L mt 'Wij verkopen wat warmte, meer niet' -JFO's bestaan, marsmannetjes (nog) niet IMensen kijken |e aan of je een stuk vuil bent' Halve kip vervangt rinkelende munt Het Gesprek van de Dag Dikbil neusje van de zalm IIJDAG 25 MAART 1994 17 chef gert visser. 071 356-119 ht over Rotterdam; het was je week weer eens zover. Er „ig een UFO boven de stad, ja bene als eerste gesigna- door twee politie agenten jöus zeker een waarneming armee rekening gehouden f nde te worden. Een handvol jfoontjes bevestigden het jld dat de dienders op die •ge morgen voor ogen id. Maar op vliegveld Zes- ihoven kon niemand van de htleiding zo één-twee-drie lerheid in deze verschaffen, noedelijk te laag gevlogen irhet radar, hetgeen direct aanleiding gaf tot specula- an allerlei orde en grootte, ielefoon in de meldkamer de politie en bij de Rijks- itvaartdienst stond rood- :iend. Opeens, zo leek het had half-Rotterdam 's och- op zes uur het geheimzin- 'ding' gehoord of gezien, n en omgevingsliep in dit rustig verder, wat niet wil gen dat dat ook zo blijft, ant meestal is het zo. dat als veer eens iets in de pers ver- ijnt over UFO's, er een soort bij het publiek ont- t. Dan wil ook bij ons de te- ®ion wat regelmatiger over- h dan anders", aldus profes- dr. Vincent Icke. nomeen hoogleraar is verbonden aan „eidse Sterrewacht en heeft lie hoedanigheid intussen d Ine ervaring opgedaan met 'fenomeen UFO's.Wij wor- l'rj wekelijks wel een paar maal éld door mensen die mel- :crk maken dat ze 'iets' gezien Op de Sterrewacht van prof. Vincent Icke nemen ze de meldingen over UFO's serieus. „Waar moeten de anders terecht?' foto henk bouwman hebben. Dat gebeurt in toene mende mate wanneer er publi citeit is gegeven aan zoiets. Ze hebben het dan zelf ook waar genomen, of herinneren zich een waarneming uit het verle den." Hijzelf, of de medewerkers van zijn afdeling staan bellers graag ter wille, zo blijkt uit zijn woor den. Jazeker, wij geven altijd fatsoenlijk antwoord. Denken ook mee, althans als dat binnen onze de mogelijkheden ligt. Er zijn ruwweg twee soorten bel lers. Mensen die voor hen iets ïngelse bedelaar op Leids station jijt heb honger. Een beetje hulp voor leven a.u.b.', staat erop Met stuk karton dat hij voor zich heeft. In het lawaai van de ujwwerkzaamheden zit hij voor de ingang van het station in :iden. Dean is 26 jaar en komt uil Leeds, Engeland. Hij ziet er et hongerig uit. Wel een beetje verlopen en ongewassen. F~~S san is al een paar keer van het station verwijderd door de j oorwegpolitie. „Maar zodra ze zich omdraaien, kom ik weer 1 rug." Hij vindt het vernederend om te moeten bedelen, maar j| san is ervan overtuigd dat hij in zijn huidige toestand geen Jidere keuze heeft. „Ik wil best een baan zoeken, ik ben niet of zo. Alleen moet ik me dan eerst kunnen baden, scheren schone kleren aantrekken. Anders zal geen baas me aanne- )ft-drugs vee weken geleden kwam hij met een vriend naar Amster- en een korte vakantie, genieten van de vrije verkoop soft-drugs, en na een week weer terug naar 'good old Eng- nd.' Dat was althans de bedoeling. En dat is althans zijn ver- al. Isan en zijn reisgenoot waren zo stom om al hun geld bij hun Igage in een tas te stoppen. Terwijl ze in de coffeeshop zaten, ten ze even niet op en toen was hun tas al gestolen. Ze wa- niet verzekerd. an heeft eerst nog een paar dagen in Amsterdam rondge- orven, maar daar zijn al zoveel bedelaars dat het moeilijk is nog wat geld op te halen. Het Leger des Heils zat vol, en ■n hij van iemand hoorde dat er in Leiden Engelsen in kraak- nden wonen, kwam hij hierheen. li zit hij te bedelen. ,,lk zit hier één tot twee uur per dag, dan* kal ik ongeveer vijftien gulden op. Dat is genoeg om van te en. Ik slaap in een kraakpand." [lfeel mensen kijken je aan of je een stuk vuil bent. ze spugen «*)g net niet naar me. Anderen zijn aardiger en maken een vajaatje en geven wat geld. Meestal een gulden, maar ik