Woningen in hotel Wassenaar 'Verongelukt toestel van El Al had lading munitie aan boord' Het historisch bouquet van wijn Randstad 'Alsof je niet hebt bestaan BbBSS®0® ®*5SB w- Schiphol door de knieën voor vakbonden 0IGEN BAAS Luxe Fokker 70 als regeringsvliegtuig ZATERDAG 26 MAART 1994 ZATEf Pand eerst gebruikt voor opvang asielzoekers Leids gastgezin gekwetst na voorstel behuizing asielzoekers leiden annet v Het voormalig hotel Was senaar aan de Katwijk- seweg in Wassenaar wordt vermoedelijk verkocht aan een groep particulieren uit Den Haag. Het is de be doeling in het pand van het onlangs failliet verklaarde hotel wooneenhedenn te creëren. Studentenhuisves ting wordt daarbij niet uit gesloten. De particulieren hebben een voorlopige koopovereenkomst gete kend. wassenaar monica wesselinc Bedrijfsmakelaardij Hanson uit I laarlem, die de verkoop van het pand regelt, verwacht dat de voorlopige koopovereenkomst maandag omgezet kan worden in een definitieve. „Er moeten nog wat dingetjes geregeld wor- den, maar het /.iet er goed uit." Hansons woordvoerder is er van overtuigd dat er op die plek aan de Katwijkeseweg nooit meer een hotel komt. „Een uit zonderlijke slechte loca een dergelijk soort hotel." De nieuwe eigenaren willen hel pand de komende tijd eerst voor de opvang van asielzoekers gebruiken. Volgens een voor lichter van de Centrale Opvang Asielzoekers (COA), de instantie die commerciële contracten af sluit, zijn er onderhandelingen gaande met de groep particulie ren. Overigens hebben zich de afgelopen weken tientallen par ticulieren en bedrijven bij de COA aangemeld als zijnde de maiig hotel. „Iedereen nam een schot voor de boeg, nu pas is er één serieus", aldus W. de Lange van de COA. Baalbergen's meubel lease service zorgeloos inrichten. 5Het failliete hotel Wassenaar. Noch de makelaardij, noch De Lange wil overigens de iden titeit van de groep particulieren vrijgeven. Voorzichtig De gemeente Wassenaar bekijkt een en ander van een afstand, laat voorlichter W. Issendock weten. Hij is wel heel pertinent over de mogelijkheid de be stemmingvan het hotel te wijzi- ARCHIEFFOTO gen in een woonbestemming. „Daar zeggen we dus ronduit nee tegen. Ons beleid is erop gericht het landelijk gebied te beschermen en woningen pas sen daar dus niet in." Wassenaar is nog niet door het ministerie van welzijn bena derd over de bereidheid asiel zoekers in het hotel onder te brengen. Issendonck wil daar om niet het achterste van zijn tong laten zien. „Kijk, het is dui delijk dal wij ons als gemeente Wassenaar humanitair zullen opstellen. Een verzoek om tijde lijk 180 asielzoekers in het pand te herbergen, treden we welwil lend tegemoet." Toen in het pand nog een hotel was geves tigd, konden er 180 gasten in onder worden gebracht en Is sendonck hanteert eenzelfde Overigens is i de lijst van gegadigden van ko pers ervan overtuigd dat zij het pand zal kunnen kopen. „Die voorlopige koopovereenkomst gaat niet door. Ze krijgen het niet rond. Dat pand wordt van mij", laat Van Waveren van het bedrijf Image plus in Amersfoort weten. - de folder! ■£- KATWIJK LEIDERDORP DI£M£*i schiphol* cpd De directie van de luchthaven Schiphol is diep door de knieën gegaan voor de vakbonden. Vanmorgen sloten beide partij en een nieuwe tweejarige CAO. De luchthaven heeft aan de be langrijkste eisen van de vakbon den toegegeven. Alle uitbeste- dingsonderzoeken worden stopgezet en het personeel krijgt per 1 januari volgend jaar een salarisverhoging van 1,5 procent. De vakbonden AbvaKabo, CFO en VPS zijn uitermate ver heugd over de nieuwe cao. Die is onder grote druk van de vak bonden tot stand gekomen. Gis teren demonstreerden honder den medewerkers van de lucht haven tegen de uilbestedings plannen van de directie. De bonden dreigden volgende week tot hardere acties over te Schiphol is gisteren duidelijk geschrokken van de opstelling van de vakbonden. De directie hervatte gistermiddag meteen na de demonstratie het overleg onder de voorwaarden die de vakbonden hadden gesteld. Tot dan toe weigerde de directie binnen dat kader te onderhan delen. In ruil voor het