Regio tegen uitbreiding Schiphol Hardlopers helpen straatkinderen Kleuters Gomarus trekken in bij 'oudjes' Voorschoten treedt stren| op tegen jongerencentruif Hogere belasting dreigt voor Oegstgeestenaren MUI AC/Ti mü TLVEV I. i Regio 'Als sporthal is versleten bestaat Warmond mogelijk al niet meer' Geen vast tijdstip meer voor ophalen grofvuil Zoeterwoud Collegeprogramma Leiderdorp bijna ron BOUWPLANNEN VRIJDAG 25 MAART 1994 JD/ CHEF* HENNYVAN ECMOND 071-356414. PlV -CHEF HANS KOENEKOOP. 0"-3564 Alle leerlingen straks onder één dak aan Vronkenlaan Leiderdorp 'Met OVJ zijn geen afspraken te maken'P' Wassenaarders al vijf jaar actief voor Braziliaanse jeugd ZOETERWOUDE BRENDA FILIPPO „Hier wordt hard gelopen. Daar wordt hard gewerkt." Onder dat motto lopen Wassenaarse vrij willigers al vijf jaar geld bij el kaar voor Braziliaanse straatkin deren. De opbrengst gaat naar de van oorsprong Wassenaarse T pater M.- Gijsen, die alweer rl veertig jaar in Brazilië woont. Morgen doet de groep mee aan de City Pier City, een hardloop wedstrijd tussen Den Haag en Scheveningen. De hardlopers opereren onder de naam Run for Rio. Initiatiefneemster J. de Hoog verwacht niet dat deze actie veel geld op zal leveren. „IJit de familiesfeer levert dit misschien vijftig gulden de man op. De grote sponsorgelden verzame len we bij de grote marathons. Dan trommelen we ook meer mensen op. Zo liepen Wasse naarse schoolkinderen in febru ari nog zevenduizend gulden bij elkaar", vertelt De Hoog. Dit jaar doen de Wassenaarders on der meer mee aan de 25 kilo meter van Berlijn en de twee daagse van het Luxemburgse Diekirch. Reizen doen ze op ei gen kosten, want er moet zo veel mogelijk geld richting Bra zilië. Het idee voor Run for Rio ontstond tijdens de kerstnacht van 1988. De Hoog: „Tijdens de kerstmis werd er een collecte gehouden voor pater Gijsen. La ter zei ik thuis dat ik best de marathon in New York wilde lo pen. Familie en vrienden trok ken spontaan de portemonnee. Ik kreeg 250 gulden op voor waarde dat ik de marathon zou uitlopen. Nou, van het een komt het ander en we zijn met vijf mensen naar Amerika geto- gen. Na afloop hadden we tien duizend gulden bij elkaar ge sprokkeld voor pater Gijssen", vertelt De Hoog lachend. De kern van Run for Rio bestaat uit zeven mensen. Volgens De Hoog timmert pa ter Gijsen flink aan de weg in Brazilië. ,,ln zijn voormalige pa rochie nam het aantal straatkin deren explosief toe. Hij gaf ze eerst 's morgens een kop koffie. Dqt groeide uit tot het bouwen van een huisje in de tuin waar zo'n vijftien jongeren perma nent onderdak vonden", vertelt de Wassenaarse. Gijsens werk in Rio bleek niet zonder gevaar. „Haal je kinderen van de straat, dan zit je aan het inkomen van bijvoorbeeld drugsdealers. Die zetten deze kinderen in voor hun handel. Gijsen werd neer geschoten en verhuisde toen naar Belo Horizonte. Zijn werk in Rio is voorgezet door een jonge Braziliaan, die doorging met de opvang van straatkinde ren. Inmiddels heeft Gijsen 120 jongens ondergebracht in vijf huizen. De jongeren staan altijd onder toezicht van een echt paar. „Op de een of andere ma nier probeert Gijsen in zo'n huis altijd een gezinssituatie te cre- eren." Sinds vorig jaar heeft hij ook een werkplaats waar zo'n dertig jongeren onder meer timmeren, fietsen repareren, T- shirts bedrukken en briefpapier maken. „De meeste jongeren hebben nooit een opleiding ge had omdat ze al heel jong de straat zijn opgestuurd. Nu kun nen ze een vak leren", vertelt De Hoog. LEIDERDORP ROY KLOPPER De kleuters van de Leiderdorpse Gomarusschool zitten binnen kort in