heb so)k al eens een tientje gekregen." ^Jinachtend iSep forensen die langs Dean lopen kijken inderdaad iriinach- g^id of verbaasd opzij als ze hem passeren, of ze staren juist j jak voor zich uit. Bedelaars zijn ook een vrij ongewoon ver- pjnijnsel in Leiden. politiewoordvoerder kent maar één geval waarin iemand •or bedelen werd opgepakt de laatste jaren. Bedelen is name- t|ajc strafbaar. „Als iemand op straat gitaar speelt moet hij daar een vergunning voor hebben," zegt de voorlichter van de v^litie. „Maar als er geen klachten komen, doen we daar niet ]tjj moeilijk over. Bedelaars worden wel opgepakt, en anders enagen we tenminste of zé hun activiteiten willen staken." 'erkloos hij niet terug naar Engeland? „Nadat ik bestolen was ging naar het Engelse consulaat. Daar konden ze me niet aan een Iket voor de terugreis helpen. Ik kon wel bellen met iemand n mijn familie of vrienden om geld te laten sturen. Met mijn lendin had ik hel net uitgemaakt, dus daar hoefde ik niet aan kloppen. Mijn vrienden zijn allemaal werkloos, dus die heb- |n geen geld. En mijn ouderk heb ik niet meer gesproken (ds ik op mijn zestiende uit huis ging. Dus daar ga ik zeker jen geld aan vragen, dan bedel ik nog liever." in woordvoerder van de Engelse ambassade vertelt dat men- n vToeger een ticket voor de terugreis kregen als ze bestolen tren. „Alleen was het de bedoeling dat de mensen als ze weer Uis waren wel het geld terug betalen. Dat deden de meesten Pt, zodat de kosten voor de Engelse belastingbetaler waren, eristen kunnen bij ons wel altijd contact opnemen met fa- llie of vrienden. Je staat er overigens versteld van hoeveel En- sen zonder geld naar Nederland komen. We kunnen er niet ^er aan beginnen om voor al die mensen de terugreis te be- itigen. Dan moeten ze zich maar beter voorbereiden. Dean van tevoren had geweten dat zijn reis zo zou aflopen. hij een reisverzekering genomen. Dan krijg je het gestolen ld gewoon terug. Nu zal hij voorlopig nog hier blijven. In En- 'and heeft hij trouwens toch geen baan. Wel een flat, en die hij graag nog eens terug zien. eau is een valse naam, de man wilde niet met zijn echte m in de krant.) ondefinieerbaars hebben waar genomen en personen die met buitenissige dingen aankomen. Zoals marsmannetjes. Nee, ook die poeieren we niet af. Die staan we netjes te woord. We gaan er altijd vanuit dat mensen te goeder trouw zijn." Nabrander De wetenschapper gaat overi gens verder dan alleen mensen geruststellen of uitleg geven. Hij komt eventueel achter zijn bu reau of kijker vandaan om zelf wat veldwerk te verrichten. „Ik had laatst een mevrouw aan de telefoon die naast haar flat in de lucht een plat voorwerp had waargenomen. Ze vertelde dat in het ding op gezette tijden een licht aanflitste. Na het uur was het weg, haar man had het in tussen ook gezien. Een echte UFO-melding dus. Ik heb toen wat speurwerk verricht en ben eens gaan rondbellen. Ze bleek, zo tegen zonsondergang, een hete luchtballon te hebben ge zien in de richting van vliegveld Valkenburg. Door de weerkaat sing van het licht leek die plat. Het licht was de nabrander. Ik heb ze teruggebeld en ze vond het wel een aardige verklaring." Venus Professor Icke somt vervolgens een aantal vaak voorkomende verschijnselen in de ruimte op. ,,De planeet Venus geeft nog al eens aardige effecten af, vallen de meteoren en draaiende sa tellieten kunnen eveneens de mensen verbaasd doen staan. Een vliegtuig dat onder een be paalde lichtval tussen de wol kenslierten vliegt en zijn lan dingsgestel uitdoet, kan onher kenbaar zijn. En zo zijn er meer van die dingen. Of we die mel dingen allemaal opslaan? Nee, dat niet. Tenzij het met sterren kunde te maken heeft. Dan na tuurlijk weer wel. Het betoog van prof. dr. Icke klinkt even helder als serieus. Maar hoe serieus moeten we al die verhalen over UFO's ook daadwerkelijk nemen? Bestaan ze nu, of bestaan ze niet, dat is de kwestie. Vincent