Calabrië klaar voor ruk naar rechts Ni Ontredderd Oekraïne naar de stembus >1A T EELCO VAN DER LINDEN 1 M I at u nu ziet werd tot het mf begin van de jaren '70 de W W 'tuin van Calabrië' ge noemd. Dertig vierkante kilometer bos, olij ven, sinaasappels, citroenen en eerste klas clementines." De twee mannen, gewapend met hengels en blikjes wormen, staren naar de grijze vlakte die zich voor hen uitstrekt. Het beton contrasteert scherp met het blauw van de zee en de wolkenloze lucht. In Gioia Tauro verrees een van de grootste havens van de Middellandse Zee. Samen met een enorme electriciteitscentrale en verschil lende staalfabrieken zou die de modderende regio definitief opstuwen in de vaart der vol keren. De haven is in staat de grootste oce aanstomers te ontvangen, maar aan de hon derden meters lange kades ligt slechts een oud vissersbootje afgemeerd. Vier spiksplin ternieuwe hijskranen staan er verdwaasd bij. Achter het gaas met het bordje 'geconfis queerd in opdracht van de juridische autori teiten' verroesten bouwketen, cementmolens en een spoorlijn. De enige economische acti viteit die valt te ontwaren, is een autosloperij. De Italiaanse overheid heeft de afgelopen twintig jaar bijna honderd miljard gulden ge ïnvesteerd in wat de Italianen nu omschrij ven als 'een kathedraal in de woestijn'. Twee maanden geleden kwam een einde aan het verstoppertje spelen. De politie arresteerde de president-directeur van de nationale elec- triciteitsmaatschappij ENEL, de machtige christendemocraat Viezzoli, tientallen onder nemers uit zowel Noord- als Zuid-Italië en de belangrijkste leden van de mafiaclans Pi- romalli, Albanese en Pesci. Voor het eerst kwam zwart op wit te staan dat de politici in Rome de christendemo craat Andreotti en de socialist Craxi voorop miljarden overheidsgeld hadden overge maakt aan de Calabrese maffia, de 'ndrangheta In plaats van de regio Calabrië ontwikkelde zich de 'ndrangheta. De clans van Gioia Tauro worden vandaag de dag ge rekend tot de machtigste en ook wreedste elementen van de hele Zuiditaliaanse maffia. De 'ndrangheta is schatrijkgeworden, maar dat valt aan Gioia Tauro niet af te zien. De stad doet het meest denken aan Calcutta. Ongeasfalteerde wegen, vuilnis en, natuur lijk, beton. Overal wordt gebouwd, maar niets is afgemaakt. Verveloze karkassen van vijf etages herbergen slechts een of twee mi serabele appartementen. In de lege ruimtes spelen kinderen of hangt was te drogen. „Een bestemminigsplan bestaat hier niet. De maffia speculeert en investeert in nuttelo ze bouwwerken", zégt Giovanni, een van de weinige bewoners die wil praten. Hij zegt op de progressieven te stemmen, maar vreest dat alles bij het oude zal blijven. „Er is hier teveel maffia. Zo simpel ligt het. Niets be weegt er zonder de onzichtbare hand van de clans. Je ziet in welke omstandigheden de mensen wonen, hoe ze gekleed gaan. Nie mand gelooft meer in iets. Elke waardigheid is hen vreemd. Gioia Tauro is het gat van de kont van de wereld." Lafiamma De rust die heerst in Taurianova, berucht maffia-bastion en toneel van vele bloedige afrekeningen, wordt door een winkelier uit gelegd als een teken dat er momenteel wei nig te verdelen valt. „Het geld is op, de poli tieke partijen zijn in crisis. Maar zodra er weer de mogelijkheid is om twee stenen op elkaar te metselen, maken ze elkaar af zegt de man. Hij weigert te zeggen hoeveel hij maandelijks moet afdragen aan 'protectie geld'. „Over sommige dingen kun je beter zwijgen. Laten we maar zeggen dat we wach ten op betere tijden. De enige hoop die ik en met mij velen hebbenf is dat 'la fiamma' (de driekleurige vlam, symbool van de neo-fas- cistische MSI) eindelijk weet door te breken. De MSI is de enige partij met schone han den." Reggio Calabrië, de provinciehoofdstad ge legen op de uiterste zuidpunt van het Itali aanse vasteland, hangt vol met verkiezings- Neo-fascistische MSI spint garen bij de onvrede in Zuid-Italië posters van Renato Merduri, een zestigjarige MSI-senator. 