niet uitbeste den van de bedrijfsafdelingen Security en Platformvervoer zien de vakbonden dit jaar af van loonsverhoging. Schiphol had de nullijn ook volgend jaar willen toepassen. Dat is niet ge lukt. De lonen gaan volgend jaar met 1,5 procent omhoog. Bo vendien wordt de algemene va kantieduur met een dag uitge breid. Geschokt was ze en bovendien gekwetst door de suggestie van premier Lubbers om asielzoe kers tegen een vergoeding on der te brengen bij particulieren. „Het is alsof je niet hebt be staan", zegt de Leidse Anneco van der Toorn, die met haar ge zin een jaar lang onderdak ver leende aan de Bosnische Katica Lijak en haar achtjarige zoontje Bernard. Het was een jaar waar in de spanning te snijden was en waarin iedereen in het huis „op zijn tenen liep", aldus An- Zij, haar man Peter Bosman en de kinderen Joost, Emiel en Sij- men hebben net één weekeinde achter de rug zonder gasten over de vloer. Twee weken gele den trokken Katica en Bernard namelijk in een tijdelijk huis in de Rivierenbuurt, nadat ze in ja nuari een vluchtelingenstatus kregen. Hun verblijf bij Van der Toom en Bosman maakte deel uit van het gastgezinnenproject van Vluchtelingen Werk Neder land, dat in 1992 begon en in augustus van het vorig jaar plotsklaps werd stopgezet. Maar daarmee was het ver blijf van Katica en Bernard bij Van der Toorn en Bosman niet ten einde. De twee Bosniërs konden geen kant uit omdat er geen schot zat in de asielproce dure. Zolang ze geen vluchtelin genstatus hadden, konden ze zich niet inschrijven voor een woning. En om ze terug te stu ren naar een Asielzoekers Cen trum was voor Anneco en haar echtgenoot echter ook geen aanvaardbare oplossing. En zo maakten ze een slopende perio de door van wachten op nieuwe ontwikkelingen, waarbij de sfeer in huis uiteindelijk ernstig ver slechterde doordat de kinderen niet goed meer met elkaar over weg konden. Machteloos Alle instanties waren, zo zegt Anneco, heel voorkomend. „Maar niemand voelde zich echt verantwoordelijk, niemand droeg een oplossing aan. Ik denk dat al die instanties zelf ook machteloos stonden. „Ik kan me niet voorstellen dat Lubbers niet wist dat er al een project opvang bij particu lieren is geweest", zegt Anneco. „En dat maakt me kwaad. Als hij dat soort dingen voorstelt, moet hij er méér bij vertellen, moet hij randvoorwaarden stel len. Zoqls een duidelijke begin- en einddatum, zodat de opvang niet te lang duurt, en goede be geleiding. De huis komen v met ontzettend veel verdriet, met een moeilijk verleden." „En wat me zorgen baart, is dat Lubbers er een vergoeding van ruim elfhonderd gulden per maand tegenover wil stellen. Dat brengt het risico met zich mee dat minder draagkrachti- gen met weinig woonruimte zich aanmelden. Dat is gevaar lijk want in zo'n situatie heb je juist veel ruimte nodig." In het huis waar ze woont, een flinke eengezinswoning, zal ze er niet snel meer toe over gaan nogmaals vluchtelingen op te nemen. „Omdat dan pre cies hetzelfde zal gebeuren, om dat je dan weer de situatie krijgt dat er twee gezinnen door el kaar lopen. Hier kan het echt niet, zeker niet voor de kinde- Schoonmaak-gevoel Momenteel heerst er een soort 'grote schoonmaak-gevoel' bij het Leidse gezin. De kinderen die een jaar lang bij elkaar heb ben geslapen (één verdieping was ingeruimd voor Katica en will n; Bernard), zijn druk bezig spullen naar hun eigen kamei zii verhuizen. „We proberen huis weer eigen te maken, merkt het erg aan de kindei die direct hun eigen kamer gens hun eigen inrichten. De één wil er boekenplank bij, de ander f een wastafel. Het was heel toen Katica en Bernard veri ken. De week na de verhuizi 1 heb je echt zoiets van 'goh, raar, wat rustig, wat ruim." Iedere dag nog heeft ze tact met Katica en Bernard, is uiteindelijk niet uitgelop ci op een dramatische scheidii In januari hadden de zinnen hem wel even geknep toen bleek dat Katica onder de lijst van urgente woningzi kenden zou worden geplaai waardoor de siti had kunnen blijven duren. „E heel actieprogramma hadd we opgezet met uiteindelijk geerpartijen bij woonruimtevi deling", zegt Anneco. „M