Een stem op de CD, niet dom, maar onhandig ZATERDAG 26 MAART 1994 U J® PvdA moet de vragen van de gewone mensen gaan beantwoorden Bijna zes keer zo sterk is extreem-reclits tevoorsch ijn gekomen uit de verkiezingen van begin deze maand. Vijftien zetels hadden de extreem-rechtse partijen, 87 zetels mogen ze innemen in de nieuwe gemeenteraden. ,,Het succes van de Centrumdemocraten en de Centrumpartij '86 zal veel groter zijn dan jullie denken zei geestverwant Filip De win ter van het Vlaams Blok in februari tegen het ANP. Hij kreeg gelijk. En na de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 3 mei zal Janmaat mogelijk een heuse fractie van vier of vijf CD'ers leiden. De democratie heeft een monstertje gebaard en velen doen alsof een natuurramp ons treft. Maar angst is een slechte raadgever en het wordt tijd voor effectief tegengas. Vooral op de PvdA rust een grote verantwoordelijkheid. Hans Janmaat (CD), Karei DiUen (Vlaams Blok), Jean-Marie Ie Pen (Front National), Jörg Hai der (ÖVP) en Franz Schönhuber (Republika- ner) zijn de relatief nette gezichten van ex- treem-rechts in West-Europa. Ze stellen hun partijen voor als doodgewone clubs van be zorgde burgers en doen hun best elk verband met het nationaalsocialistische gedachten- goed te vermijden. Volgens de Leidse onder zoeker Van Donselaar doen ze dat vooral om een verbod van hun partijen te voorkomen. Wel vallen ze soms uit hun rol. Le Pen noemde de gaskamers 'een detail' van de Tweede Wereldoorlog, Haider prees het ar beidsmarktbeleid van Hitier en Schönhuber koketteert met zijn SS-verleden. Maar verder: gewone burgers, gewone politici. Goede voorbeelden van het aanvaardbare gezicht van extreem-rechts zijn Filip Dewinter (Vlaams Blok) en Wim Elsthout (CD). Dewin ter is rap van tong en onderscheidt zich op het eerste gezicht niet van de ideale schoon zoon. Elsthout nu nog raadslid in Haar lem. maar straks waarschijnlijk kamerlid bralt niet, maar praat eerder bedeesd, draagt vaak een net kostuum en is al betrapt op het gebruik van het woord 'kostenplaatje', bij uit stek een term uit het koeterwaals van keurige politici. Achter die facade verzamelt zich. zonder dat de 'nette gezichten' daar een probleem van maken, in de extreemrechtse partijen opvallend veel politiek schorriemorrie. Oude nazi's, jongeren met nationaalsocialistische sympathieën, uitgesproken racisten, vech tersbazen, moordenaars. Wie gedetailleerde informatie wil, moet het boek 'De internatio nale van de haat' (Uitgeverij SUA, prijs f. 39,90) maar lezen, dat recent verscheen van de hand van Vrij Nederland-journalist Rinke van den Brink. Het bevat geen diepgaande analyse van extreem-rechts, haar voedings bodem en wat er tegen kan worden gedaan, maar Van den Brink beschrijft wel nauwgezet wat zich in die hoek afspeelt. Uit zijn boek blijkt onder meer dat uiterst rechts in West-Europa bepaald geen eenheid is, hoewel men geregeld programmapunten van elkaar overneemt'. Zo wil Janmaat niets weten van de Groot-Nederlandse gedachte die het bij het Vlaams Blok zo goed doet, en voelt dat Vlaams Blok voor aansluiting van het Vlaamse stukje Frankrijk bij Vlaanderen, terwijl het Franse Front National daar mordi cus tegen is. Verbond Wat die onderlinge verdeeldheid betreft, is er trouwens niets nieuws onder de zon. Duitse nazi's en Italiaanse fascisten waren het vroe ger ook lang niet over alles eens, maar dat verhinderde ze niet een verbond te sluiten. Op mini-formaat, gebeurt zoiets nu in Straats burg. Hoewel men elkaar soms niet kan luch ten of zien, sluiten de uiterst rechtsen in het Europees Parlement zich wel aaneen. Daar door krijgen ze namelijk meer subsidie en spreektijd. Ook Jamaat wil zich bij die fractie aansluiten als het hem lukt later dit jaar een zetel te veroveren in het Europarlement: „Al blijft dat natuurlijk een volstrekt