'Reggio' maakt zich op voor de definitieve ruk naar rechts. De afspraak met de senator is in het hoofd kwartier van de MSI, midden in een van de achterbuurten van Reggio. In het kraakhelde re kantoortje doet opvallend weinig denken aan het fascistische verleden. Mussolini is ge heel afwezig. De enige foto aan de wand is die van Giorgio Almirante, historisch leider van de MSI. De sfeer is opgetogen. Een twin tigtal militanti bespreekt het reisschema van Merduri. Er wordt gebeld met draadloze tele foons. Namen van dorpen en te halen per centages vullen de kleine ruimte. Als de sena tor arriveert, valt alles en iedereen stil. Meduri is een kleine man met een bemin nelijke glimlach. Hij zegt dat het moment van de waarheid nadert. „Het regime is ge sloopt en de mensen realiseren zich hoe groot de chaos is die de heren politici achter laten. Men wil weten wat we voor Calabrië en Italië willen doen en vraagt niet, zoals vroe ger, om baantjes en andere gunsten." Meduri beschouwt de volksopstand van 1970 in Reggio als de eerste echte manifesta tie tegen het regime. „De vlam sloeg in de pan omdat Reggio niet werd gekozen tot hoofdstad van de pas in het leven geroepen regio Calabrië. In werkelijkheid was het pro test gericht tegen de misère, de werkloos heid, het falende industriebeleid van Rome en het partijpolitieke gekonkel." De opstand in Reggio, waarin de MSI een hoofdrol vertolkte, duurde twee jaar. De stad verkeerde in een volledige staat van anarchie. Bij gevechten met de politie kwamen in to taal vijftien personen om. De opstand was een schok voor de rege ring in Rome en leidde volgens Meduri tot initiatieven die Zuid-Italië moesten onder steunen. „Na de opstand kwam er geld los voor allerlei projekten denk aan de haven van Gioia Tauro maar nooit heeft het be lang van Calabrië vooropgestaan. De grote werken dienden voor het opbouwen van clientelebanden en het spekken van de grote Noorditaliaanse industrieën zoals Fiat. Cala brië werd uitgeleverd aan corrupte politici en mafiosi, die niet alleen de economie en het milieu vernielden, maar ook de bevolking tot slavernij veroordeelden. Volgens Meduri is nu het moment aangebro ken voor de revanche; de opstand van Reggio krijgt na 24 jaar een vervolg. Silvio Berlusconi speelt in dit alles een centrale rol. „Hij is de enige echte noviteit op het politieke toneel. Berlusconi heeft de MSI/Nationale Alliantie op waarde weten te schatten en haar uit de verdomhoek gehaald waarin ze door het regi me was geschopt. Berlusconi is een groot manager met een natuurlijk leidersinstinct. Hij heeft begrepen dat in Italië gezag en orde moeten terugkeren. Hij wil dat de Italianen weer tróts kunnen zijn op hun vaderland. Om al deze redenen zijn we met hem een al liantie aangegaan. Het succes ligt om de hoek. U zult zien, de nieuwe regering zal straks bestaan uit MSI/Nationale Alliantie en Hup Italië." HANSGELEUNSE og ademen Kiev, Lvov en Don- jetsk de grandeur van het verle den. De winkels zijn goed ge vuld, de fruitmarkten overvloedig bevoor raad, de auto's rijden weer sinds Kiev in ja nuari besloot de Russische olie niet meteen naar de buitenlandse (valuta)afnemers door te verkopen, maar de eigen markt te bevoor raden. Maar schijn bedriegt. Tachtig procent van de Oekraïners leeft onder de armoede grens. Het gemiddelde maandsalaris schom melt rond de 390.000 karbovanjets, de tijde lijke Oekraïnse munt