Sport 'Zwak' België toch geen simpele klus 'We hebben een team en we zijn het ook' Brons beloning voor veerkracht hockeyers Roda JC speelt met PSV Verstappen niet tevreden ZATERDAG 26 MAART 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 Aantrekkelijk Q Lace Strong wil met J Grasshoppers lands kampioen Tonego met aantrekkelijk basketbal verslaan in de bekerfinale. 'Kikker' Q Jeroen Brusse rijdt al J vijftien jaar heen en weer tussen Aalsmeer en Leiden: een 'Kikker' voor het leven. Volleyballer Robert Maassen overleden alphen aan den run Robert Maassen, volleyballer bij de Alphense vereniging DAC, is donderdagavond na een hartstilstand tijdens de training overleden. Maassen kwam dit jaar voor het eerste seizoen uit in het eerste team van de Alphense tweede-diviso- nist. Daarvoor speelde hij enkele jaren bij Leython uit Leider dorp. Maassen werd 28 jaar. Sponsor Klerk's blijft actief lisse Klerk's blijft nog een jaar actief als sponsor in het mara- thonschaatsen. Het Noordwijkerhoutse bedrijf had aangekon digd na acht jaar te stoppen als geldschieter, maar ploegleider Frans Overdevest kwam een nieuwe overeenkomst voor nog één jaar overeen. Wel moeten Richard van Kempen, Yep Kramer, Ar nold Stam, Peter de Vries en Piet Kleine genoegen nemen met een iets kleiner budget. NK dressuur in Hillegom hillegomDrie Hillegomse meisjes nemen in hun woonplaats deel aan de Nederlandse kampioenschappen dressuur van de Nederlandse Pony Club (NPC). Nicky Broxterman, Maaike Evers, Helene Buschman behoren tot de deelnemers die morgen bij Manege Hillegom in actie komen. De wedstrijden duren van 9.00 tot 19.00 uur. Delia Santa wint Catalaanse Week Barcelona De Italiaan Stefano della Santa heeft gisteren de Ca talaanse Week op zijn naam geschreven. Zijn eerste plaats in het algemeen klassement kwam in de korte ochtendetappe (59 km) en de afsluitende tijdrit (12,5 km) niet in gevaar. In het eindklas sement had Della Santa een voorsprong van anderhalve minuut op de Zwitser Laurent Dufaux. Litmanen tekent twee jaar bij Amsterdam Jari Litmanen heeft gisteren tussentijds zijn con tract met Ajax met twee jaar verlengd. Dat loopt nu tot 1 juli 1997. De Finse international, de huidige topscorer in de eredivi sie, had nog een verbintenis tot eind volgend seizoen. Volgens algemeen directeur Arie van Eijden is het openbreken van het contract met Litmanen niet het gevolg van buitenlandse interes se, maar van gebruikelijk Ajax-beleid. Nederland Europees bridge-kampioen Barcelona De gemengde Nederlandse bridgeploeg, bestaande uit de paren Marijke van der Pas-Kees Tammens en Bep Vriend- Anton Maas, is in Barcelona Europees kampioen geworden. In de Finale won het Oranje-kwartet overtuigend van Denemarken. Slippertjes deren Russen niet chiba» Enkele slippertjes hebben Oksana Gritsjoek en Evgeny Platov niet van hun tweede grote succes binnen een maand af gehouden. Het Russische ijsdanspaar, in Lillehammer onlangs olympisch kampioen geworden, veroverde in Chiba ooi* de eer ste wereldtitel. De oranje pruiken, de koebellen en de trommels hadden ze weer van zolder gehaald. De afgang op het Haagse Malieveld was vergeten; in het Indoor-Sportcentrum van Eindhoven zouden hun helden, de vaderlandse tennis sers, aan een nieuwe zegetocht beginnen. eindhoven eric de bie gpd-verslaggever Na de eerste dag van het Davis- cup-duel met België staat de ploeg van bondscoach Stanley Franker inderdaad op de ver wachte 2-0-voorsprong. Maar dat de Nederlandse supporters nu al schor zijn van het schreeuwen, was toch niet voorzien. Bijna zeven uur lang moest het Oranje-legioen zijn aan moedigingen door de bijna uit verkochte hal laten galmen, voordat met een (voorlopig) ge rust