STOP GIFSTORT 'Akkoord met PvdA binnen handbereik' BRAASSEttERMEER D66 Alphen in problemen over bebouwing Gnephoek Ergens was het wel een Gemeenten willen BTW op bouwkavels terug van rijk Rijn en Veenstreek Kritiek Groen Links op beperkte opvang asielzoekers in Alkemade Op de bres voor vissen Vier politici keren raad de rug toe DINSDAG 29 MAART 1994 HEGMOND.071-356414 f IS KOENEKOOP. 071 35642S Kluis gestolen in Koudekerk koudekerk aan den run Bij een caiTosseriebedrijf aan de Hoog- evvaard in Koudekerk is dit weekeinde de inhoud van een geld- kluis uit het kantoor gestolen. Het is bij de politie niet bekend hoeveel geld er in de kluis zat omdat de eigenaar van het bedrijf met vakantie is. Waddinxveense botst met brommer alphen aan den run» Een 17-jarige inwoonster van Waddinxveen is gistermorgen gewond geraakt bij een ongeval op de hoek Ha venstraat en Prins Bernhardlaan. De Waddinxveense botste met haar bromfiets op een personenauto die vanuit de Prins Bern- hardslaan de Havenstraat inreed. Volgens de Alphense politie had de 61 -jarige Alphense chauffeur de bromfietsster niet opge merkt. Alphense jongen aangereden alphen aan den run Bij een aanrijding op de Hoorn in Alphen heeft gistermiddag een zevenjarige Alphense jongen een vlees wond aan een voet opgelopen. De jongen stak zonder op te Iet ten de rijbaan over en liep tegen een auto op. Deze auto werd bestuurd door een 39-jarige Alphenaar. alkemade marieta kroft „Als het ministerie straks in grijpt en huizen voor asielzoe kers en statushouders aanwijst, is het eigen schuld, dikke bult. Maar eigenlijk had de gemeente Alkemade zich die schande moeten besparen." Dat brieste Groen Links-fractievoorzitter G. van der Geest gisteravond tij dens de raadsvergadering in de richting van B en W. Het zit hem dwars dat de gemeente nog lang niet aan zoveel asiel zoekers huisvesting biedt, als door het rijk is opgedragen. Burgemeester A. Meerburg vindt het echter geen schande als het rijk met een aanwijzing komt. „Wij mogen bijna geen huizen bouwen omdat we in het Groene Hart liggen. Maar we moeten wel evenveel asiel zoekers en statushouders op vangen als een gemeente in de Leidse regio. Dan gelden op eens de Groene Hartnormen niet voor ons. Als het rijk met een aanwijzing komt, kan deze gelijk vertellen hoe wij de huis vestingsproblemen moeten op lossen." Alkemade heeft nu voor 14 asielzoekers en 13 statushou ders huisvesting. Van het rijk moeten dat er respectievelijk 28 en 78 worden. CDA-onderhandelaar Rijnwoude optimistisch tunwoude ruud sep Een akkoord over een collegeprogram, de verdeling van de portefeuilles en de personele invulling van een college van CDA, WD en PvdA is 'binnen handbereik'. Dat ver klaarde CDA-fractieleider en -onderhandelaar W. Boevé gisteren tijdens de openbare college-onderhandelingen. De drie partijen hopen de zaak binnen een week rond te hebben. ruimtelijke ordening. M. Voren- kamp-van de Westering (WD) zou in het nieuwe college haar huidige portefeuille behouden. Toetreding van de PvdA tot het college betekent dat het overdekte zwembad De Dolfijn in Hazerswoude-Rijndijk zo goed als zeker open blijft. De sociaal-democraten zijn zelfs bereid om als het niet anders kan de belasting te verhogen om het bad voor sluiting te be hoeden. Nu de onderhandelin gen met D66 zijn stuk gelopen, staat het CDA weer op het standpunt dat het bad moet worden gerenoveerd. Alleen wanneer