oppervlakki ge aangelegenheid, het is wel een Financiële versteviging voor de partij als we in die frac tie stappen." Bij alle verdeeldheid ook in Nederland zelf tussen Centrumdemocraten, Centrum partij '86 en Nederlands Blok zijn de over eenkomsten tussen de extreemrechtse clubs toch groot. Het centrale leerstuk daarbij is vreemdelingenhaat. Niet vreemdelingenhaat zonder meer overigens. De Duitse publicist Hans Magnus Enzensberger beschreef het vorig jaar in een artikel zo: „De Indiase ster renkundige, de Chinese top-architect, de zwarte Afrikaanse Nobelprijs-winnaar zijn welkom in de hele wereld. In deze context wordt trouwens nooit over de rijken gespro ken: niemand zet vraagtekens bij hun bewe gingsvrijheid. Voor zakenlui uit Hong Kong is het verkrijgen van een Brits paspoort geen probleem. Ook het Zwitserse staatsburger schap is voor immigranten uit welk land dan ook slechts een kwestie van prijs. Niemand heeft ooit bezwaar ge maakt tegen de huidskleur van de sultan van Brunei. Waar de bank rekeningen er goed uitzien, ver dwijnt angst voor vreemdelin gen als bij toverslag. Maar vreemdelingen zijn des te vreemder als ze arm zijn." PvdA. extreem-rechts bij de laatste verkiezin gen zo goed scoorde. De belangrijkste vraag bij de bestrijding van extreem-rechts is dus: hoe kan de PvdA weer de club worden waarbij de mensen met een uitkering (dus ook de AOW) zich veilig voelen? Hoe kan de PvdA weer de partij wor den waarbij mensen met een gewone baan en een gewoon inkomen zich veilig voelen? Hoe kunnen mensen met een niet al te beste woning er van worden overtuigd dat hun be langen goed worden behartigd door de PvdA? Hoe kunnen mensen die last hebben van ver vuiling en criminaliteit er van worden over tuigd dat de PvdA echt wat voor ze doet? Kortom: hoe kan de PvdA weer de partij wor den waarvan gewone mensen de meerder heid van de Nederlandse bevolking kan zeggen: dat is de partij die het voor mij op neemt; dat is de partij die niet alleen mooie praatjes verkoopt, maar die ook echt wat doet. Gunstig klimaat Het toekomstige asielzoekerscentrum in Usselmuiden werd begin deze maand beklad met racistische leuzen. En daarmee zijn we dus beland in de oude wijken van de Nederlandse steden. Niet al leen in de vier grote steden in de Randstad, ook in middelgrote en zelfs kleinere steden boekte extreem-rechts aanzienlijke winst bij de laatste verkiezingen. En wat opvalt bij na dere beschouwing van een stad als Den Haag. is dat uiterst rechts ook nog heel wat stemmen weghaalt in keurige burgermans- wijken, waar niet de armen wonen en niet de rijken, maar de keurige burgerlijke midden klasse. Met die opsomming is al veel gezegd. Na melijk dat een aantal autochtone Nederlan ders dat het moeilijk heeft, geneigd is maar eens CD te stemmen. Omdat ze bijvoorbeeld slecht wonen en denken dat de CD mis schien wel gelijk heeft dat dat komt doordat 'de' buitenlanders in 'onze' huizen wonen. Of omdat ze bij gebrek aan werk van een uitke ring moeten rondkomen en omdat ze den ken dat de CD misschien wel terecht beweert dat dat komt doordat 'de' buitenlanders 'on ze' banen inpikken. Of omdat ze een hekel hebben aan vuil op straat en aan criminali teit, en omdat ze denken dat de CD mis schien wel terecht zegt dat dat komt door 'de' buitenlanders. En dan zijn er ook nog men sen die van al die dingen niet of nauwelijks last hebben, mensen die alleen bang zijn dat ze er straks misschien last van krijgen en die uit voorzorg maar CD stemmen. Extreem-rechts speelt handig in op die on vrede, frustratie, boosheid en angst. Extreem rechts trekt de wijken in en verzamelt stem men met haar 'oplossingen' die niets oplos sen. Zijn de mensen die extreem-rechts stemmen dan allemaal dom? Nou, echt dom misschien niet, maar wel onhandig. En zijn die stemmers op extreem-rechts daarom al lemaal