ZATE R DAGS BIJVOEGSEL De Midden-Steentijd is het paradijs Een attractiepark en een onderzoeksinstituut. Twee uitersten zijn in Alphen in den j Rijn samengebracht in het j archeologisch themapark Archeon, dat volgende week vrijdag de poorten openten dat jaarlijks 750.000 bezoekers moet trekken. Op 60 hectare Alphens veen is het Nederlandse verleden nagebouwd van de tijd van de eerste jagers/verzamelaars tot de late middeleeuwen. Wetenschappers verrichten onderzoek in een stil hoekje van het park. Acteurs hebben er inmiddels hun intrek genomen. Zij kruipen in de huid van diverse voorouders en krijgen les in het omgaan met vervelende bezoekers. „Dan komen die gasten uit de Prehistorie hier lopen griepen. De Alphense wijk Kerk en Zanen wijkt op het eerste gezicht wei nig af van een moderne nieuw bouwwijk. Ruim opgezet met veel groen, luxe eengezinswoningen en hier en daar wat be scheiden hoogbouw. In niets lijkt Alphen zich te onderscheiden van andere slaapsteden. Totdat daar ineens aan het eind van de straat met de toepasselijke naam 'De Oude Wereld', het grote glazen gebouw opdoemt dat twee jaar geleden nog dienst deed als Nederlands paviljoen op de wereldtentoonstelling in het Spaanse Sevilla. Het paviljoen is hier herbouwd als hyper moderne toegangspoort tot het Nederlands verleden. In het park achter het hoofdge bouw zijn zo'n vijftig gebouwen gereconstru eerd die in een grijs verleden in Nederland hebben gestaan. Aannemers zijn met man en macht bezig om het middeleeuwse klooster en het Romeinse badhuis op tijd af te krijgen voor de opening op 1 april. Terwijl bouwvak kers de straten van keien en leem met een moderne dieselwals aanstampen, hebben de eerste 'bewoners' al hun intrek genomen in het park. Archeon beperkt zich namelijk niet tot het nabouwen van oude pandjes. Acteurs ('ar- cheotolken') moeten de steden en nederzet tingen tot leven brengen, en de bezoekers het idee geven dat ze echt even zijn teruggestapt in de tijd. Daartoe zijn die acteurs zeven maanden per jaar in dienst van de Stichting die het park beheert. Het is de eerste dag van de lente en de be woners van de Midden-Steentijd liggen rustig op hun strandje in de zon. Het schijnt ook vroeger een normaal tijdverdrijf te zijn ge weest. ,,De Midden-Steentijd is het paradijs", vertelt een in zeemleren lappen gehulde man. „Zelfs in tijden van schaarste hoefden ze niet meer dan zes uur per dag te verzame len en te jagen." Hij heeft zich al helemaal in zijn rol inge leefd, en zet zich vol overtuiging af tegen de moderne tijd, die voor hem begint bij de in troductie van de landbouw. „Landbouw is al tijd hongersnood. Als er een keer een oogst mislukt, ben je meteen de klos. Wij trekken gewoon verder nadat we-een gebied hebben leeggejaagd." Ondanks de paradijselijke sfeer blijft het moeilijk om je in de Prehistorie te wanen. Vanaf het strandje is het uitzicht op het uit staal van de Hoogovens opgetrokken hoofd gebouw allesoverheersend. Aan de overkant van het water is weliswaar een dijk opgewor pen waarop bomen zijn geplant, maar die zullen nog heel wat jaartjes flink moeten groeien om het hoofdgebouw werkelijk aan het oog te onttrekken. Optochten Na een kleine drie jaar bouwen, gaat Archeon vrijdag open voor publiek. De afdeling public relations van het themapark heeft haar werk goed gedaan. Vanaf vandaag draait er een re clamespot op RTL 4 en 5. En dinsdag begin nen in Leeuwarden, Aken en Antwerpen his torische optochten die via verschillende ste den uiteindelijk donderdagavond in Alphen arriveren voor de officiële opening. het een prehistorisch dorpje worden, waar schoolkinderen kunnen verblijven en weten schappers kunnen experimenteren. De eerste bescheiden plannen liepen echter op niets uit omdat de financiering niet rond kwam. Ook een plan om in de Flevopolder een vijftig hectare groot park te stichten, waarin naast de prehistorie ook de Romeinse tijd en de middeleeuwen vertegenwoordigd waren, liep stuk op de financiën. De archeo logen konden een hoek van het natuurpark Lelystad krijgen, maar mochten daar door de samenwerking met een natuurpark geen en tree heffen. Na samensmelting van de stichting met een Alphense club die zich bezighield met het Romeinse verleden van de gemeente, kwam er meer schot in de zaak. Alphen kwam in zicht als vestigingsplaats. De ge meente bleek bereid om voor een vrienden prijsje zestig hectare grond te verkopen. Toen bleek dat het park in die opzet kon rekenen op driekwart miljoen betalende bezoekers per jaar, waren de