hart aan de reis naar huis of de tijdelijke slaapplaats kon worden begonnen. Vooral Paul Haarhuis had in de eerste partij de steun van het publiek nodig. Tegen Filip Dewulf kon hij pas na vijf sets (6-3, 6-7, 3-6, 6-4, 6- 4) Franker in de armen vallen. Jan Siemerink had iets minder moeite met Xavier Daufresne: 6-4,6-4,6-7, 6-4. Voorspelbaarheid was troef na beide duels. Zowel Haarhuis als Siemerink haalde, zoals ver moed, het inmiddels befaamde Daviscup-cliché uit de kast. Tennissen voor en ook nog in je land, is niet te vergelijken met het spelen van een doorsnee- toemooitje. „Je neemt je voor niet nerveus te zijn, maar ik ver loor wel meteen mijn eerste op slagbeurt. Blijkbaar was de druk toch groter dan normaal", aldus Siemerink. „De hele week leef je naar de wedstrijden toe", had Haarhuis eerder te kennen gegeven. „Je zit opeens in een ander ritme dan tijdens de normale toer nooien. Daar speel je meestal op maandag de eerste partij en als je wint, mag je twee dagen later weer". Aanloopperiode De Belgische spelers kenden natuurlijk hetzelfde probleem, al hadden zij een langere aan loopperiode naar de derby der lage landen. Daufresne en De- wulf konden anderhalve week geleden al in respectievelijk Key Biscayne en Zaragoza hun kof fers pakken, terwijl Haarhuis en Eltingh zondag nog tijdens het zogenoemde 'vijfde Grand- Slamtoernooi' in Florida de dubbelfinale speelden. Deson danks mocht vooraf een simpe le zege van Haarhuis op Dewulf, de nummer 144 van de wereld, worden verwacht. Zelfs bonds coach Stanley Franker had zich donderdag tijdens de loting la ten ontvallen dat de eerste en kelpartij een zeker punt was. De eerste wedstrijd ging uit eindelijk wel naar Nederland, maar daarvoor waren heel wat meer bloed, zweet en tranen nodig dan iedereen voor moge lijk had gehouden. Behalve na tuurlijk Paul Haarhuis zelf. „Ik heb er nooit op gerekend dat het simpel zou gaan. Als ik goed speel, moet Dewulf normaal ge sproken geen probleem zijn. Ik was vandaag echter niet in goe de doen. Mijn forehand liep niet zoals hij zou moeten en ik had problemen met mijn eerste ser vice. Een echte reden daarvoor kan ik niet aangeven. Misschien wilde ik iets te gehaast spelen. Voelde ik toch onbewust een bepaalde druk", aldus de gebo ren Eindhovenaar, momenteel de nummer 21 van de ATP-ran- king. Terwijl Haarhuis toch bekend staat als een koele kikker, die zich voor en tijdens een wed strijd niet gek laat maken. Giste ren leek zijn tegenstander De wulf echter het minst last te hebben van spanningen. Het Belgische ijskonijn speelde on bevangen en liet zich ogen schijnlijk geheel niet afleiden door het rumoerige Oranje-le gioen. Na de derde set zag het er zelfs naar uit dat de tennisser uit Leopoldsburg op een sensa tie afstevende. „Mijn hart begon op dat moment wel iets sneller te kloppen", bekende Dewulf na afloop met een verlegen lachje. Hoger niveau Het sprak vervolgens voor Haar huis dat hij na de van zijn kant zeer slechte tweede en derde set, zijn spel naar een hoger ni veau kon tillen. Met zijn fore hand was hij nu wel in staat De wulf onder druk te zetten. Na dat Haarhuis met enige hulp van umpire Javier Moreno, die een duidelijke dubbele fout van de Nederlander overrulede, zijn opslagbeurt had behouden, brak hij in het vierde spelpart bij 4-4 door de service van de Belg. Dat bleek genoeg voor de setwinst. Vervolgens begonnen de be nen van Dewulf, die tot gisteren in heel zijn carrière pas twee vijfsetters had afgewerkt, steeds zwaarder aan te voelen. „Alleen lahore «anp De opluchting was leesbaar op het ge zicht van Roelant Oltmans. De coach van de Nederlandse hockeyploeg had een beroerde week achter de rug in Lahore. De derde plaats, na