Tienduizenden Zulu's betuigen steun aan ANC Buitenland Twijfels over lezing van actie Surinaamse leger Baan kwijt wegens 'snor' Woede en verbijstering na aanslag op synagoge Britse soldaten gewond geraakt in Midden-Bosnië Franse jeugd opnieuw de straat op Rebellen willen verkiezingen Uganda verstoren ZATERDAG 26 MAART 1994 7 •r Press Service RTR* In vier jaar 5.707 doden in Kashmir new delhi Indiase ordetroepen hebben de afgelopen vier jaar in Kashmir 5.707 mensen gedood, van wie 3.794 militante mos lims. Dat staat in een regeringsrapport, waar het Indiase persbu reau PTI de hand op heeft weten te leggen. Militante moslims, die sinds vier jaar een gewelddadige campagne voeren voor de afscheiding van Kashmir, hebben volgens het rapport op hun beurt 2.432 burgers en 777 Indiase agenten gedood. Walesa keurt kandidaat-minister af Warschau De Poolse president Walesa heeft gisteren geweigerd de door de regering voorgedragen ex-communist Dariusz Rosati te accepteren als vice-premier en minister van financiën. Eeen woordvoerder van Walesa zei dat de president het gevoel had dat Rosati niet genoeg was ingevoerd in de economische proble men van het land. Rosati heeft de afgelopen drie jaar voor de VN in Genève gewerkt. Vrouw West wil schadevergoeding Gloucester De vrouw van de vermeende Britse moordenaar Frederick West gaat van de politie een schadevergoeding eisen voor het slopen van haar woning. De politie vond tot dusver ne gen lijken in het huis in Gloucester. De lijken bleken te zijn inge metseld in verschillende delen van de woning. Staatsman Petitpierre overleden bern Max Petitpierre, die van 1945 tot 1961 minister van bui tenlandse zaken van Zwitserland was, is gisteren op 95-jarige leeftijd overleden. Petitpierre, die een van de meest gerespec teerde Zwitserse staatslieden was, was ook drie keer president, een post die in Zwitserland rouleert. Onder zijn leiding werd Zwitserland het eerste Westerse land dat diplomatieke betrek kingen aanging met China. President Ramos w il algehele amnestie manilla» De Filipijnse president Ramos heeft gisteren voorge steld amnestie te verlenen aan communistische en islamitische opstandelingen, om zo het vredesproces te bespoedigen. Het amnestievoorstel moet door het Congres worden goedgekeurd. Congresleiders hebben al laten weten akkoord te gaan. De am nestie geldt voor aanklachten als opstand, opruiing, muiterij en andere politieke of militaire vergrijpen, aldus Ramos. Treinongeluk in Groot-Brittannië newton abbot Bij een treinongeluk in Newton Abbot, ruim 200 kilometer ten zuidwesten van Londen, zijn gisteren 25 mensen gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen een forensentrein bij het binnenrijden van een station op een sneltrein botste die daar al stilstond. Over de oorzaak is nog niets bekend Eerste vrouwelijke Duitse generaal bonn Een 50-jarige arts is gisteren als perste vrouw uit de ge schiedenis benoemd tot generaal in het Duitse leger. De 50-jari- ge Verena von Weymarn, voorheen eerste arts in het legerhospi- taal in Giessen, werd door defensieminister Rühe bevorderd tot chirurg-generaal bij de luchtmacht. Verhod op export giftig afval genéve Er komt inderdaad een verbod op de export van gevaar lijk afval door rijke westerse industrielanden naar de Derde We reld en Oost-Europa. Tot eind 1997 mogen 'arme' landen alleen onder strenge milieuvoorwaarden gifafval voor hergebruik (recy cling) invoeren. Dat is gisteren in Genève besloten op de bijeen komst van landen van de zogenaamde 'Basel Conventie'. Gratie voor Roemeense communisten Boekarest De Roemeense president Iliescu heeft gisteren gratie verleend aan 24 voormalige communistische functionarissen die tijdens de revolutie van 1989 gevangen zijn gezet. Onder dege nen die vrijkomen, zijn enkele leden van het voormalige polit- buro van de communistische partij, het hoogste politieke orgaan onder dictator Ceausescu. Zelfmoord Koerdische commandant ankara Het is Duitsland gevestigde Koerdische persbureau Koerd-A heeft gisteren bevestigd