uiteindelijk voelde iemand, woonruimte zich toch ven woordelijk en die heeft een lossing gezocht. Helde lijk te beker Hne va cia Si koop I sumj voele stekk II colle o| getal Anneco van der Toorn: „De week na de verhuizing van Katica en Ber nard hadden we echt zoiets van 'goh, wat raar, wat rustig, wat ruim'. FOTO LOEK ZUYDERDU De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Lucette Oostenbroek uit Leiden van Het Wijnschip, adviesbureau voor wijngeschiedenis. amsterdam „Wijn werd in de oudheid al veel gedronken. De Romeinen waren zelfs heel goede wijnbou wers. Zonder enige kennis van scheikunde wisten ze heel goed hoe de smaak van een bepaalde wijn viel te beïnvloeden door de druiven op een andere grond soort te verbouwen of ze eerder of later te oogsten. In de Ro meinse tijd maakte de wijn bouw dan ook een enorme ont wikkeling door. Nog Steeds wor den in sommige streken van Italië dezelfde druivensoorten gebruikt als .in de oudheid. Ook een gebied als Pays d'Oc in Frankrijk beeft een heel rijke traditie. Wijnen uit die gebieden gebruik ik ook bij lezingen en proeverijen. Met wat fantasie, en aan de hand van oude be schrijvingen. kun je dan beleven hoe de Romeinen hun wijn proefden. Dat kan ook doordat de Ro meinen veel over wijn schreven. Uit de eerste eeuw na Christus dateren teksten van schrijvers als Plinius en Columella. De Ro meinen dronken hun wijn trou wens verdund met water, wat veel mensen zich nu niet zo goed kunnen voorstellen. In Frankrijk gebeurt dat ook nog wel bij de maaltijden. Maar de Romeinen dronken echt de hele dag wijn. Dan moet je het wel verdunnen. Het was voor hen, uit oogpunt van gezondheid, een van de weinige betrouwba re dranken. Dal ik me in die historie ben gaan verdiepen is een combina tie van hobby en beroep. Ik heb klassieke talen gestudeerd, ben ook gepromoveerd en heb ge werkt voor de Koninklijke Aca demie voor Wetenschappen. Naast dat werk had ik altijd al veel interesse in kookkunst en natuurlijk hoort daar ook wijn bij. Vanuit die belangstelling ben ik wijncursussen gaan vol gen en op een gegeven ben ik ook lezingen gaan geven. Dat begon voor het Nederlands Klassiek Verbond. Na verloop van tijd kwam er ook interesse van anderen. Zo ga ik nu ook werken voor wijnimporteurs en raten Die zijn dagelijks met wijn bezig ten heel veel van het produkt dat ze verhandelen. Aan de an dere kant hebben zij door dat werk weinig tijd om zich in de historie te verdiepen. Wat ik te vertellen heb is daardoor ook voor hen vaak verrassend. De groeiende belangstelling was reden de zaken professio neler aan to aanpakken. Sinds twee maanden heb ik nu offi cieel een adviesbureau en werf ik ook actief. De reacties op mijn eerste mailing waren heel bemoedigend. Ik schrijf inmid dels voor enkele vakbladen en in juni komt er in samenwer king met het maandblad Nou veau een proeverij waar lezers van dat blad voor kunnen in schrijven. Het aardige van dit bedrijf is dat ik binnen de beperkingen van mijn gezondheid, ik ben een aantal jaren geleden afge keurd, actief kan zijn. Je blijft tussen de mensen. Ik doe din gen die ik leuk vind, schrijven en spreken gaat me makkelijk af, en ik verdien er wat mee. Voorlopig heb ik nog ruimte om te groeien. Uiteindelijk hoop ik op een bepaald stabiel niveau te komen. Maar ik realiseer me ook dat het de kunst zal zijn om dat vast te houden. Daarvoor zal ik het aanbod regelmatig Het op 4 oktober 1992 op de Bijlmermeer neergestorte El Al- toestel had een lading munitie en andere militaire goederen aan boord. Beladers in zowel New York als in Amsterdam hebben bevestigd dat in New York acht pallets met militair materieel zijn ingeladen en dat op Schiphol vijf daarvan uit het toestel zijn gegaan. Er waren dus nog drie pallets met militair materieel aan boord toen het toestel neerstortte. Dit schrijven leden van de po litieke partij de Groenen uit Amsterdam Zuid-Oost in brie ven aan de ministers van VROM en van Verkeer en Waterstaat. Zij vragen de bewindslieden hen op zeer korte termijn te la ten weten, of deze gegevens juist zijn, zodat er duidelijkheid ontstaat. Volgens de