UITi 'Een miss is meer dan een model' 9 'Ik heb gewerkt als een beest' Rtv show De kurk van Nederland is vochtig en kil Gerrit den Braber met pensioen T"~i r is wel eens schertsend opgemerkt I - dat hij tot aan zijn tachtigste bij de M 4 AVRO in dienst zou blijven. Maar ook voor Gerrit den Braber, inmiddels een levend monument in radioland, geldt dat 65 jaar de pensioengerechtigde leeftijd is. Niet dat hem vorige week, op zijn verjaardag, de toegang tot het AVRO-gebouw is ontzegd. Hij mag tot aan zijn officiële vertrek per 1 juni blijven werken aan Albumeen Radio 2-ver- zoekprogramma op de traditionele AVRO-dins- dagavond. Op 27 mei is zijn afscheidsreceptie: ,,Ik ben al bezig met mijn speech. Ze zullen toch minstens een kwartier naar mij moeten luisteren." Gerrit den Braber koppelt zijn liefde voor de radio aan een tomeloze energie. Hij maakte ve le honderden radio-uitzendingen en was daar naast actief als tekstschrijver. Zo schreef hij on der meer Spiegelbeeld van Willeke Alberti. ,,Je moet niet vergeten," zegt hij op olijke toon, „dat ik behalve de dag ook nog eens de nacht heb." Hij zet zich om elf uur 's avonds nog eens vrolijk aan de schrijftafel om allerlei teksten voor jeugdhoorspelen en liedjes op papier te zetten. Een korte nachtrust is voor hem vol doende. „Ik heb altijd geweldig veel plezier in mijn werk gehad, maar 's morgens moet je mij niet aanspreken op grote wereldzaken." Radiogek Den Braber werd als oudste van zeven kinderen in 1929 geboren in Rotterdam. Een jongen die in de oorlog zijn schooltijd abrupt beëindigd zag. Niet veel later zette Den Braberzijn eerste schreden op het pad dat hij later op professio nele wijze zou vervolgen. „Ik begon bij een zie kenomroep in Rotterdam. Die bestaat nog al tijd. We waren daar allemaal een beetje radio- gek." Begin jaren vijftig kwam Den Braber bij de AVRO, nadat Herman Broekhuizen hem had gevraagd of hij iets voor de schoolradio wilde doen. „Ik was een redelijke tekstschrijver en ik wist natuurlijk al wat van radio. Ik ging de helft minder verdienen, maar dat gaf niet, radio was immers mijn grote liefde. Den Braber kwam bij het jeugdprogramma Minjon als assistent van Herman Broekhuizen. „Ik heb enorm veel van hem geleerd, een groot man. De kansen die ik heb gehad heb ik alle maal te danken aan Broekhuizen. Die had een beetje lol in mij. Ik was dag en nacht in de stu dio, ik heb gewerkt als een beest." Radioregie kreeg hij onder de knie door in de leer te gaan bij de AVRO-drama-regisseur Kommer Kleijn. „Mag ik een paar hoorspel-opnamen van u bij wonen?, vroeg ik, want ik weet niet waar ik ra dioregie kan leren. Kommer Kleijn was verguld dat ik hem zoiets vroeg." Daarna begon hij ook jeugdhoorspelen te schrijven. Toen de jaren zestig aanbraken, de televisie was in opkomst, werd Den Braber ge vraagd voor de TV-jeugduitzéndingen. „Ik had niet de ambitie om op de buis te verschijnen. Ik wilde eigenlijk niet op de TV want ik zat name lijk met een frustratie." Bij het bombardement van Rotterdam op 14 mei 1940 kreeg Den Bra ber iets in zijn oog, een klein granaatsplintertje. Later, tijdens optredens in allerlei TV-panels, ging hij altijd zo zitten dat de mensen niet te gen het 'ontsierende' oog aankeken. „Ik pro beerde dat zoveel mogelijk te maskeren. Ach teraf is het allemaal onzin geweest natuurlijk, maar toen ik jong was dacht ik er heel anders over. Ik voelde me op de buis geen smakelijke verschijning. In 1987 ben ik aan het oog geope reerd en het ziet er zeker beter uit." Economische stap In 1966 stapte hij over naar de platenindustrie. „Dat heb ik van de een op de andere dag ge daan, omdat mij dat aanzienlijk veel meer ople verde. Het was ook een economische stap, want ik moest tenslotte ook denken aan vrouw en kinderen." Den Braber. die op de radio actief bleef voor TROS en NCRV, stond net op het punt voor zichzelf te gaan beginnen toen de AVRO hem vroeg of hij hoofd amusement wilde worden. Een functie