dat een commandant van het Koerdische guerrillaleger eerder deze maand zelfmoord heeft gepleegd. De Turkse regering had een dag eerder bekendge maakt dat Muslim Dursun, die aan het hoofd stond van bijna duizend strijders, zich met een handgranaat om het leven had gebracht toen zijn basis in de oostelijke provincie Tunceli door het Turkse leger was omsingeld. Demonstratie voor deelname aan verkiezingen Naar schatting 60.000 Zulu's hebben gisteren deelgeno men aan een vreedzame demonstratie in de havenstad Durban (KwaZulu/Natal) om de eis van het ANC voor vrije en eerlijke verkiezingen in dit Inkatha-bolwerk te ondersteunen. De demonstratie was het begin van een 'campagne van massale actie', waarmee het ANC Inka- tha-leider Buthelezi wil dwingen zijn verzet tegen de eer ste democratische verkiezingen in Zuid-Afrika op te ge ven. JOHANNESBURG P.V NUUSENBURG CORRESPONDENT Inkatha heeft besloten de ver kiezingen die eind april worden gehouden, te boycotten omdat de negen provincies in het 'nieuwe Zuid-Afrika' te weinig bevoegdheden krijgen. Waarnemers vrezen dat Inka tha zal proberen de verkiezin gen in KwaZulu te ontwrichten. De spanning in het thuisland is de afgelopen dagen sterk opge- den haag-paramaribo anp In Suriname bestaat grote twij fel over de officiële lezing van de actie waarmee het leger don derdag een einde maakte aan de bezetting van de Afobaka- dam. Stanley Rensch van de mensenrechtengroep Moiwana '86 wijst erop dat de bezetters volgens die lezing bijna een half uur de tijd hadden om te vluch ten voor de oprukkende militai ren. De eerste confrontatie bij een brug leidde om half vijf 's pior- gens tot paniek onder de bezet ters. Het vuurgevecht op het meer, waarbij de vluchtboot van de bezetters tot zinken werd ge bracht, had pas rond vijf uur plaats. ,,Dat kan niet kloppen", aldus Rensch gisteren. De be zetters van het Surinaamse Be- vrijdings Front (SLF) hadden voldoende tijd om zich uit de TYSONS CORNER AP De 30-jarige Amerikaanse Li- cia Galinsky heeft een klacht ingediend bij de commissie gelijke behandeling omdat ze is ontslagen wegens haar op haar bovenlip. Ook haar voormalige baas Roy Peter son heeft een klacht inge diend. Hij heeft zijn haan ver loren omdat hij de vrouw niet had opgedragen haar 'snor' af te scheren. De klachten zijn gericht tegen het Ritz-Carlton hotel en een audio-visueel bedrijf dat een contract met het hotel heeft. Galinsky verklaarde bereid te zijn geweest haar 'snor' te bleken of af te scheren om zo haar baan te redden. „Het is pijnlijk en vernederend dal mijn baan mij wordt afgeno men vanwege mijn uiterlijk", aldus Galinsky. In een memo aan het au- dio-visuele bedrijf zeggen functionarisen van het Ritz- Carlton dat Jiet 'niet accepta bel is dat vrouwelijk hotel personeel haar op het gezicht heeft'. lopen en op diverse plaatsen is de smeulende burgeroorlog tus sen aanhangers van het ANC en Inkatha in volle hevigheid opge laaid. Sinds vorig weekeinde zijn daarbij meer dan tachtig mensen omgekomen. Volgens ANC-leiders toonde de manifestatie duidelijk aan dat de meerderheid van de Zulu's aan de verkiezingen wil deelnemen. Eerder deze week hadden zij de Uitvoerende Overgangsraad (UOR), die het land samen met het kabinet van president De Klerk tot de ver kiezingen regeert, gevraagd het bestuur van KwaZulu over te nemen om het houden van de verkiezingen mogelijk te ma ken. De UOR heeft in de afgelopen twee weken het bestuur van de voormalige 'onafhankelijke thuislanden' Bophuthatswana en Ciskei overgenomen. De lei ders van de thuislanden werden door stakingen, demonstraties, en in Bophuthtatswana door een volksopstand, ten val ge bracht. Buthelezi vermoedt de hand van het ANC in deze ontwikke lingen en vreest dat hij binnen kort aan de beurt is. Hij wordt daarin gesterkt door een aantal gebeurtenissen en uitspraken van ANC-kopstukken. De leider van de communistische partij en prominent ANC-lid, Joe Slo- vo, zei na de val van Ciskei, dat 'er nu nog één (KwaZulu, red.) moet verdwijnen'. Bovendien dook