Groenen bevatte het toestel, gezien deze lading, extra ballast. Die bestond vol gens hen uit tussen de 2500 en 3000 kilogram verannd urani um. Deze ballast komt bovenop de standaardballast van 1500 ki lo verarmd uranium, zoals die tot 1977 in alle Boeings van het type 747 werd gemonteerd. Bovendien wijzen de Groenen erop dat de Rijksluchtvaart dienst en de rijkspolitie ander half uur na het neerstorten alle papieren van de Boeing in be slag hebben genomen en dat dit verder nooit meer ter sprake is gebracht. Ook hierover wensen de Groenen van de ministers openheid van zaken. Volgens de Groenen is be kend dat het Amerikaanse mi nisterie van defensie in Was hington richtlijnen heeft uitge vaardigd over de bescherming van brandweerlieden bij het blussen van branden waarbij, verarmd uranium is betrokken. In de Bijlmer zijn echter geen speciale veiligheidsmaatregelen getroffen. Een aantal brand weermensen heeft als gevolg daarvan extreme klachten, die zij echter niet kenbaar kunnen maken omdat zij een spreekver bod hebben gekregen, aldus de Groenen. Aan dit verbod heeft Carel Boer, voormalige lid van de vrij willige rampenbestrijding Am sterdam die bij de reddingsactie betrokken was, echter lak. In een brief aan de vaste Kamer- Verkeer en Water staat schrijft hij, in een blijkbaar georkestreerde actie, na de ramp al een jaar met klachten bij het VU Ziekenhuis in Am sterdam te lopen. Hij zegt last te hebben van zijn longen, last on der in de rug „vermoedelijk mijn nieren" en heeft moeite, om de plas op te houden. Voor de ramp kwam Boer nooit bij een dokter, „laat staan een zie kenhuis." De Groenen uiten ten slo hun bezorgdheid over stagnatie die is opgetreden het toegezegde bevolkingsor derzoek in Amsterdam. Dat het gevolg zijn van commun tiestoornissen tussen de An sterdamse GG en GD stadsdeel Amsterdam Oost. den haag gpd Het Wijnschip is gevestigd aan de Morssingel 91 in Leiden. Te lefoon 071-132674, fax 147463. tekst rudolf k Koningin Beatrix, het kabinet en hoge regeringsfunctionarissen "reizen over twee jaar per luxe Fokker 70 Executive Jet. Minis ter Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren het contract met Fokker voor de le vering van het nieuwe rege ringsvliegtuig getekend. Met de order is een bedrag van zestig miljoen gulden ge moeid. Het toestel wordt in 1996 afgeleverd. Het dient ter vervanging van de Fokker F28 (PH-PBX), die sinds 1972 in ge bruik is. Het toestel biedt plaats den haag»gpd aan 26 personen en wordt uit gerust met appartuur voor sa telliet-communicatie. Martinair onderhoudt en vliegt het toe- ACCOUNTANTS- EN BELASTINGADVIESBUREAU L-^ STRIJK Lange Voort 13D, 2343 CA Oegstgeest tel071 -170624 - fax 071 -173517 Wordt de fiscus geen te grote belasting voor u? In de Strijk Groep wordt samengewerkt met Register accountants. Accountants-administratieconsulenten, Fiscaal-juristen, Federatie-belastingadviseurs en Organisatie-adviseurs. Voorts staat uitgebreide computerservice ter beschikking ter verzorging van financiële en/of loonadministraties. Internationaal wordt samengewerkt met onze kanto ren te Los Angeles en Willemstad (Curapao). Partijen college Den Haag bekend stel. Fokker maakte gistermiddag verder bekend dat een grote Amerikaanse onderneming ook een order heeft geplaatst voor een Fokker 70 Executive Jet. Het bedrijf neemt een optie op een tweede toestel. college van burge meester en wethouders wordt gevoimd door Y\ IPvd I )A en D66. Dit hebben de onder handelaars voor de collegebe sprekingen gisteren besloten. Alleen de PvdA zag nog geen re den om Groen Links uit te slui ten. Volgens lijsttrekker P. Heij- nen zou het nog altijd een inte ressant experiment zijn om Groen Links in het college toet laten. Gistermorgen zijn de be sprekingen in beslotenheid vei der gegaan over de taakverde ling binnen het nieuwe colleg van B en W. De onderhandelin gen zijn nu drie weken bezig Daarin is voornamelijk over di hoofdlijnen van het beleid komende vier jaar gesproker Vóór 12 april moet het nieuw college en het beleidsprogram ma bekend zijn.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16