'De meisjes van de warme worst Zomertijd kent meer voordelen dan nadelen Het schoolreisje is nog altijd actueel SINGELLOOP '94 I Theo Bakker Gedoogzones Het Gesprek van de Dag Prins Constantijn schiet hardlopers weg Bloemen voor Nurcihan steking krijgen. 'Een kind wordt ziek, krijgt antibiotica, maar naar de oorzaak wordt niet gekeken. Het kan dus aan de hondenpoep hebben gele gen.' Gedoogzones daarom. Het instellen van gedoogzo- nes, dat is het. Want zie, de mens gooit soms uitwerpselen uit vliegtuigen waartegen geen antibiotica is gewassen. Bom men. Een man die opengere ten dood ligt te gaan. hand in hand met zijn dochtertje wier borst is verbrijzeld, hoeft zich niet af te vragen wat de oor zaak is. Bommen voor de goede zaak, voor de slechte, ze doden. En dan hebben we het alleen nog over één vergrijp waar de mens aan is verslingerd. De berichten hierboven verraden diverse andere menselijke hobby's. Maar er zal een dag komen dat de mens de eigen destructieve aard gaat inper ken. Dat hij zich gedoogzones gaat opleggen. Dat de mens de ruimte waarin hij zichzelf en de aarde mag vernietigen, steeds verder inperkt. Dat hij op den duur de hele aarde ver lost van de plaag die hij is. Dat hij zichzelf opheft, de voort planting staakt. De gedoogzo nes in Warmond zijn een be gin. de deur dicht. Zo erg. Wie heeft dat gedaan? Waren er toen al abortusklinieken voor zwangere koeien? Was het vroegtijdig afdrijven van het kalfje gelegaliseerd? Ach, en ook nog in de late middeleeu wen. Als het nu nog had plaatsgevonden in de vroege. Ik moet op zoek naar goed nieuws, wil ik niet per om gaande vlucht terugvliegen naar de palmen en zon en het strand van Florida. Je zoekt, bladert. 'Vergeten zusters in Duitsland willen vrouwvriendelijke bijbelverta ling.' 'Vaticaan: geen democra tie in de kerk.' Dat zijn berich ten die goed doen. Zoals het een schrale troost is om te le zen, dat de moordenaar na zijn daad de hand aanzichzelf sloeg. Maar de mooiste kop stond toch op de regiopagina van dinsdag: 'Gedoogzones voor honden in Warmond.' In het verlengde van het bericht zie ik hoop gloren voor moeder aarde. Niet alleen dat mensen uitglij den over de poep, nee, kinde ren die spelen met honden- drollen kunnen besmet raken met de hondenspoelworm en daardoor ademhalingsmoei lijkheden en hersenvliesont SATERDAG 26 MAART 1994 •Ze kunnen er op zijn faculteit de klok op gelijk zetten. Elk jaar •tegen de dag dat de zomertijd ingaat, belt er wel iemand om te vragen naar de effecten. Mor- u gen is het weer zo ver, dus heeft prof. dr. W.J. Rietveld het ant woord al klaar. De Leidse fysio loog is gespecialiseerd1 in het bio-ritme van volwassenen en kinderen en meldt meteen dat alle verhalen over lichamelijke ontregeling' zwaar overdreven .-2ijn. „Er zijn wel mensen die clai men dat ze er gevoelig voor zijn en nu de klok een uur vooruit wordt gezet, zijn er ook wat meer klachten. Dat komt omdat de dag een uur korter wordt en n omdat onze eigen biologische d klok geen 24 uur loopt, maar 25 li uur", zegt de hoogleraar. „Een dag met een uur meer wórdt dus als normaal ervaren. Maar een dag van 23 uur, betekent 1 dat je twee uur fout zit. Dat leidt bij sommigen tot wat proble- t men in het slaap-waak patroon. Te vergelijken met de jet-lag na een vlucht met twee uur tijds verschil. Maar dat is dan ook het enige waar je wat proble men mee kunt hebben." Kippen Die problemen bestaan, volgens professor Rietveld, uit het een of twee dagen licht van streek zijn. „Vooral kinderen houden vast aan het oude regime en zijn een beetje