Advocaat boos op justitie na geklaag over vrijlating Schiphol maken wij samen als 't klaar is kun je gaany Stemgedrag raadsel voor onderzoekers Randstad Onderzoek naar bouw tweede sluis IJmuiden Waterwinning maakt plaats voor natuur Ondernemers zien brood in groen van Randstad Begeleiding bijzonder transport particulier Minder bewakingspersoneel Bijlmerbaj Den Haag wil Landscheidingsweg vierbaans VRIJDAG 25 MAART 1994 CHEF GERT VISSER. 07i-3fj 'Geen enkel bewijs van grootschalige cocaïne-import' De Amsterdamse advocaat mr. J. Plasman heeft gisteren een boze brief geschreven aan de Amsterdamse hoofdof ficier van justitie mr. J. Vrakking. Daarin verzoekt hij met klem op te houden met openlijk beklag over de vrijlating van de verdachten rond de cocaïnevangst van 3000 kilo gram in Zeewolde. AMSTERDAM ANP De recordpartij, verborgen in geperst blik. werd zaterdag in beslag genomen in een loods van een schroothandelaar. De politie arresteerde daarbij veer tien personen, die enkele dagen later allemaal werden heenge zonden op last van rechter commissaris mr. D. Cohen Ter- vaert. Die zet schoot het open baar ministerie (OM) ten aan zien van vier verdachten in het verkeerde keelgat. Plasman is raadsman van een van hen. „Dat het OM beroep aantekent tegen zo'n beslissing is tot daar aan toe. Maar dat er vervolgens moord en brand wordt geschreeuwd en onop houdelijk gesuggereerd dat er wel degelijk genoeg is om die mensen vast te houden, dat kan niet." De advocaat heeft het dossier in de zaak van zijn cliënt inmid dels gelezen en stelt vast dat er geen enkel bewijs is dat de man zich bewust met grootschalige cocaïne-import heeft bezigge houden. „Dat roept natuurlijk iedere advocaat, maar deze keer is het toch werkelijk echt zo. De rechter-commissaris heeft een uiterst correcte beslissing geno men. Het geeft voor justitie dan geen pas daar openlijk legen te protesteren, ook al omdat de zaak onder de rechter is. Het lijkt er vooral op dat te vroeg tot actie is overgegaan en dat de politie de mensen voor wie de drugs bestemd waren, is misge lopen." De douane ontdekte derocaï- ne op 14 maart tijdens een rou tinecontrole in het westelijk ha vengebied van Amsterdam. In overleg met het Amsterdamse openbaar ministerie werd be sloten tot een „gecontroleerde aflevering" en werd de partij ge volgd naar Zeewolde. UMUIDEN ANP Nog dit jaar moet blijken of het huidige sluizencomplex in IJmui den uitgebreid wordt met een tweede grote sluis. Dat zei hoofdin genieur-directeur van Rijkswaterstaat Noord-Holland ir. P. Kieft donderdag na de officiële opening van het informatiecentrum Info Noordzeesluizen. Een projectgroep gaat de mogelijke nieuwbouw onderzoeken. Als ër een tweede grote sluis komt, wordt deze vol gens Kieft tussen de Noordersluis en de Middensluis aangelegd. Het vergt een investering van zo'n 3,25 miljard gulden. De exposi tie, achter de Noordersluis, geeft een overzicht van de grootscheep se renovatie die het sluizencomplex tot eind 1998 ondergaat en waarmee 413 miljoen gulden is gemoeid. DEN HAAG MONICA WESSELING De natuur in de Zuidhollandse Luchterduinen krijgt meer de ruimte. De waterwinning in het duingebied ten noorden van de Noraweg in Noordwijkerhout wordt omgezet van oppervlak te- naar diepte-infiltratie. De nieuwe techniek heeft minder nadelige effecten op het duin gebied. Bovendien wordt het aloude Van Limburg Stirumka- naal (een drinkwaterkanaal) ge dempt. Er ontstaat zodoende een 800 hectares groot natuur- gebied. De gemeente Amsterdam en de provincie Zuid-Holland heb ben overeenstemming bereikt over deze natuuringreep (rege