mocht blijken dat die renovatie extreem duur uitpakt, zou het voortbestaan van het bad nog in gevaar kunnen ko men. Overigens bleek gisteren dat het verschil van mening over De Dolfijn wel degelijk had bijge dragen aan het vastlopen van de onderhandelingen tussen De optimistische formulering /an Boevé werd wat afgezwakt joor PvdA-lijsttrekker G. van jer Lecq-de Knikker. Zij sprak liever van 'een oriënterend ge sprek waarin ook de personele bezetting aan de orde is ge weest'. Als de besprekingen tussen CDA. WD en PvdA tot een goed eind komen, betekent dat de te rugkeer van Van der Lecq als wethouder van welzijn en socia le zaken. Voor de herindeling beheerde zij die portefeuille in de voormalige gemeente Ha- rerswoude. De huidige wel- pjnswethouder G. Hoogen- doorn-Oskam (CDA) zal de por tefeuille van haar vertrekkende partijgenoot P. van der Werf pyernemen. Tot het nieuwe col lege aantreedt is Van der Werf loco-burgemeester en wethou der van economische zaken en CDA. WD en D66. Het CDA had slechts met heel veel moei te de sluiting op termijn van De Dolfijn aanvaard. Na deze con cessie aan D66 was voor de christen-democraten de rek uit de onderhandelingen. Toen de democraten vervolgens nog de belangrijke portefeuille ruimte lijke ordening voor zich opeis ten, was dat voor het CDA on aanvaardbaar. Wanneer CDA, WD en D66 er samen uit komen, is er een grote kans dat het nieuwe colle ge op zeer brede steun in de raad kan rekenen. J. Matze (SG P/RPF) toonde zich gisteren buitengewoon verheugd over de nieuwste ontwikkelingen. Mat ze is een groot voorstander van het open houden van De Dol fijn, en was het de afgelopen ja ren vaak volledig eens met de PvdA. Afgezien van een aantal principiële zaken zal zijn fractie het nieuwe college waarschijn lijk op hoofdlijnen kunnen steu nen. Komt de samenwerking tus sen de drie partijen niet van de grond, dan blijft een minder heidscollege van CDA en WD met gedoogsteun van de com binatie SGP/RPF als laatste reële optie over. Glas op kleur in Rijnwoude De inwoners van Rijnwoude worden vanaf deze week bij het weggooien van glas ge acht de groene flessen bij de groene te gooien, de bruine bij de bruine te mikken en de witte bij de witte te werpen. Daarvoor worden de be staande containers vervan gen door aparte containers voor groen, bruin en wit glas. Op plaatsen waar het aanbod gering is, worden bakken ge plaatst met verschillende compartimenten. Milieuwethouder M. Vo- renkamp-van de Westeringh neemt morgen samen met leerlingen van de Banneux- school één van de eerste kleurscheidingsbakken in ge bruik. Die bak staat tegen over de school aan de Da Costasingel in Hazerswoude- Rijndijk. Dat het glas op kleur moet worden gescheiden is iro nisch genoeg een gevolg van het succes van de glasinza meling. Van het gemengde glas uit de oude glasbakken kan alleen gekleurd glas wor den gemaakt. Het aanbod van oud glas is inmiddels zo groot dat het aanbod van ge mengd glas de vraag over treft. Door de verschillende kleuren glas apart te houden, kan het oude glas in het ver volg ook worden gebruikt voor de produktie van wit glas- alphen aan den run Protestborden langs de provinciale weg Leimuiden/Alphen maken de automobilist attent op de gruwel die nog steeds voortduurt in het Braassemermeer. Het storten van gif in de recreatiepias kost volgens de actievoerders vele vissen het leven. FOTO BEN DE BRUYN Diefstal van tv