ontregeld." Elk ander ef fect verwijst hij naar het rijk der fabels. „Er is eens een Frans on- derzoek geweest waaruit kwam «lat kippen en koeien totaal van slag zouden zijn. Daar geloof ik dus niks van en ik geloof ook het verhaal niet dat er meer on gevallen zouden gebeuren na de omschakeling. In Nederland is dat in elk geval niet aantoon baar" Wel aantoonbaar is dat door de Svoering van de zomertijd Saergie wordt bespaard. „De bezuiniging in het bedrijfsleven is minimaal, maar omdat het licht een uurtje later aangaat, scheelt het wel in de huishou- delijke sfeer. Ongeveer een half procent op het jaarlijkse ge bruik", zo meldt Gerard Bakker, ambtenaar op de afdeling Ener gie van hel ministerie van eco nomische zaken. Bakker, ook WD-raadslid in Leiden, heeft een dossier bijgehouden over de zomertijd en rekende een paar jaar geleden uit dat het om een bezuiniging van zo'n 50 miljoen zou gaan. „En veel zal dat nu niet schelen." Terrashouders Daarmee voldoet de zomertijd öan een van de doelen. In 1977 immers was de energiebespa ring een van de argumenten om FOTO LOEK ZUYDERDUIN Slechts een enkele fietsster, ge noodzaakt voor rood licht te stoppen, merkt na de bloemen ook de boodschappen op die aan de paal zijn geplakt. Zij leest met aandacht een briefje dat de vrienden van de scholie re hebben nagelaten. Onder een haatbetuiging aan het adres van de man die zich kwetsend zou hebben uitgelaten over de dood van Nurcihan, schreven zij: „We ïsen je, we zullen je nooit vergeten." Madurodam, dat was al heel wat. Meer lag het voor de hand om op schoolreisje naar Duin- rell te gaan toen het nog geen pretpark was, of naar Dricvliet toen het nog gewoon een speel tuin heette. Dierenpark Wasse naar, toen het nog bestond, was eveneens een gekende optie, evenals de Linnaeushof. Want hét criterium voor het jaarlijkse schooluitstapje van vroeger was, laten we wel wezen, dat het bereikbaar moest zijn. En (dus) goedkoop. Of het na de derde keer nog leuk was, daar werd de klas van toen eenvou digweg niet naar gevraagd. In spraak op de school was tot de zeventigerjaren niet zo'n heet hangijzer. Enfin, het is lente en dus wor den er, anno 1994, op de scho len weer plannen gesmeed of liggen die al klaar in de kast. Want de bestemmingen mogen dan veranderen, de opzet even tueel wijzigen en het geld een mindere rol spelen; als een paal boven water staal dat het feno meen 'schoolreisje' bepaald nog niet als 'ouderwets' wordt erva ren. Sterker nog, bij een rond gang langs een aantal basis scholen in Leiden blijkt dat ook die lokaties van vroeger nog niets aan waarde hebben inge boet. Al geldt dat met name voor de onderbouw. Voor de kleintjes dus. Zo blijkt Madurodam nog on veranderd in deTop-Tien van bestemmingen voor te komen. Datzelfde geldt voor i )uinrell, dat ondertussen wel een com plete metamorfose heeft onder gaan, en voor Drievliet en de Linnaeushof waarvoor hetzelfde opgaat. Het dierenpark Wasse naar is letterlijk en figuurlijk verdwenen. Van de kaart en dus ook automatisch van de lijstjes. Hoog scoren nu dierentuinen als Artis in Amsterdam, Blijdorp in Rotterdam en het recente Sea-life in Scheveningen. Ook op de jonge generatie hebben flora en fauna klaarblijkelijk nog altijd veel aantrekkingskracht. Kan natuurlijk ook aan het jeugdsentiment van de leer krachten liggen. Het is maar net hoe je het bekijkt. Bij de bovenbouw zijn de be stemmingen wel degelijk veran derd. alsook de opzet. I loe ver der weg. hoe beter lijkt het mot to. Hoe langer ook trouwens, want een kamp van enkele da gen is echt