Politieke koehandel in Voorhout Bloeden voor geldverslindende prestige-objecten Leiden knoeit met procedures Op de stroom van heersende buitenlanderhaat uit riolen Schrijvende Lezers Simpele voorstelling 'vrouw zijn' Asfaltering van Nederland: niet voor niets een kink in de kabel DINSDAG 29 MAART 1994 JJlN N BRANDENBURG, O Met belangstelling nam ik ken nis van het artikel in het I*idsch Dagblad van 21 maart jl., waarin onder de kop 'Rivier- trein kan Rotterdam aparte sta tus geven' een alternatief plan gepresenteerd wordt voor de miljarden verslindende omstre den Betuwelijn. In het artikel wordt aangekondigd, dat het al ternatief van de riviertrein tij dens de behandeling van de Be tuwelijn in de Eerste Kamer ter sprake zal worden gebracht. Ik hen daar blij om, maar iedereen die in ons land op bestuurlijk en technisch niveau met het mi- staat, en met name met Rijks waterstaat, te maken heeft ge had, weet uit eigen ervaring hoe uiterst conservatief en behoud zuchtig soms op het achter lijke af genoemd ministerie en Rijkswaterstaat vaak op mo derne technische plannen en inzichten reageren. Zij zijn doodsbenauwd voor het instel len van een wérkelijk onafhan kelijk technisch onderzoek, en zullen tot het allerlaatste toe met allerlei flutargumenten, zoals opgeschroefde kostenbe rekeningen, opgeklopte verha len over zgn. technische onmo gelijkheden, etc. trachten al ternatieve plannen te torpede- Als een van de vele voorbeel den uit het verleden zou ik hier bij willen wijzen op het beruch De wethouders Steven de Vreeze en Hennie Koek. Elke keer als er een stukje geschreven wordt over de wethoudersverdeling binnen de PvdA wordt er gesproken van het voorkeur geven aan een vrouw (Hennie Koek) boven vermeende kwaliteit (Ste ven de Vreeze). Dit is wel een erg simpele voor stelling van zaken en zo langzamerhand werkt het 'vrouw zijn' in het nadeel van een goed be stuurder. Want de vraag wie er beter is, is niet zo gemakkelijk te beantwoorden. Beide wethouders zijn verschillend, maar is het Steven de Vreeze nu echt gelukt om de financiële situatie van Leiden te verbeteren? De berichten in de krant geven juist een verslechterd beeld. En wat is er terecht gekomen van het een-loket idee in de welzijnszorg? (Ook niet veel dus). Het nega tieve beeld dat geschetst wordt van Hennie Koek is dan ook niet echt gebaseerd op feiten. Het feit dat journalisten zich negatief uitlaten over de vergelijking tussen heide wethouders komt dan ook ergens anders uit voort. De integri teit waarmee de huidige wethouder van onder wijs, cultuur, emancipatie en sociale vernieuwing Het interview in het Leidsch Dagblad met Otto en ter Haar van de CD geeft precies aan wat het gevaar is van dergelijke clubs. In Leiden laat de CD zich in de gemeenteraad vertegen-' woordigen door een warhoofd en een notoire fascist. Waarbij beiden er blijk van geven nau welijks te weten waar ze over praten. Ernstiger is echter het feit, dat iemand als Otto zich een genu anceerd imago tracht aan te meten, terwijl hij in werkelijk heid ideologisch steunt op het gedachtengoed van de vooroor logse Duitse fascisten. Zijn hele huis staat vol met Duitse prul laria, hij vertoont zich het liefst in het zwart en het meebrallen van Duitse marsen is een gelief de bezigheid van hem. Nu is dat op zich niet gevaarlijk, eerder curieus en misschien zelfs be grijpelijk voor een tweede gene ratie allochtoon als Otto. Ge vaarlijk wordt het echter als een dergelijke querulant, die niets anders doet dan kankeren over het huidige Nederland en de 'buitenlanders' daarbij voor al les wil laten opdraaien, op mag gaan treden als vertegenwoordi ger van de Leidse bevolking. We hebben in het café jaren meewarig om hem gelachen, ondergetekende heeft hem zelfs, in Otto's kortstondige car rière als zelfstandig loodgieter, verscheidene malen aan werk geholpen, maar nu is hij dan op de stroom van de heersende buitenlanderhaat met zijn Alte Kameraden mee uit de riolen gekropen. Wel toepasselijk voor een loodgieter, daar niet van, maar hebben de mensen die op dit soort stemmen dan echt hun verstand verloren? In 'Schindlers List' legt de hoofdpersoon op een gegeven moment aan de joodse huissla vin van SS-er en kampbeul Goeth uit, dat Goeth ook maar het slachtoffer van de omstan- te zoetwaterkanaal Waddinx- veen-Voorburg. Het vergde van het gemeentebestuur van Noot