hetzelfde gebouw als de oudere leerlingen. Met een in vestering van zo'n drie ton wordt hel hoofdgebouw aan de Vronkenlaan zodanig verbouwd dat de dependance aan Koe koekstraat kan worden afgesto ten. liet Rijk stimuleert uil bezuj- nigingsoverwegingen al jaren het opheffen van dependances van basisscholen. Dit bracht de directie van de Leiderdorpse re formatorische basisschool ertoe een plan te ontwikkelen om alle leerlingen in het hoofdgebouw aan de Vronkenlaan onder te brengen. Op zich levert dit wei nig problemen op, omdat toch al twee lokalen leeg staan. Er is echter wel een investe ring nodig om een extra speel lokaal voor de kleinsten neer te zetten. Daarvoor heeft de ge meente Leiderdorp nu een be- drag van 290.000 gulden be schikbaar gesteld. De nieuwbouw levert weer een nieuwe probleem op. De speelzaal wordt tegen de gevel aangebouwd waaraan ook de kamer van de directie grenst. Dit zou betekenen dat deze ruimte hel voorlaan moet doen zonder ramen. „Dan wordt het wel erg donker om hier te wer ken". aldus Gomarus-directeur C. Westmaas. Daarom heeft de gemeenteraad onlangs besloten aanvullend nog eens dertien mille uit te trekken voor de om bouw van het huidige handen- arbeidlokaal tot directiekamer. Westmaas juicht de komst van de kleuters naar het hoofd- De Gomarusschool aan de Vronkenlaan in Leiderdorp. „Het is prettig om alle leerlingen onder één dak te hebben", vindt directeur C. Westmaas. FOTO HIELCO KUIPERS digden vooral zijn te vinden in de culturele hoek. Ondanks de opening van het multi-functio- nele centrum aan de Ericalaan zitten nog wat instellingen zon der een fatsoenlijk dak boven hun hoofd. gebouw aan de Vronkenlaan toe. „Het is prettig om alle leer lingen onder één dak te heb ben." Op de Gomarus zitten in totaal 130 leerlingen, van wie er nu nog 45 in het gebouw aan de Koekoekstraat les krijgen. Zij kunnen naar verwachting over met ingang van het komende schooljaar. De verhuizing brengt met zich mee dat hel schoolge- bouwtje aan de Koekoekstraal vrij komt. De gemeente Leider dorp, eigenaar van het pand, weet nog niet wat de toekomsti ge bestemming wordt. „Er zijn verschillende gegadigden voor, maar een besluit is er nog niet over genomen", aldus een voor lichtster. Ze meldt dat de gega- Toename geluidsoverlast gevreesd De gemeenten in de Leidse regio verzetten zich tegen de uitbreiding van Schiphol. Zes gemeenten vrezen dat door de uitbreiding van de luchthaven de geluidsoverlast van het vliegverkeer onaanvaardbaar zal toenemen. De reac tie van de zes wordt binnenkort voorgelegd aan de inwo ners van deze regio. Wethouder wil niet afschrijven op nieuw gebouw LEIDEN/REGIO GERT VISSER Voorschoten. Zoeterwoude, Oegstgeest, Alkemade, Leider dorp en Leiden overleggen al enige tijd. in het Samenwer kingsverband Milieu Leidse Re gio. In dit overleg is vastgesteld dat vooral de vier laatstgenoem de gemeenten te vrezen hebben van de uitbreiding van Schip hol. De details van de reactie van de gemeenten op het uitbrei dingsplan zijn nog niet bekend omdat de verschillende colleges van B en W hun handtekening er nog onder moeten zetten. Duidelijk is dat de gemeenten vinden dat de geluidsoverlast in alle rapporten over Schiphol zwaar wordt onderschat. Amb tenaren van de zes gemeenten zijn zelf aan het rekenen gesla gen en komen tot de conclusie liat het Milieu Effect Rapport (MER) dat de gevolgen van de uitbreiding beschrijft, een vol strekt verkeerd beeld geeft. In de officiële rapporten is steeds gesuggereerd dat de uit breiding eerder leidt lot minder dan tot meer geluidsoverlast. Eerder al liet de gemeente Am