Leidse Fabel: netwerk voor hulp aan illegalen Leiden De Vreeze verliest wethouderszetel 14: De Put eist ruimte in Oude Morsch lOntruiming staat los van Verwijdering blauwe tram' De Herder aanwinst voor stadsgezicht' PvdA loopt voorop in keuze Steven de Vreeze (PvdA) is afge vallen als kandidaat voor het wethouderschap. Zijn fractie besloot gisteravond unaniem tot het voordragen van Hennie Koek en Tjeerd van Rij. Beide wethouderskandidaten zijn, net als De Vreeze, zittend wethou der De Vreeze moet het veld ruimen omdat de PvdA van drie naar twee wethouderszetels te ruggaat. Welke portefeuilles Koek en Van Rij krijgen is nog onbekend. Ze zijn nu verant woordelijk voor respectievelijk onderwijs/cultuur/emancipatie en volkshuisvesting/ruimtelijke ordening. De Vreeze is wethou der financiën. Fractiewoord voerder Van Rij zegt dat ver schillende argumenten een rol hebben gespeeld bij de keuze van wethouderskandidaten. ,,We hebben drie zittende wet houders, die door de fractie unaniem geschikt werden ge acht. Ze hadden zich alle drie bereid verklaard als kandidaat voor een nieuw wethouder schap. Het is niet zo dat de frac tie een van de drie minder ge schikt achtte dan de anderen.'' De voorkeur voor een vrouw was een van de factoren die meespeelden in de keuze tussen De Vreeze en Koek. Van Rij's herverkiezing stond vrijwel meteen na de verkiezing vast. „Voor een aantal fractieleden was het criterium dat bij gelijke geschiktheid tussen twee kandi daten de voorkeur naar een vrouw ging." De PvdA-fractie was volgens Van Rij unaniem in haar keuze. Kr hoefde niet gestemd te wor den. „De keuze voor wethou derskandidaten was al tijden een punt van discussie in de fractie. Steven de Vreeze ver wachtte deze keuze zelf ook. Van Rij betreurt het dat zijn partij van drie naar twee wet houderszetels terugvalt. De Vreeze heeft geen commentaar op het besluit van zijn fractie. Hij zegt na 12 april door te wil len gaan als raadslid. LEIDEN De PvdA loopt voorop in de keuze van zijn wethouderskandida ten. D66, CDA en Groen Links zijn van plan pas aan het einde van de onderhandelingen te bepalen wie voor hen de wethou derszetels gaan bezetten. Bij het CDA ligt de kandidatuur van de huidige wethouder J. Walenkamp voor de hand. „Wij zijn nog niet aan die keuze toe, maar ik verwacht geen discussie zegt Walenkamp. De tweede christen-democratische wethouder A. van Bochove zou daar mee, net als PvdA'er De Vreeze, zijn baan kwijt zijn. D66, zegt onderhandelaar P. Langenberg, heeft bepaald wie er in de onderhandelingsdelegatie zitten. „Pas als duidelijk is welke wethoudersportefeuilles D66 toegeschoven krijgt kiezen wij de kandidaten." Het ligt voor de hand dat hij en zijn fractiegenoot H. de Goede gekozen worden. Groen Links kiest 'tussen nu en twee weken zijn wethouders kandidaat', aldus fractievoorzitter R. Peeters. 1INSDAG 29 MAART 1994 Kordaat yi Kordaat ingrijpen I J van een vrachtwa genchauffeur voorkwam dat een onwel geworden collega een tankstation in Rijnsburg ramde. Kleuterschool Voorschotensejon- geren willen de soosavonden verplaatsen. 'In gebouw Onderdak kun je niet eens een kleuter school runnen'. Problemen D66 in Alphen is in I J de problemen ge komen over de bebou wing van de Gnephoek Het comité De Leidse Fabel van de Illegaal is bezig met het opzetten van een netwerk van huisartsen, tandartsen, advocaten, welzijnswerkers en kerken dat hulp moet bie den aan Leidse illegalen. Ook wordt gedacht aan het op zetten van een spreekuur voor voor hen. Volgens het co mité is de hulp hard nodig omdat de positie van illegalen steeds neteliger wordt. In de eerste nieuwsbrief van de Leidse Fabel, die binnenkort wordt verspreid over de stad. gaat het comité onder meer in op het gedrag van de Vreemde lingendienst. Die zou in Leiden veel actiever speuren naar ille gale buitenlanders dan ver moedt. De Leidse politiek laat dat volgens het comité kri tiekloos toe. Alleen GoenLinks heeft ooit vragen gesteld over het oppakken van illegalen. Het comité streeft er naar dat elke opgepakte illegaal in het vervolg juridische bijstand krijgt. De Leidse Fabel ontstond ruim een jaar geleden. Ze orga niseerde toen een