waarvan er zo'n 38.000 in een Amerikaanse dollar passen. Voor een kilo vet varkensvlees moeten bij de slager in Lvov 180.000 kabovanjets worden uitgeteld. Een kilo worst gaat voor 270.000 over de toonbank. Morgen mogen de ruim 32 miljoen kiesge rechtigde Oekraïners naar de stembus om uit 5.833 kanidaten een nieuw 450 zetels tellend parlement te kiezen. „Ben je nou helemaal. Oekraïne kun je met alles vergelijken, maar Rusland is Afrika niet! Het gebonk van de nachttrein, die de pak weg duizend kilometer tussen Donjetsk en Kiev in zestien uur afboemelt, verliest even het verdovende effect op het beschonken hoofd van de 28-jarige Volodja. De Russische eer staat op het spel. Volodja is één van de twaalf miljoen ras zuivere Oekraïnse Russen. Na het zoveelste mierzoete Tsjechische likeurtje komt hij tot de conclusie dat Oekraïne na een dikke twee jaar onafhankelijkheid alleen in de categorie 'apenlanden' past. Niets gaat er hier goed. Als hij vandaag nog kon emigreren, liefst naar Amerika, graag. Er is maar één remedie: terug in de moe derschoot. Alleen aansluiting bij Rusland kan Oekraïne van de ondergang redden. Niks ei gen vlag, eigen volkslied, eigen couponnen, eigen grenzen. Slavische eenheid, de roebel als munt, dat garandeert 150 miljoen Russen en 52 miljoen Oekraïners een welvarende en tree in de 21ste eeuw. Er zijn honderdduizenden Volodja's in Oekraïne. Voorjaar 1991 stemden ze bij het referendum van Sovjet-leider Gorbatsjov massaal voor het voortbestaan van de Sov jetunie. Die ging echter ter ziele. In december dat jaar lieten ze bij de Oekraïnse volksraad pleging even massaal weten dat Oekraïne verder als zelfstandige staat door het leven zou moeten. Vanwaar die omslag? Volodja: „Je bent hier geboren. Het is je land. Toen konden we nog niet overzien wat die onaf hankelijkheid allemaal zou gaan brengen." Het zijn vooral de Russische Oekraïners die spijt hebben van hun keuze destijds. En het is deze bevolkingsgroep die hoopt dat de par lementsverkiezingen van morgen een omme keer gaan brengen. Jevgenia Zakalik zegt van politiek geen ver stand te hebben. Maar ze is ervan overtuigd dat een unie met Rusland voor Oekraïne het einde betekent. „Ons land moet één blijven, anders verdwijnen we echt in de afgrond", zegt de 49-jarige boerin in het Westoekraïnse gehucht Zwenigorod We wandelen met haar over de door voor jaarsbuien in een moddermoeras veranderde 'dorpsstraat' naar het vroegere cultuurhuis, waar de portretten van Marx en Lenin aan weerszijden van het podium zijn vervangen door stichtelijke prenten van de Maagd Ma ria en Christus de Verlosser. Acht parlementskandidaten stellen zich daar aan de dorpsbewoners voor. Veertig zijn er komen opdagen. Een handjevol mannen op de eerste rij, een meerderheid van vrou wen achterin de zaal, hoofddoekjes om, aan dachtig luisterend. „Ik ben voor hogere lonen en lagere prijzen", zegt de directeur van een landbouwkolchoze, die zich namens 'het werkcollektief kandidaat heeft laten stellen. Reacties zijn er niet. In Donjetsk, een typische Sovjet-stad met in het centrum Lenin nog braaf op z'n sokkel, is zeker de helft van de 1,3 miljoen inwoners direkt of indirekt afhankelijk van Donjetskoe- gol, een conglomeraat van twintig kolenmij nen en verwerkingsbedrijven. Maar tiendui zenden sjachtjori komen nog maar zelden ondergronds in hun verouderde, onveilige mijnschachten. De kolenindustrie in de Don bass staat op instorten, massa-werkloosheid dreigt en de beschuldigende vingers wijzen richting Kiev. Joeri Makarov, een van de leiders van het permanente stakingscomité dat zich heeft genesteld in het gebouw van werkgever Don- jetskoegol, zegt dat hij zijn mannen op scherp heeft staan. Zij