er begin de ze week een aan het ANC toege schreven plan op voor een machtsovername in KwaZulu. Het ANC noemde het docu ment een vervalsing, maar waarnemers noemen het daarin geschetste scenario zeer plausi bel. De hoop op een vreedzame oplossing is echter vooral geves tigd op 'internationale bemid deling'. Het ANC en Inkatha be sloten begin deze week de voor malige ministers van buiten landse zaken van de VS en Groot-Brittannië, Kissinger en Carrington, voor dit karwei te polsen. Het is nog niet duidelijk of zij daadwerkelijk aan de gang gaan. Kinderen ontsteken kaarsen voor de synagoge in Lübeck. foto waren afgevuurd van grondge bied gecontroleerd door het Bosnische leger, dat hoofdzake lijk uit moslims bestaat. Volgens de Bosnische radio kwam Bugojno, 100 kilometer ten westen van de Bosnische hoofdstad Sarajevo, gisteren di verse keren onder vuur te liggen van Servische artillerie. Berich ten over gevechten tussen mos lims en Bosnische Serviërs kwa men ook uit de steden Novi Travnik, Bihac, Maglaj en Gora- zde. MOGADISHU AP VITEZ-SARAJEVO Rtr-DPA-AFP Twee Britse VN-soldaten zijn gisteren in de Centraalbosni- sche stad Bugojno gewond ge raakt door mortiervuur. Het is niet duidelijk wie de mortieren heeft afgevuurd en of doelbe wust op het onderkomen van de Britse blauwhelmen is ge schoten. Aanvankelijk deelden VN- woordvoerders mee dat Bosni sche Serviërs het vuur op de sol daten hadden geopend. Later meldden zij dat de mortieren Militairen VS weg uit Somalië aan de VN-troepcnmacht, moet nog beslissen of het blijft. In de straten van de hoofd stad Mogadishu zijn gewapende mannen teruggekeerd, nu daar bijna geen VN-soldaten meer zijn te zién. Het aantal overval len op hulporganisaties is schrikbarend gestegen en uit sommige plaatsen hebben de hulpverleners zich teruggetrok ken. Slechts weinigen geloven dat het akkoord dat de Somali sche krijgsheren donderdag in de Kenyaanse hoofdstad Nairo bi ondertekenden veel kans van slagen heeft. De VS hebben na vijftien maan den hun missie in Somalië be ëindigd. De laatste Amerikaanse militairen zijn gisteren vertrok ken. Het vertrek van de Amerika nen en de meeste andere wes terse soldaten heeft twijfels doen rijzen over de voortzetting van de VN-missie in Somalië. Marokko, Saudi-Arabië, Koe weit en de Verenigde Arabische Emiraten hebben reeds aange kondigd zich ook uit Somalië te zullen terugtrekken. Pakistan, dat de meeste soldaten levert berlun hans hoogenduk correspondent In Duitsland is met woede en verbijstering gereageerd op de aanslag gistermorgen op de sy nagoge in Lübeck. Bij de aan slag op het gebouw, waarin ook twaalf mensen wonen, vielen geen slachtoffers. Van de daders ontbreekt nog elk spoor, maar de politie gaat ervan uit dat de aanslag het werk is van ex treemrechts. Gisteren verzamelden zich honderden mensen voor het kleine gebedshuis. Klassen schoolkinderen verschenen spontaan met hun leerkrachten. Gisteravond organiseerden de katholieke en evangelische ker ken een fakkeloptocht langs het gebouw. De voorzitter van de centrale joodse raad, Ignaz Bubis, riep de politieke partijen op rechts- extremistische groeperingen te verbieden, omdat deze met hun opruiende pamfletten 'in feite de geestelijke brandstichters' zijn. De woordvoerder van de Israëlische ambassade in Bonn sprak zijn bezorgdheid uit over voeten te maken. Aanvankelijk hoorde Rensch dat bij de heroveringsactie en kele arrestaties waren verricht. Tijdens de persconferentie van defensieminister Van Gilds bleek donderdag echter dat vijf of zes 'terroristen' waren ge dood en geen enkele arrestatie was verricht. Rensch heeft uit het com mentaar van legerleider Gorré opgemaakt dat de militairen geen poging hebben gedaan de vluchtende bezetters van de verdrinkingsdood te redden. „Dat is in strijd met het interna tionaal humanitair recht", aldus Rensch. Gorré zei donderdag dat de vluchtboot een duikboot was geworden en dat even moest worden afgewacht hoe lang de mensen onder water konden blijven. Het is in Para maribo nog niet