Afscheid van 'heilige grond' Kerk Samenleving Contact tussen Nederlandse en Molukse kerken moeizaam Christelijk gereformeerden wijzen stemadvies tegen CD af Reinders volgt Kuitert op MAANDAG 28 MAART 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 BUITENLAND KORT Paus en Israël (1) Paus Johannes Paulus II, die graag een bezoek aan Israël wil brengen, heeft zondag christenen gewezen op het grote belang van het Heilige Land, Jeruzalem en de Klaag muur. I lij deed dat tijdens de viering van Palmpasen, dat dit jaar samenvalt met het joodse Pasen. De bijeen komst op het Sint Pieters plein werd bijgewoond door ruim 50.000 jongeren, wap perend met palmtakken. De christelijke kerk herdenkt op Palmpasen de intocht van Je zus in Jeruzalem. Joden her denken op hun Pesach de uittocht uit Egypte. Paus cn Israël (2) De Klaagmuur is niet alleen voor joden, maar ook voor christenen van groot belang, 'omdat wij weten dat God in deze tempel daadwerkelijk zijn huis stichtte', zei de paus. De muur is het restant van de door koning Salomo gebouwde tempel. De Ro meinen verwoestten het bouwwerk in het jaar 70 na Christus. Johannes Paulus heeft herhaaldelijk gezegd dat hij een reis naar Jeruza lem als hoogtepunt van zijn pausschap beschouwt. Na de wederzijdse erkenning van Israël en het Vaticaan, die in december 1993 een eind moest maken aan eeuwen onderling wantrouwen tus sen joden en katholieken, is vervulling van deze wens aanzienlijk dichterbij geko men. Enkele weken geleden nodigde de Israëlische pre mier Rabin de paus voor een bezoek uit. Cambodja Het Vaticaan en Cambodja hebben diplomatieke betrek kingen aangeknoopt. Dit heeft het Vaticaan bekendge maakt. Er zijn ongeveer 20.000 rooms-katholieken in Cambodja, van wie 16.000 afkomstig zijn uit Vietnam. Onder de dictatuur van de Rode Khmer (1975-1979) werden de rooms-katholie- ken vervolgd. Vele priesters en nonnen werden het land uitgezet of gedood, terwijl talloze kerken werden ver woest. Naar schatting één miljoen Cambodjanen zijn in die periode om het leven ge bracht. In 1989 keerde een pauselijk gezant, in de rang van apostolisch vicaris, terug naar Cambodja, veertien jaar nadat hij was verbannen. Onder het nieuwe verdrag zullen Cambodja en het Vati caan een ambassadeur en een nuntius benoemen. Dalai Lama In de Indiase hoofdstad New Delhi hebben parlementari ërs uit 21 landen de Chinese regering opgeroepen zonder voorbehoud in gesprek te gaan met de Dalai Lama over de toekomst van Tibet. Zij deden deze oproep ter afslui ting van een driedaagse con ferentie. De deelnemers kwa men onder andere uit Groot- Brittannië, Duitsland, Rus land, Italië en Scandinavië. In een slotverklaring stellen de parlementariërs dat Pe king het gesprek met de Ti- bettaanse regering in balling schap en met de Dalai Lama niet langer moet vertragen of weigeren. Des te waarschijn lijker wordt het anders dat de Tibettanen aansturen op een volledige afscheiding van China. De parlementariërs namen een 'New-Dellri-ac- lieplan voor Tibet' aan. Daarmee willen zij dat rege ringen in de wereld zich in het vraagstuk verdiepen. Bo vendien moeten ballingen meer worden ondersteund en dienen delegaties naar Ti bet en China af te reizen. DOORN. ANP Het contact tussen Nederlandse en Mo lukse kerken verloopt ruim vijftien jaar na de totstandkoming van een gezamenlijke commissie nog steeds moeizaam. On macht, spanningen en moeiten omgeven de bescheiden gemeenschappelijke activi teiten die in ongeveer dertig Nederlandse plaatsen van de grond zijn gekomen. „Als contact met Molukse christenen die hier door de Nederlandse overheid zelf naartoe zijn gehaald, al niet mogelijk is, hoe moet het dan met de rol van de Nederland se kerken in onze pluriforme samenleving", aldus een rapport dat de 'kleine synode' van hervormden, gereformeerden en luthe ranen afgelopen zaterdag in Doorn be sprak. Het rapport is geschreven door de con tactcommissie, waarin naast de drie