tussen de basis en de top. „De interne kanalen zijn verstopt, de partij is verambtelijkl. Vanuit de top wordt heel centralistisch bestuurd." Als partijraadslid is van Rij zeer ontevreden. „Herstelt eigenlijk niets voor. Maanden ben je als partij-afdeling bezig met het formuleren van amendementen op het verkiezingsprogram. Op de partijraad zelf vind je er heel weinig van terug. Je bent on derdeel van een applausmachine. De partij is niet volwassen genoeg om op democratische wijze politieke discussie te voe- Op de partijraad van eind januari, waar onder meer de AOW aan de orde was, kon Van Rij helaas niet aanwezig zijn. „Ik zag echter voor de televisie een partijraadslid uit Overijssel precies formuleren waarom het gewraakte AOW-voorstel fout was. Maar haar opmerkingen werden gewoon glashard van tafel ge veegd, met alle gevolgen van dien. Toen ik dat zag dacht ik: dat gebeurt me als partijraadslid een volgende keer niet meer." Dat zal niet meevallen, want onder de wat dit betreft zeer be zielende leiding van Van Vglzen is de partijraad vakkundig in de tang genomen. Toen in juni 1991 de partijraad ondanks veel pressie en het inzetten van oud-ministers bij de discussie over ontwikkelingssamenwerking toch niet in toom kon worden ge houden, werd een zogeheten kamerkringvoorzitters-overleg in gesteld. Het orgaan staat in geen enkel partijstatuut vermeld, maar het komt trouw voor elke partijraad bijeen en soms zelfs tijdens een raad. Zo werd tijdens de verkiezingspartijraad eind januari een 'spontane' pauze ingelast, waarin de tegenstribbelende acht tien kamerkringvoorzitters flink werden bewerkt. De onvrede over het AOW-voorstel was direct na de plotsklaps ingelaste pauze als sneeuw voor de zon verdwenen. En de eerst zo boze partijraad stemde braaf met de partijtop mee. „Mijn haren gaan er recht van overeind staan", zegt van Rij, die er op wijst dat ook tijdens de WAO-discussie een jaar daarvoor dat overleg al een belangrijke rol speelde. De kamerkringvoor zitters laten zich dan ook gemakkelijk onder druk zetten, want veel carrières in de partij zijn van een positieve houding in dat keurkorps afhankelijk. Zo heeft de partijtop een doorslaggeven de stem bij het opstellen van de kandidatenlijsten van de volks vertegenwoordigende organen, zoals ook dit jaar weer bleek. DIENEN De kritiek op deze gang van zaken leeft breed in de partij. „De partijtop moet minder heersen en meer dienen", zegt Arend Jansen, voorzitter van de basisgroep sociale zekerheid en sinds kort partijbestuurslid. Opmerkelijk genoeg is de ex-tuinder het eens met de inhoud van het oude AOW-voorstel, maar Jansen vindt wel dat de discussie daarover in de partij had moeten worden gevoerd. Jansen begrijpt de angst in het CDA wel voor discussie en on enigheid, maar dat is nu eenmaal eigen aan de politiek. „Er is een angsttrauma voor wat er begin jaren tachtig gebeurde met de zogeheten loyalisten in de partij die moeite hadden met het kabinet Van Agt-Wiegel. Daarna is het nooit meer goed geko men. Toch zeg ik: geef de partij iets meer ruimte, dat is voor ie dereen beter." Dat de onvrede van links tot rechts in de partij leeft, blijkt uit de gepeperde kritiek van bestuurlid J. G. Van der Land van de Be weging Christelijke Koers CDA. „De crisis zit veel dieper", zegt hij desgevraagd. „Dat het CDA een zieltogende partij is, is mis schien iets te sterk uitgedrukt, maar als hele afdelingsbesturen hier op de Veluwe van plan zijn niet meer op het CDA te stem men is er toch wel veel aan de hand." Ook Van der Land heeft negatieve ervaringen als het gaal om het democratisch functioneren in de partij. „Wij wilden de laatste partijraad iets aan de orde stellen. Maar onze drie spre kers werd op het laatste moment de mond gesnoerd, omdat er zogenaamd geen tijd