hazerswoude-dorp Uit een woning aan de Loetc- weg in Hazerswoude-Dorp is dit weekeinde een televisie gesto len. De inbrekers hebben een raam van het pand opengebro ken. Job Duivenvoorden zet punt achter raadslidmaatschap wpwetering marieta kroft De 70-jarige Job Duivenvoorden lit Rijpwetering zet na 16 jaar noodgedwongen' een punt ichter zijn raadslidmaatschap. ,Het was zeker niet vrijwillig. Ik ien nog goed gezond. Ik wilde jest nog een periode doorgaan, -let CDA-bestuur deelde mij ichter telefonisch mee dat ik op ien 16e plaats was gezet omdat ie verjonging wilde. Ik heb er /erder maar niet op gereageerd, naar ergens was het wel een /ernedering." Ondanks zijn onverkiesbare jlaats, hoopte hij in stilte door /oorkeurstemmen toch nog een ïlekje in de raad te kunnen ver weren. Dat was hem tijdens de /orige gemeen teraadsverkiezin- ;en immers ook gelukt. Blij was tij ook met de actie die sympa- hisanten voor hem voerden. Zij verspreidden folders met daar- )p het advies op Duivenvoor- ien te stemmen. Het heeft echter niet gehol- )en. De CDA'er kwam 50 stern- ben te kort. „Toch hebben er log 185 op mij gestemd. Dat loet mij toch wel goed. Nu hoor k nog mensen zeggen: 'tjonge- onge, als ik het eerder had be- •eft, had ik op jou gestemd." Desondanks kijkt Duiven voorden met voldoening terug )p de achterliggende jaren. Als lij ergens voor stond, liet- hij rich goed horen. „De ene keer ukte het om er iets door te krij- jen, zoals de verlichting van het oop Zoetemelkpad, maar de indere keer niet. Je moet de an- ieren meehebben he? Ik heb al- es steeds tot in de kleine ïuntjes bestudeerd. Of ik het al- ijd bij het rechte eind had, laat k aan een ander over. Maar ze tunnen niet zeggen dat ik er liet aan heb gewerkt." Te vuur en te zwaard heeft hij (estreden voor 'eerlijker' tarie ven voor de afvalinzameling. Dat was echter tevergeefs. Dui venvoorden: „We hebben onze nond vol over 'de vervuiler be- aalt'. Nu is het zo dat ieder ïuishouden, of ze veel of weinig ifval hebben, evenveel betaalt, fooral voor alleenstaanden is lat zo oneerlijk. Vijfenzestig- ilussers in de gemeente hebben ven kleinere, grijze alvalcontai- ler. Maar ze moeten wel even ed betalen." alphen aan den run ruud sep D66-lijsttrekker F. Dales heeft zijn fractie de komende dagen heel wat uit te leggen. De aspi rant-wethouder moest gisteren lijdzaam toezien hoe de eventu ele bebouwing van de Gnep hoek onderdeel bleef uitmaken van het collegeprogramma. De democraten spraken zich voor de verkiezingen ondubbelzinnig uit tegen bouw in deze polder aan de westkant van de Hei manswetering. Na kritiek hierop binnen de eigen gelederen, pro beerde Dales gisteren van alles om de omstreden passage te schrappen. In het collegeprogramma wordt de Gnephoek aangewe zen als eerste optie voor wo ningbouw buiten de bestaande stadsgrenzen. Wanneer de ho gere overheden Alphen dwin gen om buiten die grenzen te bouwen, zal die uitbreiding bij voorkeur worden gevonden in de Gnephoek. Ondanks de nogal vage formulering is dit standpunt nogal moeilijk uit te leggen aan de D66-achterban. D66 was in zijn verkiezingspro gramma namelijk allesbehalve vaag: in de Gnephoek zou niet worden gebouwd. Dales probeerde de vage pas sage daarom uit het collegepro gramma te krijgen. Op zichzelf leek dat geen probleem op te le veren. Voor PvdA en WD maakt het geen verschil of er nu wel of niet iets over de Gnephoek in het programma