fakkeltocht als protest tegen het afschilde ren van illegalen als profiteurs van Nederlandse voorzienin gen. Een jaar later vecht het co mité nog steeds tegen dit nega tieve beeld. „Illegalen zijn meestal hard werkende mensen die weinig verdienen en in er barmelijke omstandigheden le ven". zegt Petra Schultz van het comité. De ondersteuningsgroep van artsen, advocaten en welzijns werkers moet, liefst gratis, het dagelijks leven van de illegalen vergemakkelijken. „Kr zijn di verse contacten gelegd. Er is al een arts die ons wil helpen en we werken nu al nauw samen met belangenverenigingen van Turken en Marokkanenzegt Schultz. Het comité profiteert van de ervaringen van de Stich ting Opstand en het Ondersteu- nings Komité voor Illegale Ar beiders, die in Den Haag en Amsterdam hulpnetwerken hebben opgebouwd. „Mogelijk kan ook het toekomstige sociaal pension voor de opvang van l eidse dak- en thuislozen hulp bieden aan illegalen." De Leidse Fabel zal zelf vooral thema-avonden voor illegalen verzorgen en nieuwsbrieven schrijven. In die brieven wil de De Leidse Fabel ook de illegalen zelf aan het woord laten. „Uit de persoonlijke contacten is ons gebleken dat de Leidse illegaal het steeds moeilijker heeft", zegt Schultz. Zo zouden veel il legalen geen werk meer kunnen vinden en veel sneller worden ontslagen. Ondanks dat blijven de meeste illegalen hopen op een permanente verblijfsver gunning. Nederland is in hun ogen nog steeds het beloofde land. Morspoort en het wachtgebouw. Volgens de buurtvereniging zitten er huurders in die er niet horen, de gemeente spreekt dat tegen. FOTO WIM DIJKMAN eis \uurtvereniging is liet wachten beu )p lurtvereniging De Put in de jde Morsch heeft in een brief Ven de gemeente opnieuw de gesteld dat er een ruimte aattar de buurtclub moet komen. tree Put aast til zes jaar op een ei- n lokaal of gebouw, maar on- inks toezeggingen van de ge- eente is dat er nooit van geko- ■■^n. De wijkvereniging wil de ïeeeen ruimte gebruiken voor jrgaderingen, (kinder)activitei- :j en als ontmoetingsruimte lur wijkbewoners. e/lPc Put ontstond in 1988 uit MC1(vrede over de bestaande buurtvereniging De Oude Morsch. Die beschikte wel over een eigen ruimte in het zogehe ten wachtgebouw naast de Morspoort en regelde daar ook het verdere verhuur. Na een tweestrijd erkende de gemeente De Put als buurtvertegenwoor- diger, maar nam zelf het beheer van wachtgebouw en Mors poort ter hand. Diverse culture le en folkloristische verenigin gen werden er in onderge bracht, maar voor de nieuwe buurtclub was geen ruimte. In oktober 1991 kreeg De Put de toezegging dat als er in een van de twee gebouwen een ruimte vrij zou komen, die voor de buurtvereniging werd gere serveerd. Tot de dag van van daag is dat niet gebeurd, klaagt secretaris J. de Lange van De Put. De buurtvereniging ergert zich aan de huidige situatie. Niet alleen omdat er nog steeds geen eigen wijkgebouwtje is maar ook omdat de gemeente geen toezicht houdt op de twee genoemde gebouwen, waardoor er volgens De Put een aantal 'onduidelijke huurders' zijn ge komen. De poort zou worden onderverhuurd aan studenten en in het wachtgebouw zou een kinderdagverblijf zitten, die zonder vergunning is uitgeroeid tot crèche. Volgens ambtenaar R. Hekert van de afdeling gebouwen heeft De Put het helemaal mis. „We hebben het gecontroleerd en de huurders van de poort zijn daar ook aangetroffen. Die gebruiken het als atelier, wonen is een groot woord. De oppascentrale in het wachtgebouw heeft tien plaatsen voor kinderen en de zolder is verhuurd aan een film stichting. Al met al begrijp ik niet waar de buurtvereniging zich druk over maakt." ibrekers in de binnenstad Een videorecorder, een handbedrag geld en enkele gou- len ringen. Daaruit bestaat de buit van een inbraak die gisteren 5 ontdekt en in het weekeinde moet zijn zijn gepleegd. Gedu- feerden zijn de bewoners van een woning aan de 4de Binnen- lestgracht. De inbrekers zijn binnengekomen via het slaapka- nerraam. Flipperende' inbrekers in Zuidwest EiDENInbrekers hebben gisteren toegeslagen in twee woningen an de Debussystraat in Leiden Zuidwest. Uit de ene woning vod j n paspoorten en 15 