meer voor was. Zo gaat dat tegenwoordig in het CDA." De partijtop mag dan nauwelijks luisteren naar de basis, op drachten van bovenaf krijgen de folders uitdelende CDA'ers volop. Wethouder Van Rij: „We krijgen tal van rapporten waar over we mogen discussiëren. Maaralleen bepaalde conclusies staan ter discussie, de rest moeten we slikken." Erger nog is dat in de partijtop veel personen actief zijn die niet 'geworteld' zijn in de partij. Het percentage hoogleraren en burgemeesters in commissies is bovengemiddeld. Flet elite-denken overheerst. De voorlaatste partijraad in Ede was wat dat betreft kenmer kend. Op het podium zaten ze: staatssecretaris Van Rooy van economische zaken, voorzitter Blankert van de christelijke werkgevers, partijbestuurder Soetekouw (ex-ING Bank), het SER-lid Kolnaar en het kamerlid Bijleveld. Indringend werd het partijkader voorgehouden welke harde maatregelen nodig zijn om de economie te redden. De uitkeringsgerechtigde Jansen moest vanuit de zaal in z'n eentje tegen deze elite opboksen. „Het woordgebruik, de houding die ik hier proef, het is alle maal zo eenzijdig", zei hij toen. Van Rij beaamt dat: „Al die rapportschrijvers en programma makers zijn allemaal wijsneuzen die het goed bedoelen, maar ze zijn eigenlijk gewoon hobbyisten. Zij weten niet wat er bij de achterban leeft en hoeven hun ideeën ook niet bij de kiezers uit te leggen." WIJSNEUS Zijn naam is al gevallen: professor Ad Kolnaar, hoogleraar eco nomie en SER-lid. Hij is zo'n wijsneus die sinds enkele jaren het economisch beleid.van het CDA uitstippelt. Amper twee jaar lid van het CDA werd hij in 1989 door niet toevallig Van Velzen gevraagd zitting te nemen in de commissie die het verkiezingsprogram opstelde. Zijn ster binnen de top rees snel, want na een rapport over de sociale zekerheid was hij dit jaar bij de opstelling van het verkiezingsprogram de grote man ach ter de schermen. Flij hoefde maar met een nieuwe computer uitdraai van het CPB langs te komen of de CDA-top ging over stag. Leden van de programcommissie geven zijn machtspositie toe, want zelf snapten ze vaak niets van zijn colleges. Zijn wil ge schiedde. De professor zelf relativeert zijn rol met een formele stellingname. „De politieke beslissingen worden door het par tijbestuur genomen. Ik ben slechts adviseur." Van Rij: „Prima al die deskundigheid, maar waarom moet Kolnaar alles bepa len. Er is toch meer kwaliteit, neem de volgende keer een an der." Kolnaar is één van de duveltjes-uit-het-doosje die zonder noe menswaardig CDA-verleden het beleid in de partij wel mede bepalen. Andere personen worden vanuit de top gedropt naar de kamerkringen om hun 'vertegenwoordiger' in het parlement te worden. Zo wist het aanstaande kamerlid M. Visser-Van Doorn niet eens wat een kamerkring was, toen zij al op een ver kiesbare plaats op de CDA-lijst stond. De Haarlemse G. Metz weigerde zich hooghartig aan kamerkringen voor te stellen, omdat ze dat maar onzin vond. Ook van het nieuwe dagelijks bestuurslid Russell, een Amsterdams advocaat, had nog nie mand in het Amsterdamse CDA gehoord. De woede over dit alles zit behoorlijk hoog. Van Rij hoopt zeer opmerkelijk voor een christen-democraat dat het CDA in de oppositie terecht komt, zodat de zelfreiniging versneld van start kan gaan. „De apparatsjiks, de grijze muizen en de snelle mediajongens kunnen er dan uit. Daarna kan het CDA versterkt terug komen." Van der Land gaat nog een forse stap verder en kondigt aan een nieuwe partij te gaan oprichten, die 'zeker zes tot tien zetels moet kunnen binnenhalen. „Daar is geen twijfel over mogelijk. Partijen als het RPF zijn geen concurrent, want daar mogen ka tholieken geen lid van worden. Een nieuwe christelijke partij heeft toekomst, zeker nu het CDA bezig is met haar eigen