die hem eigenlijk minder lag: „Ik had tijdens die vergaderingen mooi de gelegen heid om mijn grafschriften en limericks te schrijven." Den Braber was blij toen hij weer terug kon naar het echte radiowerk. „Ik doe nu alleen nog maar het programma Albummaar dat is best intensief. Daar ben ik dagen mee bezig, want ik moet enorm speuren en weten waar de diverse verzamelaars zitten. In feite is het een verzoek- platenprogramma, met nieuwtjes over oudere artiesten, maar er is iets aan toegevoegd. De ge sprekken met luisteraars maken het voor mij ook aantrekkelijk. Het is een emotioneel uur tje." Als voorbeeld noemt hij het verzoek van die oudere luisteraar om een plaatje dat hem in 1944 overeind hield, toen hij door de Gestapo werd verhoord. „Die man stond op het punt om informaties over het verzet door te geven. Dat lied, nota bene een Duits lied, gaf hem toen zoveel kracht dat hij uiteindelijk niks heeft los gelaten. Ik heb heel lang moeten zoeken om het te vinden." Den Braber zal straks, ondanks zijn pensioen, niet stilzitten. Hij blijft schrijven, en actief als publiciteitsman van het burgemeesterselftal, dat voor het Leprafonds voetbalt. En dan nog wat. In Maastricht woont Daniël Oudshoorn die een nieuwe publieke omroep wil, Radio Viraal, gericht op de 40-plussers, „omdat deze catego rie mensen schromelijk wordt verwaarloosd in de ether. Het bestuur heeft mij benaderd om als het zover is een en ander op poten te zetten. Als Radio Vitaal eenmaal een feit is wil men meer leden winnen voor nog meer zendtijd. Voorlopig wacht ik deze ontwikkeling maar op waardige wijze af." GESPROKER Bieke llegems, uit dftia soap 'Familie' in Hu- mo: „Volwassen ben ik nog niet, warms ik ben nog niet serieus genoeg, lig vind nog veel te veel dingen tof. Die drie jaar'Familie'heeft me wel met meer verantwoordelijk-,ojg heid opgezadeld: ik kan niet meel zorgeloos zijn. De enige zorg vans mijn leeftijdgenoten is vaak hun studie. Nu denk ik al: hoe ga ik deze manier van leven ooit met een gezin en kinderen combine ren? Of hoe reëel is succes? Of, ,f( waarom willen mensen mij inter»» viewen? Gewoon omdat ik op TV j ben zeker." Midas Dekkers in VARA TV-Magazr ne: „Moderne meiden, daar begrijp™ niks van. Moderne meiden tutten eerst uren met hun haar, ze sme ren zich voor een kapitaal onder de cosmetica, ze doen hun opwirJ dendste jurkjes aan en dan, als zd eindelijk vinden dat ze mooi ge-1 noeg zijn, gaan ze kauwgom kau wen. En waar ik helemaal niets van begrijp, zijn de moderne kna-l pen die op die kauwgommeiden ife' vallen, laat staan dat ik begrijp hoe ze het doen: houden ze die kauwgom echt gewoon in hun mond tijdens het zoenen?" Discjockey Gijs Staverman in de AVRO-bode: MAANDAG 28 MAART 1994 Gerrit den Braber: „Ik heb altijd geweldig veel plezier in mijn werk gehad." foto gpd Op televisie een was- poeder aanprijzen kiezing meedoen, geëmanci peerd Nederland haalt er de neus voor op. Een belediging van de vrouwelijke intelligentie. Smalend wordt er bij de schoonheidswedstrijd wel ge sproken van een vleeskeuring. Toch melden zich ieder jaar duizenden meisjes aan op zoek naar avontuur. In een live-uitzending wordt morgenavond uit twaalf kandi daten - één uit elke provincie - Miss Universe Nederland geko zen. Zij zal het in Manilla moe ten opnemen tegen de 71 mooi ste vrouwen van de wereld. Ve ronica reisde onlangs met de dames naar Curasao om hen in badpak te filmen. Gekozen worden tot 's we relds mooiste vrouw; als dat geen reden is om met het hoofd in de wolken te lopen? Angela Visser weet er alles van; ze werd vijf jaar geleden aangewezen als miss Universe. De schoonheids specialiste uit Nieuwerkerk aan de IJssel kreeg een bedrag van zes ton, twee chique apparte menten, een Maserati, juwelen en kleding in de schoot gewor pen. Zij heeft het nu helemaal gemaakt in de States. In het Princess Beach Hotel op Curasao lopen de missen onder meer Bart de Graaff, be kend van het kinderprogramma