Hier heeft de mens niets te vertellen Buitenbeentje in de Oostzee Toerisme ZATERDAG 26 MAART 1994 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Finland ten noorden van de poolcirkel .REISBERICHTEN Musical op camping In een camping aan het Lac de Veronne in 'de Dordogne (Frankrijk) kunnen gasten 'meedoen aan musicals die daar wekelijks op vrijdagavond worden opgevoed. Op het programma staan onder meer The Sound of Music en West Side Story. De uitvoeringen l vinden plaats in een stokoud kerkje naast de camping. Info: France Individuelle te Amsterdam, telefoon 020 - 6 266 320. Enkhuizen-Stavoren Niet zo lang geleden nog ten dode opge- schreven; nu bloeiend als zelden tevoren: de veerdienst Enkhuizen-Stavoren. De boot die de verbinding onderhoudt (motorschip Bep Glasius) vaart tussen 1 mei en 1 okto ber drie keer per dag heen en weer, maar ook vanaf 1 april is het al mogelijk een over steek te maken, zij het slechts twee maal. De tocht over het IJsselmeer duurt 1 uur en 20 minuten. Info over dienstregeling en dergelijke: NACO Amsterdam, telefoon 020 - 62 62 466. Stoomtrein Haarlem Op zaterdag 16 april wordt vanaf het station Haarlem een aantal stoomtreinritten geor ganiseerd. Voor de aandrijving zorgen twee, prachtig gerestaueerde Hoogovens-loco motieven. Er wordt gereden naar zowel Zandvoort als IJmuiden. Een eerste klas re tourtje kost 25 gulden; tweede klas 15 gul den. Vertrektijden: 8.45 uur, 10.45 uur en 14.15 uur (naar IJmuiden) en om 13.11 uur naar Zandvoort. Terug: om 9.40,12.20 en 15.40 uur (vanuit IJmuiden) en om 13.57 uur (vanuit Zandvoort). Michelin-atlas Voor de echte fetisjist zijn (speciale topo grafische kaarten buiten beschouwing gela ten) de uiterst duidelijke en toch zeer gede tailleerde landkaarten van Michelin (schaal 1 200.000) zo'n beetje het summum. Zo juist verscheen een ringband met alle 'Mi- chelins' van Frankrijk. De prijs van het boek is 39,90 gulden. Niet duur voor wie bedenkt dat er meer dan 175 kaarten (losse prijs li ruim 6 gulden) in het kloeke werk zijn op- genomen. De door Kosmos uitgegeven atlas is verkrijgbaar in de boekhandel. Koffie In de drie gemeentemusea van Delft (Nus- antara, Het Prinsenhof en Lambert van Meerten) wordt tot en met 19 juni een ge zamenlijke tentoonstelling gehouden onder de noemer 'Koffie in*Nederland'. In Nusan- tara (St. Agathaplein 4) wordt de herkomst van koffie en de intruductie ervan in Neder land behandeld; Het Prinsenhof (St. Agat haplein 1gaat in op de geschiedenis van het koffiebranden, de koffiehuizen en de koffiereclame ('Ha, daar is Boffie met de koffie') en Lambert van Meerten (Oude Delft 199) exposeert koffiekeramiek dat door 22 hedendaagse kunstenaars is ont worpen. De musea zijn op maandag geslo ten en van dinsdag tot en met zaterdag ge opend van 10.00 tot 17.00 uur (zon- en feestdagen 13.00 tot 17.00 uur) Info: VW Delft, telefoon 015 -126 100. Wandelen in Tirol Negen hotels in Tirol hebben zich aangeslo ten in een keten, die 'Tiroler Wander- und Erlebnishotels' is geheten. Elk van de negen hotelhouders heeft zich verplicht om er on der leiding van een gids minstens twee keer per week met de gasten op uit te trekken. Kaartmateriaal is gratis; speciale wandelkle- ding wordt ter beschikking gesteld. De ho tels staan in Achenkirch, Thiersee, Kitz- bühel, Reutte, Obergurgl, Mieming, Zeil am Ziller, Ehrwald en Fulpmess. Info: Oostenrijks Toeristenburo in Am sterdam, telefoon 020-6129682. Hochsauerland Zojuist verscheen de brochure Hochsauer land Vakantie '94'. De 164 pagina's