Vossejacht bij Katwijk en Noord wijk 'Je moet je kop goed gebruiken de Stemming Leiden Regio 2 ZATERDAG 26 MAART 1994 chef henny van egmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 De jacht op vossen blijft verboden in de duingebieden I die in handen zijn van de Amsterdamse Waterleidingdui nen en het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland. Beide bedrij ven piekeren er niet over om het voorbeeld van het Pro- I vinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland (PWN) te volgen om de jacht op vossen tijdelijk toe te staan. Daar mee komt het nutsbedrijf tegemoet aan klachten van be woners in de omgeving van de terrein over schade door vossen. In het gebied van Staatsbosbeheer in Katwijk en Noordwijk wordt de vossejacht mogelijk wel geopend per 1 augustus. Leidse kok bij favorieten Europese beroepenwedstrijden ACTIEF KATWIJK/NOORDWUK ROZA VAN DER VEER/ANP Het jagen van vossen was tot dusverre op PWN- terreinen verboden. Eigenaren van dood gebeten dieren eisten dat de jacht werd toegestaan omdat er sprake zou zijn van 'een plaag'. In een periode van anderhalf jaar hebben vossen circa 500 kippen, schapen en sierpluim- vee tussen Castricum en Schoorl gedood. Het PWN staat de jacht toe tot 1 juni 1994. Vos- seburchten worden uitgegraven en de aanwezige vossen, waar onder de jongen, worden afge schoten. De Milieufederatie Noord- Holland (MNH) heeft in een brief aan PWN haar veront waardiging uitgesproken over de tijdelijke jacht op vossen. Volgens de federatie lost het af schieten van de dieren de wild- schade niet op, die aan vossen wordt toegeschreven. In het gebied van de Amster damse Waterleidingduinen en het Duinwaterbedrijf Zuid-Hol land wordt het Noordhollandse voorbeeld niet gevolgd. Bos wachter H. Verdonk van het Amsterdamse bedrijf: ,,De klachten over de vossen zijn bij ons minder ernstig dan in Noord-Holland. Wel loopt ook hier de vogelstand flink achter uit. Wulpen, kievieten zie je praktisch niet meer en alle meeuwenkolonies zijn verdwe nen. Ook moeten omwonenden hun pluimvee beter bescher men." "Ook de eigenaar van het Was- senaarse duingebied Meijendel, het Duinwaterbedrijf Zuid-Hol land (DZH) denl^t er niet over om de jacht op vossen toe te staan. Bij het bedrijf komen wel geregeld verzoeken binnen om vossen te mogen schieten. Par ticulieren in Wassenaar en Den Haag zien hun sierkippen, - pauwen en -eenden nogal eens doodgebeten door, naar zij ver moeden, vossen. Hoofd natuur- en landschapsbeheer van het duin waterbedrijf, T. Bakker: „Wij gaan er vanuit dat Meijen del een natuurgebied is. De na tuur reguleert zichzelf en vossen horen daarbij." Alleen in de Katwijkse en Noordwijkse duinen, groten deels in handen van Staatsbos beheer, wordt op na het aflopen van het broedseizoen op 1 au gustus mogelijk de jacht op nieuw opgepakt. Dat is afhan kelijk of de Wildbeheereenheid Hollands Duin van het ministe rie van landbouw, natuurbe houd en visserij ontheffing krijgt op de natuurbescher mingswet om in de gebieden •Coepelduynen en Berkheijde te jagen. In het gebied ten noor den van Noordwijk wordt wei nig gejaagd in verband met de grote aantallen wandelaars. Boswachter E. Huge wijst op het grote aantal vossen in de Coepelduynen, het