Icke; „De afkorting zegt het al: Unindenti- fied Flying Objects. Als zijnde ondefinieerbare vliegende ob jecten in de ruimte bestaan ze. Dat kan namelijk van alles zijn. Als zijnde marsmannetjes, zeg ik nee. Het bestaan daarvan heeft althans nog niemand hard kunnen maken." Zo, Rotterdam kan weer rustig gaan slapen. De invasie uit de ruimte zal, zo laat het zich aan zien, voorlopig nog wel weer even op zich laten wachten. ad van kaam Zouden hardnekkige gokkers ook voor een maaltijd of een meter bier willen spelen, of moet er gewoon uitbetaald wor den? Binnenkort begint de over gangsperiode waarin de ge meente het aantal gokkasten in Leiden probeert terug te drin gen. Op 1 april 1995 treedt ver volgens een gemeentelijke ver ordening in werking die alle gokkasten in de 'droge' horeca verbiedt. Dan mogen snackbars, koffiehuizen en kantines alleen nog behendigheidsspelen heb ben. Geen speelautomaten die geld uitkeren. Cor Bronk. exploitant van flip perkasten. computerspelen en gokkasten, denkt een onschul dige vervanging voor de fruitau tomaat gevonden te hebben. Je kan er wel wat mee winnen, maar in elk geval geen geld. „De bedoeling van deze kast is dat je een kaartspel speelt, eenen twintigen of pokeren. Daar kun je punten mee winnen. De sco re wordt genoteerd in de 'Hall of Fame'. De eigenaar van de snackbar of sportkantine kan vervolgens beslissen om één keer per week een gratis maal tijd of een meter bier aan te bie den aan degene met de hoogste score," aldus Bronk. „De druk van het gokken verdwijnt, je hoeft niet je inleg terug te win nen, maar er is toch een belo ning. Bovendien onstaat er een competitie-element." Wie een gulden in de 'Quin- toon' gooit, krijgt een scherm te zien met vijf rijen kaarten. Rechtsboven verschijnt een kaart, die kan de speler in een van de rijen plaatsen. Zo pro beert de speler in elke rij een to taal van eenentwintig te halen en kan hiermee punten winnen. Het gok-element zit in de kaar ten die de speler krijgt, de kast maakt een willekeurige keuze uit de 52 verschillende speel kaarten. De behendigheid is de keuze van de speler om de kaart in een bepaalde rij te leggen. En wat als de snackbareigenaar be sluit om een geldprijs uit te ke ren aan de speler met de hoog ste score? „Dan overtreedt hij de Wet op kansspelen en is dus strafbaar. Het is een elk geval niet de bedoeling van deze ap paraten." In Leiden staat nu op één plaats de nieuwe speelautomaat, in de kantine van sporthal Broekplein in de Mérenwijk. Kantinebc- heerder Sjaak Voskuil vindt het geen vervanging van de gewone gokkast. „Je moet het zien als een tijdverdrijf. Ik geef mensen die meer dan een bepaald aan tal punten halen een meter bier. maar alleen de vaste klanten weten dat. Bovendien komen hier toch de echte gokkers niet." De omzet van de Quin- toon is overigens stukken min der dan die van de gokkast. De winstmarge mag wel groter zijn. maar Voskuil is ervan overtuigd dat hij met de nieuwe kast toch minder verdient. Zodat de spe ler minder ook minder arm naar huis gaat. roderick de smit Leidse zonnestudio introduceert de Powerbit Naar zonnig Hawaii en toch binnen de Leidse vesten blijven. Dat kan tegenwoordig. Want wie eenmaal zijn vermoeide en bleke leden onder de Powerhit heeft uitgestrekt, zal moeten toegeven dat deze zonnebank van zonnestudio Solarent de Bounty-stranden zeer dicht be nadert. Daar, aan de Leidse Langegracht, wervelt een heer lijke passaatwind langs je li chaam terwijl een tropisch zon netje je de Nederlandse regen buiten doet vergeten. En al na de eerste keer ben je behoorlijk bruin. Ja, zelfs de binnenkant van je armen, die meestal zo wit als een vissebuik blijft, heeft een gezonde teint. Henk Tuin, de eigenaar van zonnnesjudio Solarent, vertelt met gepaste trots over zijn Po werhit. „Er zit een zeer speciale airconditioning in deze bank. En een paar krachtige zijbrui- ners. Als die airconditoning er niet in