'Een huurder is een huurder' 'Onder deze voorwaarden kun je nog geen kleuterschool runnen' Brandweer mag leslokaal waarschijnlijk toch bouwen 'College verdoezelt eigen falen' Regio Asielzoekers meer dan welkom in Leiderdorp Deelnemers run-bike-run Haas wijk select gezelschap Schoonmaken grond kwekerij jaagt Voorschoten op kosten Raad Wassenaar heeft het druk met afscheid nemen SP wil partij in Leiderdorp DINSDAG 29 MAART 1994 chef henny van egmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop, 071-306413 Directie Innovam niet afwijzend tegenover komst asielzoekers Vervolg van voorpagina Het is nog onduidelijk hoeveel asielzoekers in het ge bouw van Innovam aan de Rouboslaan kunnen worden ondergebracht. „Dat wordt bepaald in het overleg van WVC met de gemeente", aldus de woordvoerder van de Centrale Opvang Asielzoekers (COA). to- en tweewielerbranche, staat niet afwijzend tegenover de komst van asielzoekers. „Een huurder is een huurder", zegt O. Spruijt, hoofd marketing en communicatie van Innovam. „Iedereen die het pand wil hu ren kan contact met ons opne men." voorschoten judy nihof Ook over de aard van het op vangcentrum ligt nog niets vast. „Het ligt voor de hand om er een Asielzoekerscentrum (AZC) van te maken, en geen Pre-on- derzoekscentrum (OC) of OC. Aan AZC's is het meeste gebrek. Maar zekerheid kan ik daarover niet geven." Een AZC is be stemd voor asielzoekers die al een aantal procedures hebben doorlopen en veel kans maken om in Nederland te mogen blij ven. In een AZC blijven asielzoe kers maximaal zes maanden. Dan stromen ze door naar wo ningen. Duidelijk is wel dat er kleine aanpassingen nodig zijn in het kantoor en dat er sanitai re voorzieningen bij moeten zoals douches en wc's. Dat hoeft volgens de COA geen pro bleem te zijn. Vaak wordt ge bruik gemaakt van voorzienin gen in portocabins. De directie van Innnovam, opleidingsinstituut voor de au- Merkwaardige aanrijding in Wassenaar Een 23-jarige man uit Leiden veroorzaakte gisteren een merk waardige aanrijding in Wasse naar. Rond middernacht reed hij op de secundaire weg van de Rijksstraatweg. Een 65-jarige man uit Valkenburg kwam hem tegemoet. Hoewel beide auto mobilisten op een rechte weg reden slaagde de Leidenaar er op onverklaarbare wijze in te gen de achterkant van de Val- kenburgse auto aan te rijden. Vervolgens reed hij de berm in en raakte bekneld. De brand weer moest hem bevrijden. Vol gens de Wassenaarse politie was er geen alcohol in het spel. De Leidenaar is overgebracht naar hel Academisch Zieken huis Leiden maar kon snel wor den ontslagen. Hij had enkele lichte kneuzingen. Beide auto's werden totaal vernield. Tot medio vorig jaar zat het hoofdkantoor van Innnovam in het drie lagen tellende gebouw aan de Rouboslaan. Sinds het vertrek naar Nieuwegein is het pand slechts een keer voor een aantal maanden gedeeltelijk verhuurd geweest. Het bood onderdak aan een kinderdag verblijf dat na een brand geen onderkomen meer had. Overigens heeft Innovam het laagbouw-gedeelte van het kan toor nog wel in gebruik als re gionaal praktijkcentrum. Vol gens Spruijt hoeft dat geen pro blemen op te leveren. „Het is een volkomen aparte vleugel aan het gebouw. Niemand hoeft elkaar in de weg te lopen." leiderdorp roy klopper Asielzoekers zijn meer dan welkom in Leiderdorp, en worden dus niet alleen opgenomen omdat het ministerie dat wil. Dat is de strekking van een door Groen Links ingediende motie die gis teravond door de hele gemeenteraad is aangenomen. Doel van de motie is een duidelijk tegenwicht bieden aan ge mor uit de bevolking over de komst van vluchtelingen. „Ook in Leiderdorp hoor je negatieve geluiden over buitenlanders, en we moeten duidelijk maken dat dit soort emoties hier niet horen" aldus wethouder C. Huigen (WD). Mooie geluiden uit de