duingebied tussen Katwijk en Noordwijk. „Op een gebied van 140 hectare zitten wel zeven vosseburchten. Als je er vanuit gaat dat in elke burcht een vrouwtje en gemid deld drie jongen zitten en er ook nog een paar mannetjes rondlopen dan kom je op 31 vossen in Coepelduynen." LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het lijkt wel of de Leidse kok Wilfred Tegelaar (23) zijn be roep als een sport beschouwt. Behalve koken in Allemansgeest doel hij regelmatig mee aan (koks)wedstrijden. Vorig jaar werd hij bij de eerste keer prompt Nederlands kampioen. Dat betekende uitzending naar Taiwan voor de beroepen- olympiade, waar hij zesde werd. Volgende week treedt hij in Utrecht aan bij de Europese versie, als kanshebber. „Je moet je kop goed kunnen gebruiken", beseft hij aan de vooravond van de titelstrijd. Tegelaar volgde zijn opleiding bij de streekschool aan de Lam- menschansweg. Vervolgens liep hij stage bij een aantal gereno- meerde gelegenheden, zoals hotel Des Indes in Den Haag, restaurant De Beukenhof in Oegstgeest en De Bokkendoom in Overveen. „Ik heb bewust ge kozen voor top-keukens. Daar wordt zó mooi gekookt. Mis schien steek ik er daarom bij wedstrijden bovenuit", zegt Te gelaar. In 1993 besloot de Leidenaar mee te doen aan voorrondes van jonge kokswedstrijden. Een vooraf bepaald menu moet met zorg en smaak worden bereid waarna de jury de niet te vers maden taak heeft de beste uit te zoeken. Tegelaar bleek in de fi nale veel te sterk voor de con currentie en won met een over tuigende puntenvoorsprong. Als beloning mocht hij een pracht- reis naar Taiwan maken om aan de beroepen-olympiade mee te doen. Hij werd daar zesde van de dertien deelnemers. Voor zijn moeder is het ook niet makkelijk om thuis de juis te maaltijd voor te zetten. Voor ze er erg in heeft, komt zoonlief zich er mee bemoeien en staat er uiteindelijk heel wat anders op tafel dan oorspronkelijk de bedoeling was. Want bij goed koken hoort automatisch ook lekker eten. Tegelaar is inmiddels de sta- ge-leeftijd gepasseerd en werkt nu als chef de partie zoals dat zo mooi heet, bij Allemansgeest in Voorschoten. Er blijft echter tijd over om ook naar de Europese kampioenschappen te gaan, waar hij gezien de vorige uitsla gen tot een van de favorieten mag worden gerekend. Is Tege- POLITIEKE RUBRIEK Dank u, dank u, Leidse kiezers. U hebt weer een fijn gezelschap raadsleden voor vier jaar aan een interessante bezigheid geholpen. Mensen die met u en de stad het beste voor hebben. Die erkennen dat er nog een kloof gaapt tussen u en hen, maar die vastberaden zijn die kloof zo spoedig mogelijk te dichten. Openheid is daarbij het motto. Vier politieke partijen zijn nu doende het beleid voor de komende jaren te formuleren. En zij doen dat, naar eigen zeggen, zoveel mogelijk in de openbaarheid. Want als de mensen zien waar de pofitiek mee bezig is, zo redeneren zij, dan zien zij ook dat die politiek ingrijpt in hun leven en dat enige betrokkenheid daarbij dus van belang is. Maar in de mond van mensen als Pex Langenberg (D66), Joop Walenkamp (CDA), Jan Laurier (Groen Links) en Tjeerd van Rij (PvdA) krijgt openbaarheid een heel nieuwe betekenis. Twee weken zijn de vier bezig met het vergelijken van hun