Leiden 'Lol is er nu al af -1 Problemen rond opname hulpbehoevende man Opvangcentrum Flevoweg wordt asielzoekerscentrum 'Als er een kink in de kabel staan wij klaar' Weg in Merenwijk wordt gazon, gazon wordt weg Eerste hulp bij oververhitting Nieuw protest tegen brug naar Roomburg ZATERDAG 26 MAART 1994 thee henny van ecmond, 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Schouwburgdirectie vreest kwaliteitsverlies VERVOLG VOORPAGINA et tekort bij de Schouwburg is volgens cultuurwethou- ler H. Koek (PvdA) geen aanleiding om te stoppen met 1 ontractmanagement. Ze zegt ook dat ze niet zo erg on- ler de indruk is van de hoogte van het bedrag, 63 mille. Dat is inderdaad de helft van het programmeringsbud- 'et maar de heer Wallis de Vries heeft 1.4 miljoen gulden ot zijn beschikking voor de Schouwburg, al besef ik goed lat het merendeel van dat geld aan vaste lasten op gaat. )at er maar zo weinig beïnvloedbare posten zijn, is een robleem waarmee de gemeente ook worstelt." Ontslag a a Het bestuur van de I Stichting kinderop vang Leiderdorp heeft de directeur ontslagen. Haar wordt slecht financieel be heer verweten. Hotel a /- Het voormalige hotel Wasse- I O naar wordt vermoedelijk ver kocht aan een groep particulieren De bedoeling is dat er woningen in het hotel komen. eiden wim koevoet bek deelt ook de opvatting van Vallis de Vries niet dat tegen- 'allers waarop de Schouwburg ien invloed heeft buiten de tegroting van de instelling noeten blijven. Wallis de Vries ;eeft de inflatiecorrectie als 'oorbeeld. De gemeente heeft lie onverwacht niet toegepast vaardoor er voor 1994 'ineens' !8.000 gulden minder was. De wethouder wijst er op dat :ulke tegenvallers inherent zijn tan contractmanagement. Mee- 'allers die niet de verdienste :ijn van de Schouwburg worden och ook in de begroting ver- erkt, merkt ze op. Koek zegt dat ze zich de te- eurstelling van de Schouw- mrgdirecteur wel goed kan 'oorstellen. ,,Het is natuurlijk rritant als je rekent op een po- iitief resultaat van 52.000 gul len en achteraf blijkt dat je loor een nog haperend finan- :ieel informatiesysteem van de ambtenaren van de Sector Mid delen 35.000 gulden te hoog zit. Zeker als je dat pas hoort als je alweer hebt geboekt. De conclu sie die je daaruit zou kunnen trekken is echter niet dat er dus geld bij moet maar dat het fi nanciële infosysteem snel beter moet werken." VolgensSchouwburgdirecteur Wallis de Vries echter zijn er nu niet alleen financiële en techni sche problemen maar ook 'mo tivatieproblemen'. ,,De lol is er voor dit seizoen nu al weer af. Er is geen dekking voor geld dat in de eerste twee maanden van dit jaar is uitgegeven. De rest van de contractperiode staat nu in het teken van de vraag: hoe werken we dat tekort weg. Dit jaar kan ik daar niks meer aan doen want ik heb al geboekt. Rest 1995. Het kan niet anders of de kwaliteit van het gebode- ne gaat daar dat jaar onder lij den. En dat is nu net niet de be doeling van contractmanage ment." De bewoners van de Wiekelhorst in de Merenwijk zullen vanaf maandag een tijdje niet meer weten wat de voor- en de achter kant van hun flat is. De gemeente gaat de weg en de parkeer plaatsen, die nu nog aan de voorkant van de flat ligt, opbreken. Daarvoor in de plaats worden een gazon en een fietspad aange- 'egd. Aan de achterkant van de flat gebeurt precies het omgekeerde. Daar wordt groen verwijderd om plaats te maken voor een weg en parkeerplaatsen. De operatie, die ongeveer zes weken in be slag zal nemen, is onderdeel van een plan om de infrastructuur de Merenwijk te verbeteren. WILT U WACHTEN TOT LOKET VRIJ IS A.U.B .W mmm&i leiden» De 'fatale' datum voor belastingbetalers nadert met rasse schreden. Nog een paar dagen en het aangifteformulier moet op de bus. Met de hete adem van de belastinginspecteur in de nek, gaan de meeste Nederlanders er toch maar eens voor zitten. En als dan blijkt dat het allemaal niet zo wil lukken, staan er legio adviseurs klaar om de belastingbetaler terzijde te staan. Waaronder de dames en heren van de belasting zelf. Op het Leidse belastingkantoor zijn ze al helemaal voorbereid op topdrukte. En op heethoofden. In de hal van het