'God gaf me een andere agenda' Kerk Samenleving 'Agaath' voor Agatha Marcus-passie in Oude Vestkerk s E VRIJDAG 25 MAART 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 BUITENLAND KORT Cambodja lambodja en hel Vaticaan zullen binnenkort diploma tieke betrekkingen aankno pen. Een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Phnom Penh maakte bekend dat beide partijen een overeenkomst van die strekking hebben aangenomen. De Cam bodjaanse minister van bui tenlandse zaken Sirivuth en bisschop Ramousse van het apostolische vicariaat in Phnom Penh wisselen van daag brieven uit over hel ak koord. De overeenkomst kwam tot stand tijdens een. ontmoeting tussen Sirivuth en de plaatsvervangende Va ticaanse 'minister van bui tenlandse zaken', mgr. C.M. Celli. Daarvoor voerde Celli in Vietnam gesprekken met de autoriteiten over de ver houding tussen kerk en slaat. Rebelse imani Frankrijk heeft een Marok kaanse geestelijke die mos lims wilde aanzetten tot de 'heilige oorlog' (jihad) het land uitgewezen. Imam Mo hammed Elidrissi is volgens de autoriteiten een bedrei ging voor de openbare orde. Elidrissi deed zijn oproep tij dens de gebedsdiensten in de Zuidfranse stad Lunel, in de buurt van Montpellier. Hij riep de gelovigen speciaal op 'te strijden tegen degenen die niet leven volgens onze religieuze gebruiken, in het bijzonder joden en christe nen', zo berichtte de lokale overheid. De imam is tegen de uitwijzing in beroep ge gaan. Eind vorig jaar wees Frankrijk een Turkse imam het land uit. Deze geestelijke had. naar aanleiding van een conflict over het dragen van hoofddoekjes op openbare scholen, verklaard dal Allah's wet belangrijker is dan die van de Franse staat. Intellectueel rechts Voorzitter Ignatz Bubis van de joodse raad in Duitsland heeft gewaarschuwd voor een toename van 'intellectu eel rechtsradicalisme' in Duitsland, liet is een groot gevaar, zei hij op een discus siebijeenkomst in Frankfurt. Het aantal studenten met rechtsradicale sympathieën breidt zich geleidelijk uil. Bondsdagafgevaardigde 1111- mann van de voormalige Oostduitse Groenen bena drukte op de bijeenkomst dat er in Duitsland een 'intellec tuele voedingsbodem' voor rechts geweld aanwezig is. Bubis onderstreepte de kri tiek van de joodse raad op het onlangs genomen besluit van het Duitse gerechtshof dat ontkenning van de holo caust niet automatisch leidt tot ophitsing. ,,De Auschwitz-leugen kan, met deze uitspraak als handvat, straffeloos worden verbreid." Italiaanse priester Paus Johannes Paulus II heeft de moord op de Itali aanse priester Giuseppe Dia na veroordeeld. De geestelij ke, die een felle campagne voerde legen de georgani seerde misdaad, werd in zijn kerk in Pasal di Principe ten noorden van Napels doodge schoten terwijl hij zich op de mis voorbereidde. Na afloop van het wekelijkse Angelus gebed riep de paus de gelovi gen op het Pietersplein op te bidden voor de priester, die het slachtoffer is geworden van een 'onbarmhartige moord'. Hij sprak de hoop uit dat de dood van de gees telijke 'ernstig gemeende be keringen' tot gevolg zal heb ben en tot eendracht, solida riteit en vrede leidt. DomineePoort biedt vrijwilliger terminale thuiszorg 'stok en een staf HET WEER Voorjaarsachtige trekjei Uit de mond van eer! kankerpatiënt klinkt het op z'n minst verbazingwekkend: 'ik had deze periode niet willen missen'. Maar dominee J.J. Poort zegt het met de hand op zijn hart. Als pastor, maar vooral als patiënt stond hij gisteren in Katvvijk voor een zaal vol vrijwilligers in de terminale thuiszorg. Om hen, zoals hij het uitdrukte, iets aan te reiken dat in hun werk tot 'een stok en een staf wordt. KATWIJ K DICK VAN DER PLAS De landelijke vrijwilligersdag werd georganiseerd door de Stichting Schuilplaats uit Veen- endaal. die plaatselijke initiatie ven in de terminale thuiszorg ondersteunt en werkt aan de 'toerusting' van vrijwilligers. Zo dra de experimentele fase ach ter de rug is, wordt die zorg overgedragen aan een plaatse lijke