verkiezingsprogramma's en het bespreken van de deplorabele financiële situatie waarin Leiden verkeert. Maar of die besprekingen iets moois voor de stad opleveren is nog volslagen onduidelijk. Twee persconferenties hebben de heren gegeven, en nog niet één antwoord. Wekelijks roepen de onderhandelaars de pers bijeen om aan u, Lcidenaars, te vertellen waar zij mee bezig zijn. Dan zitten ze met zijn achten achter een tafel en Badend in het zweet wordt Ed van der Veen wakker. Straks steekt in elk geprivatiseerd stukje groen in de Me- renwijk een grijnzende tuinkabouter zijn vinger naar hem op. Een nachtmerrie waar de ergste science-fiction bij verbleekt. Daar moet een stokje voor gestoken worden, vindt de PvdA'er. foto holvast/mark lamers kijken elkaar vragend aan: wat zullen we nu weer voor onzin verkopen? De sfeer is goed? Nee, dat hebben we vorige week al gezegd. „De mate van openbaarheid zal zo groot mogelijk zijn", zei Pex Langenberg van D66 toen het proces een aanvang nam. Maar de kans dat je je door twee kilo patat en een emmer mayonaise heen eet zonder misselijk te worden is veel groter dan de kans, dat een van de heren onderhandelaars voor 12 april nog betrapt wordt op een zinnig antwoord op een simpele vraag. Langenberg was onbedoeld komisch, maar wil dat na twee weken nog steeds niet toegeven. Laten we eens wat uitspraken, waarvan de onderhandelaars den volke kond wilden doen, op een rijtje zetten. Joop Walenkamp: „We proberen voor pasen zo ver mogelijk te komen. Er zijn tientallen afspraken gemaakt. We hebben nog geen ruzie." Hans Baaijens: „We voeren nog gesprekken in de verkennende sfeer. En dat gebeurt met veel humor." Pex Langenberg: „Er zijn afspraken gemaakt over hoe we de dagen gaan vullen. Dit weekend zitten we achter de pc. De sfeer is goed." Jan Laurier: „De eerste schrijfoefeningen zijn gedaan. Tekorten spelen een grote rol, maar wij willen de fantasie niet laten doodslaan door financiële gegevens." Tjeerd van Rij: „Wij zitten er nog niet gespannen bij. Er wordt zelfs nog gelachen in deze kamer. Maar niet gerookt. Uh, hier wordt niet gerookt, meneer Rietveld, hoort u mij?" De mate van openbaarheid is niet groot, moet Langenberg na twee weken toegeven. „Maar de zaak zit niet helemaal potdicht." Nee, da's waar. Wekelijks krijgt de pers het weerbericht van het toekomstig college. Soms regent het. soms breekt de zon door. maar misten doet het altijd. En verder is er van het front geen nieuws. Alarm! Het ecologische systeem in de Merenwijk is in gevaar! Maar hét Groen Links-raadslid Paul Duijvensz is een gewaarschuwd man en telt voor twee. Vlak voor de verkiezingen liet hij zich in de strijd om de autoluwe binnenstad groen èn links inhalen door D66. De schade bleef beperkt want D66 verloor een zetel en Groen Links won er een. Toch wil Duijvensz, bezig aan zijn laatste weken als raadslid, niet nog eens worden afgetroefd. De kans op revanche deed zich dpze week voor in de raadscommissie grondzaken, waar een plan werd besproken om openbaar groen in de Merenwijk aan de bewoners te verkopen. D66'er Tom de Graaff, eerder Duijvensz' kwelgeest in de 3utoluwe binnenstad, zei geen enkele moeite te hebben met deze vorm van privatiseren. Waarop Duijvensz Merenwijker