on dergang." den haag wilfred scholten KruitdampenIJ' r ÜIL boven Downingstreefë 'an I stij Pi nniu. 4aj* m$ f I de Het leek allemaal zo mooi, dier weken geleden: de Zwedtfsl Finnen, Noren en Oostenrijtyrd zouden de nieuwe loten word) aan de Europese stam. Jol' Major had alle reden tot glim^ chen. Als geen ander had i Britse leider zich sterk gema^ voor een spoedige uitbreidi) van de Europese Unie spoedige uitbreiding we cies wat hij had gekregen. Van 1995 zou de familie t leden bestaan. Hij had dit feit kunnen pi, senteren als een overwinn' voor Groot-Brittannië. Maj^ droom van een groter, minder gecentraliseerd Eurq was aan het uitkomen. En w ren er betere bondgenotenu het toekomstige Europa dan q ze pro-Britse, no-nonseii e Scandinaviërs en Finnen? |v£ Vandaag hangen er echjke kruitdampen boven Downii Street. In de kleine vergadL ruimte van de ambtswonf j woedt een bittere oorlog tussya: de Europa-gezinde ministersjtsF hun tegenstanders, de 'Lil Englanders'. En wie er ook wijVr Major verliest. joi John Major is een van die rge geringleiders die gemakkelor uit de heup schiet, maar altj>oi op het verkeerde moment |an zelden raak. Nadat de vier nieni' we lidstaten (in beginsel) waiku toegelaten, besloot Major disl het moment rijp was voor el 1 vuurgevecht in Brussel. Maarnn maakte twee fouten: hij gje een gevecht aan dat hij ff doemd was te verliezen en) koos een onderwerp dat nl mand begreep. Dat onderwerp was de oi\ vang van de 'blokkerende nijl' derheid' in Brussel, een mate) i waar de gemiddelde Britse zer niet mee naar bed gaat. hl jor wilde dat 23 tegenstemni in het nieuwe Europa voldo|— de waren om meerderheidsb sluiten van ministers te blokLj ren (de grootste lidstaten hl. ben tien stemmen, de kleintr' drie). Tien van zijn collega-! geringsleiders meenden ech' dat besluiten dan te gemakl t' lijk geblokkeerd kunnen w( den; zij willen een blokkeren minderheid van 27 stemmen/ Vanaf het moment dat M; het vuur opende, was duidej dat hij zou verliezen. Zelfs zijn collega-premiers zoi hebben gewild, hadden zij geen concessie kunnen do| Een verregaande concessie namelijk onaanvaardbaar 1 het Europees Parlement, (n dan de hele uitbreiding vanf Unie zou afwijzen. t— En zondag werd Dougi Hurd, de Britse minister buitenlandse zaken, dan o met een kluitje het riet inL stuurd. Flem werd te verstX- gegeven dat het getal van 27 (^e bespreekbaar was, en dat k sluiten hooguit even uitgeste zouden worden als er meer <k 23 (maar minder dan 27) stel men tegen waren. - Vandaag moet het Britse F]- binet beslissen of dit 'gebaL voldoende is. Douglas Hurd, L van meet af aan zijn bedenk gen heeft gehad over de jui. heid van .Majors tactiek, X willen aftreden als het kabiL tegen stemt. De kans lijkt dal om groot dat het 'gebaar' worden aanvaard, en dat lucht boven Downing Street i opklaren. Maar in dat geval zullen kruitdampen slechts richt] Lagerhuis drijven, waar zich Euro-haters tussen de gro»4 bankjes hebben ingegraven. L zullen van Major willen welf waarom, zoals een hunner 1 uitdrukte, van zijn 'fiere tP slechts gebakken lucht is ovl gebleven.'. Die fiere taal betrof voif week onder meer Nederlandl België, twee landen die chantagetechnieken verwe En bijna in één adem werd (j positieleider Smith uitgemaj voor Monsieur Oui.(een ja-kr| ker) en 'het schoothondje Brussel'. Oogmerk was om, enkj maanden voor de Europese \i kiezingen, de Euro-haters ini gen partij weer achter zichl krijgen. Maar door het 'geba te aanvaarden, haalt hij zich a nog hun gramschap op de ht Een van hen zei het zo: „Ma zei dat hij zou oprukken nl Berlijn; hij kwam uit in Du|e kerken." De vraag is alleen: l Major nog geëvacueerd worirt van het strand bij Duinkerkeij; londen cees van zweeden

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2