Allochtonen in domineesland Kerk Samenleving ZATERDAG 26 MAART 1994 UIT DE KERKBLADEN Brood uit de hemel „Hier in Leiden regent het nooit brood uit de hemel", schrijft pastoor F. Walters in een paasoverweging in het blad van de parochie H. An- tonius van Padua in Leiden Zuid-West „En niemand leest in uw ziel de gestorven illusies en verwachtingen. En misschien kennen velen van ons de angst, dat alles een zeepbel, een illusie is. Maar er zijn in deze stad mensen (misschien zijn wij het zelf!), die de weg van de hoop gaan, steeds weer. Mensen, die vol gaten en scheuren zit ten en niet meer zijn dan de minste mens..., die het uit houden in dit leven zonder te haten en terug te slaan." Verkiezingen Dominee Z. de Graaf van de hervormde gemeente van Katwijk aan den Rijn neemt in 'Hervormd Katwijk aan den Rijn' subtiel afstand van de berichtgeving over de ge meenteraadsverkiezingen die vooral in de maand februari de kolommen van het kerk blad 'Om de Oude Kerk' (van Katwijk aan Zee) kleurde. „Ik moet de verleiding weerstaan om iets te schrijven over het plaatselijke verkiezingsge- beuren", vertrouwt hij de le zers toe. „Ik zal sterk zijn en het niet doen, want dan kom je gauw terecht op de partij politiek en dat is geen onder werp voor een kerkblad." Sinterklaas Eén van de vrolijkste geeste lijken uit de Duin- en Bollen streek is pastoor Hein Bus- kermolen van de H. Hart-pa- rochie in De Zilk. De gulle lach van deze Bourgondiër klinkt vrijwel altijd door in zijn columns in het blad 't Jo-ri-aal-vensler. Deze maand schrijft hij met de camavaldeunen nog nadreu nend in zijn hoofd. „Ik had schik op het carnaval van de allerkleinsten in de SPIL. Zegt zo'n klein jochie: 'pas toor, waar is je paard?' Waar is mijn paard?, vraag ik. 'Ja', zegl-ie, 'waar is je paard?' De moeder helpt mij uit de droom. 'Hij denkt dat achter die verklede pastoor Sinter klaas schuilgaat.' Hahahaha, prachtig hè. Kinderen begrij pen het!" Taizé Op 11 juli gaat een groepje uit de Gereformeerde Kerk van Lisse naar Taizé, een klooster, een leefgemeen schap van broeders in Bour- gondië. „Tienduizenden jon geren komen er jaarlijks voor ontmoeting, viering en ge sprek". vertelt dominee P.J. van Midden in hel kerkblad De Kruisvaan. „De broeders en de aanwezigen gaan het gesprek in zonder voorwaar den vooraf. In Taizé kun je tot rust komen. Nadenken, je verbazen over de zin 'ik ge loof. Dat deel je met duizen den mensen in vele kleuren en tcüen. Taizé: een plekje van God op aarde. Net als ie der ander plekje waar men sen plaats bieden aan God. Als je meewilt loop je wel een risico: dat je anders terug komt dan je ging." Geheim Is het geloof ten diepste niet een geheim van Godswege?, vraagt K. Vegter zich af in het Oegstgeester kerkblad Oké. „Geen wonder dat het dan verborgen blijft voor de puz zelaars. Maar aan de kinde ren wordt het geopenbaard! Daarom zal ondanks alles de lofzang gaande blijven. En verder heb ik het vermoeden dat verstandelijk gehandi capten en christenen in de Derde Wereld vaak dichter bij het geheim leven dan REDACTIE* DICKV Van Polanen betrokken bij samenwerkingsverband tussen 'niet-inheemse kerken ,,Ja, ik ben weer terug bij af', beaamt Polanen la chend. In Amsterdam werkt hij weer in de ge meente die hij indertijd verruilde voor een baan als predikant-directeur van het Diaconessenhuis en van de medische zending in Suriname. AMSTERDAM WIM SCHRIJVER/GPP Vijf jaar geleden kwam hij weer naar Nederland. „I Iet heeft z'n voordelen hoor, om na 16, 17 jaar terug te komen en te zien wat er van geworden is. Wat we toen eigenlijk al wilden, een kerkelijk centrum waarvan ver schillende kerken gebruik ma ken, is er dan nu .eindelijk geko men. En verder zie je dat de groei die je toen voor de kerk voorspelde, niet uit