De Graaff in diens eigen woonwijk weer groen èn links kon inhalen. Want, zo betoogde hij, als openbaar groen in privé- handen komt, versteent het direct. Het ecologisch systeem BEDRIJESSPARIN EN DE ONVERWACHTE K \\SE\ OP EEN BETER PENSIOEN de PENSIOKV DKSK Lentebraderie 4n het centrum van Alphen aan den Rijn staat morgen een len tebraderie. Ruim 180 kramen verkopen de meest uiteenlo pende artikelen en bijna alle winkels zijn speciaal voor de ge legenheid geopend. Voor kinde ren kunnen is onder meer een kinderboerderij geregeld. School De ouderraden van de drie Warmondse basisscholen hou den op maandag 28 maart een thema-avond in de Alleman. Fysiotherapeute A. Bos spreekt daar over 'Sensomotoriek en schoolpresentaties'. Aanvang: 20.00 uur. Easter-party Jongerencentrum Madonna or ganiseert een 'easter party' op donderdag 31 maart. Het feest begint om 21.30 uur. Kaartjes kosten in de voorverkoop 7,50 gulden en tien gulden aan de zaal. Madonna is gevestigd aan de Olympiaweg 2a in Alphen aan den Rijn. Collecte De stichting America Latina houdt in de week van 4 t/m 9 april een collecte voor de Brazi liaanse stichting A.P.I.S. De stichting staat open voor ieder een die hulp nodig heeft, maar richt zich in eerste instantie op de armen. Voor meer informa tie <>71-142972 YVerelddans De stichting voor folkloristische dans organiseert op dinsdag 5 april een introductiecursus we- relddans van tien lessen. Hierin wordt kennisgemaakt met de dansstijlen Flamenco, Indiaas en Albanees. De lessen duren van 19.45 tot 21.00 nut en wor den gehouden in het LVC, Bree- straat 66. Voor informatie: 071- 215650. Tekenlessen Kinderen die graag tekenen kunnen vanaf woensdag 8 april tekenlessen volgen o.l.v. Maria Rademaker. De lessen zijn be doeld voor kinderen vanaf acht jaar. Alle benodigdheden zijn aanwezig. Voor meer informa tie: 071-315320 Collectanten De Nederlandse Hartstichting zoekt collectanten die tijdens de nationale Flartweek één of twee uurtjes zouden willen collecte ren. De nationale Flartweek duurt van 17 t/m 23 april. Be langstellenden kunnen zich op geven bij het secretariaat aan de S. van Wezel, Groenrand 22 in leiden. Tel:071-316062. House-party Jongerencentrum Madonna or ganiseert vanavond een Flard- core Madness Flouse-party. Naast de dj's Sieb en Leon van Kozmik draaien ook Syndrome en DJ Spock keiharde gab- berhouse. Een kaart in de voor verkoop kost tien gulden, aan de zaal vijftien gulden. De hard- core-rave begint om 22.00 uur. Madonna is te vinden aan de Olympiaweg 2a in Alphen aan den Rijn. Papier Drumfanfare 'De Rijntamboers' komt vandaag langs de huizen oud papier en vodden ophalen. Vanaf 9.30 uur is de ophaal- ploeg op pad. Tot 13.00 uur is het ook mogelijk papier en vod den af te geven bij de contai ners op het parkeerterrein van de Eendekooi, Kooikerspad 1 in Zoeterwoude. Pop Popgroep The Case treedt mor gen op in Don Bosco, Zuid- buursteweg 58 in Zoeterwoude. Het optreden begint om 21.00 uur. Toegang is gratis. De Leidse kok Wilfred Tegelaar toont tot welke culiniare composities hij in staat is. foto hielco kuipers laar derhalve een topkok in spe? Spijker en Sistermans? „Ik ben hebben maar er gaat veel tijd in Komt de Leidenaar over enige pas 23, dus