zat, was het niet uit te houden. Want deze bank is echt tropisch. Hij komt uit een fa briek in Bielefeld en er zit voor zo'n dertig procent patent op. Ik ben de enige in Nederland die hem heeft." Het verschil is volgens hem evi dent. „Kijk, alle verhalen over turbo-bruiners.zonnekanon- nen en ander grof geschut kun je rustig met een grote korrel zout nemen. Het is tenslotte toch het eigen lichaam dat bruint. Wie snel bruin wordt, zal ook onder de zonnebank snel bruin worden. Wie minder snel een kleur krijgt, zal met een wat langere bruintijd genoegen moeten nemen. Maar deze Po werhit is echt iets speciaals. Hiermee gaat het echt snel. Ik heb al tientallen enthousiaste reacties gehad van klanten." Bescherming Henk Tuin pleit voor een be scherming van de beroeps groep. Binnenkort wordt er een vereniging opgericht waarin dermatologen, artsen en andere deskundigen hun zegje kunnen doen over de zonnestudio's. Tuin noemt het een soort BO- Onder het nieuwe zonnekanon waan je je voor even op Aruba. VAG. Hij wordt meteen lid van die vereniging. Noemt dat lid maatschap een waarmerk. Zo weten de klanten dat ze niet met een knoeier hebben te ma ken. „De zonnestudio zo zegt Tuin, „zit toch nog steeds een beetje in een schemergebiedje. Afgelo pen zondag was mijn kind ziek. Ik moest naar huis. Maar ik had hier nog wat te doen en kon niet meteen weg. Toen de tele foon ging, dacht ik dat het mijn vrouw was. dus ik zei zonder af te wachten wie zich meldde; 'Ik kom'. 'Oh', zei een vreemde da me aan de andere kant, „spreek ik dan met een 06-lijn?' Kijk, ik bedoel maar. Zeventig procent van mijn klanten bestaat uit vrouwen. Het gebeurt wel dat hun mannen eerst eens komen informeren hoe het hier aan toe gaat. Nou, je ziet zelf dat we professioneel bezig zijn en dat er niks gebeurt wat niet door de beugel kan. Wij verkopen in dit koude kikkerland wat warmte, meer niet." Angst „Sommige mensen hebben nog steeds angst voor de zonne bank. Als de koepel dichtgaat, denken ze dat ze opgesloten zit ten. Maar er is bij alle banken genoeg knieruimte en alle ban ken hier zijn computergestuurd. Na de gewenste bruintijd slaan ze automatisch af. Er kan dus niks gebeuren. Maar als iemand toch bang is, dan laat hij de koepel toch gewoon een beetje open. Dan probeert hij eerst eventjes te wennen. Kijk, de zonnebank alleen is niet zalig makend. Het is een extra. De meeste mensen komen hier om vast een beetje aan te bruinen voor ze met vakantie gaan." Marcel (32), die op de vroege dinsdagochtend heeft besloten de zon op te zoeken, noemt de zonnebank een 'cosmeticapro- dukt'. Hij is enthousiast over de Powerhit. „Eens in de week per mitteer ik me een zonnebankje. Noem het ijdelheid. Ik vind het gewoon fijn om er goed uit te zien. Ik weet wel dat zoiets on der mannen nog niet echt is ge accepteerd. De meeste mannen vinden dit overbodig. Ik niet dus." En dan, enthousiast. „Als ik on- foto hielco kuipers der die Powerhit lig, stel ik me voor dat ik voorop een jacht lig te zonnen. De airconditioning is de wind die over de punt van het schip waait. We koersen naar Aruba. Als de zonnebank afslaat, is het jacht aangemeerd in een witte haven. Zo lig ik heerlijk weg te dromen en daar knap je enorm van op. Als mijn kennissen en vrienden mijn bruine hoofd zien, vragen ze bijna altijd: 'Zo, ben je wegge weest?' Dan heb ik altijd de nei ging om te zeggen: ja. ik was er een paar daagjes uit. Naar wat kennissen van me die een huis hebben aan de Cóte d'Azur." cees van hoore leiden» Nu nog in de stal, dadelijk op uw bord. Deze roodbonte dik bil was een van de topkoeien op de Paasvebo van anderhalve week geleden. Slager Ed Nozeman uit Leiden besloot het dier te kopen om zo voor de aanstaande feest dagen verzekerd te zijn van nog beter vlees voor zijn klanten. „Dit is echt het neusje van de zalm", aldus de slager. Het is de bedoe ling dat de koe vlak voor Pasen wordt geslacht. foto holvast/mark lamers