raad, die niet kunnen verbloemen dal Leiderdorp volgens WVC nog altijd onvoldoende vluchtelingen heeft opgenomen. Het ministerie heeft de gemeente zelfs op een zwarte lijst van onwillige plaatsen gezet. Geheel ten onrechte, suggereerde Huigen in de raadsvergadering. „We hadden een ontheffing, dus gaan we dat besluit ook aanvechten." De wethouder liet weten dat er snel meer asielzoekers bij ko men. Momenteel zijn er 22 gehuisvest, in juni zijn dat 37. Daar mee voldoet de gemeente ongeveer aan de WVC-norm. Maar erg lang kan Leiderdorp daarna niet op de lauweren rus ten. In het kader van een nieuwe taakstelling moet ze al snel weer 53 plekken extra reserveren. Het gebouw van Innovam aan de Rouboslaan in Voorschoten staat voor het grootste deel leeg. Volgens de Centrale Opvang Asielzoekers is het pand na wat kleine aanpassingen geschikt voor de opvang van vluchtelingen. foto »henkbouwman Sanering terrein Hendriks 375.000 gulden duurder voorschoten judy nihof Sanering van de verontreinigde delen van het terrein van kwekerij Hendriks aan de Rouw kooplaan kost de gemeente Voorschoten nog eens ongeveer 375.000 gulden. Dat blijkt uit een nader onderzoek door ingenieursbureau Oranjewoud. De gemeente kocht het kassen complex onlangs voor ruim drie miljoen gul den om verder te kunnen bouwen in de nieuwbouwwijk Starrenburg. De omvang van de vervuiling komt voor de gemeente niet als een verrassing. Uit een eerder oriënterend on derzoek had de gemeente al opgemaakt dat sommige delen van het terrein 'in zekere mate vervuild' zijn. In het rapport van het ingenieursbureau wordt gesproken over ten minste twee plaat sen waar de grond verontreinigd is. Het gaat ondermeer om de plaats waar ooit een oliestook-installatie heeft gestaan. Omdat het grondwater daar is vervuild, moet onge veer 650 vierkante meter grond worden afge graven. Verder zijn de grond en het grondwa ter van de gedempte sloot op het achterterrein licht verontreinigd met zware metalen en ma tig verontreinigd met chemische stoffen. Hier moet ongeveer 350 vierkante meter grond worden weggehaald. De gemeente zal de saneringskosten en de grondkosten verrekenen bij het ontwikkelen van de bouwplannen. Dat betekent vrijwel ze ker dat er alleen duurdere woningen kunnen worden gebouwd. Stilte in ontslagzaak Leiderdorp leiderdorp» Directrice S. Aben van de Stichting Kinderopvang Leiderdorp, wil niet ingaan op haar dreigende ontslag. Ze heeft dit gistermiddag meegedeeld. Aben zegt ongelukkig te zijn met het uitlekken van de ontslag-kwestie. „Er zijn nog geen definitie ve beslissingen genomen, dus ik wil eerst de uitkomst afwach ten." Dit weekeinde werd bekend dat het bestuur van de SKL Aben wil ontslaan. Ze zou het afgelopen jaar hebben gefaald in het financieel beheer. De medezeggenschaps-commissie heeft bezwaar aangetekend tegen de aanzegging. Vooral de kleuter leidsters willen Aben graag houden. In de loop van deze week volgt overleg tussen bestuur en raad van toezicht. De Socialistische Partij (SP) wil een Leiderdorpse afdeling oprich ten. De partij, die bij de recente gemeenteraadsverkiezingen winst boekte, deed in Leiderdorp niet aan de plaatselijke verkiezingen mee. De SP heeft in Leiderdorp 21 leden. Om de belangstelling voor een Leiderdorpse afdeling te peilen wordt dinsdag 5 april een bijeenkomst gehouden in De Sjelter aan de Heemraadlaan 67 voor 'iedereen die de buik vol heeft van de heersende politiek' en wil weten 'wat de SP daar tegenover stelt'. Cor Vergeer, districtsbestuurder van de SP en gemeenteraadslid in Leiden, houdt een inleiding. De bijeenkomst vormt tevens het begin van de plaatselijke cam pagne voor de Tweede-Kamerverkiezingen, die in mei worden ge houden. leiden joost panhuysen Negen afscheidsredes hield de Wassenaarse burgemeester P.H. Schoute gisteravond