de lucht ge grepen was." De aanleiding voor een ge sprek met Polanen is zijn be trokkenheid bij een samenwer kingsverband voor wat voorlo pig 'niet-inheemse kerken' he ten. Niet iedereen is gelukkig met die naam, aldus de predi kant, maar bij de toevoeging 'al lochtoon' gaal men in Suri naamse, Molukse en Indonesi sche kring steigeren. In het beraad zijn naast de reeds genoemde kerken ook ge meenten te vinden van mensen van de Antillen, uit China, Gha na, Vietnam, Korea, Japan, Ethiopië, Nigeria, Kongo, Egyp te, Pakistan en Sri Lanka (Ta mils). In totaal zo'n 25 kerkver banden en gemeenten. Polanen rekent voor dat alleen al de Mo lukse kerken en de broederge meenten samen zo'n 80.000 le den tellen. Het aantal christelij ke allochtonen schat hij op zo'n 200.000. Voor het eerste contact bestonden er nauwelijks ban den. De kerken hebben elkaar gevonden via het adressenbe stand van het Hendrik Krae- het hervormde In het onlangs gepubliceerde onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau naar de ontkerkelijking in Nederland zijn de allochtone kerken buiten beschouwing gelaten. „Merkwaardig", vindt ds. Rudy Polanen van de Evangelische Broedergemeente in Amsterdam. „Vooral omdat de gevestigde kerken teruglopen en die nieuwe gemeenten juist groei kennen. Je krijgt straks een malle verhouding. De afbrokkelende kerken hebben volop faciliteiten, terwijl veel van de allochtone kerken bijna dakloos zijn. Ik moet, als ik een bijeenkomst heb waar meer dan 400 mensen komen, voor duur geld een kerk huren waar op zondag een handjevol mensen zit." Dominee Rudy van Polanen: „Door e diging en viering." zendingshuis in Oegstgeest. Hoe het intiatief is ontstaan? Polanen sprak een kleine twee jaar geleden voor een groep Molukse predikanten over het kerkelijk leven van Surinamers in Nederland. Daarbij somde hij diverse problemen op: weinig contact met Nederlandse chris tenen, het niet thuisvoelen in dit domineesland door verschil len in cultuur en sfeer, genera tieproblemen tussen de oude ren, die gewend waren aan de sociale controle en discipline van een dorpscultuur, en de jongeren en, tenslotte, de ver schillen tussen traditioneel en hedendaags geloven. „Er was onder de toehoorders veel her kenning. Zo van: verdorie, wij maken dat ook zo mee." De gedachte kwam op: als wij met dezelfde vragen worstelen, dan zullen andere groepen die ■ook kennen. Kunnen we die problemen niet samen het hoofd bieden? Op een eerste bijeenkomst in november 1992 werd de basis voor een 'fellow ship' gelegd, met als doelstel ling: „Wederzijdse assistentie, elkaar wegwijs maken in het zo warrige religieuze Nederland." Het samenwerkingsverband werpt deze maand zijn eerste concrete vruchten af, aldus Po lanen, die hoopt dat het geld gevonden zal worden voor een part-time coördinator: er begint een trainingsprogramma, waar voor de kerken zelf de onder werpen hebben aangedragen. De relatie tussen Evangelie en cultuur staat bovenaan het pro gramma, gevolgd door de waag hoe de kerkelijke en sociale kaart van Nederland in elkaar steekt. „Door een grote, mate van onwetendheid beperken veel kerken zich tot verkondi ging en viering. Maar daar bui ten gebeurt niet veel, terwijl kerk-zijn veel meer kan beteke nen. De potentie is er wel", al dus Polanen. Hij benadrukt dat de kerken ook veel van elkaar kunnen le ren. „In sommige groepen is zo'n hechte gemeenschap dal je haast van een Nieuwtestamen tische gemeente kunt spreken. Ook is er een intensief gebeds leven en een enorme parate bij belkennis, waar wij als gevestig de kerken van kunnen leren." .Ook wil het samenwerkings verband een brugfunctie vervul len naar de andere kerken in Nederland toe. „De mensen be seffen-dat ze niet op een eiland moeten leven. Het is wel zo dat de