kantoor staat op een strategische plek een brandblusser opgesteld. Om de in deze hectische tijd oververhitte gemoederen af te koelen? (zie ook verder in deze krant) foto loek zuyderduin 'Een schrijnend sociaal geval leiden loman leefmans 'Een schrijnend sociaal geval en een symptoom van een veran derende samenleving'. Zo om schrijft J. de Nooij. arts bij de GGD. de problematiek rond de opname van een 73-jarige Lei- denaar in een verpleeghuis die maar niet wil lukken. De GGD mist de bevoegdheid om opna me af te dwingen, de huisarts kan nog geen besluit nemen en intussen zit de verzorger van de man met de handen in het haar. „De situatie verslechtert met de dag. maar door de bureaucratie dreigt hij nu aan zijn lot te wor den overgelaten", aldus T. Dul- laart een kennis die zich nu een half jaar over de oude man ont fermt. De 73-jarige, een alleenstaan de bewoner van de Toussaint- kade die geen directe familie meer heeft, is zwaar hulpbehoe vend. Niet alleeij Dullaart maar ook de wijkverpleging en de dienst ouderenzorg doen hun best om de situatie zo draaglijk mogelijk te maken. „Maar het gaat nu echt niet meer. Hij moet gevoerd en gewassen wor den want dat kan hij zelf niet meer. Laatst is hij ook nog eens overvallen en hebben een paar jongens hem vastgebonden en beroofd waardoor hij helemaal overstuur raakte", aldus Dul- laart. Hij schakelde de GGD in en een vertegenwoordiger van die instelling had al bij het eerste bezoek door dat de instantie hier weinig aan kon doen. De Nooij legt uit waarom niet: „Het is een misverstand te denken dat wij accuut kunnen ingrij pen. In deze situatie is het geen onwil, maar onmacht. Wij be handelen 'gewone' aanvragen van opname in verpleeg- en verzorgingshuizen, bij elkaar zo'n 2000 per jaar. Wij hebben daar procedures voQr, allemaal wettelijk geregeld. Dat klinkt bureaucratisch maar dat is de beste manier om te zorgen dat je niemand voortrekt of ver waarloost", aldus De Nooij. Toch was het deze bureaucra tische houding die Dullaart in het verkeerde keelgat schoot. Nadat er deze maand nog geen oplossing in zicht kwam. toog hij op een ochtend op hoge po ten naar het gebouw van de GGD om aldaar een 'potje sten nis' te maken. Hij vroeg ophel dering maar werd naar eigen zeggen niets wijzer. De Nooij kan desondanks sympathie op brengen voor Dullaart. „Die oude man heeft tenmin ste nog iemand die het volmon dig voor hem opneemt. Dus we zullen niet het tragische bericht krijgen dat iemand pas na da gen eenzaam dood is aangetrof fen. Dat klinkt hard. maar dat is tegenwoordig de realiteit. Nog maals, de enige die in dit soort gevallen voor directe opname kan zorgen is de huisarts", aldus De Nooij. De betreffende huisarts is dr. S. Kooijman. „Ik ken het onder werp. In het verleden wilde de man per se thuis blijven wonen. Maar recentelijk is hij een paar keer gevallen en had hij een wond aan zijn hoofd. Gelukkig is door de wijkverpleging en Dullaart de zorg voor hem opti maal. Toen ik hoorde dat hij in middels wel zou toestemmen in opname, heb ik hem bezocht. Hij zat rustig en een sigaretje te roken en een biertje te drinken. Hij wilde blijven en dan is voor mij de kous af." Dullaart houdt echter vol dat de 73-jarige aan hem wel toe stemming heeft gegeven zich te laten opnemen. Kooijman daar over: „ja, maar het gaat er niet om wat Dullaart zegt of wat ik zeg. Hfj moet het zelf willen. Dan is er geen probleem en kan hij op korte termijn in een ver pleeghuis terecht." leiden loman leefmans Het opvangcentrum voor vluch telingen aan de Flevoweg nabij de Merenwijk wordt een offi cieel asielzoekerscentrum. Dat is besloten door het ministerie van WVC in samenspraak met de gemeente Leiden. Deze om zetting betekent dat het cen trum in elk geval tot 31 decem ber van dit jaar open blijft. Ver der zullen nieuwe bewoners moeten behoren tot de zogehe ten categorie 'kansrijke asiel zoekers'. Tot nu toe werden in Leiden vluchtelingen opgenomen die nog niet waren geregistreerd en geïdentificeerd in afwachting waren van de behandeling van hun asielaanvraag. Mensen die zich direct bij de grens als vluchteling hadden gemeld. De meeste bewoners die vanaf half november in