ter gele genheid van het vertrek van di verse raadsleden. Bij iedere toe spraak nam hij alle tijd voor een elegant profiel. De raad nam afscheid van cultuur- en verkeerswethouder M. van Rij (CDA), die na vier jaar wethouderschap terugkeert als raadslid. Door de inkrimping van het college moet hij het veld ruimen. Schoute om schreef Van Rij 'vliegende Henk in de postkamer'. De WD-fractie, die sinds kort een meerderheid in de raad heeft, ziet maar liefst vijf raads leden vertrekken. De burge meester bracht het 'flitsende optreden' van het afwezige raadslid I. Lintjer en de 'zakelij ke, wat harde debater' R. Veld huizen ter sprake. Ook de vrou welijke WD-raadsleden E. Tamboezer, M. Zeven en E. Vegter (alle drie sinds 1986 in de raad) kwamen uitgebreid aan bod. PvdA-fractievoorzitter J. van Noort werd door de burgemees ter begripvol toegesproken ('kleine fracties hebben iets ver velends, denk ik') en succes ge wenst met het bedrijf dat hij is begonnen. „Evenveel als die PvdA-multi-miljonair in de Am sterdamse gemeenteraad. Ook CDA-fractievoorzitter H. Schelhaas vertrekt uit de raad. „Ik heb vorig jaar al zeer serieus overwogen om de handdoek in de ring te gooien", vertelde Schelhaas, die de over hem uit gestrooide lof ('beminnelijk mens', 'bruggenbouwer') sterk relativeerde. „Als je afscheids toespraken hoort, zou je zweren dat het altijd de besten zijn die vertrekken. De minder goede raadsleden blijven zitten," schertste de fractievoorzitter. Jongeren in Voorschoten willen soosavonden elders houden voorschoten judy nihof Het bestuur van het Open Jon gerenwerk (0[W) in Voorscho ten wil proberen om soosavon den te organiseren in het ge bouw van de plaatselijke ijsclub, nu de activiteiten in gebouw Onderdak aan banden worden gelegd. OJW-voorzitter Harry Zweekhorst vindt dat de jonge ren aan de Prins Bernhardlaan geen kant meer op kunnen. „Met de nieuwe regels die de gemeente ons oplegt, zou je nog geen kleuterschool kunnen run nen." De gemeenteraad bepaalde de afgelopen week dat in ge bouw Onderdak geen alcohol meer mag worden geschonken en dat het centrum niet meer dan een avond in het weekein de open mag. Ook de muziek- activiteiten moeten worden te ruggeschroefd. „Het valt me zwaar tegen", zegt Zweekhorst over de strenge eisen die de ge meente stelt. „De gemeente heeft zich de les laten lezen door een paar buurtbewoners. Het OJW is het ondergeschoven kindje." Volgens Zweekhorst kan het zonder alcohol ook best gezellig zijn. „Maar een muziek je en een pilsje; dat draagt ge woon bij tot de sfeer van zo'n soosavond. Bovendien heeft de gemeente het schenken van bier ruim driejaar gedoogd." Een oplossing voor de benar de positie van het OJW is vol gens Zweekhorst om voor soos1 avonden uit te wijken naar een andere, plek, bijvoorbeeld het gebouw van de ijsclub aan de A. van Leeuwenhoekkade. Voor cursussen kunnen de jongeren dan nog wel terecht in gebouw Onderdak. Het bestuur van het OJW overlegt inmiddels met de ijsclub. Bang dat de jongeren daar ook weer bewoners op hun dak krijgen, is Zweekhorst niet. „Er worden daar wel vaker feestjes gehouden. Het gebouw ligt bo vendien vrij afgelegen." Pro bleem is alleen dat dit extra geld kost, wat de gemeente zou moeten betalen. „Want dat ge bouw moet wel gehuurd wor den. Je moet gaan slepen met je installatie. Dat brengt allemaal kosten met zich mee." Van opgeven wil het bestuur van het OJW in elk geval niet weten. „Dat is de weg van de minste weerstand. Mijn idee is om er het beste van te maken", aldus Zweekhorst, die niet goed snapt waarom het in Voorscho ten maar niet wil vlotten met het jongerenwerk. „Elke ge meente lukt het om goed jonge renwerk van de grond te tillen: Leidschendain, Zoeterwoude, Wassenaar, noem maar op. Wij moeten zelf maar zien hoe we het rooien." Kijk-avonden