tel lende prospectus geeft in woord en beeld uitvoerige informatie over 249 hotels, Gast- höfe, pensions en andere accommodatie- vormen. Verder hoofdstukken over wandel vakanties, clubreizen en vakantie-ideeën. De catalogus is aan te vragen bij: Hoch sauerland Buchungsservice, Postfach 1460, D-59917, telefoon (vanuit Neder land) 00 49 2961 943229. INARI STELLA VAN ZANTEN 'Reueum?' Terwijl de seconden voorbij tik ken, blijft het dodelijk stil. De man aan de andere kant van de balie blijft ons afwach tend en uiterst vriendelijk aankijken. Pas als hij zijn vraag heeft herhaald, wordt het langzaam duidelijk dat hij met zijn inspec teur Clouseau-achtige uitspraak bedoelt of wij een hotelkamer willen. We knikken op gelucht. De prijs schrijft hij op een briefje. Locatie: Inari, gelegen aan het Inari-meer in het hoge noorden van Fins Lapland, 500 km boven de poolcirkel. Het lijkt alsof er in geen tijden een toerist is geweest, en zeker geen Nederlander. Een paar lokale bezoe kers laten vanachter een bakje koffie hun ogen alle kanten opdraaien. Iets anders dan Fins wordt er niet gesproken. De automobilist die Inari komt binnenrij den, ziet links een postkantoor en een ben zinepomp. Daar tegenover het hotel, dat te vens dienst doet als restaurant, koffie- en souvenirshop. Hoewel, restaurant? De TL- lampen zorgen voor een helle verlichting boven de formica-tafels, waarop de plastic bloemen elk jaargetijde overleven. Het blijft een raadsel wat de (jeugdige) bewoners ter vermaak zoal doen in deze plaats zonder disco, friettent, gokhal en andere tijdver drijvers. Gevolgen van verveling zijn voor alsnog niet zichtbaar: geen vandalisme en geen graffiti. Misvormd Na ongeveer 350 meter houdt de bebouwde kom op en vervolgt de weg zich naar het steeds kouder, stiller en grilliger wordende noorden, waar de leegte en de eenzaam heid ons verpletterend om de oren slaan. De tocht omhoog voert naar het einde van de wereld. De bomen vol in blad zijn Eillang vervangen door kale berkenstammen, steeds woester, steeds meer misvormd. De hoeveelheid bos neemt beduidend af; de open plekken tonen een roodachtig moerassig gebied. De weg verandert in een soort kiezelpad met gaten. Dit is het domein van de ren dieren, die zich in groten getale op en langs de weg bevin den. Voor de auto mobilist is het ren dier de vrijwel enige 'weggebruiker' waarmee rekening moet worden ge houden. Gezien hun wat plompe uiter lijk. bewegen ze zich verrassend gracieus. Dansend verdwijnen ze tussen de kale takken. In het uiterste noorden lijkt het menselijk leven vrijwel uitgestorven. Dit is niemands land, land waar de natuur regeert en de ele menten vrij spel hebben. Hier heeft de mens niets te vertellen. Vanaf de grens met Noorwegen is het nog ruim honderd kilo meter naar de Barentsz Zee. Mens en auto worden tijdens dit uitstapje buiten Finland door de gierende poolwind steeds zwaarder op de proef gesteld. En dan. om een bocht, doemt ineens de Barentsz Zee op. De kale uitloper van de fjord is donker gekleurd, het water inktzwart. Het uitzicht is indrukwek kend: zo moet de wereld er heel vroeger hebben uitgezien. Voor degenen die rust zoeken is Finland de ideale vakantiebestemming. Nederlanders moeten zich voorbereiden op een totale metamorfose: dit land lijkt in niets op thuis. Tussen Hel sinki en het noor den is het land be dekt met bomen, bomen en bomen. De eindeloze wou den, die in septem ber de prachtigste tinten rood, geel en oranje kleuren, wor den alleen maar doorkliefd door een aantal wegen, waar op