bekend of er al lijken zijn gevonden. parus Minister Pasqua (binnenlandse zaken) heeft gister avond waarschijnlijk opgelucht adem gehaald. In de Franse hoofdstad gingen gisteren opnieuw enkele tienduizenden studenten en scholieren de straat op om te protesteren te gen het omstreden jeugdwerkplan van de regering. De be toging verliep, op enkele kleine incidenten na, zonder pro blemen. Toch verrichtte de politie ruim veertig arrestaties en raakten 48 agenten en enkele journalisten licht gewond door rondvliegende stenen en flessen. Ook in steden als Lyon, Bordeaux, Grenoble, Rennes, Toulouse en St. Etienne gingen tienduizenden jongeren de straat op. foto epa tororo horace awori De Vrijheidsbeweging van het Ugande- se Volk (UPFM) heeft gezworen de Ugandese verkiezingen te verstoren. Dat blijkt uit documenten die door de regerende Nationale Verzetsbeweging (NRM) zijn buitgemaakt op arrestanten die ervan worden verdacht lid te zijn van opstandige organisaties. Ook de leider van de UPFM, Peter Otai, zou openlijk dit voornemen hebben uitge sproken. Aan de verkiezingen, die gisteren zijn be gonnen en die tot en met maandag wor den gehouden, mogen geen partijen meedoen. President Yoweri Museveni vreest dat een meerpartijensysleem de etnische spanningen vergroot. Museveni hanteert dezelfde argumenten als zijn collega's Daniel arap Moi van Kenya en Kamuzu Banda van Malawi bij zijn wei gering politieke partijen toe te laten. Po litieke partijen zijn slechts spreekbuizen van etnische groepen en zullen alleen maar bijdragen aan etnische verdeeld heid in Afrika, zo luidt de redenering. Vice-premier Eriya Kategaya spreekt dan ook van 'vrije en eerlijke verkiezingen om de stabiliteit in het land te handha ven'. De 1122 kandidaten doen op per soonlijke titel aan de verkiezingen mee. Kort nadat Museveni in 1986 aan de macht kwam, vaardigde hij een verbod op politieke partijen uit. In zijn recente concept-Grondwet verlengt hij dat ver bod tot 2000. Een van de eerste taken van de nieuwe parlementsleden is de be sprekingvan een ontwerp-Grondwet. „De concept-grondwet is een tragisch verraad aan het volk van Uganda", ver klaart Kefa Sempagi, woordvoerder in Kenya van het Ugandese Volkscongres (UPC), de partij van ex-president Obote. Volgens Sempagi moet de nieuwe Grondwet de maximale ambtstermijn van de president bepalen, om te voorko men dat leiders als Museveni oneindig aan de macht blijven. Behalve het UPC is ook de Democratische Partij (DP) tegen de ontwerp-Grondwet. Beide partijen menen dat de Grondwet de fundamen tele rechten van de Ugandezen schendt, waaronder dat van het recht op vereni ging De UPFM opereert voornamelijk in het oosten van Uganda, langs de grens met Kenya. De organisatie wordt geleid door Peter Otai. Deze voormalige minister van defensie in het kabinet van president Milton Obote (1980-1985) leeft nu in bal lingschap in Groot-Brittannië. Ugandese veiligheidsmensen in de grensstad Tororo ontkennen geruchten als zou de beweging van Otai in de stad jongeren recruteren en die vervolgens opleiden in Kenya. „Deze geruchten zijn bedoeld om de relaties met Kenya, die de laatste tijd heel goed zijn, onder druk te zetten", zegt een veiligheidsfunctiona ris. Uganda en Kenya hebben jarenlang op gespannen voet geleefd. De beide landen beschuldigden elkaar van het steunen van guerrillabewegingen op eikaars grondgebied.-In 1987 leidden de span ningen bijna tot een oorlog, maar een gesprek tussen arap Moi en Museveni voorkwam dat. Afgezien van de politieke onzekerheid in het oosten van Uganda zijn er ook be richten dat de eenheden van Otai over wegen in het noorden aanvallen uit te voeren. In dat gebied wordt vanaf 1986 door Lord's Verzetsleger (LRA) van Alice Lakwena een guerrilla gevoerd tegen de regering van Museveni. Otai is van het begin af aan gekant geweest tegen het bewind van Museveni. De Ugandese politicus Tito Sirioyi die in het oosten kandidaat staat, verklaarde deze week dat Otai geen enkele bedrei ging vormt voor de regering van Muse veni en