neratie). Amsterdam is erbij be trokken omdat in hel duinge bied door het gemeentelijk wa terleidingbedrijf water wordt gewonnen. Het is de bedoeling dat een deel van de duinen gaat verstui ven waardoor er natte duin valleien zullen ontstaan. Nu zeldzaam voorkomende plan ten als parnassia en duizend- guldenkruid zullen dan weer gedijen. Het werk begint na het broedseizoen. Zuid-Holland heeft op twee andere plekken grootste plan nen met de duinen. In de Mid- deldltinen op Goeree en het ge beid rond de Wassenaarseslag in Wassenaar wordt omzetting van waterwinduinen in meer natuurlijke duinenn voorbereid. Nabij de Wassenaarseslag wordt nu nog water gewonnen. Het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland zoekt naar een alternatief voor deze waterwinning. Horeca en projectontwikkelaars DEN HAAG ANP Nederlandse ondernemers zijn bereid geld op tafel te leg gen voor de aanleg van grote groengebieden in de Rand stad. Zij willen dan wel in die gebieden hun gang kunnen gaan. Vooral de horeca en projectontwikkelaars voelen wel wat voor financiële sa menwerking met de overheid. Dat blijkt uit een onderzoek onder ondernemers in de re gio Utrecht gehouden in op dracht van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. In de Randstad moe ten volgens het Structuur schema Groene Ruimte zes groengebieden komen ter grootte van 1000 tot 2000 hectare. Het betreft aaneen gesloten gebieden met recre atiemogelijkheden, bos en natuur. De potentiële investeerders vinden dat de overheid flexi bel moet zijn omdat hun plannen in sommige gevallen botsen met bestaand beleid, bijvoorbeeld op het gebied van de woningbouw. De pri vate bijdragen kunnen daar entegen de aanleg van groen gebieden gemakkelijker mo gelijk maken. Bovendien is het volgens de onderzoekers mogelijk dat op termijn het bedrijfsleven meer geld inves teert in de aanleg van groen dan de overheid. Het ministerie van land bouw wil de resultaten van het onderzoek over enkele weken bespreken op een symposium in Amsterdam. Met spandoeken, petjes, buttons en T-shirts van de bonden kwamen de werknemers de luchthaven naar de directie. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER/ROB HENf SCHIPHOL» GPD VERVOLG VOORPAGINA Boos zijn ze, de 1700 werknemers van de NV Luchthaven Schiphol. En dat lieten en kele honderden gistermiddag merken tij dens een demonstratieve bijeenkomst voor het directiegebouw. 'Schiphol maken wij samen, als 't klaar is kun je gaan', zo luidde de tekst op enkele spandoeken. De andere werknemers hielden vol gens afspraak de luchthaven draaiende. Het vliegverkeer ondervond dan ook geen last van de actie. Dat kan echter volgende week anders worden als de directie niet voor die tijd tegemoetkomt aan de eisen van de vakbonden. Het personeel van Schiphol gaf gisteren massaal gehoor aan de oproep van de vak bonden AbvaKabo, CFO en VPS het werk gedurende twee uur neer te leggen. Het was de eerste werkonderbreking van het lucht havenpersoneel in de geschiedenis. De bonden voelden zich gestrekt door de uit spraak van de Haarlemse rechtbank dat de acties legaal waren. Met bussen, vrachtwa gens, brandweerauto's en zelfs op de fiets kwamen de werknemers van de luchthaven naar de directie. Die liet zich overigens niet zien. AbvaKabo-bestuurder M. van den Berg waarschuwde de directie het afgebroken cao-overleg snel te hervatten. En wel op de voorwaarden van de vakbonden. Zo niet dan volgen er- vermoedelijk volgende week al hardere acties. Die kunnen ge volgen hebben voor het luchtverkeer. Ver tragingen worden niet uitgesloten. De vak bonden hebben toegezegd