doorgaans geen sterveling is te zien. Het weinige verkeer dat er rijdt, houdt zich strikt aan de verkeersregels. In driedui zend Finse kilometers is er niemand ge weest die toeterde, schold of een vinger op stak. Het is bijna ongelooflijk. Zonderlingen Op enkele uitzonderingen na bestaan de bewoonde gebieden in Finland uit een hoofdstraat en een zijstraat. Grote delen van het land kennen een bevolkingsdicht heid van minder dan één persoon per vier kante kilometer. Het landschap wordt dan ook gekenmerkt door zonderlingen; men sen die sameri met één of twee buren in de bossen leven. Hun aanwezigheid blijkt al leen uit de postbussen langs de kant van de weg. Net als voor de goed berijdbare wegen is er voor de huizen gewoon een stuk bos omgezaagd. Ten zuiden van de poolcirkel ligt het 'ge bied van de duizend meren', waterplassen met eilandjes in alle afmetingen. Op som mige staan huisjes, soms een aantal, soms maar één. Ideaal voor de rustzoeker en lief hebber van eenvoud. De huizen zijn per roeiboot te bereiken, de auto blijft achter. Als het goed is heeft de eigenaar een schuur vol met houtblokken geladen. Niet voor de gezelligheid, maar bittere noodzaak: hout is de enige verwarmingsbron. Het voeren van de 'houtvreters' als de open haard, houtka chel en sauna's kost meer tijd dan ver wacht. Eenvoudig wonen en leven is hard werken. Om te kunnen koken en het huis warm te houden dienen de houtvuren voortdurend te worden bijgehouden. Voor een saunagang moeten minstens twee uur van te voren worden begonnen met het op stoken van de kachel. Voor het afkoelen spring je gewoon in het meer. Niemand die je ziet. Als de avond valt gaan de kaarsen aan, de electra functioneert niet altijd even goed. Het uitzicht vanaf de steiger is alle dagen gelijk: water, bomen en schitterende weidse luchten. In de ochtend hangt de nevel bo ven het wateroppervlak en zorgt voor een mystieke sfeer. Tijdens een roeitocht over het meer zijn de wilde ganzen het enige ge zelschap. Hun lokroep maakt een hels ka baal in de stilte. Tol Frankrijk wordt duurder De toltarieven voor de Franse autowe gen zijn begin maart met 5 procent ver hoogd. Volgens een berekening van het maandblad 'Reizen' gaat een rit van Lil le via Parijs naar bijvoorbeeld Saint Tropez dit jaar 322 Franse francs kos ten, circa 111 gulden. Vorig jaar was dat nog 303 Franse francs (103 gulden). Wie met een vouwwagen of caravan rijdt, dient voor hetzelfde traject 463 Franse francs te betalen (157 gulden). De automobilist, die via Metz en Dijon naar het zuiden gaat, is 255 Franse francs kwijt (87 gulden). Voor een auto met 'aanhang' is de prijs 364 Franse francs (124 gulden). Een volledig over zicht van de nieuwe Franse toltarieven wordt gepubliceerd in de ANWB-lan- denbrochure 'Frankrijk' die medio april van de persen komt. In deze uitgave staan ook de prijzen, die door de ex ploitanten van de Kanaaltunnel (ope ning in mei) zullen worden gehanteerd. Toerisme Tunesië herstelt zich Tunesië lijkt zich langzaam maar zeker te gaan herstellen van de ernstige te ruggang die twee jaar geleden begon. In januari bezochten 4.917 Nederland se toeristen het land en dat was bijna 70 procent meer dan in de vergelijkbare periode in 1993 (2.927). Het hele jaar 1993 werd afgesloten met een lichte stijging ten opzichte van 1992 (66.994 tegen 66.140). Autobahnvignet voor Zwitserland duurder De prijs van het Zwitserse Autobahn vignet zal met ingang van 1995 worden verhoogd tot 40 franc. Vanaf het mo ment dat het vignet werd ingevoerd (1985) diende