B.O.O.S, tegen het lijf. Hij is voor een vakantie op Curasao en laat zich graag fotograferen tussen al die wonderschone da mes. Zo nu en dan spreekt hij hen ook vaderlijk toe. „Jullie le ven toe naar een climax. Je zit op een wolk, maar als de ballon knapt, zak je plotseling in een diep gat." Linda Grandia, de negentien jarige miss Utrecht kijkt met een zwoele blik in de camera. Even sensueel is de manier waarop zij het duikpak over haar borsten dicht ritst. „Topmodel worden, daar doe ik alles voor", zegt ze pertinent. Niet ponder trots vertelt de su- perslanke 5-HAVO-leerlinge dat ze de laatste weken nog vijf kilo is afgevallen om de ideale ma ten 90-60-90 voor borsten, taille en heupen te halen. Fanatiek Fanatiek doet zij mee aan de dagelijkse aerobic-training van Diana Satour, die de meisjes klaarstoomt voor de verkiezing. Met roodaangelopen hoofden en bezwete lijven doen zij de oefeningen, die door Diana worden opgedragen. De disci pline is groot. Lessen in elegant lopen, je weten te kleden, eti quette, conversatie, zijn alle maal onderdelen van de cursus Hoe word ik een echte miss? „Het niveau ligt erg hoog dit jaar", meent Diana, eigenaresse van een dansstudio in Alkmaar. „Ik heb goede hoop op Manilla. Het zou de kroon op mijn werk zijn, als Nederland de Miss Uni- verse-titel in de wacht sleept. Een miss heeft meer kwaliteiten in huis dan een model. Het gaat er niet alleen om dat je mooi en fotogeniek bent, je moet ook over intelligentie beschikken. Als Miss Universe moet je je En gels goed beheeren en kunnen praten met de groten der aarde. Een miss heeft een bepaalde klasse." De achtergronden van de kandidaten, die in leeftijd vari ëren van 18 tot en met 25 jaar, zijn erg verschillend. De mees ten studeren nog. Sommigen hebben al ervaring als fotomo del. Irene van der Laar (25), uit komend voor Zuid-Holland, verdient er zelfs een zeer goede boterham mee. Haar gezicht prijkt geregeld in bladen als Ele gance, Avenue en Elle. „De concurrentie is mis schien niet helemaal eerlijk. Sommige meisjes zijn nog erg jong en onervaren. Ik knijp mijn tenen bij elkaar als iemand in het busje Ik heb een potje met vet gaat zingen. Je moet als miss natuurlijk wel op je presentatie letten", zegt Irene. „Mijn vriend Mark was eerst niet zo blij dat ik mee wilde doen. Hij zei: voel je je daar nu niet boven staan? Mijn zusje kwam met het idee. Zij weet dat ik met mijn carrière een andere weg wil inslaan. Het modellenwereldje is mij te op pervlakkig." Investering Irene steekt niet onder stoelen of banken, dat zij „niet voor haar lol op Curasao zit, maar om te winnen." Het modellen bureau waarvoor zij werkt, heeft haar twee maanden moeten uithoeken en dat betekent geen verdiensten. „Ik zie dit als een investering in mijn toekomst." Irene mag dan een voor sprong hebben als topmodel, toch maakt de Veronica-ploeg geen onderscheid in behande ling. „We hebben geleerd van vorig jaar. Toen ontstond er muiterij, omdat de meisjes dachten dat het allemaal door gestoken kaart was", aldus re gie-assistente Angelique Berg. Angelique en regisseur Eduard Huis in 't Veld stellen meisjes die vaak erg nerveus zijn, op hun gemak. Voor som migen is het de eerste keer dat er camera's op hen gericht zijn. Een van hen is Esther de Boer (20) uit het Friese Eesterga bij Lemmer. Zij is een frisse Hol lands meid, die geniet van het plattelandsleven. De 1,84 meter lange blondine is de enige die 's avonds steevast aan het diner verschijnt in een broek. „Ik heb geen jurkje bij me", lacht ze verontschuldigend. „De in schrijving voor deze verkiezing was een geintje. Ik heb er eigen lijk ook nooit van gedroomd om '•pr fotomodel te worden. Ik wilde altijd vrachtwagenchauffeur worden. Ik zit nu in het tweede jaar van de hogere beroepsop leiding logistiek management en ben van plein een eigen transportbedrijf te beginnen." Blauwbaard Per jeep crosst de cameraploeg naar een groot ongerept privé- terrein, dat