sterdam weten het resultaat van de onderzoeken niet te vertrou wen. Dit standpunt heeft een belangrijke rol gespeeld in de reactie van de zes gemeenten uit deze regio. De zes gemeenten leggen hun reactie op dinsdag 26 april voor aan hun bewoners. Dan wordt een bijeenkomst gehouden in het kerkelijk centrum De Re genboog in de Merenwijk. Ver volgens wordt een definitief standpunt ingenomen. Voor ge- interesseerden is de tekst van de inspraakreactie vanaf 13 april verkrijgbaar op de zes ge meentehuizen. WARMOND ARIE SCHAKENBOSCH Warmond is niet van plan af te schrijven op de nieuw te bou wen sporthal. Volgens wethou der J. Wassenaar (CDA) heeft dat geen zjn. „Een sporthal of - zaal bouwen we voor dertig jaar. We kunnen ons afvragen of Warmond tegen die tijd nog be staat. Het is beter om geld terug te geven aan de Warmonders, in de vorm van voorzieningen", aldus de wethouder gisteravond in de raadscommissie financi- De wethouder is somber ge stemd over de toekomst van Warmond nu het Rijk van plan is de uitkering uit het ge meentefonds met ingang van 1997 met negen ton te verlagen. Het heeft de gemeenteraad al ontzettend veel moeite gekost om een ton te bezuinigen. De korting op de uitkering aan Warmond kan volgens Wasse naar dan ook als een regelrechte ramp worden beschouwd. Volgens de wethouder is de Raad voor de gemeentefinanci- en er op uit om gemeenten als Warmond de nek om te draai en. Blijkens de verdeling van het geld hebben alleen gemeenten met minimaal 40.000 inwoners bestaansrechten. Opboksen Sommige commissieleden ma ken zich zorgen over de bezet tingsgraad van de sporthal. Ze zijn bang dat de Warmondse sportclubs niet kunnen opbok sen legen eventuele huurverho gingen. Wethouder Wassenaar, denkt dat voor dergelijke kwes ties overleg met een nog op te richten sportraad nodig is. De wethouder is niet bang dat VOORSCHOTEN JOOST PANHUYSEN De gemeente Voorschoten gaat strenger toezicht houden op het jongerencentrum aan de Prins Bernhardlaan. Zo zal niet langer oogluikend worden toegestaan dat er zonder vergunning alco hol wordt geschonken. Het door de stichting Open Jongerenwerk Voorschoten (OJV) beheerde jeugdhonk zal dan ook te ma ken krijgen met politie-contro- les. Het in gebouw Onderdak ge vestigde jeugdcentrum vormt een lastig probleem voor de ge meente. Enerzijds dringen door overlast getergde buurtbewo ners aan op onmiddellijke slui ting, anderzijds is er op korte termijn geen alternatieve locatie voorhanden. Het voorstel van de gemeente om het bezoekers aantal te beperken tot maxi maal honderd, de deuren slechts 'e'en avond per week einde te openen en geen alco hol meer te schenken wordt door de stichting Open Jonge renwerk Voorschoten in een brief van 21 maart ondubbel zinnig afgewezen. De gemeente kan de overlast beter beperken door meer geld in het jongeren centrum te steken, zo beargu menteerde de stichting. Deze opstelling sorteerde gis teravond een averechts effect. De gemeenteraad had duidelijk genoeg van het overleg en koos voor een harde lijn. „De OJV moet zich aan de strenge rand voorwaarden houden, er is geen alternatief', vond D66-fractievoorzitter Y. Molen kamp. En PvdA-fractievoorzit- ter P. Dordregter stelde onom wonden: „Als de regels worden genegeerd, moet het jeugdcen trum gesloten worden." Diverse raadsleden verzochten B en W P °f zo snel mogelijk een proce(Ver| te beginnen om een nieim derkomen voor het jeugdl bij Het Wedde mogelijk te'01 kén. ItUID G. Cremers (CDA) benadrein dat de betrokken jongeren716' te voren schriftelijk akk1'017 zouden moeten gaan me voorwaarden, die ze als luut