CDA en GB samen in nieuw college 'Alkemade moet meer aan ouderen denken' Rijn Veenstreek financiële nood manege ;)or fikse huurverhoging IEK- Volhouders krijgen een lintje Hiel nieuw college Ter Aar Tweemaal zoveel subsidie voor tennissers Ter Aar 'IISL tegenhouden zolang als het kan _JDAG 25 MAART 1994 15 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071-356414, PLV -CHEF HAMS KOfNEKOOP, 071-356429 Iphenaar aangehouden voor slaan hen aan den run» Een 33-jarige Alphenaar zit vast op het poli- ^bureau in verband met een vechtpartij woensdagavond. De >n sloeg een 48-jarige Alphenaar zo op z'n gezicht dat zijn £hteroogkas op twee plaatsen brak. Het slachtoffer leverde ;t z'n auto wat spullen af bij zijn nieuwe woning aan de Thai- Omdat de straat was opengebroken deed hij dit via Jachterkant. Bij het Birmapad werd hij tegengehouden door 53-jarige die hem volgens zijn verklaring aan de politie toe- p op te rotten. Toen hij dat niet deed, sloeg de man hem. Hij bovendien zijn auto. 'uw Woninginbraak in Leimuiden huiden» Uit een woning aan de Burgemeester Bakhuizenlaan acjreimuiden is een radio gestolen. De inbreker wtas binnenge- rennen door een raam open te breken aan de achterzijde. De he- jjl^'oning was doorzocht. )n eei'PWIJK DAPHNE LAMMERS Stompwijkse manege 'de itv<uiters' ziet haar toekomst besOer in. Door de fikse huur- gevoging die zij door de ge it ente kreeg opgelegd wordt fspianege gedwongen de con- tie te verhogen. De manege ing dat zij hierdoor in de jmst veel leden gaat verlie- C. Bregman zei gisteren tij- de vergadering van de sraad Stompwijk dat zij jt voor het voorbestaan van desruiters'. gens Bregman moet de ge- te snel met een oplossing ?n. Zij vindt het ongeloof- cje at een manege die zoveel gedaan aan de verbetering t de accomodatie op deze e mer worc't gestraft- Daar- ont ^enac'ru'cte ZÜ dat 'de eenu'ters 'let stu^ 8rond zelf jSjurhouden en hier veel in in- ;nt. „Eigenlijk geven we Yv ^eld aan de manege, om de huur van te betalen die wij ze opleggenzegt wethou der J. van Erp. Wegens bezuini gingen moet in de komende ja ren de subsidie verder omlaag. „Misschien doen we het wel zo, dat we per jaar de subsidie met tien procent verlagen. Zo kan de manege wennen aan de contri butieverhoging die dan auto matisch volgt." Ondanks deze vermindering van steun vreest Van Erp niet voor de toekomst van de mane ge. Een mogelijke oplossing is volgens hem dat de manege het stuk grond koopt of dat de ge meente de grond verpacht in plaats van verhuurt, waardoor de kosten 'milder' worden. Als deze mogelijkheden niet door de gemeenteraad kunnen worden bewerkstelligd, ziet Van Erp nog een derde oplossing. „Ik heb al vaak genoeg meege maakt hoe loyaal Stompwijkers zijn. Wanneer het echt dreigt mis te gaan, grijpen de bewo ners zelf in. Ik heb er het volste vertrouwen in dat dat ook nu weer gaat gebeuren. De manege kan niet verdwijnen." ik Ter Aar hoopt op 2 april zijn met de vorming van feuilleverdeling en een eprogamma. CDA-woord- ;r A. Otto deelde dat mee aadsvergadering. Na twee ^LEll|<sroncjen waarin proce- fspraken zijn gemaakt en verkiezingsprogramma's Waarlijk om te speculeren' e PAUL VAN DER KOOL) at C VOORPAGINA :ien ve •t aan de burgemeester )uw lkemp.de ligt, komt het 1 u 9' Groene Hart-tracé weer 'el. Het tracé doorsnijdt BOUWmeente veel minder dan ^uwste Groene Hart-vari- boven Hoogmade (ge- ■\r Jacobswoude) en Rijp- ig (gemeente Alkemade) het de rijksweg over rich- ibenes. Pij met het rijk gaat praten hi HSL, wil hij die variant >k kunnen afzetten tegen ianten die het rijk hem Ldt. Het ene tracé loopt thter langs Nieuwe Wete- t wat verder van Rijpwe- centrum, het andere wat 'van Nieuwe Wetering en Ég 4hter bij het centrum van *£ering. ^Mirgemeester van buurge- V"**? Jacobswoude, W.J. van ryindt het een beetje ge- om nu al te speculeren L,.. vierkante meters'. „We r i nog een behoorlijk lan- ge weg te gaan. En dan lijkt het me verstandig de gelederen ge sloten te houden. Je moet