voor de plaatselijke bevolking verboden gebied is. De eigenaar, een robuust blauwbaard-type, gekleed in le- gerbroek met pistolen op zak, leidt de Nederlandse televisie mensen rond. Voor hen volgt een 'dodenrit' dwars door het vrij onbegaanbare gebiedvol cactussen en prikkende strui ken. Wanneer de eigenaar een ou de Amerikaanse wagen ziet rij den op zijn grondgebied, houdt de ploeg de adem in. Agressief grijpt hij naar zijn wapen. De vreemden weten niet hoe snel zij rechtsomkeert moeten ma ken. De dames in het gezel schap zitten te sidderen van In het hotel horen de achter blijvers later de wilde verhalen aan. 's Avonds verschijnen de missen mooi opgemaakt en ge kleed aan het diner. Zij lopen statig en praten ingetogen, als lag de jury al om een hoekje te kijken naar hun gedrag. Onbe rispelijk gedrag is een vereiste om geselecteerd te worden uit de ruim vierduizend aanmel dingen. Wie ooit naaktmodel is geweest of een abortus heeft la ten plegen, maakt geen kans op de titel. Enige consternatie ontstaat er als een meisje zich laat ontval len, dat zij samenwoont. Kan dat wel? Veronica-directeur Joop Daalmeijer die voor on derhandelingen met Tele Cura sao op het eiland is, ziet het programma, waar Veronica zes- eneenhalve ton voor heeft uit getrokken, al in de soep lopen door diskwalificatie van een of meer meisjes. Jan van Doorn, li centie-houder van de Neder landse Miss-Universe-titel, weet de commotie te sussen. „We le ven niet in het stenen tijdperk. In de reglementen staat alleen dat je niet getrouwd mag zijn." (Nederland 2, morgenavond om 20.25 uur) 'Pompen of Verzuipenzesdelige dramaserie bij de VPRO HILVERSUM FRED VAN GARDEREN De waterkou trekt vanuit de grond dwars door de schoenen het lichaam in. Via de be nen omhoog, kippevel over het lichaam en rillingen in het voorhoofd. De Nederlandse polder wordt niet warm, nooit. Altijd zullen dauwslierten zorgen voor koude voeten en altijd zal de eenzaamheid kille herinneringen oproepen. De nieuwe zesdelige dramaserie 'Pompen of Verzuipen' brengt daar geen verandering in. Niet de soms prachtige buitenopnamen en niet het lawaaierige spel van de acteurs; zelfs de romantische lokatie, een heus antiek stoomgemaal, zorgt niet voor een warme gloed. 'Pompen of Verzuipen', met ingang van vanavond bij de VPRO te zien, gaat over een inteeltgezin ergens diep weggestopt in het polderland. De vader, een overspannen, schreeuwerige man die zijn zoon slaat, be dient het gemaal, de moeder bitakt lakens met de staart en de poten van een kip. de zoon, geestelijk in zijn kleuter periode blijven steken, ontdekt zijn wereld die niet groter is dan een paar hectare rond het ouderlijk huis en de dochter, benen ontharend met behulp van opdrogende modder, droomt van schoonheid en geluk. Daarnaast zijn er nog de allang overleden oma en opa (met stem men van Kees en Casper van Kooten) die als poppen door het leven gaan en plaats heb ben genomen op de vliering en de huis vriend, een begenadigd kok en intellectueel. De familie wordt verder nog bestookt door een autoritaire dijkgraaf en dochterlief door de wat debiele Klamme Voeten (zoon van Klamme Klit en Klamme Kloten). 'Pompen of Verzuipen' is geen dijenkletser. Er zitten leuke scènes in (het hele gezin staat met gekruiste benen voor de buiten-wc. „Ik moet plassen. Waarom moet papa altijd eerst." „Omdat papa de centjes verdient."), maar in de eerste aflevering is het spel van Porgy Franssen als brute vader vermoeiend om naar te kijken. Leuk bedoeld is de beds cène (wat hebben Nederlandse filmers toch in hemelsnaam met bedscènes?), lekker vies het eetgedrag. Het polderdrama - deels bedoeld als come dy; deels bedoeld als 'ikoon van de Neder landse maatschappij' - is een nieuw experi ment van VPRO-tv. De spelers werden spe ciaal voor de serie uit verschillende hoeken der podiumkunsten bijeengebracht. Een deel van de spelers schreef het script. Titus Tiel Groenestege (ex-Frisse Jongens; nu een