Reacties en suggesties voor "Gesprek von de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. De telefoon. Voor de een 'n lastpost, voor de ander het enige contact met de bui tenwereld. Hoe het ook zij, buiten kijf staat dat het apparaat in onze samenle ving een centrale plaats in neemt. In de serie 'In Ge sprek' willen wij u een in druk geven van de vreug den maar ook van de droe- fenisscn die de uitvinding van Alexander Graham Bell ons heeft gebracht. Over de anonieme beller, het onheilspellende gerin kel 's nachts, de tijdmel ding, de 06-nummers, de autotelefoon, de zwets- hoorn als geduchte con current van de brief, het sociale tarief voor oude ren, de vernielde cel, het onthouden van nummers en nog veel, veel meer. En dat alles onder het motto: anno 1994 vullen praatjes wel degelijk gaatjes. Van daag: de afluisteraar. De autotelefoon en de draadloze huistelefoon. Ap paraten die echt van deze tijd zijn. Leuk om te hebben. Kun je je yuppen-bestaan nog wat meer aanzien mee geven. Staat snel. Maar een nadeel hebben beide appa raten. Ze zijn voor een beetje technische jongen met een scanner zomaar af te luiste ren. Uiten we onze afluisteraar Hein noemen. Met zijn ech te naam wil hij niet in de krant. Begrijpelijk. Want deze luistervink weet meer van ons dan onze biechtva der. als we die tenminste nog hebben. Al onze gehei men en roddels, al onze pri- vébelevenissen kan hij op vangen. Akkoord, hij doet er niks mee. maar beangsti gend is het wel. Het is wel even wat anders dan met een glas aan je oor de ruzie van de buren proberen op te vangen. ..Natuurlijk is de autotele foon af te luisteren zegt Hein. ..Je hebt bepaalde fre quent ieboeken en die fre quentie kun je dan intikken op je scanner. Er zijn dui zenden frequenties, dus echt gericht afluisteren is niet mogelijk. Dan moet je een speciaal apparaatje hebben dat de frequentie van een bepaalde autotelefoon kan opvangen. En daarop kun je je scanner dan instellen. ..Maar veel leuker is het af luisteren van draadloze huistelefoons. Die zijn op vijfhonderd meter afstand nog te horen. Als ze aan de overkant van jouw flat een draadloze telefoon hebben, kun je precies horen wat ze zeggen. Ik zat eens bij een vriendin die ruzie had met haar schoonzuster. Die hoorde haar schoonzuster door de telefoon tegen ie mand zeggen: Ja. ik heb het nu wel met haar bijgelegd, maar het blijft een rotwijf. Die vriendin van mij kon zich niet meer beheersen en belde haar schoonzuster meteen op om opheldering te vragen. Grote hilariteit. Hoe kon zij dat nou weten? Ja, dat zijn leuke dingen voorde mensen." „Laafst had ik op mijn scanner de autotelefoon van n ie u wspresentator Jeroen Paauw te pakken. Hij was met zijn vriendin aan het praten. Het ging over een ruzie die hij had op de nieuwsdienst van RTI. I Hij zou het late journaal niet meer doen als de chef nieuwsdienst tegen hem bleef doorzeiken. Maar meestal vang je op die auto telefoon toch zakelijke ge sprekken op. En ook wel het gelul op de babbelboxen. Schuine praat dus. Als die kerels anoniem blijven, dur ven ze wel wat tegen een vrouw te zeggen, neem dat maar van mij aan. Je hebt autotelefoons die 'hands free'zijn. Zitten ze tegen hun voorruit op hun ge- makkie gore taal uit te slaan. ,,lk heb geen moeite met het afluisteren van gesprekken. En het mag ook, als je de in formatie maar niet door geeft aan een derde. Waar om ik het doe? Omdat het me een aardig inkijkje geeft in de geest van de mensen. Je kijkt als het ware even door hun beschaafde bui tenkant heen. Maar over zo'n jaar of tien is het afluis teren voor mij onmogelijk. Dan krijg je digitcde trans missietechnieken en hoor je geen gesproken woord meer maar alleen een signaal. H. KIuck van PTT-Telecom bevestigt de lezing dat af luisteren niet strafbaar is. Tenzij inderdaad de infor matie wordt doorgegeven aan derden. CEES VAN HOORE

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17