dan niet te snel het hoofd in de schoot leggen en je uitspreken overvarianten." Daar komt nog bij dat het 'oude' tracé een stuk minder aantrekkelijk is voor zijn ge meente. Het loopt dwars over de velden van voetbalvereniging MMO, om maar wat te noemen. Een ding is volgens hem ze ker: als Alkemade met het rijk praat over varianten die Ja cobswoude aangaan, zit zijn ge meente daarbij. Direct na de presentatie van de HSL-nota heeft hij dat bedongen. Wan neer het eerste gesprek is, is nog onduidelijk. Uitnodigingen zijn nog niet verstuurd. Meerburg laat weten dat hij pas wil praten nadat de Tweede Kamer heeft aangegeven waar de TGV moet flitsen. Of het rijk wil luisteren? „Tot nu toe heb ik in de contacten gemerkt dat men heel erg vasthoudt aan de eigen ideeën", zegt de burge meester van Alkemade. Jacobswoude doet het met een wethouder minder fnzinepomphouders verontrust ner nieuw station op Bovenland mayr Aarse ondernemers in het bezit van een autobedrijf annex e Ration spreken in een brief aan B en W college en raad van Ter erpn verontrusting uit over mogelijke vestiging van een nieuw ^ann in Bovenland. Zij zijn van mening dat er in de gemeente r ]airuimte is voor nog een pompstation voor een rendabele ex- tie. Bovendien denken ze dat het vestigingsbeleid op Boven- len tankstation niet toestaat. Tijdens de raadsvergadering gis- nnd beloofde burgemeester Vroegindeweij dat in de eerstvol- commissie een discussie zal plaatsvinden over het wel of van de nieuwe pomp.- naast elkaar zijn gelegd, wordt nu het inhoudelijk overleg be gonnen. Hoewel het CDA in de raad van Ter Aar een absolute meer derheid heeft en in staat is om twee wethouders te leveren kiest de partij voor een college met een breder gedragen ach terban. Otto benadrukte dat de besprekingen in een bijzondere sfeer en harmonie verlopen. ALPHEN AAN DEN RUN RUUD SEP Er is een tijd van komen en er is een tijd van gaan. Voor dertien Alphense raadsleden was giste ren de tijd van gaan gekomen. Na jarenlang de gemeente naar eer en geweten te hebben ge diend, kwamen zij gisteravond voor de laatste keer in actie als vertegenwoordigers van het Al phense volk. Omdat ze het zelf wel welletjes vonden, omdat ze uit de gratie waren bij hun par tijbestuur, of omdat de kiezers geen prijs meer stelden op hun aanwezigheid. Voor de één een voortijdig einde van een in aan leg briljante politieke carrière, voor de ander een eindstreep die na een lange marathon bij kans met gejuich werd begroet. Zo niet door de betrokkene, dan toch zeker door de omstanders. Het uitzwaaien van raadsle den en het inhalen van Sinter klazen het zijn de momenten dat burgemeester Paats op zijn best is. In zijn op onnavolgbare wijze voorgelezen toespraak blikte hij terug op de afgelopen vier jaar, zonder daarbij zijn ogen te sluiten voor de vele goe de zaken die de raad de afgelo pen jaren tot stand heeft ge bracht. Daarna werden alle ver trekkende raadsleden persoon lijk door hem bedankt voor hun geweldige inzet. De burgemees ter bleek aan zelfs de meest ob scure back bencher warme her inneringen te bewaren. Twee vertrekkende mara thonlopers werden door Paats bijzonder in het zonnetje gezet. Thomas den Daas en Joop van der Vlies ontvingen uit handen van de burgervader naast het replicaatje van de Alphense Ve nus dat alle vertrekkende raads leden ten deel viel, ook een ech te koninklijke onderscheiding. De twee ontvingen hun decora tie vanwege het feit dat zij het zo lang in de Alphense raad hadden volgehouden. De 66-ja- rige WD'er Den Daas zat 22 jaar in de raad, de eveneens 66- jarige PvdA'er Van der Vlies maar liefst 28 jaar. Beide heren mogen zich nu Ridder in de Or de van Oranje Nassau noemen. Vervolgens was het de beurt aan een lange rij van sprekers. Onder hen het PvdA Tweede- Kamerlid Peter van Heemst die Van der Vlies alle lof kwam toe zwaaien. Van Heemst prees zijn vertrekkende partijgenoot als een „robuuste recht-op-en-neer sociaal-democraat waar ik veel waardering voor heb". De oude Van der Vlies vertegenwoordig de volgens hem de traditie, die ondanks de vernieuwingsgolf in de PvdA in stand moet blijven. De collegevorming in Jacobswoude is rond. Het CDA vormt een coalitie met Gemeentebelang. 