noodzakelijk zag. S. H^_- (Groen Links) drong aan o(II zoeken naar een compn maar wethouder M. Breur\f- (welzijn/FVdA) was weinif'^- thousiast. „Ik heb mijn blauw gepraat. Ik zie geeifwu meer in nog eens praten, mij betreft is het op", 5toi Breunesse. „Op het punt v<uit< openingstijden was er besoer compromis mogelijk gevogir maar het is gebleken dat elite de stichting OJV geen afspiant te maken zijn." tie t mg pms de plaatselijke clubs de hal links zullen laten liggen. De reacties tot nog toe leren hem dat er een groot draagvlak is. Zelfs vanuit Oegstgeest is belangstelling ge toond. De scheuring die de sporthal in Progressief Warmond (de ou de, zittende fractie is voor, de nieuwe tegen) teweeg heeft ge bracht kwam gisteravond nog duidelijker aan het licht dan vo rige keren. De zittende PW- raadsleden zijn voor en de nieu we ploeg, waarvan sommigen als burgerlid in raadscommis sies zitten, is tegen. Beide kam pen zijn vertegenwoordigd in de raadscommissie financiën. Wethouder Wassenaar moest het dan ook doen met een ver deeld advies van Progressief Warmond. In de Warmondse raad is overigens een brede meerderheid voor de sporthal. ZOETERWOUDE BRENDA FILIPPO Zoeterwoudenaren kunnen binnnenkort hun oude koelkas ten, matrassen en stoelen niet langer een keer per maand op de stoep zetten. Zij moeten voortaan de soort en hoeveel heid grof afval telefonisch mel den aan een gemeente-ambte naar. Die zegt dan wanneer de reinigingsdienst de 'spullen komt ophalen. Tijdens een raadsvergadering gingen Pro gressief Zoeterwoude en het CDA gisteravond akkoord met de start van dit belsysteem. Kos ten: 6.200 gulden voor een proefperiode van een jaar. Zoeterwoude zamelt gemid deld zo'n negentien procent van het huishoudelijk afval in als grofvuil tegenover landelijk elf procent. B en W verwachten dat het belsysteem goedkoper is en de afvalstroom vermindert. Eigenlijk is het een eerste stap op weg naar een systeem waar bij burgers voor hun kilogram men afval betalen. Volgens wethouder A. Rin- gersma (Progressief Zoeterwou de) kunnen de kosten met tien procent dalen. „Er wordt geen tijd meer verspild met het op ruimen van afval dat her en der over de straat zwerft. Omdat mensen moeten bellen, hopen we bovendien dat ze meer stil zullen staan bij wat ze eigenlijk weggooien. Misschien kan een kringloopwinkel er nog wat mee." Als de hoeveelheid grof vuil afneemt, zal het tarief van de afvalstoffenheffing dalen, zegde Ringersma toe. De WD geloofde absoluut niet in deze theorie. „Helemaal vol of halfvol. Die wageps van de reinigingsdienst moeten de route toch rijden. Dat kost toch gewoon hetzelfde. Volgens de WD is dit systeem niet haalbaar en levert het juist extra kosten op", aldus WD'er H. van der Kooi. Zijn partij stemde tegen het voorstel, evenals PZ-raads- lid A. de Lange. De WD betwijfelt of de a 1 hoeveelheid afval zal afne^et Van der Kooi vreesde dat e sen zich op een andere rrer, van hun afval gaan ont 1 „Wellicht stoken ze een17/ e van het materiaal op. Nuri° juist dat bruikbare spullren avonds uit het afval wordt ,nit PZ-fractievoorzitter W. '.e 6 endijk was voor maar ha e een aantal wensen. „Er een meldpunt komen mensen terecht kunnen klachten over het nieuwlli teem. Verder moet de gingsdienst het afval wel b^F vijf werkdagen ophalen, termijn kon wethouder Rii ma niet toezeggen. „Mc5-!