dorp circa 15 jaar onafgebroken politieke strijd om dit politiek prestigieuze en vele tientallen miljoenen guldens verslindende project tegen te houden en te doen vervangen door een aan merkelijk goedkoper alternatief plan. Ook nu weer trachten de par lementariërs van de vier grotere politieke partijen het gewone volk middels 'bezuinigingen' fi nancieel te laten bloeden voor allerlei ronduit bezopen geld verslindende prestige-objecten, zoals de Betuwelijn, de Hoge snelheidslijn en de vernieuwing van het vliegveld Zestienhoven. Het Rotterdamse bedrijfsleven (enkele machtige havenbaron nen uitgezonderd!) zit in werke lijkheid om deze projecten hele maal niet verlegen! Het goede renvervoer per spoor en het vliegveld Zestienhoven (de ver vanging van het oude vliegveld Waalhaven) zijn al vele tiental len jaren niet meer dan slechts randverschijnselen geweest in de Rotterdamse economie: zij hebben nooit veel voorgesteld en worden door het Rotterdam se bedrijfsleven meewarig als achterlijk en klungelig gekwali ficeerd! Men zou er beter aan doen om ook aan het onlangs gepre senteerde plan van ir. B.J.CM. Rutten van de Technische Uni versiteit Delft, dat voorziet in de aanleg van twee nieuwe contai- nerterminals bij Rotterdam en Nijmegen voor een binnenland se containervervoerlijndienst per schip, opnieuw aandacht te besteden. Naar verluidt, zop^ ook het Havenbedrijf Rotter dam hiervoor thans wel belan&^s stelling hebben. pen Er zal nog vele jaren politiel|en strijd moeten worden gevoei^g om geldverslindende foutieuen beslissingen te voorkomen dau^ wel terug te draaien! Een jarei\rjer lange zware financiële last z|n Vi ons volk dan bespaard blijven! M (van redactiewege ingekoifj^ Mr. F. Winkejvo( VoorhotJ50 In Voorhout is 2 x 4 0. Deze i rekenen gebruik het CDA. Omdat dit zo is, was Gemeentebelangen vanaf het begin van de avond, die als communicatiegesprek bedoeld was, de grote verliezer. Het CDA was er immers al lang uit dat het geen coa litie wilden vormen met Gemeentebelan gen. Van enige communicatie kon dan ook geen sprake zijn toen Joop Warmenhoven probeerde de doelstellingen van Gemeente belangen te vergelijken met die van de an dere partijen. Er was geen enkele bereid heid tot luisteren en niemand wilde ook maar een gebaar van goede wil maken. Joop was de enige die besefte dat je zo geen politiek kunt bedrijven. Dit is 'Kiezersbe- drog'! De wil van de kiezer is heel duidelijk ken baar gemaakt door de verkiezingsuitslag. Gemeentebelangen is de grote winnaar. Hiermee heeft de partij ook het recht ver worven om een coalitie samen te stellen en voortaan zelf de kar te trekken. Hoe kan je anders de beloften van de kiezers waarma ken? De grootste partij heeft alles gepro beerd om een sterke coalitie, die besluit vaardig zou moeten zijn, te vormen. Ze wa ren zelfs bereid om hun programma, daar waar mogelijk, aan te passen. Gemeentebe langen is zich er terdege van bewust dat de grootste partij veel verantwoording moet dragen en nu een andere positie zou moe- Het CDA heeft blijkbaar niets geleerd van de verkiezingsuitslag. Zij zijn uiteindelijk de terechte verliezer. Dit is een teken dat.ze het toch niet zo goed gedaan hebben de af gelopen vier jaar. Vele CDA-kiezers hebben daarom ook hun partij verlaten. Dit is een feit en dat mag niemand vergeten. Zij beho ren water bij de wijn te doen. Het is ronduit onfatsoenlijk tegenover de kiezer dat men op deze manier de meeste stemmen niet laat gelden. Wederom wil men Gemeentebelangen buiten spel zetten om toch niet haar eigen positie te verliezen. Dit is geen politiek bedrijven. Dit is koe handel. Marianne Kerkvliet-Trautmann, Lida van der Maat-Glasbergén, Gemeentebelangen, Joop Warmenhoven. Voorhout. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS te werk gaat maakt het voor journalisten moeilijk om te scoren. En dat zit ze dwars. Maar de vraag is dan wel of dat kunnen scoren in het belang is van de stad. Het blijkt nu in ieder geval wel van belang te zijn voor Hennie Koek zelf, want journalisten kunnen een gevaarlijke rol spelen in het maken van nieuws en het stemming maken. Dit terwijl ze zich juist zouden moeten richten op alleen het weergeven van nieuws. Journalisten worden namelijk niet gekozen en bestuurders wel. Uit de verkiezingsuitslag blijkt ook dat Hennie Koek een flink aantal voorkeurs stemmen heeft gekregen en als we vinden dat er geluisterd moet worden naar de kiezers, dan is het overduidelijk dat de PvdA-kiezers hun voor keur al lang hebben uitgesproken. De PvdA zou er dan ook goed aan doen om daar naar te handelen en zich verder niet te laten beïnvloeden door me ningen van journalisten. digheden is en in vredestijd on getwijfeld een lieve huisvader zou zijn. Hetzelfde is misschien van toepassing op Otto, hoewel hij zich aardig liet gaan toen zijn zoon met een donker meis je verkering kreeg, maar we kunnen beter verschoond blij ven van een Otto onder oorlogs omstandigheden. De geschiede nis herhaalt zich weliswaar- nooit helemaal, maar het zou toch vervelend zijn als er een harhaling kwam van de bijzon dere rechtspleging na 1945, toen daar een een Leidse lood gieter Otto zich voor zijn daden moest verantwoorden. Maar ja, waar maak ik me druk om. Ik heb als in Rotter dam geboren timmerman en dus allochtoon volgens Otto en consorten, toch geen recht van spreken. Sjaak van der Velden, Indrukwekkend In de krant van dinsdag 22 maart wordt de indruk gewekt dat leerlingen van de Rem brandt sg. maandagmiddag op zoek zijn gegaan naar de per soon die hen na de dood van een medeleerling op vrijdag 18 maart 1994 beledigd heeft. Niets is minder waar. Onze leer lingen hebben maandag in alle rust op zeer indrukwekkende wijze hun verdriet verwerkt over de dood van Nurcihan. Leerlingen van andere scho len kwamen verhaal halen; het geen wij betreuren. A. Harteveld, rector Rembrandt sg, Leiden. Teleurstellend zachtaardig 'kiezersbedrog in Leiderdorp' Naar aanleiding van het 'Commentaar' in uw krant van woensdag 16 maart jl. handelend over 'Kiezersbe drog in Leiderdorp', wil ik gaarne met onderstaande ui ting geven aan mijn onge noegen. De rubriek 'Commentaar', die doorgaans niet mild is, met name als het onderwerp de Leiderdorpse politiek be treft met haar missers en blunders, vond ik op eerder genoemde dag teleurstellend zachtaardig. Wellicht was het geheel wat eufemistisch van karakter. Hoe is het mogelijk, dat de plaatstelijke PvdA, zich na al datgene wat er zich in Leiderdorp heeft afge speeld en waarbij zij meen den op niet mis te verstane wijze stelling te moeten ne men tegen het gehele colle ge, vervolgens wordt afge straft door een vernederende verkiezingsuitslag, zich ach ter elkaar laat 'inpakken' om maar al te graag en doorzich tig plaats te nemen op het pluche? Wie kan dit alles uit leggen of verklaren? Voor BBL was het ook mijn eerste en tevens laatste stem. Je geeft zo'n partij na al die beloftes een keer het voor deel van de twijfel, de kritiek van deze partij vooraf over wat er alle maal mis ging in Leiderdorp beloofde heel wat. Het is vast kicken om als 'halve' wet houder je mond open te mo gen doen? Langs de kant staan dan de verliezers te 'huilen'. Hun oppositie bestaat vooralsnog uit het onderuithalen en na trappen in een landelijk par tijblad. Je zou toch verwach ten, dat D66 enig niveau zou moeten kunnen uitstralen. In ieder geval, als er iets te bek vechten valt, doe dat dan op niveau en hang niet de ver meende vuile was van ons toch wel fantastisch dorp op in een landelijk blaadje, dat wij met z'n allen toch wel le- Wij moeten natuurlijk blij ven stemmen! Maar waarop? V.W.A. Molkenboer, Leiderdorp. Naschrift redactie: Ter voorkoming van ver warring: deze schrijvende le zer is niet het Leiderdorpse PvdA-raadslid Victor Mol kenboer, maar zijn broer. De actiegroep 'Kink in de kabel' is een groep ge frustreerde mensen, die aan haar ongenoegen ui ting geeft door het vernielen van wegenbouwma teriaal. Als gemiddelde burger ben ik tegen ge weld en moet dus dergelijke acties afkeuren, maar alle verbale strijd en inspraakprocedures le veren zelden resultaat op als het gaat om het te genhouden van de asfaltering van Nederland. Ondanks het royale aanbod van alternatieven zal de Betuwelijn worden gerealiseerd, evenals de nieuw aan te leggen spoorlijn voor de HSL. De bedoeling van deze miljarden verslindende pro jecten is om Nederland 'aantrekkelijker' te maken voor het economische verkeer. Men kan zich ech ter afvragen of dit geld niet beter besteed zou kunnen worden. Als Schiphol stukje bij beetje steeds groter wordt, als het vliegveld Valkenburg blijft en de luchthaven Rotterdam ook weer veel mooier d.w.z. groter wordt, dan zal samen met de nieuwe spoorlijn en de verbreding