1 let nieuwe col lege zal uit twee in plaats van de huidige drie wethouders bestaan. De twee huidige wethouders A. Kea (CDA) en L. Bruins (GB) blijven die functie uitoefenen. hebben wel een gesprek gehad met het CDA. maar die fractie heeft niet met ons onderhan deld. Dat valt ons erg tegen. Het CDA gaat nu samen met een ratjetoe." Blij is hij wel dat het nieuwe college uit twee wet houders bestaat. De derde wet houder vond Van Dam altijd al een geldverspilling. Ook de eenmansfractie D66 valt buiten het college. Lijsttrek ker P. van Hoesel heeft enige weken geleden al laten weten niet mee te dingen naar het wethoudersschap. Overeenstemming is gister avond ook bereikt over het col legeprogramma. De coalitie partners willen de komende vier jaar de service vanuit het ge meentehuis voor de burgers verbeteren, zo staat in het pro- JACOBSWOUDE MARIETA KROFT Hierover zijn de beide fracties het gisteravond eens geworden. Redenen om weer met elkaar in zee te gaan is dat het gevoerde beleid van de afgelopen periode weer kan worden voortgezet. De partijprogrammapunten zijn bovendien met elkaar in over eenstemming. Ook zouden bei de partijen wethouderskandida ten hebben met bewezen capa citeiten. GB en het CDA bezet ten samen 10 van de 15 zetels. WD'er J. van Dam is bijzon der teleurgesteld over de coali tievorming. Hij zag tijdens de gemeenteraadsverkiezingen het aantal zetels voor de WD ver dubbelen tot vier. „De winnaar komt echter niet aan bod", klaagde hij vanochtend. „We van het Hoogheemraadschap omgelegd worden. Ook is de club verplicht om extra kosten te maken voor een milieuon derzoek en een aanvraag voor wijziging van het bestemmings plan. Het college van B en W vond niet dat de gemeente daarvoor extra geld beschikbaar moest stellen, maar de gemeenteraad wel. Wethouder financiën E. van der Laan beloofde gister avond tijdens de raadsvergade ring de motie ook uit te voeren. De Tennisvereniging in Ter Aar krijgt bijna twee keer zoveel subsidie. Een motie, ingediend door alle fractievoorzitters, dwong het 'I er Aarse college van B eri W 6.000 gulden in plaats van 3.200 gulden uit te trekken. De tennisclub staat voor hoge onkosten om het park dat uit twee gedeelten bestaat samen te voegen tot een geheel. Daar voor moet de toegangsweg naai" de waterzuivering ten behoeve Burgemeester Meerburg realistisch REGIO PAUL VAN DER KOOU VERVOLG VOORPAGINA Burgemeester Meerburg van Alkemade is een realist. Hij zal zijn burgers daarom ook nooit beloven dat hij de HSL wel even zal tegenhouden. Dat kan hij nu eenmaal niet in zijn eentje: „En niets is. zo slecht als valse hoop geven." Toch is hij ook geen pessi mist. „Zolang we de HSL kun nen tegenhouden, houden we hem tegen." En de bevolking kan hem daarbij helpen. Hoe? Door Tweede-Kamerleden te bestoken, want die moeten vol gend jaar uiteindelijk de beslis sing nemen. „Schrijf brieven, maar bel ze vooral. Want dat kunnen ze niet afdoen met een geijkt briefje. Laat ze zien hoe hoog het je zit. Keer op keer. Een enkele burger hoort bij wel eens verzuchten dat 'alles toch allang beslist is'. „Gewen ning", noemt hij dat. „Een heel gevaarlijke ontwikkeling. Veel anderen willen er gelukkig te genaan. Ik merk ook dat meer mensen boos zijn dan alleen degenen die de lijn door huis of achtertuin krijgen. Veel andere burgers zijn ook boos omdat ze beperkt worden in hun moge lijkheden, hun gras niet mogen scheuren of hun kinderen niet onderdak kunnen helpen, en te gelijk zien dat het rijk zich van alles denkt te kunnen permitte ren." Ook Meerburg windt zich op over zulke 'inconsequentheid': „Maar als je dan vergaande uit spraken doet, is het vaak moei lijk om die weer recht te zetten. Je moet ook met elkaar verder." Toch laat het hem niet onbe roerd dat