de oude Meao aan de Flevoweg verbleven, sliepen er nooit langer dan twee weken. Daarna verhuisden ze naar een asielzoekerscentrum, elders in het land. Dit zogeheten Pré Opvang Centrum (POC) zou op 1 mei van dit jaar de deuren sluiten. Maar het ministerie van WVC maakte van de optie gebruik om het gebouw tot het einde van het jaar te blijven gebrui ken. een mogelijkheid die de Leidse gemeenteraad had aan gedragen. Nu het centrum een echt asielzoekerscentrum wordt, heeft wethouder J. Laurier (GroenLinks) wel met WVC ge sproken over verbetering van de opvang. „Nu komen er mensen te zitten die er langer blijven, totdat er gewone huisvesting voor ze is geregeld. Er moeten dus afspraken komen over bij voorbeeld meer begeleiding, een aanpassing van het gebouw en onderwijs voor de kinderen. Daar moeten we garanties voor hebben om de kwaliteit van de opvang te waarborgen", aldus Laurier. De wethouder verwacht» dat» de gesprekken met WVC het ge wenste resultaat zullen hebben.. De samenstelling van de groep tijdelijke bewoners aan de Fle voweg, tussen de 200 en de 250, zal grofweg hetzelfde blijven Het gaat voornamelijk om men sen afkomstig uit oorlogsgebie den zoals ex-Joegoslavië, Iran, Irak en Somalië. VVD houdt hoop op zetel in college leiden aad rietveld Hij heeft de hoop op een college met de WD nog niet helemaal opgegeven. „Ik hou de moge lijkheid open dat de gesprekken tussen PvdA, D66, CDA en Groen Links stuklopen", zegt VVD-voorman A. Geertsema. ,,Wat dat betreft ben ik een op timistisch mens. Er kan nog een kink in de kabel komen en dan staan wij klaar." Van wrok is bij Geertsema geen sprake nadat zijn partij - de grote winnaar van de verkiezingen - door de vier anderen buiten de deur is gezet. „Dat is politiek. Ik veroor deel dat niet." De lijsttrekker van de Leidse liberalen vindt het wel bizar, dat Leiden straks zeer waarschijn lijk een college van verliezers krijgt. PvdA en CDA leverden fors in bij de raadsverkiezingen van 2 maart, D66 raakte één ze tel kwijt, Groen Links won er één. „Zes zetels verlies. Als je daar geen rekening mee houdt, lap je de uitspraak van de kie zers aan je laars." Vooral de houding van de PvdA heeft Geertsema verbaasd. „Als je in vier jaar van 16 naar 8 zetels bent gegaan, is toch dui delijk dat je uit een ander vaatje moet tappen? Als wij sinds 1990 gehalveerd waren zou ik zeg gen: laten we de blik eens naar binnen richten. Laten we op zoek gaan naar de oorzaken. Maar de PvdA probeert zeer sturend en dominant aanwezig te blijven. Volgens mij hadden ze het liefst van meet af aan de leiding gehad in de onderhan delingen." Maar het was de WD die, als grootste partij, de besprekingen mocht openen. Verder dan een gesprek met de lijsttrekkers en een briefwisseling kwam het niet. Vrijdag 4 maart openden de liberalen het spel met een Uitnodiging aan alle partijen. Twee dagen later waren er ge sprekken en na weer twee da gen gooide de PvdA - zeer snel gevolgd door D66, CDA en Groen Links - de deur naar de WD dicht. Nog geen week had de formatiepoging van Geertse ma en zijn fractiegenoten G.H.L. Bakker en J.W. Kradolfer geduurd. Aan de strategie van de WD heeft het niet gelegen. Daar was niets mis mee, aldus Geertse ma. Wel wetende dat de autolu- we binnenstad het grote strui kelblok zou zijn had de WD voor dat onderdeel een com promis voorbereid. Onderzoek naar de economische effecten van het plan moest uitkomst bieden. Als dat onderzoek zou uitwijzen dat het afsluiten van straten de middenstand meer banen oplevert, zoals PvdA, CDA en Groen Links beweren, dan zouden de liberalen hun verzet staken. Was de uitkomst van het onderzoek negatief, dan moest de gemeente afzien van het plan. „Een helder voorstel", vindt Geertsema nog steeds. Gebakken Na gesprekken op zondag zette de WD het compromis nog eens op papier en stuurde het op aan alle partijen. „De WD kan zelf niet kiezenzei PvdA- T. van Rij. Volgens Geertsema had het geen zin om te kiezen. „Wij wisten dat -PvdA, CDA en Groen Links erg aan el kaar gebakken waren. Dan heeft het geen zin om te proberen een of twee van die partijen los te weken. Wie met ons in zee wilde gaan, dachten wij, zal wil len