geen uitzondering meer op de scholen. Pretparken als I lellendoorn en de Efteling liggen én niet om de hoek én zijn verre van goed koop. Wél populair. Ouders die nen bijdragen te leveren vari ërend tussen de twintig en veer tig gulden. Veel scholen sturen de bovenbouw op kamp. Naar bos of water. Twee, drie, vier of vijf dagen. Voor prijzen tussen de 35 en 145 gulden per kind. Het educatieve aspect blijkt ook in de jaren negentig onderge schikt aan de ontspanning of het plezier dat van het school reisje moet uitgaan. Wat dat be treft is er weinig of niets veran derd. Zoals het nog immer tra ditie is dat de klas bij thuis komst en masse onder de ban ken kruipt. Alsof ze nooit weg zijn geweest. AD VAN KAAM Rood-wit-blauwe Singelloop De Singelloop krijgt dit jaar een vorstelijk tintje. Niemand min der dan prins Constantijn lost op vrijdagavond 29 april het startschot voorde hardloopron de van 6,3 kilometer. Met dank aan Rob Schouten van de Leid se Politie Sport vereniging, die prat gaat op uitstekende con tacten met de jongste zoon van koningin Beatrix. 'De politie is je beste vriend' is ongetwijfeld het motto van prins Constantijn, die dit jaar in Leiden zijn rechtenstudie hoopt te yoltooien. Of is de prins mis schien om andere redenen een vaste klant van de Leidse poli tie? Rob Schouten, trots als een pauw op 'zijn' rood-wit-blauwe Singelloop: „Nee hoor, ik kan het prima met hem vinden. Ik ben blij dat ik mijn contacten heb kunnen aanwenden om de prins het startschot te laten ver richten. Iedereen, van de BVD tot de Rijksvoorlichtingsdienst, is erbij betrokken. Alleen het Oranje-comité is er misschien niet zo blij mee dat ik dit voor elkaar heb gekregen. Dat zal wel jaloers zijn." Patijn In de 'slipstream' van prins Constantijn komen andere -hoogwaardigheidsbekleders de achttiende (en volgens officiële tellingen negentiende) Singel loop bijwonen. De Zuidholland se Commissaris van de Konin gin Patijn krijgt een uitnodiging en uiteraard wordt burgemees ter Goekoop op het appèl ver wacht. Schouten: „We verzame len ons op 29 april om 19.00 uur in het restaurant van de politie. Deze Singelloop krijgt één dag voor Koninginnedag wel een zeer officieel tintje." Vervolgens bekent Schouten op alle manieren kleur. „Speciaal voorde gelegenheid worden er huis-aan-huis aan de singels rood-wit-blauwe posters en strooifolders verspreid. Zwartlo- pen is dit jaar uitgesloten, want iedereen krijgt dit jaar een start nummer. En de herinnerings medaille wordt een plaatje, met een afbeelding van een brugge tje en de Morspoort erop." Systeem De ware hardloper komt echter niet alleen voor de prins en een mooie medaille naar het EWR- gebouw aan de Langegracht, waar Constantijn om 19.30 uur het startschot lost. Die wil zijn of haar 'rondje singels' zo snel of comfortabel mogelijk afleg gen. Ook daarin is dit jaar voor zien. Een slim systeem met startnummers moet wedstrijd - atleten en huis-tuin-en-keuken- lopers scheiden. Voor de fanaten liggen de start- nummers 1 tot en met 50 vanaf volgende maand klaar in het ge bouw van Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat. 