de HSL de levens van zijn onderdanen verstoort. Er voor gaat zorgen dat huizen in gebouwd gaan worden of tegen de vlakte moeten. Wat het nog erger maakt: het rijk verwacht van hem dat hij straks kiest tussen de ene bur ger en de andere. Hij kent ze zelfs bij naam. De nieuwe kas sen van x en y, de boerderij van z. „Het is kiezen tussen galg, pistool of guillotine", verzucht de eerste burger. En daar be dankt hij voor. Omdat de vorige week gepre senteerde HSL-nota zo vaag is. zou kiezen zelfs onmogelijk zijn. Zo kan hij er onmogelijk uit opmaken hoelang de tun- nelbak bij de Ringvaart is. Komt de trein pas boven bij het uit einde van Nieuwe Wetering of veel eerder? En kost het inder daad 200 miljoen gulden om heel Rijpwetering ondergronds te passeren? De 'eigen' onderzoeksnota moet duidelijkheid brengen. „Dan kun je zeggen: het is wel zuur voor u persoonlijk. Maar het blijkt toch zus of zo te moe ten." Er zou zelfs een voordeel tje aan de HSL kunnen zitten: als lijn én rijksweg aan de west kant van Nieuwe Wetering ko men, zijn Roelofarendsveen, Nieuwe én Oude Wetering één. Meerburg noemt dat een 'bete re oplossing', maar benadrukt dat Rijkswaterstaat dat niet op zijn aandringen bestudeert. Zijn hele gemeente wil dat de TGV over bestaand spoor gaat rijden. Dat staat voorop. En hij heeft goede hoop dat TNO ont dekt dat dat ook kan: „Feit is ook dat de financiering van de nieuwe lijn nog moet rondko men. En ik denk dat private fi nanciers niet zo happig zullen zijn geld te steken in de lijn bo ven Rotterdam. Zolang die niet wordt doorverbonden richting noorden of Duitsland, is-ie een voudigweg niet zo interessant." De nestor van de raad, de 70-jarige Job Duivenvoorden: „Aan alles komt een eind. Ik ben realist genoeg en zal me best redden." foto ben de bruyn yE MARIETA KROFT meente Alkemade mag ns wat meer rekening i met de financiële posi- haar oudere inwoners, alstoffenbeleid zou daar- j rechtvaardiger moeten eigens het principe de ir betaalt. En niet, zoals het geval is, dat de al- anden net zoveel betalen meerpersoonshuishou- or pleit de Katholieke Dran Ouderen- afdeling en inde, in een brief aan de iteraad. Volgens voorzit- fHOOu'Pc'r' hebben ze al va- loodklok geluid. „Tot nu 5 dat zonder resultaat. Katholieke Bond van Ouderen schrijft een brandbrief Aangezien de politiek in Alke made nu nog rechtser is gewor den. zullen we nog wel veel va ker aan de bel moeten trekken", verzucht hij. Kuiper: „De ouderen zijn sinds de jaren tachtig zo'n 12 procent in inkomen erop ach teruit gegaan. Je hoort ze niet klagen hoor. De mensen lijden nog liever honger. Maar als je nagaat wat de kosten vandaag de dag zijn en ik zie dat een me vrouw alleen in een huis zit met maar 1240 gulden AOW, dan kan het niet anders dan dat ze krap zitten." AJkemade moet volgens de voorzitter een voorbeeld nemen aan het Hoogheemraadschap van Rijnland. „Gezinnen beta len 270 gulden milieuheffing, terwijl alleenstaanden 'maar' 90 gulden betalen." De brief van de ouderenbond eindigt met de smeekbede: „Doe wat voor de zwaksten on der ons. Na een leven van wer ken en zorgen hebben ze recht op een menswaardig bestaan." Enkele jaren geleden heeft de gemeenteraad wel eens gepraat om de tarieven te koppelen aan de hoeveelheid huisvuil. Toén werd de voorkeur uitgesproken om een tarief te handhaven en de uitslag van het experiment in Oostzaan af te wachten. Dat ex periment loopt nog. B en W buigen zich volgende week over de brief van de oude renbond. Alle huishoudens in Alkemade betalen momenteel 388 gulden afvalstoffenheffing. Waterschap verhoogt dijk Stompwijk politie er al bij gehaald", vertelt wethouder J. van Erp, tevens voorzitter van de Dorpsraad. Volgens het Waterschap was hier echter sprake van een hoge uitzondering die 'statistisch ge zien minder dan één keer per jaar voorkomt'. De bewoners van Stompwijk hoeven zich geen zorgen te maken om een overstroming of bezwijking van de dijk. Hoewel er dus helemaal niets aan de hand