dat de veiligheid van.Schiphol niet in gevaar komt. Het conflict tussen de bonden en de di rectie draait om het uitbesteden van enkele bedrijfsonderdelen en om een verslechte ring van de arbeidsvoorwaarden voor laag betaalden. Hoewel Schiphol inmiddels heeft toegezegd van uitbesteding te willen afzien mits de vakbonden akkoord i,e met een bevriezing van de lonen voor lfcr jaar vertrouwen de bonden de dir^ VV( voor geen cent. „Schiphol probeert u wijs te maker^ rT zij af wil zien van uitbesteding. Dat is waar. Er bestaan plannen alle uitvoer® diensten uit te besteden, niet alleen bu: voer en beveiliging. De toezegging vai luchthaven betekent dat bijvoorbeeld buschauffeurs in dienst mogen blijven'' de NVLS, maar maandelijks niet meer een loonstrookje krijgen. Hun feite werkgever wordt de NZH, die aanzie slechtere secundaire arbeidsvoorwaal j kent". Van den Berg: „De directie heeft de f frontatie gezocht met haar werknemerl C is blijkbaar bereid de goede arbeidsver V dingen op het spel te zetten. Zij vet echter haar eigen motto: 'Schiphol m; wij samen'. En als het aan de bonderïT blijft dat zo". AMSTERDAM ANP Subsidiestop anti-discriminatiebureau Amsterdam dukten niet werden gehaald. Er moet op korte ter mijn een nieuwe organisatie komen met betere activiteiten en een groter draagvlak, meent Jon ker. De commissie minderhedenbeleid is het daar mee eens. Ad-interim voorzitter van het bureau W. Amzand is teleurgesteld over de opheffing. „Het landelijk bureau racismebestrijding heeft een positief advies gegeven over het voortbestaan. Dat legt Jonker naast zich neer. Er was een op waartse o n twi kkeli ng. Amsterdam gaat vanaf mei de subsidie van het anti-diserminatiebureau stopzetten. Het college van B W gaat naar verwachting vandaag ak koord met een voorstel daartoe van wethouder Jonker. Het functioneren van het bureau is al lang onderwerp van discussie. Een interim-manager die orde op zaken zou stellen, gaf zijn opdracht terug, onder meer omdat tijdslimieten van pro- Politicoloog Joop van Holsteyn pleit voor nieuwe aanpak LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „Als het CDA bij de Tweede kamerverkiezingen in mei een enorme duikeling maakt en tientallen ze tels verliest, zegt iedereen: 'dat komt door de aow'. Boekt de WD bij diezelfde verkiezingen een gigantische zetelwinst, dan zijn er altijd wel men sen die dat toeschrijven aan Bolkesteins uitspra ken over de asielzoekers. Anderen zullen dat juist ontkennen. Dat nu het probleem: iedereen kan gelijk hebben maar niemand weet het"! De Leidse politicoloog drs. loop van Holsteyn is er van overtuigd geraakt dal bestaande boeken en theoriën het stemgedrag van Nederlandse kiezers niet afdoende verklaren. I lij pleit voor onderzoek waarbij kiesgerechtigden aan de hand van open vragen uitvoerig kunnen vertellen wat hen be weegt. Gisteren promoveerde hij op zijn proef schrift over dit onderwerp, 'I let woord is aan de kiezer', aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Volgens Van Holsteyn is het voor politicologen vandaag de dag steeds moeilijker om uitspraken te doen over het kiezersgedrag. „Tegenwoordig doen zich enorme aardverschuivingen voor bij verkiezingen. Dat maakt het interesssant maar ook moeilijk. Vroeger kon je als onderzoeker drie vragen stellen: wat is uw geloof, gaat u wel eens naar de kerk en uit welke sociaal-econoomische klasse komt u? Op basis van de antwoorden kon je in de jaren vijftig het kiesgedrag van maar liefst 70 procent van de kiezers voorspellen. Vandaag de dag zijn die scheidslijnen van godsdienst en klasse niet meer zo