'Gewone stervelingen' kunnen daar even eens terecht voor een startnum mer. Ook de sportzaken van Zwarte Wolf. Wout Bergers. Fit Shoe, Wijnand Sloos en fiets handel Ruud van der Berg ver kopen de normale startnum mers. De snelste man en de snelste vrouw krijgen een trofee voor hun prestatie. Het inschrijfgeld 5,00 per startnummer) en de sponsor gelden komen dit jaar ten goede aan jeugdige patiënten van Zee hospitium Rijnland in Katwijk. Zij zitten te springen om zware speelwerktuigen. Ook dit ge deelte van het jaarlijkse evene ment moet volgens Schouten slagen. „Spontane toezeggingen van sponsorgelden druppelen nog steeds binnen. Voor de rest moeten de deelnemers zorgen." TIM BROUWER DE KONING h Wie zou er nu het bekendste ge- ei zicht van Leiden hebben? Bur- i gemeester Goekoop? Glenn i Helder? Elco Brinkman? Moei- •n lijk te beantwoorden. Maar de v bekendste gezichten 'zonder ill naam' behoren zeker toe aan de e meisjes van de warme worst, bij e de Hema in de Haarlemmer- g straat. Iedere rechtgeaarde Lei- rcjdenaar kent ze, bijna niemand zi weet hoe ze heten. Zeker weten dat u de meisjes op :o de foto herkent. Het zijn Yvon- 1 ;ne van der Draaij (24) en Patri- cia Sierat (30), de eerste ver- koopsters van de afdeling con- sumptie waarbij ook het standje p van de warme worst hoort. Ze voelen zich gelukkig op hun z< stekkie, samen met hun zeven ai collega's, en kunnen dat met )b getallen staven. Patricia werkt er E al dertien jaar en Yvonne al d ruim zeven. „Dat kost ons geen moeite, want het is de leukste v( plek voor een verkoopster", 1; klinkt het in koor. Regrijpen we. Het is per slot van rekening ook voor menig klant o de leukste plek om iets te ko pen. Want de warme worst van de Hema, al 52 jaar lang in de verkoop, die is toch zo langza merhand een begrip geworden. Van heinde en verre komen de mensen na het boodschappen doen naar het warenhuis om nog even te genieten van een sappig stukje vlees. „We hebben hier veel vaste klanten", zegt Patricia. „Hoewel dat de laatste tijd iets minder is geworden. We hebben nu meer concurrentie hè. van zaken in de buurt die brood en vlees verkopen." „Maar voor de warme worst ko men ze toch echt hier", meldt Yvonne. Ze koesteren hun vaste klanten ook. Vaste klanten geven een Patricia Sierat (links) en Yvonne van der Draaij: „Het is de leukste plek voor een verkoopster." verkoopster het gevoel een beetje thuis te zijn, zeggen de twee. „Het maakt het allemaal zo vertrouwd", zegt Yvonne. „Zoals die zwerver die hier altijd komt, die altijd in zichzelf loopt te praten." „Hij is heel vriende lijken beleefd", vult Patricia aan. „En als hij zijn halve worst op heeft, komt hij er vaak nog een halen. Vroeger kwam hij hier met zijn vader. Dan bestel den ze met z'n tweeën een slag roomcake, die ze doormidden deden." Dan is er nog 'Ton van het stad huis', ook al zo'n vaste klant. Patricia: „Die komt hier altijd enorme hoeveelheden kaas, koeken en vleeswaren halen." Yvonne: „En die mevrouw van de markt kornt hier elke woens dag vijf of zes worsten halen voor de kooplui." Kortom, de worsten vliegen als warme broodjes over de toon bank. Alhoewel, ook weer niet altijd. „Met die worsten van 350 gram liep het iets minder", zegt Yvonne. „Die zijn ook zo groot. Ze waren een tijd terug in de aanbieding. Zeiden de mensen: joh, ik moet geen hele maar een halve. Terwijl het een halve was." De huidige maten doen het beter, weet ze. Ook al gaat er bij de verkoop af en toe wel eens wat mis. „De klant moet de worst zelf inpak- FOTO LOEK ZUYDERDUIN ken", lacht Yvonne. „Dan ge beurt het wel eens dat je hem op de toonbank wilt leggen en datje hem eroverheen laat val len. Ach, dan krijgt de klant ge woon een nieuwe." Die ongetwijfeld naar meer smaakt. Dus beste lezer, voort aan kunt u zeggen: Bedankt Yvonne!. Of: Bedankt Patricia! Je vliegt een eindje en dan is een palm weer een eik en plus dertig graden voor je gevoel weer min dertig. Van Miami terug naar Oegstgeest. Van de Miami Herald terug naar het Leidsch Dagblad. Maar dat is van min naar plus natuurlijk. Lezen, bij blijven, weten wat de stad en de regio bieden. Op de hoogte zijn van het feit dat een bouwvalcker een relatie legt tussen het doodrijden van een meisje en haar allochtoon zijn. Dat je weer even beseft, dat de rotteriken een wereld- I wijde pest zijn. Ie hebt de kranten op een sta peltje. En de koffie ernaast. Je weet dat het erg gaat worden, dat het doorspitten van één krant genoeg is voor een eeu- wige depressie. 