evenmin voor de verkiezingen. „Otai heeft in de regio een hoop ellende veroorzaakt", gaf Sirioyi toe. „maar hij is tenslotte overmeesterd en zijn volgelin gen zijn uitgeschakeld." Ook Museveni verklaarde dat de strijd krachten van het NRA met elke opstan dige beweging korte metten zullen ma ken. Maar veel Ugandezen maken zich toch zorgen over de activiteiten van te genstanders van de regering. Want on danks alle kritiek op zijn besluit om niet meer partijen toe te staan, wordt Muse veni geprezen voor de rust en stabiliteit die hij het land heeft gebracht. Iedereen herinnert zich nog maar al te goed de verschrikkingen van het bewind van Idi Amin en Obote. het anti-semitisme. Hij haalde een recent opinie-onderzoek aan, waaruit blijkt dat 22 pro cent van de Duitsers geen jood se buren willen hebben. „In Lübeck is de materiële schade weliswaar gering, de morele schade is echter aan zienlijk". aldus parlementsvoor zitter Süssmuth. De christen democratische politica voegde eraan toe dat 'deze aanslag ie dereen duidelijk maakt dat de anti-semitische waanzin in de hoofden van enkelingen, die het nooit willen leren, verschrikke lijke schade kan aanrichten'. Ook de woordvoerder van kan selier Kohl sprak zijn afschuw uit. De kerken in Lübeck ver spreidden een verklaring, waar in ze hun solidariteit met de joodse gemeente benadrukken. In een verwijzing naar de Rijks- kristalnacht van 1938, toen de nazi's duizenden joodse gebou wen en synagogen verwoestten, schrijven de kerkelijke leiders: „Wij christenen kunnen niet zwijgen zoals in 1938. Als de sy nagogen branden, branden ook de kerken." Uitgaansverbod Hebron opgeheven JERUZALEM Rtf-AFP-DPA Israël heeft gisteravond het uit gaansverbod opgeheven dat sinds 25 februari voor 120.000 Palestijnen in de stad Hebron gold. De Palestijnen mochten een maand langde stad niet uit. nadat de joodse kolonist Baruch Goldstein in een moskee dertig Palestijnen had doodgeschoten. Twee miljoen Palestijnen in de" bezette gebieden legden giste ren uit protest tegen de schiet partij het werk neer. Israël heeft het uitgaansver bod wel gehandhaafd rond twee van de vijf joodse nederzet tin-' gen in de stad op de Westelijke Jordaanoever. Militaire kringen deelden mee dat in Hebron zong 2.000 Israëlische soldaten zijn gestationeerd om de ongeveer 450 joodse kolonisten tegen Pa-.g lestijnse wraakacties te bescher men. Sinds de aanslag op 25 fe bruari is het regelmatig tot bloc-1 dige botsingen gekomen. c Het Israëlische leger kwam gisteren in Zuid-Libanon in ac tie tegen moslim-fundamenta listen die eerder op de dag di verse posten van het Zuidïiba- nese leger (SLA) hadden aange n vallen. Bij de vergeldingsactie, kwamen drie mensen om. 'Twee miljoen Rwandezen lijden honger' Volgens de regering van het Middenafrikaanse Rwanda wordt 30 procent van de bevol king, ruim twee miljoen men sen, met de hongerdood be dreigd. André Michel, coördina tor van de katholieke hulporga nisatie Caritas-Rwanda, noem de de situatie in het land 'ramp zalig'. Vooral in het zuiden var'1 het land is de toestand zeer ern sllg. Bij de voedseldistributiecen tra van Caritas-Rwanda staai op dit moment anderhalf mil joen mensen geregistreerd. Dt' aanvoer is echter onvoldoende om hen allemaal van voedsel W voorzien. Bovendien blijkef veel mensen al zo verzwakt, da' ze de tocht naar de uitdcclpos 1 ten niet aankunnen. De ernst van de situatie word bevestigd door het Rwandese^ ministerie van landbouw en d(^ Voedsel- en Landbouworaanic satie van de Verenigde Natie- (FAO). Uit officiële cijfers blijkj' dat de landbouwproduktie vori^ jaar met 20 tot 50 procent is ge daald. Was voorheen zeker 3('a procent van de bevolking verze;f kerd van voldoende voedsel, di jaar is dat slechts 17 procent. n In sommige zuidelijke distric ten, zoals Butare, lijdt 65 pro 1 cent van de gezinnen aan voedu selgebrek. De ellende wordt noj vergroot doordat het zuiden ooi door tal van ziekten is getroffen"" zoals malaria en dysenterie.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7