voorlopig wordt het zitten en je werkt altijd voor een tijd voor in het rijtje vermaarde leren en nog eens leren. Het is baas. Ik begin liever mijn eigen culinaire grootmeesters, zoals leuk om het predikaat topkok te restaurant, d la carte." wordt op deze manier om zeep geholpen. Voor onderbouwing van dit hysterische betoog verwees hij naar de woorden van PvdA- raadslid Ed van der Veen. Die schrok daar zelf een beetje van. Hij had slechts gewezen op het gevaar van een invasie van tuinkabouters, overal waar de gemeente zich van haar grondbezit ontdoet. Van der Veen vindt openbaar groen vanwege de grillige structuren veel bosachtiger en dus spannender dan die gladgeschoren gazonnetjes met van die kniehoge gnomen in het midden. Die immer goedgeluimde puntmutsen mogen dan irritant zijn, om deze onschuldige stenen sprookjesfiguren verantwoordelijk te stellen voor de verkrachting van Moeder Aarde gaat toch wat ver. Dat vond ook 'firn van Houten van de SP. Zoals het een goed socialist betaamt brak hij een lans voor de weerloze tuinkabouters. Het ecologisch systeem in de Merenwijk wordt niet onderuit gehaald door deze kleine, altijd in werkhouding aangetroffen mannetjes, maar door laagvliegend Schiphol- gevogelte en door de bouw van de hoogste flat in de wijde omgeving. Van Houten haalde dus Duijvensz weer groen in. Maar niet links. Aan het bestaan van een socialist die ervoor pleit collectief eigendom aan rijke Meren wijkers te verpatsen, moet nog minder geloof worden gehecht dan aan dat van kabouters. BURGERLIJKE STAND GEMEENTE LEIDEN - Geboren Ce res Amy Louise, dv. M.l.T. van Boekei Michiel, zv. A. Rook en A.M. Ohlen- schlager Samantha, dv. A.W.M. van Rijn en A.J. Rijnsburger Dounya, dv. S.A. Bayoumi All en M M. Said Kees Jan, zv. J.P. Zuijderduijn en J.H. van der Plas Tobias Mees, zv J.B. Vervliet en M D B. Heshusius* Stefan Bryan, zv. A Guth enC.R. van Batenburg* Rick Evert Fransiscus, zv. R.J.M. Groote Woort- mann en M.P. Flippo Mark, zv. J.A. Messemaker en K. Maat Lars Theo- dorusGerardus, zv. M.J.C. Heemskerk en Y.A M. Albers Ricardo Johannes, zv. J.L. van Klinken en S.J. Tebrugge Max Jurriaan, zv* P.M.M. Bongersen S Beijne Ruben. zv. G.A. Hazenoot en A.M.E. Boezaard Gaby, dv. N. Bos en M M. Verloop Bartholomeüs Peter, zv P. Deelstra en L.J. van der Plas Hou- ria, dv. C. Nieuwenburgen F. Bouchna- fa Remer, zv. P.J. van Gestel en K. Hendriks* Merwe Nur, dv. M. Demiren H. Demir Floor, dv. M.J.L. Koene en M. Stokla Patrick, zv. E.H van der Horst en A.W. de Boer Vincent, zv E.H. van der Horst en A.W. de Boer Frederieke Stephanie, dv. A.P. van Beu kering en G.H. Louwes Wouter, zv. H. van Hoogdalem en M. Ouwersloot Pie- ter Johan, zv. R.D. Teeuwen F.M Enhus Pirn Leon. zv. F.R. Vreeken en J.A.C. Bierman Roderick, zv. B. Uit zetter en J.H. Paulusma Koen, zv. J.J. van der Heiden en J.J.P C. van der Weij den Chadra, dv. S.H. D#nr Bram, zv. C.J.P. van der Vooren en A.M. Tol Wil lemijn, dv. B.S. Pietersma en N.J. Dus- seljee Charlotte Geraldme. dv. R. Heemskerk en M.C. Koevoet Nick, zv. M.J. Abels* Iris Astrid, dv. J.C. Loohuis en A.F.H Harmelink Tank. zv. M. Ben Larague en N. Achahbar Floortje Joan, dv. R. van der Mark en A.J.P.M. van der Klaauw Anna Alma Luise, dv. A. van Stralen