'Woubrugs meisje gewond.' 'Alphense jongen aangereden.' 'Ruimte steeds nijpender.' Stond boven bericht over be graafplaats. Dat je zelfs na je dood nog als op een zomerse dag op het strand bil aan bil, in dit geval bot aan bot ligt. J 'Mens blijkt weer vaker oor- 'i zaak dood roofvogels.' i. 'Diefstal uit bedrijf.' i 'Autoopengebroken.' 'Abortus-epidemie trof Breda se runderen in late middeleeu wen.' Deze onheilstijding deed de klok vooruit te zetten. Vooral boeren zagen aanvankelijk na delen dauw bijvoorbeeld houdt zich niet aan zomertijd, zodat ze 's avonds langer moes ten werken maar er waren ook meer winstpunten dan de energiebesparing alleen. Het voordeel voor terrashouders is duidelijk, „en ook voor de vrije tijdsbesteding is het uitermate plezierig dat het 's avonds een uurtje langer licht is", aldus professor Rietveld. Zeventien jaar na dato is de zo mertijd dan ook een algemeen aanvaard verschijnsel: in alle landen van de EG, dat vorig jaar overigens besloot het Brits-Ierse systeem over te nemen per 1997. Dat betekent dat de zo mertijd niet meer eind septem ber maar eind oktober afloopt. Voordeeltje voorde transport sector, want de dienstregeling van de veerdiensten naar Enge land bezorgde de makers de no dige hoofdbrekens vanwege de verschillende zomertijden. „Maar in september en oktober moet je 's ochtends wel het licht aandoen", stipt Bakker onmid dellijk als nadeel aan. „Dus een gedeelte van de elektriciteits winst gaat verloren." Daar zullen tegen die tijd wel vragen over komen. Maar dan is de klok niet meer terug te zet ten. PAUL DE TOMBE De meeste passanten rijden de onheilsplek waar Nurcihan om het leven kwam, klakkeloos voorbij. „Zouden de mensen hier hun bloemen zomaar weggooien", mijmert een oude Leidenaar. Hij staat bij de fietsersover steekplaats op de kruising van de Churchilllaan en de Brandts Buyskade. Als hem wordt ver teld dat vorige week op die plaats de zestienjarige scholiere Nurcihan verongelukte, gaat hem een lichtje branden. „Oh, is het daarom", zegt de man. „Maar ja, het helpt niet meer, hè", vervolgt hij mistroostig. De eerste bloemen zijn inmid dels als verwelkt, maar op ge zette tijden leggen de vrienden van Nurcihan verse ruikers bij het verkeerslicht. Narcissen en brem, waarschijnlijk een stukje verderop geplukt bij de kruising met de Haagweg maar ook tul pen en rozen. „Het worden er elke dag meer", zegt een stu dente die tegenover de plek des onheils woont. Ze vindt de bloe men een sympathiek gebaar bij de kruising, een plek waar hoognodig aandacht aan moet worden besteed. „Als je eens wist hoeveel mensen hier door rood rijden, iedere dag. Dit moest een keer gebeuren en eerlijk gezegd verbaast het me, dat het niet veel vaker is ge beurd." De meeste mensen rijden of lo pen deze kruising klakkeloos voorbij, zonder acht te slaan op het laatste eerbetoon aan Nur cihan. Het incident, dat onder haar schoolgenoten diep ver driet en woedende reacties te weeg bracht, lijkt door de mees te passanten reeds vergeten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17