de winst op Australië na het nemen van strafballen, compenseerde nog iets in de Champions Trophy. Niet veel, maar eind goed al goed, concludeerde hij met een zeven klapper van een cliché. De tweede Ne derland - Australië was een spierballen gevecht, dat eindigde in 2-2 waarna strafballen de beslissing brachten. Corbit schoot de zevende over, doelman Jansen stopte de negende van Birmingham. Oranje scoorde honderd procent, waar door de derde plaats met 9-8 in handen viel van de nationale hockeyploeg, die vooral de eerste dagen Oltmans bij her haling in verlegenheid bracht. „Knap", bromde de coach na afloop, „dat deze ploeg nog tot deze prestatie in staat was. Het tekende de veerkracht." Het waren eufemismen die zijn Teleur stelling over de gang van zaken camou fleerden. Oltmans vertrok naar Pakistan met de finaleplaats in het achterhoofd. Na drie dagen werd door die verwach ting al een dikke streep gehaald. „De 4-4 tegen Spanje in de openingswedstrijd was dodelijk", blikte hij terug. De 16e Champions Trophy was in de ogen van Oltmans het eerste punt rich ting WK in Sydney, over zeven maanden. „Wij moeten onze hele planning nog eens bijzonder kritisch doornemen", gaf hij gisteren aan. „De personele bezet ting, de voorbereiding, alle details moe ten een voor een worden doorgenomen. De verschillen tussen de top zijn zo klein, dat details in Sydney beslissen over de wereldtitel. Wij mogen niets uit hel oog verliezen." Oltmans kondigde tussen de regels door aan dat er koppen zullen sneuvelen in de huidige selectie. „Verdedigend wa ren wij de eetste wedstrijden bijzonder kwetsbaar. Er waren enkele spelers niet in topvorm." Dat dreef de coach ertoe omzettingen aan te brengen. Delmee werd voorstopper, Poortenaar schoof naar de linkervleugel en Van Hout kwam links op het midden. Die opstelling handhaafde hij voor de verdere duur van het toernooi. In het doel wisselden Looi je en Jansen elkaar af. Tegen Australië nam Oranje door Van den Honert de leiding. Hij pushte de eer ste strafcorner raak in de zevende mi nuut, 1-0. Twee minuten later had Van Wijk vrij voor doelman Dreher de tweede treffer op de stick, maar hij faalde. Kort voor de rust bracht Stacy door een dek- Angelique Schonk in bloei van haar leven bij Bollenstreek wassenaar rob van der zanden Angelique Schonk speelt al meer dan twintig jaar handbal. „Ongeveer 23 jaar geloof ik." Dan heeft een sportvrouw in een fysiek zware sport als hand bal het wel gehad, zou men zeg gen. Maar het tegendeel is waar. Het mooiste moet nog komen voor de hoekspeelster uit Was senaar. Met Bollenstreek speelt ze morgen de landelijke bekerfi nale tegen Swift en in de weken daarna probeert ze met haar ploeg het landskampioenschap te behalen. Zelfs als er geen prijs uit komt rollen, betekenen het de be langrijkste weken uit haar handballoopbaan. Ze vindt het zelf ook wel een verrassende wending in haar carrière. Ze speelde haar hele leven lang op een behoorlijk niveau bij Olym- pia („Tussendoor drie jaartjes Hermes, maar ik ben een echte Olympiaan."), maar stond nooit zo nadrukkkelijk in de schijn werpers. Wat goed is komt snel, maar ook wel eens heel laat. Het woord 'laatbloeier' wil ze liever niet horen. „Ook denk ik er niet over na dat ik misschien al die jaren wel meer uit mijn moge lijkheden had kunnen halen," zegt Schonk. Het komt zoals het komt, vindt ze. Haar overgang naar Bollen streek vorig jaar was een avon tuur. Ze wilde nog een jaar spe len en bij Olympia was net de grote leegloop begonnen. Met Nicole Donners en Elly van Leeuwen voegde ze zich bij de selectie van Bollenstreek. Don ners en Van Leeuwen waren niet onbekend met eredivisie handbal, ze speelden jaren te rug in Voorhout