komen in actie als Kiev zich niets aantrekt van het referendum dat gelijktijdig met de verkiezingen wordt gehou den. De inzet: economische aansluiting bij Rusland, het Russisch als tweede officiële staatstaal en zelfstandigheid voor de Don bass. „Als er niets gebeurt, staken we ze weg. Kiev leeft op onze kosten." Met 'ze' bedoelt Makarov de vertegen woordigers van de Partij van de Macht. Geen echte partij, maar representanten van de vroegere communistische partij, fabrieksdi recteuren en kersverse democraten die de af gelopen twee jaar bestuurlijke functies heb ben verworven. Hun leider is Leonid Kravtsjoek, voormalig communistisch partij ideoloog en in december 1991 tot president gekozen. Twee jaar lang al houdt Kravtsjoek zich po litiek staande door nationalisten van Russi sche en Oekraïnse signatuur tegen elkaar uit te spelen. Het enige dat beide kampen nu verenigt, is de afkeer van de Partij van de Macht. Het is één corrupte bende daar in Kiev, zegt de 30-jarige Andrei Sjkil, de leider van de Oekraïnse Nationale Assemblee (UNA) in zijn met runentekens en andere Hitleriaanse symbolen behangen werkruimte ijl het Westoekraïnse Lvov. In Kiev bagatelliseert de nationalistische dichter Ivan Dratsj de aantrekkingskracht van rechts-extremistische figuren. „In Oek raïne hebben we geen Zjirinovski's." Dratsj wist in 1989 de nationale idealisten te vereni gen in de volksbeweging Roech, die de Oek raïnse onafhankelijkheid afdwong. Nu heeft hij zich uit de actieve politiek teruggetrokken. Maar als hij morgen gaat stemmen, zal zijn keuze niet op zijn opvolger Tsjornovil vallen Dratsj adviseert om taktische redenen te kie zen voor de Partij van de Macht. Het wachten is, zegt hij, op een Óekraïns dictator van het slag Pinochet. „En omda Kravtsjoek en de Partij van de Macht gebaa zijn bij het bijeenhouden van Oekraïne is eei verkiezingsoverwinning voor de nomenkla toera op de korte termijn het beste voor on land. Goddank is er in Oekraïne geen burger oorlog, dat is mede aan hen te danken", be zweert hij. Het grote gevaar voor de toekomst va ij Oekraïne als eenheidsstaat komt volgenI Dratsj van 'zogenaamde hervormers' als Vla dimir Grinjov, een etnische Rus die Oekraïn; heeft leren spreken, en oud-premier Koetsj ma, een door Kravtsjoek aan de kant gescho ven 'rode directeur'. Zij hebben zich verenigt in een verkiezingsblok dat 'federalisering van Oekraïne bepleit. Met andere woorden een Oekraïne naar Duits model, met bonds staten die een vrij grote mate van economi scheen politieke zelfstandigheid hebben. „Dit zijn wolven in schaapsvacht, valserik ken die de kiezers proheren te misleiden' roept Dratsj. Federalisering betekent het ein de van Oekraïne, want 'Russische gebieden als De Krim en Oost-Oekraïne zullen geheii richting Moskou drijven, voorspelt hij. De haven van Gioia Tauro is in staat de grootste oceaanstomers te ontvangen, maar aan de honderden meters lange kades ligt slechts een oud vissersbootje afgemeerd. FOTO EELCO VAN DER LINDEN ZATERDAG 26 MAART 1994 Vandaag en morgen gaan de Italianen naar de stembus. Italië is wanhopig op zoek naar het nieuwe. De protestpartij Lega Nord en de neo-fascistische MSI, die onlangs afstand nam van het fascisme en zich omvormde in Nationale Allian tie maken zich op voor de grote sprong voorwaarts, onder de vleugels van mediamagnaat Silvio Berlusconi en diens gloednieuwe partij Forza Italia (Hup Italië). Succes lijkt verzekerd in Noord-Italië, terwijl het centrum waarschijnlijk in handen zal blijven van de ex- communistische PDS en haar alliantie. Cruciaal is de rol van Zuid-Italië, waar de MSI steeds nadrukkelijker het protest verwoordt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 37