belangstelling van de geves tigde kerken niet altijd even groot is. Men is al te zeer in be slag genomen door de eigen statistieken en processen als Sa men op Weg. Dus we moeten die brug zelf slaan." Contact met andere religies sluit Polanen op den duur niet uit, maar staat nu niet op de agenda. „Het is moeilijk om te gen een Pakistaanse christen te zeggen: we moeten met mos lims praten. Die is hij juist ont vlucht. Of tegen een Tamil: we moeten met hindoes in ge sprek." Dat in het beraad ook de ac tualiteit ter sprake komt, spreekt voor zich, antwoordt Polanen op de waag hoe de al lochtone kerken reageren op het geweld tegen en ideologi sche aanvallen op weemdelin- gen. „Dat is voor ons niet de hoofdschotel, maar we raden de mensen wel aan de ogen en oren goed open te houden en we verwijzen door naar be staande anti-racisme-organisa- ties. Er is zorg. De mensen we ten ook niet hoe het moet, maar dit hadden ze in Europa zeker niet verwacht. Hier waren veel mensen niet op voorbereid." BOEKBESPREKING Goede weken De oecumenische basisgroep Het Kompas uit Amster dam stelde met 'Goede Weken' een liturgieboek samen voor gemeenten en parochies die op de hoogtijdagen rondom Pasen en Pinksteren 'weieens wat anders wil len'. De uitgave is samengesteld uit het beste van de 'Goede Weken' zoals die eerder in de basisgroepen Het Kompas en De Opperzaal (in Haarlem) zijn beieefd en gevierd. De bundeling van deze teksten en liederen moet niet worden beschouwd als een afgerond project, om letterlijk over te nemen en na te vieren. „Het is be doeld om ieders eigen creativiteit te stimuleren, er weer een eigen verhaal, een gloednieuwe viering van te ma ken", schrijft eindredacteur Jan van Opbergen. „Aanpassingen en 'toe-eigeningen' moedigen vrij dus aan, niet ter vermagering, maar ter verrijking." In 'Goede Weken' worden acht min of meer afgeron de vieringen aangeboden: voor Palmzondag, Witte Donderdag, Goede Vrijdag, Paaszaterdag, eerste Paas dag, een zondag na Pasen, Hemelvaartsdag en Pinkste ren. Ook teksten voor de doop van een kind en van een volwassene - waarvoor juist Pasen het uitgelezen mo- t is - ontbreken r e Weken een liturgieboek voor n Palmzondag larn Gooi en ,50 gulden. Overwegingen bij de kruisweg Gudrun Müsse Florin maakte voor de rooms-katholieke kerk St. Antonius in Ransbach-Baumbach/Westerwald een kruiswegstatie, bestaande uit in aluminium gego ten beelden. Daarbij werd niet uitgegaan van de tradi tionele opbouw van de kruisweg in scènes. Müsse Flo rin wilde doordringen tot de kern: hel uitbeelden van kruis en mens. „Weg met allerlei bijzaak, weg met to- neelattributen en toneelkarakters... Alleen het allesover heersende kruis tegenover de tere menselijke gestalte. Beide zijn in ruwe 'worpen' of in een 'raam' gevat, waaruit ze soms te voorschijn schijnen te treden. Daar door wordt de toeschouwer steeds meer tot deelnemer gemaakt." In 'Overwegingen bij de kruisweg' wordt aan de hand van zwart-wit foto's van Jutta Brüdern de kruisweg in meditatieve teksten gevolgd. De overwegingen in de Nederlandse uitgave van de Katholieke Bijbelstichting erking met de Vlaamse Bijbelstichting) zijn Illustratie uit Het Paasverhaal van Brian Wildsmith. van de hand van de emeritus-bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen en de, met name door zijn betrokken bij de oecumene, bekende dominee N.K. van den Ak ker. Overwegingen bij de kruisweg J. Bluyssen, N.K. van den Akker. - 's-Hertogenbosch Katholieke Bijbelstichting, 1993. - 84 p. ISBN 90-6173-547-5. Prijs 29,50 gulden. Het Paasverhaal De Engelsman Brian Wildsmith maakte eerder een prentenboék over het Kerstverhaal, waarin de gebeurte nissen worden bekeken door de ogen van een ezeltje. Min of meer dezelfde invalshoek koos hij voor 'Het