centen geen probleem meer. Begin 1991 werd het startschot gege ven voor de bouw van Archeon. Kritiek Van het begin af aan was er kritiek op het Al phense avontuur. Sceptici geven het geen schijn van kans. Het ongeloof in de haalbaar heid van het plan leidde er onlangs nog toe dat de futuristische monorail die het park met het Alphense NS-station moet gaan ver binden, door de gemeenteraad uit het be stemmingsplan werd geschrapt. De politiek had geen zin om mee te betalen aan de mo norail. Niet in de laatste plaats omdat de ver binding zinloos wordt wanneer Archeon mocht floppen. Directeur IJzereef zucht diep als het gaat over deze laatste stunt van de Alphense poli tiek. „Het tracé van de monorail stond al op de tekening voordat de eerste huizen in Kerk en Zanen werden gebouwd. We hebben een onderzoek gedaan naar de haalbaarheid van een monorail en hebben er veel tijd- in ge stopt. Het heeft bij elkaar klauwen met geld gekost. En als dan alles zo goed als rond is, zegt de gemeenteraad: barst maar met je mo- De kans dat Archeon een grote dure flop wordt, is volgens de directeur bijzonder klein. „Al in 1987 heeft het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme een on derzoek naar de te verwachten bezoekers aantallen verricht. Toen bleek dat we gezien de ligging in de Randstad en de aard van de attractie kunnen rekenen op 750.000 bezoe kers per jaar. Na 1987 zijn de verwachtingen alleen maar beter geworden. Maar natuurlijk kun je geen garantie geven. En natuurlijk hebben ook wij best onze zorgen." De bezoekersaantallen zullen vooral de eerste tijd dan ook met meer dan gemiddelde belangstelling worden gevolgd. Achter het bureau van IJzereef hangt een grafiek, die het verwachte aantal bezoekers van dag tot dag aangeeft. Op doordeweekse dagen in het voorseizoen moeten duizend mensen de kas sa's passeren; tweede paasdag moet al meteen een topdag worden met niet minder dan 10.000 gasten. Met het verwachte aantal bezoekers nestelt Archeon zich ergens in de middenmoot van het rijtje Nederlandse dagattracties. Ook met de prijs een volwassene betaalt 23,50 gul den is Archeon geen uitschieter. IJzereef „Met de prijs zitten we in de buurt van he Noorderdierenpark in Emmen. Dat is trou wens een park waar we ons graag aan spiege len. Als je kijkt naar de dieren die ze in hui: hebben, is het absoluut geen bijzonder die renpark. Maar de manier waarop ze het pari hebben ingericht is wel Jieel goed, met eer bezoekerscentrum en een heel natuurlijk! leefomgeving voor de dieren. Daarmee trek het Noorderdierenpark jaarlijks 1.6 tot 1. miljoen bezoekers. In Emmen of all places." Een boerderij uit het l.aat-Neoliticum 2000 jaar voor het begin van onze jaartelling staat in een rustige uithoek van het park. h niets onderscheidt het bouwsel zich van di andere prehistorische reconstructies. Al thans, niet van buiten. In de hut, die alleet op speciale dagen en onder professionele be geleiding te bezichtigen valt. wordt volgendi maand een heus laboratorium ingericht. He wordt het domein van de experimenteel-ar cheologen. die.ervoor moeten zorgen dat he park actueel blijft: wat in dit geval wil zeggei dat het voldoet aan de nieuwste wetenschap pelijke ideeën over hoe mensen in het verle den hebben geleefd. De wetenschap houdt overigens niet op bi de muren van het experimenteel centrum Op verschillende plaatsen in het park wordei proeven genomen. Op een plek in de 'Ro meinse tijd' zijn stukken vuursteen in di grond gestopt en heel precies in kaart ge bracht. De bedoeling is om de stenen na ver loop van tijd weer op te graven om te kijkei of ze zich hebben verplaatst. Op die manie zou kunnen worden verklaard dat bij opgra vingen tegen de verwachting in de jongst- stenen soms het diepste liggen. Verder zijl sommige reconstructies uitsluitend neerge zet om te ervaren hoe snel ze vervallen wan neer ze niet worden onderhouden. Geen boot De Gravendamse visser zit met een pro bleem. Hij zit zonder vissersboot. „Er zou eei.