toen Bollen streek nog Foreholte heette, maar voor Schonk was het een nieuwe ervaring. Het pakte heel goed uit, al viel het in het begin niet mee. „Ik was vooral wisselspeler. Mijn plaats in de linkerhoek was be zet door Manja van der Klaauw. Later verhuisde zij naar de cir kel en kwam er een plaatsje vrij." Ze zou de positie aan de linkerkant niet meer afstaan. Bij Bollenstreek draaide het in de beginfase van de competitie niet bepaald soepel. „Toen we na zes wedstrijden op een zater dag bij Quintus verloren kwam de voorzitter (Han van Delft, red.) de kleedkamer binnen en hield een donderspeech. Hij vond dat we een fantastische groep hadden en onderhand eens moesten gaan handballen. De man had volkomen gelijk, het was muisstil in de kleedka mer. Ook ik hield mijn mond. terwijl ik normaal de eerste ben die wat te zeggen heeft in dit soort situaties. Na die speech is het alleen maar beter gegaan." Volgens Schonk staan de 'poppetjes' nu op de goede plaats. Maar dat heeft niet zo zeer te maken met het feit dat zij in de ploeg gekomen is, meent ze. „Als ik in de basis was begonnen aan het begin van het seizoen, had ik misschien nu op de bank gezeten," zegt ze realis tisch. Hoe dan ook. Bollenstreek draait goed en Schonk draait goed. „Gerrie van Jaarsveld (de lange en trefzekere linkerop- bouwster, red.) is onze kanjer en ik lanceer haar vaak. Maar zij mij ook. Ze trekt natuurlijk veel verdedigers weg en daar kan ik van profiteren." Schonk is in de bloei van haar leven en ze heeft het enorm naar haar zin bij de ploeg die de thuiswedstrijden in Nieuw Ven nep speelt en voor de toekomst op zoek is naar een vaste thuis haven. „Bollenstreek heeft niet alleen een team, het is ook ge woon een team. Dat is belang rijk. We gaan heel goed met el kaar om. Zeggen elkaar de waarheid en maken verschrik kelijk veel lol na de wedstrij den." Dat is volgens haar een ande re situatie dan bij Swift, de grote concurrent in de bekerstrijd en de titelstrijd. De Limburgers hebben een team van speelsters uit allerlei sterke handballan- Angelique Schonk: „Poppetjes staan nu op de goede plaats." foto loek zuyderduin kunnen. En andersom is het ook weer zo, dus dan werkt het goed. En we zijn geen prof handballers al wordt dat wel eens gesuggereerd, we doen het niet voor de pegels. Het plezier staat voorop." den, maar de eenheid ont breekt. Al is Swift op papier wel de beste ploeg van het land. Schonk: „Bij ons klikt het tussen de speelsters onderling en tus sen de ploeg en de coach. Onze trainer Zsigmund Mackay heeft niet alleen veel handbalkennis, maar ook mensenkennis. Ik vind het een moordventje." „De kracht van Bollenstreek is dat we goede speelsters hebben die geen vedette-neigingen hebben. Gerrie van Jaarsveld en Nicoleta Boriceanu (de twee in ternationals, red.) hebben abso luut geen misplaatste allures. Het zijn gewoon hele goede handbalsters en verschrildcelijk leuke meiden. Ze weten ook dat ze het zonder de anderen niet Het zijn de weken van de waarheid voor Bollenstreek: In Nieuwegein staat morgen om 14.30 uur de bekerfinale op de rol. Daarna volgt de kampioens- strijd, waar Swift opnieuw de belangrijkste tegenstander is. Swift is te pakken," denkt Schonk. „Het is alleen niet zo lekker dat ze afgelopen week einde verloren. Ze staan weer met beide benen op de grond en hebben wat goed te maken." Stanley Franker omhelst Paul Haarhuis na zijn gewonnen vijfsetter tegen Dewulf. De bondscoach kon later ook Jan Siemerink feliciteren. foto anp tijdens het Belgisch kampioen schap heb ik eerder zo lang op de baan gestaan. In vergelijking met iemand als Haarhuis mis ik die ervaring. Ik heb nog gepro beerd aan te klampen, maar he laas was ik niet in