Neder landse kerken ook de Molukse Evangelische Kerk (GIM) en de Molukse Noodgemeente (NGPMB) zitting hebben. De commissie werd eind jaren zeventig opgericht nadat door acties van Molukkers ook de protes tantse kerken met de neus op de proble men van de Molukse gemeenschap werden gedrukt. Sinds die tijd zijn er in bijna alle plaatsen waar Molukkers wonen contactgroepen ontstaan. Het aantal groeide tot vijftig, maar was in 1990 geslonken tot twintig. Niet alleen onmacht maar ook wantrouwen lag daaraan ten grondslag. „Drie eeuwen kolonialisme hebben de Molukkers bijzon der gevoelig gemaakt voor de vraag of de ander werkelijk in hen geïnteresseerd is, of dat eigenbelang de achtergrond van de re latie vormt." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Beroepen: te Oene (toez.): F. Hoek te Goedereede. Aangenomen: naar Epe (bw. De Goede Herderkerk): W. Tijink te Zwolle; naar Krabbendijke: T. Cammeraat te Wijk bij Duurstede. Bedankt: voor Wierden: H. Harke- ma te Onstwedde. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Capelle aan den IJs- sel: dr. P H.R. van Houwelingen te Enschede-Oost. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te ScfierpenzeeL C.A van Dieren te Stolwijk. Binnenstadsgemeente voor het laatst bijeen in Bethlehemkerk en Oude Vestkerk Dominee A. AJblas begirtt de dienst in de Leidse Ou de Vestkerk met het goede nieuws. 'Zijn' Binnenstads gemeente heeft toestem ming gekregen om de mo numentale Hooglandse Kerk het hele jaar door als wijkkerk te gebruiken. Het slechte nieuws op deze zondagmorgen is daarvan het directe gevolg. De hui dige onderkomens - de Bethlehemkerk en de Oude Vestkerk - zullen niet meer worden gebruikt. ,,En dat voelt raar", zegt Alblas te gen de kerkgangers. ,,Voor velen van u is dit toch de plaats waar zij dicht bij God waren, een stukje hei lige grond." LEIDEN DICK VAN DER PLAS Ben grote meerderheid van de 'Binnenstadsgemeente van de Hervormde en de Gereformeer de Kerk te Leiden' heeft eerder al een voorkeur voor de Hoog landse Kerk als gemeenschap pelijk onderkomen uitgespro ken. De aankondiging valt de kerkgangers dan ook niet rauw op het dak. „Maar nu de defini tieve beslissing eenmaal is ge vallen, en je zit hier in de kerk, kunnen er emoties loskomen", beseft Alblas. Deze ochtenddienst is name lijk zo goed als zeker de laatste die de wijkgemeente in de Oude Vestkerk houdt. De komende week verhuist zij al naar de Hooglandse Kerk voor de dien sten op en rond Pasen. Om al leen aan de Oude Vest terug te keren als de verbouwing van de 'Hooglandse' aan het eind van dit jaar niet op tijd gereed mocht zijn. Alblas: „We weten dat de Geest waait waarheen Hij wil, en dat God ons vólgt. Maar toch, we sluiten met deze mar- keringsdienst een periode af." In het officiële besluit dat de overkoepelende kerkeraden van hervormd en gereformeerd Lei den afgelopen vrijdagavond na men, wordt gesproken over het buiten gebruik stellen van de Bethlehemkerk aan de Drift straat met ingang van Pinkste ren 1994. Op papier krijgt de Oude Vestkerk nog enig respijt. Aan een gemeentevergadering De Oude Vestkerk aan de Oude Vest. van de Gereformeerde Kerk wordt op 20 april voorgesteld het gebouw buiten gebruik te stellen zodra de Hooglandse Kerk als permanent onderko men gereed is. Predikantsplaatsen Met het doorhakken van de knoop in de 'gebouwenkwestie' hebben de Hervormde en Gere formeerde Kerk nog verrassend snel uitvoering gegeven aan het bezuinigingsplan dat in 1992 werd opgesteld. Het teruglo pend aantal kerkleden nood zaakte de geloofsgemeenschap, die in Leiden al voor een be langrijk deel 'samen op weg' gaat, tot het verminderen van predikantsplaatsen en het afsto ten van gebouwen. Door wisselingen in de perso neelsformatie verliep het terug brengen van het aantal domi nees van tien naar acht bijzon der vlot. Maar het aanwijzen van twee kerkgebouwen die de deuren moesten sluiten, lag veel moeilijker. „Je praat tenslotte ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN niet over een verzameling op el kaar gestapelde stenen", zegt dominee J. Nauta, voorzitter van de centrale kerkeraad, daar over. „Het sluiten van kerken gaat met heel veel emoties ge paard." Dat bleek wel uit het verzet dat loskwam uit de hervormde Marewijkgemeente, toen bleek dat haar onderkomen als één van de mogelijk te sluiten ker ken werd genoemd. Geschrok ken door deze reacties werd de discussie in de kerkeraden voortgezet zonder dat er al di rect met de vinger naar bepaal de Godshuizen werd gewezen. Hel was uiteindelijk de huidi ge Binnenstadsgemeente die zelf de voorzet gaf om uit de impasse te komen. De uit ver schillende 'oude' gereformeerde en hervormde wijken samenge stelde geloofsgemeenschap liet weten dat ze 'écht een nieuwe gemeente wilde zijn'. Dat hield in een snel proces van reorgani satie en de keuze voor één plaats van samenkomst om de eredienst te vieren. De voorkeur ging daarbij direct al uit naar de Hooglandse Kerk, op grond van 'de unieke waarde die dit ge bouw heeft als kerkelijk cen trum zowel voor de Binnen stadsgemeente als voor geheel Leiden'. Een belangrijke handicap van de Hooglandse Kerk is echter dat het enorme gebouw in de winter niet is te verwarmen. De afgelopen jaren werd de kerk in de koudste maanden van het jaar daarom niet gebruikt. Maar daar is nu een oplossing voor. Door de bouw van een zoge naamde 'winterkerk' binnen de ^bestaande ruimte, moet het mogelijk zijn de 'Hooglandse' permanent voor de erediensten te benutten. En wat belangrijk is: tegen ac ceptabele kosten. De bouw van zo'n winterkerk zal weliswaar zo'n 400.000 gulden kosten, de investering is rendabel doordat twee andere kerkgebouwen kunnen worden afgestoten en de Hooglandse Kerk in de nieu we situatie veel vaker aan 'der den' kan worden verhuurd. Het gebouw verkeert verder in een goede staat van onderhoud en zal volgens berekeningen in het gebruik niet duurder zijn dan de andere Leidse wijkkerken. Integendeel, het onderkomen is per saldo juist goedkoper. Zo blijkt tenminste uit de voor jaarsbalans van de Binnen stadsgemeente, waarin het hele besluitvormingsproces nog eens uit de doeken wordt gedaan. De bezoekers van de Oude Vest kerk kregen het boekwerkje gis teren uitgereikt toen zij, waar schijnlijk voor de laatste keer, de deur van het gebouw achter zich dichttrokken. Velen, zo schatte dominee Alblas in, met een brok in de keel, 'maar in de wetenschap dat God met ons mee gaat'. AMERSFOORT ANP Voorzitter D. Koole van de christelijk gereformeerde ambtsdragersconferentie is te genstander van een oproep om niet op de Centrumdemocraten te stemmen. Dit bleek .tijdens de halfjaarlijkse christelijk gere formeerde ambtsdragersconfe rentie met als thema de multi- raciale en multireligieuze sa menleving. „Een stemadvies geven be hoort niet tot de taak van de kerk. Maar in de preek moet het gevaar van rechtsradicalisme zeker aan de orde komen", al dus Koole. Hij vatte daarmee de meningen op de conferentie sa men. Volgens één van de spre kers, ds. J. van Mulligen, getuigt een stemadvies van 'geestelijke armoede'. Via de preek moet het volgens hem al duidelijk worden dat de CD een onchris telijke partij is. Van Mulligen riep de circa 150 bezoekers van de conferentie, voornamelijk ouderlingen en diakenen, op om 'van onderaf het onderwerp extreem-rechts in de kerken aan te kaarten. Via catechisatie bij voorbeeld'. Koole noemde de opmerking van één van de aanwezigen, ds. J. de Jong uit Veenendaal, pijn lijk. De Jong had aan het begin van de bijeenkomst gezegd dat er ook in de christelijk gerefor meerde kerken CD-stemmers zitten. AMSTERDAM ANP Dr. H. Reinders wordt de nieu we hoogleraar ethiek aan de Vrije Universiteit te Amster dam. Hij volgt dr. H. Kuitert op, wiens leerstoel vier jaar onbezet bleef. De faculteiten wijsbegeerte en theologie zijn akkoord met de benoeming, die nu nog slechts fonneel moet worden