en A.G. Bohlmann Diko. zv. J.H j. van der Meer en G. van Wieren Stef Frank Jozef, zv. B. van Winkel en I.W.M. van Stijn Anneloes, dv. G. de Mol en H.H. Peursum Diantha Matrq, dv H.G P. van Delft en S. van Klaveren Mitchell, zv. M.R. van Huissteden en F.W.E. George Anne Martme Johanna, dv. J.M.C.B. van Bakel en C M Kraak man Julia, dv. A.J. van der Deijl en A.A. de Lincel Antome Jacobus Pierre, zv. J.P. Laurier en J A M. Delnoij An drea Cornelia Gerdine. dv. C. van der Plas en G.A. de Roode Bo. dv. R. J. de Louw en C.M. Dool Robert Jaromir. zv. H.J.T. Ruven en W M de Raadt Tim. zv. H. Ekkelboom en S.C. van Wezel. Overleden J.M. Murk, geb. 26 dec 1925, man J.l Selier, geb. 18 maart 1903, geh. gew met H. Zaalberg* P A. Rodenburg, geb. 29 dec. 1906, man J.M. Hanekamp. geb. 29sept. 1907, geh. gew. met J. van Bree C.H. den Drijver, geb. 28dec. 1942, man J.B. Bij, geb. 30sept. 1922, man H A H van der Zalm. geb. 26 mei 1913, vrouw E.C.M. Zaad, geb. 23 okt. 1959, man J.M. van den Berg, geb. 4 juni 1918, vrouw J. Vallentgoed. geb. 12 maart 1913, man *C.J. van Laarhoven, geb. 9 maart 1912, geh. gew, met P.J.B. van Wees P.J. Zonderop, geb. 17 juli 1918. geh. gew met M G. van den Berg i J.C.H. van Dijk, geb. 23 okt. 1923. echtg. van P.J. Warmenhoven P, Rijs- dam. geb. 21 jan. 1914, geh. gew. met P.G. Smit W.M. Mentink. geb. 12 dec. 1947, echtg. van H.P A. van de Water A. de Jong, geb. 26 mei 1916, geh gew. met J. van der Plas G.J. Vogt, geb. 2 jan. 1905, geh. gew. met P.C. Reuvekamp* J.A. Pont, geb. 18 juli 1907, man J. Blootshoofd, geb. 9 jan. 1907, man *E.L van der Linden, geb. 15 juli 1938, geh. gew. met J. Neute boom F. Feekes, geb. 15 nov. 1901. man J. van Polanen, geb. 23 april 1914, geh. gew. met H.J. Heijmans J. Meijborg, geb. 22 feb. 1927, man P. Kuiper, geb. 9 maart 1930, man J.C M. Rutgers, geb. 7 juli 1922, vrouw H.A.T Huijzendveld. geb. 16 jan 1928, echtg. van J. Scharloo* J.H. Va- lentgoed,geb. 19okt. 1901. man* H.H. ten Kate, geb. 29 maart 1937, man F. de Nobel. geb. 12 maart 1926, man* D.B. de Groot. geb. 1 juli 1913, man J.P.M. van der Hoeven, geb. 28okt. 1940. man*A. Lm schooten, geb. 31 mei 1905, geh gew met J. Roman B. Holthuis, geb. 6 okt. 1935, man A. van Duijvenbode, geb. 20 nov 1932, man A. Vooijs. geb. 25 nov. 1910, geh. gew. met K. van Dui venvoorde G. van Beilen. geb. 15 mei 1895, geh. gew. met J. van der Tuuk C.X. Ruigrok, geb. 23 juli 191 7, man J. Schellevis. geb. 1 jan. 1933, man J, Pot, geb. 15 april 1916, man E.C.M. Teske. geb. 17 mei 1934, echtg. van M Cohen. Gehuwd *M Bertana en C. Geul C. Colijn en I. van Tilborg E.A.T Brienen en E. Sartono P.M. Adèr en H.J. Smit j M.R. Hoeksema enS.I. Luca J.L. Ver- booij en L M. de Blok. GEMEENTE VOORSCHOTEN Gebo ren Koenraad Melchior, zv. J. Willems of Brilman en E.C. Tuinhof de Moed Kim-Ellen, dv. L.F. Verhage en Ch.E. Zeemeijer Charlotte Emma Antonia. dv H W.M. van Zijl en E.Th. Veen Joost Franciscus, zv. R M. Bol en A.E. Zilverentant Maarten Frank Adnaan. zv. F.A.M. Bakker en L.J.M. van der Hulst. Ondertrouwd M.G.M Morssinken IJ.F. Kokshoorn. Overleden A. Bergenhenegouwen wv. Schreve. oud 80 jaar M Laan, oud 8tj -jaar J.G van Dijk, oud 74 jaar

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13