duidelijk." Machtsvraag Stemde een katholiek vroeger automatisch KVP en een arbeider PvdA. mensen hebben nu ook an dere redenen om op een partij te stemmen. Van Holsteyn: „Zo laten de kiezers zich steeds meer leiden door de machtsvraag; heeft de regering het wel of niet goed gedaan? Ook kiezen mensen uit strategische overwegingen: het CDA is mijn partij maar als ik zeker wil zijn dat het CDA straks met de WD gaat regeren, en niet met de PvdA, dan kan ik beter op de WD stemmen. Ook baseren kiezers hun oordeel meer en meer op de pro gramma's van partijen: ze willen weten hoe een partij over de uitkeringen denkt, of over het milieu, de aow, de asielzoekers." „De rol van de persoon, de lijsttrekker van de partij, is veel minder groot is dan wel eens wordt aangenomen. Het is niet zo dat partijen alleen winnen vanwege 'dat leuke gezicht van die politi cus'. Het effect van de mannetjesmakerij op de kiezers is veel minder groot dan wordt gedacht." Duidelijk De Leidse onderzoeker nam voor zijn proefschrift de meningen van bijna 9000 Nederlandse kiezers onder de loep. „Ik heb bestaande enquêtes van verkiezingsonderzoek opnieuw bekeken over de periode 1977-1989 en verder het schaarse onder zoek van de eerdere periode. Daarin hebben kie zers antwoord gegeven op de vraag: Waarom hebt u op die partij gestemd?' Die uitspraken waren helaas niet altijd even duidelijk. Dat betekent dat ik voor een relatief grote groep kiezers geen ver klaring kan geven voor hun kiesgedrag." „Onderzoekers hebben het contact met de kie zer een beetje verloren, vind ik. Als we de kiezer echt serieus willen nemen, zullen we naar hun antwoorden moeten luisteren. Ook al zijn die niet altijd even helder. Onderzoekers vergeten wel eens dat ze te maken hebben met mensen van vlees en bloed. De kiezers zijn ménsen en hebben typische eigenaardigheden die je niet in reken- Joop van Holsteyn: „Onderzoekers vergeten wel eens dat ze te maken modellen en cijfertjes kunt vatten." hebben met mensen van vlees en bloed." LEIDEN MONICA WESSELING De politie in Zuid-Holland be geleidt niet langer alle bijzonde re transporten over de weg. De ze taak is grotendeels overge dragen aan particuliere onder nemers. De politiekorpsen in de Randstad zijn daarmee de eer ste in Nederland die een derge lijke taak privatiseren. Het korps Hollands Midden begeleidt per jaar 2000 bijzondere transpor ten. Dit wordt met driekwart verminderd. Er zijn inmiddels 100 begelei ders opgeleid die met gele bus sen, gemarkeerd met zwarte strepen, bijzondere transporten zullen gaan begeleiden. Niet van elk bijzonder transport komt de begeleiding 'in particu liere handen', Heel brede, lange of anderszins 'onhandige' voer tuigen die het verkeer duidelijk belemmeren, blijven door de politie worden begeleid. Begeleiding door de politie is gratis. De particuliere begelei ders vragen er geld voor. Des ondanks zijn de transporteurs akkoord met de nieuwe rege ling. De particuliere begeleiders zijn namelijk op elk moment af- roepbaar. Nu komt het geregeld voor dat de motorrijders van de politie, op weg naar de begelei ding van een bijzonder trans port, rechtsomkeer moeten ma ken omdat een zwaar ongeval hun' inzet eist. De transporteur moet in zo'n geval wachten en dat kost flink geld. De kwaliteit van de begelei ders wordt in de gaten gehou den door een speciale commis- AMSTERDAM GPD De Amsterdamse Bijlmerbajes moet het vanaf 1 april doen met minder bewakingspersoneel. Door een bezuinigingsoperatie bij het ministerie van Justitie is tyet aantal formatieplaatsen in de Bijl merbajes met 67 verminderd tot 811. Dit betekent