praten over ons compromis voor de autoluwe binnenstad." De formatie strandde. De voortekenen waren ook niet be moedigend, zegt Geertsema. „Woensdag waren de verkiezin gen, donderdag hadden wij overleg in de fractie, vrijdag morgen om negen uur lag onze uitnodiging bij de andere partij en. Een uur later hadden wij al een brief van de PvdA, die bang was dat onderhandelen met de WD te lang zou duren. Wij had den alleen kans op een plaats in het college gehad als we bereid waren geweest ons verkiezings programma over de balk te gooien." Geertsema ziet er niet tegen op weer vier jaar in de oppositie te zitten. „Het geeft voldoende sjeu aan je werk als je in die po sitie het college van je gelijk kunt overtuigen. Dat is de afge lopen vier jaar ook gelukt. Dat het L\K-theater een meerjarige subsidie heeft gekregen was on ze verdienste. En dat er een an ti-discriminatiecode voor het onderwijs is, vind ik ook een aardig succesje." Geertsema vindt het wel sto rend, dat zijn partij nooit de eer krijgt voor die voorstellen. „Als het er op aan komt, vergeten ze wie het bedacht heeft. Daar word ik niet goed van. Je moet ook weieens de credits krijgen voor het goeie werk dat je doet. Wij zeggen het toch ook als het college goed beleid voert?" Huis verhuren? Rek Home Rentals opent de juiste deuren voor u! EÏ3 071 -120006 NVM Doezastraat 21, Leiden 'Farmaceutische industrie denkt te weinig aan patiënt' Het onderzoek naar de werking van geneesmiddelen is te duur, te langzaam en inefficiënt. Dat geldt ook voor de ontwikkeling van nieuwe geneesmiddelen. Dit stelde prof. dr. C.C. Peck gister middag in zijn oratie waarmee hij de Boerhaaveleerstoel op de Leidse universiteit aanvaardde. Peck, voormalig directeur van het Amerikaanse Centre for Drug Evaluation and Research, be zet deze leerstoel voor de periode van een jaar. Volgens Peck is de aandacht van de farmaceutische industrie te veel gericht on het geregistreerd krijgen van nieuwe medicij- JVi nen. Hij betoogde dat het zinvol is om ook na de registratie het onderzoek naar een bepaald geneesmiddel verder voort te zet- a ten. In de praktijk blijkt vaak dat bij registratie nog niet alle bij werkingen van een medicijn bekend zijn. Soms blijkt achteraf dat medicijnen voor meerdere doeleinden kunnen worden ge bruikt. Peck's ervaring is dat het onderzoek stopt wanneer het middel eenmaal op de markt is. Peck signaleert dat vooral bedrijven die veel geld verdienen met de verkoop van medicijnen, traag zijn met de ontwikkeling kt van nieuwe medicijnen. Hiervan worden patiënten die lijden b. aan ongeneeslijke ziekten als aids het slachtoffer. 2 leiden frank buurman De bewonersvereniging Profes soren- en Burgemeesterswijk heeft een protestbrief gestuurd aan de fractievoorzitters van de politieke partijen. Onderwerp: de busverbinding die zal on- staan als de brug over het Rijn en Schiekanaal ter hoogte van het Van Vollenhovenplein wordt aangelegd. Eerder deze week werd dui delijk dat wethouder T. van Rij vasthoudt aan een brug die ook door bussen kan worden ge bruikt, om een rendabele door gaande buslijn in stand te kun- neri houden. De brug dient ter ontsluiting van de nieuwe woonwijk Roomburg en zal ook open zijn voor langzaam ver keer. Auto's mogen er niet over heen. De gemeente wil een snelUVc busverbinding tussen Room burg en het centrum van Leider en wil daartoe lijn 60 opheffer1* en lijn 42 over de brug leidenf Roomburg zal na de aanleg var! de brug beter bereikbaar zijr' voor o.m. ziekenauto's era brandweer. De vereniging heef' begrip voor die argumenten maar wijst op de vele nadeligt1" gevolgen voor de Professoren en Burgemeesterswijk. Er om staat bijvoorbeeld een sterkt0 verkeersdruk op de wijk. Bi aansluiting van de brug op dt Meyerskade wordt een belang rijk stuk groen aangetast. Ooi de verkeersveiligheid is in he geding, vooral waar het de be™ reikbaarheid van de diverse baf sisscholen betreft. Dat de PvdA een dominante rol opeist in de collegevorming heeft WD'er A. Geertsema verbaasd. „Als je partij in minder dan vier jaar tijd is gehal veerd ga je toch uit een ander vaatje tappen?" foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11