Paasverhaal', opnieuw een prentenboek waarin het lastdier een belangrijke rol speelt. Vanaf de eerste blad zijde waarop het ezeltje bij Jezus wordt gebracht, figu reert het dier op elke afbeelding. Het brengt Christus naar Jeruzalem, is erbij als Hij wordt aangehouden in volgens door Pilatus wordt beschul digd, staat erbij als Jezus wordt gekruisigd het lichaam van de Heer zelfs naar het graf. Ook bij de opstanding is het ezeltje aanwezig. Door deze opzet met begrijpelijke teksten en zijn schitterende, kleurrijke illustraties maakt Wildsmith het paasverhaal vooral voor jongere kinderen, waarvoor dit boek is bedoeld, heel toegankelijk. Het Paasverhaal Brian Wildsmith. 's-Hertogenbosch Katholie ke Bijbelstichting, 1993. - 32 p. ISBN 90-6173-576-9. Prijs 19,75 gulden. Bach, Mattheüs en het drama De filosoof en theoloog prof. dr. W.J. Ouweneel analy seert in 'Bach, Mattheüs en het drama' de teksten van de Mattheüs-Passion van Johann Sebastian Bach. „Nie mand kan de MattheüS-Passion werkelijk begrijpen als hij niet ook de inhoud van deze teksten erbij betrekt", schrijft hij in zijn 'Voorafje'. Ouweneel gaat daarbij 'niet geheel en al' aan de muziek voorbij, en ook niet aan de componist. Hij begint met een beknopte biografie van Bach's leven en een beschrijving Van zijn roeping, de kerkmuziek. Daarna gaat Ouweneel dieper in op zijn werk, om vervolgens op de 'madrigalische teksten' van Picander in te gaan. De belangstelling van Ouweneel voor Bach's Mat theüs-Passion dateert vooral uit zijn studententijd, toen hij als lid van het Utrechts Studenten Koor zelf deelnam aan de uitvoeringen. Na zijn studententijd was de theo loog op Goede Vrijdag vaak te vinden in de Leidse Pie terskerk, waar hij naar het Bachkoor Holland, onder lei ding van Charles de Wolff, luisterde. „Dat was ook een beetje mijn koor, want ik was lid van het Comité van Aanbeveling." Hij schreef zelfs toelichtende teksten bij de cantate-uitvoeringen. „Aan die samenwerking kwam wreed een eind toen ik op een dag zonder omwegen uit het Comité van Aanbeveling werd afgedankt", schrijft Ouweneel. Dat was dus 'Vaarwel, Bachkoor...', maar de belang stelling voor Bach's meesterwerk bleef. Want Ouweneel hééft iets met de Mattheüs-Passion - 'zoals trouwens nog tienduizenden andere mensen over de hele aarde'. Bach, Mattheüs en liet drama Willem J. Ouweneel. - Kampen Kok Voorhoeve, 1994. - 100 p. ISBN 90-297-1165-5. Prijs 24,50 gulden. HET WEER HANS VAN ES Winterjas kan morgen uit Het beroerde weer van gisteren kwam niet onverwacht. Ons land lag in een brede overgangszone tussen winterweer in Skandinavië met ten noorden van Stockholm en Oslo nog volop sneeuw en vorst, terwijl het in Zuid-Europa al be hoorlijk zomert. In de omgeving van Bordeaux werd al moeiteloos 25 graden gehaald. Bij dergelijke tegenstellingen kon een Atlanti sche storing zich lekker uitleven, waarbij een paar intensieve neer slagzones het op ons land hadden voorzien. Het begon al kort na mid dernacht en pas in de vooravond verliet de laatste neerslagband on ze regio. Katwijk meldde 14 milli meter, oplopend naar 19 mm. in Nieuwe Wetering aan de Ringvaart. Meer naar het noorden was het nog natter, Santpoort-Noord meldde 21 mm. en Schiphol werd koploper met 25 millimeter of wel twee volle emmers water per vierkante meter. Inmiddels is deze maand al op verschillende plaatsen in de regio tussen 90 en 100 millimeter regen gevallen, dik boven normaal, want gewoonlijk valt er in maart ca. 60 mm. hemelwater. Maar de ergste nattigheid is voorlopig verleden tijd. Hoopvol teken is de vorming van een hogedrukcel bij Ierland, die deze kant op komt. Vandaag liggen we nog aan de'verkeerde' kant. In een noordwestelijke glij baan komen bij hooguit 7 of 8 gra den nog een paar gure buien van