goedgekeurd door de VU-Ver- eniging, zo bevestigt een woordvoerder van de universi teit. Reinders (43) is op dit mo ment universitair hoofddocent aan de VU. Het universiteits blad Ad Valvas noemt hem 'een trouwe leerling van Kui tert', die echter niet onkritisch staat tegenover het werk van de gerenommeerde theoloog en ethicus. „Er zit een merk waardige inconsistentie tussen zijn theologie en zijn verhaal over ethiek", aldus Reinders. COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE B.M Essenberg, C P. Arnold (adj), J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypcls, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel. dag. 9 30- 11 30 uur071-356215, of per post. HOOFDKANTOOR: Roosevi Itsliaat 82, 2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. REGIOKANTOOR: I in.: iktu.il 26.1 Lisse Telefoon 02521 19353, Fax 02521-19610 POSTADRES: Postbus 54, 2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071-323508 Fam. berichten 071 -323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08.30-17 00 uur Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) peracc.gïro autom.bet per maand 29,30 per kwartaal 85,55 ƒ84,55 per jaar ƒ329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 vraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij: 18.00-19 30 uur, zat. 10.00-12.00 uur. Tel. 071 -143241 HET WEER Depressiefamilie Een klein hogedrukgebiedje wan delde het afgelopen weekeinde van west naar oost over Nederland en dat gaf even een onderbreking van de maartse wisselvalligheid. Zater dag lag de hogedruk nog boven En geland; met een noord/noordweste lijke stroming, gericht op onze kust, werden enkele gure buien het land opgestuurd. Tussen de vol wassen stapelwolken lonkte de zon, maar onder zo'n kille regen- of hagelbui drukten ijskoude valwin den de temperatuur terug naar 5 graden. In deze van origine polaire lucht werd het 's nachts rustig en helder, zodat de zomertijd met een vorstdag begon. Diverse plekken in Midden- Nederland noteerden zon dagochtend -2 of -3 graden. Overdag wurmde de zon zich steeds meer door de overgebleven stapelwolken, maar kreeg de dikke koude luchtlaag niet verder opge warmd dan 8 a 9 graden. In de middag ging er een frisse zuiden wind waaien, toen de hogedrukas ten oosten van ons kwam te liggen. De hoge cirruswolken, die zich te gen de avond begonnen te forme ren, kondigde de eerste van een nieuwe serie slechtweergebieden aan. De weerkaart wordt een goed deel van de week beheerst door een groot centraal lagedrukgebied (945 mbar) bij IJsland. Deze I knaap zet een brede ZW-stroming op de oceaan in beweging. Er wor den kleinere storingen in gevan- j gen, die met hun regenzones Wes Europa worden ingevoerd. Een \-m echte depressiefamilie, die in ons I land af en toe neerslag brengt, J maar de hoeveelheden lijken voor lopig nog gering. Het wordt gelei-! del ijk zachter, wel met veel bewol king. Maxima van 12 a 13 graderjRj worden gebruikelijk deze week. Op woensdag of donderdag krimp de stroming meer naar zuid tot Oi zuidwest. Als drogere lucht uit Frankrijk ons weet te bereiken en het klaart een beetje op, dan kan het 15 a 16 graden worden, met p( name verder landinwaarts. De kuststrook kan wellicht last hebbr van een koudere aanvoer van èverSf zee. Een kleine variatie in de wind richting kan in zo'n situatie het veRU schil betekenen tussen een kille dag met lage wolken of een vrij L, zonnige lentedag. De uitval van warme ocaanlucht co brengt de zomer dichterbij tot bo-'kv ven Frankrijken Duitsland, maar.ge het is niet meer dan een schijnbege weging. Vanaf vrijdag wordt de uj westenwind krachtiger, waarbij Wfm door koudere Atlantische lucht te worden overspoeld. HET WEER IN EUROPA Dl KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag veel bewolking en enige tijd regen. Mor gen van tijd tot tijd een bui, in Schotland mogelijk met hagel; ook enkele op klaringen. Middagtempe- ratuur meest rond 12 