girobetaalkaarten gestolen, uit de andere arpeveneens paspoorten alsmede tien cheques. De inbrekers zijn in Jeide gevallen door te 'flipperen' binnengekomen. Dat wil zeg- Lejen dat dat ze de schoot met een pasje hebben teruggedrukt. flinke buit uit schuur Eiden Uit een schuurtje aan de Anna Paulownastraat zijn in de sn (acht van zondag op maandag een bromfiets, een herenfiets en —Jen gereedschapskist met inhoud gestolen. De inbreker heeft pet een koevoet de schuurdeur opengebroken, ïind 124 ""Schade bij volkstuindersclub giiPENOnbekenden hebben grote schade aangericht bij de blkstuindersverenigingin Leiden-Noord. De vandalen hebben "Igelopen weekeinde vier ruiten van anderhalf bij twee meter in- Eegooid van de kantine van de volkstuinders. De schade is giste- ?n ontdekt. Behalve de stenen waarmee de ruiten zijn beko- eld, ontbreekt elk spoor van de daders. Strafverlaging bouwfraudezaak De gevangenissstraffen van drie Leidenaars. die in 1987 waren betrokken bij een bouwfraude zaak, is door de rechter omge zet in een voorwaardelijke straf of onbetaalde arbeid. Een 54-ja- rige Lissenaar kreeg strafver mindering tot zes maanden. Een 60-jarige Leidenaar, die medeplichtig was aan het rom melen met de boekhouding van een Leids bouwbedrijf, kreeg gisteren een voorwaardelijke celstraf van zes maanden. Een 36-jarige zoon van de Leidenaar is veroordeeld tot 240 uur onbe taalde arbeid en een 32-jarige zoon tot 140 uur onbetaalde ar beid. Na een hoger beroep bij het gerechtshof ging het viertal in cassatie bij de Hoge Raad. Dit hoogste rechtsorgaan oordeelde dat de termijnen van behande ling door de rechter ruim schoots waren overschreden. Het gerechtshof deed gisteren uitspraak. ontruiming van de bloe- nkraam in de Hoogstraat •ft volgens de gemeente niets naken met de plannen voor wijdering van de zogeheten luwe tram'. „De ontruiming at daar geheel los van", zei ocaat R. Lever gisteren tij- is een door marktkoopman le Roode aangespannen kort ing in het Haagse paleis van itic. De gemeente overweegt vrijgekomen 'tramgedeelte' elijk aan een ander te verhu- ever, die namens de ge en te Leiden optrad, stelde De Roode het volledig aan ïzelf le wijten heeft dat zijn am begin maart is ontruimd, gemeente sloot de bloemen- am wegens 'contractbreuk'. Roode had een huurachter- id van 15.000 gulden, die is haald nadat de gemeente be- t legde op zijn woning. - Reeds bij aanvang van de irovereenkomst, in 1987, kwam De Roode zijn verplich tingen niet na", zei Lever. On- .danks diverse betalingsregelin gen tussen beide partijen liep de huurachterstand steeds ho ger op. „De gemeente is uiterst coulant geweest, maar De Roode is zijn afspraken niet na gekomen." Dat de bloemenkoopman, die inmiddels in Katwijk woont, te rug wil naar zijn stek in de Hoogstraat, begreep Lever niet goed. „U hebt altijd geageerd tegen die blauwe tram. En de jaarlijkse huur van 5.000 gulden per maand kon u blijkbaar ook niet opbrengen. Raadsman van De Roode, W. Jansen, meende dat de uitzet ting onrechtmatig was omdat de totale huurschuld een jaar geleden is betaald uit de op brengst van De Roodes huis. Namens zijn cliënt sprak hij het vermoeden uit dat de ontrui ming een 'ander doel' heeft ge diend. De verwijdering van de marktkraam zou een eerste stap zijn in de plannen om de gehele blauwe tram te verwijderen en zo ruimte maken voor een groot terras. „Om dit snel te bereiken is men naar mijn mening gaan ontruimen", aldus Jansen. De ontruiming had als gevolg dat De Roode werkloos werd. Jansen: „Zonder ruimte is mijn cliënt werkloos. Met die ontrui ming is geen enkel belang ge diend. Ik heb begrepen dat de blauwe tram op z'n vroegst pas weg kan in 1996. Alle huur is betaald, dus ik begrijp niet waarom dat hokje in de Hoog straat leeg moet blijven en me neer brodeloos moet blijven." De Roode zelf verklaarde dat hij na betaling van de huurach terstand, begin 1993, er vanuit is gegaan dat de gemeente hem verder met rust zou laten. De huurachtstand zou ontstaan zijn door lage inkomsten, on dermeer als gevolg van ziekte. Woensdag 6 april doet de rechter uitspraak in het kort ge- ding. Eigenaar Proper begrijpt verzet tegen verbouwing