gevaarlijk voor de democratie? Nou, misschien niet, althans nu nog niet, want ex treem-rechts is nog vrij klein. Maar extreem rechts aan stemmen helpen kan op den duur wel behoorlijk gevaarlijk worden voor de de mocratie, want extreem-rechts is niet demo cratisch, zelfs niet binnen de eigen organisa ties. Maar waarom zijn mensen die extreem rechts stemmen dan niet alleen maar dom? Dat is simpel: omdat ze in de gaten hebben dat extreem-rechts niet alleen onzin ver koopt. maar ook hamert op een aantal echte problemen. Dat zijn de problemen waarmee vooral de mensen kampen die het niet zo goed hebben. Werkloosheid, woningnood, verpaupering van stadswijken, criminaliteit. Onhandig Maar als die mensen dan niet zonder meer dom zijn, waarom zijn ze dan wel onhandig door extreem-rechts te stemmen? Ook sim pel: omdat extreem-rechts de schuld geeft aan de verkeerde mensen. Omdat extreem rechts daarmee de sfeer in Nederland verpest en mensen angst aanjaagt. Omdat extreem rechts geen oplossingen heeft te bieden. En vooral omdat extreem-rechts helemaal niet kiest voor de mensen die in de hoek zitten waar de klappen vallen. Niet waar? Wel degelijk waar. Janmaat stemde in de Tweede Kamer tegen extra soci ale woningbouw, dus tegen meer goede en goedkope huizen. Hij stemde voor duurder openbaar vervoer. Hij stemde tegen het af remmen van de huurverhoging. Maar hij stemde wel voor verhoging van zijn eigen in komen als kamerlid. Hij stemde tegen lagere woonlasten voor mensen met weinig inko men. Hij stemde tegen de koppeling tussen lonen en uitkeringen (dus voor het op achter stand zetten van mensen met een uitkering). Hij stemde tegeij goedkoper vervoer voor ge handicapten. Hij stemde tegen een extraatje voor mensen met de laagste inkomens. Hij stemde voor het snijden in nieuwe WAO-uitkeringen, en hij stemde tegen be scherming van mensen die al in de WAO zit ten. Hij stemde tegen het wegwerken van achterstanden in het basisonderwijs. Hij stemde voor verlaging van de bijstandsuitke ringen voor mensen onder de 27 jaar. Hij stemde tegen verlaging van de eerste belas tingschijf voor de loon- en inkomstenbelas ting (terwijl zo'n verlaging gunstig is voor mensen met lage inkomens). Hij stemde voor afschaffing van de vermogensbelasting (wat alleen maar goed is voor mensen met veel geld). Hij stemde tegen be vordering van de stadsvernieu wing (dus tegen de belangen van mensen in oude wijkenj. Kortom, Janmaat keert zich consequent tegen heel veel van zijn eigen kiezers. En daarom is het zo onhandig van die mensen dat ze toch op extreem-rechts stemmen. Maar wat moeten die men- sen dan? Wie doet er dan wel K wat aan hun problemen? I Een jaar of tien, vijftien gele den was er elke zaterdag een vrolijk programma op de ra dio. Zo nu en dan werd daarin een bandje gedraaid waarop de ene stem vroeg: 'En wat doet de regering?' En de ande re stem antwoordde: 'Geen reet!' Dat is pre cies wat veel mensen denken die extreem rechts stemmen. Opnieuw staan we dus voor de vraag: wie doet er dan wel wat aan de pro blemen van de mensen die uit nijd, wan hoop, frustratie, protest op extreem-rechts stemmen? Pim Fortuyn, columnist van deze krant, schreef al eens dat de ontevredenen en ge frustreerden hun heil niet bij de huidige PvdA hoeven te zoeken. Om zijn opvatting duidelijk te maken, stelde hij het scherp. Hij gaf de PvdA voor een flink deel de schuld van de opkomst van pxtreem-rechts. En hij ver wees, om het nog duidelijker te maken, naar de situatie in Duitsland voor dc Tweede We reldoorlog, waar sociaal-democraten en communisten extreem-rechts zoveel ruimte gaven, dat uiteindelijk Hitier aan de macht kon komen. Woedend Wat te verwachten was, overkwam Fortuyn. Woedende reacties, onder meer van Ruud Vreeman, mede-voorzitter van de PvdA. Zo zout hadden Vreeman en anderen het nog nooit gegeten: wat