Leiderdorpse basisscholen De vier openbare basis scholen in Leiderdorp houden vandaag en morgen kijk-avonden. De beide Hobbit-locaties (Klerkenhof en Heel- blaadjespad) openen vanvond van 18.30 tot 19.30 uur de deuren voor ouders, familie en ande re belangstellenden. Ook de Koningin Juliana- school houdt op dit tijd stip open huis. De Prins Willem Alexa'nderschool nodigt belangstellenden uit om woensdag 30 maart een kijkje te ko men nemen, van 18.30 tot 19.30 uur. Bezoekers van de scholen kunnen het re sultaat bewonderen van de activiteiten die zijn ontplooid in het kader van de actie Kleur. Doel hiervan was het open baar onderwijs in Leider dorp te promoten. De actie heeft drie weken geduurd en wordt met de open dagen afgeslo ten. CDA'er Biesheuvel naar Leiderdorp Het CDA-kamerlid P.J. Biesheu vel is woensdag 13 april in Lei derdorp. Hij houdt daar in ge bouw Irene aan de Hoofdstraat 82 een lezing over actuele poli tieke gebeurtenissen. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Het grootste spektakel in Oegst- geest, de jaarlijkse run-bike-run in Haaswijk, gaat zo langzamer hand op de Elfstedentocht lij ken. Niet het lange afzien van de deelnemers, maar de uiterst beveiligde inschrijving vertoont overeenkomsten. Aanmelden voor de run-bike-run, die op zondag 28 augustus wordt gelo pen, kan op zaterdag 16 april. De run-bike-run bestaat uit 4 kilometer lopen door Haaswijk, 42,5 kilometer fietsen door Oegstgeest en nog eens 10,5 ki lometer lopen door Haaswijk. In totaal kunnen 275 personen in schrijven, maar slechts 40 per sonen kunnen aan de wedstrijd deelnemen. De rest doet mee aan de recreatietocht. Het eerste uur van de it schrijving, vanaf 11.00 l uitsluitend bedoeld voor Oega geestenaren. De organiserend Buurtgroep Haaswijk wil zo gi randeren dat tweederde van deelnemers uit Oegstgée komt. De overgebleven kaarten worden vanaf 12.00 ui verkocht. De inschrijving sin om 14.00 uur. Buurtgroep Haaswijk mek nadrukkelijk dat de deelnemer zich zelf moeten komen ju schrijven. Het inschrijfgeld yai 30 gulden moet direct worde betaald. Telefonische inschnj ving is niet mogelijk. „Het ko piëren van inschrijfformuliere heeft geen zin, omdat die merkt zijn." leiderdorp roy klopper De Leiderdorpse brandweer mag toch weer ho pen op een instructieruimte. Zette eerder de raadscommissie financiën een streep door deze investering, de gemeenteraad bleek gisteravond wel te porren voor een extraatje. Aan de Simon Smitweg verrijst binnenkort een nieuw onderkomen voor de spuitgasten. Het be treft de uitvoering van een plan waarover al lang wordt gesproken. Het nieuw te bouwen pand her bergt weinig luxe, maar kan de goedkeuring weg dragen van de brandweer. Slechts over één aspect had commandant A. Vons de smoor in: het colle ge schrapte onlangs uit bezuinigingsoverwegin gen de geplande instructieruimte uit de bouwte keningen. In deze ruimte zouden tal van bijeenkomsten worden gehouden voor medewerkers, en verte genwoordigers van alarmdiensten uit de hele re gio. Aanvankelijk leek het college zijn zin te krij gen. In de raadscommissie financiën won zuinig heid het onlangs van de bewondering vödf'déli) zet van de vrijwillige brandweer. Gisteravond in de raadzaal was de stemmig omgedraaid. Raadsbreed werd een pleidooi 'gt houden voor het her-opvoeren van de instructie ruimte. De hoop van de verscheidene fractie^ hierbij gevestigd op de aanbesteding die binnen kort wordt gehouden. Als er een aannemer is.ii vinden die de kazerne voor minder geld kan neei zetten dan nu begroot, kan van het resterend bedrag mooi een leslokaal worden gebouwd, luidde de redenering. Burgemeester M. Zonnevylle, verantwoordelijk voor de brandweer, had een schorsing nodig on te kunnen beloven dat een eventuele meevalle inderdaad voor dit doel kan worden