dat er vooral 's nachts minder bewaarders aanwe zig zullen zijn. De zes gevangenistorens worden vanaf die da tum nog bewaakt door slechts 15 bewaarders. Tot nu toe waren daarvoor 25 bewaarders ingescha keld. Volgens directeur J. van Huet is voor deze maatregel gekozen, omdat tegenover nachtdien sten veel vrije dagen ter compensatie staan. |fee >g De personeelsinkrimping is het gevolg va£a herschikking bij Justitie. Dit betekent dat sor ge gevangenissen er personeel bij krijgen ejj^ dere moeten inleveren. Volgens Huet le nachtdiensten een laag rendement. „Tussef tien 's avonds en zeven uur in de ochtend gaP^ cellen op slot en dan gebeurt er niets. Op ja®* sis kost dat je veel mensen als je daarin niP'J neert." ?P >or Huet denkt niet dat er bij eventuele calaFs ten 's nachts onvoldoende personeel zal zijifp ke gedetineerde staat met een intercom in ve" ding met de controlekamer. Er blijft dan altijm doende personeel aanwezig om in te grijpen??1 'e, FOTO LOEK ZUYDERDUIN Geen extra geld voor basisscholen DEN HAAG ANP Basisscholenen scholen voor speciaal onderwijs krijgen vol gend jaar geen extra geld om hun administratie, bestuur en behèer op peil te houden. Vol gens minister Ritzen van On derwijs is er geen reden om aan de bestaande vergoeding le sleutelen. De conclusie van een adviescommissie, dat de scho len jaarlijks 120 miljoen gulden tekort komen, klopt volgens de bewindsman niet. Ritzen schrijft dal in een brief aan de Tweede Kamer. DEN HAAG MONICA WESSELING De Landscheidingsweg in Den Haag moet als vierbaansweg worden aangelegd. Te gelijkertijd moeten er op de van ALkema- delaan twee busstroken komen. Dat heeft de gemeenteraad van Den Haag gister avond besloten. Den Haag gaat onderhan delen met de provincie Zuid-Holland (die de Landscheidingsweg moet aanleggen). De provincie houdt vooralsnog vast aan een oud plan om de Landscheidingsweg uit slechts twee rijstroken te laten bestaan. De Landscheidingsweg is onderdeel van de verbinding tussen de A4 (Amsterdam- /Den Haag) en Hubertusduin (nabij Ma» durodam). Bij het aanleggen van de ver bindingsweg zijn de provincie, rijkswater staat en dè gemeente Den Haag betrok ken. Den Haag houdt dus vast aan het idee om de Landscheidingsweg (tussen de Wit- tenburgerweg in Wassenaar en de Frede- rikskazerne in Den Haag) als vierbaans- weg uit te voeren. Die verbreding ten op zichte van het oorspronkelijke plan is no dig omdat de capaciteit van de Van Alke- madelaan vermindert door de aanleg van busbanen. De gemeenteraad koppelt ver breding nadrukkelijk aan de aanleg van busbanen. Den Haag ging gisteren ook akkoord met de ondertunneling van het terrein van de Frederikskazerne in de residentie mits het rijk voor de kosten hiervan opdraait. Komend vanaf Wassenaar rijdt de auto mobilist na de tunnel onder de kazerne gepasseerd te zijn, de wijk Mariahoeve binnen. Om de overlast van de nieuwe weg voor de bewoners van die wijk zo veel mogelijk te beperken, wil de raad dê weg helemaal in een tunnel leggen. De komende tijd zullen de gemeente Den Haag en de provincie nog met elkaar om de tafel moeten gaan zitten. De pro vinciale adviescommissie voor verkeer veegde enkele weken geleden het plan voor verdubbeling van tafel onder meer omdat niet duidelijk is wat de negatieve effecten zullen zijn van verbreding van de weg op natuur en milieu van de naast de Landscheidingsweg gelegen natuurgebie den. NU BIJ LE0ERLAND: 5 D E ZITPLAATS GRATIS/ |.EDE Stadionweg 39C - Tel. 010/ 4827765 SWERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBE

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16