staat. En ook het CDA lijkt er niet zwaar aan te tillen. Maar toen het op stem men aan kwam, waren naast D66 alleen WD en PvdA voor het schrappen van de Gnep hoek uit het programma. Waar mee de prille samenwerking binnen het nog niet eens volle dig ingevulde college al de eer ste barstjes begon te vertonen. En de eventuele bebouwing van de Gnephoek in het programma bleef staan. De D66-lijsttrekker gaf echter niet zo snel op. Na de vaststel ling van het programma kwam dan eindelijk het moment dat de aanstaande oppositie zich bij haar lang voorgekookte lot neerlegde. Na veel duwen en trekken lieten RPF/GPV, Groen Links en IDA weten niet ak koord te kunnen gaan met het programma. In alle gevallen niet omdat ze het zo vreselijk slecht vonden, maar omdat ze geen vertrouwen hadden in de mensen die het programma straks handen en voeten moe ten geven. Hierna bleven er in de onder handelingen nog maar vier par tijen over, waarvan er even te voren drie voor het schrappen van de Gnephoek hadden ge stemd. Of de Gnephoek nu toch nog maar uit het al vastgestelde programma kon worden ge schrapt, probeerde Dales. Onaf hankelijk voorzitter en bewaker van de afgesproken procedure N. Geleijnse riep de D66-leider echter streng tot de orde. Het programma was vastgesteld en daarmee uit. De nestor van de raad, de 70-jari- ge Job Duivenvoorden: „Aan alles komt een eind. Ik ben realist ge noeg en zal me best redden." FOTO BEN DE BRUYN De christen-democraat stond echter in zijn eentje met zijn standpunt. „De anderen zagen allemaal leeuwen en beren op de weg. Ze waren bang voor zwerfvuil en dat het vuil bij de buurvrouw in de bak werd ge gooid. Ik vind dat onzin." Gisteravond, toen zijn laatste raadsvergadering voor hem aanbrak, zette hij een punt ach ter bijna 50 jaar besturen. Want niet alleen in de politiek was hij actief, maar ook in besturen van landbouworganisaties was de Ripse veehouder een goede be kende. „Overal komt een eind aan", zegt het vertrekkende raadslid nuchter. „Ik ben realist genoeg. Ik zal me best redden." alkemade marieta kroft Vier politici hebben gisteravond afscheid geno men van de raad. Het zijn C. Vermij-van der Meer (CDA), I. Duivenvoorden (CDA), G. van der Geest (GroenLinks) en A. van den Boogaard (WD). Burgemeester Meerburg had voor alle vertrekkende raadsleden een persoonlijk woordje. Vermij, het enige vrouwelijke raadslid, werd bedankt voor haar 'rustige en sobere, maar wel realistische manier van doen' in de afgelopen vier jaar. Duivenvoorden had graag nog raadslid willen blijven. „Ik weet dat het afscheid pijn doet, maar de dingen lopen nu eenmaal zo", troostte Meerburg de CDA'er. „U bent iemand met bei de benen op de grond. Een man die zich als de nestor van de raad manifesteerde: de oudste en wellicht ook de wijste." GroenLinks moet een raadszetel inleveren, en dat betekent het einde van de politieke loop baan van G. van der Geest. Vier jaar is hij raads lid geweest. Meerburg roemde zijn taalgebruik vol symboliek, dat vooral tijdens de algemene beschouwingen tot uiting kwam. Maar de bur gemeester repte ook over de keerzijde: „Door die verpakking werd de boodschap vaak wat ondergesneeuwd." Na bijna tien jaar geeft ook A. van den Boog aard (WD) de brui aan het raadslidmaatschap. „Een Leidse glibber, die nog altijd 3 oktober viert, maar ook een raadslid met wortels in de samenleving", zo omschreeft Alkemades' bur gervader hem. De