de Noordzee afzakken. Vannacht nemen wind en bewolking af en in de polaire lucht gaat het kwik snel omlaag richting vriespunt. De zondag gaat haar naam eer- aan doen. De hogedrukkern ligt dan boven ons land; het hemel blauw overheerst en de wind stelt weinig voor. Warm wordt het nog niet, circa 11 graden. Maar in de volle zon op het terras kan de win- terjasuit. Maandag wordt de stroming zui- delijk. Na een nacht met mogelijk lichte vorst wordt het nog wat zach ter. Tegelijkertijd kondigt zich een1 zwak front aan met bijbehorende wolkenvelden. Na de beloftevolle weersverbete- ring van dit weekeinde is het voor een echte voorjaarsperiode kenner lijk nog te vroeg. De laatste progno-, ses wijzen in de richting van wis selvalligheid, maar omdat de de pressies een veel noordelijker trek- route gaan volgenvia IJsland naar Noord-Skandinavië zal het waarschijnlijk minder herfstachtig worden dan in de afgelopen week. HET WEER IN EUROPA dag c KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: In de fjordengebieden wol kenvelden en vooral ten noorden van Bergen nu en dan regen. In het binnen land overgang naar vrij zonnig weer op zondag. Maxima zaterdag in het noorden plaatselijk nog zondagmid- t tussen 2 en 6 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag rustig en droog voorjaarsweer met ftink Ierland bewolkt, valt er stevige zuidelijke wind; vooral in [Ingeland blijft het vrij zonnig. Middag- temperatuur rond 10 gra- België en Luxemburg: Zaterdag hier en daar nog wat wolken velden, zondag vrij zonnig. Droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag in het midden en oosten eerst nog wolken en wegtrekkende regen. Ver der steeds meer zon, zondag later op de dag in Bretagne wellicht wat meer hoge re bewolking. Middagtemperatuur zater dag op de meeste plaatsen rond 12 gra den, zondag ten noorden van Parijs iets lager. Portugal: Flinke perioden met zon; zondag in het noorden wolkenvelden en mis- schien een bui. Maxima van 17 graden bij Por totot 21 in het zuiden. Spanje: Flinke perioden met zon. maar vooral langs de Golf van Biskaje ook wolkenvel den en mogelijk wat regen. In het bin nenland kans op een lokale onweersbui. Maxima op veel plaatsen rond 23 gra den, aan de Costa Brava en Costa Dora- da iets lager. Tussen La Coruna en Bil- ongeveer 16 graden. in het noorden ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur aan de zuidstranden iets boven de 25 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst wolkenvelden en plaatselijk regen, Zondag is het overal vrij zonnig er het droog. Maximumtemperatuu 14 graden in Les Landes en rond tot 20 graden nabij Perpignan c Tropez: zondag in het algemeen i< gere n Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN ZONDAG 27 MAART 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.25 Zon onder 20.01 Maan op 20.34 Maan onder06.58 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.48 16.03 Laagwater 12.11 11.41 MAANDAG 28 MAART 1994 Zon op 07.23 Zon onder 20.03 Maan op 22,00 Maan onder07,25 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.29 16.49 Laag water 02.12 12.35 Weerrapporten 25 m 119 u .lijft dijk d Alpen valt zaterdag 1400 meter eerst sneeuw Zondag is hel overal in de bergen zonnig. Rond de Py reneeën komt ook vooral op zondag de zon erbij. De temperatuur op 2000 me ter loopt uiteen van +1 graad op zater dag tot rond +7 zondagmiddag. Mallorca en Ibiza: w 10 12 8 5.0 Perio s op Italië: Perioden met zon, zaterdag in het noor den, en zondag ook verder zuidwaarts enkele wolkenvelden. Met name zondag kans op een lokale onweersbui. Maxima zaterdag uiteenlopend van 15 graden plaatselijk in het noorden tot 22 graden op Malta; zondag is het vooral in t

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12