niet Roestige zagen en kettingen, ooit speciaal vervaardigd in Ber lijn voor de Leidse houtzaagmo len De Herder. De Hollandsche Molen (de vereniging tot be houd van molens in Nederland) noemt ze uniek cultuurgoed, ei genaar R. Proper twijfelt ernstig aan de historische waarde: „Het originele zaagraam is er al in de jaren twintig uitgesloopt. En het zagen gebeurde vanaf de Twee de Wereldoorlog al niet meer op windkracht, maar elektrisch. Op een betonnen sokkel." Om de geringe waarde van de zaaginstallatie te onderstrepen, vertelt Proper dat hij gepro beerd heeft het werktuig te slij ten aan musea. „Maar niemand wil het hebben." Toch zet De Hollandsche Mo len alles op alles om het oude zaagwerk van De Herder te be houden. Bij de Raad van State probeert de vereniging nu te voorkomen dat Proper een ver gunning krijgt om molen De Herder te restaureren en te ver bouwen tot woonhuis. 'Anders zal de molen nooit meer te ge bruiken zijn voor het werk waarvoor hij is gebouwd: hout zagen', luidt het in het bezwaar schrift. „Ik snap dat verzet niet zo goed", zegt Proper. „Het is wel duidelijk dat de mensen van die vereniging hier nooit zijn wezen kijken. En vermoedelijk kennen ze mijn bedoelingen met de molen niet. Als alles doorgaat, staat hier over een jaar een vol ledig gerestaureerde molen waarvan de wieken weer zullen draaien. Er is aan het oude mo del geen splinter veranderd. Het enige verschil is dat ik dan in die molen woon en die oude za gen zijn verdwenen." I.cning Vijftien jaar is de Oegstgeester architect al bezig met de molen, een achtkantige bovenkruier met stelling die in 1755 in Am sterdam is gebouwd. Maar geld voor de restauratie kwam maar niet los. „Voor het grootste deel kon ik subsidie krijgen van mo numentenzorg, maar zo n vijf top moest ik uit eigen zak beta len." Aanvankelijk liep de externe financiering stroef. „Als je met deze strook tot de groene gordel van leiden behoort." Al met al slaagde de eigenaar, die inmiddels zelf in een lieflijk huisje vlakbij de molen aan de Haarlemmerweg was gaan wo nen, er niet in serieus met de restauratie van De Herder te be ginnen. „Maar ik heb wel al die jaren geld moeten steken in on derhoud." Houtworm en boktor hadden flink aan de fundamen ten geknaagd, het zware wie- kenkruis hing een dikke dertig centimeter uit het lood en grote stukken dragend hout waren verteerd. Kortom, instortingsge vaar dreigde. Energie Alleen het jongste plan kan deze rampspoed verhinderen. Door van de molen een woning te maken en het exterieur in oude luister te herstellen, heeft Pro per zowel de subsidie voor de restauratie als de lening van de bank veilig gesteld. „En ik ga er zelf wonen. Want zeg nou zelf, dit is toch een heerlijk plekje." Werknemers van de Hoogma- dese molenhersteller Verbij tim meren nu druk aan de houten draagbalken van de oude lood sen. Ze werken geheel volgens oud recept, zelfs met houten pennen. De kap van de molen staat nog in het weiland naast de loods, maar zal later weer mét wieken terugkeren op de stelling. Zelf gaat Proper wonen in de loods en de eerste etage van de molenkap. „Ik krijg twee keer zoveel ruimte als in mijn huidige huis." R. Proper in zijn toekomstige huiskamer van molen De Herder aan de Haarlemmerweg. „Zeg nou zelf, dit is toch een heerlijk plekje." FOTO HIELCO KUIPERS een molen naar een bank toe- ling als het object verhandel- grond rond de molen te mogen stapt, ben je gauw uitgepraat, baar is. zoals dat heet." Plannen bouwen, bleken telkens politiek De bank heeft alleen belangstel- om enkele woningen op de niet haalbaar. „Het schijnt dat Het betekent wel dat De Her der een besloten karakter houdt. Maar dat is niet erg. zegt de architect. „De Herder heeft nooit een publieksfunctie ge had. I-eidenaars kennen hem al leen van op afstand. En dat uit zicht krijgen ze straks terug. De Herder wordt een aanwinst voor het stadsgezicht. Overigens krijgt De Herder wel degelijk een nutsfunctie erbij. De wie ken zullen straks 20 kilowatt energie opwekken. Die energie gebruik ik uiteraard voor mijn huis, maar het surplus sta ik gaarne af aan het energiebe drijf."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11