vier raadsleden worden vervangen door: J. Uit den Boogaard (CDA), G. van leeuwen (CDA), C. Uit den Boogaard (WD) en A. van Velzen (WD). den haag/leiden «anp rudolf kleun Ongeveer 170 gemeenten willen dat de staat de BTW terugbe taalt die zij ten onrechte heb ben geheven bij de verkoop van bouwrijpe grond. De gemeen ten hebben daartoe gisteren een klacht ingediend bij de Europe se Commissie. Uit de Leidse regio heeft al leen Alphen aan den Rijn zich bij de klacht aangesloten. Dat heeft te maken met de aard van de problemen, zo legt W. Rouwenhorst van VB Accoun tants uit. In Zuid-Holland komt het vrijwel niet voor dat grond zonder enige bewerking kan worden uitgegeven. Door de bodemsamenstelling moet vrij wel altijd grond worden opge spoten, meestal worden dan te gelijk leidingen en dergelijke aangelegd. „Daarmee is het on omstreden dat grond is bewerkt en er door de koper BTW moet worden betaald", legt Rouwen horst uit. De meeste gemeenten op de lijst liggen dan ook in het Zuiden en Oosten waar de bo dem stabieler is. Wel doet Rot terdam 'vooral vanwege het principe' mee. VB Accoun tants. het voormalige verzelf- standige accountantsbureau van de Vereniging Nederlandse Gemeenten vertegenwoordigt de groep bij het indienen van de klacht. De problemen rond de BTW- heffing dateren al uit 1990, toen deed de Hoge Raad een uit spraak waardoor de normen van bouwrijpheid werden ver scherpt. Tot dan toe was het aanleggen van voorzieningen rond de terreinen voldoende om van bouwrijpe grond te spreken. Volgens de Hoge Raad moet er ook op het terrein zijn gewerkt. Alleen in dat geval zou BTW mogen worden geheven. Naar aanleiding van die uit spraak eisten kopers, particulie ren en projectontwikkelaars, in veel gevallen BTW terug. Het gaat daarbij om miljoenen gul dens die zijn afgedragen aan de belastingdienst. Maar die dienst betaalt belastingen niet terug als eenmaal een definitieve aan slag is opgelegd. Alleen als er bijtijds een bezwaarschrift is in gediend wordt er terugbetaald. Die gang van zaken is aanlei ding om naar de Europese Commissie te stappen. Volgens Rouwenhorst maken de ge meenten daar een behoorlijke kans gelijk te krijgen. „Een van de normen die de commissie hanteert is dat regelingen voor iedereen duidelijk moeten zijn, dat is in dit geval zeker niet zo." Alphen heeft zich bij de rege ling aangesloten nadat circa 26 grondkopers daar de B'IW heb ben teruggeëist. In totaal gaat het daarbij om zo'n zeven ton. Ix-iden heeft tot nu toe geen aanleiding gezien mee te doen. Deze gemeente verkoopt vrijwel geen terreinen, de meeste grond wordt in erfpacht uitge geven. Het probleem doet zich daardoor niet voor, laat een woordvoerder van de afdeling fiscaal-juridische zaken weten. Voor I-eiderdorp speelt het probleem niet omdat het vol gens die gemeenten wel heel makkelijk is aan te tonen dat grond is bewerkt. „Er moet hier altijd grond worden opgespoten die ook weer moet inklinken." Voorhout doet niet mee omdat ze zelf geen actieve grondpoli- tiek voert. Bouwgrond wordt onbewerkt verkocht aan een projectontwikkelaar die de ter reinen in eigen beheer bouwrijp maakt. In Alkemade hebben verschillende kopers gepro beerd de B'IW terug te halen. „Maar we hebben aan de hand van de dagstaten steeds kunnen aantonen dat er op hun terrein is gewerkt. Hun bezwaren zijn dan ook definitief afgewezen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15