er 30 franc voor te wor den betaald. Een gedeelte van de op brengst (15 procent) zal worden ge bruikt voor milieubeschermende maat regelen. Toeristenauto's taboe op Capri Ook dit jaar worden er op Capri geen auto's van toeristen toegelaten. Tot en met september mogen er op de wegen van het Italiaanse eiland alleen wagens van bewoners en eigenaren van vakan tiehuisjes rijden. Amerikanen komen voor het landschap Een onderzoek in opdracht van het Zwitserse verkeersbureau in Ziirich, Swissair en American Express heeft uit gewezen dat Amerikanen vooral naar Europa reizen om te genieten van het landschap. Ook van belang vinden zij- het eten en de kastelen en burchten. Verrassenderwijs komen de rtiusea van de 'Oude Wereld' voor Amerikanen pas op de vijfde plaats. Zo moet de wereld er heel vroeger hebben uitgezien. foto fins verkeersbureau martin kers Bornholm, een kleurig Deens eiland CHRIS VAN TWISK Ze worden door hetzelfde water omspoeld en liggen onder de Zweedse kust. Dus verwacht je van de eilanden vakantiebeelden die grofweg kopieën van elkaar zijn. Vergeet het maar. Het pronte Zweedse Gotland met zijn stille, rui ge schoonheid verschilt hemels breed van het buitenbeentje in de Oostzee, Bornholm. Buitenbeentje omdat het welis waar 'om de hoek' bij Zweden ligt, maar tot het Deense territorium be hoort en in alles, ook in zijn kleurig voorkomen, zo Deens is als 't maar kan. Hier moet dus sprake zijn van een roerig stukje historie. Dat is ook zo. En het kwam nog tamelijk re cent opnieuw tot leven. Dat was in 1940 toen Denemarken inclusief Bornholm, door de Duitsers bezet werd. Na de capitulatie in 1945 weiger de de Duitse commandant van Bornholm zich over te geven aan de Russen. Die staken toen maar naar het eiland over nadat ze enkele ver nietigende luchtbombardementen hadden uitgevoerd. Zo dreigde Bornholm achter het ijzeren gordijn te verdwijnen. Op Sovjetrussische kaarten stond het eiland zelfs al ka- meraadschappelijkingelijfd. Toch kwamen de Bomholmers een jaartje later weer onder Deense vlag en konden ze zich opgelucht aan vis en toeristen wijden. Twee economische bronnen die in rede lijke harmonie met elkaar verkeren. Roken van haring is een Bornholm- se specialiteit en dat mik je nogal Info Bornholm Uiteraard is Bornholm te berei ken vanuit Denemarken. Maar via Duitsland is dat ook moge lijk. In Travemünde kan met de dag- of nachtboot van TT-Line worden overgestoken naar Trel- leborg in Zweden. Vanuit het 45 kilometer verderop gelegen Ystad kan dan naar Rönne (Bornholm) worden gevaren. Een Nederlandse reisorganisatie biedt arrangementen voor Bornholm aan: Info Skandic in Groningen, tel.050 - 143200. Voor informatie over Bornholm kan men ook terecht bij het Deens Verkeersbureau, postbus 266,2300 AG Leiden, tel.071 -211 544. eens. Gelukkig staat de wdrme, vers gerookte bokking met brood (en een biertje) bij de toeristen niet in een kwade reuk. We maakten ken nis met de hartige hap tijdens een zonnig middagje strand. Aan te be velen! Jazeker, Bornholm kent zand stranden. Maar hou er wel rekening mee dat de Denen er erg zuinig op zijn. Wandelen en zonnen, veel meer is niet toegestaan. Tenten bouwen, geloei van radio's, aller- hand rumoerig macho-gedoe, het is allemaal taboe. Simpel strandleven dus. Achterlijk? Nou nee, rustig wegdromen aan de vloedlijn is hier nog mogelijk. Voor een groot deel bestaat de Bornholmse kust uit imposante rot sen en schilderachtige inhammen die op veel plaatsen machtige pa norama's bieden. Zoals bij Hel- ligsdomklippen. De