duo vormend met Han Römer) was één van de vier schrijvers: „Naast ons gewone werk werd aan de serie gewerkt. Eerst schreef ieder af zonderlijk een aantal afleveringen en daarna zijn we eikaars uitkomsten gaan herschrij ven". De club kwam pas echt in tijdnood toen de opnamen werden gemaakt. Groenes tege: „Met name de avondopnamen gaf pro blemen. Die moesten tussen zes en acht uur, omdat we 's avonds weer op de planken moesten verschijnen". De makers kozen voor het polderland schap, omdat de polder „de kurk is waar de Nederlandse maatschappij op drijft", aldus mede-auteur Ko van den Bosch, maar „het had net zo goed een mijnwerkersfamilie in Limburg kunnen zijn", voegt regisseur Jop Pannekoek er aan toe. Pannekoek herinnert zich voornamelijk de kou tijdens de opnamen: „De opnames von den plaats vijf weken in november en decem ber. Precies in die periode viel de eerste vorstperiode. Het water was bevroren; de kou niet te harden. Maar het is allemaal gelukt op een paar waterscènes na. We hadden bij voorbeeld een lijk in het water nodig, maar niemand wilde met die kou het water in. Toen hebben we een wassen pop laten ma ken. Toch, ondanks dat soort extra's, is het een lowbudget produktie geworden. De afle veringen kostten gemiddeld f85.000, per stuk". De VPRO denkt aan een herhaling van dit experiment. (Uitzending, vanavond, 19.47 uur, Neder land 3) Gijs Staverman begrijpt niet waa^2 om mensen een punt van z'n J. staartje maken. foto arch/Ai „Ach ja, mijn staartje, dat staat J- gewoon oké en het zit gewoon Ie ker. Ik ben verbaasd dat roveel 1 mensen er een punt van maken. Het kan best zijn dat hij er op ee gegeven moment gewoon af gaal maar ik beslis zelf wanneer. Ik 1 heb hem nu een jaar of vijf en bé eraan gehecht." Vanessa Paradis in Veronica: „Mijn moederinstinct begint zich'; de laatste tijd wel heel erg aan m op te dringen. Helaas moet ik eerst nog een goede vader tegen komen. Maar er is niets zo fasci nerend als kinderen. Als ik zo'n j klein drommeltje rond zie krui- pen, ben ik helemaal verkocht.";: Robert Long in TV Studio: „'Hints' is de enige sport in mijrf leven. Ik geloof dat ik in het verlfi den al zo'n tien keer aan 'Hints' heb meegedaan. Het is natuurlij een spelletje, maar je moet het wel fanatiek spelen. Je moet wil^ len winnen, anders is het niet j leuk.'Hints'is één van die TV- j spelletjes die ze in 2014 nog A kunnen uitzenden. Het blijft leuk; en ook slopend. Na zo'n dagje 'Hints' ben ik lichamelijk en gees telijk uitgewoond." Joris Lutz in Story: „Hoe een ideale vrouw eruit ziet? Die ziet er niet uit. Ideale mensen bestaan niet. Daar zou ik ook doodnerveus van worden. Juist die eigenaardigheden van vrou wen waar je met mannen onder elkaar over kankert, zijn leuk. Een mooi voorbeeld daarvan zag ik in de film 'When Harry met Sally'. 7 Aan het eind van de film sommen ze op wat ze zo leuk aan elkaar vinden. En dan zegt Harry onder; andere: 'je kunt zo heerlijk in je - neus peuteren'. Geweldig!" Actrice Patricia Arquette in Humo: I „Ik wil personages vertolken die .1 meer dan een decorstuk zijn. Ik P heb geen zin voortdurend uit de T kleren te gaan. Ik wil karakterrol len spelen, al zijn die moeilijk te. vinden. Als jonge vrouw moet je je vaak verlagen om aan werk te ko men: kirren, gillen en je gewaagd kleden. Ik heb altijd geweigerd aan die spelletjes mee te doen. Met het gevolg dat sommige men' sen me bekijken met een gezicht van: 'Wat is er met jou'? Alsof het aan mij ligt. Het is de omgekeeri, de wereld." Colleen Dion, alias Felicia Forrester uit'The Bold' in Privé: „Ik kreeg op een zeker moment, een verhouding met zowel Alec Baldwin als zijn broer Billy Bald win. Alec was geweldig. Hij had een zwak voor soap-actrices en bood me zelfs geld om een kind voor hem te baren. Ik weet nog steeds niet of hij het meende of niet. Maar hij was de meest verrassende man met wie ik ooit iets heb gehad."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12