_ moet inderdaad een afs komen over de max'r wachttijd." Ten slotte zfatl' graag dat de takkenwagerf17 snoeiafval) in plaats van17 keer vier maal per jaar lai'I1" deuren gaat. tie- :en ind Eind volgende week is het nieu we Leiderdorpse collegepro gramma rond. Dat is de ver wachting van van beoogd Bur- gerBelangen-vvethouder Arnold van Dijk. Volgens hem is nog niet gesproken over de taakver deling van de vier wethouders. Van Dijk meldt desgevraagd dat er vaart zit in de onderhan delingen over het te voren be leid. „Maar het is een hele klus. die je niet zo maar even uit voert." De lijsttrekker van de partij die met drie zetels is ver tegenwoordigd in de nieuwe raad, verwacht dat het pro gramma eind volgende week klaar is. Daarna moeten de nieuwe collegepartijen WD, CDA, PvdA en BBL praten over de porte feuilles van de nieuwe wethou ders. Zoals bekend gaan in Lei derdorp twee fulltime en twee parttime wethouders aan de slag. De grootste partijen, CDA en WD leveren de voltijds be stuurders. De vertegenwoordi gers van BBL en PvdA werken voor 65 procent. Ze krijgen wel een volledige stem. Overigens is Voor de inwoners van Oegst geest dreigt een verdubbeling van de onroerend-zaakbelasting (OZB). Wethouder M. Poelmans (D66/financiën) ziet op korte termijn weinig andere mogelijk heden om de dreigende korting op hel gemeentefonds het hoofd te bieden. De gemeente Oegstgeest zal in totaal een kleine vijf miljoen gulden minder kunnen meepik ken uit de ruif van het ge meentefonds. Dal geld moet toch ergens vandaan komen, al dus Poelmans. „En hier en daar valt wel wat te snijden, maar voordat we zo ver zijn moet er toch geld op tafel komen. De OZB ligt dan voor de hand." Momenteel ontvangt de ge meente vier miljoen gulden aan huizenbelasting van haar bur gers. Er moet evenwel vijf mil joen gulden worden bezuinigd. „Dat betekent dus een mime verdubbeling van deze belas ting", zo rekent de wethouder voor. Poelmans overlegt vanmid dag met zijn collega-wethou ders uit de Leidse regio over de dreigende korting. Dit gebeurt op het Zoeterwoudse gemeen tehuis. Volgens Poelmans is het de bedoeling gezamenlijk naar alternatieven te zoeken. „Ge woon nee zeggen helpt niet, maar deze dreigende botte be zuinigingen gaan echt te ver." Poelmans vreest dat de men sen met een kleine beurs het grootste slachtoffer worden van de dreigende korting. „De on roerend-zaakbelasting is niet naar draagkracht, dus komt voor de kleinste man het hardst aan." De Oegstgeester wethouder financiën voelt dan ook meer voor het verhogen van rijksbe lastingen. „Bij inkomstenbelas ting worden de mensen aange slagen naar inkomen, dat is veel eerlijker." De Oegstgeester wet houder wil proberen ook de an dere wethouders in de regio op deze gedachten te brengen. „Als we gezamenlijk een vuist kun nen maken, staan we sterker." de verwachting dat ook 1 meester M. Zonnevylle ip taken in zijn pakket krijgt. OP NAAR VAN DER PLOFei Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKlEH'u, SCHUIFPUIEN spi SERRES. ETC. ve Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck 01 Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze palj vakmensen perfect op maat G v< gemaakt Het geheel voorzien v; Komo-certificaat/VKG-keur. >t Kom gewoon eens alles op uw j^g gemak bekijken. We geven u gi q uitgebreid advies. e| KUNSTSTOF OM OP TE B0U*mf Fabriek en showroom: De Lasso 60. Roelolarendsveen, het tel. 01713-15361 - telefax 01713-)be: deceuninck fijn l H Wassenaarse vrijwilligers bereiden zich voor op de City Pier City-loop. „Uit de familiesfeer levert dit misschien vijftig gulden de man op. Dt'ar sponsorgelden verzamelen we bij de grote marathons. Dan trommelen we ook meer mensen op. Zo liepen Wassenaarse schoolkinderen incle- nog zevenduizend gulden bij elkaar." FOTO DICK HOÖu'I IOO

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14