gra- België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en op beide dagen kans op wat regen. Middagtempe- raturen eerst ongeveer 11 graden, morgen met name in de Ardennen iets hoger. Noord- en Midden-Frank- Veel wolkenvelden en vooral vandaag in het noorden plaatselijk regen. Morgen in het zuiden kans op zon. Middagtempera- tuur van 12 graden langs Het Kanaal tot 19 graden nabij Cler mont-Ferrand. Spanje: Fiinke perioden met zon. vandaag in het noorden ook kans op bewolking en mis schien een bui. Maxima aan de Costa's van 20 graden aan de Costa Brava tot 23 graden rond Almeria. In Andalusië middagtemperaturen circa 27 graden. Canarische Eilanden: Droog en veranderlijk bewolkt. Aan de zuidstranden vrij zonnig en middagtem peraturen aan de zuidstranden boven de 25 graden. Marokko: Westkust: Veranderlijk bewolkt. Droog. Maxima vooral morgen hier en daar bo ven de 25 graden, maar bij wind van zee afkoeling. Tunesië: Eerst vrij zonnig, morgen kans op wol kenvelden. Droog. Middagtemperaturen vlak aan zee tussen de 20 en 25 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, maar vandaag op veel plaatsen ook wolkenvelden. Het blijft bijna overal droog. Middagtemperatuur van 18 graden langs de westkust en rond Lyon tot iets boven de 20 plaatse lijk aan de zuidkust. In de Franse Alpen drijven vandaag wolkenvelden over, morgen keert de zon terug. De tempera tuur op 2000 meter ligt meest rond de +5 graden. Mallorca en Ibiza.- Vandaag enkele wolkenvelden, morgen vrij zonnig. Droog. Maxima rond 21 gra den. Italië: Flinke perioden met zon, vandaag in het noorden ook enkele wolkenvelden. Eerst droog, morgen kleine kans op een lokale bui. Maxima op de meeste plaatsen 17 tot 20 graden. In de Italiaanse Alpen en Dolomieten vandaag wolkenvelden, mor gen flink wat zon. Droog. Temperatuur op 2000 meter boven nul. Corsica en Sardinië: Vandaag kans op enkele wolkenvelden, morgen vrij zonnig. Droog. Middagtem peratuur 18-20 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag nog wisselvallig en plaatselijk flink wat regen, lokaal ook onweer. Mor gen vanuit het westen meer zon en droog. Middagtemperatuur vandaag op Kreta iets boven de 20 graden, verder 14 tot 18 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag op Cyprus eerst nog vrij zonnig. Verder veel wolkenvelden en vooral langs de Turkse kusten flink wat regen. Middagtemperaturen op Cyprus eerst nog dicht bij 20 graden, elders rond 16. Duitsland: Overgang naar wisselvallig weer met vrij veel wolkenvelden en plaatselijk wat re gen of motregen. Middagtemperaturen rond 14 graden, vandaag in de noorde lijke helft enkele graden lager. Zwitserland: Vandaag flink wat wolkenvelden en in het westen en noorden kans op wat re gen, boven de 1800 meter plaatselijk wat sneeuw. Morgen aan de zuidzijde van de Alpen vrij zonnig, aan de noord flank nog enkele wolken. Temperatuur op 2000 meter rond het vriespunt of iets hoger. Oostenrijk: Vandaag dag in Vorarlberg en Tirol gelei delijk meer wolkenvelden, elders nog flink wat zon. Dindag eerst vrij veel be wolking en plaatselijk boven de 1700 meter wat sneeuw, in de loop van de dag steeds meer zon. Temperatuur op 2000 meter rond het vriespunt; vandaag rond Wenen maxima ongeveer 9 graden, mor gen enkele graden hoger. WEERRAPPORTEN DINSDAG 29 MAART 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.20'* Zon onder 20 Maan op 23.23 Maanonder07 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.11 17.31 Laag water 03.05 13.15 Weerrapporten 27 maart 20 u Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Madrid Malaga Mallorca «3 18 16 la; Split Stockholm onbew. Warschau licht bew. Wenen half bew. Zürich licht bew, Bangkok half bew. Buenos Aires zwaar bew. Casablanca half bew, Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans zwaar bew, New York regen TelAviv onbew. Toronto sneeuw/ 18 13 fr| 31 16 A 17 10 jA 26 22 fv\

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8