organisatie. Voor deze lan delijke dag was uitgerekend Katwijk gekozen omdat hier volgende week het eerste pro ject op eigen benen komt te staan. Het werk van de Schuil plaats wordt overgedragen aan een stichting waarin zes diaco nieën deelnemen. ..Een mijl paal", zo omschrijft directeur G. van Brenk van de koepelorgani satie. Eén van de gasten op de vrij willigersdag is de oud-voorzitter van de Schuilplaats, de Katwijk- se predikant W.Chr. Hovius. Hij spreekt met de overwegend vrouwelijke vrijwilligers in de grote zaal van de Onlmoetings- kerk over de pastorale zorg in de terminale fase van de zieke. De meeste tijd is echter inge ruimd voor dominee Poort, die 'onder bijbels licht' put uit per soonlijke ervaringen vanaf het moment dat bij hem kanker was geconstateerd. Hij noemt de 'terminale thuiszorg' eigen lijk veel meer 'voorbereidende thuiszorg op het eeuwige leven' en toont zich, tegenover de vrij willigers, als patiënt dankbaar 'dat er zulke mensen op je weg komen'. Bewogen en soms ontroerd, maar af en toe ook met veel hu mor, spreekt de predikant over zijn ziekteproces. „Wat erg voor u, hè, is één van de meest ge hoorde reacties als mensen ho ren van de situatie", vertelt hij. „Maar dat heb ik afgeleerd. Ik vind het niet erg meer. Ik heb veel gehuild en ben door een diep dal gegaan, maar ik had het niet willen missen. Het is goed dat u dat als vrijwilligers lisse Net als de leidekkers in hun ongemakkelijke positie op het dak gaan ook de fondswer vers voor de restauratie van de Agathakerk in Lisse onvermoei baar door met hun werk. Het laatste idee om geld binnen te krijgen voor de grote opknap beurt van het rooms-katholieke bedehuis is het slaan van een ge denkmunt, de 'Agaath'. Het eer ste exemplaar wordt op 13 april vervaardigd bij de Rijksmunt in Utrecht. De munt heeft een waarde van vijf gulden en zal door de banken in Lisse en de plaatselijke VVV in omloop wor den gebracht. De 'Agaath' is niet alleen een herdenkingsmunt, maar kan tot 1996 bij de Lisser winkeliers ook als betaalmiddel worden gebruikt. FOTO DICK HOCEWONING De Marcuspassie wordt komende zondag (27 maart) in de Leidse Oude Vestkerk uitgevoerd met een compositie van Willem Vogel, cantor-or ganist van de Oude Kerk in Amsterdam. De oud predikant van de Oude Kerkgemeente, dr. J.H. van Beusekom, maakte de eigentijdse vertaling, dicht bij de grondtekst van het lijdensverhaal in Marcus 14 en 15. Het werk wordt gezongen door een octet en twee solisten, Hein Putter (tenor, voor de teksten van de Evangelist) en Ad Alblas (bariton, voor de woorden van Christus). Leden van de Cantorij van de Lutherse Gemeente in Leiden bezetten het koor. In de liturgie van gebeden en samenzang die aan de Marcuspassie vooraf gaan wordt de DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck (j een Por &f?iiMP\rfTirie "V£- MAAR itJ CC HAAST N(AM U PER ON&ëLUK EEW fÜT STIJFSEL MEE. JA CMtAR KWAM ik ACHTER ■b i'A - weet. U hoeft niet tegen patiën ten te zeggen dat ze dankbaar voor hun ziekte moeten zijn - Iaat dat maar aan God over - maar u moet dat gevoel ook niet blokkeren." Poort omschreef zijn ziekte proces als 'sanerend en relative rend'. „Wat vroeger belangrijk voor me was, is het nu niet meer. En wat vroeger op de tweede of de derde plaats kwam, telt nu het meest.'' Zijn overvolle agenda met daarin meer dan 150 afspraken voor predik- en spreekbeurten, moest hij inleveren. „God gaf me een andere agenda." De predikant gebruikte daarvoor het bijbelse beeld van de ka meel die door het oog van de naald wordt getrokken. „Daar blijft bijna niks van over. Maar wat Hij wil, resteert. Dat noem ik relativeren." Met een hele reeks behande lingen heeft Poort tot nog toe overleefd. „Gelukkig maar? Ik weet het niet. Ik moet eerlijk heidshalve zeggen dat ik een half jaar geleden dichter tot Christus getrokken was dan nu. Ik ben al wat verder weg en heb wat meer eelt op mijn ziel. De wereld zegt: hij is weer de oude. Alsof dat zo mooi is. Ik zou niet weten in welk opzicht ik