staat het af te maken", aldus Dewulf, die pas bij het vierde matchpoint capi tuleerde. Siemerink klaarde de klus iets sneller. De Rijnsburger verdien de met zijn sterke optreden in Key Biscayne een plaats in de Daviscup-ploeg en toonde ook tegen Daufresne aan op de weg terug te zijn. Vooral mentaal ge zien lijkt hij gegroeid. „Het lukt me nu inderdaad meer mijn foute ballen snel te vergeten. Ik draai me om en ga verder Hetgeen behalve in de tweede set het gewenste resultaat ople verde. In de overige rondgangen veroverde Siemerink steeds bij 4-4 de service van Daufresne. zodat vandaag Haarhuis en El tingh in de dubbelpartij de plaats in de tweede ronde kun nen veiligstellen. kingsfout van Delmee Australië langszij, 1-1. Oltmans ruilde de voorstopper di rect in voor Jazet. Op slag van rust maak te Poortenaar uit de vierde strafcorner, 2-1. Na de rust werd Oranje in de verdedi ging gedrukt. Een kwartier voor het ein de tikte Stacy uit een strafcorner de ge lijkmaker in. 2-2. In de laatste minuut kreeg Oranje nog twee strafcorners. De eerste schoot Veen in de rebound tegen de paal. De tweede werd in de rebound op de lijn door een verdediger gestopt met de voet, maar de Egyptische scheidsrechter Amin weigerde de bal op de stip te leggen. De derde plaats be landde alsnog in Oranje-handen door de strafballen. Delissen, Van den Honert, Brinkman, Bovelander en Van Pelt maakten geen fout. Corbit wel, aanvoer der Birmingham eveneens. Jansen stopte zijn schot. kerkradeanp Roda JC heeft PSV achterhaald als nummer drie van de eredivisie. De subtopper uit Kerkra- de versloeg de kampioen uit vervlogen tijden op eigen veld met overtuiging, 4-0. Voor PSV breken zware tijden aan. Met zeven spelers die na dit seizoen moeten vertrekken, vochten de Eindhovenaren op Kaalheide vrijwel de hele wedstrijd voor een verloren zaak. Roda, op eigen veld (door NAC) pas één keer verslagen, was agressiever, gemo tiveerder en vooral beter. Hooguit in het ope ningskwartier deed de ploeg van De Mos rede lijk mee. Daarna heerste Roda. Het gaat er zo langzamerhand waarachtig naar uitzien dat kwalificatie voor Europees voetbal voor PSV een probleem wordt. Roda kwam vrijdag op gelijke hoogte met de Eindho venaren. De vraag is: wie volgt. NAC heeft za terdag aan winst op Willem II genoeg om de Eindhovenaren eveneens te evenaren. Willem II. FC Twente en Vitesse staan in de buurt. PSV zal voluit moeten gaan om zich in de top-vijf te handhaven. De vraag is of de in feite al afgedankte selectie dat in het restant van het seizoen kan opbrengen. Cynisch werd op de tribune in Kerkrade al gezegd dat de meeste PSV'ers niet alleen moeten stoppen, maar dat sommigen al gestopt lijken te zijn. Met name de manier waarop de gegriefde Koeman en Kieft gisteren over het veld liepen, sprak boek delen. Het tweetal, beiden in het huidige sei zoen nog international geweest, werd na rust ook door trainer De Mos gewisseld. Ingesson en Van Ankeren kwamen als inval lers binnen de lijnen. Het tekende de wanhoop van De Mos. Beide nieuwelingen hebben dit seizoen nog niets gepresteerd. Gisteren konden ze PSV in al bijna verloren positie ook niet meer redden. Voor rust zaten de Eindhovena ren nog enigszins in de wedstrijd, na de rust werden ze overlopen, in de slotfase soms zelfs weggespeeld. PSV. zonder de geblesseerde regisseur Wou ters, incasseerde de vijfde nederlaag gelaten. Alles went blijkbaar. Het totaal aan verliespun- ten staat alweer op twintig. Roda JC daarente- gen is na een mindere periode kort na de win terstop aan een goede serie bezig. Vier over winningen op rij - Groningen, Sparta en Vitesse gingen PSV vooraf - hebben plaatsing voor Eu ropees voetbal weer dichtbij gebracht. PSV