\ boot komen, maar ik weet niet wanneer' vertelt de 38-jarige Jaap Brandt. Na een wee training als archeotolk kan hij echter nic wakker liggen van het gemis. „Als ze vrager waar mijn boot is, zeg ik gewoon dat miji broer ermee weg is." Die middag krijgen de visser en de ander personeelsleden nog les in het vertellen vai verhalen, daarna moet iedereen 'op lokatic werken. De visser wacht nog een aardig klus. Hij moet op zijn achtererf een leme rookoven bouwen. Daarin gaat hij straks pa ling en andere soorten vis roken, die vervo! gens aan de overkant van het water op d Gravendamse markt wordt verkocht. Ht overbrengen van de gerookte vis is overigen de enige bezigheid waarvoor de visser ee boot nodig heeft. Brandt verheugt zich al op een lesondei deel dat voor de opening ook nog moet wot den afgewerkt: de omgang met vervelend bezoekers. „Dan komen die gasten van d Prehistorie en de Romeinse tijd hier een dag je lopen griepen. En daarna gaan wij bij hu de boel op stelten zetten." ZATERDAG 26 MAART 1994 Acteurs moeten de nederzettingen tot leven brengen en de bezoekers het idee geven dat ze echt even zijn teruggestapt in de tijd. foto's ben de bruyn Donderdagavond om 20.00 uur zal alles echt af zijn. verzekert directeur Gerard IJze reef. „In ieder geval zal alles wat wij belang rijk vinden klaar zijn. Maar ook na de ope ning blijven we nog zeker tien jaar door bou wen. De planning is dat we de komende ja ren nog voor zo'n drie miljoen per jaar inves teren in nieuwe reconstructies." Op die ma nier zijn de kosten van het park in totaal 100 miljoen gulden een beetje gespreid. Bovendien is Archeon ervan verzekerd dat elk jaar weer wat nieuws te zien is, zodat de bezoekers nog eens een keertje terugkomen. Eén van de projecten die nog op stapel staat is het herbouwen van de oude haven van Velzen. Archeon valt grofweg uiteen in vier delen: de middeleeuwen, de Romeinse tijd, de pre historie, en alles wat daarvoor kwam. Dat laatste onderdeel is gehuisvest in het hoofd gebouw^ Daarin maakt de bezoeker een reis door de tijd, die begint bij de oerknal en ein digt bij de eerste mensen. Het middeleeuwse stadje Gravendam wordt gedomineerd door de ambachtslieden. In het stadje, gesitueerd in het jaar 1350, wer ken onder andere een kuiper, een smid, een kannenkoper, een mandenmaker en een bar bier/chirurgijn. In het'minderbroederkloos ter serveren lekebroeders een Gravendamse sudderpot en andere middeleeuwse gerech ten. Afgezien van het geluid van André Hazes uit een getto blaster en het gedreun van graafmachines, begint Gravendam al echt tot leven te komen. Lopend over de marktplaats blaast de wind je het ene moment de geur van een houtvuurtje in de neus, het andere moment ruikt het onmiskenbaar naar paar- destront. Het aardewerk is zojuist gearriveerd. Na een week van vooral theoretisch onderwijs, zijn de archeotolken begonnen met de in richting van hun huis. De vrouw van de kan nenkoper bereidt griesmeelpap in een stenen pot. „De suiker was nog niet gearriveerd", verontschuldigt zij zich voor haar vreselijk zoufl? brouwsel. De 27-jarige Arianne de Hoop weet al in grote lijnen wat haar als kannen kopersvrouw de komende zeven maanden te wachten staat. „Ik moet de drie haarden in het huis brandend houden, het huis schoon houden, eten koken en hout hakken. Maar als het druk is mag ik ook helpen in de winkel." De houten huizen in Gravendam beginnen aan de buitenkant al iets van hun 'nieuwig heid' te verliezen. De vele klinknagels laten roestsporen na op het hout en bij de huizen die het eerst gebouwd zijn, begint het riet op het dak langzaam een beetje te verkleuren. Binnen is alles nog alsof het zojuist is opgele verd. Maar een paar weken flink stoken zal daar wel verandering in brengen. Van alle reconstructies in het park, zien die in de Romeinse tijd er verreweg het modern ste uit. Voor een belangrijk deel komt dat door de Romeinse architectuur. De herberg zou niet misstaan in de wijk ten noorden van het park, waar de architecten zich geregeld hebben laten beïnvloeden door de klassie ken. Maar ook het oogverblindende wit van de muren maakt het moeilijk te geloven dat we hier te maken hebben met een kopie van een gebouw uit de tweede eeuw na Christus. Met het badhuis vormt de herberg de be langrijkste attractie van de Romeinse tijd. In het badhuis kunnen de bezoekers niet alleen rondkijken, ze kunnen er ook zelf een bad nemen. In de herberg kunnen de magen worden gevuld met een 'Keizer Claudius-di- ner'. Het idee van een Archeon stamt uit 1978. De stichting voor Experimentele Archeologie en Educatieve Vorming werd in dat jaar op gericht en stelde zich ten doel een open luchtmuseum voor de archeologie in Neder land te bouwen. Naar Deens model moest Archeologisch themapark Archeon brengt Nederlands verleden tot leven Terwijl bouwvakkers met man en macht werken om het middel eeuwse klooster en het Romeinse badhuis op tijd af te krijgen, heb ben de eerste 'bewoners' al hun intrek genomen in het Archeon.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31