weer de oude zou willen worden." Zalig, niet zielig, zijn zij die in de Heere sterven, hield de pre dikant zijn gehoor voor. „De moeder van een vriend, die in haar laatste levensfase was, ant woordde op de vraag hoe het met haar ging: jongen, het is niet best, maar het gaat de goe de kant op." Een terminale pa tiënt mag je zalig prijzen in het hem of haar geschonken geloof, hield Poort zijn gehoor voor. „Want het kan zo zijn dat hij of zij er beter aan toe is dan u." Passie- en paasproject van Petra Gospelkoor in Leiden en Hillegom leiden/hillegom Het passie- en paasproject 'Hosanna' van het Petra Gospelkoor wordt komend weekeinde uitgevoerd in de Leidse Marekerk (zaterdag avond) en gebouw 'De Hoek steen' in Hillegom (zondag avond). Het gospelkoor is voort gekomen uit verschillende Leid se kerken en bestaat inmiddels bijna 25 jaar. Met 'Hosanna', een muzikale lijdensmeditatie, trok het gezelschap de afgelo pen jaren al vele duizenden be zoekers. Het lijdensverhaal wordt door het Petra Gospelkoor in uiteen lopende muziekstijlen, vari ërend van klassiek tot pop, voor het voeüicht gebracht. De pre sentatie met licht en geluid is eigentijds. Het project werd vo rig jaar nog op een groot aantal punten vernieuwd, met nieuwe liederen, teksten en choreogra fie. Het concert in de Leidse Ma rekerk wordt gegeven op uitno diging van de gezamenlijke kerk in Leiden. Iedereen is welkom en de toegang is gratis. De uit voering begint om 20.00 uur. De dag daarop in Hillegom wordt om 19.00 uur begonnen. Ook hier is de toegang gratis. Bijbelverkoop stijgt wereldwijd stuttgart kna Bijbelgenootschappen hebben het afgelopen jaar in 111 landen cir ca 18 miljoen complete bijbels verkocht. Wereldwijd stijgt de bij belverkoop daarmee in vergelijking met 1992 met 7,7 procent. Dat heeft het Duitse bijbelgenootschap in Stuttgart gisteren bekendge maakt. In totaal werden vorig jaar 631 miljoen bijbelgedeelten ver spreid. Daaronder waren 13,4 miljoen Nieuwe Testamenten, 45,4 miljoen evangeliën en 554 miljoen drukwerken met Bijbelse tek sten. Van de 18 miljoen bijbels die werden verkocht, hadden Noord- en Zuid-Amerika het grootste aandeel: 6 miljoen exempla ren. Azië volgt met bijna 5,3 miljoen exemplaren, Afrika met 3,4 miljoen en tenslotte Europa met 3,3 miljoen exemplaren. Homoseksuele predikant is kritiek beu bergeyk anp thematiek van cfe lijdende mens aan de orde ge steld. De bijeenkomst in de Oude Vestkerk aan de Oude Vest 133 begint om 10.00 uur. Cantatedienst De Engelse cantate 'Olivet to Calvary' van John I lenry Maunder wordt komende zondagavond in de Pieterskerk ten gehore gebracht door het christelijk gemengd koor 'Jubilate' uit Amster dam, onder leiding van Rudolf Grasman. Zingend wordt de weg van Jezus gevolgd van de Olijfhof naar de Kruisheuvel. Solisten in dit 'korter alter natief voor de Matthauspassion' zijn Willeke van der Sluis (sopraan), Steven de Vries (tenor) en Evert Nagtegaal (bariton). Enkele liederen voor de samenzang en een korte overweging door domi nee A. Alblas brengen de totale duur van de can tatedienst op vijf kwartier. De hervormde predikant C. Mondt in Bergeyk voelt zich zo gekwetst door een klein deel van de gemeente dat hij per 1 oktober zijn functie neerlegt. Gebrek aan tolerantie en ver trouwen van een aantal gelovi gen alsmede het voortdurend gekwetst worden, hebben hem tot dit besluit gebracht. Mondt (59) vervulde sinds 1987 in de gemeente bijstand in het pastoraat. Hij is niet voor commentaar bereikbaar. In een verklaring namens de kerkeraad heeft voorzitter M. Los-de Haan het 'diep en diep treurig' ge noemd dat het in een kleine ge meente als Bergeyk zo ver kon komen. „Ook zijn homoseksue le geaardheid blijkt voor een deel van onze gemeenteleden reden te zijn hem steeds op nieuw te kwetsen, terwijl juist in de kerk plaats moet zijn voor verdraagzaamheid en liefdevol le omarming van hen die lij den", aldus de kerkeraad. Mondt wordt door het over grote deel van de gemeente ge waardeerd om zijn pastorale ën liturgische kwaliteiten, zei me vrouw Los in een toelichting. De kritiek betrof zeker niet alleen zijn geaardheid, maar vooral de liturgische vernieuwing die hij doorvoerde. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Peize (Oecumeni sche gemeente) (toez): R.W. Bartle- ma te Vught (SoW). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nieuwe Pekela: mevr. W. van Noord, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Wa- geningen: T. Kruiswijk Jansen te Nuenen (part-time). Beroepbaarstelling: mevr. W. van Noord, kandidaat te Nieuwe Pekela. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Doetmchem: C Sonne- velt te Krimpen aan den IJssel. Bedankt: voor Aalst: A.J. Gunst te Tholen. GEREF. GEMEENTEN in NED. Bedankt: voor Elspeet: F. Mallan te Alblasserdam. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN Beroepen te Nijverdal: J.M. West- strate te Bussum. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Benoemd: te Roden: mevr. G.P. Laan. wonende te Amsterdam, die deze benoeming heeft aangenomen COLOFON leidsch dagblad Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE 8 M Essenberg. G P Arnold (adj). J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE. Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (ad|) OMBUDSMAN. R.D Paauw, tel. dag. 9 30- 11.30 uur 071-356215. of per post. HOOFDKANTOOR Roosevcltstraat 82.2321 BM Leiden Tclcfoon071-356356 REGIOKANTOOR: i- .hm iktr.i.it 26a Lisse Telefoon 02521 -19353Fax 02521-19610 POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam berichten 071-3^3508 Redactie071-321921 Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vn| van 8 30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071 -128030 bij vooruitbet. (ind E per acc.giro ai per maand per kwartaal VERZENDING PER POST Nederland, per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij 18 00-19 30 uur, zat. 10 00-12 00 uur. Tel. 071-143241 29.30 84,55 328,30 Zoals al vaker is gebeurd deze maand, ligt ons land vandaag in de conflictzone tussen koude en war me luchtmassa's, waarbij een om vangrijk regenpakket hoort. Na het vrolijke intermezzo van gisteren is maart vandaag dus even in mineur. Het bedrukte weer komt op reke ning van een opdringend warmte- front, dat later vandaag als kou front weer naar het zuiden wordt teruggeduwd. Dat is voor ons een gunstige oplossing, want daardoor liggen we morgen opnieuw in een droge en koele luchtmassa en die staat meestal borg voor een flink aantal uren zon. Met noordwesten winden komt wel een vleug kille Noord-Atlantische lucht aanwaaien met in de middag weinig meer dan 8 of 9 graden. De stroom van depressies wordt juist tijdens het weekeinde onder broken. Een opbouwend hogedruk- gebied, zaterdag nog boven Ier land, komt zondag boven Neder land aan. Na een frisse nacht krijgt het weer wat voorjaarsachtige trek jes bij veel zon en niet te veel wind, waarbij de temperatuur al iets bo ven de 10 graden kruipt. Na een tweede koude nacht met mogelijk lichte vorst stijgt het kwik op maandagsnel bij zuidenwind. Vanuit het westen komen dan wel de wolkenschermen opzetten van een vers oceaanfront. Misschien weet het hogedrukgebied. inmid dels boven Midden-Europa gear veerd en flink aangesterkt, de n we depressie-impulsen wat in tt dammen. Tot dusverre heeft maart zich viT normaal gedragen; extremen iim vorm van vroege warmtegolven onverwachte winterse verrassinj» hebben zich niet voorgedaan. D eerste voorjaarsmaand laat toef wel eens wat stuntwerk zien. Wi nemer P. Meyer uit Aalsmeer: ,r 29 en 30 maart 1952 bleef dek sneeuw liggen toen een storing^ over België trok. Tijdelijk viel ei^ gen met vorming van ijzel, maa' de loop van de 30e begon het o( nieuw te sneeuwen. Er lagen fli' sneeuwduinen (tot 30 centimel en het kwik steeg op beide dag( niet verder dan +0.5 graden, ee volop winters weekeinde zondei dooiverschijnselen. Veel autovde keer was er nog met in die dag^r zodat de overlast beperkt bleef, r Overigens, maart is de enige maand van het jaar waarin zowfl ijsdagen met maxima onder nug( zomerse dagen (boven 25 gradi zijn voorgekomen. De recordvrcP1 zomerperiode in de laatste weetn natuur. Alles ging in no-timegrls' en en bloeien. Venlo boekte me 25.6 graden de vroegste zomerE. guitdeweerhistorie. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland. Schotland, Wales en Ierland: Vandaag vooral in het zui den veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Morgen geleidelijk droog en zonni ge perioden. Middagtem- peratuur tussen de 10 en 15 graden, morgen iets België en Luxemburg: Vandaag veel bewolking en perioden met regen. Morgen wisselend bewolkt en enkele buien. Middag- temperatuur ongeveer 10 graden. Noord- en Midden-Frank- Vandaag meest bewolkt en in het noorden nu en dan regen. Morgen naar het zuiden wegtrekkende re gen. gevolgd door opkla ringen. Middagtempera- tuur vandaag rond 14 graden, bij Limo ges tegen de 20. Morgen beduidend koeler. Portugal: Zonnig, vooral morgen langs de westkust kans op wolkenvelden van zee. Maxima rond 26 graden, op het strand bij wind van zee lager. Spanje: Zonnig, morgen aan de Golf van Biskaje wolkenvelden en mogelijk wat regen. Ook aan de Costa's in het zuiden af en toe bewolking en mogelijk een bui Maxima rond 25 graden, aan zee iets la ger. Morgen aan de Golf van Biskaje maxima rond 17 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidstranden vri| zonnig, vooral in het noorden ook wolken. Droog. Mid- dagtemperatuur aan de zuidstranden ongeveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag is het overwegend zonnig en de Mistral gaat liggen. Morgen wolkenvel den en mogelijk een regen- of onweers bui, aan de zuidkust zonnig. De Mistral steekt weer op. Maximumtemperatuur tussen de 20 en 24 graden, morgen ter hoogte van Lyon rond 15 graden. In de Alpen en Pyreneeën vandaag- perioden met zon en droog, morgen vooral in de Alpen toenemende neerslagkansen. Vandaag vooral in de Pyreneeën zacht, morgen lagere temperaturen. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Maxima rond 22 graden. Italië: Overwegend zonnig. Morgen in het noor den wolkenvelden en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 gra den. In de Italiaanse Alpen en in de Do lomieten enkele wolkenvelden, maar ook perioden met zon en mofgen kans op wat neerslag. Maxima op 2000 meter ongeveer 7 graden, morgen dalend naar 2 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig, morgen ook enkele wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Griekenland en Kreta: Droog en vrij zonnig. Warmer met maxi ma tussen de 19 en 24 graden. Turkije en Cyprus: Droog en overwegend zonnig. Maximum temperatuur oplopend tot plaatselijk 25 graden. Duitsland: Vandaag wolkenvelden en perioden met regen. Morgen in het noorden opklarin gen afgewisseld met buien, in zuiden bewolking en regenachtig, in de Beierse Alpen sneeuwgrens dalend naar 1000 meter. Middagtemperatuur van 10 gra den in het noorden tot 18 in Beieren, morgen koeler. Zwitserland: Vandaag wolkenvelden, ook af en toe zon en alleen in het uiterste noorden kans op neerslag. Morgen perioden met regen, sneeuwgrens dalend naar 1200 meter, in Wallis, Tessin en Engadin pe rioden met zon en waarschijnlijk droog. Maximumtemperatuur op 2000 meter hoogte eerst rond 5 graden, in het noor den dalend tot het vriespunt. Oostenrijk: Vandaag aan de noordkant enkele wol kenvelden maar waarschijnlijk droog. Morgen toenemende bewolking gevolgd door sneeuw, boven de 1500 meter. In Karinthië droog en geregeld zon. Tem peratuur op 2000 meter in de middag ongeveer plus 3 graden. ZATERDAG 26 MAART 1994 Zon- en maanstanden h Zon op 06.27 Zon onder ;r Maanop 18.09 Maan onder(j_| Waterstanden Katwijk Hoog water 02.09 14.20 Laag water 10.37 22.55 ,n O' Weerrapporten 24 maart 19 uur: t£ Barcelona Boedapest Klagenturt half bew Kopenhagen Las Palmas Johannesburg I New Orleans i New York i 24 fr 25 la 30 f 16 f 28 lit 16 h 9 P

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12