naam van een stukje ruige kust waar de zee vol gens de overlevering iets met de heilige geest heeft gehad. Als wan delgebied verdient het zeker zo'n naam. Het kustpad voert je door vredige velden en langs schitteren de uitzichten. Sinds kort kent het kustpad een heel andere attractie: het Born- holms kunstmuseum. Afgelopen zomer geopend door Denemarkens kunstzinnige vorstin Maragarethe. Dit gebeurde ruim een eeuw nadat een kunstenaar al plaryren en geld hiervoor had nagelaten. Het is een opvallend bouwwerk geworden dat onderdak geeft aan werken van be kende moderne Deense kunste naars en veel artistieke uitingen van het eigen eiland. De symboliek van Helligsdomklippen vind je er ver rassend in terug in de vorm van een smal gootje dat het water door het hele gebouw stuwt. Het artistieke gehalte van Born holm is toch vrij hoog. Er wonen veel kunstenaars. Schilderes Birgitte Jacobsen weet precies waardoor. ,,Wat mij hier trekt zijn de mooie kleuren. En het licht, vooral in het vroege voorjaar, maar ook in de herfst." Er zijn ook nogal wat glasblazerij en. In een toonzaal in Gudhjem kijkt de vrouw achter de kassa ver rast op als ze Nederlands hoort spreken. Haar naam is natuurlijk Koefoed, want half Bornholm lijkt Koefoed te heten. Als Henny Noor man verliet ze destijds Nederland om een Bomholmer te trouwen. Ze kreeg hier kinderen die intussen al de deur uit zijn. Neen, nooit spijt gehad van de grote stap noord waarts. Toch, als het gesprek op haar geboortestad Rotterdam komt, moet ze even iets wegslikken. Zo veel contacten met Nederland biedt Bornholm nu weer ook niet. Al zou je haast mogen denken dat het eiland de loper heeft uitgerold voor de Nederlandse toerist. Im mers, er ligt zo'n 200 kilometer fietspad. Bornholm is dan ook een prima fietsland. Je trapt door een erg gevarieerd landschap. Soms vlak, soms heuvelachtig (dus klim men!), kust, bossen en intieme dorpjes. Het huren van fietsen is geen probleem. Karakteristiek voor het eiland zijn de middeleeuwse, ronde, witte kerkjes, waarschijnlijk neergezet als wachtpost of uitkijktoren. Helemaal duidelijk is de opzet niet. Vooral het kerkje van osterlars is bijzonder door zijn fresco's, runestenen en dbopvont in de holte van een pilaar. Ook het plaatsje Svaneke, hele maal op de oostpunt van het eiland, is een must. Havenstadje waar je nu eens vrolijk van wordt dank zij z'n vakwerkhuisjes in idyllische kleuren en z'n bloemen. Over haventjes ge sproken. Gudhjem is een leuke pleisterplaats. Levendig, plezierig stadje met beneden in de rotsen een intiem haventje. In de zomer Rumoerig macho-gedoe is op Bornholm taboe. foto deens verkeersburea maanden kun je van hier eens per dag per boot naar de eilandjes Christianso en Frederikso. Koning Christiaan V liet er een vlootbasis bouwen. Die functie is allang teloor gegaan. Toch wonen er nog zo n honderd mensen, grotendeels vis sers. Eilandjes met een aparte sfeer vooral door de aanwezigheid van de oude woonhuisjes van de militai ren. Voor vogelliefhebbers is er veel gevleugelde bedrijvigheid waar te nemen. Bornholm is een prima vakantie eiland. Een weldadige natuur, mooi, afwisselend landschap, rust en aan gename beslotenheid. Er zijn uitstc kende accommodaties van hotel en pensions tot huisjes, apparu menten en boerderij-onderdaf Wandelen, fietsen, watersport, gol paardrijden, vissen, tennis het ka er allemaal. Dit kleurige Deens buitenbeentje zal de actieve vakai tieganger niet op het verkeerd been zetten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27