is, begint het Wa terschap Meer en Woude 'ter geruststelling van de bewoners' dit jaar nog met de verhoging van de dijk. Waterschap Meer en Woude ziet geen probleem, maar wil wel tegemoet komen aan de wensen. Dat was gisteren de conclusie van de Dorpsraad Stompwijk. Het ging hier om de verhoging van de dijk aan de zuid-west zijde van de K.J. Koe- nensloot. Eind vorig jaar vreesde Stom- pijk voor een overstroming. Door een zeer harde wind en een hele hoge waterstand stroomde het water bijna over de dijk, die de huizen in Stomp wijk beschermt. „We hadden de gramma. Onderzocht wordt verder of er behoefte is om het gemeentehuis op sommige avonden open te stellen en of het mogelijk is om rijbewijzen, paspoorten uittreksels van be volkingsregisters te verstrekken via de postkantoren in de ge meente. Beide fracties gaan ook on derzoeken of het mogelijk is om het Leimuidense openluchtbad De Kleine Oase in stand te hou den. Dit mag echter niet tot las tenverzwaring leiden, menen de coalitiepartners. Er wordt over gedacht om het zwembad af te stoten aan particulieren en ze een jaarlijkse subsidie te verle nen of een éénmalige investe ringssubsidie. De komende jaren wordt de speeltuin de Peppel in Leimui den verplaatst om ruimte te krijgen voor de bouw van zorg- woningen. Voor de speeltuin moet nabij multifunctioneel centrum 't Spant een nieuwe ruimte worden gevonden. Waterschapshuis voor bijna acht ton verkocht TER AAR MARIETA KROFT Het waterschapshuis aan de Aardamseweg in Ter Aar is ver kocht. Als de Verenigde Verga dering daar dinsdagavond mee instemt is de leraarder A. Muschter de nieuwe eigenaar. Hij was met zijn bod van 785.000 gulden de hoogste bie der. Muschter verhuurt het kan toor aan twee bedrijven: Mufa BV en Hotel en Leisure Design BV. Het gaat om ontwerp-, ad- vies- en tekenbureaus op het gebied van de inrichting van horecabedrijven. Het water schapshuis hoeft niet te worden verbouwd. Mufa BV was toe nu toe ge vestigd in een woonhuis aan de Hoogerheydestraat in 'Ier Aar. Het bedrijfje heeft twee perso neelsleden in vaste dienst. Vol gens een woordvoerder was het bedrijf uil zijn jasje gegroeid. Hotel en leisure Design BV is onlangs opgericht en heeft eveneens twee personeelsleden. De ondernemingen zijn geen concurrenten van elkaar. „We vullen elkaar aan", aldus een woordvoerder. Het Teraarse waterschapshuis is begin dit jaar leeg komen te staah na de fusie van de water schappen De Aarlanden en De Veen- en Geestlanden. Het nieuwe waterschap De Oude Rijnstromen is in het kantoor van de Veen- en Geestlanden in Leiderdorp getrokken. SP probeert Ter Aar te veroveren De Socialistische Partij probeert voet aan de grond te krijgen in het CDA-bolwerk 'Ier Aar. Maandag 28 maart houdt de partij een informatie-bijeen komst in de bar van sporthal De Vlinder. De Alphense SP-fractie- leider Gerard Harmes wil van de Teraarders weten wat hun bezig houdt. Tot nu toe heeft de SP. die volgens de peilingen bij de komende verkiezingen kan re kenen op twee drie zetels in de Tweede Kamer, in deze regio alleen afdelingen in Leiden en Alphen. Ook SP afwezig hij kennismaking ALPHEN AAN DEN RUN Naast de Initiatiefgroep Demo cratisch Alphen (IDA) en het Groen Links-raadslid A. de Groot-Slagter, heeft nu ook de SP-fractie aangekondigd dat zij verstek laat gaan bij het intro ductieweekeinde voor de nieu we gemeenteraad. Volgens frac tieleider G. I larmes is het week einde overbodig nu er eind april ook een kennismakingsbijeeri- komst wordt gehouden op het Stadskantoor. Het kennismakingsweekeinde vormde hij de eerste twee bij eenkomsten van de college-on derhandelingen het belangrijk ste onderwerp van gesprek. De verschillende partijen konden het er maar niet over eens wor den of het weekend in Alphen moest worden gehouden of in het Utrechtse Doorn. Uiteinde lijk werd besloten om naar Doorn te gaan, hoewel verschil lende leden aankondigden in dat geval thtys te blijven.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15