gebruikt. Ói betekent dat de raad na de aanbesteding pp nieuw een voorstel krijgt over het al dan niet bot) wen van de .instructieruimte. Brandweerconi mandant Vons reageerde enthousiast: „Het lijk er op dat we alsnog onze zin krijgen." Advocaat vecht ontslag Leiderdorpse ambtenaar aan: leiderdorp roy klopper vervolg voorpagina De gestrafte ambtenaren bur gerzaken gaan volgens een van hun advocaten onmiddellijk in beroep tegen de sancties. Ver antwoordelijk wethouder C. Kerner speelt volgens deze raadsman 'voor Lieve Heer, ter wijl ze zelf zo fout zit als wat.' De advocaat meent dat de Lei derdorpse politiek zich heeft la ten ringeloren door een 'subjec tief onderzoek van een wethou der die als politiek verantwoor delijke partij is in de fraude.' L. de Milliano, de Katwijkse raadsman van een van de twee ontslagen ambtenaren, heeft geen goed woord over voor de gemeente. Even nadat het raadsbesluit gisteren tegen mid dernacht openbaar was gewor den, zei hij in een telefonische reactie 'geschokt te zijn door de overval-techniek van het colle ge.' Hij was pas gistermiddag op de hoogte van het naderende ontslag van zijn cliënt. De Milliano verwijt B en W van Leiderdorp dat ze zich gis teren doelbewust hebben ont trokken aan democratische controle. „Doordat dit agenda punt besloten is behandeld, had ik ook geen spreekrecht. Dat was bij het ontslag van de ge meentesecretaris vorig jaar ook al het geval. Er is dit college blijkbaar veel aan gelegen het bestuurlijke falen te verdoeze len." De advocaat is van mening dat de gestrafte ambtenaren het slachtoffer zijn geworden van een chronisch gebrek aan orga nisatie op het gemeentehuis. Hij houdt het college daarvoor verantwoordelijk: „Wethouder Kemer kan wel zeggen dat amb- voorgelicht. „Kemer heeft hl onderzoek geleid. Zij is als ure' houder personeelszaken poli tiek verantwoordelijk. Je kuf dan zeker niet spreken van ee objectief beeld. Het is hei wrang te moeten constatere dat juist zij dit onderzoek hee uitgevoerd. Hoe kun je zoiqi nou laten geburen?" De Milliano kondigt aan onj middellijk in beroep te gaan te gen het ontslag van zijn cliënt Hoe dat precies in het wet gaat, kan hij nog niet zeggei „Ons staan verscheidene wegei open, daarover moet ik n< met de betrol L. de Milliano: geschokt door de 'overval-techniek van college Leider dorp.' tenaren zich aan de regels moe ten houden, maar er waren geen duidelijke regels. Dat is zelfs door diverse onderzoeks bureaus vastgesteld." De Kat wijkse raadsman doelt hiermee op rapporten van onder meer VB-accountants die de organi- archiefffoto dick hocewoninc satie op de afdeling burgerza ken kraakten. Het was De Milliano een lief ding waard geweest als hij gis teravond in de raad de gelegen heid had gekregen zijn zegje te doen. Nu zijn de raadsleden volgens hem wel zeer eenzijdig De advocaat heeft begrepeij dat de strafrechtelijke afwil ling van de fraude-kwestie eind deze maand weer een beë$ nieuw leven wordt ingeblazei „De rechter-commissaris hééfj wat mensen opgeroepen oi een verklaring af te leggen.I Overigens is het niet de eerstj keer dat De Milliano B en W va:J Leiderdorp verantwoordelij». stelt voor de ellende op burger zaken. Enkele maanden geleder liet hij in deze krant weten dal wethouder Kerner de eerst aam gewezene is om zich voor de rt cher te verantwoorden. In dal zelfde interview suggereerde d advocaat dat fooien-potjes in ta van gemeenten bestaan, vond het nogal hypocriet on daar nu ineens over te vallen. Indertijd wilde Kerner niet öfj zijn woorden reageren. Gister* avond deed ze dat wel. „Dat he elders ook gebeurt, mag voo ons geen reden zijn fraudes maar te accepteren. Laat Lei derdorp dan maar de eerste ge meente zijn die dit soort L" praktijken aanpakt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14