kreeg slechts in de openingsfase enkele kansjes. Die waren niet besteed aan Kieft en Hl- lerman. In de 22e minuut gaf Van der Luer het sein tot een offensief voor Roda. De middenvel der schoot een vrije bal prachtig in, maar raak te de lat in plaats van'het net. Twee minuten la ter was het wel raak. Van der Luer nam een hoekschop, PSV'er Van Tiggelen kopte door, waarschijnlijk uit vergissing, Trost kopte bij de tweede paal raak. PSV kwam daar niet meer overheen. In de tweede helft liep de Brabantse formatie als ver doofd over hel veld. Een prachtig balletje van de door PSV begeerde Babangida over Van Breukelen besliste de wedstrijd. Uit de vele kansen die Roda daarna kreeg, scoorde Hui- berts nog twee keer, 4 -0. Voor PSV had het ech ter nog erger kunnen aflopen. sao paulo ivo op den camp gpd-verslaggever Debuteren met een elfde plaats op het circuit van Interlagos in de eerste officiële kwalificatie training. Voor nieuwkomers in de Formule 1 een droom. Jos Verstappen was er echter aller minst gelukkig mee. Niemand kon in feite aangeven hoe de prestatie van de Limburger in geschat moest worden. Het was vlees noch vis. Alleen Verstap pen zelf gaf aan dat er veel meer in het vat zit. „Ik hoop morgen toch op de vijfde of zesde start plaats te staan", meldde hij. De Benettonpits na de eerste schermutselingen gistermiddag. Flavio Briatore, de flamboyante teambaas, loopt rond met een gezicht dat op oorlog staat. Zoals gebruikelijk na een trai ningssessie verzamelt hij de verantwoordelijke technici en de beide coureurs voor een briefing. Echt vrolijk gaat het er niet aan toe. Toch zouden er voldoende argumenten aan te halen zijn om de verrichtingen van de Benetton-rijders van een zonniger zijde te bekijken. Mi chael Schumacher realiseerde de tweede tijd, maar een fractie langzamer dan lokale favoriet Ayrton Senna. Jos Verstappen elfde, amper een halve seconde trager dan de op een vijfde stek geposteerde Mika Hakkinen. Jos Verstappen begon giste ren aan een nieuw hoofdstuk van zijn sportieve loopbaan. De eerste training was vooral be doeld om het circuit goed te le ren kennen. Aanvankelijk kwam daar echter weinig van terecht. Al in zijn tweede rondje beland de de Nederlander op het gras naast de baan en zocht de pits op. Ruim een half uur moest Verstappen wachten op een nieuwe kans. Toen die er kwam liet hij meteen een staaltje van zijn kunnen zien. Een paar snelle rondjes tilden Verstappen naar een voorlopige vijfde plaats. In de slotfase moest hij die riante stek echter weer prijsgeven. „Te veel over stuur", klaagde de Limburger. „En de veranderingen aan de auto pakten ook al niet goed uil". Datzelfde euvel zou 's mid dags niet verdwijnen. Weliswaar kroop Verstappen een seconde onder de tijd van de ochtend - training, maar dat bleek ach teraf net niet voldoende voor een plaats bij de eerste tien. „We zullen flink wat verande ringen gaan aanbrengen aan de auto, want op deze manier schieten we niet veel op", vond Verstappen. „De auto was in geen enkele bocht goed te stu ren. Zo erg als hier heb ik het nog nergens meegemaakt". Het gebrek aan ervaring was in de ogen van Verstappen slechts ten dele van invloed op zijn wat te genvallende prestatie. „Natuur lijk is het extra vervelend voor iemand die pas komt kijken in dit wereldje als de auto geen goede wegligging heeft. De communicatie met de mon teurs is nog niet optimaal. Ie dereen moet aan elkaar wennen en dat kost natuurlijk tijd. Ook Senna en Schumacher hebben aan het begin van hun carrière tijd nodig gehad om alles tot in de details te leren. Ik ben ook maar een mens en kan niet alles meteen onder de knie hebben

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21