van de A4 en eventuele andere wegen het restje rust en natuur in de Randstad weer flink gereduceerd zijn. De steeds omvangrijker vervuiling van lucht en water zal de blijheid van de mensen ook niet be vorderen en langzaam maar zeker ontstaat een zodanige wanhopige wrok tegen de regering dat een vorm van terrorisme begrip en wellicht ook steun zal krijgen van een groot deel van de bevol king. Het massale stemmen op extreme partijen is een eerste waarschuwing, maar de toch al on der grote stress levende bevolking zal wellicht uit machteloze woede tot middelen gaan grijpen die niet alleen schadelijk zijn voor de economie maar ook voor het toerisme en de algemene geestelijke en lichamelijke gezondheidstoestand van de be- volldng van de Randstad. Bil et Indien u reageert op een Ssa artikel in deze krant, wilt jng u dan in uw ingezonden jzj( brief de datum vermelden; waarop het betreffende n§ artikel werd gepubli- <aa ceerd? Brieven worden in het al- [et gemeen in deze krant on- ye: dertekend met naam en liljf woonplaats. Hdi eel Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. j/~ het recht voor ingezonden* brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. Het Koninklijk Militair Invalidentehuis aan de Kernstraat. De leden van de Leidse ge meenteraad plegen hun werk serieus, met veel inzet en met hart voor de stad te doen. Toch laat de waardering voor het re sultaat van de inspanningen veel te wensen over. Ook elders in Nederland zien we dat de rol van politici ter discussie staat. Ook voor Leiden geldt dat de gekozen politici hun rol weer helder moeten maken; voor de bevolking, voor de ambtenaren, maar zeker voor zichzelf. Het herijken van de positie van poli tici is de kern van bestuurlijke vernieuwing op gemeentelijk Hoe nodig ook bestuurlijke vernieuwing in Leiden is, blijkt bijvoorbeeld uit het gestuntel van Leidse politici bij de funda mentele aantasting van het mo nument Hoge Rijndijk 25, beter bekend als het Koninklijk Mili tair Invalidentehuis, later Ico Athibu. Ruim 10 jaar geleden spande de gemeente Leiden zich tot het uiterste in om het pand Sta tionsweg 25, een belangrijk mo nument aan een noordelijke in valsweg naar de binnenstad te behouden; dat is gelukt. Aan een invalsweg aan de zuidelijke kant van de stad bouwde de zelfde architect C.B. Posthumus Meyes het net zo belangrijke Koninklijke Militaire Invaliden tehuis. Waarom is de gemeente met dit monument nu zo slor dig? Een projectontwikkelaar maakte in 1989 met twee wet houders (anderen dan de huidi ge) afspraken over de ontwikke ling van een discotheek aan de Lammermarkt (voorheen Par- mentiercomplex) en te forse bouwmogelijkheden aan de Ho ge Rijndijk 25. Het is principieel fout om afspraken te maken over twee plekken in de stad die niets met elkaar te maken heb ben; het is ook principieel fout om over dergelijke afspraken onhelder en geheimzinnig te zijn. Ik laat in het midden of de Raad van 1986-1990 en de bur gemeester in 1989 hebben zit ten slapen. Ik stel vast, dat deze afspraken, buiten de democrati sche procedures orn hebben ge leid tot geknoei met procedures in de ruimtelijke ordening tot de dag van vandaag en tot on gecoördineerd beleid. Zo zegt de ene wethouder (terecht) dat de bomen in de betreffende tuin monumentaal zijn, terwijl een andere wethouder voor een kapvergunning is om te veel du re appartementen in de vrije sector op die plaats te bouwen. Het ergste is, dat burgers die het met de gang van zaken niet eens zijn, niet serieus worden genomen. Er is een dossier vol onjuiste, gekunstelde en onge loofwaardige verhalen. De af spraak met de projectontwikke- eft laar blijft als motief onjfat noemd. be Morgen staat de Hoge Rijk! dijk weer op de agenda van J I verse commissies. Enige wekte geleden hebben we een nieup raad gekozen. Het doel van vök kiezingen is ook: opnieuw 6c fris tegen zaken aankijken. Béb gers en ambtenaren niet rrtic onzinverhalen in verwarri^ii brengen, maar serieus nem^n Raadsleden moeten zaken 11 Hoge Rijndijk 25 onbevangjst en met gezond verstand tegli moet treden. Vooral moeten I gekozen politici (weer) de <Ir mocratische moed hebben I leiding te geven aan ontwiklb lingen in de stad. Ook dat is an wezenlijk aspect van bestuurlet ke vernieuwing. 'c Cees wdoi Stichting tot Behoud InvaliddDi tehttr Leid

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16