Fortuyn nu beweerde was beledigend en te gek voor woorden. Maar was het wel zo gek wat die columnist be weerde? Voor een deel wel. In hel vooroorlogse Duitsland was de communistische KPD schuldiger aan Hitiers doorbraak dan de soci aaldemocratische SPD. Onder invloed van het communistische opperhoofd Stalin trap ten de Duitse communisten op een gegeven moment harder tegen de SPD'ers die ze 'sociaal-fascisten' noemden dan tegen de echte vijand, de nazi's. En toen de commu nisten eindelijk op wat gezondere gedachten waren gekomen, was het te laat. Toen hoefde het van de SPD niet meer Dat was onver standig. maar wel begrijpelijk. Terug nu naar Nederland. Fortuyn legt een flink deel van de schuld van het extreem rechtse succes bij de PvdA. Is dat onzin? Inte ressant is een stukje verslag in het weekblad HP/De Tijd. „Op een bijeenkomst in Den Haag werd de onmacht van de gevestigde partijen venvoord door de aanwezige die zei: 'Ik ben een van de weinige Neder landers die meer CD-stemmers aan de lijn heeft gehad dan Janmaat zelf. Ik neem namelijk de telefoon op bij de Partij van de Arbeid'." Die twee zinnetje bevatten de simpele waarheid: heel wat CD- stemmers voelden zich vroeger vei lig bij de PvdA, maar nu niet meer. Heel wat CD-stemmers vonden vroeger dat de PvdA hun belangen goed verdedigde, maar nu niet meer. Het is dus niet zo vreemd dat juist in Rotterdam, in Nederland toch dé stad van de gewone, werkende mensen en daardoor traditioneel hét bolwerk van de Als de PvdA die vragen beantwoordt en er naar handelt, dan is al heel wat speelruimte voor extreem-rechts verdwenen. Natuurlijk, economische achteruitgang schept een gun stig klimaat voor extreem-rechts, want eco nomische achteruitgang leidt tot allerlei el lende. En de PvdA is nu eenmaal niet bij machte om die economische achteruitgang buiten de deur te houden. In het huidige sys teem gaat het nu eens goed en dan weer slecht. Als de ene periode van malaise is overwonnen, kun je wachten op de volgende. Maar de PvdA kan wel zorgen en in elk ge val laten zien dat ze daarvoor haar uiterste best doet dat de gevolgen van die malaise niet al te hard aankomen bij de mensen die toch al niet zo goed tegen zo'n tik zijn gewa pend. Wat dat betreft was wijlen Jan Schaefer een man die rechttoe-rechtaan zei waar het op stond. Gevleugeld is inmiddels zijn uitspraak: „In gelul kan je niet wonen". Gelijk had-ic. Als mensen die slecht wonen, beginnen te kankeren dat dat komt door 'de' buitenlan ders, dan verkopen ze kletspraat. En dat moet je ook wel tegen ze zeggen. Maar aan gezien je in gelul niet kan wonen, is het nog veel beter om oude huizen op te knappen en goede, betaalbare nieuwe huizen te bouwen. Dan zitten op den duur die mensen niet meer in rotwoningen in verpauperde wijken. Dan hebben ze geen aanleiding meer om buitenlanders die het ook niet zo best heb ben van alles in de schoenen te schuiven. En dan kan Janmaat met zijn club wel inpakken. Gelukkig zijn er de eerste tekenen dat ook bij de PvdA dat besef begint door te dringen. Vreeman was door die column van Fortuyn zwaar op zijn teentjes getrapt, maar nu heeft hij wel met zijn mede-partijvoorzitter Rotten berg een idee in elkaar gedraaid dat de goede kant op gaat. Ze willen zestig teams van elk drie mensen op poten zetten om in de steden te luisteren naar wat de mensen willen en wat hun problemen zijn. Met wat ze aan de weet komen, moeten die teams de partij wakker schudden en aanvuren om oplossin gen te bedenken en ook uit te voeren. Vree man en Rottenberg hopen op die manier hun traditionele achterban weer naar zich toe te trekken en extreem-rechts de wind uit de zei len te nemen. Zestig teams van drie, dus sa men 180 mensen, is natuurlijk nog een beetje weinig, maar het is in elk geval een goed be gin.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 33